خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : کوادکوپتر بسازید – قسمت اول

آموزش ساخت : کوادکوپتر بسازید – قسمت اول

در این ساختنی راهنمای گام به گام ساخت کوادکوپتر را می خوانید. این آموزش ساخت برای مبتدی ها طراحی شده و بسیار ساده است. این کوادکوپتر هم در فضای باز و هم در فضای بسته پرواز میکند اما سرعت و آن در فضای باز خیلی بیشتر است. این ساختنی کمی طولانی است و به پایان رساندن آن طول می کشد اما نتیجه آن بسیار لذت بخش است.  قبلا هم در ساختنی طرز ساخت کوادکوپتر را خوانده اید اما هزینه و زمانی که برای ساخت این کوادکوپتر صرف می کنید، بیشتر است و به همین خاطر نتیجه بهتری هم دارد.

کوادکوپتر بسازید
کوادکوپتر بسازید

این ساختنی برای کسانی طراحی شده که در زمینه های الکترونیک، مکانیک و RC مهارت ندارند و هیچ چیزی درباره ساخت کوادکوپتر نمی دانند. تنها چیزی که برای ساخت این کوادکوپتر باید بلد باشید، لحیم کاری است. سعی کردیم در این آموزش ساخت هیچ نکته ای را بدون توضیح نگذاریم و تا آخرین مرحله همه چیز را شرح دهیم. برای اینکه بتوانیم تمام جنبه های ساخت کوادکوپتر را برای شما شرح بدهیم، این آموزش ساخت را در چند قسمت برایتان تهیه کرده ایم.

اگر با ساخت کواکوپتر آشنایی دارید و می خواهید به مراحل ساخت و مونتاژ برسید، مراحل اولیه را رد کنید.

چرا یک کوادوپتر بسازیم؟

ساخت کوادکوپتر سخت است و زمان زیادی میبرد اما بسیار جالب است. هواپیماهای بدون سرنشین از جمله کواوکوپتر کاربردهای بسیار زیادی دارند. البته بیشتر کسانی که کوادکوپتر میسازند، انگیزه استفاده از آن را ندارند و صرفاً میخواهند ساخت این دستگاه پیچیده را تجربه کنند. اگر اهل ساختنی های الکترونیکی باشید حتماً دوست دارید ساخت کوادکوپتر را آزمایش کنید.

این نوع پرنده نسبت به نمونه های مشابه مثل هلیکوپتر، تریکوپتر، هگزاکوپتر و اکتوکوپتر برتری هایی دارد که بررسی آنها در این پست نمی گنجد. همین قدر بدانید که با ساخت کوادکوپتر مسیرتان برای ساخت نمونه های دیگر هم هموارتر میشود و میتوانید خودتان به تنهایی آنها را بسازید. مزایای کوادکوپتر نسبت به مواردی مثل قیمت و زمان ساخت محدود نمیشود و حوزه های فنی را هم شامل میشود. یکی از این مزیت ها این است که اگر عملکرد موتور کوادکوپتر دچار اختلال بشود، پرنده بدون بروز مشکل جدی حرکتش را ادامه میدهد و ارتفاعش را حفظ میکند.

چطور یک کوادکوپتر بسازیم؟

مرحله اول ساخت کوادکوپتر تحقیق است که خیلی مهم است. البته ما اینکار را انجام داده ایم اما بهتر است خودتان هم درباره اصول مکانیکی و نحوه کار کوادکوپتر مطالعه کنید. نحوه انجام محاسبات تراست، معنی اصطلاحاتی مثل kV، تفاوت پروانه های مختلف، مزایا و معایب متریال های مختلف، قطعات کوادکوپتر و وظایف هر کدام از آنها چیزهایی هستند که بهتر است درباره آنها بدانید. البته بدون مطالعه درباره این موارد هم می توانید کوادکوپتر را بسازید اما یک مطالعه اجمالی هم درباره آنها داشته باشید.

بعد از همه اینها باید یک لیست از وسایل و قطعات مورد نیاز تهیه کنید. برخی از قطعات این لیست قیمت بالایی دارند اما به ساخت یک کوادکوپتر می ارزند.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • اردوپایلوت مگا 2.6 (APM)
 • ماژول برق اردوپایلوت
 • 3DR uBlox GPS به همراه قطب نما
 • پایه ضد ارتعاش اردوپایلوت
 • کابل یو اس بی میکرو
 • 4 عدد موتور بدون جاروبک 850kV Park480 از نوع Outrunner
 • 4 عدد کنترلر سرعت بدون جاروبک الکترونیکی 35A
 • دسته چهارتایی پروانه 11در4.7 در جهت عقربه های ساعت
 • دسته چهارتایی پروانه 11 در 4.7 در جت مخالف عقربه های ساعت
 • باتری لیتیون یون پلیمری 5500mAh 11.1V
 • شارژر باتری لیتیوم یون پلیمری HiTec X1 چهار دکمه
 • اسپکتروم DX7 با دریافت کننده AR8000
 • برد توزیع برق
 • 9 عدد کابل گسترش سروو ماده به ماده
 • 2 عدد پک کانکتور XT60
 • آداپتور Deans-to-XT60
 • 2 عدد تیوب هیت شریتک یک متری به ضخامت 5 میلیمتر
 • هویه و پایه
 • قلع 60/40
 • مولتی متر
 • تخته چندلای Baltic Birch 3 میلیمتری (یک تخته 45.7 در 60.9 سانت و دو تخته 30.4 در 30.4 سانت)
 • زیپ پلاستیکی
 • 16 عدد پیچ ماشین دندانه دار M3-0.5 بطول 12 میلیمتر
 • 16عدد واشر M3
 • 16 عدد مهره قفلی M3-0.5
 • 4 عدد پیچ ماشینی 81.2 سانتیمتری به همراه مهره
 • دستگاه برش لیزری
 • چسب CA غلیظ
 • ضد چسب CA
 • سیم چین و سیم لخت کن
 • نقاله، گونیا و خط کش

با قطعات اصلی بیشتر آشنا شوید

اینکه بدانیم هر کدام از قطعات دقیقاً چه کاری انجام میدهند و چه وظیفه ای دارند، ساخت کوادکوپتر را آسانتر میکند. در ادامه کار و وظیفه هر کدام از قطعات مهم این پرنده را می خوانید.

اردوپایلوت مگا 2.6

این قطعه که با نام اختصاری APM شناخته میشود، میکروکنترلر دستگاه است. مهمترنی دلایل انتخاب این میکروکنترلر عبارتند از :

این میکروکنترلر یک آردوینو مگای ساده است که چند سنسور و کتابخانه دارد؛
تکنولوژی کامل و پیشرفته ای دارد؛
آزمایشش را پس داده و کاربران زیادی دارد.

APM به همراه یک ژیروسکوپ سه محوره، یک شتاب سنج و یک فشار سنج قوی فروخته میشود. به زبان ساده تر این قطعه مغز کوادکوپتر است.

در ساختنی بخوانید :  با میکروکنترلر AVR کامپیوتر تک تراشه و مستقل بسازید

ماژول برق APM

با این ماژول میتواند خیلی ساده و ایمن، انرژی موردنیاز APM را با باتری لیتیوم یون پلیمری تامین کنید. از آنجاییکه ولتاژ مطلوب APM 5.3 ولت است و باتری پلیمری معمولاً ولتاژ بیشتری دارد، این قطعه به عنوان تنظیم کننده ولتاژ عمل میکند و جریان ورودی به APM را 5.3 ولت نگه میدارد.

3DR uBlox GPS

این ماژول GPS که قطب نما هم دارد، امکان قفل شدن روی یک موقعیت GPS و استفاده از آن موقعیت به عنوان نقطه دسترسی را فراهم میکند. با استفاده از این قطعه میتوانی یک قابلیت مهم به کوادکوپتر اضافه کنید و آن پیدا کردن راه بازگشت است. مهمتر اینکه استفاده از قطب نمای این ماژول GPS برای کار کردن APM لازم است. نسخه های قبلی APM قطب نمای توکار داشتند اما بخاطر بروز برخی از مشکلات این قطب نما حذف شد. می توانید از هر نوع ماژول GPS دیگر که قطب نما داشته باشد هم استفاده کنید اما حواستان باشد با APM مطابقت داشته باشد.

پایه ضد ارتعاش APM

کارایی APM به سنسورهای آن بستگی دارد، باید هر گونه تداخل در علمکرد این سنسورها را به حداقل برسانیم. استفاده از چهار موتور بدون جاروبک بصورت همزمان کمی ارتعاش تولید میکن که ممکن است روی APM تاثیر بگذارد. استفاده از این پایه ضد ارتعاش خیال تان را راحت میکند و اگر مشکلی پیش بیاید، مطمئن خواهید بود که ربطی به لرزش موتورها ندارد. برخی استفاده از پایه ضد ارتعاش در ساخت کوادکوپتر را ضروری نمی دانند اما بخاطر قیمت پایین توصیه می کنیم محتاط باشید و این قطعه را حذف نکنید.

کابل یو اس بی میکرو

این کابل ساده ترین راه برای اتصال APM به کامپیوتر است. گاهی اوقات این کابل در جعبه APM موجود است و نیاز نیست خودتان آن را بخرید.

موتور بدون جاروبک Outrunner 850kV Park480

انتخاب نوع موتور به انتظاراتی که از کوادکوپتر دارید، بستگی دارد. ما به دنبال موتوری بودیم که کوادکوپتر را به راحتی از زمین بلند کند و وزن کوادکوپتر هم مشکلی ایجاد نکند. در عین حال انرژی زیادی هم مصرف نکند. برای اینکه بهتر بدانید از چه موتوری استفاده کرده ایم باید نام موتور را برایتان باز کنیم. 850kV به این معناست که موتور به ازای هریک ولت 850 دور میچرخد. شاید با دیدن این رقم به فکر استفاده از یک موتور با چرخش بالاتر بیفتید اما چرخش بالاتر همیشه مزیت محسوب نمیشود. این موتور نسبت به نمونه های مشابه از لحاظ مصرف انرژی تعداد چرخش کمتری در دقیقه دارد اما نیروی بیشتری برای چرخاندن هر پروانه تامین میکند. به این ترتیب می توانید از پرونه های بزرگتری استفاده کنید. دلیل اصلی استفاده از این موتور، تولید تراست توسط پروانه هاست. برای محاسبه تراست مورد نیاز برای شناور ماندن پرنده باید تراست موتورتان را پیدا کنید، آن را در تعداد موتورها ضرب کنید و حاصل را تقسیم بر دو کنید. برای مثال اگر هر کدام از موتورها و پروانه ها 1000 گرم تراست ایجاد کنند، کل تراست کوادکوپتر 4000 گرم خواهد بود. به این ترتیب برای اینکه پرنده را در محدوده ایمن شناور نگه دارید به حداکثر 2000 گرم تراست نیاز دارید.

اگر از تخته چندلای birch استفاده کنید و یک دوربین کوچک – یا هر وسیله دیگری – به کوادکوپتر وصل کنید، وزن پرنده تقریباً دو کیلوگرم خواهد بود. اگر از این موتور با پروانه های بزرگتری استفاده کنیم، 2280 گرم تراست فراهم میشود که کافی است. اطلاعات دقیق تر درباره تراست موتوری که استفاده می کنید را میتوانید در سایت سازنده موتور یا داخل جعبه آن پیدا کنید.

کنترلر سرعت الکترونیکی بدون جاروبک 35A

کنترلر سرعت الکترونیکی یا ESC برای تغییر سرعت ارسالی به موتور لازم است. این قطعه حاوی مدارهای حذف باتری هم هست که امکان اتصال مستقیم باتری لیتیوم یون پلیمری را فراهم میکند. هنگام انتخاب این قطعه دقت داشته باشید که با موتورتان همخوانی داشته باشد. این اطلاعات براحتی در سایت سازنده موتور یا راهنمای داخل جعبه در دسترس است. نکته مهم دیگر درباره کنترلر سرعت سفت افزاری است که به همراه آن ارائه میشود. بهترین سفت افزار کنترلر سرعت الکترونیکی SimonK است که ما هم از آن استفاده کرده ایم. در ادامه آموزش ساخت می بینید که این سفت افزار تاثیر زیادی روی عملکرد کوادکوپتر دارد. بنابراین سعی کنید قطعه ای بخرید که سفت افزار آن SimonK باشد.

پروانه های موافق عقربه های ساعت

هنگام انتخاب پروانه ها دو ویژگی اهمیت کلیدی دارد : اندازه و جنس. جنس پروانه ها به این خاطر مهم است که وزن، دوام و قیمت کوادکوپتر را بیشتر میکند. ما از پروانه های ‘Slo-fly’ استفاده می کنیم چون این پروانه های برای پرنده های چند روتوره ساخته شده اند. دلیلش هم این است پرنده های چند روتوره با سرعت چرخشی کمتری پرواز می کنند. بیشتر پروانه های Slo-fly از جنس پلاستیک هستند اما نمونه فیبر کربن آن هم در بازار موجود است. کربن فیبر گران است و پروانه پلاستیکی کار ما را راه می اندازند؛ به همین خاطر از پروانه های پلاستیکی استفاده می کنیم و اگر شکست آنها را تعویض می کنیم. وزن پروانه ها هم مهم است اما بخاطر نوع پروانه ای که انتخاب کرده ایم، ساختنی مان را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : قاب موبایل چوبی بسازید

مسئله دیگر اندازه پروانه هاست. پروانه بزرگی که آرامتر بچرخد نسبت به پروانه کوچکی که سریعتر بچرخد، کارایی بیشتری دارد. کارایی پروانه به اندازه سطح تماس آن با هوا بستگی دارد؛ بنابراین اگر طول پروانه را بیشتر کنیم کارایی پروانه هم بیشتر میشود. همانطور که در بخش مربوط به موتر گفتیم، پروانه های بزرگتر برای چرخیدن نیاز به جریان بیشتری دارند. از طرف دیگر چون این پروانه ها آرامتر می چرخند نسبت به پروانه های کوچکتر با سرعت بیشتر، کمتر واکنشی هستند. به نظر میرسد این ویژگی یک مزیت باشد و از طرف دیگر کنترل سرعت کمتر برای کم تجربه ها ساده تر است. این دلایل برای انتخاب پروانه های 11.4.7 کافی است.

پروانه های مخالف عقربه های ساعت

این پروانه ها باید از همه لحاظ با پروانه های موافق ساعت یکسان باشند بجز جهت چرخش.

باتری لیتیوم یون پلیمری 5500mAh 11.1V

یکی از قطعات لیست که تحت هر شرایطی باید ثابت باقی بماند، باتری لیتیوم یون پلیمری یا LiPo است. این نوع باتری ها نسبت به وزن شان بهترین و متعادل ترین شارژ را ارائه می کنند. شاید فکر کنید استفاده از باتری های بزرگتر کارایی کوادکوپتر را بیشتر میکند اما این را هم در نظر داشته باشید که افزایش وزن پرنده افزایش قدرت باتری را خنثی میکند.

بهترین راه برای مقایسه باتری ها بررسی رتبه بندی C و تعداد سلول/ ولتاژ آنهاست. رتبه C باتری باید با رتبه نوشته شده روی کنترلر سرعت و تعداد سلول/ولتاژ هم با ویژگی های موتور مطابقت داشته باشد.

شارژر باتری لیتیوم یون پلیمری

شارژر باتری LiPo بسیار ساده است. این شارژرها معمولاً چهار دکمه دارند و نمونه های مختلف شان تفاوت چندانی با هم ندارند. دقت کنید که شارژر را حتماً از سازنده و فروشنده معتبر تهیه کنید تا به باتری هایتان آسیب نرسد.

اسپکتروم DX7 با دریافت کننده AR8000

انتخاب نوع کنترلر RC به خودتان بستگی دارد. فقط بخاطر داشته باشید که کنترلرتان یک سوئیچ و دو دسته اصلی داشته باشد. در ضمن کنترلر باید یک دریافت کننده هم داشته باشد. اسپکتروم یکی از بهترین گزینه هاست اما قیمت بالایی دارد. اگر نمی خواهید برای کنترلر RC هزینه کنید، با در نظر گفتن نکات بالا یک کنترلر ارزانتر بخرید.

برد توزیع برق

به این خاطر از برد توزیع برق استفاده می کنیم که APM نمی تواند خودش موتورها را شارژ کند. چون فقط از یک باتری استفاده می کنیم به این برد نیاز داریم تا برق را به چهار ورودی مختلف (کنترلر سرعت الکترونیکی) بفرستیم. می توانید این برد را بخرید یا خودتان آن را بسازید. ما یک برد توزیع برق خریده ایم و آن را کمی تغییر داده ایم. از آداپتور XT60 هم برای این برد استفاده میشود.

تخته چندلای Baltic Birch

معمولاً برای ساخت کوادکوپتر از چوب یا آکریلیک استفاده میشود. درست است که چوب از آکریلیک سنگین تر است اما مزیت های مهمی نسبت به آکریلیک دارد. اول اینکه مقاوم تر است و برخوردهای کوچک به آن آسیب نمیزند. دوم اینکه چوب بصورت طبیعی خاصیت جذب ارتعاش دارد که باعث کاهش تداخل در ورودی سنسورهای APM میشود. اگر می خواهید از چوب استفاد کنید، باید از تخته چندلا استفاده کنید که دو نوع دارد : بلوط و Baltic Birch. تخته چندلای Baltic Birch متراکم تر و محکم تر است و دربرابر ضربه مقاومت بیشتری دارد. این نکته را هم بگوییم که تخته چندلای بلوط با استفاده از پیچ و مهره سازگار تر است. میتوانید از چوب بالسا – که برای ساخت مدل های هواپیما کاربرد دارد – هم استفاده کنید اما شکنندگی این چوب نسبت به دو نوع دیگر بالاست.

چسب CA غلیظ

برای اتصال قسمت های مختلف فریم به چسب نیاز داریم. اولین انتخابی که به ذهن میرسد، چسب چوب است اما بهتر است از چسب هایی استفاده کنید که زودتر خشک میشوند و چسبندگی قویتری هم دارند. چسب CA یکی از بهترین انتخاب ها برای چسباندن قطعات کوادکوپتر بهم است. اگر این چسب را پیدا نکردید، چسب هاب مختلف را تست کنید و چسبی که چسبندگی بیشتری دارد و سریعتر خشک میشود را انتخاب کنید.

ضد چسب CA

شاید فکر کنید خرید ضد چسب ضروری نیست اما کاملاً برعکس است. همانطور که گفتیم باید چسبی را انتخاب کنید که خیلی زود خشک بشود. همین ویژگی امکان اشتباه را بیشتر میکند. البته با کاتر و تیغ هم میشود قطعاتی که بهم چسبیده اند را جدا کرد اما ضد چسب ایمنی بیشتری دارد و به قطعات هم آسیب نمیزند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: تقویت کننده سیگنال Wi-Fi

گام دوم : فرایند طراحی

طراحی این کوادکوپتر با دو هدف انجام شده است : بتواند وظایف مورد نظر را انجام بدهد و با دستگاه برش لیزری ساخته بشود. برای ساخت قطعات بدنه کوادکوپتر هم می توان از دستگاه برش لیزری استفاده کرد و هم از پرینتر سه بعدی. هر کدام از این دو روش مزیت های خودشان را دارند اما چون میخواهیم از چوب استفاده کنیم، دستگاه برش لیزری را انتخاب کرده ایم.

طراحی کوادکوپترمراحل مختلفی دارد و با آزمون و خطاهای زیادی همراه است. اگر می خواهید طراحی کوادکوپتر را تغییر بدهید، باید وقت زیادی صرف کنید. نکاتی که ما در حین طراحی کوادکوپتر در نظر داشتیم استفاده از چهار پروانه هم اندازه، اختصاص یک قسمت برای نصب پایه موتور و یک کنسول مرکزی برای جا دادن سیم ها و قطعات الکترونیکی بودند. در حین طراحی باید به افزایش کارایی کوادکوپتر، افزایش ایمنی آن و به حداقل رساندن تصادفات فکر کنید. هشت ضلعی که وسط طراحی نهایی می بینید پاسخگوی بسیاری از این نیازهاست. می توانیم بجای هشت ضلعی این باکس را به شکل مستطیل بسازیم اما هشت ضلعی جای بیشتری دارد و همه قطعات را خیلی راحت داخل خود جای میدهد.

اگر بخواهیم طرح ساده و ابتدایی کوادکوپتر را به تصویر بکشیم، چیزی شبیه تصویر زیر خواهد بود :

Quadcopter-34

در این تصویر بخوبی می توانید نحوه قرار گرفتن قطعات چوبی کنار هم و مونتاژ آنها را مهم ببینید. در تصویر بالا لایه رویی بدنه کوادکوپتر را شفاف کرده ایم تا بتوانید محتویات داخل آن را خوب ببنید :

Quadcopter-35
اگر به بازوهای کوادکوپتر دقیق نگاه کنید، متوجه یک ایراد مهم در آن میشوید. بازوها در واقع نوعی مستطیل منشوری توخالی هستند.

Quadcopter-36

این نوع طراحی نمی تواند در مواقع برخورد کوادکوپتر با موانع کمک زیادی بکند. به همین خاطر باید یک قطعه مسطح به آن اضافه کنیم. این قطعه که شکل آن را در زیر می بینید، هم ساختار بدنه را مستحکم تر میکند و هم نقش تقسیم کننده سیم ها را ایفا میکند :

Quadcopter-37

این قطعه به این شکل در بازوی کوادکوپتر قرار می گیرد :

Quadcopter-38

در تصویر بالا به بازوها دو پایه هم اضافه کرده ایم که هنگام فرود قسمتی از وزن پرنده را تحمل میکند و نمی گذارد همه فشار روی بازوها باشد.

برای اینکه همیشه به قطعات الکترونیکی دسترسی داشته باشیم و بتوانیم کواکوپتر را تعمیر کنیم یا ارتقا بدهیم، چهار سوراخ روی همه لایه های چوبی اضافه کرده ایم. لایه ها با چند پیچ و از طریق این سوراخ ها بهم وصل میشوند و هربار که بخواهید به یکی از لایه ها دسترسی داشته باشید، کافی است که پیچ ها را باز کنید. این چهار سوراخ به ثابت کردن جای قطعات الکترونیکی بخصوص باتری ها هم کمک میکند. سوراخ های بزرگی هم که روی لایه وسطی قرار دارند، برای رد کردن کابل ها بین لایه های مختلف کوادکوپتر در نظر گرفته شده اند.

Quadcopter-39

در ادامه می توانید فایل های مورد نیاز برای برش لیزری تمام این قطعات را دریافت کنید. البته اندازه این قطعات به نسبت قطعات الکترونیکی که استفاده می کنید، نیاز به تغییر دارند. در حین مونتاژ بدنه می توانید با اضافه کردن چند قطعه دیگر این مشکل را حل کنید. البته توصیه ما این است که برای داشتن بدنه مقاوم تر، این اصلاحات را قبل از برش لیزری و روی فایل های طراحی پیاده کنید.

گام سوم : برش لیزری

شرکت هایی هستند که خدمات برش لیزری را در قبال قسمت منصفانه ای برای شما انجام میدهند. تنها کاری که باید بکنید، ارسال فایل زیر برای برش با دستگاه لیزری است. البته تنظیمات دستگاه اهمیت زیادی دارد و به همین خاطر بهتر است یک برش آزمایشی داشته باشید و سپس قطعات را از متریال اصلی برش بزنید. در گالری بالا می توانید تنظیمات پیشنهادی ما را ببینید.

اگر هم خودتان با دستگاه برش لیزری آشنا هستید، باید روی تنظیمات دستگاه دقت زیادی کنید. ساخت قطعات آزمایشی و برش های آزمایشی اهمیت زیادی دارند و کمک می کنند بهترین نتیجه را بگیرید.

حالا همه قطعات و وسایل مورد نیاز برای ساخت کوادکوپتر آماده است و می توانیم سراغ قسمت اصلی آموزش ساخت برویم. در قسمت این ساختنی، مونتاژ بدنه و ساخت مدارات الکترونیکی کوادکوپتر را شروع می کنیم.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : کوادکوپتر بسازید - قسمت اول
عنوان مطلب
آموزش ساخت : کوادکوپتر بسازید - قسمت اول
توضیح کوتاه
سیر تا پیاز ساخت کوادکوپتر را در این پست بخوانید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

مدار الکترونیکی فرستنده FM استریو با کیفیت بالا... ساختنی امروز می خواهد یک مدار فرستنده FM را به شما دوست داران مدارهای الکترونیکی تقدیم کند. این مدار صدا را با کیفیت بسیار خوبی به صورت امواج رادیویی ...
دستور پخت: شکلات خانگی ساده با طعم بادام زمینی... همه یک دستور پخت ساده و  خوب را دوست دارند!هیچ استثنایی هم در این مورد نیست! این دستور مانند شکلات های مشهور موجود در مغازه ها نمی شود، اما بسیار خوشم...
با دستگاه انتقال برق بی سیم اجسام چرخنده را بدون تماس به حرکت درآورید... اگر اهل پروژه های الکترونیکی باشید، حتماً این چالش را تجربه کرده اید: باید یک چراغ، LED، موتور یا جسم چرخنده را بدون اتصال الکتریکی به حرکت دربیارید. ...
ساخت گوشواره را با مهره های تزیینی ارزان تجربه کنید... در این ساختنی طرز ساخت گوشواره ارزانی را یاد می گیرید که می توانید آن را با هر نوع مهره تزیینی که می خواهید بسازید. چند نوع مهره تزیینی با اندازه های ...
ماشین حساب خورشیدی را به شارژر باتری خورشیدی تبدیل کنید... حتماً در خانه شما هم یکی از این ماشین حساب های قدیمی که سلول خورشیدی دارند، پیدا می شوند. اگر به لطف ماشین حساب کامل گوشی هوشمندتان دیگر از آن ماشین ح...
دستگاه سردکن مخصوص نوشابه و آبمیوه بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت دستگاه سردکن پرتابل را یاد می گیرید که انواع نوشیدنی را در عرض ۶۰ ثانیه خنک می کند. برای استفاده از دستگاه سردکن باید به آب خ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

۴ دیدگاه ها

 1. سلام خیلی ممنون از پست کامل و خوبتون.
  فقد ی سایتی یا ی مکانی ب من بدین ک وسایل و قطعات موردنیاز برای ساخت کواد کوپتر رو داشته باشع ممنون

 2. خیلی مفید بود
  سایتی ندیدم با این کیفیت
  خسته نباشید

 3. سلام.
  میتونید یه سایتی برای تهیه این لوازم و قطعات معرفی کنید؟؟؟

پاسخ دهید