خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : با چوب میزهای کهنه، میز تاشو بسازید

آموزش ساخت : با چوب میزهای کهنه، میز تاشو بسازید

اگر یک میز کهنه یا بدون استفاده دارید، بجای اینکه آن را دور بیاندازید یک میز تاشو با آن بسازید. همانطور که در تصاویر می بینید این میز بعد از تاشدن براحتی زیر تخت، مبل کابینت جا میشود. با ساخت این همیشه یک میز اضافی در خانه دارید که می توانید آن را راحت جابجا کنید و هرجایی از آن استفاده کنید.

در این آموزش ساخت به شما ابعاد و اندازه های دقیق برای برش نمی دهیم. دلیلش هم مشخص است؛ اندازه قطعاتی که برای ساخت میز تاشو می برید به اندازه میز کهنه و اندازه ای که برای میز تاشو در نظر گرفته اید، بستگی دارد. اگر درباره اندازه ها و نسبت بین آنها مطمئن نیستید، یک مدل کاغذی بسازید تا مطمئن شوید نسبت ابعادتان درست است.

گام اول : تخته ها را ببرید

این میز تاشو در اصل از سه تخته چوب ساخته میشود که دوتا از آنها هم اندازه هستند. تخته بزرگ رویی میز است و دو تخته دیگر (که هر کدام به شش قسمت تقسیم میشوند) پایه های میز را میسازند. مهمترین نکته ای که باید در حین مشخص کردن اندازه ها به آن توجه کنید، اختلاف اندازه تخته ها با هم است. همانطور که در تصویر دوم می بینید، تخته های پایه بعد از تا شدن کمی کوچکتر از تخته رویی میز هستند. به این ترتیب می توانید پایه ها را باز کنید و آنها را بصورت عمودی به تخته رویی وصل کنید. معمولاً این اختلاف بایدچند میلیمتر بیشتر از ضخامت چوب پایه باشد. بین دو پایه (بعد از تا شدن) هم باید یک سانتیمتر شکاف باشد تا میز راحت تا و باز بشود.

در ساختنی بخوانید :  پروژه آردوینو : یک هیولا برای زیرمیز بسازید [Arduino]

ابتدا اندازه تخته روی میز را مشخص کنید. تخته رویی میز را طبق ابعادی که انتخاب کرده اید، ببرید. این تخته را خوب تمیز کنید و سنباده بزنید.

روش برش پایه های میز به اندازه میز کهنه بستگی دارد. اگر چوب هایی که دارید آنقدر بزرگ هستند که بتوانید تخته های پایه را در اندازه اصلی از آنها جدا کنید، ابتدا تخته ها را ببرید و سپس به شش قسمت تقسیم کنید (اگر اینکار را می کنید ابتدا برش وسط تخته را بزنید و سپس سراغ برش های دیگر بروید). اما اگر چوب هایتان کوچک هستند، باید هر شش تکه را جدا ببرید. در هر دو روش استفاده از الگوی کاغذی کار را راحت تر و درصد خطا را کمتر میکند.

در تصویر اول قطعات سازنده هر پایه مشخص است. یک الگوی کاغذی در اندازه واقعی بسازید و با کمک آن تخته ها را ببرید. برش گرد دو سر تخته ها را می توانید با اره مویی دستی یا برقی ایجاد کنید. هرچه قطر دایره این برش بزرگتر باشد، بهتر است.

بعد از برش این قطعات آنها را سنباده بزنید

گام دوم : میز تاشو را مونتاژ کنید

اگر برش قطعات مختلف میز را را دقت انجام داده باشید، کارتان در این مرحله خیلی ساده خواهد بود. برای مونتاژ میز تاشو فقط به لولا نیاز دارید. اندازه لولاها به ابعاد و وزن میزتان بستگی دارد. ابتدا باید قطعات مختلف پایه را بهم وصل کنید. برای مونتاژ هر پایه به هفت لولا نیاز دارید که سه تای آنها به طرف بیرونی پایه و چهارتا هم به داخل پایه می خورد. در تصویر اول می توانید محل نصب لولا در دو طرف پایه را ببینید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت ریشه چرمی برای دست سازهای چرم

بعد از مونتاژ پایه ها باید آنها را به تخته رویی میز نصب کنید. باز هم از لولا استفاد می کنیم و هر پایه را به دو لولا به یک طرف تخته رویی وصل می کنیم. یک طرف این لولاها به پایه و طرف دیگر به تخته رویی وصل میشود (از داخل).

گام سوم : میز را رنگ کنید

حالا باید میز را رنگ کنید یا روغن جلا بزنید. اگر نمی خواهید میز را رنگ کنید، از لولایی استفاده کنید که با رنگ چوب همخوانی داشته باشد.

بهترین روش برای روغن کاری و رنگ زدن وسایل چوبی همان روشی است که در پست ساخت میز تلویزیون یاد گرفتید (گام پنجم) . پس کمی بیشتر وقت صرف کنید و از آن روش استفاده کنید.

میز تاشو آماده است

میز تاشو آماده است
میز تاشو آماده است

بدون صرف هزینه صاحب یک میز تاشو شدید که کاربردهای زیادی دارد و تقریباً همه جای خانه کاربرد دارد. حتی اگر میز کهنه نداشته باشید و چوب را بخرید، باز هم هزینه بسیار کمی برای ساخت میز صرف خواهید کرد.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با چوب میزهای کهنه، میز تاشو بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با چوب میزهای کهنه، میز تاشو بسازید
توضیح کوتاه
میزهای کهنه و قدیمی تان را به میز تاشو تبدیل کنید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : جالباسی ساده و ارزان بسازید... بیشتر ما مشکل کمبود جا برای لباس هایمان را تجربه کرده ایم. همین کمبود جا هم نمی گذارد از هر نوع جالباسی استفاده کرد. بیشتر ما جای زیادی در خانه مان بر...
فرفره چراغدار چوبی (فیجت اسپینر) با دو رنگ متفاوت بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک فرفره چرغدار با LED رنگی را یاد می گیرید که با همه فرفره هایی که تابحال دیده اید، فرق می کند. برای ساخت فرفره چراغدار یا فیج...
با چوب بستنی لامپ دیواری با طرح گل آفتاب گردان بسازید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت قفسه دیواری و انگشتر چوبی با چوب بستنی را یاد گرفته اید. در این پست هم یاد می گیرید با چوب بستنی یک لامپ دیواری با طرح آفتا...
آموزش ساخت : با مهره های پلاستیکی گلدان تزیینی درست کنید... در این ساختنی طرز ساخت یک گلدان تزیینی با مهره ها پلاستیکی را می آموزید. این گلدان که با الهام از طراحی سوپرماریو طراحی شده، ایده بسیار خوبی برای کارد...
آموزش ساخت : کابینت دیواری شیک و جادار بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک کابینت دیواری را یاد می گیرید که بخاطر ظاهر آنتیک و شیکش تقریباً در همه جای خانه قابل استفاده است؛ از نشیمن تا آشپزخانه و ات...
با پرینتر سه بعدی پایه آباژور با طرح میوه کاج بسازید... اگر از آباژور قدیمی تان خسته شده اید اما نمی خواهید برای خرید آباژور جدید هزینه کنید می توانید پایه یا روکش آباژور را عوض کنید. به این ترتیب با صرف کم...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید