خانه / دنیای اطراف ما / اصل هولوگرافیک ، آیا در یک هولوگرام زندگی می کنیم؟

اصل هولوگرافیک ، آیا در یک هولوگرام زندگی می کنیم؟

مغز خود را آماده کنید. بر اساس مطلب مجله Physical Review Letters ممکن است دنیا دو بعدی باشد و تنها ما آن را سه بعدی ببینیم. در یک آزمایش فکری بر اساس اصل هولوگرافیک ، صورت مسطح جهان تمام اطلاعاتی را که نیاز داریم تا آن را سه بعدی فرض کنیم در خود دارد، مانند یک هولوگرام.

جهانی بر پایه اصل هولوگرافیک

(برای این که بیشتر با پدیده هولوگرام آشنا شوید می‌توانید یک هولوگرام بسازید) این ایده خارق العاده به عنوان اصل هولوگرافیک شناخته شده و از نظریه ریسمان نشات می‌گیرد. نظریه ریسمان می‌گوید که گرانش در جهان از ریسمان‌های نازک و لرزانی به نام گراویتون (graviton) به وجود آمده است. این ریسمان‌ها هولوگرام رویداد‌هایی را می‌سازند که در فضای سه بعدی درون یک جهان مسطح اتفاق می‌افتد. آن‌ها دارای اطلاعاتی هستند که یک شیء سه بعدی دارد، برای مثال حجم. پس اگر می‌خواهید بدانید داخل یک توپ چه می‌گذرد تنها با نگاه کردن به سطح آن می‌توانید همه چیز را بفهمید.

این تصور گیج کننده در سال 1997 به وجود آمد، وقتی که به گفته دنیل گرومیلر (Daniel Grumiller) از دانشگاه وین، جوان ملداکنای (Juan Maldacena) فیزیکیدان این ایده را ارائه کرد:
یک تشابه بین نظریه‌های گرانش در فضاهای خمیده پاد دوسیتر (anti-de-sitter) از سویی و نظریه‌های مبحث کوانتوم در فضاهایی با یک بعد کمتر از سوی دیگر وجود دارد.

فضای پاد دوسیتر جهانی است که در آن ساختار فضا زمان خمیدگی منفی دارد، چیزی که معمولا به زین اسب تشبیه می‌شود. اصل هولوگرافیک در این جهان معنا پیدا می‌کند؛ این دنیا می‌تواند در دو بعد توصیف شود و در سه بعد تصویر سازی شود. در فضای منفی، به صورت بالقوه می‌توانید چیزی را به جلو پرتاب کنید اما به خاطر خمیدگی منفی فضا زمان آن چیز پشت سر شما فرود بیاید.

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : ساخت یک کامپیوتر که با قطره های آب کار میکند!

به هر حال فضای پاد دوسیتر ربطی به دنیای ما ندارد:
جهانی که ما در آن زندگی می‌کنیم مسطح است و بعضی ویژگی‌های دنیا‌های با خمیدگی مثبت را در فاصله‌های نجومی‌دارا است. اخیرا اصل هولوگرافیک در فضا زمان خود ما آزمایش شده و تا به حال اعداد نزدیک به واقعیت بوده اند.

شکل خمیدگی‌های مختلف

نظریه ای که آزمایش شد درهم تنیدگی کوانتوم بود. اگر دو ذره در هم تنیده باشند به آن معنا است که ویژگی‌های آن‌ها به حالت خاصی به هم بستگی دارد و تنها به صورت یک واحد می‌توانند توصیف شوند. یکی به دیگری وابسته است و هیچ کدام نمی‌توانند به تنهایی توصیف شوند. حتی اگر به صورت فیزیکی دو ذره را از هم جدا کنید و آن‌ها را به دو سر جهان ببرید آن‌ها همچنان درهم تنیده هستند و ویژگی‌های آن‌ها به هم وابسته است ( برای مثال اسپین آن‌ها).

کمیت فیزیکی برای میزان درهم تنیدگی دو ذره آنتروپی درهم تنیدگی خوانده می‌شود و این مقدار در هر دو فضا یکی بود. نتیجه مهم است:

یک نظریه برای کسب اعتبار باید با آزمایش ثابت‌های فیزیکی و ویژگی‌های جهان رد نشود.

البته، اصل هولوگرافیک تنها یک آزمایش فکری است. محاسبات و آزمایش‌های بیشتر لازم است تا نتیجه گیری‌های بزرگ درباره هولوگرام بودن جهان گرفته شود اما این وابستگی اولیه بسیار هیجان انگیز است و قلمرو جدیدی در فکر و تصور ایجاد می‌کند.

منبع

خلاصه مطلب
اصل هولوگرافیک ، آیا در یک هولوگرام زندگی می‌کنیم؟
عنوان مطلب
اصل هولوگرافیک ، آیا در یک هولوگرام زندگی می‌کنیم؟
توضیح کوتاه
ممکن است دنیا دو بعدی باشد. بر اساس اصل هولوگرافیک صورت مسطح جهان اطلاعاتی را که نیاز داریم تا آن را سه بعدی فرض کنیم در خود دارد.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش فیزیک با موج آونگی توپ های بولینگ... آیا کمی چوب و 16 توپ بولینگ اضافی در خانه دارید؟ اگر پاسخ تان مثبت است، چرا با آنها یک موج آونگی بزرگ نمی سازید؟ در یک کمپ خصوصی در کارولینای شم...
حیوان عجیب هفته : این حشره قاتل از جسد طعمه هایش هم نمی گذرد!... شاید دادن لقب وحشی به یک حشره کوچک کمی اغراق آمیز بنظر برسد اما این عنوان برای حشره قاتل به هیچ وجه اغراق آمیز نیست. اگر رفتار این حشره را در چارچوب ه...
اخبار علمی : ساخت طناب نخاعی مینیاتوری در آزمایشگاه... دانشمندان دانشگاه فنی درسدن یک گام بسیار بزرگ و مهم در زمینه پزشکی احیاکننده برداشته اند. آنها موفق شده اند در آزمایشگاه و با استفاده از سلول های بنیا...
گجت پوشیدنی که زندگی شهری را برای نابینایان آسانتر می کند... اندام های مصنوعی امروزی بسیاری از کارکردهای اندام های از دست رفته را جبران می کنند اما تکنولوژی های موجود برای غلبه بر نابینایی هنوز محدود و ناکارآمد ...
چرا رفتار آهن قبل از ذوب شدن غیرعادی و عجیب است؟... وقتی یک تکه آهن را داغ می کنید، چینش اتم های آن قبل از ذوب شدن چندبار تغییر می کند. به همین خاطر فولاد – که قسمت زیادی از آن را تشکیل می دهد – اینقدر ...
پهپاد گوگل هفته پیش در آسمان نیومکزیکو تصادف کرد!... این هفته گوگل سخت مشغول کنفرانس گوگل آی/او بود و از خدمات و محصولات جدید و متنوعش رونمایی میکرد. بیشتر این محصولات از جمله ورژن جدید هدست مقوایی گوگل ...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

نشان شرکت hp که به شکل هولوگرام به نمایش در آمده است

هولوگرام چیست و چگونه ایجاد می شود ؟

هولوگرافی یا عکاسی هولوگرام یک تکنیک تصویر برداری است.این تکتیک به این صورت است که …

یک دیدگاه

  1. با سلام و احترام

    ممنونم

    خيلي عالي بود

پاسخ دهید