خانه / چگونه بسازیم / آموزش ساخت : استند تبلت چوبی بسازید

آموزش ساخت : استند تبلت چوبی بسازید

یک استند تبلت که تا میشود و خیلی راحت در کیف جا میشود؛ جنسش از چوب است و به همین خاطر دوام بالایی دارد؛ سه زاویه متفاوت دارد و برای موبایل هم قابل استفاده است؛ میتوانید از آن به عنوان قاب عکس یا رحل کتاب هم استفاده کنید. نظرتان چیست؟ چند درصد احتمال دارد که این استند تبلت را بخرید؟ چند درصد احتمال دارد با هزینه کمتر از ده هزار تومن آن را بسازید؟

یک استند تبلت چوبی تاشو و کاربردی بسازید
یک استند تبلت چوبی تاشو و کاربردی بسازید

در این ساختنی طرز ساخت استند تبلت چوبی را یاد می گیرید که همه این ویژگی ها را دارد. ساخت این استند تبلت بسیار ساده است و وقت کمی میبرد. اگر به استفاده مداوم و طولانی مدت از تبلت عادت کرده اید، حتماً این استند را بسازید تا کمتر در معرض آسیب های استفاده مداوم از تبلت و گوشی قرار بگیرید.

گام اول : وسایل و ابزار مورد نیاز

وسایل مورد نیاز

  • نوعی چوب با ضخامت 3 میلیمتر (جنس و رنگ چوب به خودتان بستگی دارد)
  • لولا
  • کارتن (برای ساخت مدل)

ابزار مورد نیاز

  • چسب چوب
  • دریل
  • اره دستی
  • اسکنه
  • سوهان
  • کاغذ سنباده

گام دوم : مدل کاغذی را بسازید

بدون مدل کاغذی کارتان خیی سخت میشود
بدون مدل کاغذی کارتان خیی سخت میشود

قبل از اینکه بریدن چوب را شروع کنید، می توانید اندازه و زاویه های مورد نظرتان را روی یک مدل کاغذی امتحان کنید. یک تکه کارتن بردارید و استند تبلت را در اندازه مورد نظرتان با آن بسازید.

قطر این استند تبلت زاویه 75 درجه دارد که کمترین زاویه آن 50 درجه است. زاویه های دیدی که انتخاب می کنید به طول تبلت تان بستگی دارد و خودتان باید آنها را مشخص کنید.

گام سوم : چوب را ببرید

برای ساخت استند تبلت می توانید از هر چوبی که دارید، استفاده کنید. حتی می توانید از چوب وسایل بدرد نخور هم استفاده کنید. البته اگر از چوبی که ظاهر تمیزی ندارد، استفاده کنید باید زحمت تمیز کردن آن را هم بکشید. ضخامت چوبی که استفاده می کنید هم نباید بیشتر از 4 میلیمتر باشد.

در ساختنی بخوانید :  چراغ چشمک زن خورشیدی (چراغ ترافیکی) بسازید

وقتی چوب را انتخاب کردید، باید ابعاد نهایی استند را مشخص کنید. می توانید از مدلی که در مرحله قبل ساخته اید، استفاده کنید. دقت کنید که مدلی که می سازید باید قابلیت تاشدن هم داشته باشد.

حالا برمبنای این ابعاد، دو تکه چوب هم اندازه ببرید.

این دو تکه چوب را از پشت بهم بچسبانید. چسب را کاملاً یکدست روی هر دو تکه چوب پخش کنید تا دو تکه چوب کاملاً بهم بچسبند. با گیره – با روش های مشابه – دو تکه را بهم ببندید.

یک تا دو روز صبر کنید تا چسب کاملاً خشک شود.

بعد از اینکه جعبه را ساختید، یکبار لبه ها را چک کنید تا مطمئن شوید کاملاً 90 درجه هستند.

گام چهارم : الگو را روی چوب بکشید

در این مرحله باید دو طرف مدل استند را روی چوب بکشید و آنها را ببرید. اگر به اندازه کافی چوب دارید، می توانید دو تکه چوب بسازید و هر طرف استند را از یکی از آنها ببرید.

با مداد هر دو طرف مدل را روی چوب بکشید. گوشه های 90 درجه هر طرف استند را روی گوشه های مقابل چوب قرار دهید. البته این گوشه ها را در مرحله بعد تراز خواهیم کرد.

در حین کشیدن دو طرف استند روی چوب، حواستان به ضخامت تبلت هم باشد. در همین مرحله یک مته پیدا کنید که ضخامت آن بیشتر از تبلت تان باشد. با این مته پایه های تبلت درست خواهیم کرد.

یک خط بین دو طرف استند روی چوب بکشید. از روی این خط می توانید چوب را از وسط نصف کنید تا هر دو طرف تبلت همزمان بریده شوند. با این روش ساده مطمئن می شوید که دو طرف استند با هم تناسب دارند.

در ساختنی بخوانید :  ساخت لوستر با سرپیچ های دوقلو؛ ساده، ارزان و شیک

حالا از روی همین خط وسط چوب را ببرید. دو تکه چوبی که بدست می آید، هم شکل و هم اندازه نیستند و اصلاً لازم نیست اینطور باشند. در مراحل بعد این مشکل برطرف میشود.

گام پنجم : دو تکه چوب را بهم وصل کنید

در این مرحله باید و تکه چوب را بهم وصل کنید تا بتوانید برش ها را بصورت همزمان بزنید.

زاویه های 90 درجه دو طرف استند را کنار هم تراز کنید. حالا محل قرار گرفتن محل قرار گیری لولا را علامت بزنید و با اسکنه آن قسمت را کمی خالی کنید.

حالا می توانید لولا را وصل کنید. برای وصل کردن لولا هم از چسب و پیچ هایی که همره لولا فروخته میشوند، استفاده کنید.

گام ششم : پایه ها را ببرید

حالا باید سه پایه روی استند که تبلت روی آنها قرار می گیرد را ببرید. چون در مرحله قبل دو طرف استند تبلت را روی هم تراز کرده ایم و بهم چسبانده ایم، می توانید این پایه ها را یکجا ببرید.

برای ایجاد این پایه ها از دریل استفاده می کنیم. حتماً از مته ای استفاده کنید که ضخامتش بیشتر از تبلت تان باشد. محل پایه ها را با کمک مدل کاغذی روی چوب مشخص کنید و کار با دریل را شروع کنید. چوب را باید از هر دو طرف سوراخ کنید تا نشکند. پس علامت ها را روی هر دو طرف چوب بکشید و از تراز بودن آنها روی هم مطمئن شوید. می توانید ابتدا با یک مته کوچکتر سوراخ های آزمایشی را دریل کنید و سپس سراغ مته اصلی بروید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش چرم دوزی : چطور لبه های چرم را صیقل بدهیم؟

بعد از دریل کردن سوراخ ها می توانید اره کردن چوب را شروع کنید و آن را به شکل استند تبلت در بیاورید. قبل از بریدن یکبار دیگر خطوط برش را با مدل کاغذی چک کنید. بهتر است از اره ای استفاده کنید که تعداد دندانه هایش زیاد باشد. این قسمت کار را با عجله انجام ندهید تا زحمتی که کشیده اید، هدر نرود.

بعد از اینکه چوب را به شکل نهایی استند تبلت درآوردید، تمام لبه های بریده شده را با سوهان و کاغذ سنباده نرم کنید.

گام هفتم : زاویه ها را تراز کنید

استند تبلت را باز کنید و تبلت را روی آن بگذارید. یکبار تمام زاویه ها و پایه ها را چک کنید تا مطمئن شوید کاملاً تراز هستند. اگر مراحل کار را درست انجام داده باشید، هر دو طرف استند تبلت چوبی باید کاملاً یکسان باشند.

اگر پایه های استند یک شکل و هم زاویه نبودند و تبلت روی آنها صاف نمیشد، با سوهان و سنباده روی آنها کار کنید تا مشکل برطرف بشود.

گام هشتم : استند تبلت را تمیز کنید

در این مرحله باید تمام لبه ها و فرورفتگی ها را یکبار دیگر سنباده بزنید. اگر خواستید می توانید به چوب روغن جلا بزنید یا آن را رنگ کنید.

حتماً روغن جلا را روی یکی از تکه های چوب امتحان کنید و سپس روی چوب اصلی بزنید.

استند تبلت چوبی آماده است

استند تبلت چوبی آماده است
استند تبلت چوبی آماده است

حالا می توانید بدون اینکه نگران گردن درد باشید، ساعت ها از تبلت تان استفاده کنید. این استند تبلت چوبی خیلی راحت تا میشود و داخل کیف و کوله جا میشود.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : استند تبلت چوبی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : استند تبلت چوبی بسازید
توضیح کوتاه
با صرف کمترین هزینه و زمان این استند چوبی را بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : جعبه هندزفری بسازید اگر یک قاب یا جعبه برای نگهداری هندزفری نداشته باشید، احتمالاً شما هم هربار که در کیف تان را باز می کنید از خودتان می پرسید : چرا سیم هندزفری همیشه گر...
چطور چراغ RGB را با موبایل و آردوینوکنترل کنیم؟... چراغ RGB کاربردهای زیادی دارد و در بسیاری از ساختنی های همین سایت هم بکار رفته اند. با استفاده از چراغ RGB می توانید پروژه های آردوینو بسیار کاربردی و...
آموزش ساخت اوریگامی زرافه + ویدیوی آموزشی... اگر طرفدار پروژه های اوریگامی باشید، اوریگامی زرافه برایتان جذاب خواهد بود. با این پروژه می توانید اصول اوریگامی را به کودکان یاد بدهید. برای ساخت زرا...
مثلث LED بسازید و با نورپردازی نوین دکور خانه خود را زیبا کنید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت انواع مکعب LED با اندازه ها و قابلیت های مخلتف را یاد گرفته اید. اما اینبار طرز ساخت مثلث LED را یاد می گیرید. یک پروژه کاملا...
آموزش پوینتر لیزری با کنترل تلویزیون و برد آردوینو... در این ساختنی طرز ساخت پوینتر لیزری با وسایل ساده و ارزان را یاد می گیرید. از این پوینتر لیزری می توانید در سخنرانی ها و برای نرم افزارهایی مثل پاورپو...
با کیبوردهای قدیمی میدی کنترلر بسازید و آهنگ بنوازید!... در این ساختنی قصد داریم با یک آردوینو و چند کیبورد کامپیوتر یک میدی کنترلر با 400 دکمه بسازیم! قبلاً هم در ساختنی طرز ساخت آلات موسیقی داشته ایم (مثل ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با روکش چوبی پایه لپ تاپ چوبی خمیده و مقاوم بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت یک پایه لپ تاپ چوبی را یاد می گیرید که …

پاسخ دهید