خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : گوشی هوشمند را به میکروسکوپ دیجیتالی تبدیل کنید

آموزش ساخت : گوشی هوشمند را به میکروسکوپ دیجیتالی تبدیل کنید

دنیا جای بسیار زیبایی است و علم از آن زیباتر است؛ کافی است یک میکروسکوپ داشته باشید تا زیبایی‌های خلقت را کشف کنید. در این ساختنی طرز ساخت یک پایه ارزان را یاد می‌گیرید که گوشی هوشمند شما را به یک میکروسکوپ دیجیتال تبدیل میکند. با این پایه می‌توانید تصاویر را تا 375 برابر بزرگ کنید و براحتی سلول‌های گیاهی و مولکول‌ها را تماشا کنید. علاوه بر این می‌توانید از این دنیای شگفت انگیز عکس هم بگیرید.

تمام تصاویری که در بالا می‌بینید با یک آیفون 4S گرفته شده اند. بهتر است قبل از ساخت پایه میکروسکوپ، ویدیوی زیر را هم ببینید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

این ساختنی خیلی ارزان است و در عرض 20 دقیقه آماده میشود. خیلی جالب و هیجان انگیز است که در عرض یک ساعت می‌توانید با موبایل تان مولکول‌های بشقاب میوه تان را ببینید.

وسایل مورد نیاز

 • 3 عدد پیچ کالسکه 11.3 سانتیمتر در 7 میلیمتر
 • 9 عدد مهره 7 میلیمتری
 • 3 عدد مهره پروانه ای 7 میلیمتری
 • 5 عدد واشر 7 میلیمتری
 • تخته چندلای 17.7 در 17.7 سانتیمتر (با ضخامت 1.9 سانتیمتر) برای ساخت پایه
 • پلکسی گلاس 17.7 در 17.7 سانتیمتر (با ضخامت 3 میلیمتر) برای ساخت پایه دوربین
 • پلکسی گلاس 7.6 در 17.7 سانتیمتر (با ضخامت 3 میلیمتر) برای ساخت پایه نمونه
 • یک تکه پلکسی گلاس (5 در 10 سانت) برای ساخت اسلاید (اختیاری)
 • اشاره گر لیزری (برای افزایش بزرگنمایی)
 • چراغ LED (برای دیدن نمونه‌هایی که در پس زمینه قرار دارند)

ابزار مورد نیاز

 • دریل
 • مته با اندازه مناسب
 • خط کش

گام دوم : لنز اشاره گر لیزری را جدا کنید

لنز هر نوع اشاره گر لیزری می‌تواند جای لنز ماکروی پایه میکروسکو مورد استفاده قرار بگیرد. لزومی‌ندارد برای خرید یک مدل گران قیمت پول بیشتری هزینه کنید. اگر از یک لنز استفاده کنید فقط 175 برابر بزرگنمایی خواهید داشت اما اضافه کردن یک لنز دیگر، بزرگنمایی میکروسکوپ را به 375 برابر میرساند.

برای جدا کردن لنز اشاره گر لیزری، ابتدا مخروط جلویی و پوشش پشتی لوله را باز کنید. باتری‌ها را جدا کنید. با پاک کن ته مداد تمام قطعات داخل لیزر را از جلوی لوله بیرون بریزید. قسمت جلوی اشاره گر (قسمتی که با فنر به باتری‌ها وصل نیست) جایی است که لنز قرار دارد. جلوی لنز یک تکه پلاستیک کوچک وجود دارد که باز باز کردن آن، لنز آزاد میشود.

گام سوم : چند نکته درباره لنز

وقتی لنز را از بغل نگه می‌کنید، قرینه نیست. در یک طرف لنز می‌توانید یک نوار نازک نیمه شفاف (حدود یک میلیمتر) ببینید. این طرف لنز نباید نزدیک دوربین قرار بگیرد. برای ایکه جهت درست را پیدا کنید، لنز را بین دو سر یک سنجاق مو بگذارید و سنجاق را به پشت موبایل بچسبانید. از دوربین موبایل اطراف تان را نگاه کنید و بزرگی میدان دید را به خاطر بسپارید. حالا سنجاق و لنز را برگردانید و یکبار دید دوربین گوشی را روشن کنید. آن طرف لنز که میدان دید بزرگتری بسازد، جهت درست لنز است.

با چسباندن لنز به پشت گوشی هم می‌توانید تصاویر میکروسکوپی خوبی بگیرید اما این روش مشکلاتی هم دارد. استفاده از موبایل در این حالت سخت است و ثابت نگه داشتن موبایل در حالت بزرگنمایی تقریباً غیر ممکن است. به همین خاطر باید یک پایه بسازیم تا کیفیت تصاویرمان بهتر شود.

گام چهارم : سوراخ‌ها را دریل کنید

قبل از این مرحله باید تخته چندلا را در ابعاد مناسب ببرید و آنها را سنباده بزنید. تخته ای که 1.9 سانتیمتر ضخامت دارد را بردارید و با ماژیک دو گوشه قسمت بالای آن را علامت بگذارید. یک علامت هم وسط قسمت پایین چوب بگذارید.

قبل از دریل کردن سوراخ‌ها یک تکه چوب بدون استفاده زیر تخته اصلی بگذارید. به این ترتیب سطح کارتان آسیب نمی‌بیند. پلکسی گلاس 17.7 در 17.7 سانتیمتر را روی تخته چندلایی که سوراخ کرده اید، قرار دهید. سپس پلکسی گلاس 7.6 در 17.7 سانتیمتر را طوری روی پلکسی گلاس بزرگتر قرار دهید که 1.9 سانتیمتر بال بالای آن فاصله داشته باشد. حالا هر سه قطعه را از روی هم دریل کنید. سوراخ‌ها باید کاملاً متقارن باشد؛ بعد از اینکه سوراخ‌ها را از یک طرف زدید، تخته‌ها را برگردانید و یکبار هم از پشت سوراخ را دریل کنید.

برای اینکه پلکسی گلاس موقع دریل کردن ترک نخورد، باید چند نکته را رعایت کنید. نکته اول اینکه باید آرام کار کنید. دریل را فشار ندهید و بگذارید آرام روی سطح پلکسی گلاس حرکت کند. از مته تیز استفاده کنید و آرام آن روی سطح پلکسی گلاس قرار دهید. می‌توانید دور قسمتی که قرار است سوارخ کنید را چسب بزنید تا احتمال ترک خوردن آن کم بشود.

گام پنجم : محل قرارگیری لنز را آماده کنید

یک مته که اندازه آن کوچکتر از قطر لنز باشد، بردارید و به دریل وصل کنید. همیشه می‌توانید اندازه سوراخ را بزرگتر کنید اما کوچکتر کردن آن امکان ندارد.
1.9 سانتیمتر فاصله از بالای پلکسی گلاس پایه دوربین در نظر بگیرید و یک سوراخ برای لنز دریل کنید. این سوراخ باید با سوراخ‌های پیچ در یک خط باشد.

اگر سوراخ برای لنز کوچک بود با سنباده یا سوهان سوراخ را کمی‌بزرگتر کنید. بزرگ کردن سوراخ را به آرامی‌پیش ببرید و هر از چند گاهی آن را آزمایش کنید. اگر کار را بدون وقفه انجام دهید، سوراخ بیش از حد بزرگ میشود و باید یک پلکسی گلاس دیگر ببرید.

مهمترین نکته در ساخت پایه این است که لنز در نزدیک ترین نقطه ممکن به دوربین باشد. اگر نمی‌خواهید گوشی را داخل قاب بگذارید، لنز را طوری داخل پایه قرار دهید که کاملاً با آن تراز باشد. در غیر این صورت، لنز را کمی‌از سوراخ بیرون بگذارید تا به دوربین نزدیک تر باشد.

اگر می‌خواهید از دو لنز استفاده کنید، هر دو لنز را بهم بچسبانید. یکی از لنزها را از زیر و لنز دیگر را از بالا داخل سوراخ دهید.

گام ششم : سوراخ‌های منبع نور را دریل کنید

سوراخ منبع نور باید دقیقاً زیر لنز باشد. ساده ترین راه برای علامت گذاری سوراخ منبع نور این است که پایه دوربین – بدون لنز – را زیر پایه قرار بدهید و با مداد نقطه دریل کردن سوراخ را علامت گذاری کنید. دقت کنید که این سوراخ باید کم عمق باشد و نیاز به مته مخصوص دارد.

گام هفتم : پایه را مونتاژ کنید

حالا همه قطعات برای مونتاژ آماده اند. کارتان را با واشرها و مهره‌ها شروع کنید و با استفاده از آنها پیچ‌ها را داخل سوراخ‌های پایه محکم کنید. سپس به پیچ‌های جلوی پایه دو مهره پروانه ای برعکس و واشر اضافه کنید. پایه نمونه را روی واشرها بگذارید و حدود 2.1 سانتیمتر صفحه را پایین بیاورید و پایه دوربین را هم به سازه اضافه کنید. حالا با یک اهرم پایه را چک کنید تا مطمئن شوید کاملاً صاف است. برنامه‌هایی هم برای بررسی صاف بودن و تراز بودن دوربین وجود دارد. وقتی مطمئن شدید همه صفحه‌ها صاف هستند، پیچ و مهره‌ها را صاف کنید.

میکروسکوپ دیجیتالی آماده است

حالا می‌توانید با میکروسکوپ چند هزار تومنی تان از دنیای ذره بینی عکس و ویدیو تهیه کنید. سلول‌های گیاهی بهترین مورد برای کار با این میکروسکوپ دیجیتالیهستند اما می‌توانید میکرسکوپ را با هر چیز دیگر هم آزمایش کنید.

با این ساختنی می‌توانید خیلی راحت صاحب یک میکروسکوپ با کیفیت بشوید. با کمک این آموزش ساخت می‌توانید یک کاردستی عالی بسازید. این میکروسکوپ دیجیتالی هدیه خوبی برای کودکان و نوجوانان است و کارایی‌های کشف نشده گوشی هوشمند و شگفتی‌های دنیای اطراف شان را به آنها نشان میدهد.

اشکال یابی

در اینجا برخی از مشکلات رایج در حین ساخت پایه را آورده ایم و راه حل هر کدام از آنها را هم گفته ایم.

لنز فوکوس نمی‌شود. وقتی لنز روی چیزی که زیر آن قرار دارد، فوکوس نمیشود میکروسکوپ اصلاً کار نمیکند. دلیل اصلی این مشکل نزدیک نبودن شی مورد نظر به لنز است. برای حل این مشکل باید پایه نمونه را به پایه دوربین نزدیک تر کنید.

ترک خوردن پلکسی گلاس. به این مورد قبلاً هم اشاره کردیم. اگر در حین دریل کردن پلکسی گلاس ترک برداشت، کارتان را خیلی آهسته ادامه بدهید. هرگز دریل را فشار ندهید و چیزی به وزن آن اضافه نکنید. تیزترین مته ای که دارید را استفاده کنید و دور محل سوراخ را چسب بزنید تا احتمال ترک خوردن کم بشود.

نکته آخر اینکه درباره انتخاب منبع نور است. نور منبع نور حتماً باید عمودی باشد. اگر طول چراغ تان خیلی بلند است یا چراغ را دستکاری کنید یا فاصله پایه نمونه با آن را بیشتر کنید. برای اینکار باید از پیچ‌های بلندتر استفاده کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : گوشی هوشمند را به میکروسکوپ دیجیتالی تبدیل کنید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : گوشی هوشمند را به میکروسکوپ دیجیتالی تبدیل کنید
توضیح کوتاه
با گوشی هوشمند میکروسکوپ دیجیتالی بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : دستبند ایمنی پاراکورد مخصوص کوهنوردی بسازید... اگر اهل کوهنوردی و ماجراجویی در طبیعت هستید، حتماً این دستبند ایمنی بدردتان می خورد. البته منظورمان از کوهنوردی و گردش در طبیعت، سفرهایی است که با ماج...
پروژه آردوینو : دستگاه سی ان سی (CNC) بسازید... در این ساختنی قصد داریم طرز ساخت یک دستگاه سی ان سی (CNC) با آردوینو را به شما بیاموزیم. دستگاه سی ان سی یکی از دستگاه های نسبتاً گرانی است که کاربرد ...
آموزش ساخت مدار آمپلی فایر ۶۰ وات با قطعات ارزان... آی سی STK4038 یک آمپلی فایر AF است که خروجی برق ۶۰ وات را در بار ۴ اهمی منتقل می کند. در این ساختنی طرز ساخت مدار آمپلی فایر ۶۰ وات با این قطعه را یاد...
آتش درست کردن در طبیعت با سیم ظرفشویی و باتری کتابی!... اگر اهل کمپ زدن در طبیعت و کوهنوردی باشید، حتماً از اهمیت مهارت آتش درست کردن خبر دارید. همه بلدند با کبریت یا انواع آتش زنه، آتش درست کنند اما اینها ...
آموزش ساخت عروسک ماهی بافتنی ؛ یک هدیه ارزان اما دوست داشتنی... بافتنی و قلاب بافی یکی از بهترین روش های عروسک سازی هستند. برای ساخت عروسک با این روش فقط به کاموا نیاز دارید و به همین خاطر هزینه تمام شده عروسک بافت...
آموزش ساخت جاحوله ای ارزان و شیک برای سرویس بهداشتی و حمام... خرید وسایل کاربردی مثل جاحوله ای با دردسرهای زیادی همراه است. پیدا کردن محصولی که طرح، اندازه، کارایی و قیمت مناسب و دلخواه داشته باشد، کار سختی است. ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار میکروفون تماسی با دیسک پیزو الکتریک

در این ساختنی آموزش ساخت مدار میکروفون تماسی را یاد می‌گیرید که در قلب آن …

۴ دیدگاه ها

 1. سلام
  اشاره گر لیزری مناسب از کجا میشه تهیه کرد؟؟؟؟؟؟

 2. لیزر را خریدم ولی اصلا لنزی نداشت. این لنزی که شما میگید نمره چند است؟

 3. من چند تا از این لیزها خریدم ولی هیچکدوم از این لنزها نداره. اصلا همچین لیزری تو بازار وجود نداره.

پاسخ دهید