خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / مدار الکترونیکی : آمپلی فایر استریو 5*2 وات ارزان و ساده

مدار الکترونیکی : آمپلی فایر استریو 5*2 وات ارزان و ساده

همه روزه ساختنی مدار های الکترونیکی زیادی را برای شما معرفی می کند و روش ساخت آن را به شما آموزش می دهد . یکی از مدار های بسیار کاربردی ، تقویت کننده ها یا آمپلی فایر (Amplifier) ها هستند. مدار آمپلی فایری که امروز به شما آموزش می دهیم براساس مدار مجمتمع (IC) شماره BA5406 ساخت شرکت نیمه هادی های ROHM است. (روش ساخت آمپلی فایر های دیگر) در داخل این آی سی یک مدار تقویت کننده استریو برای صدا قرار دارد. این مدار می تواند توانی برابر با 10 وات (5 وات اسپیکر راست و 5 وات اسپیکر چپ) را به اسپیکر های 4 اهمی تحویل دهد. این مدار با ولتاژ 9 ولت کار می کند.
آمپلی فایر هایی که با آی سی BA5406 ساخته می شوند نیازی به ترانسفورمر جفت کننده خروجی (Output Coupling Transformer) ندارند و با ولتاژ ساده 9 ولتی آماده به کار خواهند بود. برای همین مدار نهایی ساخته شده خیلی کوچک و قابل حمل خواهد بود.
البته این آمپلی فایر با ولتاژ های 5 تا 15 ولتی نیز کار می کند پس می توانید آن را برای وسایل نقلیه ی مانند ماشین یا موتور سیکلت که ولتاژ 12 ولتی دارند هم استفاده کنید.
مدار های تقویت کننده صدا که با BA5406 ساخته می شوند را می توان در پخش کننده های موسیقی قابل حمل ، سیستم های استریو و تلویزیون های کوچک و … استفاده شوند.

این مدار الکترونیکی آمپلی فایر دارای قدرت تفکیک کانال بسیار بالایی است. کانال های استریو به خوبی نسبت به هم ایزوله هستن و صدا های چپ و راست در هم ادغام نمی شوند. نویز تولیدی توسط این مدار کم است .

آی سی BA5406 دارای مقاومت گرمایی بسیار کمی است و در موقع کار خیلی داغ نمی شود. این تراشه به صورت آی سی 12 پایه ای در بازار موجود است .

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: منبع تغذیه قابل تنظیم بسازید

نقشه شماتیک مدار آمپلی فایر استریو 2*5 وات :

مدار آمپلی فایر 5 وات استریو با آی سی BA5406
مدار آمپلی فایر 5 وات استریو با آی سی BA5406

نکات مهم در ساخت مدار آمپلی فایر استریو:

  • آی سی BA5406 نیاز به رادیاتور هیت سینک مناسب برای خنک سازی دارد
  • ولتاژ تغذیه مدار بین 5 تا 15 ولت است (9 ولت پیشنهاد می شود)
  • منبع تغذیه باید دارای تنظیم کننده ولتاژ و فیلتر نوسان باشد (اکثر منابع تغذیه آماده این امکانات را دارند)

توضیحات مدار

توضیحات نحوه کار مدار ها اغلب دارای لغات تخصصی است که شاید شما را سردرگم کند. برای ساختن مدار الکترونیکی آمپلی فایر استریو نیازی به خواندن توضیحات مدار ندارید. این توضیحات برای کسانی نوشته شده اند که می خواهند تا حدودی بدانند این مدار چگونه کار می کند.

اگر در نقشه شماتیک مدار آمپلی فایر استریو توجه کنید ، مدار مجتمع BA5406 را می بینید که وظیفه اش رساندن توان صوتی به 5 وات برای دو بلندگوی 4 اهمی است و ولتاژ تغذیه مدار نیز 9 ولت در نظر گرفته شده است . این مدار بر خلاف اکثر آمپلی فایر ها از منبع تغذیه نامتقارن (یک سر زمین و سر دیگر 9 ولت) استفاده می کند که کاربری مدار را راحت تر می کند.

مدار مجتمع BA5406 ، آمپلی فایر استریو
مدار مجتمع BA5406 ، آمپلی فایر استریو

خازن (Capacitor) شماره C3 در واقع خازن فیلتر برای منبع تغذیه مدار است که ریپل (Ripple) و نوسانات ولتاژ را مهار می کند. خازن های C11 و C12 هم خازن های جدا کننده مولفه DC از ورودی سیگنال برای کانال های راست و چپ هستند.خازن C3 و مقاومت R2 ایجاد یک شبکه زوبل (Zoble Network) برای کانال چپ می کنند ، کار خازن C3 و مقاومت R3 هم ایجاد همین شبکه برای کانال راست است .

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: یک قلک مقوایی ساده و شیک

شبکه زوبل برای این استفاده می شود که نوسانات را کاهش دهد و پایداری آمپلی فایر را در فرکانس های بالای صدا بهبود ببخشد.

پتانسیومتر (مقاومت متغیر) های R5 و R6 در واقع همان پیچ های ولوم صدا (volume) برای کانال های چپ و راست هستند. خازن های C4 و C8 هم در واقع خازن های جفت کنند (Coupling Capacitors) برای وصل کردن خروجی آمپلی فایر به اسپیکر ها (Speaker) هستند.
خازن های C9 و C10 نقش فیلتر نویز و اعوجاج را بر عهده دارندو خازن های C1 و C5 هم خازن های خود راه انداز (Bootstrap) کانال های چپ و راست هستند .

 

منبع

خلاصه مطلب
مدار الکترونیکی : آمپلی فایر استریو 5*2 وات ارزان و ساده
عنوان مطلب
مدار الکترونیکی : آمپلی فایر استریو 5*2 وات ارزان و ساده
توضیح کوتاه
مدار الکترونیکی آمپلی فایر استریو دو کانال 5 وات
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با صفحه نمایش لپ تاپ تان یک میز نوری بسازید... میز نوری یکی از ابزارهای گران قیمتی است که مهندس ها، نقاش ها، طراح ها، کارتونیست ها و ... از آن استفاده می کنند. اگر شما هم بدنبال خرید یک میز نوری هس...
گلدان کاغذی با چراغ های توکار بسازید در این ساختنی یاد می گیرید چطور با کارتن و چند LED یک گلدان کاغذی متفاوت بسازید. ساخت این گلدان کاغذی بسیار ساده است و هزینه زیادی هم ندارد. از این گل...
قفسه دیواری را با چراغ های رنگی تزیین کنید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور قفسه دیواری را با نوار LED تزیین کنید. این پست شامل آموزش ساخت قفسه دیواری نمی شود. اگر می خواهید قفسه را هم خودتان بس...
با یک مدار ساده ریسه LED ساده را به ریسه چشمک زن تبدیل کنید... در این ساختنی طرز ساخت یک مدار الکترونیکی را یاد می گیرید که ریسه LED ساده را به ریسه چشمک زن تبدیل می کند. هزینه ساخت این مدار الکترونیکی خیلی کمتر ا...
آموزش برنامه ریزی تراشه های ATtiny با برد آردوینو... برد آردوینو با تمام قابلیت هایی که دارد، گاهی اوقات برای پروژه های الکترونیکی مناسب نیست. وقتی به یک میکروکنترلر کوچک‌تر، ارزان‌تر یا ساده‌تر نیاز داش...
آموزش ساخت : برای نوزادتان لباس خرگوشی بدوزید!... قصد دارید آلبم خانوادگی تان را با چند عکس از نوزادتان تکمیل کنید؟ این لباس خرگوشی ساده و ارزان را برای نوزادتان بدوزید تا عکس هایتان بامزه تر و زیباتر...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی

مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید