خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : با کارتن یک آباژور شیک و متفاوت بسازید

آموزش ساخت : با کارتن یک آباژور شیک و متفاوت بسازید

به نظرتان این آباژور قشنگ هست؟ ممکن است این آپاژور از نظر خیلی‌ها شیک و قشنگ نباشد اما حتماً برای همه جالب است چون کاملاً از کارتن ساخته شده است. در این ساختنی به شما یاد می‌دهیم که چطور با کارتن‌هایی که گوشه انباری خاک می‌خورند، یک آباژور شیک و متفاوت درست کنید. بله؛ بدن یک ریال هزینه صاحب این آباژور میشوید.

اگر از این اید خوشتان آمده می‌توانید خودتان آن را تغییر بدهید. کارتن‌ها را رنگ کنید، بجای آباژور لامپ سقفی بسازید یا از فیبر نوری بین سوراخ‌ها استفاده کنید. اگر عجول و کم حوصله هستید، بهتر است سراغ چراغ‌های دیگر ساختنی بروید چون ساخت این آباژور بیش از هر چیز به حوصله و زمان نیاز دارد. البته زمانی که صرف می‌کنید به نتیجه کار می‌ارزد.

گام اول : نوارهای کارتن را ببرید

مداد و خط کش بردارید و روی یک تک کارتن ضخیم نوارهای 5 در 8 میلیمتر بکشید. با قیچی یا کاتر این نوارها را ببرید. نمی‌توانیم تعداد دقیق این نوارها را بگوییم چون به میزان زیاد به ضخامت کارتن بستگی دارد. هر تعدا که فکر می‌کنید، کافی است بکشید و اگر لازم بود در ادامه کار باز هم ببرید.

برای اینکه آباژورتان درست مثل تصویر بشود باید از کارتنی استفاده کنید که بین دو ورق آن راه راه باشد.

گام دوم : مربع‌های کوچک را بسازید

یکی از نوارهایی که بریده اید را بردارید و روی یکی از لبه‌های صاف آن چسب بمالید. حالا یک نوار دیگر روی قسمت چسب خورده بگذارید. حالا روی نوار دوم چسب بزنید و یک نوار دیگر روی آن بگذارید. همین طور ادامه بدهید تا به یک مربع 8 در 8 سانتیمتر برسید. حواستان باشد که قسمت‌های موجی باید روی هم قرار بگیرند.

تا جایی که می‌توانید دقیق باشید و سعی کنید لبه‌ها را کاملاً روی هم ترا کنید. یک طرف این مکعب بیرون آباژور قرار می‌گیرد و باید کاملاً صاف و یکدست باشد. برای چسباندن نوارها به هم از چسب قطره ای استفاده کنید.

برای ساخت یک آباژور با این اندازه بیست تا از این مربع‌ها می‌خواهیم کارتان در این مرحله وقتی تمام میشود که هر 20 مربع را بسازید.

گام سوم : مربع‌های بزرگ را بسازید

حالا چهارتا از مربع‌هایی که در مرحله قبل ساختید را بردارید و از لبه نازک به بچسبانید. به این ترتیب مربع‌های بزرگتر ساخته می‌شوند.

دوتا مربع را بالا و دوتا را پایین قرار بدهید. مربع‌هایی که کنار هم قرار می‌گیرند باید برعکس بشوند؛ یعنی نوارهای یکی افقی و نوارهای مربع کناری عمودی باشد.
همین کار را برای تمام مربع‌ها تکرار کنید تا پنج مربع بزرگ ساخته بشود. حتماً از یک الگوی یکسان برای چسباندن مربع‌های کوچک استفاده کنید تا ظاهر آباژور بهتر بشود. البته اگر در این مرحله اشتباه کردید، می‌توانید در حین ساخت بدنه آباژور مربع‌های بزرگ را بچرخانید و از پشت شان استفاده کنید.

گام چهارم : یک مکعب بسازید

دوتا از مربع‌های بزرگ بردارید. روی یکی از لبه‌های نازک یکی از آنها چسب بزنید و لبه نازک مربع دیگر را روی آن بگذارید. به این ترتیب یک زاویه راست شکل می‌گیرد.

در این مرحله باید یک مکعب بسازید که هر کدام از مربع‌های کاغذی یکی از وجه‌های آن هستند. پس یکی دیگر از مربع‌ها را هم به همین شکل به مربع دوم بچسبانید. فقط حواستان باشد که زاویه 90 درجه را حفظ کنید.

مربع چهارم را هم به مربع اول و روبروی مربع سوم بچسبانید. شاید کلمات این قسمت ساده کار را کمی‌پیچیده بکند؛ اگر یک راست سراغ تصاویر بروید کارتان خیلی ساده تر خواهد بود.

حالا که هر چهار طرف مکعب را ساخته اید باید تنها مربع کاغذی باقیمانده را بالای آنها بچسبانید. به هر چهار طرف مربع – یا لبه‌های مکعب – چسب بزنید تا اتصال قوی باشد. زیر مکعب هم باز می‌ماند چون فضای اضافه کردن لامپ است.

مکعبی که ساخته اید را کنار بگذارید و سراغ ساخت کف آن بروید.

گام پنجم : یک جعبه بسازید

یک تکه کارتن دیگر بردارید و شکلی که در تصویر اول می‌بینید را روی آن بکشید و ببرید. در این تصویر دو مربع بزرگ 17 در 17 و چهار مستطیل و چهار مربع دور مربع اولی می‌بینید. مربع‌ها 2 در 2 سانتیمتر و مستطیل‌ها 2 در 17 سانتیمتر هستند. طول کل شکل هم 38 سانتیمتر است.

با این تکه کارتن جعبه ای را می‌سازیم که هولدر لامپ داخل آن قرار می‌گیرد. پس وقتی کارتن را بریدید آن را تا کنید و برخی از قسمت‌های آن را ببرید. در تصویر دوم (شماتیک B) خطوطی که با رنگ سبز مشخص شده اند، تا می‌شوند و خطوط قرمز بریده میشوند.

بعد از اینکه برش‌ها و تا کردن‌ها را انجام دادید، مربع‌های کوچک را به مستطیل‌ها بچسبانید تا جعبه کامل شود.

از این الگوی ساده اما کاربردی می‌توانید برای ساختنی‌های دیگر و ساخت انواع جعبه کادویی هم استفاده کنید.

گام ششم : پایه‌ها و قفل جعبه را آماده کنید

یک تکه پارچه کوچک با ابعاد 8 در 2 سانتیمتر ببرید و یک سر آن را به داخل جعبه بچسبانید. حالا یم تکه نوار ولکرو بردارید و آن را به طرف دیگر پارچه بچسبانید. جعبه را ببندید و طرف دیگر ولکرو را به قسمت باز شونده جعبه بچسبانید. به این ترتیب می‌توانید جعبه را باز و بسته کنید. اگر ولکرو ندارید، می‌توانید از هر روش دیگری برای سفت کردن در جعبه استفاده کنید.

چهار دایره کوچک با قطر 2 سانتیمتر از کارتن ببرید و آنها را به چهار طرف جعبه بچسبانید. این چهار دایره پایه‌های آباژور هستند.

اگر ظاهر کارتنی پایه آباژور را دوست ندارید، می‌توانید روی آن را با پارچه، تکه‌های موزاییک یا هر چیز دیگری بپوشانید. همچنین می‌توانید پایه را از جنس دیگری مثل چوب درست کنید.

گام هفتم : لامپ را اضافه کنید

یک هولدر لامپ بردارید و دور آن را روی جعبه بکشید. حالا این دایره را با کاتر ببرید. یک سوراخ کوچکتر هم روی یکی از لبه‌های نازک جعبه بزنید تا سیم‌ها را از آن رد کنید.

گام هشتم : مکعب را روی جعبه بگذارید

دو مربع کوچک 2 در 2 سانتیمتر ببرید و سپس آنها را از روی قطرشان نصف کنید. به این ترتیب چهار مثلث خواهید داشت.

این مثلث‌ها را با فاصله 5 میلیمتر از لبه‌های جعبه روی آن بچسبانید. همانطور که در تصویر می‌بینید، مثلث‌ها بصورت عمودی روی جعبه چسبانده می‌شوند.

حالا می‌توانید مکعبی که در مراحب قبل ساختید را روی جعبه قرار دهید و خیالتان راحت باشد که مثلث‌ها آن را نگه می‌دارند.

آباژور کارتنی آماده است!

برای ساخت این چراغ فقط باید کمی‌حوصله بخرج بدهید
برای ساخت این چراغ فقط باید کمی‌حوصله بخرج بدهید

حالا می‌توانید چراغ را داخل هولدر بگذارید و آباژور را روشن کنید. توصیه می‌کنیم از لامپ کم مصرف یا LED استفاده کنید که گرمای بسیار کمی‌تولید می‌کنند و کارتن‌ها را داغ نمی‌کنند یا نمی‌سوزانند. لامپی که در تصاویر قبل دیدید برای آزمایش به آباژور وصل شده و هرگز نباید این آباژور را با لامپ‌های پر مصرف روشن کرد.

ساخت آباژور با این روش می‌توانید ایده خوبی برای کاردستی باشد و استفاده خلاقانه از وسایل بدرد نخور را بخوبی به بچه‌ها یاد می‌دهد.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با کارتن یک آباژور شیک و متفاوت بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با کارتن یک آباژور شیک و متفاوت بسازید
توضیح کوتاه
با کارتن‌های بدون استفاده آباژور بسازید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با ماژول nRF24L01 آردوینو را به یک برد وایرلس تبدیل کنید... ماژول nRF24L01 یک ماژول فرستنده و گیرنده است که با استفاده از آن می توانید به صورت وایرلس با آردوینو ارتباط برقرار کنید. اتصال این ماژول به برد آردوین...
جاقلمی چوبی با طرح سگ بسازید (به همراه الگوی برش)... جاقلمی و جامدادی یکی از وسایلی است که به بچه ها کمک می کند روی میزشان را مرتب نگه دارند. اگر این جاقلمی طرح جذابی هم داشته باشد، خیلی بهتر است. در این...
کاور چرمی مخصوص دفتر و کتاب بسازید در این ساختنی یاد می گیرید که چطور یک تکه چرم را ببرید و بدوزید و رویش طراحی کنید تا تبدیل به کاور چرمی بشود. ساخت این کاورهای چرمی بسیار ساده و راحت ...
با صرف کمترین وقت و هزینه لوستر نخی شیک و سبک بسازید... اگر واژه لوستر را در ساختنی جستجو کنید، آموزش ساخت ده ها مدل لوستر را پیدا می کنید که هر کدام با روش و ابزار متفاوتی ساخته می شوند. در بین تمام این آم...
گوشواره منجوقی با رنگ های شاد بسازید در این ساختنی طرز ساخن یک جفت گوشواره منجوقی شیک را یاد می گیرید که ساختش بسیار ارزان تمام می شود. این گوشواره منجوقی را می توانید با هر ترکیب رنگی که...
آموزش ساخت : گیره تراشکاری بسازید اگر شغل تان تراشکاری باشد می دانید که پیدا کردن گیره مناسب برای دستگاه های مختلف کار بسیار سختی است. معمولاً نمی توان از یک نوع گیره برای همه دستگاه ه...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید