خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / آموزش ساخت : سه پایه عکاسی بسازید

آموزش ساخت : سه پایه عکاسی بسازید

در این پست ساختنی طرز ساخت یک سه پایه عکاسی ارزان با پرینتر سه بعدی را یاد می‌گیرید. شاید با خواندن نام پرینتر سه بعدی ادعای ارزان بودن این سه پایه کمی‌عجیب بنظر برسد. اما حتی اگر پرینتر سه بعدی نداشته باشید و قطعات پرینت شده را سفارش بدهید، باز هم قسمتی از پولی سه پایه عکاسی در جیب تان میماند. در حالتی که پرینتر سه بعدی داشته باشید یاساخته باشید، فقط باید کمی‌میله و پیچ و مهره بخرید. پرینتر سه بعدی برای ساخت قلاب‌ها و اتصالات سه پایه استفاده میشود. البته می‌توانید این قلاب‌ها را خیلی راخت با دست درست کنید. پس اگر به سه پایه عکاسی لازم دارید اما پرینتر سه بعدی ندارید، باز هم می‌توانید از این آموزش ساخت کمک بگیرید. اتفاقاً طراحی‌های سه بعدی قلاب‌ها که در ادامه آنها را دانلود می‌کنید، کار ساخت قلاب‌های سه پایه را راحت تر میکند.

یک سه پایه عکاسی ساده و ارزان بسازید
یک سه پایه عکاسی ساده و ارزان بسازید

برای ساخت این پایه عکاسی از میله برق یا کاندوییت استفاده کرده ایم. میله برق نسبت به سایر فلزات مثل آلومینیوم و مس خیلی سبک تر است و همین مسئله جابجایی سه پایه عکاسی را ساده تر میکند. می‌توانید ابعاد سه پایه را تغییر بدهید تا بتوانید از آن برای انواع دوربین و حتی وسایل دیگر هم استفاده کنید.

گام اول : وسایل و ابزار مورد نیاز

وسایل مورد نیاز

 • 10 عدد میله برق 91 سانتیمتری به ضخامت 2 سانتیمتر
 • 3 عدد میله برق 30 سانتیمتری به ضخامت 2 سانتیمتر
 • 3 عدد پیچ 20-4/1 (به طول 8.8 سانتیمتر)
 • 6 عدد پیچ 20-4/1 (به طول 5 سانتیمتر)
 • 4 عدد پیچ 20-4/1 (به طول 3.8 سانتیمتر)
 • 10 عدد مهره قفلی 20-4/1
 • 3 عدد مهره 20-4/1
 • پایه صندلی لاستیکی 2 سانتیمتری (این قطعه اختیاری است اما خیلی بدرد میخورد)
 • چسب اپوکسی یا انواع دیگر (اختیاری)

ابزار مورد نیاز

 • دریل
 • مته 6 میلیمتری
 • آچار (این آچار باید به اندازه پیچ‌ها و مهره‌ها باشد)
 • سوهان
 • سنباده
 • اره آهن بری

گام دوم : اتصالات را پرینت کنید

طراحی اتصالات و قلاب‌ها با پرینتر سه بعدی کارتان را ساده تر میکند. البته می‌توانید این قطعات را خودتان با دست هم بسازید. متریال‌های مختلفی برای ساخت این قلاب‌ها مناسب هستند که ارزانترین آنها چوب است. از لینک زیر فایل طراحی قطعات سه بعدی را دریافت کنید و آنها را پرینت کنید.

اگر می‌خواهید قلاب‌ها را با دست بسازید اما نرم افزار نمایش فایل‌های طراحی سه بعدی را ندارید، با مراجعه به این لینک می‌توانید فایل‌ها را بصورت سه بعدی ببینید. زیر نمایشگر عکسی که در این صفحه می‌بینید، عکس‌های آبی وجود دارد که به صورت سه بعدی نمایش داده میشوند. کافی است روی این عکس‌ها کلیک کنید تا بزرگ شوند. حالا می‌توانید با موس آنها را تکان بدهید و آنها را از زوایای مختلف بررسی کنید تا قلاب‌ها را دقیق تر بسازید.

لیست و تعداد قطعات سه بعدی عبارت است از:

 • قطعه A (یک عدد)
 • قطعه B (یک عدد)
 • قطعه C (سه عدد)
 • قطعه D (سه عدد)
 • قطعه E (سه عدد)

قطعه کمکی دریل که با نام Drilling Helper ذخیر شده، جزو قطعات سازنده سه پایه عکاسی نیست و به همین خاطر ساخت آن ضرورتی ندارد. اما کار دریل کردن قطعات دیگر را خیلی ساده تر میکند و میتواند ابزار مفیدی برای سایر ساختنی هم باشد. از این قطعه دوتا بسازید.

گام سوم : سه پایه را مونتاژ کنید

بعد از اینکه میله‌ها را در اندازه مناسب بریدید و قلاب‌ها را پرینت کردید (یا ساختید)، نوبت به مونتاژ سه پایه میرسد.

ابتدا تمام قطعات را داخل همه مهره‌های معمولی را داخل سه قلاب قطعه C قرار دهید. بجز این سه قلاب، بقیه قسمت‌های سه پای عکاسی با پیچ‌های معمولی ساخته میشوند.

پایه‌ها را از میله‌های 91 سانتیمتری و قلاب‌های C و D بسازید. همچنین می‌توانید یکی از پایه‌ها را بردارید و آن را در میله وسطی قرار دهید. با استفاده از قطعه کمکی که ساخته اید، یکی از سرهای دو میله کناری را سوراخ کنید. دقت کنید که قطعه کمکی باید کاملاً روی پایه تراز شده باشد. این سوراخ‌ها باید در قسمت بالای میله و مقابل پایه‌های لاستیکی باشند.

پایه‌ها را با استفاده از پیچ‌ها به قطعه A بچسبانید. سوراخ بزرگ این قطعه باید رو به پایین باشد.

قلاب کشویی وسط سه پایه را به میله 30 سانتیمتری وصل کنید. سوراخ‌های دو طرف میله را هم با استفاده از قطعه کمکی بسازید. هر کدام از قطعه‌های کمکی دریل را یک طرف میله بگذارید و مطئن شوید که هر دو سوراخ در یک طرف قرار دارند. برای اینکه مطمئن شوید جای قطعات کمکی درست است، میله را روی یک سطح صاف بگذارید.

سه پایه را تا جایی که می‌توانید صاف کنید و سپس قلاب کشویی را به آن وصل کنید. حالا می‌توانید با یکی از پیچ‌های 3.8 سانتی سر سه پایه را هم وصل کنید. سپس آخرین میله 91 سانتی و بقیه پایه‌ها را هم سرجایشان بگذارید.

سه تا پیچ 3.8 سانتی باقیمانده را داخل دکمه قرار دهید و دکمه را هم داخب قطعه C و جایی که قبلاً پیچ‌ها را گذاشته اید، بگذارید.

حالا اگر بخواهید می‌توانید از چسب هم برای تقویت اتصالات استفاده کنید. اگربا سوهان سر پیچ‌ها را صاف کنید، سه پایه عکاسی تان ظاهر بهتری پیدا میکند.

سه پایه عکاسی آماده است

می‌توانید اندازه‌های سه پایه عکاسی را تغییر دهید
می‌توانید اندازه‌های سه پایه عکاسی را تغییر دهید

به همین سادگی صاحب یک سه پایه عکاسی ارزان و سبک شدید. اگر به پرینتر سه بعدی دسترسی داشته باشید، ساخت سه پایه زمان خیلی کمتری میبرد. اگر در ساخت قلاب‌ها دقت کنید، بدون پرینتر سه بعدی هم میتوانید یک سه پایه با همین کیفیت داشته باشید.

می‌توانید با تغییر دادن اندازه ضخامت برخی از میله‌ها و کمی‌تغییر در طراحی و مونتاژ، سه پایه را تاشو کنید تا حمل آن آسانتر بشود. شما هم اگر ایده ای برای بهتر شدن این ساختنی دارید، آن را با ما و خوانندگان ساختنی در میان بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با سه پایه عکاسی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با سه پایه عکاسی بسازید
توضیح کوتاه
یک سه پایه عکاسی ارزان و سبک!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

کمربند پاراکورد با طرح گره کبری بسازید در این ساختنی آموزش بافت کمربند پاراکورد با گره کبری را یاد می گیرید. بافت کمربند با این روش کار سختی نیست اما ممکن است کمی خسته کننده باشد چون باید ی...
سیم پیچ تسلا بسازید و کودکان را با برق و الکتریک آشنا کنید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت چند نمونه سیم پیچ تسلا را یاد گرفته اید. در این پست هم طرز ساخت یک سیم پیچ تسلای دیگر را یاد می گیرید؛ با این تفاوت که این سی...
آموزش ساخت : لوستر چوبی شیک و مدرن بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت یک لوستر چوبی را یاد می گیرید که طراحی ساده و در عین حال شیکی دارد. ساخت این لوستر سخت نیست اما نیاز به دقت زیادی دارد. برای ...
آموزش ساخت هدفون بلوتوثی با هدفون های ساده و ارزان... از اینکه برای گوش دادن به موزیک باید به کامپیوترتان وصل باشید خسته شده اید؟ یک هدفون بلوتوثی بخرید یا هدفونی که همین الان روی گوش تان است را به هدفون ...
آموزش ساخت لوستر چوبی با طراحی شیک و متفاوت... لوستر یکی از مهترین اجزای طراحی داخلی است که معمولاً قیمت بالایی دارد. حالا اگر این لوستر طراحی خاصی هم داشته باشد، قیمتش بیشتر هم می شود. در این ساخت...
آموزش کامل و تفصیلی ساخت انواع مدار EEG و ECG... در این ساختنی آموزش تفصیلی و کامل ساخت انواع مدار EEG (نوار مغزی یا الکتروانسفالوگرافی) را یاد می گیرید. از این مدار می توانید برای بررسی غلظت امواج م...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید