خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : با کارتن یک آباژور شیک و متفاوت بسازید

آموزش ساخت : با کارتن یک آباژور شیک و متفاوت بسازید

به نظرتان این آباژور قشنگ هست؟ ممکن است این آپاژور از نظر خیلی ها شیک و قشنگ نباشد اما حتماً برای همه جالب است چون کاملاً از کارتن ساخته شده است. در این ساختنی به شما یاد می دهیم که چطور با کارتن هایی که گوشه انباری خاک می خورند، یک آباژور شیک و متفاوت درست کنید. بله؛ بدن یک ریال هزینه صاحب این آباژور میشوید.

اگر از این اید خوشتان آمده می توانید خودتان آن را تغییر بدهید. کارتن ها را رنگ کنید، بجای آباژور لامپ سقفی بسازید یا از فیبر نوری بین سوراخ ها استفاده کنید. اگر عجول و کم حوصله هستید، بهتر است سراغ چراغ های دیگر ساختنی بروید چون ساخت این آباژور بیش از هر چیز به حوصله و زمان نیاز دارد. البته زمانی که صرف می کنید به نتیجه کار می ارزد.

گام اول : نوارهای کارتن را ببرید

مداد و خط کش بردارید و روی یک تک کارتن ضخیم نوارهای 5 در 8 میلیمتر بکشید. با قیچی یا کاتر این نوارها را ببرید. نمی توانیم تعداد دقیق این نوارها را بگوییم چون به میزان زیاد به ضخامت کارتن بستگی دارد. هر تعدا که فکر می کنید، کافی است بکشید و اگر لازم بود در ادامه کار باز هم ببرید.

برای اینکه آباژورتان درست مثل تصویر بشود باید از کارتنی استفاده کنید که بین دو ورق آن راه راه باشد.

گام دوم : مربع های کوچک را بسازید

یکی از نوارهایی که بریده اید را بردارید و روی یکی از لبه های صاف آن چسب بمالید. حالا یک نوار دیگر روی قسمت چسب خورده بگذارید. حالا روی نوار دوم چسب بزنید و یک نوار دیگر روی آن بگذارید. همین طور ادامه بدهید تا به یک مربع 8 در 8 سانتیمتر برسید. حواستان باشد که قسمت های موجی باید روی هم قرار بگیرند.

تا جایی که می توانید دقیق باشید و سعی کنید لبه ها را کاملاً روی هم ترا کنید. یک طرف این مکعب بیرون آباژور قرار می گیرد و باید کاملاً صاف و یکدست باشد. برای چسباندن نوارها به هم از چسب قطره ای استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت کیت بقای کوهنوردی با وسایل ارزان و در دسترس

برای ساخت یک آباژور با این اندازه بیست تا از این مربع ها می خواهیم کارتان در این مرحله وقتی تمام میشود که هر 20 مربع را بسازید.

گام سوم : مربع های بزرگ را بسازید

حالا چهارتا از مربع هایی که در مرحله قبل ساختید را بردارید و از لبه نازک به بچسبانید. به این ترتیب مربع های بزرگتر ساخته می شوند.

دوتا مربع را بالا و دوتا را پایین قرار بدهید. مربع هایی که کنار هم قرار می گیرند باید برعکس بشوند؛ یعنی نوارهای یکی افقی و نوارهای مربع کناری عمودی باشد.
همین کار را برای تمام مربع ها تکرار کنید تا پنج مربع بزرگ ساخته بشود. حتماً از یک الگوی یکسان برای چسباندن مربع های کوچک استفاده کنید تا ظاهر آباژور بهتر بشود. البته اگر در این مرحله اشتباه کردید، می توانید در حین ساخت بدنه آباژور مربع های بزرگ را بچرخانید و از پشت شان استفاده کنید.

گام چهارم : یک مکعب بسازید

دوتا از مربع های بزرگ بردارید. روی یکی از لبه های نازک یکی از آنها چسب بزنید و لبه نازک مربع دیگر را روی آن بگذارید. به این ترتیب یک زاویه راست شکل می گیرد.

در این مرحله باید یک مکعب بسازید که هر کدام از مربع های کاغذی یکی از وجه های آن هستند. پس یکی دیگر از مربع ها را هم به همین شکل به مربع دوم بچسبانید. فقط حواستان باشد که زاویه 90 درجه را حفظ کنید.

مربع چهارم را هم به مربع اول و روبروی مربع سوم بچسبانید. شاید کلمات این قسمت ساده کار را کمی پیچیده بکند؛ اگر یک راست سراغ تصاویر بروید کارتان خیلی ساده تر خواهد بود.

حالا که هر چهار طرف مکعب را ساخته اید باید تنها مربع کاغذی باقیمانده را بالای آنها بچسبانید. به هر چهار طرف مربع – یا لبه های مکعب – چسب بزنید تا اتصال قوی باشد. زیر مکعب هم باز می ماند چون فضای اضافه کردن لامپ است.

در ساختنی بخوانید :  با بطری پلاستیکی و بادکنک پمپ هوای ساده و کوچک بسازید

مکعبی که ساخته اید را کنار بگذارید و سراغ ساخت کف آن بروید.

گام پنجم : یک جعبه بسازید

یک تکه کارتن دیگر بردارید و شکلی که در تصویر اول می بینید را روی آن بکشید و ببرید. در این تصویر دو مربع بزرگ 17 در 17 و چهار مستطیل و چهار مربع دور مربع اولی می بینید. مربع ها 2 در 2 سانتیمتر و مستطیل ها 2 در 17 سانتیمتر هستند. طول کل شکل هم 38 سانتیمتر است.

با این تکه کارتن جعبه ای را می سازیم که هولدر لامپ داخل آن قرار می گیرد. پس وقتی کارتن را بریدید آن را تا کنید و برخی از قسمت های آن را ببرید. در تصویر دوم (شماتیک B) خطوطی که با رنگ سبز مشخص شده اند، تا می شوند و خطوط قرمز بریده میشوند.

بعد از اینکه برش ها و تا کردن ها را انجام دادید، مربع های کوچک را به مستطیل ها بچسبانید تا جعبه کامل شود.

از این الگوی ساده اما کاربردی می توانید برای ساختنی های دیگر و ساخت انواع جعبه کادویی هم استفاده کنید.

گام ششم : پایه ها و قفل جعبه را آماده کنید

یک تکه پارچه کوچک با ابعاد 8 در 2 سانتیمتر ببرید و یک سر آن را به داخل جعبه بچسبانید. حالا یم تکه نوار ولکرو بردارید و آن را به طرف دیگر پارچه بچسبانید. جعبه را ببندید و طرف دیگر ولکرو را به قسمت باز شونده جعبه بچسبانید. به این ترتیب می توانید جعبه را باز و بسته کنید. اگر ولکرو ندارید، می توانید از هر روش دیگری برای سفت کردن در جعبه استفاده کنید.

چهار دایره کوچک با قطر 2 سانتیمتر از کارتن ببرید و آنها را به چهار طرف جعبه بچسبانید. این چهار دایره پایه های آباژور هستند.

در ساختنی بخوانید :  قفسه دوچرخه بسازید و دوچرخه هایتان را از دیوار آویزان کنید

اگر ظاهر کارتنی پایه آباژور را دوست ندارید، می توانید روی آن را با پارچه، تکه های موزاییک یا هر چیز دیگری بپوشانید. همچنین می توانید پایه را از جنس دیگری مثل چوب درست کنید.

گام هفتم : لامپ را اضافه کنید

یک هولدر لامپ بردارید و دور آن را روی جعبه بکشید. حالا این دایره را با کاتر ببرید. یک سوراخ کوچکتر هم روی یکی از لبه های نازک جعبه بزنید تا سیم ها را از آن رد کنید.

گام هشتم : مکعب را روی جعبه بگذارید

دو مربع کوچک 2 در 2 سانتیمتر ببرید و سپس آنها را از روی قطرشان نصف کنید. به این ترتیب چهار مثلث خواهید داشت.

این مثلث ها را با فاصله 5 میلیمتر از لبه های جعبه روی آن بچسبانید. همانطور که در تصویر می بینید، مثلث ها بصورت عمودی روی جعبه چسبانده می شوند.

حالا می توانید مکعبی که در مراحب قبل ساختید را روی جعبه قرار دهید و خیالتان راحت باشد که مثلث ها آن را نگه می دارند.

آباژور کارتنی آماده است!

برای ساخت این چراغ فقط باید کمی حوصله بخرج بدهید
برای ساخت این چراغ فقط باید کمی حوصله بخرج بدهید

حالا می توانید چراغ را داخل هولدر بگذارید و آباژور را روشن کنید. توصیه می کنیم از لامپ کم مصرف یا LED استفاده کنید که گرمای بسیار کمی تولید می کنند و کارتن ها را داغ نمی کنند یا نمی سوزانند. لامپی که در تصاویر قبل دیدید برای آزمایش به آباژور وصل شده و هرگز نباید این آباژور را با لامپ های پر مصرف روشن کرد.

ساخت آباژور با این روش می توانید ایده خوبی برای کاردستی باشد و استفاده خلاقانه از وسایل بدرد نخور را بخوبی به بچه ها یاد می دهد.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با کارتن یک آباژور شیک و متفاوت بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با کارتن یک آباژور شیک و متفاوت بسازید
توضیح کوتاه
با کارتن های بدون استفاده آباژور بسازید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : آویز تخت پروانه ای ساده و شیک بسازید... در این ساختنی یک روش ساده و ارزان برای ساخت آویز تخت کودک را یاد می گیرید. ساخت این آویز تخت بسیار ساده است و علاوه بر هزینه کم، زمان زیادی هم نمی خوا...
با قوطی نوشابه ماگ کوهنوردی فوق سبک و عایق شده بسازید... اگر اهل کوهنوردی باشید، می دانید سبک بودن وسایل کوهنوردی چقدر اهمیت دارد. در این ساختنی طرز ساخت یک ماگ کوهنوردی را یاد می گیرید که ساختش مجانی تمام م...
با تگ NFC و حلقه چوبی کلید مخفی مخصوص خودتان بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت حلقه چوبی با روکش چوب را یاد گرفته ایم. امروز می خواهیم این ایده را کمی بزرگ تر کنیم و داخل انگشتری که با این روش می سازیم، ت...
آموزش ساخت : با قوطی آلومینومی یک اجاق بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک اجاق کوچک اما قوی را می آموزید. نکته جالب این ساختنی این است که برای ساخت آن فقط به یک قوطی آلومینیومی و کمی الکل نیاز دارید...
آموزش ساخت : منبع تغذیه خطی قابل تنظیم بسازید... منبع تغذیه قلب تمام ساختنی های الکترونیکی است و به همین خاطر اهمیت زیادی دارد. اگر نمی خواهید برای خرید منبع تغذیه هزینه کنید یا یک منبع تغذیه بدون اس...
لوله درخشان ؛ یک پروژه الکترونیکی ساده ؛ اما زیبا و متفاوت... اگر تازه ساخت پروژه های الکترونیکی را شروع کردید و دنبال پروژه های آموزنده اما کم هزینه هستید، لوله درخشان انتخاب خوبی است. لوله درخشان یک مدار LED بس...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید