خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش ساخت : گل کاغذی بسازید

آموزش ساخت : گل کاغذی بسازید

ساخت گل با کاغذ بسیار ساده و البته لذت بخش است. شاید فکر کنید که ساخت گل کاغذی فقط یک ایده کاردستی برای بچه هاست اما همین کاردستی ارزان بدرد بزرگترها هم میخورد. می توانید از این گل برای تزیین خانه در جشن ها استفاده کنید؛ با آن هدیه هایی که به دیگران می دهید را زیباتر کنید و هزار و یک استفاده دیگر.

ساخت گل با کاغذ بسیار ساده و ارزان است
ساخت گل با کاغذ بسیار ساده و ارزان است

برای ساخت این گل های کاغذی زیبا فقط به کاغذ و رنگ و چند وسیله دیگر نیاز دارید. البته نگران نباشید؛ با قطعیت می گوییم که 99 درصد وسایل مورد نیاز برای ساخت گل با کاغذ در هر خانه ای پیدا میشود. پس دست بکار شوید و ساخت گل کاغذی را یاد بگیرید تا هر وقت لازم بود از آن استفاده کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز برای ساخت گل کاغذی
وسایل مورد نیاز برای ساخت گل کاغذی
  • مقوا یا بشقاب پلاستیکی برای پایه
  • کاغذ رنگی به رنگ دلخواه (15 برگه 22 در 28 سانتیمتری)
  • کاتر کاغذ یا کاتر معمولی
  • رنگ آکریلیک (این رنگ باید با کاغذ رنگی تناسب داشته باشد)
  • قلم مو یا یک اسفنج کوچک
  • چسب حرارتی یا نوارچسب دوطرفه
  • روزنامه (برای تمیزکاری)
  • خط کش
  • مداد
  • قیچی

گام دوم : کاغذ رنگی ها را ببرید

برای بریدن کاغذ میتوانید از کاتر مخصوص یا قیچی و خط کش استفاده کنید
برای بریدن کاغذ میتوانید از کاتر مخصوص یا قیچی و خط کش استفاده کنید

قبل از هر چیز کاغذ رنگی ها را در مربع های 10 سانتیمتری ببرید. برای ساخت یک گل کاغذی حدود 50 تا 60 تا از این مربع ها نیاز داریم. اگر کاتر مخصوص کاغذ داشته باشید کارتان خیلی ساده تر میشود اما همینکار را میتوانید با کاتر معمولی و قیچی هم انجام دهید.

گام سوم : کاغذها را رنگ کنید

کمی رنگ داخل یک ظرف بریزید و اسفنج یا قلم مو را داخل آن بزنید. دو گوشه هر کدام از مربع ها را رنگ بزنید. با اینکار گل تان دو رنگ میشود. استفاده از اسفنج رنگی و ضربه زدن روی لبه کاغذ ظاهر طبیعی تری به گل می دهد. اگر در نقاشی سررشته ندارید، بجای قلم مو از اسفنج استفاده کنید. اگر مهارت نقاشی دارید هم کارتان با اسفنج ساده تر میشود.

در ساختنی بخوانید :  کنترلر شارژ خورشیدی اتوماتیک بسازید

در انتخاب رنگ دقت کنید. این رنگ – و البته رنگ کاغذ – تاثیر زیادی روی ظاهر گل تان دارد و کل کارتان را تحت تاثیر قرار می دهد.

گام چهارم : گلبرگ ها را بسازید

همانطور که در تصویر می بینید روی یکی از لبه های رنگ نشده کاغذ چسب بزنید. ضلع کناری این لبه را تا کنید و روی چسب قرار دهید. اینکار را طوری انجام بدهید که یک مخروط ساخته بشود.

همینکار را برای تمام مربع ها تکرار کنید. برای شروع کار پنجاه تا کافی است. اگر گلبرگ کم آوردید، می توانید دوباره چندتا بسازید.

گام پنجم : لایه اول را بچینید

برای پایه گل کاغذی می توانید از بشقاب پلاستیکی یا یک تکه کارتن استفاده کنید. طول پایه برای این تعداد گلبرگ باید بین 22.5 تا 23 سانتیمتر باشد. بهتر است بجای کارتن از بشقاب پلاستیکی استفاده کنید چون وقتی گل را از دیوار آویزان می کنید، ظاهر بهتری پیدا می کنید. اگر از کارتن استفاده کنید بنظر میرسد گل را به دیوار چسبانده اید اما با بشقاب انگار گل را آویزان کرده اید.

به پشت یکی از مخروط ها چسب بزنید و آن را به پایه بچسبانید. کف پایه را با مخروط های کاغذی بپوشانید و بین هر کدام از آنها 2.5 سانتیمتر فاصله بگذارید.

گام ششم : لایه های بعدی را بچینید

حالا به قسمت V شکل پشت یکی از مخروط ها چسب بزنید و آن را بین دوتا از مخروط های لایه اول بچسبانید. چند ثانیه مخروط را با دست نگه دارید تا جایش ثابت بشود. همینطور کارتان را با مخروط های بعدی ادامه بدهید تا لایه دوم کامل بشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : برای گلدان هایتان قاب چوبی بسازید

حالا سراغ لایه های بعدی بروید و آنها را هم با همین روش بسازید تا گل کاغذی شکل بگیرد. بسته به اندازه پایه تعداد لایه ها متغیر خواهد بود. اگر پایه شما 22 سانت باشد باید 5 یا 6 لایه بسازید.

گام هفتم : پرچم گل را بسازید

همانطور که در تصاویر مشخص است بعد از اضافه کردن آخرین لایه، باز هم وسط گل خالی می ماند. اگر بخواهیم این قسمت را هم با گلبرگ هایی که ساخته ایم پر کنیم، زیبایی گل کاغذی به کلی از بین میرود. پرچم بهترین گزینه برای پر کردن وسط گل است.

برای ساخت پرچم یک تکه کاغذ 7.6 در 20.3 سانتیمتری بردارید و وسط آن را مشخص کنید. دقت کنید که اندازه این کاغذ به اندازه گل کاغذی بستگی دارد. حالا با کمی فاصله از وسط کاغذ شروع به بریدن آن کنید. فاصله بین برش ها باید 3 تا 4 میلیمتر باشد. فقط سه چهارم طول کاغذ را ببرید و و یک قسمت آن را برای تا کردن دست نخورده بگذارید. چندتا از این کاغذها درست کنید.

از سر کاغذ شروع به پیچاندن کنید و وقتی به انتهای آن رسیدید کمی چسب روی لبه آن بزنید و یک کاغذ برش خورده دیگر را به آن بچسبانید و دوباره پیچیدن را شروع کنید. اینقدر اینکار را ادامه بدهید که پرچم به اندازه دلخواه تان در بیاید. اندازه نهایی پرچم باید بقدری باشد که وسط گل را کاملاً بپوشاند و مانع از دیده شدن انتهاب مخروط ها بشود.

حالا وسط لایه آخر گلبرگ ها را با چسب بپوشانید و پرچمی که ساخته اید را به آن بچسبانید. گل کاغذی آماده است و می توانید آن را از دیوار آویزان کنید. یک تکه نخ به پشت پایه بچسبانید و گل را از هرجا که می خواهید آویزان کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : چطور سروو موتور را با ریموت کنترل کنیم؟

انواع دیگر گل کاغذی

اگر نمی خواهید وسط گل کاغذی تان پرچم داشته باشد، می توانید بجای آن از یک گلبرگ استفاده کنید. البته روش ساخت این نوع گل کمی متفاوت است. برای ساخت این نوع گل کاغذی وقتی لایه های دوم، سوم و چهارم را می چسبانید، دایره وسطی را حفظ کنید. مخروط ها را طوری روی هم بچسبانید که با لبه مخروط های لایه اول تراز باشند. به این ترتیب یک سوراخ وسط گل تان خواهید داشت که می توانید آخرین مخروط را به صورت عمودی داخل آن قرار دهید.

روش های ساخت گل با کاغذ بسیار متفاوت است و شما خودتان هم میتوانید روش های دیگری را ابداع کنید. باز هم تاکید می کنیم که بیش از هر چیز ترکیب رنگ روی زیبایی گل کاغذی تاثیر میگذارد؛ پس بهترین رنگ ها را انتخاب کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : گل کاغذی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : گل کاغذی بسازید
توضیح کوتاه
یا این گل های کاغذی خانه را برای مهمانی ها تزیین کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با تکه های پارچه دستبند درست کنید... اگر شما هم کلی تکه پارچه بدون استفاده دارید و نمی دانید با آنها چکار کنید، ادامه این پست را بخوانید. در این پست یاد می گیرید چطور با این خرده پارچه ها...
با میکروکنترلر Linkit One دستگاه مهاجم یاب بسازید... دستگاه مهاجم یاب دستگاهی است که با کمک سنسور اولتراسونیک نزدیک شدن افراد را تشخیص می دهد. اگر کسی به مدت طولانی شما را دنبال کند، مهاجم یاب به شما اطل...
با استفاده از CD تری کوپتر (Tricopter) پرنده بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت کوادکوپتر را یاد می گرفته اید. اگر دوست دارید شما هم کوادکوپتر بسازید اما تازه کار هستید، باید ساخت پرنده های بدون سرنشین را ...
ساخت چوب از کاغذ ؛ چطور دوباره کاغذ را به چوب تبدیل کنیم؟... در این ساختنی به شما یاد می دهیم از کاغذهای باطله چوب بسازید و از آن چوب برای ساخت کاردستی و وسایل کاربردی استفاده کنید. ساخت چوب از کاغذ بسیار ساده ا...
با ساده ترین روش کیک بستنی درست کنید کیک بستنی یکی از خوشمزه ترین دسرهای تابستانی است. پس تا تابستان تمام نشده، دست بکار بشوید و در این روزهای گرم خودتان را به یک کیک بستنی نارگیلی خوشمزه...
چیکن کاری ؛ خورش محبوب هندی ها را امتحان کنید!... اگر اهل آَشپزی نیستید اما دوست دارید غذاهای بین المللی را امتحان کنید، دستور تهیه های رستورانی ها برایتان مناسب نیستند. در این پست طرز پخت چیکن کاری ر...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید