خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش ساخت : گل کاغذی بسازید

آموزش ساخت : گل کاغذی بسازید

ساخت گل با کاغذ بسیار ساده و البته لذت بخش است. شاید فکر کنید که ساخت گل کاغذی فقط یک ایده کاردستی برای بچه‌هاست اما همین کاردستی ارزان بدرد بزرگترها هم میخورد. می‌توانید از این گل برای تزیین خانه در جشن‌ها استفاده کنید؛ با آن هدیه‌هایی که به دیگران می‌دهید را زیباتر کنید و هزار و یک استفاده دیگر.

ساخت گل با کاغذ بسیار ساده و ارزان است
ساخت گل با کاغذ بسیار ساده و ارزان است

برای ساخت این گل‌های کاغذی زیبا فقط به کاغذ و رنگ و چند وسیله دیگر نیاز دارید. البته نگران نباشید؛ با قطعیت می‌گوییم که 99 درصد وسایل مورد نیاز برای ساخت گل با کاغذ در هر خانه ای پیدا میشود. پس دست بکار شوید و ساخت گل کاغذی را یاد بگیرید تا هر وقت لازم بود از آن استفاده کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز برای ساخت گل کاغذی
وسایل مورد نیاز برای ساخت گل کاغذی
  • مقوا یا بشقاب پلاستیکی برای پایه
  • کاغذ رنگی به رنگ دلخواه (15 برگه 22 در 28 سانتیمتری)
  • کاتر کاغذ یا کاتر معمولی
  • رنگ آکریلیک (این رنگ باید با کاغذ رنگی تناسب داشته باشد)
  • قلم مو یا یک اسفنج کوچک
  • چسب حرارتی یا نوارچسب دوطرفه
  • روزنامه (برای تمیزکاری)
  • خط کش
  • مداد
  • قیچی

گام دوم : کاغذ رنگی‌ها را ببرید

برای بریدن کاغذ میتوانید از کاتر مخصوص یا قیچی و خط کش استفاده کنید
برای بریدن کاغذ میتوانید از کاتر مخصوص یا قیچی و خط کش استفاده کنید

قبل از هر چیز کاغذ رنگی‌ها را در مربع‌های 10 سانتیمتری ببرید. برای ساخت یک گل کاغذی حدود 50 تا 60 تا از این مربع‌ها نیاز داریم. اگر کاتر مخصوص کاغذ داشته باشید کارتان خیلی ساده تر میشود اما همینکار را میتوانید با کاتر معمولی و قیچی هم انجام دهید.

گام سوم : کاغذها را رنگ کنید

کمی‌رنگ داخل یک ظرف بریزید و اسفنج یا قلم مو را داخل آن بزنید. دو گوشه هر کدام از مربع‌ها را رنگ بزنید. با اینکار گل تان دو رنگ میشود. استفاده از اسفنج رنگی و ضربه زدن روی لبه کاغذ ظاهر طبیعی تری به گل می‌دهد. اگر در نقاشی سررشته ندارید، بجای قلم مو از اسفنج استفاده کنید. اگر مهارت نقاشی دارید هم کارتان با اسفنج ساده تر میشود.

در انتخاب رنگ دقت کنید. این رنگ – و البته رنگ کاغذ – تاثیر زیادی روی ظاهر گل تان دارد و کل کارتان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

گام چهارم : گلبرگ‌ها را بسازید

همانطور که در تصویر می‌بینید روی یکی از لبه‌های رنگ نشده کاغذ چسب بزنید. ضلع کناری این لبه را تا کنید و روی چسب قرار دهید. اینکار را طوری انجام بدهید که یک مخروط ساخته بشود.

همینکار را برای تمام مربع‌ها تکرار کنید. برای شروع کار پنجاه تا کافی است. اگر گلبرگ کم آوردید، می‌توانید دوباره چندتا بسازید.

گام پنجم : لایه اول را بچینید

برای پایه گل کاغذی می‌توانید از بشقاب پلاستیکی یا یک تکه کارتن استفاده کنید. طول پایه برای این تعداد گلبرگ باید بین 22.5 تا 23 سانتیمتر باشد. بهتر است بجای کارتن از بشقاب پلاستیکی استفاده کنید چون وقتی گل را از دیوار آویزان می‌کنید، ظاهر بهتری پیدا می‌کنید. اگر از کارتن استفاده کنید بنظر میرسد گل را به دیوار چسبانده اید اما با بشقاب انگار گل را آویزان کرده اید.

به پشت یکی از مخروط‌ها چسب بزنید و آن را به پایه بچسبانید. کف پایه را با مخروط‌های کاغذی بپوشانید و بین هر کدام از آنها 2.5 سانتیمتر فاصله بگذارید.

گام ششم : لایه‌های بعدی را بچینید

حالا به قسمت V شکل پشت یکی از مخروط‌ها چسب بزنید و آن را بین دوتا از مخروط‌های لایه اول بچسبانید. چند ثانیه مخروط را با دست نگه دارید تا جایش ثابت بشود. همینطور کارتان را با مخروط‌های بعدی ادامه بدهید تا لایه دوم کامل بشود.

حالا سراغ لایه‌های بعدی بروید و آنها را هم با همین روش بسازید تا گل کاغذی شکل بگیرد. بسته به اندازه پایه تعداد لایه‌ها متغیر خواهد بود. اگر پایه شما 22 سانت باشد باید 5 یا 6 لایه بسازید.

گام هفتم : پرچم گل را بسازید

همانطور که در تصاویر مشخص است بعد از اضافه کردن آخرین لایه، باز هم وسط گل خالی می‌ماند. اگر بخواهیم این قسمت را هم با گلبرگ‌هایی که ساخته ایم پر کنیم، زیبایی گل کاغذی به کلی از بین میرود. پرچم بهترین گزینه برای پر کردن وسط گل است.

برای ساخت پرچم یک تکه کاغذ 7.6 در 20.3 سانتیمتری بردارید و وسط آن را مشخص کنید. دقت کنید که اندازه این کاغذ به اندازه گل کاغذی بستگی دارد. حالا با کمی‌فاصله از وسط کاغذ شروع به بریدن آن کنید. فاصله بین برش‌ها باید 3 تا 4 میلیمتر باشد. فقط سه چهارم طول کاغذ را ببرید و و یک قسمت آن را برای تا کردن دست نخورده بگذارید. چندتا از این کاغذها درست کنید.

از سر کاغذ شروع به پیچاندن کنید و وقتی به انتهای آن رسیدید کمی‌چسب روی لبه آن بزنید و یک کاغذ برش خورده دیگر را به آن بچسبانید و دوباره پیچیدن را شروع کنید. اینقدر اینکار را ادامه بدهید که پرچم به اندازه دلخواه تان در بیاید. اندازه نهایی پرچم باید بقدری باشد که وسط گل را کاملاً بپوشاند و مانع از دیده شدن انتهاب مخروط‌ها بشود.

حالا وسط لایه آخر گلبرگ‌ها را با چسب بپوشانید و پرچمی‌که ساخته اید را به آن بچسبانید. گل کاغذی آماده است و می‌توانید آن را از دیوار آویزان کنید. یک تکه نخ به پشت پایه بچسبانید و گل را از هرجا که می‌خواهید آویزان کنید.

انواع دیگر گل کاغذی

اگر نمی‌خواهید وسط گل کاغذی تان پرچم داشته باشد، می‌توانید بجای آن از یک گلبرگ استفاده کنید. البته روش ساخت این نوع گل کمی‌متفاوت است. برای ساخت این نوع گل کاغذی وقتی لایه‌های دوم، سوم و چهارم را می‌چسبانید، دایره وسطی را حفظ کنید. مخروط‌ها را طوری روی هم بچسبانید که با لبه مخروط‌های لایه اول تراز باشند. به این ترتیب یک سوراخ وسط گل تان خواهید داشت که می‌توانید آخرین مخروط را به صورت عمودی داخل آن قرار دهید.

روش‌های ساخت گل با کاغذ بسیار متفاوت است و شما خودتان هم میتوانید روش‌های دیگری را ابداع کنید. باز هم تاکید می‌کنیم که بیش از هر چیز ترکیب رنگ روی زیبایی گل کاغذی تاثیر میگذارد؛ پس بهترین رنگ‌ها را انتخاب کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : گل کاغذی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : گل کاغذی بسازید
توضیح کوتاه
یا این گل‌های کاغذی خانه را برای مهمانی‌ها تزیین کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : شارژر خورشیدی جیبی بسازید در ساختنی طرز ساخت انواع شارژر و شارژر خورشیدی پیدا میشود. در این پست هم می توانید ساخت کوچکترین شارژر خورشیدی ساختنی را یاد بگیرید. اندازه سلول های خ...
آموزش ساخت : دستگاه برش سیب زمینی فنری بسازید... حتماً شما هم در تبلیغات تلویزیونی و رستوران ها سیب زمینی های فنری سرخ شده را دیده اید. در این ساختنی می خواهیم طرز ساخت دستگاه برش سیب زمینی فنری را ب...
بدون مهارت الکترونیک برج نوری LED حساس به موسیقی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک برج نوری LED را یاد می گیرید که ورودی صدا دارد و به موسیقی که پخش می شود، واکنش نشان می دهد. قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک مکع...
آموزش ساخت : جعبه شارژ بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک جعبه شارژ را می آموزید. جعبه شارژ چیزی شبیه گلدانی است که شارژرها را در خود پنهان میکند و قبلاً در ساختنی طرز ساخت آن را...
با آردوینو و سنسور اولتراسونیک متر دیجیتال بسازید... اگر دنبال پروژه ای می گردید که شما را با سنسور اولتراسونیک آشنا کند، این انتخاب خوبی است. در این ساختنی یاد می گیرید با سنسور اولتراسونیک و آردوینو یک...
با پالت های چوبی قفس مرغ بسازید اگر در باغ یا باغچه تان مرغ نگه می دارید، این ساختنی بدردتان می خورد. در این ساختنی طرز ساخت یک قفس مرغ چوبی را یاد می گیرید که با پالت های چوبی ساخته...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید