خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : عطر مورد علاقه تان را خودتان بسازید!

آموزش ساخت : عطر مورد علاقه تان را خودتان بسازید!

در این ساختنی طرز ساخت عطر و ادکلن خانگی را یاد می گیرید. وقتی اصول عطرسازی را بلد باشید و با تئوری های ساخت عطر و رایحه آشنا باشید، هم می توانید عطرهای گران قیمت را با هزینه کم بسازید و هم خودتان رایحه های جدید خلق کنید.

با کمک این ساختنی می توانید عطر مخصوص خودتان را طراحی کنید و مثل سوپر استارها عطر مخصوص داشته باشید! ساخت عطر در خانه بیشتر از هر چیز نیاز به دقت و حوصله دارد. پس اگر تازه کار هستید، نباید یکی دوبار اول انتظار رایحه های خاص و هارمونیک داشته باشید. درست کردن عطر هم درست مثل آشپزی است؛ باید کمی تمرین کنید تا بتوانید مزه ها را با هم ترکیب کنید و مزه جدید خلق کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • الکل
 • روغن اسانس، روغن عطر، روغن دم کرده یا طعم دهنده های غذایی مثل وانیل (توضیحات بیشتر را در ادامه بخوانید)
 • آب مقطر یا آب معدنی
 • گلیسیرین

لازم نیست همه روغن هایی که در بالا نام بردیم را داشته باشید. البته هرچه مواد خام تنوع بیشتری داشته باشند، دست تان در ساخت رایحه بازتر است. این روغن ها را می توانید از عطاری ها بخرید. بین روغن هایی که نام بردیم، روغن اسانس از همه ارزانتر است چون مصنوعی است.

ابزار مورد نیاز

 • یک بطری شیشه ای برای نگه داشتن عطر دست ساز (بهتر است رنگی باشد)
 • شیشه مربا برای مخلوط کردن رایحه ها
 • قاشق یا فنجان اندازه گیری
 • قطره چکان
 • قیف
 • فویل یا کاغذ کادو (اگر از بطری شیشه ای شفاف استفاده می کنید)

گام دوم : بطری ها را آماده کنید

بطری ها و شیشه های مربا را در ظرفشویی یا با روش های دستی استریل کنید. اگر از بطری های کهنه استفاده می کنید، اینکار را با دقت بیشتری انجام بدهید. هر چیزی که اسانس و عطر به مدت طولانی در آن قرار می گیرد، باید کاملاً تمیز باشد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : اشیای فلزی تان را با سندبلاست زیباتر کنید

گام سوم : الکل را اضافه کنید

هرچه الکل خالص تر باشد، بهتر است
هرچه الکل خالص تر باشد، بهتر است

یک چهارم فنجان الکل داخل شیشه مربا بریزید.

گام چهارم : درباره عطر بیشتر بدانید

چرخ رایحه؛ برای ساخت عطر استاندارد از رایحه های نزدیک بهم استفاده کنید
چرخ رایحه؛ برای ساخت عطر استاندارد از رایحه های نزدیک بهم استفاده کنید

در این مرحله کمی درباره عطرها و رایحه های مختلف توضیح داده ایم. اگر برای ساخت عطر اختصاصی تان عجله دارید، سراغ مرحله بعدی بروید.

رایحه عطرهای مختلف بسته به زمانی که بوی آنها به مشام میرسد، به سه نت اصلی تقسیم میشوند.

نت بالایی : رایحه ای است که به محض استعمال عطر احساس میشود و کمی بعد از بین میرود. نت بالایی معمولاً یکی از این رایحه هاست : لیمو، پرتقال، گریپ فروت، نارنج، نعناع تند، نعناع و … .

نت میانی : این نت بلافاصله بعد از تمام شدن نت بالایی به مشام میرسد. نت بالایی رایحه هایی مثل گشنیز، مرزنگوش، ریحان، علف لیمویی، رزماری، شمعدانی، اسطوخودوس و … است.

نت پایه : این نت بعد از نت میانی احساس میشود و رایحه اصلی عطر شماست. نت پایه معمولاً بوی پچولی یا نعناع هندی، کندر، چوب سرو و کاج میدهد.

وقتی می خواهید عطر بسازید باید نت ها را از آخر به اول اضافه کنید؛ ابتدا نت پایه، سپس نت میانی و در آخر هم نت بالایی.

خانواده های رایحه

عطرها معمولاً به چهار خانواده گلی، شرقی، چوبی و تازه تقسیم میشوند. وقتی با چرخ رایحه و این خانواده ها آشنا باشید، می توانید رایحه هایی را ترکیب کنید که در این دسته بندی به هم نزدیک تر هستند. به این ترتیب هارمونی و هماهنگی رایحه های مختلف به حداکثر میرسد و میتوانید یک رایحه جدید خلق کنید.

تقسیم بندی های مختلفی برای خانواده رایحه های مختلف وجود دارد که ما یکی از آنها را در زیر آورده ایم (به ترتیب ها دقت کنید) :

 • گلی (Floral) : گلی، گلی ملایم (Soft Floral) و گلی شرقی (Floral Oriental).
 • شرقی (Oriental) : شرقی ملایم (Soft Oriental)، شرقی و شرقی چوبی (Woody Oriental).
 • چوبی (Woody) : چوبی جنگلی یا خزه دار (Mossy Woods) و چوبی خشک (Dry Woods).
 • تازه و خنک (Fresh) : مرکبات (Citrus)، سبز (Green) و آب (Water).
در ساختنی بخوانید :  جوی استیک خمیری مخصوص کیبورد بسازید و راحت بازی کنید

می توانید همین اطلاعات را به شکل بهتری در تصویر چرخه رایحه ببینید. برای ساخت عطر بهتر، رایحه های نزدیک را با هم مخلوط کنید.

فکر می کنید با این اطلاعات نمی توانید عطر محبوب تان را درست کنید؟ پس سری به این سایت بزنید. در این سایت می توانید رایحه های بکار رفته در ساخت عطرهای مختلف را پیدا کنید و عین همان را در خانه و البته با هزینه کمتر بسازید. این سایت رایحه ها را به تفکیک نت های پایه، میانی و بالایی در اختیارتان میگذارد که همین کار را خیلی ساده میکند.

گام پنجم : رایحه ها را ترکیب کنید

حالا می توانید ساخت عطر را آغاز کنید. از قبل لیست رایحه ها و ترتیب اضافه کردن آنها را روی کاغذ بنویسید. بهتر است تجربه های اول را با کمک همان سایت انجام بدهید.

25 قطره روغن اسانس یا روغن عطر داخل شیشه مربا بریزید.

یکی از رایحه های لیست را بردارید و چند قطره از آن داخل شیشه بریزید. شیشه را تکان بدهید و محلول را بو کنید (حتماً نام رایحه ها و تعداد قطره ها را روی کاغذ بنویسید). رایحه بعدی را بردارید و چند قطره از آن هم اضافه کنید. همینطور میزان و تعداد رایحه ها را کم و زیاد کنید تا به عطر دلخواه تان برسید.

اگر نمی دانید باید از کجا شروع کنید، الکل را در ظرف های کوچک تر بریزید و در هر کدام از آنها رایحه های مختلف (با اندازه های مختلف) را آزمایش کنید. کسب تجربه کمک میکند خلاقیت تان در ساخت عطر خانگی زودتر بروز پیدا کند.

گام ششم : صبر کنید تا عطر عمل بیاید

وقتی به رایحه مورد نظرتان رسیدید، باید صبر کنید تا عطر خوب جا بیفتد و عمل بیاید. عطر را به دست کم 48 ساعت در محیط خشک و خنک بگذارید. این مدت بسته به نوع رایحه هایی که استفاده کرده اید تا یک ماه هم میرسد.

در ساختنی بخوانید :  آمپلی فایر چوبی آکوستیک بدون مدار الکتریکی برای گوشی همراه بسازید !

اینکار باعث میشود رایحه های مختلف بهتر باهم ترکیب بشوند و ماندگاری عطر هم بیشتر بشود. بعد از طی شدن زمانی که مشخص کرده اید، عطر را بردارید و آن را بو کنید. اگر از رایحه آن راضی نبودید، از روی لیست تان کاستی هایش را برطرف کنید و دوباره بگذارید تا جا بیفتد.

گام هفتم : آب و گیلیسرین را اضافه کنید

حالا که عطرتان آماده شده باید آن را رقیق کنید.

ابتدا دو قاشق آب مقطر یا آب معدنی به آن اضافه کنید. اگر می خواهید اسپری عطر بسازید، میزان آب را بیشتر کنید.

حدود پنج قطره گیلیسرین هم اضافه کنید تا رایحه عطر در طول زمان حفظ بشود.

عطر خانگی و البته اختصاصی تان آماده است!

حالا می توانید عطر مخصوص تان را داخل ظرفی که انتخاب کرده اید، بریزید. باز هم می گوییم که اگر از شیشه عطرهای قدیمی تان استفاده می کنید، باید آن را کاملاً استریل کنید تا اصلاً بود ندهد. اگر از شیشه شفاف استفاده می کنید، حتماً آن را با کاغذ کادو یا فویل بپوشانید. اینکار عطر را در برابر نور مقاوم میکند.

دیدید که ساخت عطر در خانه اصلاً سخت نیست. کافی است کمی وقت بگذارید و رایحه های مورد نظرتان را پیدا کنید. از اینجا به بعد قسمت ساده کار یعنی ساخت عطر شروع میشود. البته رایحه ها و روغن های بکار رفته در این ساختنی را خودتان هم میتوانید بسازید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : عطر مورد علاقه تان را خودتان بسازید!
عنوان مطلب
آموزش ساخت : عطر مورد علاقه تان را خودتان بسازید!
توضیح کوتاه
مثل سوپراستارها عطر مخصوص خودتان را داشته باشید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : دستگاه جوجه کشی بسازید ساخت ماشین جوجه کشی با آردوینو برای خیلی ها جالب نیست اما اگر به این دستگاه نیاز داشته باشید، آردوینو بهترین انتخاب است. وقتی از آردوینو برای ساخت یک ...
با جعبه های چوبی شلف دیواری چند طبقه بسازید... اگر دنبال یک قفسه ساده و ارزان برای مرتب کردن وسایلی می گردید که همیشه روی میز اتاق تان هستند، شلف دیواری چند طبقه بهترین انتخاب است. این شلف دیواری ب...
سگک کمربند با عکس و طراحی مورد علاقه تان بسازید... اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید اکسسوری هایتان را با افزودن جزییات اختصاصی، شخصی سازی و منحصر به فرد کنید این ساختنی را از دست ندهید. در این...
با کمترین هزینه کیسه خواب سبک، گرم و راحت بدوزید... اگر دنبال خرید کیسه خواب بوده باشید، احتمالاً هنگام خرید با یکی از این چالش ها روبرو شده اید: کیسه خواب یا خیلی گران است، یا خیلی سنگین است یا گرمای ک...
آموزش ساخت : یک کاناپه چوبی ارزان و شیک بسازید... اگر اهل ساختنی نباشید، ایده ساخت یک کاناپه در خانه کمی برایتان عجیب خواهد بود. اما خود شما هم میتوانید خیلی راحت این کاناپه را در خانه بسازید. برای سا...
آموزش ساخت : رنگ چوب سالم و غیرسمی بسازید... اگر اهل کاردستی یا نجاری باشید، احتمالاً زیاد با چوب و رنگ چوب سر و کار دارید. در این ساختنی می خواهیم طرز ساخت رنگ چوبی را به شما یاد بدهیم که کاملاً...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید