خانه / دنیای اطراف ما / نظریه پانسپرمیا ، گسترش واگیر دار حیات فرازمینی !

نظریه پانسپرمیا ، گسترش واگیر دار حیات فرازمینی !

حیات فرازمینی ممکن است در طول جهان هستی مانند یک اپیدمی گسترش یابد. شاید این جوابی باشد برای پارادوکس فرمی

اگرچه ما هنوز در پی کشف انواع حیات برروی سیارات دیگر هستیم، اخترشناسان مطمئن هستند که نه تنها می توانیم حیات فرازمینی را کشف کنیم بلکه می توانیم نقشه گسترش آن در گستره جهان را نیز ترسیم کنیم.

 

نظریه پانسپرمیا (Panspermia) یکی از جذاب ترین نظریه ها در مورد چگونگی تکامل حیات است؛ نظریه پانسپرمیا اعلام می کند که حیات در همه هستی وجود دارد و از سیاره ای به سیاره ای دیگر(همین طور زمین) حرکت می کند، درست مانند یک ویروس. این اتفاق وقتی می افتد که سیاره ای دارای حیات با یک سیارک برخورد می کند و دانه های حیات در جهان دیگر کاشته می شوند (اگرچه فرآیند های دیگری نیز برای این انتقال ارائه شده است). این روند ها همانند خود نظریه موضوعات قابل بحثی باقی می مانده اند، اما اخترشناسان اعتقاد دارند که اکنون می دانند به دنبال چه چیز بگردند.

هنری لین (Henry Lin) و تیمش از مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونیان ( Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics) اعتقاد دارند که اگر بتوانیم نشانه ای از حیات فرازمینی بیابیم، گستره سیارات قابل سکونت نشانی آشکار و غیر قابل انکار برای نظریه پانسپرمیا خواهد بود. آن ها مدلی را ارائه کرده اند که براساس آن حیات به روشی خاص در نظریه پانسپرمیا گسترش خواهد یافت.

نظریه پانسپرمیا
نظریه پانسپرمیا

لین، کارشناسی در مرکز اخترفیزیک هاروارد اسمیتسونیان و نویسنده ارشد این مطالعه که توسط مجله اخترشناسی تائید شده است، می گوید:

نظریه پانسپرمیا خیلی متفاوت از یک اپیدمی نیست، اگر ویروسی وجود دارد شما عقیده دارید که یکی از همسایگان شما هم ویروس را خواهد داشت. اگر زمین دانه های حیات را می پراکند، احتمال اینکه همسایه های نزدیک هم نشانه های حیات داشته باشند، وجود دارد.

در ساختنی بخوانید :  سوخت های جایگزین ؛ از جلبک و زباله تا گربه مرده و پوشک بچه

نشانه های زیستی آینده می توانند پیش بینی های آماری را تایید کنند، حتی با این که احتمال حیات پایین است همچنان نیاز به تاییدات تجربی داریم. در بهترین سناریوی ممکن پیدا کردن فقط 25 سیاره خارج از منظومه شمسی که از نظر زیستی فعال باشند، می تواند نشانه رضایت بخشی از نظریه پانسپرمیا باشد، اما ما همچنان خیلی از پیدا کردن 25 سیاره که از نظر زیستی فعال باشند، دور هستیم.

اینکه حیات در همه هستی مانند یک بیماری گسترش پیدا کند دورنمایی فریبنده است. حیات فرازمینی می تواند مانند یک اپیدمی از یک ستاره میزبان به ستاره میزبان دیگر گسترش یابد. آوی لوب (Avi Loeb) از (CfA) در یک کنفرانس خبری گفت: درواقع کهکشان راه شیری ممکن است در معرض بسته های حیات واقع شود.

اگرچه تاکنون تلسکوپ های ما برای دیدن سیارات دیگر به حد کافی مناسب نیستند و ما باید منتظر نسل جدید تلسکوپ ها باشیم اما همچنان این نیز کافی نخواهد بود. موضوع زمان بحث دیگری است: حیات با چه سرعتی گسترش می یابد و با چه سرعتی تکامل می یابد؟ هنوز این را نمی دانیم. این یک مدل ساده، عالی و قادر به پیش بینی آینده است اما وقتی که درمورد حیات فرازمینی صحبت می کنیم احتیاج به شواهدی بسیار قدرتمند داریم.

خود لین این موضوع را قبول می کند که این هم زیبایی و هم بدی اختر زیست شناسی است:  شما می توانید فرضیه پردازی کنید اما هرگز نمی دانید که آیا درست می گویید یا نه.

منبع

خلاصه مطلب
نظریه پانسپرمیا ، گسترش واگیر دار حیات فرازمینی
عنوان مطلب
نظریه پانسپرمیا ، گسترش واگیر دار حیات فرازمینی
توضیح کوتاه
بر اساس نظریه پانسپرمیا ما نه تنها می توانیم حیات فرازمینی را کشف کنیم، بلکه می توانیم نقشه گسترش آن در گستره جهان را نیز ترسیم کنیم.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

درباره کافئین بیشتر بدانید؛ 6 نکته جالب درباره کافئین... احتمالاً شما هم از رایج ترین داروی محرک در دنیای استفاده کرده اید. در ایالات متحده تقریباً 90 درصد بزرگسالان هر روز کافئین مصرف می کنند که بیشتر بصورت...
کتیبه های غار تاریخی که تاثیر آب و هوا بر اجتماع را توصیف کرده... با مطالعه استالاگمیت ها و نوشته های چند صد ساله بر دیوار غاری در مرکز چین، محققان قطعات داستانی درباره خشکسالی و اثر آن بر جامعه در 500 سال گذشته را ک...
ویدیو : با رادیو اکتیوترین مکان های روی زمین آشنا شوید... وقتی به رادیو اکتیوترین مکان های روی زمین فکر می کنید، چه مکان هایی به ذهن تان می آید؟ چرنوبیل؟ فوکوشیما؟ در این پست با رادیو اکتیوترین مکان های...
ال نینو خشک ترین مکان روی زمین را دگرگون کرد !... اصولا کسی بیابان آتاکاما (Atacama desert)، که خشک ترین مکان روی زمین است، را رنگارنگ و پر از جنب و جوش زندگی توصیف نمی کند. با این حال، برای دومین بار...
حافظه میکروب ها و باکتری ها چطور کار می کند؟... یکی از جذاب ترین صفات و ویژگی های بولوژیکی حافظه و توانایی یادآوری وقایع و خاطرات است. حافظه به ما کمک می کند از زبان استفاده کنیم، راه و جهت جغرافیای...
مغز انسان چطور رنگ ها را به خاطر می آورد؟... اگر اهل ساختنی باشید حتماً چندبار برای خرید رنگ به مغازه رفته اید. به احتمال هم زیاد برایتان پیش آمده که بعد از خرید رنگ متوجه بشوید رنگ را اشتباه انت...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی

سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت باغچه دیواری مخصوص کاشت سبزیجات در خانه

اگر دوست دارید سبزیجات مصرفی تان را در خانه بکارید اما فضای کافی برای اینکار …

پاسخ دهید