خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / مدار الکترونیکی : آمپلی فایر استریو 5*2 وات ارزان و ساده

مدار الکترونیکی : آمپلی فایر استریو 5*2 وات ارزان و ساده

همه روزه ساختنی مدار های الکترونیکی زیادی را برای شما معرفی می کند و روش ساخت آن را به شما آموزش می دهد . یکی از مدار های بسیار کاربردی ، تقویت کننده ها یا آمپلی فایر (Amplifier) ها هستند. مدار آمپلی فایری که امروز به شما آموزش می دهیم براساس مدار مجمتمع (IC) شماره BA5406 ساخت شرکت نیمه هادی های ROHM است. (روش ساخت آمپلی فایر های دیگر) در داخل این آی سی یک مدار تقویت کننده استریو برای صدا قرار دارد. این مدار می تواند توانی برابر با 10 وات (5 وات اسپیکر راست و 5 وات اسپیکر چپ) را به اسپیکر های 4 اهمی تحویل دهد. این مدار با ولتاژ 9 ولت کار می کند.
آمپلی فایر هایی که با آی سی BA5406 ساخته می شوند نیازی به ترانسفورمر جفت کننده خروجی (Output Coupling Transformer) ندارند و با ولتاژ ساده 9 ولتی آماده به کار خواهند بود. برای همین مدار نهایی ساخته شده خیلی کوچک و قابل حمل خواهد بود.
البته این آمپلی فایر با ولتاژ های 5 تا 15 ولتی نیز کار می کند پس می توانید آن را برای وسایل نقلیه ی مانند ماشین یا موتور سیکلت که ولتاژ 12 ولتی دارند هم استفاده کنید.
مدار های تقویت کننده صدا که با BA5406 ساخته می شوند را می توان در پخش کننده های موسیقی قابل حمل ، سیستم های استریو و تلویزیون های کوچک و … استفاده شوند.

این مدار الکترونیکی آمپلی فایر دارای قدرت تفکیک کانال بسیار بالایی است. کانال های استریو به خوبی نسبت به هم ایزوله هستن و صدا های چپ و راست در هم ادغام نمی شوند. نویز تولیدی توسط این مدار کم است .

آی سی BA5406 دارای مقاومت گرمایی بسیار کمی است و در موقع کار خیلی داغ نمی شود. این تراشه به صورت آی سی 12 پایه ای در بازار موجود است .

در ساختنی بخوانید :  تعمیر پرینتر سه بعدی را در خانه انجام بدهید!

نقشه شماتیک مدار آمپلی فایر استریو 2*5 وات :

مدار آمپلی فایر 5 وات استریو با آی سی BA5406
مدار آمپلی فایر 5 وات استریو با آی سی BA5406

نکات مهم در ساخت مدار آمپلی فایر استریو:

  • آی سی BA5406 نیاز به رادیاتور هیت سینک مناسب برای خنک سازی دارد
  • ولتاژ تغذیه مدار بین 5 تا 15 ولت است (9 ولت پیشنهاد می شود)
  • منبع تغذیه باید دارای تنظیم کننده ولتاژ و فیلتر نوسان باشد (اکثر منابع تغذیه آماده این امکانات را دارند)

توضیحات مدار

توضیحات نحوه کار مدار ها اغلب دارای لغات تخصصی است که شاید شما را سردرگم کند. برای ساختن مدار الکترونیکی آمپلی فایر استریو نیازی به خواندن توضیحات مدار ندارید. این توضیحات برای کسانی نوشته شده اند که می خواهند تا حدودی بدانند این مدار چگونه کار می کند.

اگر در نقشه شماتیک مدار آمپلی فایر استریو توجه کنید ، مدار مجتمع BA5406 را می بینید که وظیفه اش رساندن توان صوتی به 5 وات برای دو بلندگوی 4 اهمی است و ولتاژ تغذیه مدار نیز 9 ولت در نظر گرفته شده است . این مدار بر خلاف اکثر آمپلی فایر ها از منبع تغذیه نامتقارن (یک سر زمین و سر دیگر 9 ولت) استفاده می کند که کاربری مدار را راحت تر می کند.

مدار مجتمع BA5406 ، آمپلی فایر استریو
مدار مجتمع BA5406 ، آمپلی فایر استریو

خازن (Capacitor) شماره C3 در واقع خازن فیلتر برای منبع تغذیه مدار است که ریپل (Ripple) و نوسانات ولتاژ را مهار می کند. خازن های C11 و C12 هم خازن های جدا کننده مولفه DC از ورودی سیگنال برای کانال های راست و چپ هستند.خازن C3 و مقاومت R2 ایجاد یک شبکه زوبل (Zoble Network) برای کانال چپ می کنند ، کار خازن C3 و مقاومت R3 هم ایجاد همین شبکه برای کانال راست است .

در ساختنی بخوانید :  مدار مولد صدای دست زدن بسیار ارزان و سرگرم کننده بسازید

شبکه زوبل برای این استفاده می شود که نوسانات را کاهش دهد و پایداری آمپلی فایر را در فرکانس های بالای صدا بهبود ببخشد.

پتانسیومتر (مقاومت متغیر) های R5 و R6 در واقع همان پیچ های ولوم صدا (volume) برای کانال های چپ و راست هستند. خازن های C4 و C8 هم در واقع خازن های جفت کنند (Coupling Capacitors) برای وصل کردن خروجی آمپلی فایر به اسپیکر ها (Speaker) هستند.
خازن های C9 و C10 نقش فیلتر نویز و اعوجاج را بر عهده دارندو خازن های C1 و C5 هم خازن های خود راه انداز (Bootstrap) کانال های چپ و راست هستند .

 

منبع

خلاصه مطلب
مدار الکترونیکی : آمپلی فایر استریو 5*2 وات ارزان و ساده
عنوان مطلب
مدار الکترونیکی : آمپلی فایر استریو 5*2 وات ارزان و ساده
توضیح کوتاه
مدار الکترونیکی آمپلی فایر استریو دو کانال 5 وات
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با کاغذ باطله سوخت درست کنید... حتماً خانه شما هم پر از کاغذ باطله است؛ بویژه اگر دانش آموز یا دانشجو در خانه داشته باشید. تحویل این کاغذها به غرفه بازیافت ایده خوبی است اما چرا خودت...
بدون مهارت الکترونیک برج نوری LED حساس به موسیقی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک برج نوری LED را یاد می گیرید که ورودی صدا دارد و به موسیقی که پخش می شود، واکنش نشان می دهد. قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک مکع...
با وسایل ارزان قاب عکس شیشه ای و چراغ دار بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک قاب عکس شیشه ای را یاد می گیرید که بخاطر طراحی متفاوتی که دارد، زیبایی عکس را بیشتر می کند. این قاب عکس شیشه ای از داخل نورپ...
پتک چوبی بسازید و در کارگاه نجاری از آن استفاده کنید... در این ساختنی طرز ساخت یکی از ساده ترین و مفیدترین ابزارهای نجاری را یاد می گیرید. پتک چوبی که علیرغم روش ساخت ساده و قیمت پایین کارایی زیادی دارد. با...
پازل چوبی سه بعدی با طرح بیست وجهی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک پازل چوبی را یاد می گیرید که می تواند هدیه بسیار خوبی برای طرفداران پازل باشد. برای ساخت این پازل چوبی سه بعدی باید به دستگا...
مدار الکترونیکی فرستنده FM استریو با کیفیت بالا... ساختنی امروز می خواهد یک مدار فرستنده FM را به شما دوست داران مدارهای الکترونیکی تقدیم کند. این مدار صدا را با کیفیت بسیار خوبی به صورت امواج رادیویی ...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید