خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : با چوب میزهای کهنه، میز تاشو بسازید

آموزش ساخت : با چوب میزهای کهنه، میز تاشو بسازید

اگر یک میز کهنه یا بدون استفاده دارید، بجای اینکه آن را دور بیاندازید یک میز تاشو با آن بسازید. همانطور که در تصاویر می‌بینید این میز بعد از تاشدن براحتی زیر تخت، مبل کابینت جا میشود. با ساخت این همیشه یک میز اضافی در خانه دارید که می‌توانید آن را راحت جابجا کنید و هرجایی از آن استفاده کنید.

در این آموزش ساخت به شما ابعاد و اندازه‌های دقیق برای برش نمی‌دهیم. دلیلش هم مشخص است؛ اندازه قطعاتی که برای ساخت میز تاشو می‌برید به اندازه میز کهنه و اندازه ای که برای میز تاشو در نظر گرفته اید، بستگی دارد. اگر درباره اندازه‌ها و نسبت بین آنها مطمئن نیستید، یک مدل کاغذی بسازید تا مطمئن شوید نسبت ابعادتان درست است.

گام اول : تخته‌ها را ببرید

این میز تاشو در اصل از سه تخته چوب ساخته میشود که دوتا از آنها هم اندازه هستند. تخته بزرگ رویی میز است و دو تخته دیگر (که هر کدام به شش قسمت تقسیم میشوند) پایه‌های میز را میسازند. مهمترین نکته ای که باید در حین مشخص کردن اندازه‌ها به آن توجه کنید، اختلاف اندازه تخته‌ها با هم است. همانطور که در تصویر دوم می‌بینید، تخته‌های پایه بعد از تا شدن کمی‌کوچکتر از تخته رویی میز هستند. به این ترتیب می‌توانید پایه‌ها را باز کنید و آنها را بصورت عمودی به تخته رویی وصل کنید. معمولاً این اختلاف بایدچند میلیمتر بیشتر از ضخامت چوب پایه باشد. بین دو پایه (بعد از تا شدن) هم باید یک سانتیمتر شکاف باشد تا میز راحت تا و باز بشود.

ابتدا اندازه تخته روی میز را مشخص کنید. تخته رویی میز را طبق ابعادی که انتخاب کرده اید، ببرید. این تخته را خوب تمیز کنید و سنباده بزنید.

روش برش پایه‌های میز به اندازه میز کهنه بستگی دارد. اگر چوب‌هایی که دارید آنقدر بزرگ هستند که بتوانید تخته‌های پایه را در اندازه اصلی از آنها جدا کنید، ابتدا تخته‌ها را ببرید و سپس به شش قسمت تقسیم کنید (اگر اینکار را می‌کنید ابتدا برش وسط تخته را بزنید و سپس سراغ برش‌های دیگر بروید). اما اگر چوب‌هایتان کوچک هستند، باید هر شش تکه را جدا ببرید. در هر دو روش استفاده از الگوی کاغذی کار را راحت تر و درصد خطا را کمتر میکند.

در تصویر اول قطعات سازنده هر پایه مشخص است. یک الگوی کاغذی در اندازه واقعی بسازید و با کمک آن تخته‌ها را ببرید. برش گرد دو سر تخته‌ها را می‌توانید با اره مویی دستی یا برقی ایجاد کنید. هرچه قطر دایره این برش بزرگتر باشد، بهتر است.

بعد از برش این قطعات آنها را سنباده بزنید

گام دوم : میز تاشو را مونتاژ کنید

اگر برش قطعات مختلف میز را را دقت انجام داده باشید، کارتان در این مرحله خیلی ساده خواهد بود. برای مونتاژ میز تاشو فقط به لولا نیاز دارید. اندازه لولاها به ابعاد و وزن میزتان بستگی دارد. ابتدا باید قطعات مختلف پایه را بهم وصل کنید. برای مونتاژ هر پایه به هفت لولا نیاز دارید که سه تای آنها به طرف بیرونی پایه و چهارتا هم به داخل پایه می‌خورد. در تصویر اول می‌توانید محل نصب لولا در دو طرف پایه را ببینید.

بعد از مونتاژ پایه‌ها باید آنها را به تخته رویی میز نصب کنید. باز هم از لولا استفاد می‌کنیم و هر پایه را به دو لولا به یک طرف تخته رویی وصل می‌کنیم. یک طرف این لولاها به پایه و طرف دیگر به تخته رویی وصل میشود (از داخل).

گام سوم : میز را رنگ کنید

حالا باید میز را رنگ کنید یا روغن جلا بزنید. اگر نمی‌خواهید میز را رنگ کنید، از لولایی استفاده کنید که با رنگ چوب همخوانی داشته باشد.

بهترین روش برای روغن کاری و رنگ زدن وسایل چوبی همان روشی است که در پست ساخت میز تلویزیون یاد گرفتید (گام پنجم) . پس کمی‌بیشتر وقت صرف کنید و از آن روش استفاده کنید.

میز تاشو آماده است

میز تاشو آماده است
میز تاشو آماده است

بدون صرف هزینه صاحب یک میز تاشو شدید که کاربردهای زیادی دارد و تقریباً همه جای خانه کاربرد دارد. حتی اگر میز کهنه نداشته باشید و چوب را بخرید، باز هم هزینه بسیار کمی‌برای ساخت میز صرف خواهید کرد.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با چوب میزهای کهنه، میز تاشو بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با چوب میزهای کهنه، میز تاشو بسازید
توضیح کوتاه
میزهای کهنه و قدیمی‌تان را به میز تاشو تبدیل کنید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : سیستم کنترل تلویزیون بسازید... بیشتر ما زمان زیادی را مقابل تلویزیون صرف می کنیم. اگر شما هم اینطور هستید به یک سیستم کنترل تلویزیون نیاز دارید که زمان مشاهده تلویزیون را مدیریت کند...
آموزش ساخت هدفون بلوتوثی با هدفون های ساده و ارزان... از اینکه برای گوش دادن به موزیک باید به کامپیوترتان وصل باشید خسته شده اید؟ یک هدفون بلوتوثی بخرید یا هدفونی که همین الان روی گوش تان است را به هدفون ...
عطر جامد با رایحه مخصوص بسازید و پوست تان را نرم و خوشبو کنید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت عطر و تقطیر روغن عطر را یاد گرفته اید. در این پست هم آموزش ساخت عطر جامد را یاد می گیرید. عطر جامد یک ترکیب مومی با رایحه د...
کوله پشتی معمولی را به کوله دوربین با محفظه فومی تبدیل کنید... اگر اهل عکاسی هستید و حتماً کلی هزینه صرف خرید دوربین و لنز کرده اید، باید یک کیف مناسب هم برای حمل دوربین داشته باشید. در این ساختنی طرز ساخت یک کوله...
با چسب حرارتی و آبرنگ تابلوی دیواری بسازید!... چسب حرارتی یکی از وسایلی است که تقریباً برای ساخت هر کاردستی و ساختنی لازم است. اما در این ساختنی چسب حرارتی ابزار اصلی کاردستی است. در آموزش ساخت یک ...
آموزش ساخت : برای دوچرخه تان هولدر موبایل بسازید... اگر اهل ورزش دوچرخه سواری هستید یا برای مسافت های کوتاه از دوچرخه استفاده می کنید، حتماً یک هولدر موبایل مخصوص دوچرخه نیاز دارید. با داشتن چنین هولدری...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید