خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش ساخت : خودتان هاوربال بسازید

آموزش ساخت : خودتان هاوربال بسازید

اگر یک کودک در خانه داشته باشید، احتمالاً اسم هاوربال را شنیده اید. اسباب بازی مورد علاقه این روزهای بچه ها که اتفاقاً بین پدر و مادرها هم محبوب است. هاوربال یک توپ نصفه است که روی هر سطحی براحتی لیز میخورد و به چیزی هم آسیب نمیزند. می توانید بجای خریدن هاوربال خودتان آن را بسازید. فقط باید نیم ساعت وقت بگذارید و وسایل مورد نیاز را بخرید.

هاوربال بسازید
هاوربال بسازید

اگر هاوربال را در خانه بسازید هم در هزینه هایتان صرفه جویی کرده اید و هم وقت بیشتری را کنار فرزندتان گذرانده اید. اگر تصمیم گرفته اید این اسباب بازی را بسازید حتماً بچه ها را هم درگیر فرایند ساخت هاوربال کنید و از همین کودکی آنها را با دنیای ساختنی آشنا کنید. اگر هم می خواهید بچه ها را به ساخت کاردستی تشویق کنید، هیچ ایده ای به اندازه هاوربال برای آنها جذاب نخواهد بود.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • توپ ابری
 • کاغذ مخصوص چاپ حرارتی
 • پارچه – از پارچه هایی استفاده کنید که بافت آنها شبیه پلاستیک است وسراغ کتان یا پارچه های مشابه نروید
 • ورق فوم
 • اسپری چسب
 • چاقوی بزرگ
 • تخته برش
 • کاتر
 • قیچی
 • سنباده نرم
 • مداد

گام دوم : توپ را از وسط نصف کنید

توپ ابری را روی یک تخته برش یا هر سطح صاف دیگری قرار بدهید. توپ فوتبال معمولاً یک خط میانی دارد که باید از آن به عنوان خط برش استفاده کنید. چاقو را روی این خط بگذارید و با دقت توپ را از روی این خط نصف کنید. دقت کنید که توپ باید دقیقاً از وسط نصف بشود.

در ساختنی بخوانید :  مدار الکترونیکی تصفیه کننده هوا با ازن ( ازن ساز )

بریدن توپ ابری آنقدر که فکر می کنید، ساده نیست. فوم داخل توپ خیلی متراکم است و صاف بریدن آن نیاز به دقت زیادی دارد. حتماً از یک چاقوی تیز استفاده کنید و چاقو را عقب و جلو نکشید. حواستان باشد توپ در حین بریدن چند لایهنشود.

گام سوم : فوم و کاغذ مخصوص چاپ را ببرید

وقتی توپ را از وسط نصف کردید، از ورق فوم یک دایره ببرید که ۱٫۲ سانتیمتر از قطر توپ کوچک تر باشد. این تکه فوم باعث میشود توپ طوری حرکت کند که انگار در هوا معلق است. بهتر است برای کشیدن دایره از پرگار استفاده کنید. اگر پرگار ندارید می توانید از خود توپ به عنوان الگو استفاده کنید. وقتی دایره را کشیدید، با کاتر آن را ببرید.

حالا فوم را روی کاغذ مخصوص چاپ بگذارید و یک دایره روی آن بکشید که ۱٫۲ سانتیمتر بزرگ تر دایره فومی باشد. بهتر است برای کشیدن این دایره هم از پرگار استفاده کنید. با قیچی دایره کاغذی را ببرید.

گام چهارم : قطعه زیر توپ را آماده کنید

بعد از اینکه کاغذ مخصوص چاپ را در اندازه مناسب بریدید، یک طرف آن را با سنباده نرم کاملاً صاف کنید تا مطمئن بشوید خوب به فوم می چسبد. دقت کنید که فقط باید یک طرف کاغذ را صاف کنید.

به یک طرف فوم اسپری چسب بزنید و آن را به طرف سنباده شده کاغذ مخصوص چاپ بچسبانید. فوم باید وسط کاغذ قرار بگیرد؛ البته لازم نیست خیلی وسواس به خرج بدهید.

حالا با قیچی قسمت هایی از کاغذ که بیرون زده اند را به تکه های ۲٫۵ سانتیمتری برش بزنید. دوباره روی فوم اسپری چسب بزنید و تکه های کاغذ بریده شده را روی آن برگردانید تا به فوم بچسبند.

در ساختنی بخوانید :  ساخت لوستر با سرپیچ های دوقلو؛ ساده، ارزان و شیک

گام پنجم : فوم را به توپ بچسبانید

روی فومی که با کاغذ مخصوص پوشانده اید اسپری چسب بزنید و آن را به کف یکی از نصفه های توپ بچسبانید. اگر کف توپ ابری کاملاً صاف نباشد هاوربال آنطور که باید روان حرکت نمی کند.

هاوربال را برگردانید و روی یک سطح صاف بگذارید حالا روی آن بشینید یا با دست تان آن را فشار بدهید تا فوم کاملاً به توپ بچسبد.
حالا می توانید با نیمه دیگر توپ ابری هم یک هاوربال دیگر بسازید.

هاوربال آماده است

از بازی با هاوربال لذت ببرید
از بازی با هاوربال لذت ببرید

به همین سادگی یک هاروبال ساختید که می توانید با آن روی هر سطحی فوتبال بازی کنید. هاوربال برای محیط های داخلی و استفاده روی سطوحی مثل فرش، موکت و پارکت طراحی شده و برای بیرون خانه مناسب نیست.

با این آموزش ساخت هاوربال ساده حتی خود بچه ها هم می توانند این اسباب بازی را بسازند. مهم ترین نکته ای که هنگام ساخت هاوربال باید بخاطر داشته باشید این است که برش ها کاملاً صاف باشند.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : خودتان هاوربال بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : خودتان هاوربال بسازید
توضیح کوتاه
هاوربال بسازید و در خانه فوتبال بازی کنید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

ماشین حساب خورشیدی را به شارژر باتری خورشیدی تبدیل کنید... حتماً در خانه شما هم یکی از این ماشین حساب های قدیمی که سلول خورشیدی دارند، پیدا می شوند. اگر به لطف ماشین حساب کامل گوشی هوشمندتان دیگر از آن ماشین ح...
آموزش ساخت : آویز مخصوص هندزفری بسازید این ساختنی چیزی است که همه ما به آن نیاز داریم؛ آویزی که سیم هندزفری را مرتب نگه می دارد. وقتی هندزفری را در کیف یا جیب تان می گذارید، گره خوردن، پیچ ...
آموزش ساخت : با باتری لپ تاپ قدیمی تان پاوربانک بسازید... در این ساختنی می آموزید که چطور با باتری لپ تاپ یک پاوربانک بسازید. قبلاً هم در ساختنی طرز ساخت پاوربانک را آموخته اید اما در آن ساختنی ها یا باید از ...
برای پروژه های آردوینو پاوربانک چندکاره بسازید... باتری های لیتیوم یونی یکی از مناسب ترین گزینه ها برای پروژه های آروینو هستند و احتمالاً شما هم چندتا از آنها را بین وسایل قدیمی تان دارید. این باتری ه...
با تخته های اضافه و قطعات پرینت شده میز سه گوش بسازید... میز سه گوش بهترین گزینه برای اتاق های کوچک است. میزهای سه گوش به نسبت فضایی که در اختیارتان قرار می دهند، جای زیادی نمی گیرند. در این ساختنی طرز ساخت ...
آموزش ساخت آینه بی نهایت حساس به فشار دست... قبلاً در ساختنی طرز ساخت آینه بی نهایت را یاد گرفته اید. روش های مختلفی برای ساخت این آینه وجود دارد؛ می توانید آن را با ساده ترین وسایل بسازید یا از ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با پرینتر سه بعدی پازل مکعبی پنج تکه بسازید

اگر به حل کردن پازل های مختلف علاقه دارید، حتماً ساخت پازل هم برایتان جالب …

پاسخ دهید