خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش ساخت : با سرب درخت تزیینی درست کنید

آموزش ساخت : با سرب درخت تزیینی درست کنید

در این پست ساختنی طرز ساخت یک درخت تزیینی مصنوعی را یاد می گیرید. این کاردستی بیشتر از اینکه هنری باشد با علم سر و کار دارد. این درخت با سرب و روی ساخته میشود و بخوبی ارتباط بین شیمی و الکتریسیته را نشان می دهد. این درخت تزیینی میتواند یک ابزار آموزشی متفاوت باشد که تاثیر تفاوت الکترونگاتیویته روی واکنش مواد به یکدیگر را نشان میدهد. این درخت تزیینی ظاهر زیبا و منحصر به فردی دارد و حتی اگر خیلی اهل علم نباشید هم از آن خوشتان می آید.

این درخت تزیینی زیبا با سرب درست شده است
این درخت تزیینی زیبا با سرب درست شده است

ساختنی همیشه به خوانندگان توصیه می کند بیشتر از آموزش ساخت به خلاقیت خودشان تکیه کنند. اما از شما می خواهیم فعلاً این اصل را کنار بگذارید و نحوه ساخت درخت تزیینی را تغییر ندهید. اگر درباره مواد شیمیایی تخصص ندارید، به این آموزش ساخت اعتماد کنید. البته منظورمان از تغییر نحوه و اساس کار است و قطعاً می توانید موارد جزیی مثل شکل درخت و شیشه را تغییر دهید.

در این ساختنی با مواد شیمیایی خطرناکی مثل سرب سر و کار داریم. به هیچ وجه مواد شیمیایی را لمس نکنید و حتماً از دستکش استفاده کنید. توصیه های ایمنی روی جعبه سرب را جدی بگیرید و قبل از شروع هر مرحله موارد ایمنی را چک کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل و ابزار مورد نیاز
وسایل و ابزار مورد نیاز
  • سرب (سرب را می توانید در خیلی از وسایل و ابزار مثل وزنه قلاب ماهیگیری پیدا کنید)
  • سرکه مقطر
  • آب اکسیژنه
  • روی (روی را می توانید از باتری جدا کنید)
  • سیم برنجی
  • برق ناخن
  • شیشه تزیینی
  • دستکش پلاستیکی
  • انبردست
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک جاکلیدی دیواری زیبا بسازید

گام دوم : استات سرب را آماده کنید

آب اکسیژنه و سرکه را داخل شیشه بریزید و سرب را داخل آن بیاندازید
آب اکسیژنه و سرکه را داخل شیشه بریزید و سرب را داخل آن بیاندازید

قبل از هر کاری دستکش پلاستیکی را دست تان کنید. در حین کار هم حواستان باشد به سرب یا استات سرب دست نزنید

محفظه شیشه ای که برای درخت تزیینی انتخاب کرده اید را تا نصف از سرکه پر کنید و نیمه دیگر را هم آب اکسیژنه بریزید. کمی سرب داخل شیشه بریزید و در آن را ببندید. بعد از چند ثانیه متوجه شکل گرفتن حباب دور سرب کف شیشه می شوید. سربی که کف شیشه می ریزید را می توانید با روش های مختلف بدست بیاورید. وزنه قلاب ماهیگیری یکی از چیزهایی است که حاوی سرب خالص است. اگر چیزی در خانه دارید که مطمئن هستید حاوی سرب خالص است از آن استفاده کنید. در ضمن از سرب باتری ماشین هم استفاده نکنید چون خالص نیست و کریستال های خیلی کوچکی میسازد.

در هر یک لیتر سرکه و آب اکسیژنه، 34.5 گرم سرب بریزید. حل شدن سرب داخل مایع کمی طول میکشد. اگر می خواهید این فرایند را کوتاه کنید، می توانید مایع را با یک شمع کوچک کمی گرم کنید یا سرب را با چکش پودر کنید. شیشه ای که در بالا می بینید چند روز روی شعله شمع مانده است.

وقتی سرب کاملاً حل شد و حباب ها هم از بین رفتند، محتویات شیشه را خالی کنید. این مایع استات سرب است که روی تنه درخت کریستال های ریز و زیبایی میسازد.

گام سوم : درخت برنجی را بسازید

ابتدا باید درخت مصنوعی را با سیم برنجی بسازید. درخت را می توانید به هر شکلی که می خواهید بسازید. فقط حواستان باشد که ابعاد کوچکتر از شیشه باشد تا براحتی داخل آن جا بشود. می توانید بجای درخت هر چیز دیگری هم بسازید اما درخت بخاطر شاخه هایش بهتر واکنش بین مواد را نشان میدهد و زیبایی اش هم بیشتر است.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت جاشمعی چوبی شیک و ارزان بدون ابزار نجاری!

ورق روی را صاف کنید و درختی که ساخته اید را روی آن نصب کنید. حواستان باشد که در حین کار روی و درخت تمیز بمانند. برای اینکه درخت ثابت بماند و خوب به روی وصل بشود، ریشه ها را به سمت زیر ورق روی خم کنید.

حالا باید تنه درخت و ابتدای ریشه های را با برق ناخن بپوشانید تا استات سرب روی آنها کریستال نسازد. اگر بجای درخت چیز دیگری ساخته اید، قسمت هایی که می خواهید بدون تغییر بمانند را با برق ناخن بپوشانید.

بعد از اینکه برق ناخن خشک شد، درخت را داخل شیشه قرار دهید.

گام چهارم : استات سرب را اضافه کنید

استات سرب را روی درخت بریزید. شیشه را کاملاً پر کنید و در آن را محکم ببندید.

باز هم تاکید می کنیم که هر وقت سراغ سرب می روید، دستکش دست کنید مواظب باشید سرب روی پوست تان نپرد.

درخت تزیینی مصنوعی آماده است

بیشتر بودن الکترونگاتیویته روی نسبت به سرب باعث تغییر شیمیایی در استات سرب میشود. این تفاوت بین دو ماه باعث ایجاد استات روی و سرب فلزی داخل شیشه میشود که بصورت کریستال های زیبا دیده میشوند. در واقع برنج و روی نوعی باتری میسازند که سرب را به سمت برنج میکشد و باعث شکل گیری کریستال ها میشود.
این درخت تزیینی را می توانید با مس هم بسازید اما شکل گیری کریستال های سرب روی آن کمی بیشتر طول میکشد. به محض اینکه استات سرب را روی داخل شیشه بریزید، کریستال های روی پایه درخت شکل می گیرند و در عرض یک ساعت به شاخه های درخت میرسند.

در ساختنی بخوانید :  با دستگاه برش لیزری اسباب بازی ماکت لودر بسازید

این درخت تزیینی زیبایی خاص و منحصر به فردی دارد که نمونه مشابه آن به سختی پیدا میشود. ساخت این درخت تزیینی بسیار ساده است و زمان هزینه زیادی نمیبرد؛ البته به این شرط که هشدارهای ایمنی را جدی بگیرید و به خودتان آسیب نزنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با سرب درخت تزیینی درست کنید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با سرب درخت تزیینی درست کنید
توضیح کوتاه
این درخت زیبا با سرب و سیم برنجی ساخته میشود.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : چطور سروو موتور را با ریموت کنترل کنیم؟... سروو موتور در بسیاری از پروژه های الکترونیکی – بویژه ساخت ماشین و ربات - کاربرد دارد. در بسیاری از ساختنی های این سایت از سروو موتور استفاده شده است. ...
آموزش ساخت : اسپیکر حرفه ای بسازید اگر دلتان می خواهید خودتان برای سینمای خانگی یا سیستم پخش تان اسپیکر بسازید، این ساختنی می تواند کمک زیادی به شما بکند. ساخت اسپیکر حرفه ای آنقدرها هم...
آموزش ساخت کاسه شیک و بادوام با رزین و مدادرنگی... رزین یکی از موادی است که کاربردهای زیادی دارد و در ساخت وسایل مختلفی از جمله زیورآلات، ظروف آشپزخانه، چراغ تزیینی و ... استفاده می شود. در این ساختنی ...
با مداد شمعی های بدون استفاده شمع لایه ای بسازید... شمع سازی یکی از هنرهای خانگی پرطرفدار است. با این وجود خیلی از طرفداران این هنر نمی دانند که با وسایلی مثل کره و مداد شمعی هم میشود، شمع ساخت! قبلاً د...
پازل چوبی سه بعدی با طرح بیست وجهی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک پازل چوبی را یاد می گیرید که می تواند هدیه بسیار خوبی برای طرفداران پازل باشد. برای ساخت این پازل چوبی سه بعدی باید به دستگا...
آموزش ساخت : ژنراتور خورشیدی بسازید در این پست ساختنی طرزساخت یک ژنراتور ساده را یاد می گیرید که هیج کجا شما را بدون برق نمی گذارد. اگر اهل سفر هستید با این ساختنی هیچ کجا بدون برق می ما...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت درختچه بونسای تزیینی با سیم!

ساخت درختچه تزیینی با سیم یکی از ایده های ارزان و محبوب بین طرفداران ساختنی …

پاسخ دهید