خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / آموزش ساخت : دستگاه رطوبت ساز بسازید

آموزش ساخت : دستگاه رطوبت ساز بسازید

در این پست ساختنی طرز ساخت یک دستگاه رطوبت ساز کوچک و ساده را یاد می گیرید. این دستگاه رطوبت ساز با یخ خشک کار میکند و مه و بخاری که میسازد سرد است. به همین خاطر برای استفاده در زمستان مناسب نیست. البته شما می توانید با کمی تغییر در طراحی و اضافه کردن چند قسمت دیگر کارایی دستگاه را تغییر دهید.

دستگاه رطوبت ساز سرد بسازید
دستگاه رطوبت ساز سرد بسازید

ساخت این دستگاه نیاز به مهارت خاصی ندارد و هزینه تمام شده آن بسیار پایین است.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • یک ظرف پلاستیکی کوچک
  • آداپتور PVC 6.3 سانتیمتری
  • لوله PVC 6.3سانتیمتری – بطول 15.2 سانتیمتر
  • فن کامپیوتر
  • اسنپ باتری 9 ولتی
  • باتری 9 ولتی

می توانید اندازه رطوبت ساز را هرقدر که می خواهید بزرگتر کنید. کافی است اندازه قطعات را بزرگتر کنید. البته با بزرگ تر کردن دستگاه به یخ خشک بیشتری هم نیاز  خواهید داشت.

گام دوم : سوراخ ها را ببرید

ابتدا باید دو سوراخ روی ظرف پلاستیکی ببرید.

یکی از سوراخ ها را بالای ظرف (روی در) ببرید. اندازه این سوراخ باید کمی کوچکتر از فن کامپیوتر باشد. سوراخ دوم را هم روی بدنه ظرف ببرید. این سوراخ محل اتصال PVC است. این سوراخ هم باید کوچکتر از لوله باشد تا بتوانید لوله داخل آن ثابت شود. چون از لوله های دندانه دار استفاده می کنیم، سوراخ نباید خیلی کوچکتر باشد و یک میلیمتر اختلاف کافی است.

روی ظرف پلاستیکی را با چسب بپوشانید تا بتوانید محل سوراخ را روی آن علامت بزنید. به این ترتیب بعد از بریدن سوراخ ها لازم نیست ظرف پلاستیکی را تمیز کنید. برای بریدن سوراخ ها می توانید از ابزارهای مختلفی استفده کنید؛ از کاتر گرفته تا اره مدور.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: منبع تغذیه قابل تنظیم بسازید

گام سوم : فن و لوله را وصل کنید

برای چسباندن فن به بالای ظرف پلاستیکی از چسب حرارتی یا چسب قطره ای استفاده کنید. دقت کنید که این چسب در معرض رطوبت قرار می گیرد و باید مقاومت خوبی داشته باشد. چسب حرارتی و چسب قطره ای هر دو این ویژگی را دارند اما می توانید از چسب های مخصوص هم استفاده کنید. اگر فنی که خریده اید طوری است که نمی توانید از چسب استفاده کنید، با چند پیچ کوچک قاب آن را به در ظرف پلاستیکی بچسبانید.

چون لوله PVC دندانه دار است برای اتصال آن از چسب استفاده نمی کنیم. لوله را داخل سوراخی که روی بدنه ظرف زده اید پیچ کنید و اگر لازم بود از چسب حرارتی هم استفاده کنید.

باتری 9 ولتی را به اسنپ باتری وصل کنید و سیم های آن را به سیم ها فن ببندید. سیم قرمز را به سیم قرمز و مشکی را به مشکی وصل کنید. اگر فن تان چهارتا سیم دارد، فقط از سیم قرمز و مشکی آن استفاده کنید. دو سیم دیگر برای کنترل سرعت فن هستند که بکار این دستگاه رطوبت ساز نمی آیند.

گام چهارم : چند لیوان آب بجوشانید

کمی آب بجوشانید
کمی آب بجوشانید

چند لیوان آب داخل مایکروویو یا روی گاز بگذارید تا جوش بیاید.

گام پنجم : داخل دستگاه را با آب و یخ خشک پر کنید

آب جوش را داخل دستگاه رطوبت ساز بریزید. آب را آرام بریزید تا روی پوست تان نپاشد.

دستکش ایمنی دست تان کنید و چند تکه یخ خشک بشکنید. یخ ها را داخل آب جوش بگذارید. دقت کنید که باید یخ ها را داخل آب جوش بگذارید که آب روی صورت تان نپرد.

در ساختنی بخوانید :  دیوار الفبا بسازید و سریال چیزهای عجیب را به خانه تان بیاورید

فن را روشن کنید و در ظرف پلاستیکی را ببندید.

دستگاه رطوبت ساز آماده است

دستگاه تان آماده است. حالا می توانید هر چقدر که می خواهید بخار و مه درست کنید. دستگاه رطوبت ساز کاربردهای زیادی دارد که یکی از جالب ترین و شادترین آنها استفاده از دستگاه در مهمانی هاست.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : دستگاه رطوبت ساز بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : دستگاه رطوبت ساز بسازید
توضیح کوتاه
دستگاه رطوبت ساز کاربردهای صنعتی و خانگی متعددی دارد.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : آینه بی نهایت حساس به دما بسازید... در ساختنی های قبلی طرز ساخت آینه بی نهایت را آموختید. در این ساختنی هم طرز ساخت یک آینه بی نهایت را می آموزید اما این آینه بی نهایت به دما حساس است و ...
آموزش ساخت : سه پایه سیمانی با طرح دلخواه تان بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک سه پایه سیمانی را یاد می گیرید. شاید داشتن یک سه پایه سیمانی در خانه ایده جالبی بنظر نرسد اما وقتی بتوانید طرح دلخواه تان را...
آموزش ساخت : با سیم و لاک ناخن گل های تزیینی درست کنید... باورش کمی سخت است که این گل های تزیینی زیبا با سیم و لاک ناخن درست شده باشند. برای ساخت این گل ها کافی است سیم را به شکل گل بپیچید و داخل گلبرگ هایش ی...
با آی سی ۴۰۶۰ مدار دفع کننده پرنده بسازید... بیشتر کسانی که باغداری و کشاورزی می کنند، با پرنده هایی که به محصولات آسیب می زنند مشکل دارند. اگر دنبال یک روش ساده، ارزان و البته بدون ضرر برای دفع ...
دستور تهیه : بدون کره و ثعلب بستنی وانیلی درست کنید... در این ساختنی دستور تهیه یک نوع بستنی وانیلی را یاد می گیرید که بدون کره و ثعلب را یاد می گیرید که نیاز به دستگاه بستنی ساز هم ندارد. برای تهیه این بس...
آموزش ساخت : یخ خشک را در خانه درست کنید بیشتر شما می دانید که یخ خشک همان دی اکسید کربن است که بخاطر کاهش دمای شدید، جامد شده است. چیزی که احتمالاً نمی دانید این است که میتوانید یخ خشک را در...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید