خانه / چگونه بسازیم / آموزش ساخت : برای میز ایستاده صندلی پایه بلند بسازید

آموزش ساخت : برای میز ایستاده صندلی پایه بلند بسازید

چند سالی است که استفاده از میزهای ایستاده بیشتر شده و خیلی ها ترجیح می دهند ایستاده کار کنند. اما اگر شما هم یک میز ایستاده در خانه یا محل کارتان داشته باشید، حتما بعد از چند ساعت خسته شده اید. اگر یک صندلی پایه بلند داشته باشید، دیگر نیاز نیست بین کارتان وقفه بیاندازید تا روی فایل و وسایل دیگر بشینید.

در این ساختنی نمی خواهیم صندلی بسازیم؛ بله یک پایه بلند برای صندلی اداری میسازیم که ارتفاع آن را بیشتر کند. این پایه از جنس چوب است و با چند ابزار ساده مثل دریل و اره ساخته میشود. ساخت این پایه زمان زیادی نمی برد اما باعث صرفه جویی قابل توجهی در زمان کار و استراحت تان میشود.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • الوار 4×2
  • تخته MDF
  • چسب چوب
  • پیچ
  • رنگ
  • دریل
  • اره دستی

گام دوم : چوب ها را ببرید

شکل قطعاتی که در این مرحله می برید به شکل پایه صندلی اداری تان بستگی دارد. البته پایه بیشتر صندلی های اداری یک شکل است و به احتمال زیاد شما هم می توانید از همین طراحی استفاده کنید. اگر شکل پایه صندلی تان متفاوت است، باید خودتان قطعات را طراحی کنید.

در این مرحله قطعاتی را می بریم که یک سازه 5 پر می سازند که زیر پایه قرار می گیرد. از الوار 4×2 ده قطعه ببرید که 35.5 سانتیمتر طول داشته باشند. بعد از اینکه این ده تخته را بریدید، یک سر آن را گرد کنید و سر دیگر را آن از وسط با زاویه 75 درجه ببرید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت کباب پز ذغالی با وسایل آشپزخانه بدون استفاده

سپس از تخته MDF شش میلیمتری، چهار دایره به قطر 30.4 سانتیمتر ببرید. این دایره ها بین سازه 5 پر قرار می گیرد.

دقت کنید که این ابعاد بسته به نوع و ابعاد پایه صندلی فرق میکند و باید خودتان این ابعاد را تغییر دهید.

گام سوم : سازه پنج پر را بسازید

اگر همه قطعات را درست بریده باشید، وقتی آنها را سر زاویه دار بهم بگذارید کاملاً بهم می چسبند. با چسب چوب هر پنج تخته را از سر زاویه دار بهم بچسبانید تا دو سازه پنج پر شکل بگیرد. اگر صندلی تان لوله تنظیم ارتفاع دارد باید وسط این دو تکه را سوراخ کنید تا لوله از آن عبور کنید.

گام چهارم : الگو را بکشید

قبل از اینکه سازه های پنج پر را بهم بچسبانید، یک الگو از آنها ببرید تا بعداً از آن استفاده کنید. این الگو کمک میکند که مطمئن بشویم قطعات را درست و دقیق روی هم چسبانده ایم.

گام پنجم : سازه های پنج پر را بهم بچسبانید

به جلو و پشت هر کدام از سازه های پنج پر یکی از حلقه های MDF را بچسبانید. قبل از اینکه کارتان را شروع کنید، وسط حلقه های MDF را هم سوراخ کنید تا میله صندلی از آنها عبور کند. سپس قطعات را بهم بچسبانید و وقتی چسب ها خشک شدند، سوراخ ها را دریل کنید. بعد از اینکه سوراخ ها را دریل کردید.

وقتی منتظرید چسب این قسمت از پایه صندلی خشک بشود، پایه های افقی و عمودی را ببرید. اندازه این پایه ها به فاصله بین پره ها و طولی که برای پایه در نظر گرفته اید بستگی دارد. بعد از اینکه اندازه ها را بدست آوردید، پنج پایه عمودی و ده پایه افقی ببرید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : کیف تبلت جین ساده و شیک بدوزید

گام ششم : پایه های افقی و عمودی را اضافه کنید

پایه های عمودی دو سازه پنج پر را بهم وصل می کنند. برای چسباندن این پایه ها، ابتدا به یک سر همه پایه ها چسب بزنید و هر کدام از آنها را روی یکی از پره های یکی از سازه ها بچسبانید. به سر دیگر پایه ها هم چسب بزنید و سازه پنج پر دوم را هم روی آن بگذارید. حالا این قطعات را با پیچ و سوراخ هایی که از قبل دریل کرده اید، بیشتر سفت تر کنید.

برای وصل کردن پایه های افقی هم همین کار را می کنیم. ابتدا پایه ها را با چسب بچسبانید و سپس پیچ ها را به سوراخ هایی که از قبل دریل کرده اید، ببندید.

گام هفتم : پایه صندلی را رنگ کنید

در این مرحله باید پایه صندلی اداری را رنگ کنید و چرخ ها را به آن اضافه کنید. این چرخ ها از صندلی جدا می شوند لازم نیست برای خرید آنها هزینه کنید.

بعد از اینکه پایه را رنگ کردید و رنگش خشک شد، روی هر کدام از بازوهای پایه چند سوراخ دریل کنید و چرخ ها را به آن ببندید.

گام هشتم : پایه را به صندلی وصل کنید

پیچ هایی که استفاده می کنید باید به اندازه کافی بلند باشند
پیچ هایی که استفاده می کنید باید به اندازه کافی بلند باشند

برای وصل کردن پایه لازم نیست پایه صندلی را سوراخ کنید. کافی است چند پیچ به اندازه سوراخ های چرخ پیدا کنید و چند سوراخ روی پره های بالای پایه دریل کنید. دقت کنید که پیچ های آن را کاملاً محکم ببرید.

صندلی جدیدتان آماده است

حالا می توانید از میز ایستاده نشسته هم استفاده کنید
حالا می توانید از میز ایستاده نشسته هم استفاده کنید

صندلی پایه بلند همان چیزی است که میز ایستاده تان کم داشت. حالا هم سالم کار می کنید و هم راندمان کاری تان حفظ میشود. درست است که نشستن طولانی مدت مضرات زیادی دارد اما ایستادن طولانی مدت هم خیلی خسته کننده است. وقتی صندلی پایه بلند داشته باشید، فقط با یک میز ایستاده هم می توانید ایستاده کار کنید و هم نشسته.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت درایور موتور براشلس با آی سی DRV10866

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : برای میز ایستاده صندلی پایه بلند بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : برای میز ایستاده صندلی پایه بلند بسازید
توضیح کوتاه
با این پایه پشت میز ایستاده تان بشینید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با موتور و چرخ دنده چراغ قوه بسازید!... اگر اهل دنیای ساختنی نباشید، این آموزش ساخت برایتان کمی عجیب خواهد بود. سرهم کردن یک موتور برای ساخت یک چراغ قوه ساده برای خیلی ها عجیب است؛ البته نه ...
دستگاه آبیاری اتوماتیک گیاهان بسازید ! اگر دوست دار گیاهان هستنید و یا در خانه و آپارتمان خود گیاه نگهداری می کنید، حتما می دانید که آبیاری به موقع گیاهان چه اهمیتی در رشد و سلامتی آن ها دا...
دستور تهیه : سوپ مارچوبه درست کنید تابحال چند غذا با مارچوبه پخته اید؟ این گیاه طعم لذیذ و خواص بی نظیری دارد اما ایرانی ها کمتر برای پخت و پز از آن استفاده می کنند. در این پست ساختنی ط...
اجاق فلزی فوری با شعله قوی و بادوام بسازید... روش های ساخت اجاق مسافرتی و وسایلی که می توان با آنها اجاق ساخت، بسیار متنوع هستند. در این ساختنی یکی از این روش های ساخت اجاق فلزی را یاد می گیرید که...
آموزش ساخت : پرینتر سه بعدی (استریولیتوگرافی) بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک پرینتر سه بعدی استریولیتوگرافی را یاد می گیرید. این پرینتر خانگی کارایی های پرینترهای صنعتی را ندارد اما میتواند پاسخگوی...
پایه گیتار چوبی ساده و شیک بسازید اگر نوازنده گیتار هستید، حتماً دوست ندارید گیتارتان همیشه داخل ساک و دور از چشم باشد. بهترین کار این است که یک پایه گیتار داشته باشید. اگر نمی خواهید ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید