خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : یک هواپیمای مدل ساده بسازید

آموزش ساخت : یک هواپیمای مدل ساده بسازید

ساخت هواپیمای مدل میتوانید خیلی سخت یا خیلی ساده باشد. میزان سختی کار هم بستگی به مدلی که انتخاب می کنید، دارد. اگر یک کوادکوپتر کامل را به عنوان مدل انتخاب کنید، مشخص است که کارتان خیلی سخت میشود. اما ساخت هواپیمای مدل کنترلی با فوم و یک موتور ساده چندان کار سختی است و هر کسی از پسش برمی آید.

در این ساختنی سراغ هواپیماهای مدل ساده تر رفته ایم تا همه بتوانند ساخت هواپیما را تجربه کنند. این هواپیمای کوچک با فوم برد 5 میلیمتری (که روکش کاغذی دارد) ساخته شده است. توصیه می کنیم شما هم از همین نوع فوم برد استفاده کنید چون کار ساخت قطعات هواپیما را ساده تر میکند. استفاده از فوم برد به عنوان متریال اصلی چند دلیل دارد؛ فوم برد ارزان و سبک است و ساخت کاردستی با آن خیلی راحت است. استفاده از متریال ارزان یک مزیت مهم دارد؛ می توانید با کمترین هزینه چندین نمونه بسازید تا هواپیمای اصلی بیشترین کارایی را داشته باشد.

برای ساخت برخی از قطعات هواپیمای مدل مثل پروانه به پرینتر سه بعدی نیاز داریم. البته می توانید این قطعات را با روش های دیگر هم بسازید اما پرینتر سه بعدی کار را ساده تر میکند.
برای به پرواز درآوردن هواپیما از موتور بدون جاروبک استفاده می کنیم. برای کنترل هواپیما هم از کنترل چرخشی قائم (Yaw) استفاده می کنیم. بال های چند وجهی هواپیما هم به ثابت کردن وضعیت هواپیما کمک زیاد می کنند.

این هواپیمای مدل کنترل زمینی را از طریق بالابر دریافت میکند. البته اگر موتور را کمی به سمت بالا بچرخانید (به این کار رانش زاویه ای هم می گویند) برای کنترل هواپیما نیاز به بالابر نخواهید داشت. یک ارابه فرود هم طراحی می کنیم تا فشارهای ناگهانی در حین فرود به هواپیما آسیب نرساند.

اگر با ساخت هواپیماهای مدل آشنا باشید، می توانید کارایی های همین مدل ساده را خیلی بیشتر کنید. با اضافه کردن شهپر می توانید قابلیت چرخش را هم به هواپیما اضافه کنید. اضافه کردن چراغ هم به هواپیماهای مدل همیشه ایده خوبی است و این نمونه هم از این قائده مستثنی نیست.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • فوم برد با ضخامت 4 میلیمتر – از نوعی استفاده کنید که دو طرفش کاغذ داشته باشد
 • سیم فلزی با ضخامت کمتر از یک میلیمتر – کمی هم سیم با ضخامت بیشتر از یک میلیمتر نیاز داریم
 • چسب حرارتی با حرارت بالا – از چسبی استفاده کنید که شفافیت بیشتری دارد
 • موتور بدن جاروبک
 • کنترلر سرعت الکترونیکی یا ESC – این قطعه برق باتری ها را به انرژی مورد نیاز موتور تبدیل میکند (براساس ورودی های گیرنده). بیشتر کنترل کننده ها یک BEC توکار دارند که نیاز به باتری اضافی برای سروو موتورها و گیرنده را برطرف میکند. برای انتخاب کنترلر سرعت باید به نوع موتور (بدون جاروبک یا جاروبک دار) و میزان برق مورد نیاز موتور (برحسب آمپر) دقت کنید. از آنجایی که موتور به انرژی زیادی نیاز ندارد، توصیه می کنیم از کنترلرهای سرعت 6 تا 20 آمپر استفاده کنید.
 • دو عدد سروو موتور – چون سطوح کنترل هواپیمای مدل کوچک است، بهتر است از سرووهای 6 گرمی استفاده کنید. دقت کنید که اندازه دو موتور سروو باید طوری باشد که بتوانید سطح هواپیما را برای قرار دادن آنها سوراخ کنید.
 • باتری – هرچه باتری کوچکتر باشد، زمان پرواز کمتر میشود. باتری را طوری انتخاب کنید که بخاطر کوچک بودن زمان پرواز را کوتاه نکنید و بخاطر بزرگ بودن مانع از بلند شدن هواپیما نشود. باتری های لیتیوم پلیمری دو یا سه سلولی برای این هواپیما مناسب است. البته باتری سه سلولی نیاز به تجربه بیشتری دارد و اگر اولین بار است که هواپیمای مدل میسازید، همان باتری دو سلولی را انتخاب کنید. یک باتری دو سلولی 480 میلی آمپر برای هواپیمایی با این ابعاد مناسب است.
 • گیرنده و فرستنده – اگر می خواهید ساخت هواپیمای مدل را ادامه بدهید، بهتر است از فرستنده توان بالا استفاده کنید تا بتوانید کانال ها و مدل های بیشتری داشته باشید. فرستنده های قابل برنامه ریزی هم استفاده همزمان از فرستنده برای چند هواپیما را ممکن می کنند. فرستنده و گیرنده ای که برای این هواپیمای مدل استفاده می کنید، باید دست کم سه کانال داشته باشند. قبل از خرید مطمئن شوید که امکان برقراری ارتباط بین گیرنده و فرستنده ای که انتخاب کرده اید، وجود دارد.
در ساختنی بخوانید :  یک پایه تبلت بسیار ارزان و شیک بسازید

ابزار مورد نیاز

 • تفنگ چسب حرارتی
 • چاقو یا کاتر
 • سیم چین
 • نوار چسب

گام دوم : قطعات هواپیما را ببرید

برای برش هواپیما می توانید از ساده ترین و پیچیده ترین ابزار استفاده کنید؛ کاتر یا دستگاه برش لیزری. اگر به دستگاه برش لیزری دسترسی دارید، از فایل زیر استفاده کنید و بریدن فوم را به دستگاه بسپارید. اگر می خواهید برش ها را دستی انجام بدهید، باید با استفاده از فایل pdf موجود در لینک زیر الگوی کاغذی (در ابعاد واقعی) بسازید.

در الگوی برش، خطوط یا قرمز هستند یا مشکی. خطوط قرمز را باید کلاً ببرید اما خطوط مشکی فقط لایه اول و فوم بریده میشوند و لایه آخر سالم باقی می ماند. هنگام بریدن خطوط مشکی از تکنیکی استفاده کنید که به کاغذ زیری آسیب نرسد. می توانید ابتدا با کاتر کاغذ رویی و نیمی از فوم را ببرید. سپس یک ابزار نرمتر که به کاغذ آسیب نمیرند، بردارید و فوم را تا انتها ببرید.

همانطور که در فایل pdf می بینید، برخی از خطوط قرمز و مشکی با هم تداخل دارند. این طراحی بخاطر کسانی است که از برش لیزری استفاده می کنند. اگر از برش لیزری استفاده نمی کنید، این خطوط مشکی کوچک را نادیده بگیرید.

گام سوم : بال های هواپیما را بسازید

در قسمت بال های هواپیما دو نوع خط برش متفاوت داریم. یکی از خطوط برش برای بالابر است (در قسمت پشت) و در دو طرف این برش دو خط است که کل سطح را میپوشانند. این دو خط برای چند وجهی کردن بال ها هستند و بال ها را باثبات تر می کنند.

ابتدا برش بالابر را ایجاد کنید. در حین برش دقت کنید که دقیقاً روی خط حرکت کنید و فقط لایه کاغذ اول و فوم را ببرید. بعد از اینکه فوم برد را در این قسمت شکاندید، باید یک برش اریب در قسمت سطح کنترل ایجاد کنید. اگر اولین بار است که برش اریب میزنید، صاف نگه داشتن زاویه ها کمی برایتان سخت خواهد بود. زاویه این برش باید دقیقاً 45 درجه باشد. بهتر است یکبار روی فوم های اضافی امتحان کنید و سپس برش اصلی را روی بدنه هواپیمای مدل ایجاد کنید.

اگر در حین برش، اشتباهاً لایه کاغذ زیری را هم بریدید می توانید از چسب نواری استفاده کنید. البته می توانید از چسب برای پیشگیری از شکستن و ترک برداشتن فوم برد هم استفاده کنید.
حالا باید خود بال ها را ببرید. برای این برش باید از کمی چسب حرارتی استفاده کنیم. وقتی بال ها هنوز متحرک هستند، بال ها را به سمت پایین تکان دهید و ویگ را بین بال ها و سطح کارتان قرار دهید. دقت کنید که قسمت وسط بال باید روی سطح کار صاف باشد؛ در غیر اینصورت زاویه بال ها اشتباه میشود و هواپیما نمی تواند در مسیرش صاف حرکت کند.

بهتر است در حین خشک شدن چسب یک وزنه روی بدنه هواپیما بگذارید تا راحت تر خشک شود.

اگر بال هواپیما به سطح کارتان چسبید، فوم را به سمت بالا نکشید چون ممکن است کاغذ زیری پاره بشود. از یک چاقو یا پاکت بازکن استفاده کنید و به آرامی فوم را از میز جدا کنید.

گام چهارم : سکان عمودی را بسازید

در این مرحله باید سکان عمودی هواپیمای مدل را آماده کنید. این قطعه را هم درست مثل بالابر هواپیما می بریم و می شکنیم. یادآوری می کنیم که خطوط مشکی باید شکسته شوند و خطوط قرمز کاملاً بریده میشوند.

ابتدا باید خود سکان عمودی را ببرید. سپس یک برش اریب دو لبه روی آن بزنید. برش اریب را در هر دو طرف سطح کنترل انجام دهید و حواستان باشد زاویه 45 درجه را حفظ کنید.

یکی از راه های مقاوم کردن سطح کنترل اضافه کردن کمی چسب داخل برش است. روی برش ها کمی چسب بزنید و آنها را با دست پخش کنید. اجازه ندهید دو طرف برش بهم بچسبند چون در این صورت سطح کنترل سکان جمع میشود.

حالا باید سطح کنترل به بدنه اصلی هواپیما وصل کنید. قبل از اینکه سکان عمودی را به بال ها بچسبانید، باید جای آن را امتحان کنید تا مطمئن شوید اندازه ها متناسب هستند. اگر سکان داخل بال جا شد، می توانید به محل تماس چسب بزنید و آنها را بهم بچسبانید. قبل از چسباندن مطمئن شوید که سطح تماس روی بال کاملاً عمود است. می توانید کمی چسب هم به سطح کنترل سکان (جایی که با بال تماس پیدا میکند) بزنید و آن را پخش کنید تا اتصال قویتر بشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک چراغ دیواری شیک بسازید

گام پنجم : پایه موتور را بسازید

این قطعه از دو قسمت ساخته میشود : پایه نصب موتور و دماغه هواپیمای مدل. دماغه هواپیما با فوم برد و بصورت دستی ساخته میشود و پایه نصب موتور هم پرینت میشود. البته می توانید از روش های ساده تر هم برای ساخت پایه موتور استفاده کنید؛ مثلاً همین مدل ها را با تخته سه لا بسازید.

قطعاتی که در مرحله دوم بریده اید را بیاورید و با توجه به تصاویر آنها را مونتاژ کنید. دقت کنید که داخل چین ها و شکستگی ها نباید فوم باقی بماند چون با وجود فوم نمیتوان اتصالات محکم ایجاد کرد. بعد از اینکه فوم های داخل برش ها را کامل خالی کردید، قطعات را بهم بچسبانید. همانطور که می بینید باید دیواره ها را به قطعه کف سازه بچسبانید. در این مرحله هم عمود بودن دیواره ها روی کف سازه اهمیت زیادی دارد. اگر این قطعه را درست ساخته باشید، خیلی راحت و بدون چسب می توانید آن را به بال ها وصل کنید.

حالا سراغ ساخت پایه نصب موتور می رویم. ابتدا باید مشخص کنید پایه را با چه روشی می سازید. اگر به پرینتر سه بعدی دسترسی ندارید، با کمک فایل های طراحی سه بعدی زیر نمونه چوبی یا پلاستیکی پایه را بسازید. برای نمایش فایل های سه بعدی و آشنایی بیشتر با طراحی پایه موتور از این نمایشگر آنلاین استفاده کنید. می توانید از لینک زیر فایل طراحی سه بعدی پایه نصب برای موتور جاروبک دار و بدون جاروبک را دانلود کنید.

بعد از اینکه دماغه و پایه نصب موتور را ساختید، می توانید آنها را بهم بچسبانید. فاصله بین قطعات نباید بیش از حد زیاد باشد؛ در غیر اینصورت دماغه خیلی از بال ها فاصله می گیرد. اگر موتور و پروانه خلاف جهت عقربه های ساعت می چرخند، پایه نصب موتور را چهار درجه به سمت چپ بچرخانید. سپس باید موتور را پایه موتور را چهار درجه به سمت بالا بچرخانید (فرقی نمی کند جهت چرخش پروانه چطور باشد).

در همین مرحله موتور را تست کنید تا مطمئن شوید داخل پایه جا میشود.

گام ششم : ارابه فرود را بسازید

ارابه فرود از دو قطعه ساخته میشود : چرخ های جلویی و بامپ پشتی. ساخت بامپ پشتی بسیار ساده است و باید آن را زیر سکان عمودی بچسبانید. این قطعه نباید به بالابر چسبانده بشود و از طریق برشی که دارد به آن وصل میشود و با آن حرکت میکند. برای سفت تر شدن محل اتصال می توانید کمی چسب روی فوم برد بزنید و صبر کنید تا خشک بشود.

قطعه دوم ارابه فرود، چرخ ها هستند. دایره هایی که بریده اید را دو به دو بهم بچسبانید تا یک جفت چرخ ساخته بشود. روی چرخ ها هم کمی چسب بزنید، چسب را پخش کنید و صبر کنید تا خشک بشود.

حالا باید وسط چرخ ها را سوراخ کنید. سپس می توانید چرخ ها را به سیم فلزی وصل کنید. جنس سیمی که انتخاب می کنید باید آنقدر مقاوم باشد که بتواند وزن هواپیما را تحمل کند.
ابتدا سیم را به شکل V خم کنید و با فاصله 4 سانتیمتری از V سیم ها را به صورت عمودی به سمت پایین تا کنید. 5 سانتیمتر پایین تر هم سیم ها را بصورت صاف و به سمت بیرون خم کنید. بعد از این مرحله دو سر سیم باید دقیقاً در یک خط باشند.

حالا چرخ ها را داخل سیم قرار بدهید و به دو سر آن چسب بزنید تا چرخ ها بیرون نیفتند.

حالا می توانید ارابه فرود را داخل پایه نصب موتور قرار دهید. نحوه انجام کار در تصاویر مشخص است.

گام هفتم : پروانه را بسازید

می توانید پروانه های هواپیمای مدل را بصورت آماده بخرید
می توانید پروانه های هواپیمای مدل را بصورت آماده بخرید

برای ساخت پروانه هواپیمای مدل هم از پرینتر سه بعدی استفاده شده اما شما می توانید این قطعه را بصورت دستی بسازید. خرید پروانه هم فکر خوبی است؛ اگر قصد دارید پروانه آناده بخرید دنبال نمونه ای بگردید که 15.2 سانتیمتر قطر داشته باشد.

اندازه و زاویه ملخ پروانه بیش از هر چیز به سرعت و قدرت موتور هواپیما بستگی دارد. اگر می خواهید پروانه هواپیما را پرینت کنید، فایل طراحی را از لینک زیر دانلود کنید.

در ساختنی بخوانید :  منبع تغذیه رومیزی با خروجی دوگانه و قابل تنظیم بسازید

گام هشتم : قطعات الکترونیکی را وصل کنید

حالا باید قسمت الکترونیکی کار را انجام بدهید. وصل کردن قطعات الکترونیکی خیلی ساده تر از ساخت و مونتاژ بدنه آن است.

کارتان را با موتور و کنترلر سرعت الکترونیکی شروع کنید. موتورهای بدون جاروبک سه تا سیم دارند که می توانید آنها را به سه سیم کنترلر وصل کنید. اما موتورهای جاروبک دار دو سیم دارند که آنها هم به دو سیم کنترلر سرعت وصل میشوند (دقت کنید که سیم ها را اشتباه بهم وصل نکنید).

حالا سراغ سرووها بروید. موانع اتصال را به بازوهای تکی بیرونی ترین نقطه ها در وسط سروو اضافه کنید. بازو را روی سروو قرار دهید و آن را با پیچ های همراهش سفت کنید. حالا باید چند دسته کنترل بسازیم و آنها را روی سطح کنترل بچسبانیم. برای ساخت این دسته ها از چوب یا کارت های اعتباری قدیمی استفاده کنید (در تصاویر این قطعه با سیم فلزی ساخته شده است). حالا این دسته های کنترل را به موانع اتصال وصل کنید (برای این اتصال هم از سیم استفاده کنید). سیم را به شکل Z خم کنید و یک سر آن را به دسته کنترل و سر دیگر را مانع اتصال وصل کنید. در حین ساخت این قسمت از هواپیمای مدل، دقت کنید که سرووها درست وسط قرار بگیرند و با بال ها در یک سطح باشند.

برای اینکه مطمئن شوید سروو وسط سازه قرار دارد، آن را به گیرنده وصل کنید و فرستنده را روشن کنید. حالا سروو بصورت خودکار در نقطه مرکزی قرار خواهد گرفت (دقت کنید که قطعات را در شیارهای خودشان قرار دهید).

حالا باید گیرنده را اضافه کنید؛ کنترلر سرعت الکترونیکی و سرووها هم به این قطعه وصل میشوند. حواستان باشد هر قطعه را در شیار مربوط به خودش قرار دهید. برای اطمینان از درست بودن جای قطعات، راهنمای آنها را مطالعه کنید یا یکبار آنها را تست کنید. اگر متوجه شدید موتور بدون جاروبک در جهت درست نمی چرخد، جای دو یا سه تا از سیم ها را عوض کنید و دوباره موتور را تست کنید. درباره موتور جاروبک باید جای هر دوتا سیم را عوض کنید تا این مشکل حل بشود.

تا وقتی مطمئن نشده اید موتور در جهت درست می چرخد، پروانه را به آن وصل نکنید. در ضمن تا وقتی دریچه هوای هواپیما پوشانده باشد، موتور نباید بچرخد. اگر موتور شما در صورت بسته بودن دریچه هوا باز هم میچرخد، باید سریع آن را درس کنید چون بسیار خطرناک است.

برای چسباندن قطعات الکترونیکی به هواپیمای مدل از نوار ولکرو استفاده کنید. با این روش براحتی می توانید جای قطعات را تغییر بدهید و مرکز ثقل را پیدا کنید. مرکز ثقل هواپیما درست بین سرووها و پایه نصب موتور قرار دارد و روی نقشه ساخت هم مشخص شده است.

گام نهم : هواپیمای مدل را آزمایش کنید

هواپیمای مدل را برای اولین پرواز آماده کنید
هواپیمای مدل را برای اولین پرواز آماده کنید

قبل از اینکه پرواز اول را انجام بدهید، مطمئن شوید همه قطعات را درست نصب کرده اید. اگر چوب چرخش را به سمت چپ بکشید، سکان عمودی هم باید به سمت چپ کشیده بشود. اگر چوب زاویه را به سمت پایین بکشید، بالابر باید به سمت بالا کشیده بشود. در نهایت هم دریچه هوا را تست کنید.

حالا هواپیمای مدل را با خودتان بیرون ببرید و پرواز آزمایشی را آغاز کنید. دقت کنید که هواپیما را باید با سرعتی پرتاب کنید که بتواند پرواز را آغاز کند. پیدا کردن سرعت اولیه مناسب کمی زمان میبرد و باید چندبار آزمایش کنید.

هواپیمای مدل آماده است

هواپیمایی که ساخته اید را با استیکر و LED تزیین کنید
هواپیمایی که ساخته اید را با استیکر و LED تزیین کنید

این هواپیما یکی از ساده ترین نمونه های هواپیمای مدل است و به همین خاطر برای شروع بسیار مناسب است. اگر تجربه چندانی در زمینه ساخت پرنده های مختلف ندارید، کارتان را از همین ساختنی شروع کنید.

همانطور که در ابتدا گفتیم، این هواپیمای مدل جای بهبود زیادی دارد. حتی اگر نمی خواهید قابلیت های هواپیما را بیشتر کنید، چند LED و کمی استیکر روی آن بچسبانید تا ظاهر هواپیمایی که ساخته اید، خیلی هم ساده نباشد.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : یک هواپیمای مدل ساده بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : یک هواپیمای مدل ساده بسازید
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه، هواپیمای مدل بسازید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : جا ادویه ای سیمانی بسازید شاید ایده خیلی از ایده جا ادویه ای سیمانی خوشتان نیاید و فکر کنید وسایل سیمانی خیلی به ظاهر آشپزخانه نمی آیند اما همیشه اینطور نیست. اولاً سیمان را خی...
آموزش ساخت : برای نوزادتان لباس خرگوشی بدوزید!... قصد دارید آلبم خانوادگی تان را با چند عکس از نوزادتان تکمیل کنید؟ این لباس خرگوشی ساده و ارزان را برای نوزادتان بدوزید تا عکس هایتان بامزه تر و زیباتر...
آموزش ساخت : قاب پوستر چوبی بسازید اگر شما هم دوست دارید بجای قاب عکس از پوستر برای تزیین دیوارهای خانه تان استفاده کنید، این ساختنی بدردتان میخورد. در این پست یک ایده خوب برای آویزان ک...
آموزش ساخت : جعبه کادویی چراغ دار و چوبی بسازید... اگر همیشه دوست دارید هدیه های متفاوت بدهید حتماً انتخاب جعبه کادویی هم برایتان مهم است. در این ساختنی طرز ساخت یک جعبه کادویی چراغ دار را یاد می گیرید...
ساخت کارت تبریک سه بعدی مخصوص تولد! اگر شما هم هدیه های دست ساز را به هدیه های آماده ترجیح می دهید، باید ساخت کارت تبریک را بلد باشید. ساخت کارت تبریک های معمولی نیاز به آموزش ندارد و فق...
آموزش ساخت : با کارتن های دور ریختنی، لوستر مقوایی بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید با صرف کمترین زمان و هزینه، یک لوستر مقوایی شیک بسازید. این لوستر را می توانید بصورت دائمی برای اتاق ها استفاده کنید یا با ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

۲ دیدگاه ها

 1. با سلام
  با تشکر از آموزش_های مفیدی که در سایت قرار می دهید
  در صورت امکان رمز فایل های پیوست شده را بفرمایید

پاسخ دهید