خانه / چگونه بسازیم / آموزش ساخت : برای میز ایستاده صندلی پایه بلند بسازید

آموزش ساخت : برای میز ایستاده صندلی پایه بلند بسازید

چند سالی است که استفاده از میزهای ایستاده بیشتر شده و خیلی‌ها ترجیح می‌دهند ایستاده کار کنند. اما اگر شما هم یک میز ایستاده در خانه یا محل کارتان داشته باشید، حتما بعد از چند ساعت خسته شده اید. اگر یک صندلی پایه بلند داشته باشید، دیگر نیاز نیست بین کارتان وقفه بیاندازید تا روی فایل و وسایل دیگر بشینید.

در این ساختنی نمی‌خواهیم صندلی بسازیم؛ بله یک پایه بلند برای صندلی اداری میسازیم که ارتفاع آن را بیشتر کند. این پایه از جنس چوب است و با چند ابزار ساده مثل دریل و اره ساخته میشود. ساخت این پایه زمان زیادی نمی‌برد اما باعث صرفه جویی قابل توجهی در زمان کار و استراحت تان میشود.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • الوار 4×2
  • تخته MDF
  • چسب چوب
  • پیچ
  • رنگ
  • دریل
  • اره دستی

گام دوم : چوب‌ها را ببرید

شکل قطعاتی که در این مرحله می‌برید به شکل پایه صندلی اداری تان بستگی دارد. البته پایه بیشتر صندلی‌های اداری یک شکل است و به احتمال زیاد شما هم می‌توانید از همین طراحی استفاده کنید. اگر شکل پایه صندلی تان متفاوت است، باید خودتان قطعات را طراحی کنید.

در این مرحله قطعاتی را می‌بریم که یک سازه 5 پر می‌سازند که زیر پایه قرار می‌گیرد. از الوار 4×2 ده قطعه ببرید که 35.5 سانتیمتر طول داشته باشند. بعد از اینکه این ده تخته را بریدید، یک سر آن را گرد کنید و سر دیگر را آن از وسط با زاویه 75 درجه ببرید.

سپس از تخته MDF شش میلیمتری، چهار دایره به قطر 30.4 سانتیمتر ببرید. این دایره‌ها بین سازه 5 پر قرار می‌گیرد.

دقت کنید که این ابعاد بسته به نوع و ابعاد پایه صندلی فرق میکند و باید خودتان این ابعاد را تغییر دهید.

گام سوم : سازه پنج پر را بسازید

اگر همه قطعات را درست بریده باشید، وقتی آنها را سر زاویه دار بهم بگذارید کاملاً بهم می‌چسبند. با چسب چوب هر پنج تخته را از سر زاویه دار بهم بچسبانید تا دو سازه پنج پر شکل بگیرد. اگر صندلی تان لوله تنظیم ارتفاع دارد باید وسط این دو تکه را سوراخ کنید تا لوله از آن عبور کنید.

گام چهارم : الگو را بکشید

قبل از اینکه سازه‌های پنج پر را بهم بچسبانید، یک الگو از آنها ببرید تا بعداً از آن استفاده کنید. این الگو کمک میکند که مطمئن بشویم قطعات را درست و دقیق روی هم چسبانده ایم.

گام پنجم : سازه‌های پنج پر را بهم بچسبانید

به جلو و پشت هر کدام از سازه‌های پنج پر یکی از حلقه‌های MDF را بچسبانید. قبل از اینکه کارتان را شروع کنید، وسط حلقه‌های MDF را هم سوراخ کنید تا میله صندلی از آنها عبور کند. سپس قطعات را بهم بچسبانید و وقتی چسب‌ها خشک شدند، سوراخ‌ها را دریل کنید. بعد از اینکه سوراخ‌ها را دریل کردید.

وقتی منتظرید چسب این قسمت از پایه صندلی خشک بشود، پایه‌های افقی و عمودی را ببرید. اندازه این پایه‌ها به فاصله بین پره‌ها و طولی که برای پایه در نظر گرفته اید بستگی دارد. بعد از اینکه اندازه‌ها را بدست آوردید، پنج پایه عمودی و ده پایه افقی ببرید.

گام ششم : پایه‌های افقی و عمودی را اضافه کنید

پایه‌های عمودی دو سازه پنج پر را بهم وصل می‌کنند. برای چسباندن این پایه‌ها، ابتدا به یک سر همه پایه‌ها چسب بزنید و هر کدام از آنها را روی یکی از پره‌های یکی از سازه‌ها بچسبانید. به سر دیگر پایه‌ها هم چسب بزنید و سازه پنج پر دوم را هم روی آن بگذارید. حالا این قطعات را با پیچ و سوراخ‌هایی که از قبل دریل کرده اید، بیشتر سفت تر کنید.

برای وصل کردن پایه‌های افقی هم همین کار را می‌کنیم. ابتدا پایه‌ها را با چسب بچسبانید و سپس پیچ‌ها را به سوراخ‌هایی که از قبل دریل کرده اید، ببندید.

گام هفتم : پایه صندلی را رنگ کنید

در این مرحله باید پایه صندلی اداری را رنگ کنید و چرخ‌ها را به آن اضافه کنید. این چرخ‌ها از صندلی جدا می‌شوند لازم نیست برای خرید آنها هزینه کنید.

بعد از اینکه پایه را رنگ کردید و رنگش خشک شد، روی هر کدام از بازوهای پایه چند سوراخ دریل کنید و چرخ‌ها را به آن ببندید.

گام هشتم : پایه را به صندلی وصل کنید

پیچ‌هایی که استفاده می‌کنید باید به اندازه کافی بلند باشند
پیچ‌هایی که استفاده می‌کنید باید به اندازه کافی بلند باشند

برای وصل کردن پایه لازم نیست پایه صندلی را سوراخ کنید. کافی است چند پیچ به اندازه سوراخ‌های چرخ پیدا کنید و چند سوراخ روی پره‌های بالای پایه دریل کنید. دقت کنید که پیچ‌های آن را کاملاً محکم ببرید.

صندلی جدیدتان آماده است

حالا می‌توانید از میز ایستاده نشسته هم استفاده کنید
حالا می‌توانید از میز ایستاده نشسته هم استفاده کنید

صندلی پایه بلند همان چیزی است که میز ایستاده تان کم داشت. حالا هم سالم کار می‌کنید و هم راندمان کاری تان حفظ میشود. درست است که نشستن طولانی مدت مضرات زیادی دارد اما ایستادن طولانی مدت هم خیلی خسته کننده است. وقتی صندلی پایه بلند داشته باشید، فقط با یک میز ایستاده هم می‌توانید ایستاده کار کنید و هم نشسته.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : برای میز ایستاده صندلی پایه بلند بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : برای میز ایستاده صندلی پایه بلند بسازید
توضیح کوتاه
با این پایه پشت میز ایستاده تان بشینید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت جلد چوبی دفتر با طرح درخت و هالووین... ساخت جلد دفتر کار سختی نیست و از وسایل مختلفی می شود برای اینکار استفاده کرد؛ چرم، پارچه و حتی شلوار جین! طرز ساخت این نوع جلدها را قبلاً در ساختنی یا...
آموزش ساخت : پرینتر سه بعدی (استریولیتوگرافی) بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک پرینتر سه بعدی استریولیتوگرافی را یاد می گیرید. این پرینتر خانگی کارایی های پرینترهای صنعتی را ندارد اما میتواند پاسخگوی...
آموزش ساخت : جا ادویه ای سیمانی بسازید شاید ایده خیلی از ایده جا ادویه ای سیمانی خوشتان نیاید و فکر کنید وسایل سیمانی خیلی به ظاهر آشپزخانه نمی آیند اما همیشه اینطور نیست. اولاً سیمان را خی...
با استفاده از آینه بین نهایت ساعت دیواری LED متفاوت بسازید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت آینه بی نهایت را یاد گرفته اید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور یک ساعت دیواری LED با طرح آینه بی نهایت بسازید. این س...
آموزش ساخت : چراغ رنگین کمانی بسازید یکی از کاربردهای رایج آردوینو، کنترل نوارهای ال ای دی RGB است. در این ساختنی می خواهیم از این کارکرد استفاده کنیم و یک چراغ رنگین کمانی زیبا بسازیم. ظ...
پروژه آردوینو : دستگاه مشت زن بسازید در این ساختنی، طرز ساخت یک پروژه آردوینو جذاب را برایتان آماده کرده ایم : یک دستگاه مشت زن که رومیزی. این پروژه آردوینو می تواند هدیه بسیار منحصر به ف...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار شارژر باتری اتوماتیک به دو روش مختلف

باتری‌های قلمی‌هنوز کاربرد زیادی دارند و عمر کم آنها تاثیری در این مسئله ندارد. اگر …

پاسخ دهید