خانه / اخبار / اثر حیرت انگیز موسیقی بر مغز انسان

اثر حیرت انگیز موسیقی بر مغز انسان

موسیقی در بسیاری از قسمت های مغز پردازش می شود.
موسیقی در بسیاری از قسمت های مغز پردازش می شود.

شاید همین حالا هم در حال گوش دادن به موسیقی باشید. چه در حال ایده پردازی باشید و چه در حال چک کردن کارهایی که باید انجام دهید. در ادامه نحوه تاثیر موسیقی بر کارکرد مغز شرح داده شده است.

بدون موسیقی، زندگی یک اشتباه بود.

نیچه

همان طور که در تصویر بالا نشان داده شده، موسیقی قسمت های مختلف مغز را تحت تاثیر قرار می دهد. در این مطلب اشاره هایی به کلیت این موضوع می کنیم.

 احساسات متفاوت از موسیقی

معمولا می توانیم بگوییم یک قطعه موسیقی شاد است است یا غمگین اما این تنها مسئله ای درباره احساس ما از شنیدن آن نیست بلکه مغز واقعا به موسیقی شاد یا ناراحت عکس العمل متفاوتی نشان می دهد.

حتی قطعات کوچکی موسیقی شاد یا غمگین می تواند ما را تحت تاثیر قرار دهد. مطالعه ای نشان داده که بعد از شنیدن یک قطعه موسیقی، شرکت کنندگان بیشتر تمایل داشتند که یک صورت بی حس را شاد یا ناراحت تعبیر کنند تا با چیزی که شنیده اند تطابق پیدا کند. این اتفاق برای بقیه حالات صورت انسان نیز می افتد اما برای صورت های خنثی بیشتر جالب توجه است.

چیز دیگری که درباره تاثیر پذیری ما از موسیقی جالب است وجود دو نوع هیجان مربوط به موسیقی است: هیجانات درک شده و هیجانات احساس شده. به این معنا که ما می توانیم هیجانات یک قطعه موسیقی را بدون احساس کردن آن ها درک کنیم، موضوعی که توضیح می دهد چرا برای بعضی از ما گوش دادن به موسیقی غمگین بیشتر لذت بخش است تا ناراحت کننده.

بر خلاف احساسات زندگی واقعی، ما واقعا نگرانی یا خطری با گوش دادن به موسیقی احساس نمی کنیم پس می توانیم هیجانات مربوط به قطعه را بدون حس کردن آن ها دریافت کنیم، شاید بتوان نام آن را احساسات نیابتی گذاشت.

موسیقی ملایم و خلاقیت

همه ما دوست داریم که صدای موسیقی را هنگام سر و کله زدن با فهرست کار هایمان زیاد کنیم. اما وقتی با کار های خلاقانه دست و پنجه نرم می کنیم موسیقی با صدای بلند بهترین گزینه نیست. به نظر می آید که سطح صدایی معمولی بهترین گزینه برای کار های خلاقانه است. حتی بیشتر از صدای کم، صدای امبینت خلاقیت را به کار می اندازد و حواس را هم پرت نمی کند.

سطح معمولی صدا سختی پردازش را افزایش می دهد، چیزی که پردازش انتزاعی را بهتر می کند و به خلاقیت بیشتر می انجامد. به بیان دیگر وقتی مجبوریم برای پردازش کار ها به شیوه همیشگی خود کمی تقلا کنیم، راه کار های خلاقانه تری پیدا می کنیم. در سطوح بالای صدا، تفکر خلاق ما از کار می افتد زیرا غرق موسیقی می شویم و باید تلاش زیادی برای پردازش اطلاعات به صورت موثر انجام دهیم. این موضوع به تاثیر دما و نور بر بازدهی کاری شبیه است، وقتی به صورتی تناقض گونه محیطی که کمی شلوغ باشد می تواند بهتر باشد.

در ساختنی بخوانید :  تشخیص خطر توسط مغز چطور صورت می گیرد؟

سلیقه موسیقی و شخصیت شناسی

این موضوع فقط روی بزرگ سالان آزمایش شده است اما باز هم بسیار جالب است. در تحقیقی بر روی زوج هایی که زمانی را برای شناخت هم می گذرانند، دانستن 10 آهنگ مورد علاقه طرف مقابل پیش بینی های قابل اعتمادی درباره شخصیت شخص ارائه کرد. آزمایش 5 ویژگی شخصیتی را مورد نظر قرار داد: تمایل به تجربه، برونگرایی، سازگاری، وجدان و پایداری احساسی.

جالب است که بعضی صفات بهتر از بقیه پیش بینی شده بودند. برای مثال، تمایل به تجربه سازی، برونگرایی و پایداری احساسی آسان ترین ویژگی ها برای پیش بینی بوند. اما وجدان زیاد از روی سلیقه موسیقی قابل تشخیص نبود. بر اساس تحقیقی در دانشگاه هروت وات (Heriot-Watt) درباره تطابق ژانر های مختلف موسیقی با شخصیت انسان ها آورده شده است:

 • طرفداران بلوز اعتماد به نفس بالایی دارند، خلاق، اهل بیرون رفتن، ملایمو آسان گیر هستند.
 • طرفداران جاز اعتماد به نفس بالایی دارند، خلاق، اهل بیرون رفتن و آسان گیر هستند.
 • طرفداران کلاسیک اعتماد به نفس بالایی دارند، خلاق، درونگرا و آسان گیر هستند.
 • طرفداران رپ اعتماد به نفس بالایی دارند و اهل بیرون رفتن هستند.
 • طرفداران اوپرا اعتماد به نفس بالایی دارند، خلاق و ملایم هستند.
 • طرفدارن کانتری و وسترن سخت کوش و اهل بیرون رفتن هستند.
 • طرفداران رجی اعتماد به نفسس بالایی دارند، خلاق، اهل بیرون رفتن، ملایم و آسان گیر هستند اما سخت کوش نیستند.
 • طرفداران دنس خلاق و اهل بیرون رفتن هستند اما ملایم نیستند.
 • طرفداران ایندی اعتماد به نفس کمی دارند، خلاق هستند، سخت کوش و ملایم نیستند.
 • طرفداران بالیوود خلاق و اهل بیرون رفتن هستند.
 • طرفداران راک و هوی متال اعتماد به نفس کمی دارند، خلاق هستند، سخت کوش و اهل بیرون رفتن نیستند اما ملایم و آسان گیر هستند.
 • طرفداران چارت پاپ اعتماد به نفس بالایی دارند، سخت کوش، اهل بیرون رفتن و ملایم  هستند اما خلاق و آسان گیر نیستند.
 • طرفداران سول اعتماد به نفس بالایی دارند، خلاق، اهل بیرون رفتن، ملایم و آسان گیر هستند.

البته تعمیم نتایج این مطالعه بر همه افراد سخت است.

موسیقی و رانندگی

مطالعه دیگری روی نوجوانان و جوانان با تمرکز بر تاثیر پذیری رانندگی آنان از موسیقی انجام شده است. رانندگان در حال گوش دادن به موسیقی انتخابی خود،  سکوت یا آهنگ های “امن” انتخاب شده توسط آزمایش کنندگان مورد آزمایش قرار گرفتند. البته هر کس آهنگ مورد علاقه خود را ترجیح می داد اما معلوم شد که این آهنگ ها بیشتر به حواس پرتی می انجامند. رانندگان با گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود مهاجم تر شدند و با اشتباهات بیشتر رانندگی کردند.

در ساختنی بخوانید :  آناناس ،راه نجات بقیه محصولات کشاورزی از خطر کمبود آب !

جالب تر این که آهنگ های امن انتخاب شده توسط آزمایش کنندگان از سکوت بهتر بود. به نظرمی آید که موسیقی نا آشنا یا غیر هیجان انگیز برای راننده در هنگام رانندگی بهترین چیز است.

 تمرین موسیقی و افزایش مهارت ها

تاثیر یادگیری نواختن موسیقی بر مغز

معمولا تصور می کنیم که یادگیری نواختن یک آلت موسیقی برای بچه ها مفید است اما در واقع این کار بیش تر از آن چه تصور می کنیم سودمند است. مطالعه ای نشان داد کودکانی که سه سال یا بیشتر تمرین نواختن موسیقی کردند در مهارت های تشخیص شنوایی وحرکتی عملکرد بهتری داشتند. آن ها در لغت و مهارت های استدلال غیر شفاهی نیز که شامل فهم و تحلیل اطلاعات بصری می شد بهتر بودند، اطلاعاتی مانند شناسایی روابط، شباهت ها و تفاوت ها بین اشکال و الگو ها.

این دو حوزه از تصورات ما از تمرین موسیقی کاملا خارج هستند، پس جالب است که بدانیم نواختن یک آلت موسیقی چطور می تواند به کودکان در پرورش مهارت های مهم و متنوع کمک کند. تحقیقی مشابه رابطه ای این چنینی بین مهارت های حرکتی و ورزش نشان می دهد.

موسیقی کلاسیک و توجه بصری

تنها کودکان نیستند که می توانند از آموزش موسیقی سود ببرند. در یک تحقیق کوچک بیمارانی که مورد حمله سکته قرار گرفته بودند نشان دادند که توجه بصری آن ها با گوش دادن به موسیقی کلاسیک بهتر شده است. آزمایش از سکوت هم برای مقایسه نتایج استفاده کرد و معلوم شد مانند آزمایش رانندگی سکوت نتیجه بدتری دارد. از آن جایی که این آزمایش بسیار کوچک بود، برای اعتبار سنجی نتیجه گیری ها باید بیشتر پردازش شوند.

شنیدن یک طرف مکالمه تلفنی

در مطالعه دیگری درباره صدا، و نه آهنگ، نشان داده شد که شنیدن صدای یک طرف مکالمه بیشتر از شنیدن صدای دو طرف آن انسان را گیج می کند. بعد از این که در آماری نشان داده شد 82 درصد مردم شنیدن صدای یک طرف مکالمه تلفنی را آزار دهنده می دانند، ورونیکا گالون (Veronica Galván) روان شناس دانشگاه سن دیگو تصمیم گرفت تا دلیل این موضوع را بفهمد.

در آزمایش او شرکت کنندگان یک جدول را در حین شنیدن صدای یک طرف مکالمه در پس زمینه حل می کردند. گروهی دیگر از شرکت کنندگان صدای دو طرف مکالمه بین دو نفر در اتاق را می شنیدند. کسانی که صدای یک طرف را داشتند بیشتر از کسانی که صدای دو طرف را داشتند تمرکز خود را از دست داده بودند و همچنین میزان بیشتری از صحبت ها را به یاد داشتند، نشان دهنده اینکه توجه آن ها بیشتر از دیگر شرکت کنندگان به مکالمه جلب شده بود. غیر قابل پیش بینی بودن مکالمه یک طرفه دلیل جلب توجه بیشتر آن است. شنیدن دو طرف مکالمه به ما دید بیشتری می دهد و اجازه حذف این عامل عدم تمرکز را می دهد. یک بار دیگر همان طور که قبلا هم گفته شد اشاره می کنیم که از دست دادن تمرکز به دلایل مختلف همیشه چیز بدی نیست.

در ساختنی بخوانید :  برج بدون دود هلند، تصفیه کننده هوا

موسیقی در ورزش

همان طور که سکوت در هنگام کارهایی که نیاز به خلاقیت دارند کمک چندانی نمی کرد در هنگام ورزش کردن هم همین طور است. در تحقیقی درباره اثر موسیقی در هنگام ورزش که در سال 1911 انجام شد، یک محقق آمریکایی، لئونارد آیرس (Leonard Ayres)، کشف کرد که دوچرخه سواران هنگان شنیدن موسیقی تند تر پدال می زنند.

دلیل این امر توانایی موسیقی در از بین بردن خستگی مغز است. وقتی بدن ما می فهمد که خسته است و می خواهد به ورزش خاتمه دهد، برای استراحت کردن سیگنال هایی به مغز می فرستد. گوش دادن به موسیقی توجه مغز را از این پیام ها کمتر می کند و به ما اجازه می دهد این سیگنال های استراحت را باطل کنیم، اگرچه این موضوع بیشتر برای ورزش با شدت کم یا معمولی صدق می کند و در هنگام ورزش شدید موسیقی قدرت دزدیدن توجه مغز از درد تمرینات را ندارد.

نه تنها با گوش دادن به موسیقی می توانیم بیشتر و شدید تر ورزش کنیم بلکه می توانیم انرژی خود را کارآمد تر مصرف کنیم. تحقیقی در سال 2012 نشان داد که دوچرخه سوارانی که به موسیقی گوش می دهند 7 درصد اکسیژن کمتری نسبت به آن هایی که در سکوت پدال می زنند، استفاده می کنند.

چند تحقیق جدید نشان می دهد که یک اثر سقفی در موسیقی حدود 145 bpm وجود دارد، سطحی که هر چیزی بیشتر از آن نمی تواند توجه بیشتری جلب کند. پس هنگام گوش کردن به لیست آهنگ های خود هنگام ورزش به این نکته توجه کنید. برای ژانر های مختلف اینطور تعریف می شود:

ژانر های مختلف موسیقی ضرباهنگ مختلفی دارند.
ژانر های مختلف موسیقی ضرباهنگ مختلفی دارند.

حالا اگر این گام ها را با ورزشی که انجام می دهیم ترکیب کنیم می توانیم در هماهنگی بیشتری به سر ببریم و ضرب درست برای تمرین خود را پیدا کنیم. اگر تصاویر بالا و پایین را با هم بررس کنید پیدا کردن یک حالت خوب بسیار ساده خواهد بود:

ضرباهنگ مناسب پیاده روی های مختلف
ضرباهنگ مناسب پیاده روی های مختلف

پس همان طور که ورزش ما را خوشحال تر می کند، عجیب نیست که موسیقی به طور قابل ملاحظه ای موفقیت ورزشی ما را بیشتر کند.

منبع

خلاصه مطلب
اثر حیرت انگیز موسیقی بر مغز
عنوان مطلب
اثر حیرت انگیز موسیقی بر مغز
توضیح کوتاه
موسیقی قسمت های مختلف مغز و فعالیت ها را تحت تاثیر قرار دهد و سلیقه موسیقی تا حدودی درباره روان فرد اطلاعات به دست می دهد.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

خطر انقراض موز های دنیا را تهدید می کند !... شاید فکر می کنید مگر می شود موز هم منقرض شود؟ موز محبوب ترین میوه در جهان است ! اما به نظر می رسد یک نوع قارچ کشنده دارد نسلش را منقرض می کند. در چند ...
ماموریت فضایی LUNAR میخواهد موی شما را در ماه دفن کند... اکتشافات فضایی آنقدر هیجان انگیز است که تقریباً همه ما میخواهیم سهمی در آنها داشته باشیم اما یکی از جنبه های سفرهای فضایی مانع ما می شوند : برچسب قیمت...
پرینت سه بعدی میکرو ارگان ها با استفاده از سلول های بنیادی... روز هایی که پرینتر های سه بعدی تنها اشیاء پلاستیکی اغلب به درد نخوری می ساختند تمام شده است، دانشمندان می گویند پرینت سه بعدی میکرو ارگان ها با سلول ه...
آخرین تصاویر فضاپیمای داون از نقاط سفید روی سیارک سرس... ماهیت و دلیل بوجود آمدن نقاط سفید روی سیاره سرس هنوز برای دانشمندان روشن نشده است اما با نزدیک تر شدن فضاپیمای داون به سیارک سرس رسیدن به جواب را سریع...
پرواز مافوق صوت با خط فضایی با تکنولوژی حال حاضر کوتاه ترین مسیر بین استرالیا و اروپا 30 ساعت است، بیشتر از یک روز مسافرت. آژانس فضایی آلمان، DLR ، راه حلی برای این موضوع دارد: خ...
اخبار علمی : طوفان های شمالی عامل سرمای شدید در امریکا... این روزها در ایالات متحده، هوا بسیار سرد است و هنوز زمستان نیامده هوای بیشتر ایالت ها تقریباً زمستانی است. میتوانید مقصر این هوای سرد را در تصویر زیر ...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی

سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

موزیک باکس آردوینو

موزیک باکس (Music Box) با استفاده از آردوینو بسازید

دستگاه ملودی ساز یا موزیک باکس الکترونیکی ، دستگاهی است که به وسیله آن می …

پاسخ دهید