خانه / دنیای اطراف ما / 5 اثر عشق بر عملکرد و ساختار مغز انسان

5 اثر عشق بر عملکرد و ساختار مغز انسان

همان طور که هلنا در نمایشنامه «رویای شب نیمه تابستان» شکسپیر گفت: عشق با چشم ها نگاه نمی کند، با ذهن نگاه می کند.” احتمالا عصب شناسان نیز با اون موافق هستند!

عشق با چشم ها نگاه نمی کند، با ذهن نگاه می کند. -- شکسپیرعشق با چشم ها نگاه نمی کند، با ذهن نگاه می کند. -- شکسپیر
عشق با چشم ها نگاه نمی کند، با ذهن نگاه می کند — شکسپیر

به نظر نمی آید کار عشق رازآلود باشد و دانشمندان ایده های خوبی درباره اثر عشق بر مغز دارند. احساس عشق، مغز را با مواد شیمیایی و هورمون هایی پر می کند که می توانند احساس لذت، وسواس و وابستگی به وجود بیاورد. در ادامه 5 راه اثر عشق بر مغز آورده شده است.

1هورمون ها نا منظم می شوند

با عشق هورمون ها نا منظم می شوند

عصب شناسان عشق را به سه مرحله تقسیم می کنند: هوس، جذابیت و وابستگی. در دوره هوس، هورمون ها بدن را با احساس خواست شدید پر می کنند. آدرنالین و نوراپی نفرین باعث تپش قلب و عرق کف دست ها می شود در حالی که دوپامین در مغز احساس رضایت به وجود می آورد. مغز در پاسخ به محرک های لذت بخش دیگر نیز دوپامین آزاد می کند، مانند مواد مخدر، موضوعی که توضیح می دهد چرا عاشق ها مجنون می شوند.

2

مانند ماده مخدر عمل می کند

عشق مانند ماده مخدر عمل می کند

عشق مانند مواد مخدر عمل می کند. حتی قبل از این که مردم عاشق شوند، دیدن یک شخص جذاب همان قسمتی از مغز را فعال می کند که دارو های ضد دردی مثل مورفین فعال می کنند، سیستم اوپیوئید،قسمتی از مغز که مسئول احساس دوست داشتن است. یک تحقیق جدید نشان داد مردانی که دوز پایینی مورفین دریافت کرده اند نسبت به مردانی که مورفین دریافت نکرده اند عکس صورت زنان را جذاب تر تلقی می کنند. این موضوع نشان می دهد سیستم اپیوید می تواند برای درک جذابیت یک چیز تحریک شود.

در ساختنی بخوانید :  اگر شبکه تلفن همراه ندارید، خودتان آن را بسازید!

3

خون را به جریان می اندازد

عشق خون را به جریان می اندازد

دچار عشق بودن جریان خون را به مرکز لذت مغز بیشتر می کند، جایی در مغز به نام هسته اکومبنس. تصویر برداری از مغز شخص عاشق (تصویر برداری رزونانس مغناطیسی یا همان MRI) نشان می دهد که این منطقه از مغز هنگام احساس عشق در انسان روشن تر می شود ( یعنی میزان جریان خون در آن بیش تر می شود). بیش تر شدن جریان خون معمولا در مرحله جذابیت عشق اتفاق می افتد، زمانی که احساس زوج به هم تثبیت شده است.

4

مغز را دچار OCD می کند

عشق مغز را دچار OCD می کند

عشق سطح سروتونین مغز را پایین می آورد، یک ویژگی اختلال OCD (اختلال وسواس فکری یا عملی، افکار وسواس گونه و اضطراب آور با وسواس های عملی همراه می‌شود). پایین آمدن سطح سروتونین می تواند نشان دهد چرا عاشق ها تمرکز احمقانه ای روی چیز مورد علاقه خود دارند. این احساس می تواند دلیل ندیدن صفات بد شخص مقابل در دوران اولیه رابطه نیز باشد، انتخاب به دیدن تنها خوبی های شخص.

5

عشق ، هورمون ها و احساس وابستگی

هنگام عشق هورمون ها احساس وابستگی به وجود می آورند

بعد از مدتی که افراد معتاد عشق می شوند و بدن مقاومتی در برابر مواد شیمیایی لذت بخش به دست می آورد. مرحله جذابیت جای خود را به مرحله وابستگی می دهد، زمانی که هورمون های اوکسی توسین و وازوپرسین به مغز نفوذ می کنند و احساس خوب بودن و امنیت را به وجود می آورند.

 

 

منبع

خلاصه مطلب
عشق و 5 اثر آن بر مغز انسان
عنوان مطلب
عشق و 5 اثر آن بر مغز انسان
توضیح کوتاه
به نظر نمی آید کار عشق رازآلود باشد و دانشمندان ایده های خوبی درباره اثر عشق بر انسان دارند. احساس عشق، مغز را با هورمون پر می کند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

قضیه چیه ؟ چرا برخی سرما را با استخوان هایشان حس می کنند؟... امروز با یک مقاله دیگر از سری " قضیه چیه " همراه ساختنی باشید. در پست های قبلی متوجه دلیل علاقه عجیب گربه ها به جعبه، رفتار عجیب سیالات غیرنیوتنی، حرک...
خبر علمی : دانشمندان قسمتی از حافظه را با نور پاک کردند... برای افراد مبتلا به سندروم استرس پس از سانحه یا PTSD، خاطرات بد بشدت می تواند زندگی روزمره را مختل کند. خاطرات دوره ای این افراد از مکان ها، حوادث یا ...
با یکی از این سه روش همجوشی میتوان روی زمین یک ستاره ساخت!... پاییز سال پیش، لاکهید مارتین خبر از طراحی یک راکتور همجوشی جدید داد که می تواند در یک دهه برق موردنیاز خانه ها و ماشین ها را تامین کند. این ادعای خوش ...
اخبار علمی : کشف دوباره گذرگاه مغزی VOF بعد از 100 سال... تکنیک تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یا همان ام آر آی باعث شده دانشمندان امروزی بینش بی سابقه ای نسبت به فعالیت های درونی مغز انسان داشته باشند. حالا هم...
چرا سیاره مریخ گاهی اوقات از زمین هم گرمتر است؟... یک ماه پیش بود که آب و هوای مریخ حسابی خبرساز شد. آن روزها دمای برخی از نقاط سیاره سرخ به درجه ای رسیده بود که گرمتر از برخی از شهرهای سیاره ما بود. ا...
هوای پاک کانادا در چین به فروش می رسد! چیزی که فکرش را هم نمی کردیم دارد اتفاق می افتد: فروش قوطی های شامل هوای پاک ! با توجه به این که چین چند سال پیش برای اولین بار وضعیت قرمز غبار و دود ...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی

سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

رزبری پای ۳

رزبری پای ۳ با وای‌فای و بلوتوث داخلی و ۵۰٪ افزایش سرعت

بر کسی پوشیده نیست که ساختنی یکی از هواداران رزبری پای است ! با توجه به اینکه هنوز …

پاسخ دهید