خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : با چوب میزهای کهنه، میز تاشو بسازید

آموزش ساخت : با چوب میزهای کهنه، میز تاشو بسازید

اگر یک میز کهنه یا بدون استفاده دارید، بجای اینکه آن را دور بیاندازید یک میز تاشو با آن بسازید. همانطور که در تصاویر می بینید این میز بعد از تاشدن براحتی زیر تخت، مبل کابینت جا میشود. با ساخت این همیشه یک میز اضافی در خانه دارید که می توانید آن را راحت جابجا کنید و هرجایی از آن استفاده کنید.

در این آموزش ساخت به شما ابعاد و اندازه های دقیق برای برش نمی دهیم. دلیلش هم مشخص است؛ اندازه قطعاتی که برای ساخت میز تاشو می برید به اندازه میز کهنه و اندازه ای که برای میز تاشو در نظر گرفته اید، بستگی دارد. اگر درباره اندازه ها و نسبت بین آنها مطمئن نیستید، یک مدل کاغذی بسازید تا مطمئن شوید نسبت ابعادتان درست است.

گام اول : تخته ها را ببرید

این میز تاشو در اصل از سه تخته چوب ساخته میشود که دوتا از آنها هم اندازه هستند. تخته بزرگ رویی میز است و دو تخته دیگر (که هر کدام به شش قسمت تقسیم میشوند) پایه های میز را میسازند. مهمترین نکته ای که باید در حین مشخص کردن اندازه ها به آن توجه کنید، اختلاف اندازه تخته ها با هم است. همانطور که در تصویر دوم می بینید، تخته های پایه بعد از تا شدن کمی کوچکتر از تخته رویی میز هستند. به این ترتیب می توانید پایه ها را باز کنید و آنها را بصورت عمودی به تخته رویی وصل کنید. معمولاً این اختلاف بایدچند میلیمتر بیشتر از ضخامت چوب پایه باشد. بین دو پایه (بعد از تا شدن) هم باید یک سانتیمتر شکاف باشد تا میز راحت تا و باز بشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت مدار میکروفون تماسی با دیسک پیزو الکتریک

ابتدا اندازه تخته روی میز را مشخص کنید. تخته رویی میز را طبق ابعادی که انتخاب کرده اید، ببرید. این تخته را خوب تمیز کنید و سنباده بزنید.

روش برش پایه های میز به اندازه میز کهنه بستگی دارد. اگر چوب هایی که دارید آنقدر بزرگ هستند که بتوانید تخته های پایه را در اندازه اصلی از آنها جدا کنید، ابتدا تخته ها را ببرید و سپس به شش قسمت تقسیم کنید (اگر اینکار را می کنید ابتدا برش وسط تخته را بزنید و سپس سراغ برش های دیگر بروید). اما اگر چوب هایتان کوچک هستند، باید هر شش تکه را جدا ببرید. در هر دو روش استفاده از الگوی کاغذی کار را راحت تر و درصد خطا را کمتر میکند.

در تصویر اول قطعات سازنده هر پایه مشخص است. یک الگوی کاغذی در اندازه واقعی بسازید و با کمک آن تخته ها را ببرید. برش گرد دو سر تخته ها را می توانید با اره مویی دستی یا برقی ایجاد کنید. هرچه قطر دایره این برش بزرگتر باشد، بهتر است.

بعد از برش این قطعات آنها را سنباده بزنید

گام دوم : میز تاشو را مونتاژ کنید

اگر برش قطعات مختلف میز را را دقت انجام داده باشید، کارتان در این مرحله خیلی ساده خواهد بود. برای مونتاژ میز تاشو فقط به لولا نیاز دارید. اندازه لولاها به ابعاد و وزن میزتان بستگی دارد. ابتدا باید قطعات مختلف پایه را بهم وصل کنید. برای مونتاژ هر پایه به هفت لولا نیاز دارید که سه تای آنها به طرف بیرونی پایه و چهارتا هم به داخل پایه می خورد. در تصویر اول می توانید محل نصب لولا در دو طرف پایه را ببینید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک چراغ خواب حساس به تاریکی بسازید

بعد از مونتاژ پایه ها باید آنها را به تخته رویی میز نصب کنید. باز هم از لولا استفاد می کنیم و هر پایه را به دو لولا به یک طرف تخته رویی وصل می کنیم. یک طرف این لولاها به پایه و طرف دیگر به تخته رویی وصل میشود (از داخل).

گام سوم : میز را رنگ کنید

حالا باید میز را رنگ کنید یا روغن جلا بزنید. اگر نمی خواهید میز را رنگ کنید، از لولایی استفاده کنید که با رنگ چوب همخوانی داشته باشد.

بهترین روش برای روغن کاری و رنگ زدن وسایل چوبی همان روشی است که در پست ساخت میز تلویزیون یاد گرفتید (گام پنجم) . پس کمی بیشتر وقت صرف کنید و از آن روش استفاده کنید.

میز تاشو آماده است

میز تاشو آماده است
میز تاشو آماده است

بدون صرف هزینه صاحب یک میز تاشو شدید که کاربردهای زیادی دارد و تقریباً همه جای خانه کاربرد دارد. حتی اگر میز کهنه نداشته باشید و چوب را بخرید، باز هم هزینه بسیار کمی برای ساخت میز صرف خواهید کرد.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با چوب میزهای کهنه، میز تاشو بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با چوب میزهای کهنه، میز تاشو بسازید
توضیح کوتاه
میزهای کهنه و قدیمی تان را به میز تاشو تبدیل کنید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : کلاه کاغذی بسازید دنیای اریگامی یا همان کاغذ و تا جذابیت ها و طرفداران خودش را دارد. قبلاً در ساختنی اریگامی های مختلفی را یاد گرفته اید و در این پست هم طرز ساخت یک کلا...
آموزش ساخت قفسه دیواری مخصوص دانش آموزان حواس پرت!... اگر شما هم یک دانش آموز حواس پرت در خانه دارید که مرتب وسایل مهمش را گم می کند یا آنها را سرجایش نمی گذارد، ساخت قفسه دیواری بهترین کار است. یک قفسه د...
دستور تهیه : دونات خانگی درست کنید دونات یکی از شیرینی های خوشمزه است که در همه کشورها طرفداران زیادی دارد. در این پست طرز تهیه دونات خانگی را می خوانید. این شیرینی برای صبحانه و میان و...
آموزش ویدیویی : یک تختخواب چوبی بزرک و شیک بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک تختخواب چوبی دونفره ساده اما شیک بسازید. طراحی این تختخواب بسیار ساده است و به همین خاطر ساختش برای کسانی که به تاز...
با پرینتر سه بعدی ساعت رومیزی چراغ دار با طرح ماه بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک ساعت رومیزی را یاد می گیرید که نمایش ساعت فقط یکی از قابلیت های آن است. این ساعت آلارم، دماسنج، رطوبت سنج و نمایشگر تاریخ دا...
آموزش ساخت : پایه و کیف تبلت چرمی بسازید... اگر شما هم به تازگی یک تبلت خریده اید و نمی توانید کیف دلخواه تان را برای آن پیدا کنید، بهتر خودتان دست بکار شوید و یک کیف تبلت بسازید. ساختنی به شما ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید