خانه / دنیای اطراف ما / هیمالیا و کشف گونه های جدید و البته عجیب !

هیمالیا و کشف گونه های جدید و البته عجیب !

200 گونه زیستی جدید در هیمالیا کشف شده است، گونه هایی شامل ماهی راهرو، مار زمردی و میمون عطسه کننده!

یک مار زمردی در هیمالیا
یک مار زمردی در هیمالیا

یک ماهی که راه می رود، یک مار جواهر نشان و یک میمون که عطسه می کند:

این ها فقط چند عدد از گنج های زیستی جدیدی است که در اکوسیستم شکننده هیمالیا کشف شده است. در گزارش جدیدی که توسط بنیان حیات وحش جهانی (World Wildlife Foundation) چاپ شده است اظهار شده که 200 گونه جدید در چند سال اخیر در هیمالیا کشف شده است.

گزارش “هیمالیای پنهان،سرزمین عجایب آسیا” که در روز جهانی اسکان (World Habitat Day) چاپ شد سهم تمام سازمان های مربوطه در کشف این گونه ها را نشان می دهد؛ روی هم رفته 133 گونه گیاه، 39 بی مهره، 26 ماهی، 10 دوزیست، 1 خزنده، 1 پرنده و 1 پستاندار پیدا شده است. میانگین پیدایش این گونه ها در سال های اخیر 34 عدد در سال بوده است!

راوی سینگ (Ravi Singh)، رئیس WWF در هند و مسئول ابتکار هیمالیای زنده WWF می گوید: ” هیجان زده هستم که این منطقه با طبیعت خود و سرعت بالای کشف گونه ها به شگفت زده کردن جهان ادامه می دهد. منطقه ای که خانه تعداد زیادی گونه هایی است که بعضی از آن ها به شدت خاص هستند.”

در میان این کشفیات، یک نمونه جالب گونه ای ماهی سرماری کوتوله آبی راه رونده است که می تواند هوا تنفس کند و تا 4 روز بر خشکی زنده بماند. بله درست خواندید، در هیمالیا نوعی ماهی وجود دارد که می تواند راه برود و برای روز ها روی خشکی زنده بماند. همچنین محققان نوعی میمون یافتند که بینی سر بالای او همیشه موقع باران او را مجبور به عطسه می کند و همچنین یک خزنده زمردی: افعی گودالی سر نیزه ای جواهر کاری شده، مانند یک نمونه زیستی جواهر.

در ساختنی بخوانید :  محققان توانستند سیمان پاک تر و مقاوم تر بسازند
این ماهی می تواند بر زمین راه برود و برای روز ها هوا تنفس کند.
این ماهی می تواند بر زمین راه برود و برای روز ها هوا تنفس کند.

اما این گزارش تنگنا های خطرناکی که این تنوع زیستی با آن ها روبرو است را نیز خاطر نشان می کند: اکوسیستم در محدوده ای شامل بوتان، شمال شرق هند، نپال، شمال میانمار و بخش های جنوبی تبت در خطر است. تنها 25 درصد ساکنان این منطقه دست نخورده باقی می مانند و صد ها (اگر نگوییم هزاران) گونه در معرض خطر انقراض هستند؛ حتی ممکن است بعضی از آن ها قبل از این که کشف شوند منقرض شوند.

تغییرات آب و هوا خطر بزرگی برای گونه های منطقه است اما این تنها نیمی از موضوع خطر نیست. جمعیت رو به رشد انسان ها، جنگل زدایی، چرای بیش از حد، شکار غیر قانونی، تجارت غیر قانونی گونه ها، معدن ها، آلودگی محیط زیست و نیروگاه های برق آبی همه در خطرات این اکوسیستم شریک هستند و بدون برنامه ریزی مناسب و مدیریت، نواحی زندگی انسان ها بزرگ تر و مناطق حیوانات کوچک تر می شود و حیات وحش رو به زوال می رود.

سامی تورنیکوسکی (Sami Tornikoski) رییس ابتکار هیمالیای زنده WWF  می گوید:
مسئله این است که باید قبل از بین رفتن این گونه ها از اکوسیستم محافظت کنیم.

حالا زمان آن است که دولت ها و قدرت های محلی برای محافظت از این گنجینه زیستی قبل از آن که دیر شود قدم پیش بگذارند.

تورنیکوسکی ادامه می دهد:

هیمالیای شرقی بر سر چند راهی است. دولت ها می توانند تصمیم بگیرند که راه فعلی را به سوی اقتصاد شکننده ای که اثرات محیط زیستی را نا دیده می گیرد ادامه دهند یا راه دیگری به سوی توسعه اقتصادی سبز تر و پایدار تر انتخاب کنند.

در حال حاضر دانشمندان بیش از 10 هزار گونه گیاهی، 300 پستاندار، 977 پرنده، 176 خزنده، 105 دوزیست و 269 ماهی در هیمالیا شناسایی کرده اند اما گونه های جدید هر روز کشف می شوند. ما باید از گونه هایی که می شناسیم و آن هایی که هنوز نمی شناسیم محافظت کنیم.

در ساختنی بخوانید :  عینک گوگل ، کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم

منبع

خلاصه مطلب
هیمالیا و کشف گونه های زیستی عجیبی در آن
عنوان مطلب
هیمالیا و کشف گونه های زیستی عجیبی در آن
توضیح کوتاه
در این سال ها 200 گونه زیستی جدید در هیمالیا کشف شده،گونه های عجیب و در معرض انقراضی شامل ماهی راهرو، مار زمردی و میمون عطسه کننده.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

اخبار علمی :جالب ترین گونه های جانوری کشف شده در سال 2014... جهان پر از گونه های جانوری و گیاهی عجیب و غریب است و هر سال خبر کشف گونه های جدید در اخبار علمی شنیده می شود. در این پست ساختنی قصد داریم شما را با جا...
میدان های مغناطیسی می توانند گرما و امواج صوتی را کنترل کنند... صدا توسط ارتعاشات دوره ای اتم ها در گازها، مایعات و جامدات حمل می شود. وقتی ما با هم صحبت می کنیم، آکوردهای صوتی گوینده مرتعش می شوند و باعث می شوند ه...
حیوان عجیب هفته : قورباغه پرنده به تخم های مادرش هم رحم نمیکند... در این پست از سری حیوان هفته سراغ قورباغه ها رفته ایم و یکی از عجیب ترین گونه های این جانوران را به شما معرفی خواهیم کرد. ماجرای کشف این گونه به سال 2...
ارسال داده با استفاده از نور پیچانده شده به فاصله 3 کیلومتری... محققان موفق شدند برای اولین بار با استفاده از یک باریکه نور قابل رویت پیچانده شده، اطلاعات را منتقل کنند. این تکنیک می تواند موجب ایجاد یک تحول عظیم د...
عوامل سرطان زا در زندگی روزمره را بشناسید !... با افزایش آمار مبتلایان به سرطان در سراسر جهان درباره عوامل سرطان زا حرف های بسیاری زده می شود، حتی برخی ارتباطی بین سرطان و قد افراد پیدا کرده ان...
عینک گوگل ، کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم... کتلین واس (Catalin Voss) در سال اول خود در استنفورد به ساخت یک برنامه کاربردی برای عینک گوگل (Google Glass) کمک کرد که می توانست احساسات را تشخیص دهد....

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

آه کشیدن واکنشی است که در هنگام خستگی ، ناراحتی یا تمام شدن یک کار سخت از خود نشان می دهید

علت آه کشیدن انسان ها چیست ؟

خستگی ، ناراحتی و احساس راحتی سه حس کاملا متفاوت هستند . اما به نظر …

پاسخ دهید