خانه / دنیای اطراف ما / اصل هولوگرافیک ، آیا در یک هولوگرام زندگی می کنیم؟

اصل هولوگرافیک ، آیا در یک هولوگرام زندگی می کنیم؟

مغز خود را آماده کنید. بر اساس مطلب مجله Physical Review Letters ممکن است دنیا دو بعدی باشد و تنها ما آن را سه بعدی ببینیم. در یک آزمایش فکری بر اساس اصل هولوگرافیک ، صورت مسطح جهان تمام اطلاعاتی را که نیاز داریم تا آن را سه بعدی فرض کنیم در خود دارد، مانند یک هولوگرام.

جهانی بر پایه اصل هولوگرافیک

(برای این که بیشتر با پدیده هولوگرام آشنا شوید می‌توانید یک هولوگرام بسازید) این ایده خارق العاده به عنوان اصل هولوگرافیک شناخته شده و از نظریه ریسمان نشات می‌گیرد. نظریه ریسمان می‌گوید که گرانش در جهان از ریسمان‌های نازک و لرزانی به نام گراویتون (graviton) به وجود آمده است. این ریسمان‌ها هولوگرام رویداد‌هایی را می‌سازند که در فضای سه بعدی درون یک جهان مسطح اتفاق می‌افتد. آن‌ها دارای اطلاعاتی هستند که یک شیء سه بعدی دارد، برای مثال حجم. پس اگر می‌خواهید بدانید داخل یک توپ چه می‌گذرد تنها با نگاه کردن به سطح آن می‌توانید همه چیز را بفهمید.

این تصور گیج کننده در سال 1997 به وجود آمد، وقتی که به گفته دنیل گرومیلر (Daniel Grumiller) از دانشگاه وین، جوان ملداکنای (Juan Maldacena) فیزیکیدان این ایده را ارائه کرد:
یک تشابه بین نظریه‌های گرانش در فضاهای خمیده پاد دوسیتر (anti-de-sitter) از سویی و نظریه‌های مبحث کوانتوم در فضاهایی با یک بعد کمتر از سوی دیگر وجود دارد.

فضای پاد دوسیتر جهانی است که در آن ساختار فضا زمان خمیدگی منفی دارد، چیزی که معمولا به زین اسب تشبیه می‌شود. اصل هولوگرافیک در این جهان معنا پیدا می‌کند؛ این دنیا می‌تواند در دو بعد توصیف شود و در سه بعد تصویر سازی شود. در فضای منفی، به صورت بالقوه می‌توانید چیزی را به جلو پرتاب کنید اما به خاطر خمیدگی منفی فضا زمان آن چیز پشت سر شما فرود بیاید.

در ساختنی بخوانید :  آیا نقش درختان در کاهش آلاینده ها واقعا مثبت است؟

به هر حال فضای پاد دوسیتر ربطی به دنیای ما ندارد:
جهانی که ما در آن زندگی می‌کنیم مسطح است و بعضی ویژگی‌های دنیا‌های با خمیدگی مثبت را در فاصله‌های نجومی‌دارا است. اخیرا اصل هولوگرافیک در فضا زمان خود ما آزمایش شده و تا به حال اعداد نزدیک به واقعیت بوده اند.

شکل خمیدگی‌های مختلف

نظریه ای که آزمایش شد درهم تنیدگی کوانتوم بود. اگر دو ذره در هم تنیده باشند به آن معنا است که ویژگی‌های آن‌ها به حالت خاصی به هم بستگی دارد و تنها به صورت یک واحد می‌توانند توصیف شوند. یکی به دیگری وابسته است و هیچ کدام نمی‌توانند به تنهایی توصیف شوند. حتی اگر به صورت فیزیکی دو ذره را از هم جدا کنید و آن‌ها را به دو سر جهان ببرید آن‌ها همچنان درهم تنیده هستند و ویژگی‌های آن‌ها به هم وابسته است ( برای مثال اسپین آن‌ها).

کمیت فیزیکی برای میزان درهم تنیدگی دو ذره آنتروپی درهم تنیدگی خوانده می‌شود و این مقدار در هر دو فضا یکی بود. نتیجه مهم است:

یک نظریه برای کسب اعتبار باید با آزمایش ثابت‌های فیزیکی و ویژگی‌های جهان رد نشود.

البته، اصل هولوگرافیک تنها یک آزمایش فکری است. محاسبات و آزمایش‌های بیشتر لازم است تا نتیجه گیری‌های بزرگ درباره هولوگرام بودن جهان گرفته شود اما این وابستگی اولیه بسیار هیجان انگیز است و قلمرو جدیدی در فکر و تصور ایجاد می‌کند.

منبع

خلاصه مطلب
عنوان مطلب
اصل هولوگرافیک ، آیا در یک هولوگرام زندگی می‌کنیم؟
توضیح کوتاه
ممکن است دنیا دو بعدی باشد. بر اساس اصل هولوگرافیک صورت مسطح جهان اطلاعاتی را که نیاز داریم تا آن را سه بعدی فرض کنیم در خود دارد.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

نیازی به داروی خواب آور نیست: کشف “گره خواب” در مغز... در نقطه ی تحول علوم اعصاب هستیم ! مدار خواب آوری که در عمق ساقه بدوی مغز قرار گرفته دارد، نشان می دهد که چگونه به خواب عمیق فرو می رویم. این دومین "گ...
سنگین‌ترین موجود زنده در جهان، پاندو سنگین ترین موجود زنده در جهان چیست؟  جواب یک فیل یا یک وال آبی نیست بلکه سنگین ترین موجود زنده یک صنوبر لرزان است. این موجود که پاندو (Pando) نام گرفت...
علت سفید شدن مو را می دانید؟ بیشتر ما اولین موهای سفیدمان را بعد از سی سالگی پیدا می کنیم که معمولاً روی شقیقه ها قرار دارد و خیلی طول نمی کشد که این موهای سفید در همه جای سرمان پ...
اولین مسیر مخصوص دوچرخه خورشیدی جهان در آمستردام نصب شد... اواخر سال گذشته بود که خبر یک پروژه شهری بلندپروازانه در اخبار علمی سر و صدای زیاد کرد : احداث خطوط جاده ای خورشیدی در ایالات متحده که قرار بود در طول...
کشف فاز جدیدی از کربن که از الماس هم سخت تر است !... در صنعت برای ساختن الماس، معمولا گرافیت را تحت فشار و دمای بسیار بالا قرار می دهند. به همین دلیل ساخت این ماده در حجم کم و با هزینه زیاد صورت می گیرد....
اثر ژن بر سلیقه غذایی، تقصیر پدر و مادر شماست!... از مزه کلم بروکلی بدتان می آید؟ از مزه گشنیز متنفرید و عسل برایتان زیادی شیرین است؟ شاید تقصیر ژن های شما است. آیا معتاد به شکلات هستید؟! سلیقه...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

نشان شرکت hp که به شکل هولوگرام به نمایش در آمده است

هولوگرام چیست و چگونه ایجاد می شود ؟

هولوگرافی یا عکاسی هولوگرام یک تکنیک تصویر برداری است.این تکتیک به این صورت است که …

یک دیدگاه

  1. با سلام و احترام

    ممنونم

    خيلي عالي بود

پاسخ دهید