خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش ساخت : با ورقه های مس گل تزیینی بسازید

آموزش ساخت : با ورقه های مس گل تزیینی بسازید

در این پست ساختنی طرز ساخت گل تزیینی یا ورقه‌های مس را یاد می‌گیرید. این گل‌های تزیینی هیچ وقت خراب نمی‌شوند و زیبایی بسیار خاصی دارند. اگر ابزار مخصوص کار با مس را ندارید باز هم میتوانید این گل تزیینی را بسازید اما نتیجه کارتان به زیبایی تصویر نخواهد بود. اگر دنبال آموزش ساخت گل مصنوعی با روش‌های ساده تر هستید، به پست ساخت گل مصنوعی با قاشق یکبار مصرف بروید و در عرض چند دقیقه یک گل زیبا بسازید.

اگر تجربه کار با ورق‌های مس را ندارید، بیش از هر چیز به اصول و نکات ایمنی اهمیت بدهید و حتماً از دستکش کار استفاده کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

ابزار و وسایل مورد نیاز
ابزار و وسایل مورد نیاز
 • ورق مس (برای ساخت یک گل رز کامل به یک ورق با ابعاد 12.7 در 20.3 سانتیمتر نیاز دارید)
 • میله مسی 6 میلیمتری (30 سانتیمتر)
 • کاتر مخصوص لوله
 • قیچی فلز
 • چکش جوشکاری
 • دریل با مته 6 میلیمتری
 • پانچ فلز
 • خط کش
 • کیت بزرگ سازی لوله (یا ابزاری برای نگه داشتن لوله بدون اینکه خرد بشود و یک ابزار مخروطی شکل که بتوان با چکش به آن ضربه زد)
 • کمی‌لحیم نقره
 • سیم مسی 10AWG
 • چکش توپی

گام دوم : ورق و میله مسی را ببرید

ورق مس و لوله مسی را علامت گذاری کنید
ورق مس و لوله مسی را علامت گذاری کنید

برای بریدن لوله مسی از کاتر مخصوص برش لوله استفاده کنید. این میله ساقه گل را میسازد. اگر در حین بریدن لوله خم شد و از شکل افتاد، آن را دور دو تخته چوب صاف بپیچید. با اینکار تمام پیچ خوردگی‌ها و تاشدگی‌ها بدون آسیب دیدن لوله از بین میرود.

برای بریدن ورق مس هم ابتدا مربع‌هایی با ابعاد زیر ببرید و سپس یک گوشه به گوشه دیگر بروید و مرکز این مربع‌ها را علامت گذاری کنید.

 • یک مربع 5 در 2.5 سانتیمتر
 • دو مربع 5 در 5 سانتیمتر
 • دو مربع 6.3 در 6.3 سانتیمتر
 • یک مربع 7.6 در 7.6 سانتیمتر

برای کشیدن خطوط روی ورق مس از ماژیک یا مداد استفاده کنید و با یک ابزار نوک تیز خطوط برش را حکاکی کنید.

گام سوم : گلبرگ‌ها را ببرید

ابتدا با یک پانچ نقطه وسط هر کدام از مربع‌ها را علامت بزنید و سپس با مته 6 میلیمتری سوراخ را دریل کنید.

حالا می‌توانید مربع‌ها را ببرید. با ماژیک قطرهای همه مربع‌ها را بکشید. برای قطعه 5 در 2.5 سانتیمتری فقط قطر کوتاه را بکشید. بعد از کشیدن قطرها روی هر کدام از مربع‌ها پهار مربع کوچک شکل می‌گیرد. با یک ماژیک روی گوشه هر کدام از این مربع‌ها یک انحنا بکشید. هر کدام از این مربع‌های کوچک تر یکی از گلبرگ‌های گل تزیینی خواهند بود.

با قیچی فلز هر کدام از خط‌ها را به سمت مرکز ببرید. دقت کنید که شش میلیمتر منتهی به مرکز مربع را نبرید تا گلبرگ‌ها از هم جدا نشوند. سپس خطوط منحنی را ببرید تا لبه گلبرگ‌ها گرد بشود.

با چکش جوشکاری یا به تیز چکش‌های معمولی روی لبه گلبرگ‌ها ضربه بزنید تا بافت آنها زیباتر بشود. بالای چکش را به سمت مرکز مربع بگیرید تا خطوطی که روی مس می‌افتند، یک جهت داشته باشند.

گام چهارم : ورق‌های مس را نرم کنید

اگر با چکش روی مس ضربه بزنید، تا کردن و شکل دادن به آن کمی‌سخت میشود. روش‌های زیادی برای پختن یا نرم کردن مس وجود دارد که ساخت وسایل تزیینی با مس را بسیار ساده تر میکند. می‌توانید با مشعی گاز پروپان گلبرگ‌هایی که ساخته اید را داغ کنید تا به رنگ طلایی تیره در بیایند. وقتی گلبرگ‌ها به این رنگ در آمد آنها را داخل سرکه سفید بیاندازید و بگذارید یک شب داخل سرکه بماند. خاصیت اسیدی سرکه باعث میشود رنگ مشکی ناشی از حرارت دیدن مس از بین برود و مس به رنگ اولش برگردد.

گام پنجم : ساقه و برگ‌ها را بسازید

روی ورق مس باقیمانده شکل دو برگ را بکشید و آنها را ببرید. سپس با ماژیک رگه‌های برگ را روی آن بکشید. برگ‌ها را روی یک تکه چوب نرم بگذارید و با اسکنه روی رگه‌هایی که کشیده اید، ضربه بزنید. با اینکار بافت برگ‌ها طبیعی تر میشود و رنگ مس زیباتر میشود.

دو تکه سیم مسی کوتاه (7 تا 10 سانتیمتر) ببرید و دو سر آنها را با چکش کمی‌صاف کنید. با اینکار لحیم کاری ساده تر میشود و برگ‌ها بهتر به ساقه وصل میشوند.
ابتدا با لحیم هر دو سر سیم‌ها را قلع اندود کنید و کمی‌قلع روی سیم‌ها نگه دارید تا برگ‌ها با به سیم‌ها بچسبانید. حالا می‌توانید برگ‌ها را به این سیم‌های کوتاه لحیم کنید.

اگر ابزار لازم را دارید می‌توانید برگ‌ها را هم کمی‌آب کنید تا اتصال بین برگ و سیم بهتر شود.

یک ورق مس کوچک ببرید و آن را دور فاصله 6 تا 10 میلیمتری بالای میله بپیچید و لحیم کنید. این ورق مس نمی‌گذارد گلبرگ‌های گل تزیینی در مراحل بعدی به سمت پایین لیز بخورند.

این قطعات را هم داخل ظرف سرکه بیاندازید تا رنگ شان به حالت عادی برگردد.

گام ششم : گل تزیینی را برای مونتاژ آماده کنید

قبل از اینکه سراغ مونتاژ گل تزیینی برویم باید قطعات مختلف را تمیز کنیم. سرکه اثرات آتش و جوشکاری را بخوبی تمیز میکند اما کمی‌از این اثرات باقی میماند که خودتان باید زحمتش را بکشید. ورق‌ها و میله‌های مسی را با آب بشویید و آنها را خشک کنید. حالا با سیم ظرفشویی روی آنها کار کنید تا کاملاً براق و تمیز بشوند.

بعد از تمیز کردن مس‌ها باید برگ‌ها را به ساقه لحیم کنید. ابتدا ساقه را داخل یک گیره (یا هر ابزار دیگری) بگذارید تا در حالت عمودی ثابت بماند و سپس برگ‌ها را به آن لحیم کنید. با عمودی نگه داشتن ساقه تمرکزتان روی محل لحیم کاری بیشتر میشود و میتوانید روی فضای بیشتری کار کنید. بعد از اینکه کار لحیم کاری تمام شد، میله را داخل دریل قرار بدهید و با سیم ظرفشویی میله را تمیز کنید تا اثرات آتش از روی آن پاک بشود.

گام هفتم : گل تزیینی را مونتاژ کنید

از بزرگ به کوچک حرکت کنید و گلبرگ‌ها را از ساقه رد کنید. دقت کنید که چینش گلبرگ‌ها بسیار مهم است و هر کدام از آنها باید نسبت به گلبرگ زیری 45 درجه زاویه داشته باشند.

سپس همانطور که در تصویر دوم می‌بینید ساقه گل را روی گیره لوله قرار دهید و با یک ابزار مخروطی شکل یک حلقه مسی به وسط گلبرگ‌ها وصل کنید. سپس با یک چکش توپی روی این حلقه ضربه بزنید تا گلبرگ‌ها سرجایشان ثابت بشوند.

وقتی از ثابت شدن گلبرگ‌ها مطمئن شدید، شکل دادن آنها را شروع کنید. با دم باریک لبه‌های گلبرگ‌ها را خم کنید و سپس آنها را به سمت بالا خم کنید. همین کار را آنقدر تکرار کنید که همه گلبرگ‌ها شکل بگیرند و به سمت بالا تا بشوند.

حالا از گلبرگ‌های بیرونی شروع کنید و همانطور که در تصویر می‌بینید نوک همه گلبرگ‌ها را به سمت بیرون تا کنید.

گل رز تقریباً شکل گرفته است.

گام هشتم : گل تزیینی را رنگ کنید

منظورمان از رنگ کردن استفاده از رنگ مصنوعی نیست بلکه می‌خواهیم روش‌هایی را به شما یاد بدهیم که به رنگ خود مس جلوه بیشتری بدهید.

ساده ترین راه استفاده از سیم ظرفشویی است که جلوه بهتری به مس می‌دهد و رنگ آن را روشن میکند.

اگر ابزار کافی داشته باشید و بخواهید حرفه ای تر عمل کنید، باید از چرخ سنباده استفاده کنید.

اگر قصد دارید از چرخ سنباده استفاده کنید، هم مواظب خودتان باشید و هم گل تزیینی. برخی از قسمت‌های گل بقدری نازک و حساس هستند که براحتی داخل چرخ سنباده گیر می‌کنند و از شکل می‌افتند. اگر تجربه کافی ندارید به همان سیم ظرفشویی اکتفا کنید. در حین استفاده از این ابزار هم حتماً دستکش، عینک و ماسک بزنید. هر کس دیگری که نزدیک دستگاه ایستاده هم باید این نکات را رعایت کند.

تصویر چهارم گلی است که فقط با سیم روی آن کار شده و تصویر پنجم زیر چرخ سنباده قرار گرفته است. البته این گل تزیینی هنوز تمام نشده و رنگ مشکی که می‌بینید به کلی از بین میرود. اگر می‌خواهید گل تزیینی درخشش بیشتری داشته باشد باید از چرخ سنباده استفاده کنید.

گل تزیینی آماده است

گل مسی که در تصویر می‌بینید دقیقاً با همین روش ساخته شده است. شما هم می‌توانید با همین روش گل رز یا هر نوع گل دیگری که می‌خواهید را با ورق‌های مس بسازید. این گل‌ها هیچوقت خراب نمی‌شوند و تمیز کردنشان هم بسیار ساده است.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با ورقه‌های مس گل تزیینی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با ورقه‌های مس گل تزیینی بسازید
توضیح کوتاه
با ورقه‌های مس هنرنمایی کنید و گل تزیینی بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

پریز برق هوشمند بسازید و لوازم خانگی را از دور کنترل کنید... حتماً برای شما هم پیش آمده است؛ قبل از خواب مشغول مطالعه هستید اما بعد از چند صفحه چشم هایتان خسته میشود. هیچکس دوست ندارد در این حالت بلند بشود و چرا...
آمپلی فایر رومیزی با ساعت باینری، چراغ LED و گیرنده FM بسازید... در این ساختنی طرز ساخت آمپلی فایر رومیزی را یاد می گیرید که قابلیت های متعددی دارد. از این آمپلی فایر می توانید به عنوان گیرنده رادیویی یا دستگاه پخش ...
اسلایدر دوربین موتوری در اندازه دلخواه تان بسازید... عکاسی حرفه ای و نیمه حرفه ای از آن دسته مهارت هایی است که نیاز به ابزار و تجهیزات زیادی دارد. اسلایدر دوربین یکی از این تجهیزات است که برای برخی پروژه...
شیلد ژنراتور شکل موج مخصوص آردوینو بسازید... ژنراتور شکل موج یا فانشن ژنراتور برای تست و اشکال یابی مدارهای الکترونیکی استفاده می شود. با استفاده از این دستگاه می توانید واکنش فرکانس قطعاتی مثل ا...
دستکش سنسور دار با قابلیت اتصال به اندروید بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک دستکش سنسوردار را یاد می‌گیرید که کار یک سیستم ورودی برای گوشی هوشمند را انجام می‌دهد. سنسورهای روی این دستکش با حرکات انگشت...
آموزش برنامه ریزی تراشه های ATtiny با برد آردوینو... برد آردوینو با تمام قابلیت هایی که دارد، گاهی اوقات برای پروژه های الکترونیکی مناسب نیست. وقتی به یک میکروکنترلر کوچک‌تر، ارزان‌تر یا ساده‌تر نیاز داش...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید