خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : با کمپرسور یخچال پمپ خلاء بسازید

آموزش ساخت : با کمپرسور یخچال پمپ خلاء بسازید

شاید فکر کنید چرا کسی باید پمپ خلاء بسازید اما بهتر است بدانید همه ما یک جایی از این دستگاه استفاده کرده ایم. وقتی برای پنچرگیری به تعمیرگاه می‌رویم یا بسته‌های گوشتی که میخریم و خیلی جاهای دیگر پمپ خلاء است که کارمان را راه می‌اندازد. برای مصارف خانگی یک پمپ خلاء دستی هم کافی است اما برخی حرفه‌ها نیاز به پمپ‌های حرفه ای تر و قدرتمندتری دارند که البته کمی‌گران است.

در این پست طرز ساخت یک پمپ خلاء حرفه ای با کمپرسور یخچال را یاد می‌گیرید. اگر یک یخچال یا فریزر قدیمی‌گوشه کارگاه تان دارید، می‌توانید کمپرسور آن را جدا کنید و خیلی راحت یک پمپ خلاء از آن بسازید.

گام اول : کمپرسور یخچال را پیدا کنید

وسایل مورد نیاز برای ساخت پمپ خلاء
وسایل مورد نیاز برای ساخت پمپ خلاء

نوع و اندازه کمپرسوری که انتخاب می‌کنید به اندازه پمپ خلاء بستگی دارد. هر چه کمپرسور بزرگتر باشد پمپ خلاء بهتر و قدرتمندتر خواهد بود. ما از کمپرسور یک پخچال تک نفره استفاده کرده ایم. بعد از اینکه کمپرسور را انتخاب کردید، باید کویل و سرد کننده را از آن جدا کنید.

اگر کویل هنوز به یخچال وصل باشد، احتمال دارد هنوز کمی‌فشار در سیستم وجود داشته باشد. پس موقع بریدن خطوط اتصال مراقب باشید. علاوه بر این امکان بیرون پاشیدن روغن از کمپرسور هم وجود دارد.

خطوط اتصال کمپرسور به یخچال را از انتها نبرید و تا جایی که می‌توانید آنها را بلند بگیرید. سیم‌ها را هم همینطور ببرید و خازن استارت را دست نزنید و برای استفاده‌های بعدی نگه دارید.

علاوه بر کمپرسور یخچال به وسایل زیر هم نیاز داریم :

 • یک سوئیچ برق
 • جعبه اتصال
 • کابل و پریز برق
 • توپ تنیس (به همراه کمی‌دستمال کهنه)
 • لوله مسی
 • خلاء سنج
 • لوله پلاستیکی
 • روغن کمپرسور

ابزار مورد نیاز

 • مشعل لحیم کاری و قلع
 • کارتر لوله
 • پیچ گوشتی
 • چسب حرارتی
 • سرنگ بزرگ

گام دوم : کمپرسور را آماده کنید

نمونه دیاگرام پست کمپرسور یخچال
نمونه دیاگرام پست کمپرسور یخچال

قبل از هر چیز باید همه قطعات یونیت را با دستمال و کمی‌شوینده تمیز کنید. معمولاً روی کمپرسور یک دیاگرام وجود دارد که راجع به همه قطعات و ورودی‌ها توضیح داده است. کمپرسور یخچال سه لوله دارد : ورودی، خروجی و پردازش. لوله ورودی و خروجی برای ورود و خروج هوا هستند و لوله پردازش هم برای روغن است.

برای اینکه مطمئن بشوید داخل کمپرسور به اندازه کافی روغن هست، سر بسته لوله را با کاتر ببرید. دقت کنید که نباید قسمت زیادی از لوله را ببرید. سپس کمپرسور را برعکس روی یک ظرف بگذارید تا روغن داخل آن خارج بشود. اگر روغن داخل کمپرسور خیلی کثیف بود یا اصلاً روغن نداشت، میتوانید داخل آن را با روغن تمیز پر کنید.

میزان روغن را روی سطلی که زیر کمپرسور گذاشته اید، علامت بزنید و سطل را خالی کنید. حالا سطل را تا جایی که علامت زده اید با روغن جدید پر کنید. 50 میلی لیتر هم به این میزان روغن اضافه کنید. برای اضافه کردن دقیق این 50 میلی از یک سرنگ بزرگ استفاده کنید.

این روغن از طریق لوله پردازش وارد کمپرسور میشود و این لوله بعداً با مشعل لحیم کاملاً بسته میشود.

گام سوم : قطعات را بهم وصل کنید

در این تصویر محل قرارگیری همه لوله‌ها و قطعات مشخص شده است
در این تصویر محل قرارگیری همه لوله‌ها و قطعات مشخص شده است

سر جمع شده لوله خروجی کمپرسور را ببرید و آن را کمی‌باز کنید تا هوا بهتر جریان پیدا کند. لوله خروجی کمپرسور معمولاً خیلی بزرگ نیست و بهتر است خودتان تا جایی که می‌توانید آن را بزرگ کنید. البته اگر وقت و ابزار مناسب داشته باشید می‌توانید تمام لوله‌ها را باز کنید و بجای آنها لوله‌های بزرگتر قرار دهید.

یک لوله مسی 6 میلیمتری روی لوله خارجی کمپرسور وصل کنید و آن را سرجایش لحیم کنید. سپس لوله مسی را به سمت بالا خم کنید تا بالاتر از سطح بدنه کمپرسور قرار بگیرد و سپس یک توپ تنیس بالای آن نصب کنید.

قبل از اینکه توپ تنیس را به سر لوله وصل کنید، چند سوراخ روی آن بزنید و داخل آن را با دستمال کهنه پر کنید. این توپ کار جمع کننده بخار و صدا خفه کن را بصورت همزمان انجام می‌دهد. کمپرسور صدای زیادی ندارد اما با این توپ همان صدای کم هم دیگر شنیده نخواهد شد.

لوله ورودی را هم تا جایی که میشود صاف کنید و آن را به حالت افقی دربیاورید. سر جمع شده لوله را هم با کاتر ببرید. یک لوله پلاستیکی 6 میلیمتری بردارید و با چسب حرارتی به لوله بچسبانید. برای چسباندن این لوله به تصویر دقت کنید. چون از لوله پلاستیکی استفاده می‌کنیم، تغییر اندازه آن خیلی آسان است اما بهتر است همین ابتدای کار کمپرسور را آزمایش کنید.

سیم کشی بسیار ساده است و فقط باید به دیاگرام روی سوئیچ و کمپرسور دقت کنید. ابتدا سیم‌ها را به سمت جعبه اتصال بکشید و سپس آنها را به سوئیچ وصل کنید. سوئیچ را هم به جعبه وصل کنید و روی آن را با یک صفحه چوبی یا پلاستیکی بپوشانید.

همانطور که در تصویر می‌بینید خازن استارت سمت چپ و سرجایش باقی مانده و هیچ تغییری روی آن اعمال نشده است.

گام چهار م : پمپ خلاء را تست کنید

برای تست پمپ خلاء باید یک اتصال T شکل روی لوله پلاستیکی بسازید و با چسب به لوله ورودی بچسبانید. خلاءسنج را هم به سر این لوله وصل کنید و یک تکه لوله پلاستیکی دیگر هم بصورت افقی به این قسمت اضافه کنید.

اگر در این مرحله پمپ خلاء را تست کنید، می‌بینید که هوا را بخوبی نگه می‌دارد اما برای استفاده مداوم مناسب نیست. می‌توانید با بهتر کردن اتصالات و لوله کشی‌های کمپرسور کیفیت و کارایی پمپ خلاء را بهتر کنید.

با این پمپ خلاء می‌توانید به 68 سانتیمتر جیوه برسید که که معادل 9.668 تسلا مترمربع است. علاوه براین پمپ می‌توانید بعد از خاموش شدن هم این سطح از خلاء را حفظ کند. هر دو ساعت بعد از خاموش کردن دستگاه، 5 سانتیمتر جیوه از این میزان خلاء کم میشود. در ضمن این پمپ خلاء می‌تواند کارش را از 63 سانتیمتر جیوه شروع کند و رسیدن به این سطح خلاء اصلاً طول نمی‌کشد.

این میزان فشار برای کارکردهای صنعتی و حرفه ای کافی است و برای برخی مصارف بیش از حد نیاز است! توصیه ما این است که یک سوئیچ خلاء هم به پمپ خلاء اضافه کنید تا بتواند سطح خلاء را متناسب با نیازتان تنظیم کنید. ساده ترین راه ساخت سوئیچ استفاده از سوپاپ خلاء ماشین و یک سوئیچ برق است. بعد از اینکه سوئیچ را ساختید، آن را به خروجی پمپ خلاء وصل کنید.

تنها مشکلی که ممکن است با آن مواجه شوید، پایین بودن CFM است. برای حل این مشکل می‌توانید خط پر کننده را در مسیر دشارژ جدا کنید تا CFM بیشتر بشود. راه دیگر استفاده از مخزن است. مخزن را در موازات پمپ نصب کنید و با استفاده از آن یک تخلیه قوی ایجاد کنید تا پمپ راحت تر و سریع تر به سطح خلاء مورد نظرتان برسد.

پمپ خلاء آماده است

هرچه کمپرسور بزرگ تر باشد، قدت و کارایی پمپ خلاء بیشتر میشود
هرچه کمپرسور بزرگ تر باشد، قدت و کارایی پمپ خلاء بیشتر میشود

حالا می‌توانید از پمپ خلاء استفاده کنید. این سیستم ساده جای تغییر و بهبود زیادی دارد و می‌توانید با افزودن قطعات جدید کارایی آن را تا چند برابر بهتر کنید. دوباره می‌گوییم که هرچه کمپرسور یخچال بزرگتر باشد، پمپ خلاء هم بهتر میشود. سعی کنید بزرگترین کمپرسوری که می‌توانید را پیدا کنید. اگر اندازه و حجم کمپرسور را دو برابر کنید، میزان CFM ایجاد شده توسط پمپ خلاء چهار برابر میشود.

فقط در حین استفاده از پمپ حواستان باشد که ممکن است بدنه کمپرسور کمی‌گرم بشود. پس احتیاط کنید و وقتی دستگاه به حداکثر خلاء رسید به آن دست نزنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با کمپرسور پخچال پمپ خلاء بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با کمپرسور پخچال پمپ خلاء بسازید
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه صاحب یک پمپ خلاء بشوید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : موتور استرلینگ بسازید موتور استرلینگ یک موتور حرارتی با آلایندگی بسیار پایین (صوتی و گازهای گلخانه ای) است که با منابع انرژی خارجی مختلفی کار میکند. اگر این منبع انرژی نور ...
با وسایل دم دستی اسپری لیمو و مرکبات بسازید... حتماً شما هم تبلیغات اسپری لیمو و مرکبات را در تلویزیون و اینترنت دیده اید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم که چطور خودتان با وسایل دم دستی این ابزار...
طریقه ساخت سیم فنری با استفاده از سیم های معمولی... سیم فنری بهترین راه برای کوتاه کردن سیم های بلند در پروژه های مختلف است. حالت فنری این نوع سیم این امکان را فراهم می کند که سیم براحتی باز و بسته بشود...
آموزش ساخت : با پرینتر سه بعدی میکروسکوپ بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک میکروسکوپ را یاد می گیرید که تمام قطعات آن با پرینتر سه بعدی ساخته میشود. البته بجز لنزها که از دوربین های قدیمی و خراب جدا ...
پریز هوشمند بسازید و وسایل برقی را با اینترنت کنترل کنید... زندگی کردن در خانه هوشمند آرزوی خیلی از ماست اما خرید تجهیزات لازم برای هوشمند کردن خانه هزینه بر است. به همین خاطر در ساختنی به پروژه های خانه هوشمند...
آموزش ساخت : چراغ تزیینی کهکشانی بسازید... وسایل تزیینی که با الهام از زیبایی های آسمان شب و کهکشان ها ساخته میشوند، بسیار شیک و البته گران هستند. اگر شما هم طرفدار این وسایل هستید، می توانید ب...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید