خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : چراغ ابری و رنگین کمانی بسازید [Arduino]

آموزش ساخت : چراغ ابری و رنگین کمانی بسازید [Arduino]

در این پست طرز ساخت یک چراغ ابری که در ساخت آن از آردوینو استفاده شده را یاد می گیرید. اگر دنبال یک چراغ خواب ساده می گردید و چیزی از الکترونیک نمی دانید، این آموزش ساخت بدردتان نمی خورد. در باکس جستجوی بالا چراغ خواب را جستجو کنید و سراغ ساختنی های دیگر سایت بروید. اما اگر کلمه آخر تیتر یعنی آردوینو نظرتان را جلب کرده و اتفاقاً تازه کار هم هستید، درست آمده اید.

با این ساختنی هم یاد می گیرید با کتابخانه های آردوینو و کدهای گیرنده های مادون قرمز کار کنید و هم یک چراغ ابری می سازید که هدیه خوبی بری بچه هاست. البته اگر با موارد بالا آشنا نباشید هم می توانید این چراغ ابری را بسازید. همین که با اصول اولیه اسکچ های آردوینو آشنا باشید، کافی است.

گام اول : وسایل و ابزار مورد نیاز

وسایل مورد نیاز

 • یک جعبه سبک و شفاف
 • چسب پانسمان
 • فوم، پنبه، پشم شیشه یا هر چیز دیگری که با آن ابر را بسازید
 • نخ ماهیگیری یا طناب برای آویزان کردن لامپ
 • آردوینو
 • LED
 • سیم
 • مقاومت
 • سنسور مادون قرمز
 • ریموت
 • باتری یا منبع تغذیه برای آردوینو
 • برد بورد یا بورد مدار ساده

ابزار مورد نیاز

 • چسب حرارتی
 • هویه
 • سیم چین
 • سیم لخت کن

گام دوم : مدار را بسازید

دیاگرام مدار چراغ ابری
دیاگرام مدار چراغ ابری

ساخت مدار چراغ ابری بسیار ساده است. تنها چیزی نیاز دارید چند LED، چند مقاومت و سنسور مادون قرمز است. اندازه مقاومت هایی که استفاده می کنید، بستگی به LED ها دارد. برای محاسبه قدرت مقاومت ها می توانید از این ابزارجالب و کاربردی استفاده کنید. برای بیشترین نمونه ها، مقاومت 220 کافی است.

LED

برای وصل کردن LED ها پایه منفی را به ردیف منفی بچسبانید و پایه مثبت را هم به ردیف عادی. وسط هر ردیفی که LED دارد با مقاومت یک پل بزنید. در انتخاب اندازه مقاومت ها دقت کنید. ردیف مقاومت ها را هم به پین مربوطه وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ویدیویی : یک تختخواب چوبی بزرک و شیک بسازید

گیرنده مادون قرمز

پین RT نشان دهنده ردیف مثبت است و پین وسطی هم ریف منفی گیرنده است. پین سمت چپ هم به پین 11 وصل میشود.

در نهایت هم دو ردیف منفی مدار را بهم وصل کنید. همین کار را برای ردیف مثبت هم تکرار کنید. حالا ردیف منفی را به زمین و ردیف مثبت را به 5 ولتی وصل کنید.

قسمت سخت افزاری ساخت چراغ ابری تمام شد.

گام سوم : کدنویسی

نمونه نقشه ای که باید در ورد بسازید
نمونه نقشه ای که باید در ورد بسازید

ابتدا باید از این لینککتابخانه ریموت مادون قرمز را دانلود و نصب کنید.

آردوینو را باز کنید و به این مسیر بروید : File > Examples > IRrecDemo

اگر می خواهید دقیقاً از همین کدها استفاده کنید، باید در قسمت void loop برنامه آردوینو، HEX را به DEC تغییر بدهید.

حالا نرم افزار ورد را باز کنید و با استفاده از گزینه های گرافیکی آن نقشه دکمه های روی ریموت را بکشید. برای کنترل چراغ ابری به ریموت خاصی نیاز ندارید و ریموت تلویزیون هم کارتان را راه می اندازد.

کتابخانه IRrecv را آپلود و اجرا کنید و پنجره سریال را باز کنید.

حالا هر کدام از دکمه ها را یکبار بزنید و کد ایجاد شده را در نقشه ای که کشیده اید، کپی کنید. اگر می خواهید از درست بودن کدها مطمئن شوید، هر دکمه را سه باز پشت سر هم بزنید. حواستان باشد که نگه داشتن دکمه برای بیشتر از چند ثانیه، کد جدیدی به شما می دهد.

حالا کدها را چک کنید تا مطمئن شوید تکراری نیستند. اگر کد دو یا چند دکمه تکراری بود، فقط از یکی از آن دکمه ها استفاده کنید چون همه شان یک کار می کنند. اگر کدها را برای استفاده با تنظیمات HEX تغییر بدهید، مشکل تکراری بودن کدها برایتان پیش نمی آید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با شاخه درخت قاب عکس چوبی درست کنید

حالا کدهای چراغ ابری را از لینک زیر دانلود کنید. قسمت void loop را در کدها پیدا کنید و شروع به تغییر results.value کنید. در این قسمت باید کدهای دکمه های ریموت (که در ورد کپی کرده اید) را بجای ##### == وارد کنید. این یک نمونه کد برای یکی از دکمه های ریموت است :

شما باید بجای عددی که بعد از دو علامت = قرار دارد، کدهای مربوط به ریموت خودتان را وارد کنید.

گام چهارم : ریموت را رنگ کنید

برای ساده تر شدن استفاده از ریموت و کنترل چراغ ابری، می توانید دکمه های کنترل را رنگ کنید. برای اینکار یک راه ساده و یک راه درست دارید. راه ساده این است که روی دکمه ها را با ماژیک یا لاک ناخن رنگ کنید. اما راه درست این است که ریموت را باز کنید، پد دکمه ها را بیرون بیاورید و دکمه ها را رنگ کنید. با این روش هم می توانید دکمه ها را کامل رنگ کنید و هم مطمئن هستید که بدنه پلاستیکی رنگی نمی شود.

گام پنجم : بدنه چراغ ابری را بسازید

حالا همه ساخت مدار و کدنویسی تمام شده و باید چراغ ابری را بسازید. ابتدا باید یک جعبه پلاستیکی شفاف و سبک پیدا کنید. به هر گوشه قسمت بالای جعبه یک تکه نخ ماهیگیری آویزان کنید و سر آنها را بهم وصل کنید. نخ ها باید دقیقاً هم اندازه باشند تا جعبه صاف بایستد. دقت کنید که این نخ ها به خود جعبه وصل می شوند نه در آن.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت گردونه شانس کوچک و کاربردی با رزبری پای

حالا جعبه را (بدون در) از جایی آویزان کنید تا بتوانید چراغ ابری را کامل کنید. چند نوار از چسب پانسمان ببرید و هر سر نوارها را به یکی از وجوه مکعب بچسبانید. با اینکار پوشاندن جعبه با فوم ساده تر میشود. این تکه چسب باید از بدنه جعبه فاصله داشته باشد و دو سر آن هم با چسب حرارتی به جعبه چسبانده میشود. می توانید این چسب ها را بصور متقاطع روی هم بچسبانید (شبیه X) تا پایه بهتری برای فوم ایجاد بشود.

حالا چسباندن فوم یا پشم شیشه را شروع کنید. گوله های کوچک پشم شیشه را با چسب حرارتی روی بدنه جعبه بچسبانید. اینکار را آنقدر ادامه بدهید که نیمه پایین چراغ ابری به شکل و اندازه دلخواه تان برسد.

حالا وسط در جعبه را سوراخ کنید و با سیم، زیپ پلاستیکی یا وسایل مشابه مدار را به در جعبه وصل کنید. اگر از باتری برای روشن کردن چراغ ابری استفاده می کنید، آن را بهم به در جعبه بچسبانید. اگر هم از کابل برق استفاده می کنید یک سوراخ جداگانه برای آن ببرید و سیم را از آن رد کنید.

حالا در جعبه را روی آن بگذارید و آن را با فوم بپوشانید. حالا آنقدر پشم شیشه اضافه کنید که چراغ خواب به شکل دلخواه تان دربیاید.

چراغ ابری آماده است

حالا می توانید چراغ را به سقف آویزان کنید. با ریموت کنترل رنگ LED ها را تغییر بدهید و از زیبایی چراغ خواب تان لذت ببرید. در ضمن اگر از چراغ ابری خوشتان آمده، حتماً از چراغ کهکشانی هم خوشتان خواهد آمد و شاید یکی از آن هم ساختید!

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : چراغ ابری و رنگین کمانی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : چراغ ابری و رنگین کمانی بسازید
توضیح کوتاه
با آردوینو یک چراغ خواب خاص و متفاوت بسازید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : از تکه های چوب قفسه درختی بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت قفسه درختی را یاد می گیرید. از این نوع قفسه چوبی می توانید به عنوان کتابخانه و دکور استفاده کنید. قفسه درختی دو مزیت مهم دا...
آموزش ساخت : خمیر قالب گیری سوگرو بسازید... خمیر قالب گیری سوگرو کاربردهای زیادی دارد؛ از صداگیری موتور تا تعمیر وسایل خراب. این خمیر قالب گیری هنوز بطور گسترده وارد بازار ایران نشده اما بازارش ...
دستور تهیه : تست فرانسوی را به شیوه سرآشپزها درست کنید... هر کسی که کمی آَشپزی بلد باشد، طرز تهیه تست فرانسوی یا فرنچ تست را بلد است. اما هر کسی نمی تواند تست فرانسوی را خوشمزه درست کند. شاید تصور کنید از یک ...
آموزش ساخت: 3 قفسه دیواری زیبا و کارآمد طبقه بندی خوب و درست وسایل برای هر خانه ای ضروری است؛ بویژه اگر در خانه کودک داشته باشید یا خودتان اهل هنرهای دستی باشید. اکثر ما در خانه های آپارتمان...
آموزش ساخت اوریگامی زرافه + ویدیوی آموزشی... اگر طرفدار پروژه های اوریگامی باشید، اوریگامی زرافه برایتان جذاب خواهد بود. با این پروژه می توانید اصول اوریگامی را به کودکان یاد بدهید. برای ساخت زرا...
برای گوشی و تبلت تان یک کیف دستی چرم بدوزید... در این ساختنی طرز ساخت یک کیف دستی چرم را یاد می گیرید که برای گوشی موبایل، تبلت و خرده ریزهای دیگرتان جا دارد. این کیف دستی برای استفاده راحت تر از گ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید