خانه / اخبار / شبکه های عصبی گوگل می توانند تا 99.9 درصد اسپم ها را شناسایی کنند!

شبکه های عصبی گوگل می توانند تا 99.9 درصد اسپم ها را شناسایی کنند!

حدود یک دهه پیش ، هرزنامه یا اسپم (SPAM) پدیده ایمیل را به مرز نابودی کشاند. مسابقه سالم نگه داشتن اینباکس (inbox) حساب های ایمیل کاربران برای دو کمپانی بزرگ تکنولوژی جهان، شروع شده بود.

در فوریه سال 2012 ، شرکت مایکرو سافت به این افتخار می کرد که فیلتر های هرزنامه روی سرویس ایمیل آن زمان مایکروسافت یعنی هات میل (Hotmail) ، تنها در شناسایی و حذف سه درصد اسپم ها شکست می خورد.

شرکت گوگل با رونمایی سرویس ایمیل جی میل (Gmail) ادعا کرد که این سرویس در شناسایی 99 درصد موارد اسپم با موفقیت عمل می کند،البته کارشناسان در آن زمان بر این عقیده بودند که ادعای گوگل در واقع یک آمار ساختگی است زیرا این سرویس خیلی وقت ها به اشتباه ایمیل های معمولی را به صورت اسپم شناسایی می کرد.این دو سرویس به بهانه ای برای فخر فروشی این دو غول نرم افزاری جهان بدل شده بودند. مخصوصا برای مایکروسافت که زمانی سرویس Hotmail اش به پر اسپم بودن معروف بود.

یکی دیگر از موفقیت هایی که باید به آن اشاره کنیم این بود که هر دو شرکت نشان دادند تکنولوژی های کشف کننده که اسپم ها را بر اساس قوانین از قبل تعیین شده پیدا می کنند ، به شکل بسیار خوبی کارا هستند.

البته این تکنولوژی های ضد اسپم به اندازه کافی خوب عمل نمی کردند. یک درصد از سیل اسپم هم به اندازه کافی آزار دهنده هست. از طرفی یک درصد اشتباه در شناسایی نامه های معمولی به عنوان اسپم – مخصوصا اگر نامه مهمی باشد – نیز می تواند برای کاربران خیلی آزار دهنده باشد.

بدیهی است که این دو شرکت بزرگ به رشد و قوی تر کردن تکنولوژی هایشان ادامه دادند و امروزه ، گوگل موتور ضد اسپم خود را با نسل جدیدی از ابزار های هوش مصنوعی (AI) به روز رسانی کرده است .سه سال پس از آخرین ارائه آمار از طرف گوگل ، حالا این شرکت می گوید که نرخ رسیدن نامه های اسپم به جعبه دریافت یا همان اینباکس کاربران به 0.1 درصد کاهش پیدا کرده است و از طرفی نرخ اشتباه موتور ضد اسپم گوگل نیز به 0.05 رسیده است .

در ساختنی بخوانید :  طراحی یک هواپیما که مانند هلیکوپتر بلند می شود و فرود می آید

این شرکت افتخار این را داشته است که یکی از نقش های اصلی برای استفاده از شبکه های عصبی (Neural Networks) را به عرصه مبارزه با اسپم بازی کند.

متن یکی از نخستین اسپم هایی که در سال 1978 فرستاده شده است
متن یکی از نخستین اسپم هایی که در سال 1978 فرستاده شده است

شبکه های عصبی ، ساختار هایی مانند اعصاب مغز هستند که می توانند یاد بگیرند و با مطالعه حجم عظیمی از اطلاعات در مورد هرزنامه ها و تجربه کردن، مهارتشان را در شناسایی هرزنامه ها و نامه های کلاهبرداری و بد افزاری بالا ببرند.

جان ری گرنت – یکی از مدیران ارشد تولید در پروژه جی میل می گوید:

یکی از بهترین چیز ها در مورد فراگیری در ماشین ها این است که آن می توانند به راحتی با تغییر پارامتر ها و شرایط سازگار شوند.

گوگل می گوید که تا به حال 900 میلیون نفر در تمام جهان از سرویس جیمیل استفاده می کنند. به عبارتی دیگر ، فیلتر های هرزنامه سرویس جیمیل ، نامه های اسپم را تنها با قوانین از پیش نوشته شناسایی نمی کنند ، آن ها با استفاده از اطلاعات عظیمی که از 900 میلیون کاربر در سراسر دنیا جمع می کنند ، برای خودشان قوانین تازه ای می سازند که با شرایط فعلی محیط سازگار باشند.

همان چیزی که نمی خواهید !

در میان فیسبوک و توییتر ، گوگل یکی از سردمداران استفاده از شبکه های عصبی است . در سال های اخیر ، این شرکت در پروژه های زیادی نظیر تشخیص صدای اندروید ، تشخیص چهره در سرویس عکس های گوگل (Google photos) و … از شبکه های عصبی استفاده گسترده ای کرده است . حتی به تازگی گوگل اعلام کرد در حال انجام آزمایش هایی است که در آن هوش مصنوعی گوگل رویا پردازی می کرد! جف دین یکی از مهندسان گوگل می گوید که تکنیک های شبکه عصبی در همه شبکه های این امپراتوری آنلاین به کار گرفته شده اند.

در ساختنی بخوانید :  دست و دلباز بودن و تاثیر آن بر سلامتی

این که هوش مصنوعی و شبکه های عصبی می توانند شناسایی اسپم ها را بهتر کنند خیلی هم عجیب نیست . شرکت جستجوی بزرگ چینی بایدو (Baidu) از تکنولوژیی استفاده می کند که تبلیغاتی را برای شما به نمایش در آورد که دوست دارید رویشان کلیک کنید. فیسبوک (Facebook) از شبکه عصبی استفاده می کند که دریابد دوست دارید چه چیزی را روی فید خبری خود ببینید.

شناسایی اسپم دقیقا برعکس مثال های بالا است. در اینجا شبکه عصبی می خواهد بداند که کدام ایمیل ها هستند که کسی نمی خواهد رویشان را هم ببیند !

بقیه شرکت ها هم در حال تحقیق بر روی استفاده ها مختلف از شبکه عصبی به عنوان ابزار مختلف فیلتر داده ها هستند. توییتر تصمیم دارد از شبکه های عصبی در راهی استفاده کند که نه تنها هرزنامه ای در شبکه اجتماعی شرکت وارد و منتشر نشود. بلکه جلوی پیام های نامناسب را هم بگیرد !

الکس روتر ، رئیس دپارتمان مهندسی توییتر می گوید :

ما شروع به استفاده از شبکه های عصبی برای درک محتوایی کرده ایم تا بتوانید هرزنامه و نیز سوء استفاده را شناسایی کنیم .

به طور کلی ، شبکه های عصبی چندین ماشین هستند که شبیه سلول های عصبی در مغز عمل می کنند. در گوگل ، هسته مرکزی مهندسان هوش مصنوعی این شبکه ها را طراحی و نگه داری می کنند و کتابخانه هایی از توابع می سازند که دیگر تیم های گوگل ، از جمله تیم جیمیل از آن ها استفاده کنند.

ری گرنت می گویند :

مخصوصا در زمینه شبکه عصبی ، همه چیز خیلی سریع پیش می رود، از تحقیق به نمونه اولیه و از نمونه اولیه به کاربرد های گسترده !

 

اسپم تو ، گنج من !

 

گوگل یکی از سردمداران جنگ با هرزنامه هاست
گوگل یکی از سردمداران جنگ با هرزنامه هاست

 

رتبه مایکروسافت در این بازار چگونه است ؟ این شرکت آمار جدیدی از سرویس ایمیلش که حالا اوت لوک (Outlook) نامیده می شود ارائه نداده است . البته این شرکت از شبکه های عصبی در چندین پروژه اش استفاده کرده است ، شبکه های عصبی اساس سرویس جدید اسکایپ (Skype) این شرکت است که زبان ها مختلف را به سرعت به هم ترجمه می کند.

در ساختنی بخوانید :  تنسرفلو ، سیستم جدید هوش مصنوعی گوگل

باید بگوییم ، به هر حال شبکه های عصبی بخشی از تلاشی است که گوگل برای مباره با اسپم انجام می دهد. ری گرنت می گوید که کاربران گوگل چندین ابزار دارند که می توانند فیلتر های ضد اسپم خود را با سلیقه خودشان تنظیم کنند.

او می گوید : ” اینجا قضیه کمی خاکستری می شود. هرزنامه برای یکی ، شاید کوپن تخفیف برای کس دیگری باشد!”

او اضافه می کند :

ما در گوگل همیشه در حال مشاهده رفتار شما کاربران هستیم. بر اساس چیزی هایی که شما قبلا به آن ها توجه کرده اید یا آن ها را به عنوان اسپم گزارش داده اید می فهمیم که دوست دارید چه چیزی را جلوی چشمتان بگذاریم و چه چیزی را از جلوی چشمتان برداریم. به علاوه این هوش مصنوعی عظیم که هر روز در حال فراگیری است ، هر روز از گزارش های کاربران مختلف در سراسر دنیا یاد می گیرد و بعد ما این هوش مصنوعی را برای تک تک کاربران تنظیم می کنیم.

در یک جمله ، ایمیلی که امروزه می بینید ، ایمیل سال 2001 میلادی نیست !

ساختنی هم یکی از موسسه  هایی است که در مبارزه علیه هرزنامه ها شرکت دارد. نظر شما در مورد فعالیت های ساختنی در این مورد چیست ؟ آیا پیشنهادی در مورد جنگ با اسپم ها دارید ؟ با ما در کامنت های همین مطلب در میان بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
شبکه های عصبی گوگل می تواند تا 99.9 اسپم ها را شناسایی کند!
عنوان مطلب
شبکه های عصبی گوگل می تواند تا 99.9 اسپم ها را شناسایی کند!
توضیح کوتاه
گوگل می گوید چیزی نمانده است که جنگ بر علیه اسپم ها را ببرد
نویسنده

بیشتر بخوانید:

تنسرفلو ، سیستم جدید هوش مصنوعی گوگل چه بخواهید متنی را ترجمه کنید یا بخواهید با کامپیوتر حرف هایتان را به نوشته تبدیل کنید یا بین هزاران عکس دنبال یک عکس خاص بگردید، طبق آنچه نماینده گوگ...
عینک گوگل ، کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم... کتلین واس (Catalin Voss) در سال اول خود در استنفورد به ساخت یک برنامه کاربردی برای عینک گوگل (Google Glass) کمک کرد که می توانست احساسات را تشخیص دهد....
تشخیص خطر توسط مغز چطور صورت می گیرد؟ محققان دانشگاه کلمبیا ‏‎(Columbia University)‎‏ موفق شدند شبکه عصبی را شناسایی کنند که به موش ها در تشخیص خطر کمک می کند و می توانند ‏محیط های امن و م...
پروژه فای گوگل: تهدیدی برای شبکه های تلفن همراه... گوگل، حدود دو سال و نیم پیش در حالی کار روی سرویس تلفن همراه آزمایشی خود به نام پروژه فای (Fi Project) را شروع کرد که به گفته لورا هولمز (Laura Holmes...
طرح گوگل از ساعت هوشمندی که قند خون را اندازه می گیرد !... رقابت بین غول های تکنولوژی از همیشه شدید تر است و گوگل ‏‎(Google)‎‏ در این میان به معنای واقعی کلمه خون می خواهد! ‏این شرکت قصد ثبت پتنت ساعت هوشمندی ...
تصاویری حیرت آور از اولین رویا پردازی هوش مصنوعی گوگل... مهندسان گوگل در حال تعبیر رویای کامپیوترشان هستند . تعجب کردید ؟ بله گوگل با تکنولوژی هوش مصنوعی منحصر به فردش رایانه هایی ساخته است که می توانند رویا...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی

مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

مغز مصنوعی با استفاده از ممیستور ها

با ممیستور ها یک قدم به ساختن مغز مصنوعی نزدیک تر شده ایم !

پژوهشگران موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو یک قدم به ساخت شبکه عصبی نزدیک شده اند …

پاسخ دهید