خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / آموزش ساخت : سه پایه عکاسی بسازید

آموزش ساخت : سه پایه عکاسی بسازید

در این پست ساختنی طرز ساخت یک سه پایه عکاسی ارزان با پرینتر سه بعدی را یاد می گیرید. شاید با خواندن نام پرینتر سه بعدی ادعای ارزان بودن این سه پایه کمی عجیب بنظر برسد. اما حتی اگر پرینتر سه بعدی نداشته باشید و قطعات پرینت شده را سفارش بدهید، باز هم قسمتی از پولی سه پایه عکاسی در جیب تان میماند. در حالتی که پرینتر سه بعدی داشته باشید یاساخته باشید، فقط باید کمی میله و پیچ و مهره بخرید. پرینتر سه بعدی برای ساخت قلاب ها و اتصالات سه پایه استفاده میشود. البته می توانید این قلاب ها را خیلی راخت با دست درست کنید. پس اگر به سه پایه عکاسی لازم دارید اما پرینتر سه بعدی ندارید، باز هم می توانید از این آموزش ساخت کمک بگیرید. اتفاقاً طراحی های سه بعدی قلاب ها که در ادامه آنها را دانلود می کنید، کار ساخت قلاب های سه پایه را راحت تر میکند.

یک سه پایه عکاسی ساده و ارزان بسازید
یک سه پایه عکاسی ساده و ارزان بسازید

برای ساخت این پایه عکاسی از میله برق یا کاندوییت استفاده کرده ایم. میله برق نسبت به سایر فلزات مثل آلومینیوم و مس خیلی سبک تر است و همین مسئله جابجایی سه پایه عکاسی را ساده تر میکند. می توانید ابعاد سه پایه را تغییر بدهید تا بتوانید از آن برای انواع دوربین و حتی وسایل دیگر هم استفاده کنید.

گام اول : وسایل و ابزار مورد نیاز

وسایل مورد نیاز

 • 10 عدد میله برق 91 سانتیمتری به ضخامت 2 سانتیمتر
 • 3 عدد میله برق 30 سانتیمتری به ضخامت 2 سانتیمتر
 • 3 عدد پیچ 20-4/1 (به طول 8.8 سانتیمتر)
 • 6 عدد پیچ 20-4/1 (به طول 5 سانتیمتر)
 • 4 عدد پیچ 20-4/1 (به طول 3.8 سانتیمتر)
 • 10 عدد مهره قفلی 20-4/1
 • 3 عدد مهره 20-4/1
 • پایه صندلی لاستیکی 2 سانتیمتری (این قطعه اختیاری است اما خیلی بدرد میخورد)
 • چسب اپوکسی یا انواع دیگر (اختیاری)
در ساختنی بخوانید :  چراغ خواب کودک با اکشن فیگور دلخواه تان بسازید

ابزار مورد نیاز

 • دریل
 • مته 6 میلیمتری
 • آچار (این آچار باید به اندازه پیچ ها و مهره ها باشد)
 • سوهان
 • سنباده
 • اره آهن بری

گام دوم : اتصالات را پرینت کنید

طراحی اتصالات و قلاب ها با پرینتر سه بعدی کارتان را ساده تر میکند. البته می توانید این قطعات را خودتان با دست هم بسازید. متریال های مختلفی برای ساخت این قلاب ها مناسب هستند که ارزانترین آنها چوب است. از لینک زیر فایل طراحی قطعات سه بعدی را دریافت کنید و آنها را پرینت کنید.

اگر می خواهید قلاب ها را با دست بسازید اما نرم افزار نمایش فایل های طراحی سه بعدی را ندارید، با مراجعه به این لینک می توانید فایل ها را بصورت سه بعدی ببینید. زیر نمایشگر عکسی که در این صفحه می بینید، عکس های آبی وجود دارد که به صورت سه بعدی نمایش داده میشوند. کافی است روی این عکس ها کلیک کنید تا بزرگ شوند. حالا می توانید با موس آنها را تکان بدهید و آنها را از زوایای مختلف بررسی کنید تا قلاب ها را دقیق تر بسازید.

لیست و تعداد قطعات سه بعدی عبارت است از:

 • قطعه A (یک عدد)
 • قطعه B (یک عدد)
 • قطعه C (سه عدد)
 • قطعه D (سه عدد)
 • قطعه E (سه عدد)

قطعه کمکی دریل که با نام Drilling Helper ذخیر شده، جزو قطعات سازنده سه پایه عکاسی نیست و به همین خاطر ساخت آن ضرورتی ندارد. اما کار دریل کردن قطعات دیگر را خیلی ساده تر میکند و میتواند ابزار مفیدی برای سایر ساختنی هم باشد. از این قطعه دوتا بسازید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : جامدادی رولی چرم بدوزید

گام سوم : سه پایه را مونتاژ کنید

بعد از اینکه میله ها را در اندازه مناسب بریدید و قلاب ها را پرینت کردید (یا ساختید)، نوبت به مونتاژ سه پایه میرسد.

ابتدا تمام قطعات را داخل همه مهره های معمولی را داخل سه قلاب قطعه C قرار دهید. بجز این سه قلاب، بقیه قسمت های سه پای عکاسی با پیچ های معمولی ساخته میشوند.

پایه ها را از میله های 91 سانتیمتری و قلاب های C و D بسازید. همچنین می توانید یکی از پایه ها را بردارید و آن را در میله وسطی قرار دهید. با استفاده از قطعه کمکی که ساخته اید، یکی از سرهای دو میله کناری را سوراخ کنید. دقت کنید که قطعه کمکی باید کاملاً روی پایه تراز شده باشد. این سوراخ ها باید در قسمت بالای میله و مقابل پایه های لاستیکی باشند.

پایه ها را با استفاده از پیچ ها به قطعه A بچسبانید. سوراخ بزرگ این قطعه باید رو به پایین باشد.

قلاب کشویی وسط سه پایه را به میله 30 سانتیمتری وصل کنید. سوراخ های دو طرف میله را هم با استفاده از قطعه کمکی بسازید. هر کدام از قطعه های کمکی دریل را یک طرف میله بگذارید و مطئن شوید که هر دو سوراخ در یک طرف قرار دارند. برای اینکه مطمئن شوید جای قطعات کمکی درست است، میله را روی یک سطح صاف بگذارید.

سه پایه را تا جایی که می توانید صاف کنید و سپس قلاب کشویی را به آن وصل کنید. حالا می توانید با یکی از پیچ های 3.8 سانتی سر سه پایه را هم وصل کنید. سپس آخرین میله 91 سانتی و بقیه پایه ها را هم سرجایشان بگذارید.

در ساختنی بخوانید :  با کمترین مهارت چرم دوزی، ساک چرمی زنانه بدوزید

سه تا پیچ 3.8 سانتی باقیمانده را داخل دکمه قرار دهید و دکمه را هم داخب قطعه C و جایی که قبلاً پیچ ها را گذاشته اید، بگذارید.

حالا اگر بخواهید می توانید از چسب هم برای تقویت اتصالات استفاده کنید. اگربا سوهان سر پیچ ها را صاف کنید، سه پایه عکاسی تان ظاهر بهتری پیدا میکند.

سه پایه عکاسی آماده است

می توانید اندازه های سه پایه عکاسی را تغییر دهید
می توانید اندازه های سه پایه عکاسی را تغییر دهید

به همین سادگی صاحب یک سه پایه عکاسی ارزان و سبک شدید. اگر به پرینتر سه بعدی دسترسی داشته باشید، ساخت سه پایه زمان خیلی کمتری میبرد. اگر در ساخت قلاب ها دقت کنید، بدون پرینتر سه بعدی هم میتوانید یک سه پایه با همین کیفیت داشته باشید.

می توانید با تغییر دادن اندازه ضخامت برخی از میله ها و کمی تغییر در طراحی و مونتاژ، سه پایه را تاشو کنید تا حمل آن آسانتر بشود. شما هم اگر ایده ای برای بهتر شدن این ساختنی دارید، آن را با ما و خوانندگان ساختنی در میان بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با سه پایه عکاسی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با سه پایه عکاسی بسازید
توضیح کوتاه
یک سه پایه عکاسی ارزان و سبک!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : قفسه کتاب رومیزی بسازید اگر شما هم عادت به مطالعه همزمان چند کتاب دارید یا همیشه چند کتاب گوشه و کنار خانه می گذارید، باید یک قفسه کتاب رومیزی داشته باشید. با این قفسه کتاب ر...
آتش زنه ضدآب مخصوص کمپینگ و موقعیت های اضطراری بسازید... یکی از مهمترین وسایلی که برای کمیپنگ و کوهنوردی در هر شرایط طبیعی لازم است، آتش زنه است. برای اینکه مطمئن بشوید در طبیعت به مشکل برنمی خورید، باید چند...
آموزش ساخت: یک فن (پنکه) که با شمع کار می کند... آیا این داستان را شنیده اید که یکی از دانشمندان بزرگ ایرانی یک حمام را با یک شمع گرم می کرد ؟ البته شاید این داستان اندکی اغراق داشته باشد اما فکر می ...
با دستگاه انتقال برق بی سیم اجسام چرخنده را بدون تماس به حرکت درآورید... اگر اهل پروژه های الکترونیکی باشید، حتماً این چالش را تجربه کرده اید: باید یک چراغ، LED، موتور یا جسم چرخنده را بدون اتصال الکتریکی به حرکت دربیارید. ...
با کبریت چهار کاردستی و ابزار کوهنوردی کاربردی بسازید... همه ما می دانیم داشتن وسایل آتش افروزی مناسب برای کوهنورد چقدر مهم است. به همین خاطر این ابزار در هر کیت کوهنوردی پیدا می شود. در این ساختنی به شما یا...
دستکش سنسور دار با قابلیت اتصال به اندروید بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک دستکش سنسوردار را یاد می‌گیرید که کار یک سیستم ورودی برای گوشی هوشمند را انجام می‌دهد. سنسورهای روی این دستکش با حرکات انگشت...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید