خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش ساخت : عروسک جغد نمدی بسازید

آموزش ساخت : عروسک جغد نمدی بسازید

عروسک سازی یک مهارت است اما روش هایی هست که این مهارت را ساده میکند و اجازه می دهند همه از این هنر لذت ببرند. در این پست ساختنی هم طرز ساخت یک عروسک جغد نمدی با این روش های ساده را می خوانید. حتی اگر یک عروسک هم در عمرتان درست نکرده باشید، باز هم می توانید خیلی راحت این جغد نمدی را درست کنید.

عروسک جغد نمدی بسازید
عروسک جغد نمدی بسازید

با همین روش می توانید عروسک های دیگری هم بسازید؛ فقط باید طراحی حیوان یا شخصیت مورد نظرتان را با توجه به این تکنیک های ساخت عروسک تغییر بدهید. ساخت این عروسک ایده خوبی برای کاردستی است و حدود دو و نیم ساعت طول میکشد.

اگر طرفدار عروسک های پارچه ای هستید به این لینک بروید و با نحوه ساخت این نوع عروسک هم آشنا بشوید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • سوزن مخصوص نمد در اندازه های ۳۶، ۳۸، ۴۰ و ۴۲ – این سوزن در خرازی ها براحتی پیدا میشود و قیمت همان سوزن معمولی است
 • پشم سفید – می توانید از رنگ های دیگر هم استفاده کنید
 • پشم مرینوس در رنگ های سفید، سیاه، قهوه ای، خاکستری و زرد – این رنگ ها به پرنده ای که می سازید، بستگی دارند
 • یک شاخه به عنوان پایه (اختیاری)
 • سوزن و نخ قلاب دوزی قهوه ای
 • سیم ضد زنگ
 • برق ناخن
 • قیچی تیز
 • انبردست
 • سیم چین
 • چسب حرارتی

گام دوم : پاهای سیمی را بسازید

اگر می خواهید مثل تصویر عروسک تان را با بند به یک شاخه ببندید، نیاز نیست این مرحله را انجام بدهید. ساختنی را بر این مبنا پیش می بریم که می خواهیم از پای سیمی استفاده کنیم. اما اگر پاهای سیمی و محکم را ترجیح می دهید، سیم را بردارید و ساخت پاهای عروسک را شروع کنید.

کمی سیم ببرید و شروع به حلقه کردن آن دور انگشت کوچک تان کنید. برای اینکه پاها شکل مناسب بگیرد باید چندبار آزمون و خطا کنید تا به نتیجه دلخواه تان برسید. وقتی سه تا حلقه (که بهتر است هم اندازه نباشند) ساختید، ته سیم را با انبردست فشار بدهید و یکی از سیم های بلند را دور حلقه ها بپیچید.

بعد از ساختن پاها باید سیم به قدری بلند باشد که بتوانید پاها را به بدنه جغد نمدی وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  با در بطری و LED یک چراغ قوه کوچک بسازید

گام سوم : پاهای سیمی را بهم وصل کنید

همانطور که در تصویر می بینید، سیم های اضافی هر پاهای سیمی را بهم بپیچید. اگر سیم ها خیلی بلند است، قبل از پیچاندن آنها را کوتاه کنید.

حالا باید پای جغد را با برق ناخن یا لاک بپوشانید. رنگ لاک به خودتان بستگی دارد اما توصیه می کنیم حتماً اینکار را بکنید چون نمی گذارد سیم نمد را بکشید. قسمت های تیز را چندبار لاک بزنید.

گام چهارم : بدن جغد را بسازید

برای ساخت بدنه عروسک جغد از پشم سفید خام استفاده می کنیم. پشم را بردارید و آن را دور پاهای سیمی بپیچید تا بدن جغد شکل بگیرد. اینکه بدن جغد گرد باشد یا کشیده به خودتان بستگی دارد. یک سوزن نمدمالی سایز ۳۶ یا ۳۸ بردارید و روی پشم کار کنید تا به شکل بگیرد و صاف روی سیم بایستد.

وقتی بدن عروسک شکل گرفت، سوزن سایز ۴۰ را بردارید و با آن روی پشم کار کنید. این سوزن کمک میکند که پشم را مترکم تر کنید و فضاهای خالی را پر کنید. آنقدر با سوزن به بدن عروسک ضربه بزنید تا به شکل و اندازه دلخواه تان دربیاید. از سوزن های سایز ۴۲ به بالا استفاده نکنید چون تراکم عروسک را خیلی زیاد میکند.

اگر تازه کار هستید و نحوه کار با سوزن های نمدمالی را نمی دانید، حتماً ویدیوی زیر را ببینید. البته در این ویدیو از قالب فلزی استفاده شده که شما هم می توانید همین کار را بکنید. استفاده از یک قالب شیرینی پزی استوانه ای کارتان را خیلی راحت میکند همچنین می توانید از قرقره سیم استفاده کنید. برای شکل دادن قسمت های دیگر عروسک جغد نمدی هم از تکنیک های مشابه استفاده کنید.

گام پنجم : چشم ها و صورت عروسک را بسازید

بهتر است قبل از هر چیز چشم های عروک تان را اضافه کنید. اینکار تصویر سازی و ساخت صورت عروسک را ساده تر میکند.

یک قالب فلزی کوچک پیدا کنید (میتوانید از هر چیزی به عنوان قالب استفاده کنید) و کمی پشم مرینوس زرد داخل آن بریزید. حالا با سوزن سایز ۴۰ روی آن کار کنید تا شکل بگیرد. کارتان را از لبه ها شروع کنید و به سمت مرکز حرکت کنید. اینجا هم نباید از سوزن های بزرگتر از ۴۲ استفاده کنید چون چشم های عروسک خیلی متراکم میشود و اضافه کردن جزییات به آن سخت میشود. بعد از اینکه چشم را ساختید، آن را به بدن عروسک اضافه کنید و با سوزن این دو تکه پشم را بهم وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  با آردوینو ساعت هوشمند کلمه ای بسازید [Arduino]

حالا همین کار را با پشم سیاه برای مردمک چشم تکرار کنید. نسبت اندازه های چشم و مردمک به خودتان بستگی دارد.

وقتی چشم جغد نمدی را کامل ساختید، با پشم خام ابروها و صورت را شکل بدهید. پشم را دور انگشت تان بپیچید و تا شکل بگیرد. سپس کار را با سوزن آغاز کنید و پشم را شکل بدهید. در این قسمت پشم نباید خیلی شکل بگیرد و لبه هایش باید همچنان نرم و شل باقی بماند. همین که شکل خودش را از دست ندهد، کافی است. حالا می توانید این قسمت را هم به صورت عروسک اضافه کنید. این روش کارتان را ساده تر میکند و از لایه لایه کار کردن سریع تر است.

حالا می توانید با اضافه کردن پشم قهوه ای به صورت جغد، عروسک را طبیعی تر کنید. روی این پشم ها زیاد کار نکنید و فقط آنها را به بدن عروسک نمدی وصل کنید.

گام ششم : جغد را رنگ کنید

کمی پشم رنگی به جغد نمدی اضافه کنید
کمی پشم رنگی به جغد نمدی اضافه کنید

این مرحله بیشتری تاثیر را روی زیبایی عروسک جغد نمدی دارد و به همین خاطر باید در انتخاب رنگ خیلی دقت کنید. لایه های نازکی از پشم را بردارید و با سوزن آنها را به بدن عروسک اضافه کنید. در این مرحله از سوزن سایز ۴۲ استفاده کنید. دقت کنید که پشم هایی که اضافه می کنید با زاویه بدن عروسک هم راستا باشند تا افکت راه راه ایجاد نشود. همین طور لایه های رنگی را اضافه کنید و مطمئن شوید همه قسمت ها به اندازه کافی پوشانده شده اند.

بعد از اضافه کردن رنگ به عروسک نمدی، جغد تقریباً سفت شده اما برخی از قسمت های آن هنوز جای کار دارد. سفت کردن این قسمت ها را در مراحل بعد انجام میشود چون چند لایه دیگر پشم اضافه خواهد شد.

دقت کنید که در این مرحله اشتباهی وجود ندارد و فقط باید به هنرمند درون تان آزادی عمل بدهید. در ضمن بهتر است کارتان در این مرحله خیلی طول نکشد چون معمولاً اولین تجربه های عروسک سازی با کمال گرایی زیادی همراه است.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با خرده ریزهای دور ریختنی آویز جغد بسازید

گام هفتم: بال ها و دم را اضافه کنید

در این مرحله می توانید از ورق نمدی آماده استفاده کنید. نمد را بردارید و دو بال و دم را از آن ببرید. حالا با سوزن سایز ۴۲ بال ها و دم را به پشت و دو طرف بدن جغد اضافه کنید. روی قسمت بالایی تکه های نمد ضربه بزنید تا اتصال بال ها و دم به بدن طبیعی باشند.

گام هشتم : جزییات صورت را اصلاح کنید

جزییات بیشتری به صورت جغد نمدی اضافه کنید
جزییات بیشتری به صورت جغد نمدی اضافه کنید

برای طبیعی تر شدن صورت جغد می توانید روی بینی بیشتر کار کنید و یک لایه پشم روشن به اطراف چشم ها اضافه کنید. می توانید عکس یک جغد را روبرویتان بگذارید و طبق آن جزییات را اضافه کنید. یکی از این جزییات اضافه کردن یک لایه نازک پشم خاکستری به بالای چشم هاست. همه این جزییات را سوزن سایز ۴۲ اضافه کنید.

اضافه کردن جزییات را تا جایی ادامه بدهید که از ظاهر عروسک جغد نمدی راضی شوید.

گام نهم : شاخه و پای نخی

اگر می خواهید بجای پای سیمی از شاخه و نخ استفاده کنید، ابتدا باید پاهای سیمی را از زیر محل اتصال ببرید. می توانید روی سیم ها را با نمد بپوشانید.
سپس دو تکه نخ قلاب دوزی ببرید و هر کدام را سه بار دور شاخه ای که انتخاب کرده اید، بپیچید. قسمت اضافی نخ را ببرید و آن با چسب ثابت کنید. حالا می توانید عروسک جغد نمدی را روی شاخه بچسبانید.

عروسک جغد نمدی آماده است

می توانید دو گوش هم به عروسک جغد نمدی اضافه کنید
می توانید دو گوش هم به عروسک جغد نمدی اضافه کنید

یک نگاه دیگر به عروسک بیاندازید و هرجا که پشم نامرتب بود با سوزن سایز ۴۲ به صورت افقی روی آن کار کنید. اگر احسای کردید پشم های اطراف عروسک زیاد هستند، می توانید با یک قیچی تیز دور جغد نمدی را کمی تمیز کنید.

همانطور که در تصویر می بینید از نمد آماده دو گوش هم به بالای سر جغد اضافه کرده ایم تا ظاهر بامزه تری پیدا کند. با این تکنیک ساده می توانید هر حیوان یا شخصیت کارتونی که خواستید را بسازید. فقط باید کمی حوصله بخرج بدهید و در کار با سوزن ها عجله نکنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : عروسک جغد نمدی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : عروسک جغد نمدی بسازید
توضیح کوتاه
با پشم و سوزن یک جغذ بامزه بسازید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت: تخت قایقی با محفظه های مخفی تخت خوابی بسازید که شبیه به قایق است و چند محفظه مخفی نیز دارد در این پست باز هم سراغ نجاری رفته ایم و یکی از جالب ترین ساختنی های چوبی را برایتان آ...
کوله پشتی معمولی تان را به کوله پشتی اسپیکردار تبدیل کنید... کوله پشتی اسپیکردار برای کسانی که اهل موسیقی هستند، خیلی مفید است. اگر شما هم جزء این افراد هستید، بهتر است بدانید می شود با کمترین هزینه کوله پشتی مع...
آموزش تزیین ظروف آشپزخانه با طرح های هندسی جذاب و زیبا... تزیین ظروف آشپزخانه تکنیک های مختلفی دارد؛ از شب تاب کردن، نقاشی کردن تا حکاکی روی ظروف. همه این روش ها نتیجه بسیار زیبایی دارد اما اشکال بزرگ آنها ای...
آمپلی فایر رومیزی با ساعت باینری، چراغ LED و گیرنده FM بسازید... در این ساختنی طرز ساخت آمپلی فایر رومیزی را یاد می گیرید که قابلیت های متعددی دارد. از این آمپلی فایر می توانید به عنوان گیرنده رادیویی یا دستگاه پخش ...
دستور تهیه : سیب زمینی سرخ کرده را با سرکه بالزامیک درست کنید... شاید وقتی گرسنه هستیم و وقت و حوصله درست کردن غذا نداریم، سیب زمینی سرخ کرده (و البته نیمرو) اولین گزینه ها باشند. اما درست کردن سیب زمینی سرخ کرده خو...
آموزش ساخت : با قوطی نوشابه جعبه کادویی بسازید... اگر می خواهید در چند روز آینده به کسی کادو بدهید و دنبال یک جعبه کادویی شیک برای آن می گردید، قوطی آلومینیومی نوشابه تان را دور نندازید. در این ساختنی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید