خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش ساخت : با ورقه های مس گل تزیینی بسازید

آموزش ساخت : با ورقه های مس گل تزیینی بسازید

در این پست ساختنی طرز ساخت گل تزیینی یا ورقه های مس را یاد می گیرید. این گل های تزیینی هیچ وقت خراب نمی شوند و زیبایی بسیار خاصی دارند. اگر ابزار مخصوص کار با مس را ندارید باز هم میتوانید این گل تزیینی را بسازید اما نتیجه کارتان به زیبایی تصویر نخواهد بود. اگر دنبال آموزش ساخت گل مصنوعی با روش های ساده تر هستید، به پست ساخت گل مصنوعی با قاشق یکبار مصرف بروید و در عرض چند دقیقه یک گل زیبا بسازید.

اگر تجربه کار با ورق های مس را ندارید، بیش از هر چیز به اصول و نکات ایمنی اهمیت بدهید و حتماً از دستکش کار استفاده کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

ابزار و وسایل مورد نیاز
ابزار و وسایل مورد نیاز
 • ورق مس (برای ساخت یک گل رز کامل به یک ورق با ابعاد 12.7 در 20.3 سانتیمتر نیاز دارید)
 • میله مسی 6 میلیمتری (30 سانتیمتر)
 • کاتر مخصوص لوله
 • قیچی فلز
 • چکش جوشکاری
 • دریل با مته 6 میلیمتری
 • پانچ فلز
 • خط کش
 • کیت بزرگ سازی لوله (یا ابزاری برای نگه داشتن لوله بدون اینکه خرد بشود و یک ابزار مخروطی شکل که بتوان با چکش به آن ضربه زد)
 • کمی لحیم نقره
 • سیم مسی 10AWG
 • چکش توپی

گام دوم : ورق و میله مسی را ببرید

ورق مس و لوله مسی را علامت گذاری کنید
ورق مس و لوله مسی را علامت گذاری کنید

برای بریدن لوله مسی از کاتر مخصوص برش لوله استفاده کنید. این میله ساقه گل را میسازد. اگر در حین بریدن لوله خم شد و از شکل افتاد، آن را دور دو تخته چوب صاف بپیچید. با اینکار تمام پیچ خوردگی ها و تاشدگی ها بدون آسیب دیدن لوله از بین میرود.

برای بریدن ورق مس هم ابتدا مربع هایی با ابعاد زیر ببرید و سپس یک گوشه به گوشه دیگر بروید و مرکز این مربع ها را علامت گذاری کنید.

 • یک مربع 5 در 2.5 سانتیمتر
 • دو مربع 5 در 5 سانتیمتر
 • دو مربع 6.3 در 6.3 سانتیمتر
 • یک مربع 7.6 در 7.6 سانتیمتر

برای کشیدن خطوط روی ورق مس از ماژیک یا مداد استفاده کنید و با یک ابزار نوک تیز خطوط برش را حکاکی کنید.

گام سوم : گلبرگ ها را ببرید

ابتدا با یک پانچ نقطه وسط هر کدام از مربع ها را علامت بزنید و سپس با مته 6 میلیمتری سوراخ را دریل کنید.

حالا می توانید مربع ها را ببرید. با ماژیک قطرهای همه مربع ها را بکشید. برای قطعه 5 در 2.5 سانتیمتری فقط قطر کوتاه را بکشید. بعد از کشیدن قطرها روی هر کدام از مربع ها پهار مربع کوچک شکل می گیرد. با یک ماژیک روی گوشه هر کدام از این مربع ها یک انحنا بکشید. هر کدام از این مربع های کوچک تر یکی از گلبرگ های گل تزیینی خواهند بود.

در ساختنی بخوانید :  پروژکتور عکاسی یا پنل نورپردازی LED پرتابل بسازید

با قیچی فلز هر کدام از خط ها را به سمت مرکز ببرید. دقت کنید که شش میلیمتر منتهی به مرکز مربع را نبرید تا گلبرگ ها از هم جدا نشوند. سپس خطوط منحنی را ببرید تا لبه گلبرگ ها گرد بشود.

با چکش جوشکاری یا به تیز چکش های معمولی روی لبه گلبرگ ها ضربه بزنید تا بافت آنها زیباتر بشود. بالای چکش را به سمت مرکز مربع بگیرید تا خطوطی که روی مس می افتند، یک جهت داشته باشند.

گام چهارم : ورق های مس را نرم کنید

اگر با چکش روی مس ضربه بزنید، تا کردن و شکل دادن به آن کمی سخت میشود. روش های زیادی برای پختن یا نرم کردن مس وجود دارد که ساخت وسایل تزیینی با مس را بسیار ساده تر میکند. می توانید با مشعی گاز پروپان گلبرگ هایی که ساخته اید را داغ کنید تا به رنگ طلایی تیره در بیایند. وقتی گلبرگ ها به این رنگ در آمد آنها را داخل سرکه سفید بیاندازید و بگذارید یک شب داخل سرکه بماند. خاصیت اسیدی سرکه باعث میشود رنگ مشکی ناشی از حرارت دیدن مس از بین برود و مس به رنگ اولش برگردد.

گام پنجم : ساقه و برگ ها را بسازید

روی ورق مس باقیمانده شکل دو برگ را بکشید و آنها را ببرید. سپس با ماژیک رگه های برگ را روی آن بکشید. برگ ها را روی یک تکه چوب نرم بگذارید و با اسکنه روی رگه هایی که کشیده اید، ضربه بزنید. با اینکار بافت برگ ها طبیعی تر میشود و رنگ مس زیباتر میشود.

دو تکه سیم مسی کوتاه (7 تا 10 سانتیمتر) ببرید و دو سر آنها را با چکش کمی صاف کنید. با اینکار لحیم کاری ساده تر میشود و برگ ها بهتر به ساقه وصل میشوند.
ابتدا با لحیم هر دو سر سیم ها را قلع اندود کنید و کمی قلع روی سیم ها نگه دارید تا برگ ها با به سیم ها بچسبانید. حالا می توانید برگ ها را به این سیم های کوتاه لحیم کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : گلدان مرمر بسازید

اگر ابزار لازم را دارید می توانید برگ ها را هم کمی آب کنید تا اتصال بین برگ و سیم بهتر شود.

یک ورق مس کوچک ببرید و آن را دور فاصله 6 تا 10 میلیمتری بالای میله بپیچید و لحیم کنید. این ورق مس نمی گذارد گلبرگ های گل تزیینی در مراحل بعدی به سمت پایین لیز بخورند.

این قطعات را هم داخل ظرف سرکه بیاندازید تا رنگ شان به حالت عادی برگردد.

گام ششم : گل تزیینی را برای مونتاژ آماده کنید

قبل از اینکه سراغ مونتاژ گل تزیینی برویم باید قطعات مختلف را تمیز کنیم. سرکه اثرات آتش و جوشکاری را بخوبی تمیز میکند اما کمی از این اثرات باقی میماند که خودتان باید زحمتش را بکشید. ورق ها و میله های مسی را با آب بشویید و آنها را خشک کنید. حالا با سیم ظرفشویی روی آنها کار کنید تا کاملاً براق و تمیز بشوند.

بعد از تمیز کردن مس ها باید برگ ها را به ساقه لحیم کنید. ابتدا ساقه را داخل یک گیره (یا هر ابزار دیگری) بگذارید تا در حالت عمودی ثابت بماند و سپس برگ ها را به آن لحیم کنید. با عمودی نگه داشتن ساقه تمرکزتان روی محل لحیم کاری بیشتر میشود و میتوانید روی فضای بیشتری کار کنید. بعد از اینکه کار لحیم کاری تمام شد، میله را داخل دریل قرار بدهید و با سیم ظرفشویی میله را تمیز کنید تا اثرات آتش از روی آن پاک بشود.

گام هفتم : گل تزیینی را مونتاژ کنید

از بزرگ به کوچک حرکت کنید و گلبرگ ها را از ساقه رد کنید. دقت کنید که چینش گلبرگ ها بسیار مهم است و هر کدام از آنها باید نسبت به گلبرگ زیری 45 درجه زاویه داشته باشند.

سپس همانطور که در تصویر دوم می بینید ساقه گل را روی گیره لوله قرار دهید و با یک ابزار مخروطی شکل یک حلقه مسی به وسط گلبرگ ها وصل کنید. سپس با یک چکش توپی روی این حلقه ضربه بزنید تا گلبرگ ها سرجایشان ثابت بشوند.

وقتی از ثابت شدن گلبرگ ها مطمئن شدید، شکل دادن آنها را شروع کنید. با دم باریک لبه های گلبرگ ها را خم کنید و سپس آنها را به سمت بالا خم کنید. همین کار را آنقدر تکرار کنید که همه گلبرگ ها شکل بگیرند و به سمت بالا تا بشوند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با رزبری پای فرستنده صوتی FM بسازید

حالا از گلبرگ های بیرونی شروع کنید و همانطور که در تصویر می بینید نوک همه گلبرگ ها را به سمت بیرون تا کنید.

گل رز تقریباً شکل گرفته است.

گام هشتم : گل تزیینی را رنگ کنید

منظورمان از رنگ کردن استفاده از رنگ مصنوعی نیست بلکه می خواهیم روش هایی را به شما یاد بدهیم که به رنگ خود مس جلوه بیشتری بدهید.

ساده ترین راه استفاده از سیم ظرفشویی است که جلوه بهتری به مس می دهد و رنگ آن را روشن میکند.

اگر ابزار کافی داشته باشید و بخواهید حرفه ای تر عمل کنید، باید از چرخ سنباده استفاده کنید.

اگر قصد دارید از چرخ سنباده استفاده کنید، هم مواظب خودتان باشید و هم گل تزیینی. برخی از قسمت های گل بقدری نازک و حساس هستند که براحتی داخل چرخ سنباده گیر می کنند و از شکل می افتند. اگر تجربه کافی ندارید به همان سیم ظرفشویی اکتفا کنید. در حین استفاده از این ابزار هم حتماً دستکش، عینک و ماسک بزنید. هر کس دیگری که نزدیک دستگاه ایستاده هم باید این نکات را رعایت کند.

تصویر چهارم گلی است که فقط با سیم روی آن کار شده و تصویر پنجم زیر چرخ سنباده قرار گرفته است. البته این گل تزیینی هنوز تمام نشده و رنگ مشکی که می بینید به کلی از بین میرود. اگر می خواهید گل تزیینی درخشش بیشتری داشته باشد باید از چرخ سنباده استفاده کنید.

گل تزیینی آماده است

گل مسی که در تصویر می بینید دقیقاً با همین روش ساخته شده است. شما هم می توانید با همین روش گل رز یا هر نوع گل دیگری که می خواهید را با ورق های مس بسازید. این گل ها هیچوقت خراب نمی شوند و تمیز کردنشان هم بسیار ساده است.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با ورقه های مس گل تزیینی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با ورقه های مس گل تزیینی بسازید
توضیح کوتاه
با ورقه های مس هنرنمایی کنید و گل تزیینی بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : اجاق سنگی درست کنید غذا و نوشیدنی هایی که مستقیماً روی آتش درست میشوند، همیشه طعم بهتری دارند. در این پست ساختنی طرز ساخت یک اجاق سنگی را یاد می گیرید که هم برای حیاط و ه...
آداپتور ماژول XBee بسازید (زیگبی) و استفاده از این ماژول را راحت تر کن... در این ساختنی آموزش ساخت یک برد برک اوت ساده برای ماژول XBee را یاد می گیرید. این برد کار آداپتور ماژول XBee را می کند و اتصال آن را به انواع میکروکنت...
آموزش ساخت تبر کوچک و کاربردی با تیغه اره گردبر... اگر در کارگاه، باغ یا باغچه‌تان به یک تبر کوچک نیاز دارید، خودتان هم می توانید آن را بسازید. در این ساختنی یاد می گیرید چطور با تیغه اره گرد یک تبر کو...
آموزش ساخت : آویز روسری و کراوات بسازید مرتب کردن روسری و شال در کمد برای بیشتر خانم ها تقریباً یک کابوس است و زحمت زیادی دارد. آقایان هم همین مشکل را با کراوات هایشان دارند. این مشکل را می ...
با برد آردوینو و شیلد GPRS دستگاه ردیاب کوچک و کارآمد بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک دستگاه ردیاب کوچک با برد آردوینو را یاد می گیرید. این دستگاه بسیار ساده است و از یک برد آردوینو Mega، شیلد GPRS، GPS و یک SD...
انرژینو؛ شیلد مانیتورینگ مصرف انرژی برای آردوینو... انرژینو ابزاری است که میزان مصرف برق دستگاه های الکتریکی DC را اندازه گیری میکند. این شیلد مانیتورینگ مصرف انرژی در اصل برای بررسی مصرف انرژی دستگاه ه...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید