خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : موتور DC بسازید

آموزش ساخت : موتور DC بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت یک ابزار آموزشی جالب را یاد می گیرید. یک موتور DC کوچک که بخوبی می تواند طرز کار موتور را نشان بدهد. ساخت موتور ایده خوبی برای ساخت کاردستی است. ساخت این موتور بسیار ساده است و نیاز به مهارت خاصی ندارد. اگر به دنبال آموزش ساخت موتور ساده تری هستید، به پست آموزش ساخت موتور سر بزنید.

با سیم و آهنربا یک موتور DC بسازید
با سیم و آهنربا یک موتور DC بسازید

می توانید در ویدیوی زیر طرز کار موتور را ببینید:

گام اول : وسایل و ابزار مورد نیاز

وسایل مورد نیاز

  • یک تکه چوب
  • سیم آهنربایی (یا همان سیم مسی روکش شده)
  • ورق فلزی
  • آهنربا

ابزار مورد نیاز

  • اره
  • اره مویی
  • اره مخصوص فلز
  • کاغذ سنباده

گام دوم : بدنه موتور را بسازید

ابتدا باید اندازه های بدنه موتور را روی چوب علامت بزنید. تخته ای که می برید باید 4.5 سانتیمتر ارتفاع، 3.5 سانتیمترعرض و 7.5 سانتیمتر طول داشته باشد. در قسمت بالای مستطیلی که می کشید هم یک دایره بکشید که فقط نصف آن داخل مستطیل باشد. قطر این دایره نباید بیشتر از سه سانتیمتر باشد.

حالا می توانید با اره چوب را ببرید. اگر لبه های چوب صاف نبود، از سنباده استفاده کنید و آن را کاملاً صاف کنید. برای اینکه لبه ها کاملاً صاف بشود، کاغذ سنباده را روی یک سطح افقی بچسبانید و چوب را روی آن حرکت بدهید. با این روش لبه های چوب کاملاً صاف میشوند.

حالا بای نیم دایره را ببرید تا سیم پیچ موتور فضای کافی برای چرخیدن داشته باشد. برای بریدن این نیم دایره از اره مویی استفاده کنید. در حین بریدن نیم دایره حواستان باشد که تیغ اره کاملاً صاف و تراز باقی بماند تا برش دقیق از آب دربیاید.

چون از ابزار دستی برای بریدن بدنه موتور استفاده کرده ایم، حتماً نواقصی وجود دارد که باید آنها را برطرف کنیم. یکبار دیگر لبه های چوب را سنباده بزنید. برای صاف کردن انحنای چوب، کاغذ سنباده را دور یک میله بپیچید و با آن برش نیم دایره را صاف کنید.

در ساختنی بخوانید :  کمربند پاراکورد با طرح گره کبری بسازید

کار با سنباده و از بین بردن ناهمواری و نقاط شیب دار خیلی مهم است.

گام سوم : براکت ها را بسازید

برای ساخت براکت های می توانید از ورق فلزی یا قلاب فلزی استفاده کنید. کارایی این دو نوع براکت به یک اندازه است اما براکتی که خودتان بسازید، ظاهر موتور را مرتب تر میکند.

برای ساخت براکت ها دو ورق فلزی به عرض لبه های اطراف نیم دایره ببرید. طول این نوارهای فلزی باید کمی بیشتر از لبه های بدنه موتور باشد. با اره نوارهای فلزی را ببرید و روی آنها را خوب سنباده بزنید.

اگر می خواهید سیم پیچ موتور DC سرجایش بایستد، باید یک انحنای U شکل وسط نوارهای فلزی ایجاد کنید. می توانید این انحنا را با دست هم ایجاد کنید اما ساخت یک الگوی چوبی کارتان را راحت تر و دقیق تر میکند. یک تکه چوب بردارید و با اره مویی یک حفره U شکل وسط آن ببرید. یکی از نوارهای فلزی را روی آن قرار دهید و با یک میله فلزی روی آن ضربه بزنید تا از وسط خم بشود. بعد از اینکه وسط نوار فلزی کاملاً خم شد، با چکش دو طرف آن را صاف کنید و روی چوب بخوابانید. دقت کنید که این انحنا باید درست وسط نوار فلزی باشد.

خم کردن براکت ها کمی خط روی آنها می اندازد که میتوانید آن را با سنباده کاملاً تمیز کنید.

گام چهارم : براکت ها را به بدنه موتور DC وصل کنید

براکت ها را به بدنه چوبی بچسبانید
براکت ها را به بدنه چوبی بچسبانید

حالا باید براکت هایی که ساخته اید را روی بدنه موتور وصل کنید. انحنای براکت ها را روی لبه چوب علامت بزنید و با اره مویی حفره را ببرید. دقت کنید که این حفره باید دقیقاً وسط قراربگیرد.

حالا براکت ها را سرجایشان بگذارید و هر کدام شان را با دو پیچ ثابت کنید. دست آخر هم می توانید بدنه موتور را رنگ کنید.

در ساختنی بخوانید :  پروژه آردوینو : دوربین عکاسی را با آردوینو کنترل کنید [Arduino]

گام پنجم : آهنربا را اضافه کنید

آهنربا را وسط انحنای بدنه قرار بدهید
آهنربا را وسط انحنای بدنه قرار بدهید

آهنربا را باید درست وسط نیم دایره قرار بدهید. یک وسط نیم دایره دریل کنید و آهنربا را داخل آن بگذارید. اگر لازم بود دور آهنربا کمی خرده چوب قرار بدهید تا داخل سوراخ کاملاً ثابت بشود. این سوراخ باید به قدری بزرگ باشد که قطبین آهنربا را معکوس کند.

آهنربایی که در تصویر می بینید حداقل اندازه آهنرباست و توصیه می کنیم برای افزایش قدرت موتور از آهنربای بزرگتری استفاده کنید.

گام ششم : کویل را بسازید

مهمترین نکته در ساخت کویل درست خراش دادن آن است
مهمترین نکته در ساخت کویل درست خراش دادن آن است

برای ساخت کویل سیم مسی را دور یک شی استوانه ای بپیچید و بعد از اینکه به دور آخر رسیدید، آن را دور بقیه سیم ها بپیچید. سیم پیچ را طوری بسازید که دو سر سیم روبروی هم قرار بگیرند. حالا باید لعاب دو سر سیم (نقطه شروع و نقطه پایان سیم پیچ) که روبروی هم قرار دارند را خراش بدهید. دقت کنید که لعاب سیم اول کلاً برداشته میشود و فقط لعاب قسمت بالای سیم دیگر برداشته میشود. سپس نوبت قسمت بالای سیم پیچ میرسد که لعاب قسمتی از آن را هم خراش می دهیم. برای خراش دادن لعاب از چاقوی نوک تیز یا کاتر استفاده کنید. این توضیحات برای حالتی است که آهنربا زیر سیم پیچ قرار دارد و سیم پیچ هم در حالت عمودی است.

این قسمت ساخت موتور خیلی مهم است و اگر درست انجام نشود، سیم پیچ ار نخواهد کرد. حواستان باشد که در حین خراشیدن سیم ها، کاتر را به سمت بیرون بکشید تا به انگشتان تان آسیب نرسد.

گام هفتم : این موتور DC چطور کار میکند؟

سیم پیچ را به بدنه وصل کنید
سیم پیچ را به بدنه وصل کنید

وقتی سیم پیچ می چرخد با براکت ها تماس پیدا میکند و به این ترتیب جریان در حلقه حرکت پیدا میکند و میدان مغناطیسی شکل می گیرد. این میدان مغناطیسی در مجاورت میدان مغناطیسی آهنربا باعث حرکت سیم پیچ می شوند. خراش هایی که روی نقطه های مشخصی از سیم پیچ زدید، باعث میشود سیم پیچ در یک جهت بچرخد. همین چرخه در هربار گردش سیم پیچ تکرار میشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : جعبه حلقه چوبی بسازید

برای روشن کردن این موتور، سیم پیچ را داخل براکت ها قرار بدهید و سپس یک باتری به دو سر آن وصل کنید. حالا یک ضربه آرام به سیم پیچ بزنید تا حرکتش شروع بشود. اگر سیم پیچ را درست ساخته باشد یک باتری قلمی برای راه افتادن آن کافی است. البته معمولاً قبل از اولین راه اندازی موفق موتور DC باید چند تغییر کوچک ایجاد کنید.

موتور DC آماده است

حالا که ساخت موتور را تمام کرده اید، می توانید آزمایش های مختلفی را با آن انجام بدهید. هربار قطبیت آهنربا یا باتری را تغییر بدهید و تاثیر آن روی کارایی موتور را بررسی کنید. می توانید چند سیم پیچ مختلف بسازید و موتور را با آنها آزمایش کنید.

برای افزایش کارایی موتور باید از سیم مسی نازک تری برای ساخت سیم پیچ استفاده کنید. با اینکار جریان بیش از حد از آن عبور نمی کند و مقاومت سیم پیچ هم بیشتر میشود که برای ما بهتر است. همچنین می توانید با افزایش طول سیم و تعداد دورها، به شار مغناطیسی برسید و کیفیت موتور را چند برابر کنید.

البته استفاده از سیم نازک یک عیب هم دارد و آن هم کاهش تحمل سیم پیچ است. برای رفع این مشکل با همان سیم یک حلقه دیگر سیم بسازید و سیم پیچ را با آن سیم به بدنه موتور وصل کنید.

اگر سیم پیچ مقاومت کافی داشته باشد و تعداد دورهای آن زیاد باشد، با یک باتری قلمی می توانید موتور DC را راه بیاندازید. دقت کنید که نباید از باتری لیتیوم پلیمری یا هر منبع تغذیه ای که در اثر کوتاه شدن مدار آسیب می بیند، استفاده کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : موتور DC بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : موتور DC بسازید
توضیح کوتاه
با سیم و آهنربا یک موتور DC بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت: پایه چاقوی ساده بسازید در این ساختنی، طرز ساخت یک پایه چاقو ساده را می آموزید که ساخت آن کمتر از ۲۰ دقیقه زمان می برد و هزینه زیادی هم ندارد. اگر پایه چاقوهایتان شکسته یا از...
با LED برای لانگ برد و اسکیت برد سیستم روشنایی بسازید... اگر خیلی اهل سواری با اسکیت برد و لانگ برد هستید (بویژه در شب) بهتر است یک سیستم روشنایی برایش بسازید. با اضاف کردن چند LED به لانگ برد هم آن را زیبات...
آموزش ساخت : قاب موبایل چوبی بسازید وقتی صحبت از قاب گوشی می شود، بیشتر قاب های چرمی و پلاستیکی به ذهن می آیند. به همین خاطر است که قاب موبایل چوبی کمتر در بازار پیدا میشود و البته با قی...
با کارتن های بدون استفاده قاب فلش مموری بسازید... اگر گشتی در بازار بزنید، براحتی می توانید انواع قاب فلش مموری را پیدا کنید. اما قابی که در این پست طرز ساختش را یاد می گیرید، با همه آنها فرق دارد. او...
پروژه آردوینو : لامپ هوشمند بسازید و با دست آن را کنترل کنید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک لامپ هوشمند را می آموزید که به لامپ Luminch مشهور است. این لامپ هوشمند را می توانید با یک حرکت دست تان روشن کنید. نور لا...
اجاق سوئدی ؛ بدون آسیب زدن به طبیعت آتش درست کنید... اگر خیلی اهل طبیعت گردی هستید، باید درست کردن آتش در طبیعت و ساخت انواع اجاق مسافرتی را بلد باشید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور اجاق سوئدی در...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید