خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : گوشی هوشمند را به میکروسکوپ دیجیتالی تبدیل کنید

آموزش ساخت : گوشی هوشمند را به میکروسکوپ دیجیتالی تبدیل کنید

دنیا جای بسیار زیبایی است و علم از آن زیباتر است؛ کافی است یک میکروسکوپ داشته باشید تا زیبایی های خلقت را کشف کنید. در این ساختنی طرز ساخت یک پایه ارزان را یاد می گیرید که گوشی هوشمند شما را به یک میکروسکوپ دیجیتال تبدیل میکند. با این پایه می توانید تصاویر را تا 375 برابر بزرگ کنید و براحتی سلول های گیاهی و مولکول ها را تماشا کنید. علاوه بر این می توانید از این دنیای شگفت انگیز عکس هم بگیرید.

تمام تصاویری که در بالا می بینید با یک آیفون 4S گرفته شده اند. بهتر است قبل از ساخت پایه میکروسکوپ، ویدیوی زیر را هم ببینید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

این ساختنی خیلی ارزان است و در عرض 20 دقیقه آماده میشود. خیلی جالب و هیجان انگیز است که در عرض یک ساعت می توانید با موبایل تان مولکول های بشقاب میوه تان را ببینید.

وسایل مورد نیاز

 • 3 عدد پیچ کالسکه 11.3 سانتیمتر در 7 میلیمتر
 • 9 عدد مهره 7 میلیمتری
 • 3 عدد مهره پروانه ای 7 میلیمتری
 • 5 عدد واشر 7 میلیمتری
 • تخته چندلای 17.7 در 17.7 سانتیمتر (با ضخامت 1.9 سانتیمتر) برای ساخت پایه
 • پلکسی گلاس 17.7 در 17.7 سانتیمتر (با ضخامت 3 میلیمتر) برای ساخت پایه دوربین
 • پلکسی گلاس 7.6 در 17.7 سانتیمتر (با ضخامت 3 میلیمتر) برای ساخت پایه نمونه
 • یک تکه پلکسی گلاس (5 در 10 سانت) برای ساخت اسلاید (اختیاری)
 • اشاره گر لیزری (برای افزایش بزرگنمایی)
 • چراغ LED (برای دیدن نمونه هایی که در پس زمینه قرار دارند)

ابزار مورد نیاز

 • دریل
 • مته با اندازه مناسب
 • خط کش

گام دوم : لنز اشاره گر لیزری را جدا کنید

لنز هر نوع اشاره گر لیزری می تواند جای لنز ماکروی پایه میکروسکو مورد استفاده قرار بگیرد. لزومی ندارد برای خرید یک مدل گران قیمت پول بیشتری هزینه کنید. اگر از یک لنز استفاده کنید فقط 175 برابر بزرگنمایی خواهید داشت اما اضافه کردن یک لنز دیگر، بزرگنمایی میکروسکوپ را به 375 برابر میرساند.

برای جدا کردن لنز اشاره گر لیزری، ابتدا مخروط جلویی و پوشش پشتی لوله را باز کنید. باتری ها را جدا کنید. با پاک کن ته مداد تمام قطعات داخل لیزر را از جلوی لوله بیرون بریزید. قسمت جلوی اشاره گر (قسمتی که با فنر به باتری ها وصل نیست) جایی است که لنز قرار دارد. جلوی لنز یک تکه پلاستیک کوچک وجود دارد که باز باز کردن آن، لنز آزاد میشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : فلش مموری مخفی بسازید

گام سوم : چند نکته درباره لنز

وقتی لنز را از بغل نگه می کنید، قرینه نیست. در یک طرف لنز می توانید یک نوار نازک نیمه شفاف (حدود یک میلیمتر) ببینید. این طرف لنز نباید نزدیک دوربین قرار بگیرد. برای ایکه جهت درست را پیدا کنید، لنز را بین دو سر یک سنجاق مو بگذارید و سنجاق را به پشت موبایل بچسبانید. از دوربین موبایل اطراف تان را نگاه کنید و بزرگی میدان دید را به خاطر بسپارید. حالا سنجاق و لنز را برگردانید و یکبار دید دوربین گوشی را روشن کنید. آن طرف لنز که میدان دید بزرگتری بسازد، جهت درست لنز است.

با چسباندن لنز به پشت گوشی هم می توانید تصاویر میکروسکوپی خوبی بگیرید اما این روش مشکلاتی هم دارد. استفاده از موبایل در این حالت سخت است و ثابت نگه داشتن موبایل در حالت بزرگنمایی تقریباً غیر ممکن است. به همین خاطر باید یک پایه بسازیم تا کیفیت تصاویرمان بهتر شود.

گام چهارم : سوراخ ها را دریل کنید

قبل از این مرحله باید تخته چندلا را در ابعاد مناسب ببرید و آنها را سنباده بزنید. تخته ای که 1.9 سانتیمتر ضخامت دارد را بردارید و با ماژیک دو گوشه قسمت بالای آن را علامت بگذارید. یک علامت هم وسط قسمت پایین چوب بگذارید.

قبل از دریل کردن سوراخ ها یک تکه چوب بدون استفاده زیر تخته اصلی بگذارید. به این ترتیب سطح کارتان آسیب نمی بیند. پلکسی گلاس 17.7 در 17.7 سانتیمتر را روی تخته چندلایی که سوراخ کرده اید، قرار دهید. سپس پلکسی گلاس 7.6 در 17.7 سانتیمتر را طوری روی پلکسی گلاس بزرگتر قرار دهید که 1.9 سانتیمتر بال بالای آن فاصله داشته باشد. حالا هر سه قطعه را از روی هم دریل کنید. سوراخ ها باید کاملاً متقارن باشد؛ بعد از اینکه سوراخ ها را از یک طرف زدید، تخته ها را برگردانید و یکبار هم از پشت سوراخ را دریل کنید.

برای اینکه پلکسی گلاس موقع دریل کردن ترک نخورد، باید چند نکته را رعایت کنید. نکته اول اینکه باید آرام کار کنید. دریل را فشار ندهید و بگذارید آرام روی سطح پلکسی گلاس حرکت کند. از مته تیز استفاده کنید و آرام آن روی سطح پلکسی گلاس قرار دهید. می توانید دور قسمتی که قرار است سوارخ کنید را چسب بزنید تا احتمال ترک خوردن آن کم بشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ریخته گری فلز با خمیر سوگرو؛ ارزان، ساده و دقیق

گام پنجم : محل قرارگیری لنز را آماده کنید

یک مته که اندازه آن کوچکتر از قطر لنز باشد، بردارید و به دریل وصل کنید. همیشه می توانید اندازه سوراخ را بزرگتر کنید اما کوچکتر کردن آن امکان ندارد.
1.9 سانتیمتر فاصله از بالای پلکسی گلاس پایه دوربین در نظر بگیرید و یک سوراخ برای لنز دریل کنید. این سوراخ باید با سوراخ های پیچ در یک خط باشد.

اگر سوراخ برای لنز کوچک بود با سنباده یا سوهان سوراخ را کمی بزرگتر کنید. بزرگ کردن سوراخ را به آرامی پیش ببرید و هر از چند گاهی آن را آزمایش کنید. اگر کار را بدون وقفه انجام دهید، سوراخ بیش از حد بزرگ میشود و باید یک پلکسی گلاس دیگر ببرید.

مهمترین نکته در ساخت پایه این است که لنز در نزدیک ترین نقطه ممکن به دوربین باشد. اگر نمی خواهید گوشی را داخل قاب بگذارید، لنز را طوری داخل پایه قرار دهید که کاملاً با آن تراز باشد. در غیر این صورت، لنز را کمی از سوراخ بیرون بگذارید تا به دوربین نزدیک تر باشد.

اگر می خواهید از دو لنز استفاده کنید، هر دو لنز را بهم بچسبانید. یکی از لنزها را از زیر و لنز دیگر را از بالا داخل سوراخ دهید.

گام ششم : سوراخ های منبع نور را دریل کنید

سوراخ منبع نور باید دقیقاً زیر لنز باشد. ساده ترین راه برای علامت گذاری سوراخ منبع نور این است که پایه دوربین – بدون لنز – را زیر پایه قرار بدهید و با مداد نقطه دریل کردن سوراخ را علامت گذاری کنید. دقت کنید که این سوراخ باید کم عمق باشد و نیاز به مته مخصوص دارد.

گام هفتم : پایه را مونتاژ کنید

حالا همه قطعات برای مونتاژ آماده اند. کارتان را با واشرها و مهره ها شروع کنید و با استفاده از آنها پیچ ها را داخل سوراخ های پایه محکم کنید. سپس به پیچ های جلوی پایه دو مهره پروانه ای برعکس و واشر اضافه کنید. پایه نمونه را روی واشرها بگذارید و حدود 2.1 سانتیمتر صفحه را پایین بیاورید و پایه دوربین را هم به سازه اضافه کنید. حالا با یک اهرم پایه را چک کنید تا مطمئن شوید کاملاً صاف است. برنامه هایی هم برای بررسی صاف بودن و تراز بودن دوربین وجود دارد. وقتی مطمئن شدید همه صفحه ها صاف هستند، پیچ و مهره ها را صاف کنید.

در ساختنی بخوانید :  تقویت کننده سیگنال وای فای بادوام و کاربردی بسازید

میکروسکوپ دیجیتالی آماده است

حالا می توانید با میکروسکوپ چند هزار تومنی تان از دنیای ذره بینی عکس و ویدیو تهیه کنید. سلول های گیاهی بهترین مورد برای کار با این میکروسکوپ دیجیتالیهستند اما می توانید میکرسکوپ را با هر چیز دیگر هم آزمایش کنید.

با این ساختنی می توانید خیلی راحت صاحب یک میکروسکوپ با کیفیت بشوید. با کمک این آموزش ساخت می توانید یک کاردستی عالی بسازید. این میکروسکوپ دیجیتالی هدیه خوبی برای کودکان و نوجوانان است و کارایی های کشف نشده گوشی هوشمند و شگفتی های دنیای اطراف شان را به آنها نشان میدهد.

اشکال یابی

در اینجا برخی از مشکلات رایج در حین ساخت پایه را آورده ایم و راه حل هر کدام از آنها را هم گفته ایم.

لنز فوکوس نمی شود. وقتی لنز روی چیزی که زیر آن قرار دارد، فوکوس نمیشود میکروسکوپ اصلاً کار نمیکند. دلیل اصلی این مشکل نزدیک نبودن شی مورد نظر به لنز است. برای حل این مشکل باید پایه نمونه را به پایه دوربین نزدیک تر کنید.

ترک خوردن پلکسی گلاس. به این مورد قبلاً هم اشاره کردیم. اگر در حین دریل کردن پلکسی گلاس ترک برداشت، کارتان را خیلی آهسته ادامه بدهید. هرگز دریل را فشار ندهید و چیزی به وزن آن اضافه نکنید. تیزترین مته ای که دارید را استفاده کنید و دور محل سوراخ را چسب بزنید تا احتمال ترک خوردن کم بشود.

نکته آخر اینکه درباره انتخاب منبع نور است. نور منبع نور حتماً باید عمودی باشد. اگر طول چراغ تان خیلی بلند است یا چراغ را دستکاری کنید یا فاصله پایه نمونه با آن را بیشتر کنید. برای اینکار باید از پیچ های بلندتر استفاده کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : گوشی هوشمند را به میکروسکوپ دیجیتالی تبدیل کنید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : گوشی هوشمند را به میکروسکوپ دیجیتالی تبدیل کنید
توضیح کوتاه
با گوشی هوشمند میکروسکوپ دیجیتالی بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آمپلی فایر چوبی آکوستیک بدون مدار الکتریکی برای گوشی همراه بسازید !... قبلاً در ساختنی طرز ساخت انواع آمپلی فایر کوچک و بزرگ را یاد گرفته اید. تمام آن آمپلی فایرها با بلندگو و قطعات الکترونیکی دیگر ساخته می شوند. اما یک ن...
طریقه ساخت سیم فنری با استفاده از سیم های معمولی... سیم فنری بهترین راه برای کوتاه کردن سیم های بلند در پروژه های مختلف است. حالت فنری این نوع سیم این امکان را فراهم می کند که سیم براحتی باز و بسته بشود...
کنترلر شارژ خورشیدی اتوماتیک بسازید در ساختنی طرز ساخت انواع شارژر خورشیدی را یاد گرفته اید. اما بیشتر این شارژرها کنترلر ندارند؛ یعنی شارژ باتری را به صورت خودکار قطع نمی کنند. در این س...
آموزش ساخت : آمپلی فایر گیتار بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک آمپلی فایر گیتار را یاد می گیرید. این آمپلی فایر گیتار طوری طراحی شده که داخل جیب جا بگیرد و در عین حال کیفیت صدای بالایی دا...
با اوریگامی گل رز یک اوریگامی سه بعدی و تزیینی بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور با اوریگامی گل رز معروف J.C. Nolan یک اوریگامی سه بعدی بسازید. از این اوریگامی سه بعدی زیبا می توانید برای ساخت زیورآل...
پروژه آردوینو : نمایشگر پیکسلی NeoBoard بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت یک پروژه آردوینو را یاد می گیرید که از بسیاری جهات به ماتریکس های LED شبیه است. یک نمایشگر پیکسلی ۱۶ در ۱۶ به نام NeoBoard که...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

۴ دیدگاه ها

 1. سلام
  اشاره گر لیزری مناسب از کجا میشه تهیه کرد؟؟؟؟؟؟

 2. لیزر را خریدم ولی اصلا لنزی نداشت. این لنزی که شما میگید نمره چند است؟

 3. من چند تا از این لیزها خریدم ولی هیچکدوم از این لنزها نداره. اصلا همچین لیزری تو بازار وجود نداره.

پاسخ دهید