خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : قلک چوبی زیبا و شفاف بسازید!

آموزش ساخت : قلک چوبی زیبا و شفاف بسازید!

در این ساختنی طرز ساخت یک قلک چوبی به شکل فیل را یاد می گیرید. می توانید از همین روش ساخت استفاده کنید و قلک چوبی تان را به شکل حیوانات دیگر بسازید. یا بجای ساخت قلک جاقلمی، قاب عکس و چیزهای دیگر بسازید. برای ساخت این قلک چوبی نیاز به ابزار نجاری حرفه ای ندارید و کارتان با اره و دریل معمولی هم راه می افتد.

یک قلک چوبی به شکل حیوان مورد علاقه تان بسازید

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • تخته چوبی 2.5 در 5 سانتیمتر با ضخامت 2 سانتیمتر
  • پلکسی گلاس (برای پوشاندن دو طرف قلک)
  • 5 عدد پیچ سر صاف 1.2 سانتیمتری
  • یک عدد پیچ بلند 2.5 سانتیمتری
  • رنگ و روغن
  • ابزار مورد نیاز
  • اره مویی
  • دریل
  • سنباده یا کاغذ سنباده

گام دوم : الگوی عروسک را پیدا کنید

الگوی کاغذی را آماده کنید
الگوی کاغذی را آماده کنید

ابتدا باید طرح فیل را بکشید یا پرینت کنید. اگر نقاشی تان خوب باشد، خودتان می توانید طرح قلک چوبی را روی کاغذ بکشید. می توانید از گوگل کمک بگیرید و طرح مورد نظرتان را پیدا کنید. بعد از اینکه طرح را پیدا کردید، در یک نرم افزار ویرایش تصویر اندازه ها را متناسب با اندازه قلک تغییر بدهید. حالا می توانید الگوی برش تخته های چوب را را پرینت کنید.

بهتر است طرح را قبل از خریدن چوب پیدا کنید تا دقیقاً بدانید چقدر چوب نیاز دارید.

گام سوم : الگوی چوبی را ببرید

بعد از اینکه الگوی کاغذی را پرینت کردید، آن را ببرید و روی چوب بچسبانید. حالا حفره داخلی قلک – جایی که سکه ها قرار می گیرند – را با دست روی کاغذ بکشید.

کارتان را از بریدن همین حفره شروع کنید. یک میخ ریز داخل روی خط بکوبید تا جایی برای رد کردن تیغ اره باز بشود. اره را آماده کنید و بریدن حفره وسط چوب را شروع کنید.

بعد از بریدن حفره، سراغ بدنه فیل بروید و از روی الگو شکل فیل را ببرید. بخاطر حفره ای که وسط چوب قرار دارد، باید بریدن را آهسته انجام بدهید و روی چوب زیاد فشار نیاورید. اگر در حین کار چوب ترک خورد، داخل ترک چسب بزنید و دور آن را با کش سفت کنید. یک شب صبر کنید تا چسب خشک بشود و ترک کاملاً بسته بشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : شارژر موبایل خورشیدی ارزان و ساده بسازید

بعد از اینکه چوب را به شکل فیل بریدید (و ترک های احتمالی را پر کردید) باید لبه های چوب را سنباده بزنید. هرچقدر که می توانید لبه ها را صاف کنید چون از این تکه چوب به عنوان الگو برای بریدن تخته های دیگر استفاده خواهید کرد.

گام چهارم : بقیه تخته ها را ببرید

با همان الگوی چوبی طرح را روی تخته های دیگر بکشید
با همان الگوی چوبی طرح را روی تخته های دیگر بکشید

حالا مرحله قبل را برای ساخت تخته های دیگر تکرار کنید. با استفاده از الگوی چوبی که در مرحله قبل ساختید، طرح را روی چوب بکشید و کارتان را با اره مویی شروع کنید. تعداد تخته هایی که می برید، بستگی به اندازه ای دارد که برای قلک چوبی در نظر گرفته اید. قلکی که در تصویر می بینید از چهار تخته ساخته شده است. مثلاً اگر می خواهید از این روش برای ساخت جاکاغذی استفاده کنید، دوتا تخته کافی است.

بعد از اینکه همه تخته ها را بریدید، آنها را کنار هم بگذارید و لبه ها را خوب سنباده بزنید. لازم نیست در این مرحله تخته ها را کاملاً یک شکل کنید چون در مراحل بعد هم سنباده کاری داریم.

گام پنجم : تخته ها را بهم چسبانید و سنباده بزنید

حالا باید با همه تخته ها یک فیل بسازید. تخته ها را کنار هم بچینید و تا جایی که می توانید آنها را تراز کنید. هنگام تراز کردن تخته ها بیشتر روی حفره وسطی تمرکز کنید و زیاد به لبه ها توجه نکنید چون سنباده زدن لبه ها ساده تر از حفره وسطی است. بعد از اینکه تخته ها را سنباده زدید، لایه های داخلی را با یک لایه چسب چوب بپوشانید و تخته ها را با یگره ببندید. یک شب صبر کنید تا تخته ها خوب بهم بچسبند.

حالا باید سراغ طولانی ترین و خسته کننده ترین قسمت ساخت قلک چوبی بروید. سنباده را بردارید و تا وقتی از شکل فیل راضی شوید، سنباده زدن را ادامه بدهید. البته میزان زمانی که در این مرحله صرف می کنید بستگی به دقتی دارد که در مراحل قبل صرف کرده اید. هرچه تخته ها را بهتر و شبیه تر بریده باشید، سنباده زدن آنها راحت تر میشود. صاف کردن حفره داخلی سخت تر است و به همین خاطر بهتر است سنباده را دور یکی از ابزارهای گردتان بپیچید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : قفسه کتاب رومیزی بسازید

شکل قلک چوبی در این مرحله مشخص میشود؛ الگوی کاغذی را کنار دست تان بگذارید و سعی کنید نواقص فیل چوبی را برطرف کنید.

گام ششم: شیار ورود سکه را ببرید

حالا باید شیاری که سکه ها از آن وارد قلک چوبی میشوند را ببرید. اندازه این شیار نباید خیلی بزرگتر از ضخامت سکه ها باشد. برای ایجاد این شیار از دریل استفاده کنید. فقط در انتخاب مته دقت کنید تا سوراخ بیش از حد بزرگ نشود. دو سوراخ هم اندازه با فاصله یک سانتیمتری از هم بزنید و وسط آن را با با سوراخ های دیگر پر کنید. وقتی شیار به اندازه کافی بزرگ شد، وسط آن را با اره ببرید و با سنباده تمیز کنید.

گام هفتم: پلکسی گلاس را ببرید

حالا باید ورق های پلکسی گلاسی که دو طرف قلک را می پوشانند، ببرید. می توانید یجای پلکسی گلاس از متریال های دیگر – حتی خود چوب – استفاده کنید. در این مرحله هم یک الگوی کاغذی بکشید و روی پلکسی گلاس بچسبانید. این ورق های پلکسی گلاس باید کمی عریض تر از خود حفره باشند تا جا برای پیچ کردن آن به قلک چوبی وجود داشته باشد. پلکسی گلاس را هم با اره مویی ببرید و لبه ها را سنباده بزنید. سنباده زدن روی پلکسی گلاس روی آن خراش می اندازد؛ سعی کنید کاغذ سنباده روی سطح پلکسی گلاس کشیده نشود.

بعد از اینکه هر دو ورق پلکسی گلاس را بریدید و مطمئن شدید هم اندازه هستند، آنها را روی قلک چوبی بگذارید و محل پیچ ها را علامت بزنید. این دو قسمت را بعداً دریل می کنیم.

یکی از ورق های پلکسی گلاس نقش در قلک چوبی هم دارد و به همین خاطر نحوه دریل کردن سوراخ های آن کمی متفاوت است.

گام هشتم: ورق های پلکسی گلاس را به قلک وصل کنید

برای یک طرف قلک چوبی، چهار سوراخ روی پلکسی گلاس (روی علامت هایی که زده اید) دریل کنید. حالا این ورق را روی فیل چوبی بگذارید و از داخل سوراخ های آن چوب را هم دریل کنید. طول سوراخ هایی که دریل می کنید به اندازه های پیچ هایتان بستگی دارد. اگر از چوب سرصاف استفاده می کنید، باید سر سوراخ ها را کمی گشاد کنید تا پیچ کاملاً داخل پلکسی گلاس فرو برود.

در ساختنی بخوانید :  تعمیر پرینتر سه بعدی را در خانه انجام بدهید!

برای طرف مقابل ( در قلک چوبی)، از دو پیچ استفاده می کنیم که یکی کار لولا و دیگری کار قفل را میکند. روش دریل کردن سوراخ پیچی که کار قفل میکند، به این شکل است. سوراخ روی پلکسی گلاس به اندازه خود پیچ است اما سوراخ روی چوب 4 میلیمتر کوچکتر است. این اختلاف اندازه به این خاطر است که دندانه های پیچ داخل چوب فرو بروند و خود پیچ کار مهره را بکند.

این قفل را فقط می توانید با پیچ گوشتی باز کنید و به همین خاطر می تواند وزن ناشی از فشار وزن سکه ها را تحمل کند.

دست آخر همه پیچ ها را باز کنید و داخل سوراخ ها را سنباده تمیز کنید.

گام نهم: چوب را روغن کاری کنید

حالا باید ورق های پلکسی گلاس را جدا کنید و قلک چوبی را رنگ و روغن بزنید. می توانید از رنگ یا روغن استفاده کنید. اگر می خواهید قلک چوبی را به یک کودک هدیه بدهید، حتما از واکس چوب رنگی استفاده کنید تا بتوانید هر رنگی که می خواهید به قلک بزنید.

وقتی رنگ و روغن قلک خشک شد، ورق های پلکسی گلاس را سرجایشان وصل کنید.

قلک چوبی آماده است

حالا می توانید قلک چوبی را استفاده کنید یا هدیه بدهید. همانطور که در تصاویر زیر می بینید این قلک را می توانید در شکل های مختلف بسازید. می توانید با همین روش یک قلک فلزی بسازید و بجای چوب از فلز برای ساخت لایه های بدنه قلک استفاده کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : قلک چوبی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : قلک چوبی بسازید
توضیح کوتاه
پس انداز را با ساخت قلک چوبی در خانه آغاز کنید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

ساخت فلزیاب با پنج کویل جستجوی جداگانه حتی اگر به فلزیاب نیاز نداشته باشید، ساخت فلزیاب با آردوینو تجربه خیلی خوبی است. این پروژه آردوینو می تواند شما را با قابلیت های آردوینو بیشتر آشنا کن...
پازل توپ و طناب ؛ یک ایده عالی برای عیدی دادن به بچه ها... عیدی دادن از آن رسم های ایرانی است که همه طرفدارش هستند و از دیرباز میان ایرانیان و همه فارسی زبانان رواج داشته است. اگر دنبال عیدی های جذاب تری نسبت ...
آموزش ساخت : کیف سکه چرم بدوزید در این ساختنی طرز ساخت یک کیف سکه چرم را یاد می گیرید. با کمک الگویی که به پست ضمیمه شده می توانید خیلی راحت این کیف را بدوزید. اگر دلتان میخواهد یک ک...
آموزش ساخت : از تکه های چوب قفسه درختی بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت قفسه درختی را یاد می گیرید. از این نوع قفسه چوبی می توانید به عنوان کتابخانه و دکور استفاده کنید. قفسه درختی دو مزیت مهم دا...
آموزش ساخت : با کمترین هزینه یک میز تاشو بسازید... اگر شما هم بخاطر کمبود فضا در آشپزخانه یا اتاق خواب تان میز نمی گذارید، میز تاشو چاره کارتان است. در این ساختنی طرز ساخت یک میز تاشوی ساده را یاد می گ...
با برد آردوینو صوت سنج (VU Meter) بسازید برد صوت سنج (VU Meter) دستگاهی است که سطح سیگنال تجهیزات صوتی را مشخص می کند. معمولاً از این برد برای نمایش سیگنال های آنالوگ استفاده می شود اما کارکر...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید