خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : منبع تغذیه بازیافتی بسازید

آموزش ساخت : منبع تغذیه بازیافتی بسازید

اگر اهل ساختنی‌های الکترونیکی باشید، منبع تغذیه یکی از ملزومات کارتان است. اگر منبع تغذیه نداشته باشید مدام باید باتری‌ها را به روش‌های مختلف بهم ببندید یا دنبال آداپتوری باشید که ولتاژ مورد نظر شما را تامین کند. اولین فکری که به ذهن میرسد این است که کلی پول بدهید و یک منبع تغذیه بخرید. اما همیشه راه‌های بهتری وجود دارد. راه حل پیشنهادی ساختنی این است که خودتان با منبع تغذیه رایانه یکی بسازید و در هزینه تان صرفه جویی کنید.

با قطعات کامپیوتر قدیمی‌منبع تغذیه بسازید
با قطعات کامپیوتر قدیمی‌منبع تغذیه بسازید

در این پست یک آموزش ساخت کامل برای تبدیل PSU به یک منبع تغذیه کارگاهی را میخوانید. اگر PSU ندارید باز هم توصیه می‌کنیم بجای هزینه بیشتر برای خرید منبع تغذیه، یک PSU بخرید و خودتان منبع تغذیه بسازید.

گام اول : منبع تغذیه رایانه

می‌توانید PSU را از یک کیس قدیمی‌جدا کنید
می‌توانید PSU را از یک کیس قدیمی‌جدا کنید

اولین کاری که باید بکنید پیدا کردن یک منبع تغذیه رایانه است که کار کند. می‌توانید این PSU را کیس‌های قدیمی‌و بدرد نخور جدا کنید.

منبع تغذیه‌های قدیمی‌بین 3.3 – 5 – 12 ولت و 5- و 12- ولت هستند که برای گرفتن ولتاژهای 24 – 17 – 10 و 8.3 ولت مناسب هستند. با این حال ولتاژهای 5- و 12- از نظر میزان جریانی که فراهم میکنند بسیار محدود هستند.

سیم‌های PSU معمولاً به صورت زیر کدبندی می‌شوند:

 • قرمز : 5+ ولت
 • مشکی : GND
 • سفید : 5- ولت
 • زرد : 12+ ولت
 • آبی : 12- ولت
 • نارنجی : 3.3+ ولت
 • خاکستری : روشن کردن
 • سبز : روشن و خاموش
 • بنفش : استندبای

PSU معمولاً درپوش‌های بسیار بزرگی دارد که می‌تواند میزان زیادی شارژ نگه دارد. همین میزان شارژ برای آسیب زدن به شما یا تجهیزات تان کافی است. پس مراقب باشید.

گام دوم : PSU را آماده کنید

قبل از هر چیز هشدار مرحله قبل را به خودتان یادآوری کنید. ابتدا مطمئن شوید که منبع تغذیه وصل نباشد و سپس آن را باز کنید. حتی وقتی منبع تغذیه به چیزی وصل نباشد هم ممکن است برخی از قطعات شارژ داشته باشند؛ پس به قطعاتی که عایق نیستند دست نزنید.

ابتدا سیم‌ها را هرچقدر که لازم است کوتاه کنید. سپس سیم سبز را به GND منبع تغذیه وصل کنید تا بتوانید کارتان را شروع کنید. سیم‌ها را به بلوک ترمینال سفید که حرفه ای‌ها به آن مکعب شکری می‌گویند، وصل کنید. سیم‌ها را به ترمینال وصل می‌کنیم که اگر در حین کار مشکلی پیش آمد خیلی سریع و راحت آن را خاموش کنید.
یک مقاومت 10 واتی به ریل 5 ولتی اضافه کنید تا بار منبع تغذیه رایانه بیشتر شود. برخی از منبع تغذیه‌ها به این بار اضافی نیاز دارند تا خوب کار کنند.

گام سوم: ولتاژ متغیر را اضافه کنید

شماتیک مدار کنترل ولتاژ
شماتیک مدار کنترل ولتاژ

با یک تنظیم کننده ولتاژ مثل LM317 و چند مقاومت می‌توانید ولتاژ را کاهش دهید. تنظیم کننده ولتاژ برای ساخت مدار کنترل ولتاژ بسیار مناسب است و کار با آن خیلی سخت نیست.

تنظیم کننده LM317 میتواند خروجی 1.5 آمپر بدهد که ممکن است برای برخی از دستگاه‌ها مناسب نباشد. البته تنظیم کننده‌های دیگر می‌توانند جریان‌های خروجی بیشتری بدهند و پاسخگوی نیازهای بیشتری باشند.

به خاطر داشته باشید که حتماً یک هیت سینک اضافه کنید چون منبع تغذیه هنگام محدود کردن ولتاژ داغ میشود.

ابتدا تمام قطعات را مطابق با شماتیک بالا روی یک برد آزمایشی لحیم کنید.

گام چهارم : قاب را بسازید

بهترین گزینه برای ساخت قاب ورق‌های آلومینیومی‌است. با آلومینیوم قاب دور منبع تغذیه را بسازید و با پلاستیک هم قسمت جلوی آن که LED‌ها، نمایشگر و دکمه و ورودی جک از آن بیرون میزند را بسازید.

بعد از اینکه ورق‌ها را پیدا کردید، آنها را در اندازه مناسب ببرید و هرجا را که لازم بود خم کنید. برای سوراخ‌ها هم از دریل یا اره استفاده کنید.

گام پنجم : منبع تغذیه را ببندید

چون قاب منبع تغذیه آلومینیوم است، باید مطمئن شوید که هیچکدام از سیم‌ها با بدنه آلومینیومی‌تماس نداشته باشند چون مدار کوتاه خواهد شد. همه چیز را داخل جعبه ای که ساخته اید قرار دهید و با چند پیچ کامپیوتر جعبه را ببندید. بهتر است فن را هم بچرخانید تا مکش، هوای سرد را به داخل بدمد. در این ساختنی جریان هوا به اندازه کامپیوتر مفید نیست.

در این مرحله می‌توانید خیلی کارها بکنید که کارایی منبع تغذیه تان بیشتر بشود. مثلاً می‌توانید یک کانکتور 12 ولتی اضافه کنید یا یک پورت USB را مستقیماً به ریل 5 ولتی وصل کنید تا دستگاه‌های بیشتری به دستگاه وصل بشوند.

منبع تغذیه را امتحان کنید

منبع تغذیه آماده است و می‌توانید آن را تست کنید
منبع تغذیه آماده است و می‌توانید آن را تست کنید

بعد از اینکه قاب را بستید، می‌توانید منبع تغذیه را به برق بزنید و آن را تست کنید.

اگر اهل ساختنی‌های الکترونیکی باشید، حتماً خیلی از این قطعات بین وسایل تان پیدا میشود. اگر هم این قطعات را نداشته باشید و مجبور باشید همه آنها را بخرید (که بعید است) باز هم کلی صرفه جویی کرده اید. قبلاً هم در ساختنی طرز ساخت انواع منبع تغذیه را خوانده اید. اگر این چیزی نبوده که دنبالش بوده اید کمی‌در سات جستجو کنید تا منبع تغذیه متناسب با نیازتان را پیدا کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : منبع تغذیه بازیافتی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : منبع تغذیه بازیافتی بسازید
توضیح کوتاه
با قطعات کامپیوتر قدیمی‌منبع تغذیه بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : یک مدار انرژی دزد (Joule Thief) ساده بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک مدار ژول دزد (Joule Thief) بسیار ساده را در عرض کمتر از 10 دقیقه می آموزید. ساخت این مدار الکترونیکی بسیار ساده است و حت...
آموزش ساخت : برای مجسمه هایتان پایه نامرئی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت پایه نامرئی برای مجسمه های تزیینی را یاد می گیرید. این پایه نامرئی بهترین راه برای نمایش انواع مجسمه، زیورآلات و کلکسیون های مخ...
شما هم می توانید ربات بسازید؛ ربات توپی... این قسمت دوم سری پست های "شما هم می توانید ربات بسازید" است. در قسمت قبل طرز ساخت یک ربات لرزشی ساده را یاد گرفته اید. امروز هم ساخت یک ربات توپی را ی...
حلقه آویز قلاب بافی شده با چراغ های توکار رنگی بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور به حلقه آویز قلاب بافی چراغ های رنگی اضافه کنید. ساخت این حلقه آویز بسیار ساده است و فقط نیاز به مهارت های اولیه قلاب ...
آموزش دوخت زیر بشقابی ارزان و شیک با طرح پاییزی... در این ساختنی یاد می گیرید چطور با هزینه کم و با طرح دلخواه تان زیربشقابی بدوزید. دوخت این زیر بشقابی بسیار ساده است و نیاز به مهارت خیاطی ندارد. البت...
آموزش ساخت : مدار تست ترانزیستور بسازید... اگر اهل ساختنی های الکترونیکی باشید، حتماً به این مدار نیاز دارید. با این مدار ساده می توانید ترانزیستور را تست کنید و با خیال راحت از آن در ساختنی ها...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

۲ دیدگاه ها

 1. برعکس بیشتر مطالب این مطلب بشدت بد توضیح داده شده یا یسری قسمت‌ها مبهم بوده انگار ی قسمت رو توضیح نداده سراغ قسمت بعدی دویدین
  اگر ممکنه یمقداری توضیحات کاملتر یا اگر فیلم باشه که عالیه

 2. سلام
  توضبحاتتون خیلی کم بود و اصلا به درد نخورد لطفا تصحیح کنید
  اولا اون نمایشگر‌هارو چجوری وصل کردید(مدارشونو)
  من شنیدم میشه از پاور تا ۴۸ ولت هم کشید لطفا منبع تغذیه تا ۴۸ ولت رو توضیح بدید و بسازید

پاسخ دهید