خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : با کمپرسور یخچال پمپ خلاء بسازید

آموزش ساخت : با کمپرسور یخچال پمپ خلاء بسازید

شاید فکر کنید چرا کسی باید پمپ خلاء بسازید اما بهتر است بدانید همه ما یک جایی از این دستگاه استفاده کرده ایم. وقتی برای پنچرگیری به تعمیرگاه می رویم یا بسته های گوشتی که میخریم و خیلی جاهای دیگر پمپ خلاء است که کارمان را راه می اندازد. برای مصارف خانگی یک پمپ خلاء دستی هم کافی است اما برخی حرفه ها نیاز به پمپ های حرفه ای تر و قدرتمندتری دارند که البته کمی گران است.

در این پست طرز ساخت یک پمپ خلاء حرفه ای با کمپرسور یخچال را یاد می گیرید. اگر یک یخچال یا فریزر قدیمی گوشه کارگاه تان دارید، می توانید کمپرسور آن را جدا کنید و خیلی راحت یک پمپ خلاء از آن بسازید.

گام اول : کمپرسور یخچال را پیدا کنید

وسایل مورد نیاز برای ساخت پمپ خلاء
وسایل مورد نیاز برای ساخت پمپ خلاء

نوع و اندازه کمپرسوری که انتخاب می کنید به اندازه پمپ خلاء بستگی دارد. هر چه کمپرسور بزرگتر باشد پمپ خلاء بهتر و قدرتمندتر خواهد بود. ما از کمپرسور یک پخچال تک نفره استفاده کرده ایم. بعد از اینکه کمپرسور را انتخاب کردید، باید کویل و سرد کننده را از آن جدا کنید.

اگر کویل هنوز به یخچال وصل باشد، احتمال دارد هنوز کمی فشار در سیستم وجود داشته باشد. پس موقع بریدن خطوط اتصال مراقب باشید. علاوه بر این امکان بیرون پاشیدن روغن از کمپرسور هم وجود دارد.

خطوط اتصال کمپرسور به یخچال را از انتها نبرید و تا جایی که می توانید آنها را بلند بگیرید. سیم ها را هم همینطور ببرید و خازن استارت را دست نزنید و برای استفاده های بعدی نگه دارید.

علاوه بر کمپرسور یخچال به وسایل زیر هم نیاز داریم :

 • یک سوئیچ برق
 • جعبه اتصال
 • کابل و پریز برق
 • توپ تنیس (به همراه کمی دستمال کهنه)
 • لوله مسی
 • خلاء سنج
 • لوله پلاستیکی
 • روغن کمپرسور

ابزار مورد نیاز

 • مشعل لحیم کاری و قلع
 • کارتر لوله
 • پیچ گوشتی
 • چسب حرارتی
 • سرنگ بزرگ

گام دوم : کمپرسور را آماده کنید

نمونه دیاگرام پست کمپرسور یخچال
نمونه دیاگرام پست کمپرسور یخچال

قبل از هر چیز باید همه قطعات یونیت را با دستمال و کمی شوینده تمیز کنید. معمولاً روی کمپرسور یک دیاگرام وجود دارد که راجع به همه قطعات و ورودی ها توضیح داده است. کمپرسور یخچال سه لوله دارد : ورودی، خروجی و پردازش. لوله ورودی و خروجی برای ورود و خروج هوا هستند و لوله پردازش هم برای روغن است.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با آینه جعبه جواهرات بسازید

برای اینکه مطمئن بشوید داخل کمپرسور به اندازه کافی روغن هست، سر بسته لوله را با کاتر ببرید. دقت کنید که نباید قسمت زیادی از لوله را ببرید. سپس کمپرسور را برعکس روی یک ظرف بگذارید تا روغن داخل آن خارج بشود. اگر روغن داخل کمپرسور خیلی کثیف بود یا اصلاً روغن نداشت، میتوانید داخل آن را با روغن تمیز پر کنید.

میزان روغن را روی سطلی که زیر کمپرسور گذاشته اید، علامت بزنید و سطل را خالی کنید. حالا سطل را تا جایی که علامت زده اید با روغن جدید پر کنید. 50 میلی لیتر هم به این میزان روغن اضافه کنید. برای اضافه کردن دقیق این 50 میلی از یک سرنگ بزرگ استفاده کنید.

این روغن از طریق لوله پردازش وارد کمپرسور میشود و این لوله بعداً با مشعل لحیم کاملاً بسته میشود.

گام سوم : قطعات را بهم وصل کنید

در این تصویر محل قرارگیری همه لوله ها و قطعات مشخص شده است
در این تصویر محل قرارگیری همه لوله ها و قطعات مشخص شده است

سر جمع شده لوله خروجی کمپرسور را ببرید و آن را کمی باز کنید تا هوا بهتر جریان پیدا کند. لوله خروجی کمپرسور معمولاً خیلی بزرگ نیست و بهتر است خودتان تا جایی که می توانید آن را بزرگ کنید. البته اگر وقت و ابزار مناسب داشته باشید می توانید تمام لوله ها را باز کنید و بجای آنها لوله های بزرگتر قرار دهید.

یک لوله مسی 6 میلیمتری روی لوله خارجی کمپرسور وصل کنید و آن را سرجایش لحیم کنید. سپس لوله مسی را به سمت بالا خم کنید تا بالاتر از سطح بدنه کمپرسور قرار بگیرد و سپس یک توپ تنیس بالای آن نصب کنید.

قبل از اینکه توپ تنیس را به سر لوله وصل کنید، چند سوراخ روی آن بزنید و داخل آن را با دستمال کهنه پر کنید. این توپ کار جمع کننده بخار و صدا خفه کن را بصورت همزمان انجام می دهد. کمپرسور صدای زیادی ندارد اما با این توپ همان صدای کم هم دیگر شنیده نخواهد شد.

در ساختنی بخوانید :  اوریگامی ستاره نینجا ؛ یک کاردستی جالب برای بچه ها

لوله ورودی را هم تا جایی که میشود صاف کنید و آن را به حالت افقی دربیاورید. سر جمع شده لوله را هم با کاتر ببرید. یک لوله پلاستیکی 6 میلیمتری بردارید و با چسب حرارتی به لوله بچسبانید. برای چسباندن این لوله به تصویر دقت کنید. چون از لوله پلاستیکی استفاده می کنیم، تغییر اندازه آن خیلی آسان است اما بهتر است همین ابتدای کار کمپرسور را آزمایش کنید.

سیم کشی بسیار ساده است و فقط باید به دیاگرام روی سوئیچ و کمپرسور دقت کنید. ابتدا سیم ها را به سمت جعبه اتصال بکشید و سپس آنها را به سوئیچ وصل کنید. سوئیچ را هم به جعبه وصل کنید و روی آن را با یک صفحه چوبی یا پلاستیکی بپوشانید.

همانطور که در تصویر می بینید خازن استارت سمت چپ و سرجایش باقی مانده و هیچ تغییری روی آن اعمال نشده است.

گام چهار م : پمپ خلاء را تست کنید

برای تست پمپ خلاء باید یک اتصال T شکل روی لوله پلاستیکی بسازید و با چسب به لوله ورودی بچسبانید. خلاءسنج را هم به سر این لوله وصل کنید و یک تکه لوله پلاستیکی دیگر هم بصورت افقی به این قسمت اضافه کنید.

اگر در این مرحله پمپ خلاء را تست کنید، می بینید که هوا را بخوبی نگه می دارد اما برای استفاده مداوم مناسب نیست. می توانید با بهتر کردن اتصالات و لوله کشی های کمپرسور کیفیت و کارایی پمپ خلاء را بهتر کنید.

با این پمپ خلاء می توانید به 68 سانتیمتر جیوه برسید که که معادل 9.668 تسلا مترمربع است. علاوه براین پمپ می توانید بعد از خاموش شدن هم این سطح از خلاء را حفظ کند. هر دو ساعت بعد از خاموش کردن دستگاه، 5 سانتیمتر جیوه از این میزان خلاء کم میشود. در ضمن این پمپ خلاء می تواند کارش را از 63 سانتیمتر جیوه شروع کند و رسیدن به این سطح خلاء اصلاً طول نمی کشد.

در ساختنی بخوانید :  ساخت فسیل گیاه مورد علاقه تان را تجربه کنید!

این میزان فشار برای کارکردهای صنعتی و حرفه ای کافی است و برای برخی مصارف بیش از حد نیاز است! توصیه ما این است که یک سوئیچ خلاء هم به پمپ خلاء اضافه کنید تا بتواند سطح خلاء را متناسب با نیازتان تنظیم کنید. ساده ترین راه ساخت سوئیچ استفاده از سوپاپ خلاء ماشین و یک سوئیچ برق است. بعد از اینکه سوئیچ را ساختید، آن را به خروجی پمپ خلاء وصل کنید.

تنها مشکلی که ممکن است با آن مواجه شوید، پایین بودن CFM است. برای حل این مشکل می توانید خط پر کننده را در مسیر دشارژ جدا کنید تا CFM بیشتر بشود. راه دیگر استفاده از مخزن است. مخزن را در موازات پمپ نصب کنید و با استفاده از آن یک تخلیه قوی ایجاد کنید تا پمپ راحت تر و سریع تر به سطح خلاء مورد نظرتان برسد.

پمپ خلاء آماده است

هرچه کمپرسور بزرگ تر باشد، قدت و کارایی پمپ خلاء بیشتر میشود
هرچه کمپرسور بزرگ تر باشد، قدت و کارایی پمپ خلاء بیشتر میشود

حالا می توانید از پمپ خلاء استفاده کنید. این سیستم ساده جای تغییر و بهبود زیادی دارد و می توانید با افزودن قطعات جدید کارایی آن را تا چند برابر بهتر کنید. دوباره می گوییم که هرچه کمپرسور یخچال بزرگتر باشد، پمپ خلاء هم بهتر میشود. سعی کنید بزرگترین کمپرسوری که می توانید را پیدا کنید. اگر اندازه و حجم کمپرسور را دو برابر کنید، میزان CFM ایجاد شده توسط پمپ خلاء چهار برابر میشود.

فقط در حین استفاده از پمپ حواستان باشد که ممکن است بدنه کمپرسور کمی گرم بشود. پس احتیاط کنید و وقتی دستگاه به حداکثر خلاء رسید به آن دست نزنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با کمپرسور پخچال پمپ خلاء بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با کمپرسور پخچال پمپ خلاء بسازید
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه صاحب یک پمپ خلاء بشوید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با پرینتر سه بعدی لامپ رومیزی شیک و مدرن بسازید... در این ساختنی، طرز ساخت لامپ رومیزی را یاد می گیرید که تمام قطعاتش با پرینتر سه بعدی ساخته می شود. این لامپ قابل شخصی سازی است و در دو شکل مختلف قابل ...
دستور تهیه : بستنی یخی میوه ای برای روزهای گرم تابستان... معمولاً اولین چیزی که بعد از عبارت "روزهای گرم تابستان" به ذهن انسان می آید، نوشیدنی های خنک هستند. در پست های قبلی طرز تهیه چند نوشیدنی تابستانی را ب...
با وسایلی که در خانه دارید لایت باکس عکاسی بسازید... اگر کاردستی ها و کارهای هنری تان را به صورت آنلاین می فروشید، حتماً می دانید کیفیت عکس هایی که از آنها می گیرید، چقدر مهم است. در این ساختنی طرز ساخت ...
ساخت اسپیکر رومیزی با طراحی شیک و منحصر به فرد... در این ساختنی طرز ساخت یک اسپیکر رومیزی را یاد می گیرید که در بدنه نورانی و بسیار جذابی دارد. این اسپیکر رومیزی با الهام از شکل مواد مذاب طراحی شده و ...
آموزش ساخت : مدار تست ترانزیستور بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک مدار را یاد می گیرید که ترانزیستورهای NPN و PNP را تست میکند و نقشه پین های آنها را مشخص میکند. هر کسی که با ساخت مدارهای ال...
آموزش ساخت : رنگ چوب سالم و غیرسمی بسازید... اگر اهل کاردستی یا نجاری باشید، احتمالاً زیاد با چوب و رنگ چوب سر و کار دارید. در این ساختنی می خواهیم طرز ساخت رنگ چوبی را به شما یاد بدهیم که کاملاً...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید