خانه / دنیای اطراف ما / اصل هولوگرافیک ، آیا در یک هولوگرام زندگی می کنیم؟

اصل هولوگرافیک ، آیا در یک هولوگرام زندگی می کنیم؟

مغز خود را آماده کنید. بر اساس مطلب مجله Physical Review Letters ممکن است دنیا دو بعدی باشد و تنها ما آن را سه بعدی ببینیم. در یک آزمایش فکری بر اساس اصل هولوگرافیک ، صورت مسطح جهان تمام اطلاعاتی را که نیاز داریم تا آن را سه بعدی فرض کنیم در خود دارد، مانند یک هولوگرام.

جهانی بر پایه اصل هولوگرافیک

(برای این که بیشتر با پدیده هولوگرام آشنا شوید می‌توانید یک هولوگرام بسازید) این ایده خارق العاده به عنوان اصل هولوگرافیک شناخته شده و از نظریه ریسمان نشات می‌گیرد. نظریه ریسمان می‌گوید که گرانش در جهان از ریسمان‌های نازک و لرزانی به نام گراویتون (graviton) به وجود آمده است. این ریسمان‌ها هولوگرام رویداد‌هایی را می‌سازند که در فضای سه بعدی درون یک جهان مسطح اتفاق می‌افتد. آن‌ها دارای اطلاعاتی هستند که یک شیء سه بعدی دارد، برای مثال حجم. پس اگر می‌خواهید بدانید داخل یک توپ چه می‌گذرد تنها با نگاه کردن به سطح آن می‌توانید همه چیز را بفهمید.

این تصور گیج کننده در سال 1997 به وجود آمد، وقتی که به گفته دنیل گرومیلر (Daniel Grumiller) از دانشگاه وین، جوان ملداکنای (Juan Maldacena) فیزیکیدان این ایده را ارائه کرد:
یک تشابه بین نظریه‌های گرانش در فضاهای خمیده پاد دوسیتر (anti-de-sitter) از سویی و نظریه‌های مبحث کوانتوم در فضاهایی با یک بعد کمتر از سوی دیگر وجود دارد.

فضای پاد دوسیتر جهانی است که در آن ساختار فضا زمان خمیدگی منفی دارد، چیزی که معمولا به زین اسب تشبیه می‌شود. اصل هولوگرافیک در این جهان معنا پیدا می‌کند؛ این دنیا می‌تواند در دو بعد توصیف شود و در سه بعد تصویر سازی شود. در فضای منفی، به صورت بالقوه می‌توانید چیزی را به جلو پرتاب کنید اما به خاطر خمیدگی منفی فضا زمان آن چیز پشت سر شما فرود بیاید.

به هر حال فضای پاد دوسیتر ربطی به دنیای ما ندارد:
جهانی که ما در آن زندگی می‌کنیم مسطح است و بعضی ویژگی‌های دنیا‌های با خمیدگی مثبت را در فاصله‌های نجومی‌دارا است. اخیرا اصل هولوگرافیک در فضا زمان خود ما آزمایش شده و تا به حال اعداد نزدیک به واقعیت بوده اند.

شکل خمیدگی‌های مختلف

نظریه ای که آزمایش شد درهم تنیدگی کوانتوم بود. اگر دو ذره در هم تنیده باشند به آن معنا است که ویژگی‌های آن‌ها به حالت خاصی به هم بستگی دارد و تنها به صورت یک واحد می‌توانند توصیف شوند. یکی به دیگری وابسته است و هیچ کدام نمی‌توانند به تنهایی توصیف شوند. حتی اگر به صورت فیزیکی دو ذره را از هم جدا کنید و آن‌ها را به دو سر جهان ببرید آن‌ها همچنان درهم تنیده هستند و ویژگی‌های آن‌ها به هم وابسته است ( برای مثال اسپین آن‌ها).

کمیت فیزیکی برای میزان درهم تنیدگی دو ذره آنتروپی درهم تنیدگی خوانده می‌شود و این مقدار در هر دو فضا یکی بود. نتیجه مهم است:

یک نظریه برای کسب اعتبار باید با آزمایش ثابت‌های فیزیکی و ویژگی‌های جهان رد نشود.

البته، اصل هولوگرافیک تنها یک آزمایش فکری است. محاسبات و آزمایش‌های بیشتر لازم است تا نتیجه گیری‌های بزرگ درباره هولوگرام بودن جهان گرفته شود اما این وابستگی اولیه بسیار هیجان انگیز است و قلمرو جدیدی در فکر و تصور ایجاد می‌کند.

منبع

خلاصه مطلب
اصل هولوگرافیک ، آیا در یک هولوگرام زندگی می‌کنیم؟
عنوان مطلب
اصل هولوگرافیک ، آیا در یک هولوگرام زندگی می‌کنیم؟
توضیح کوتاه
ممکن است دنیا دو بعدی باشد. بر اساس اصل هولوگرافیک صورت مسطح جهان اطلاعاتی را که نیاز داریم تا آن را سه بعدی فرض کنیم در خود دارد.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

اخبار علمی : مهره داران اولیه با شش هایشان می شنیده اند!... اگر بخواهیم در مقیاس کلی و تاریخی به روند تکامل انسان نگاه کنیم، باید در آب به دنبال اولین جوانه ها و در نتیجه اجداد انسان بگردیم. وقتی اجداد اولیه ما...
اخبار علمی : زلزله نپال ارزش داده های ماهواره ای را نشان داد... زلزله روز شنبه نپال بسیاری از مناطق این کشور را ویران کردهو باعث مرگ بیش از 2500 نفر شده است. البته این آمار فقط شامل مردم نپال می شود و قربانیان سایر...
ضخامتی به اندازه جهان با 103 بار تا کردن کاغذ... این فقط ریاضیات است. یک A4 را تا کنید و ضخامت آن دو برابر می شود، دوباره این کار را بکنید و ضخامت آن 4 برابر می شود. با توجه به آن چه دکتر کارل کروزلن...
گیاهانی که TNT سمی خاک را می بلعند همه انفجار را دوست دارند، البته انفجار هایی که کسی در آن صدمه نمی بیند. یک خمپاره انداز به یک زمین چمن ببرید، چند بمب بر زمین خالی بیاندازید، در فضایی...
اخبار علمی : قدیمی ترین فسیل انسانی در اتیوپی کشف شد... دانشمندان در حین حفاری هایشان در کشور اتیوپی یک استخوان فک یا 5 دندان کامل را کشف کرده اند که متعلق به اولین انسان های اولیه است. این فسیل 2.8 میلیون ...
برای اولین بار میدان مغناطیسی یک سیاهچاله رصد شد... سیاهچاله ها یکی از پدیده های نجومی هستند که بحث پیرامون آنها بسیار زیاد است و هر روز یک تئوری جدید درباره آنها اراه می شود. وقتی دانشمندهای جوان صحبت ...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت باتری آبی ؛ ماشین حساب را با آب روشن کنید!

اگر به آزمایش‌های علمی‌در زمینه برق و الکترونیک علاقه دارید، تجربه ساخت باتری آبی را …

یک دیدگاه

  1. با سلام و احترام

    ممنونم

    خيلي عالي بود

پاسخ دهید