لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران
خانه / چگونه بسازیم / آموزش ساخت : استند تبلت چوبی بسازید

آموزش ساخت : استند تبلت چوبی بسازید

یک استند تبلت که تا میشود و خیلی راحت در کیف جا میشود؛ جنسش از چوب است و به همین خاطر دوام بالایی دارد؛ سه زاویه متفاوت دارد و برای موبایل هم قابل استفاده است؛ میتوانید از آن به عنوان قاب عکس یا رحل کتاب هم استفاده کنید. نظرتان چیست؟ چند درصد احتمال دارد که این استند تبلت را بخرید؟ چند درصد احتمال دارد با هزینه کمتر از ده هزار تومن آن را بسازید؟

یک استند تبلت چوبی تاشو و کاربردی بسازید
یک استند تبلت چوبی تاشو و کاربردی بسازید

در این ساختنی طرز ساخت استند تبلت چوبی را یاد می‌گیرید که همه این ویژگی‌ها را دارد. ساخت این استند تبلت بسیار ساده است و وقت کمی‌میبرد. اگر به استفاده مداوم و طولانی مدت از تبلت عادت کرده اید، حتماً این استند را بسازید تا کمتر در معرض آسیب‌های استفاده مداوم از تبلت و گوشی قرار بگیرید.

گام اول : وسایل و ابزار مورد نیاز

وسایل مورد نیاز

  • نوعی چوب با ضخامت 3 میلیمتر (جنس و رنگ چوب به خودتان بستگی دارد)
  • لولا
  • کارتن (برای ساخت مدل)

ابزار مورد نیاز

  • چسب چوب
  • دریل
  • اره دستی
  • اسکنه
  • سوهان
  • کاغذ سنباده

گام دوم : مدل کاغذی را بسازید

بدون مدل کاغذی کارتان خیی سخت میشود
بدون مدل کاغذی کارتان خیی سخت میشود

قبل از اینکه بریدن چوب را شروع کنید، می‌توانید اندازه و زاویه‌های مورد نظرتان را روی یک مدل کاغذی امتحان کنید. یک تکه کارتن بردارید و استند تبلت را در اندازه مورد نظرتان با آن بسازید.

قطر این استند تبلت زاویه 75 درجه دارد که کمترین زاویه آن 50 درجه است. زاویه‌های دیدی که انتخاب می‌کنید به طول تبلت تان بستگی دارد و خودتان باید آنها را مشخص کنید.

گام سوم : چوب را ببرید

برای ساخت استند تبلت می‌توانید از هر چوبی که دارید، استفاده کنید. حتی می‌توانید از چوب وسایل بدرد نخور هم استفاده کنید. البته اگر از چوبی که ظاهر تمیزی ندارد، استفاده کنید باید زحمت تمیز کردن آن را هم بکشید. ضخامت چوبی که استفاده می‌کنید هم نباید بیشتر از 4 میلیمتر باشد.

وقتی چوب را انتخاب کردید، باید ابعاد نهایی استند را مشخص کنید. می‌توانید از مدلی که در مرحله قبل ساخته اید، استفاده کنید. دقت کنید که مدلی که می‌سازید باید قابلیت تاشدن هم داشته باشد.

حالا برمبنای این ابعاد، دو تکه چوب هم اندازه ببرید.

این دو تکه چوب را از پشت بهم بچسبانید. چسب را کاملاً یکدست روی هر دو تکه چوب پخش کنید تا دو تکه چوب کاملاً بهم بچسبند. با گیره – با روش‌های مشابه – دو تکه را بهم ببندید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : چسب ماد پاج خانگی بسازید

یک تا دو روز صبر کنید تا چسب کاملاً خشک شود.

بعد از اینکه جعبه را ساختید، یکبار لبه‌ها را چک کنید تا مطمئن شوید کاملاً 90 درجه هستند.

گام چهارم : الگو را روی چوب بکشید

در این مرحله باید دو طرف مدل استند را روی چوب بکشید و آنها را ببرید. اگر به اندازه کافی چوب دارید، می‌توانید دو تکه چوب بسازید و هر طرف استند را از یکی از آنها ببرید.

با مداد هر دو طرف مدل را روی چوب بکشید. گوشه‌های 90 درجه هر طرف استند را روی گوشه‌های مقابل چوب قرار دهید. البته این گوشه‌ها را در مرحله بعد تراز خواهیم کرد.

در حین کشیدن دو طرف استند روی چوب، حواستان به ضخامت تبلت هم باشد. در همین مرحله یک مته پیدا کنید که ضخامت آن بیشتر از تبلت تان باشد. با این مته پایه‌های تبلت درست خواهیم کرد.

یک خط بین دو طرف استند روی چوب بکشید. از روی این خط می‌توانید چوب را از وسط نصف کنید تا هر دو طرف تبلت همزمان بریده شوند. با این روش ساده مطمئن می‌شوید که دو طرف استند با هم تناسب دارند.

حالا از روی همین خط وسط چوب را ببرید. دو تکه چوبی که بدست می‌آید، هم شکل و هم اندازه نیستند و اصلاً لازم نیست اینطور باشند. در مراحل بعد این مشکل برطرف میشود.

گام پنجم : دو تکه چوب را بهم وصل کنید

در این مرحله باید و تکه چوب را بهم وصل کنید تا بتوانید برش‌ها را بصورت همزمان بزنید.

زاویه‌های 90 درجه دو طرف استند را کنار هم تراز کنید. حالا محل قرار گرفتن محل قرار گیری لولا را علامت بزنید و با اسکنه آن قسمت را کمی‌خالی کنید.

حالا می‌توانید لولا را وصل کنید. برای وصل کردن لولا هم از چسب و پیچ‌هایی که همره لولا فروخته میشوند، استفاده کنید.

گام ششم : پایه‌ها را ببرید

حالا باید سه پایه روی استند که تبلت روی آنها قرار می‌گیرد را ببرید. چون در مرحله قبل دو طرف استند تبلت را روی هم تراز کرده ایم و بهم چسبانده ایم، می‌توانید این پایه‌ها را یکجا ببرید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با آردوینو تیونر گیتار بسازید [Arduino]

برای ایجاد این پایه‌ها از دریل استفاده می‌کنیم. حتماً از مته ای استفاده کنید که ضخامتش بیشتر از تبلت تان باشد. محل پایه‌ها را با کمک مدل کاغذی روی چوب مشخص کنید و کار با دریل را شروع کنید. چوب را باید از هر دو طرف سوراخ کنید تا نشکند. پس علامت‌ها را روی هر دو طرف چوب بکشید و از تراز بودن آنها روی هم مطمئن شوید. می‌توانید ابتدا با یک مته کوچکتر سوراخ‌های آزمایشی را دریل کنید و سپس سراغ مته اصلی بروید.

بعد از دریل کردن سوراخ‌ها می‌توانید اره کردن چوب را شروع کنید و آن را به شکل استند تبلت در بیاورید. قبل از بریدن یکبار دیگر خطوط برش را با مدل کاغذی چک کنید. بهتر است از اره ای استفاده کنید که تعداد دندانه‌هایش زیاد باشد. این قسمت کار را با عجله انجام ندهید تا زحمتی که کشیده اید، هدر نرود.

بعد از اینکه چوب را به شکل نهایی استند تبلت درآوردید، تمام لبه‌های بریده شده را با سوهان و کاغذ سنباده نرم کنید.

گام هفتم : زاویه‌ها را تراز کنید

استند تبلت را باز کنید و تبلت را روی آن بگذارید. یکبار تمام زاویه‌ها و پایه‌ها را چک کنید تا مطمئن شوید کاملاً تراز هستند. اگر مراحل کار را درست انجام داده باشید، هر دو طرف استند تبلت چوبی باید کاملاً یکسان باشند.

اگر پایه‌های استند یک شکل و هم زاویه نبودند و تبلت روی آنها صاف نمیشد، با سوهان و سنباده روی آنها کار کنید تا مشکل برطرف بشود.

گام هشتم : استند تبلت را تمیز کنید

در این مرحله باید تمام لبه‌ها و فرورفتگی‌ها را یکبار دیگر سنباده بزنید. اگر خواستید می‌توانید به چوب روغن جلا بزنید یا آن را رنگ کنید.

حتماً روغن جلا را روی یکی از تکه‌های چوب امتحان کنید و سپس روی چوب اصلی بزنید.

استند تبلت چوبی آماده است

استند تبلت چوبی آماده است
استند تبلت چوبی آماده است

حالا می‌توانید بدون اینکه نگران گردن درد باشید، ساعت‌ها از تبلت تان استفاده کنید. این استند تبلت چوبی خیلی راحت تا میشود و داخل کیف و کوله جا میشود.

منبع

خلاصه مطلب
عنوان مطلب
آموزش ساخت : استند تبلت چوبی بسازید
توضیح کوتاه
با صرف کمترین هزینه و زمان این استند چوبی را بسازید.
نویسنده

در ساختنی بخوانید :

آنتن WiFi را از صفر تا صد بشناسید و خودتان آنتن بسازید !... شاید این را نمی دانستید، اما یکی از عوامل سرعت ارتباطات بی سیم وای فای ، انرژی امواج رادیویی است که از فرستنده وای فای فرستاده و دریافت می شود. آنتن ه...
آموزش ساخت : دستبند چرمی ساده و شیک درست کنید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک دستبند چرمی ساده و شیک را می آموزید. برای ساخت این دستبند لزوماً نباید کار با چرم را بلد باشید و حتی بدون تجربه کار با چ...
آموزش ساخت : 5 ایده ارزان و ساده برای ساخت قفسه دیواری... قفسه های دیواری هم تزیینی هستند و هم برای مرتب سازی وسایل کوچک و بزرگ بسیار مفید هستند. ساخت قفسه دیواری راحت است و ارزان تمام میشود. اگر اهل ساختنی ب...
با قطعات دستگاه DVD پلیر لیزر حرارتی بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت پوینتر لیزری و دزدگیر لیزری را یاد گرفته اید. حالا وقتش است که ساخت لیزر حرارتی را یاد بگیرید. این لیزر حرارتی هم مثل خیلی از...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه CNC یک نقشه کش XY با دقت بالا بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک دستگاه نقشه کش را یاد می‌گیرید که با دستگاه …

پاسخ دهید