خانه / اخبار / جاذبه زمین ، عامل ایجاد شکاف های تازه بر سطح ماه

جاذبه زمین ، عامل ایجاد شکاف های تازه بر سطح ماه

همان طور که ماه باعث بالا و پایین رفتن سطح آب کره زمین می شود (جزر و مد)، زمین هم بر ماه تاثیر می گذارد. محققان به تازگی دریافته اند که کشش گرانشی سیاره ما، ماه را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و باعث به وجود آمدن شکاف ها و گسل های جدیدی بر سطح آن می شود.
توماس واترز(Thomas Watters) ، از بانیان اصلی این پژوهش و سیاره شناس موزه ملی هوا و فضای موسسه اسمیتسونین (Smithsonian) در واشنگتن دی سی، می گوید: می دانستیم که از همان زمان به وجود آمدن ماه و زمین، رابطه تنگاتنگی بین این دو وجود دارد، اما فهمیدن این که زمین هنوز هم به شکل گرفتن ماه کمک می کند واقعا تعجب برانگیز بود.
آن ها داده های جمع آوری شده توسط “مدارگرد شناسایی ماه”، به اختصار LRO، که در سال 2009 به فضا پرتاب شد، را تحلیل کردند- اگرچه هنوز انبوهی از داده های LRO مورد تجزیه و تحلیل مناسب قرار نگرفته است. آن ها موفق به کشف 14 پله گسلی (صخره ای که با حرکت در امتداد گسل ایجاد می شود) یا همان صخره شدند. این ها که از ویژگی های ساختاری معمول این سیاره محسوب می شوند بر اثر سرد و منقبض شدن قسمت داغ داخلی که موجب ترک خوردن پوسته سخت می شود، شکل می گیرند.

با این وجود اگر تنها عامل موثر در ایجاد این شکاف ها سرد شدن بخش داخلی ماه بود، انتظار می رفت جهت قرارگیری آن ها تصادفی باشد، که این طور نیست.
واترز می گوید: زمانی که فهمیدیم این پله های گسلی جهت گیری تصادفی ندارند، شگفت زده شدیم. جهت گیری هزاران شکاف، یک الگوی خاص را دنبال می کند. این یعنی چیزی در مقیاس جهانی بر شکل گیری آن ها تاثیر می گذارد و آن چیزی نیست جز کشش گرانشی زمین.
آن ها فهمیدند که اکثر پله های گسلی به سمتی که کشش زمین قوی ترین میزان را دارد، جهت گیری کرده اند. بسیاری از شمال به جنوب و در عرض های جغرافیایی پایین و میانه نزدیک به خط استوای ماه، و از شرق به غرب در عرض های جغرافیایی بالا نزدیک به قطب های ماه قرار گرفته اند- یعنی یا در نزدیک ترین مکان ها به زمین یا در دورترین مکان ها از آن. مدلی که پژوهشگران با در نظر گرفتن جاذبه زمین ساختند، تا حد زیادی با داده های مشاهده شده مطابقت دارد.

در ساختنی بخوانید :  فصول مختلف سال روی نحوه کار ژن ها تاثیر می گذارند!
شکاف های تازه بر سطح کره ماه
شکاف های تازه بر سطح کره ماه

جان کلر (John Keller)، از دانشمندان پروژه LRO در مرکز پرواز فضایی گودارد (Goddard) ناسا در گرین بلت مریلند (Greenbelt, Maryland) می گوید: با کمک LRO توانستیم کره ماه را با جزییاتی بررسی کنیم که برای هیچ جسم آسمانی فراتر از زمین ممکن نیست. داده های LRO ما را قادر می سازد تا فرآیند های ظریف و مهمی را درک کنیم که در غیر این صورت از چشم ما پنهان می ماندند.
این گسل ها احتمالا فعال هستند و گاه گاه بر اثر جاذبه زمین باز می شوند. در این صورت، ماه لرزه نیز وجود دارد و روزی خواهد رسید که لرزه سنج ها بتوانند آن ها را ثبت کنند.

منبع

خلاصه مطلب
جاذبه زمین، عامل ایجاد شکاف های تازه بر سطح ماه
عنوان مطلب
جاذبه زمین، عامل ایجاد شکاف های تازه بر سطح ماه
توضیح کوتاه
دانشمندان با بررسی جهت گیری شکاف ها و گسل های تازه بر سطح ماه، دریافتند که علت اصلی ایجاد آن ها اثر جاذبه زمین بر کره ماه است.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

صبحانه مقوی و سالم بخورید تا نمرات عالی بگیرید!... محققان سلامت دانشگاه کاردیف (Cardiff University) موفق شدند رابطه ای قوی بین کیفیت صبحانه دانش آموزان و عملکرد آن ها در مدرسه کشف کنند. در این تحقیق، ک...
در سطح مریخ آب وجود دارد، اما آیا زندگی هم هست؟... زمان زیادی است که می دانیم آب روی مریخ وجود دارد. حالا با تشکر از آخرین اعلان ناسا می دانیم که مقداری از این آب بر روی سطح سیاره است. مشخص شده است که ...
نوشابه انرژی زا سلامتی شما را تهدید می کند... نتایج یک تحقیق جدید، که با هدایت دکتر آنا اسواتیکوا (Anna Svatikova) از مایو کلینیک (Mayo Clinic) انجام شده، نشان می دهد نوشیدن فقط یک نوشابه انرژی زا...
رنگ گربه تان را بگویید تا بگوییم چقدر بد اخلاق است!... اگر دقت کرده باشید، گربه ها اصولا به دو دسته تقسیم می شوند. بعضی ها برای صاحبشان رفیقی با وفا و برخی دیگر قاتلی بد جنس هستند! جالب است بدانید گربه ها ...
کامبوچا : اکسیر حیات یا دشمن سلامتی؟ کامبوچا در اصل یک چای تخمیری است و از کشت باکتری و مخمر که از محلول چای، شکر و بعضا طعم دهنده به عنوان سوخت استفاده می کند، درست می شود. کامبوچا قرن ه...
ویدیو : سرنوشت پسماندهای پلاستیکی چه می شود؟... با بطری آب معدنی، آب میوه و بقیه پسماندهای پلاستیکی تان که در روز مصرف می کنید چکار می کنید؟ آنها را دور می ریزید؟ شاید این ویدیو نظرتان را درباره کار...

درباره نیلوفر نبی زادگان

نیلوفر نبی زادگان
نیلوفر نبی زادگان ، فارغ التحصیل رشته مهندسی سخت افزار و نویسنده وبسایت ساختنی است .

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای …

پاسخ دهید