خانه / دنیای اطراف ما / اصل هولوگرافیک ، آیا در یک هولوگرام زندگی می کنیم؟

اصل هولوگرافیک ، آیا در یک هولوگرام زندگی می کنیم؟

مغز خود را آماده کنید. بر اساس مطلب مجله Physical Review Letters ممکن است دنیا دو بعدی باشد و تنها ما آن را سه بعدی ببینیم. در یک آزمایش فکری بر اساس اصل هولوگرافیک ، صورت مسطح جهان تمام اطلاعاتی را که نیاز داریم تا آن را سه بعدی فرض کنیم در خود دارد، مانند یک هولوگرام.

جهانی بر پایه اصل هولوگرافیک

(برای این که بیشتر با پدیده هولوگرام آشنا شوید می توانید یک هولوگرام بسازید) این ایده خارق العاده به عنوان اصل هولوگرافیک شناخته شده و از نظریه ریسمان نشات می گیرد. نظریه ریسمان می گوید که گرانش در جهان از ریسمان های نازک و لرزانی به نام گراویتون (graviton) به وجود آمده است. این ریسمان ها هولوگرام رویداد هایی را می سازند که در فضای سه بعدی درون یک جهان مسطح اتفاق می افتد. آن ها دارای اطلاعاتی هستند که یک شیء سه بعدی دارد، برای مثال حجم. پس اگر می خواهید بدانید داخل یک توپ چه می گذرد تنها با نگاه کردن به سطح آن می توانید همه چیز را بفهمید.

این تصور گیج کننده در سال 1997 به وجود آمد، وقتی که به گفته دنیل گرومیلر (Daniel Grumiller) از دانشگاه وین، جوان ملداکنای (Juan Maldacena) فیزیکیدان این ایده را ارائه کرد:
یک تشابه بین نظریه های گرانش در فضاهای خمیده پاد دوسیتر (anti-de-sitter) از سویی و نظریه های مبحث کوانتوم در فضاهایی با یک بعد کمتر از سوی دیگر وجود دارد.

فضای پاد دوسیتر جهانی است که در آن ساختار فضا زمان خمیدگی منفی دارد، چیزی که معمولا به زین اسب تشبیه می شود. اصل هولوگرافیک در این جهان معنا پیدا می کند؛ این دنیا می تواند در دو بعد توصیف شود و در سه بعد تصویر سازی شود. در فضای منفی، به صورت بالقوه می توانید چیزی را به جلو پرتاب کنید اما به خاطر خمیدگی منفی فضا زمان آن چیز پشت سر شما فرود بیاید.

در ساختنی بخوانید :  اتفاق عجیب فیزیکی،یک ستاره توسط فضا زمان بلعیده شد !

به هر حال فضای پاد دوسیتر ربطی به دنیای ما ندارد:
جهانی که ما در آن زندگی می کنیم مسطح است و بعضی ویژگی های دنیا های با خمیدگی مثبت را در فاصله های نجومی دارا است. اخیرا اصل هولوگرافیک در فضا زمان خود ما آزمایش شده و تا به حال اعداد نزدیک به واقعیت بوده اند.

شکل خمیدگی های مختلف

نظریه ای که آزمایش شد درهم تنیدگی کوانتوم بود. اگر دو ذره در هم تنیده باشند به آن معنا است که ویژگی های آن ها به حالت خاصی به هم بستگی دارد و تنها به صورت یک واحد می توانند توصیف شوند. یکی به دیگری وابسته است و هیچ کدام نمی توانند به تنهایی توصیف شوند. حتی اگر به صورت فیزیکی دو ذره را از هم جدا کنید و آن ها را به دو سر جهان ببرید آن ها همچنان درهم تنیده هستند و ویژگی های آن ها به هم وابسته است ( برای مثال اسپین آن ها).

کمیت فیزیکی برای میزان درهم تنیدگی دو ذره آنتروپی درهم تنیدگی خوانده می شود و این مقدار در هر دو فضا یکی بود. نتیجه مهم است:

یک نظریه برای کسب اعتبار باید با آزمایش ثابت های فیزیکی و ویژگی های جهان رد نشود.

البته، اصل هولوگرافیک تنها یک آزمایش فکری است. محاسبات و آزمایش های بیشتر لازم است تا نتیجه گیری های بزرگ درباره هولوگرام بودن جهان گرفته شود اما این وابستگی اولیه بسیار هیجان انگیز است و قلمرو جدیدی در فکر و تصور ایجاد می کند.

منبع

خلاصه مطلب
اصل هولوگرافیک ، آیا در یک هولوگرام زندگی می کنیم؟
عنوان مطلب
اصل هولوگرافیک ، آیا در یک هولوگرام زندگی می کنیم؟
توضیح کوتاه
ممکن است دنیا دو بعدی باشد. بر اساس اصل هولوگرافیک صورت مسطح جهان اطلاعاتی را که نیاز داریم تا آن را سه بعدی فرض کنیم در خود دارد.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

اخبار علمی : تصویر جدید تلسکوپ هابل از ستون های آفرینش... حدود 20 سال پیش، تلسکوپ فضایی هابل یک عکس فوق العاده تهیه کرد که به سرعت یکی از معروف ترین تصاویر دنیای نجوم شد. این عکس از ستون های آفرینش یا ستون ها...
قضیه چیه؟ چرا خمیر دندان طعم مواد غذایی را تغییر می دهد؟... همه ما این تجربه را داریم چون همه ما مسواک می زنیم. تا حالا چند دقیقه بعد از مسواک زدن آب پرتقال خوردید؟ حتماً متوجه تغییر مزه این نوشیدنی خوشمزه شده ...
باتری های خانگی تسلا چطور کار می کنند؟ همه ما کمپانی تسلا را با ماشین هایش می شناسیم و در ساختنی هم خبرهای زیادی درباره محصولات این کمپانی خوانده اید. هفته پیش این کمپانی خبر از راه اندازی ...
اگر ماه در آسمان نبود، چه اتفاقی می افتاد؟... همه ما ماه را به چشم همسایه خوب و بی آزار زمین می بینیم که وظایفش را درست انجام می دهد. اما اگر یک روز ماه مکان همیشگی اش را ترک کند، نگرانی ما این نخ...
نظریه پانسپرمیا ، گسترش واگیر دار حیات فرازمینی !... حیات فرازمینی ممکن است در طول جهان هستی مانند یک اپیدمی گسترش یابد. شاید این جوابی باشد برای پارادوکس فرمی اگرچه ما هنوز در پی کشف انواع حیات برروی...
با این تکنیک آشپزی کالری برنج را 60 درصد کاهش دهید!... این پست یک پست آموزش آشپزی نیست؛ بلکه یک خبر علمی کاربردی است. شاید برایتان عجیب باش که دانشمندان به دنبال کشف تکنیک های آشپزی باشند اما علم برای راحت...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی

سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت باتری آبی ؛ ماشین حساب را با آب روشن کنید!

اگر به آزمایش های علمی در زمینه برق و الکترونیک علاقه دارید، تجربه ساخت باتری …

یک دیدگاه

  1. با سلام و احترام

    ممنونم

    خيلي عالي بود

پاسخ دهید