خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : منبع تغذیه بازیافتی بسازید

آموزش ساخت : منبع تغذیه بازیافتی بسازید

اگر اهل ساختنی های الکترونیکی باشید، منبع تغذیه یکی از ملزومات کارتان است. اگر منبع تغذیه نداشته باشید مدام باید باتری ها را به روش های مختلف بهم ببندید یا دنبال آداپتوری باشید که ولتاژ مورد نظر شما را تامین کند. اولین فکری که به ذهن میرسد این است که کلی پول بدهید و یک منبع تغذیه بخرید. اما همیشه راه های بهتری وجود دارد. راه حل پیشنهادی ساختنی این است که خودتان با منبع تغذیه رایانه یکی بسازید و در هزینه تان صرفه جویی کنید.

با قطعات کامپیوتر قدیمی منبع تغذیه بسازید
با قطعات کامپیوتر قدیمی منبع تغذیه بسازید

در این پست یک آموزش ساخت کامل برای تبدیل PSU به یک منبع تغذیه کارگاهی را میخوانید. اگر PSU ندارید باز هم توصیه می کنیم بجای هزینه بیشتر برای خرید منبع تغذیه، یک PSU بخرید و خودتان منبع تغذیه بسازید.

گام اول : منبع تغذیه رایانه

می توانید PSU را از یک کیس قدیمی جدا کنید
می توانید PSU را از یک کیس قدیمی جدا کنید

اولین کاری که باید بکنید پیدا کردن یک منبع تغذیه رایانه است که کار کند. می توانید این PSU را کیس های قدیمی و بدرد نخور جدا کنید.

منبع تغذیه های قدیمی بین 3.3 – 5 – 12 ولت و 5- و 12- ولت هستند که برای گرفتن ولتاژهای 24 – 17 – 10 و 8.3 ولت مناسب هستند. با این حال ولتاژهای 5- و 12- از نظر میزان جریانی که فراهم میکنند بسیار محدود هستند.

سیم های PSU معمولاً به صورت زیر کدبندی می شوند:

 • قرمز : 5+ ولت
 • مشکی : GND
 • سفید : 5- ولت
 • زرد : 12+ ولت
 • آبی : 12- ولت
 • نارنجی : 3.3+ ولت
 • خاکستری : روشن کردن
 • سبز : روشن و خاموش
 • بنفش : استندبای

PSU معمولاً درپوش های بسیار بزرگی دارد که می تواند میزان زیادی شارژ نگه دارد. همین میزان شارژ برای آسیب زدن به شما یا تجهیزات تان کافی است. پس مراقب باشید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : گوشواره خمیری مینیون بسازید

گام دوم : PSU را آماده کنید

قبل از هر چیز هشدار مرحله قبل را به خودتان یادآوری کنید. ابتدا مطمئن شوید که منبع تغذیه وصل نباشد و سپس آن را باز کنید. حتی وقتی منبع تغذیه به چیزی وصل نباشد هم ممکن است برخی از قطعات شارژ داشته باشند؛ پس به قطعاتی که عایق نیستند دست نزنید.

ابتدا سیم ها را هرچقدر که لازم است کوتاه کنید. سپس سیم سبز را به GND منبع تغذیه وصل کنید تا بتوانید کارتان را شروع کنید. سیم ها را به بلوک ترمینال سفید که حرفه ای ها به آن مکعب شکری می گویند، وصل کنید. سیم ها را به ترمینال وصل می کنیم که اگر در حین کار مشکلی پیش آمد خیلی سریع و راحت آن را خاموش کنید.
یک مقاومت 10 واتی به ریل 5 ولتی اضافه کنید تا بار منبع تغذیه رایانه بیشتر شود. برخی از منبع تغذیه ها به این بار اضافی نیاز دارند تا خوب کار کنند.

گام سوم: ولتاژ متغیر را اضافه کنید

شماتیک مدار کنترل ولتاژ
شماتیک مدار کنترل ولتاژ

با یک تنظیم کننده ولتاژ مثل LM317 و چند مقاومت می توانید ولتاژ را کاهش دهید. تنظیم کننده ولتاژ برای ساخت مدار کنترل ولتاژ بسیار مناسب است و کار با آن خیلی سخت نیست.

تنظیم کننده LM317 میتواند خروجی 1.5 آمپر بدهد که ممکن است برای برخی از دستگاه ها مناسب نباشد. البته تنظیم کننده های دیگر می توانند جریان های خروجی بیشتری بدهند و پاسخگوی نیازهای بیشتری باشند.

به خاطر داشته باشید که حتماً یک هیت سینک اضافه کنید چون منبع تغذیه هنگام محدود کردن ولتاژ داغ میشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با صفحه نمایش لپ تاپ تان یک میز نوری بسازید

ابتدا تمام قطعات را مطابق با شماتیک بالا روی یک برد آزمایشی لحیم کنید.

گام چهارم : قاب را بسازید

بهترین گزینه برای ساخت قاب ورق های آلومینیومی است. با آلومینیوم قاب دور منبع تغذیه را بسازید و با پلاستیک هم قسمت جلوی آن که LED ها، نمایشگر و دکمه و ورودی جک از آن بیرون میزند را بسازید.

بعد از اینکه ورق ها را پیدا کردید، آنها را در اندازه مناسب ببرید و هرجا را که لازم بود خم کنید. برای سوراخ ها هم از دریل یا اره استفاده کنید.

گام پنجم : منبع تغذیه را ببندید

چون قاب منبع تغذیه آلومینیوم است، باید مطمئن شوید که هیچکدام از سیم ها با بدنه آلومینیومی تماس نداشته باشند چون مدار کوتاه خواهد شد. همه چیز را داخل جعبه ای که ساخته اید قرار دهید و با چند پیچ کامپیوتر جعبه را ببندید. بهتر است فن را هم بچرخانید تا مکش، هوای سرد را به داخل بدمد. در این ساختنی جریان هوا به اندازه کامپیوتر مفید نیست.

در این مرحله می توانید خیلی کارها بکنید که کارایی منبع تغذیه تان بیشتر بشود. مثلاً می توانید یک کانکتور 12 ولتی اضافه کنید یا یک پورت USB را مستقیماً به ریل 5 ولتی وصل کنید تا دستگاه های بیشتری به دستگاه وصل بشوند.

منبع تغذیه را امتحان کنید

منبع تغذیه آماده است و می توانید آن را تست کنید
منبع تغذیه آماده است و می توانید آن را تست کنید

بعد از اینکه قاب را بستید، می توانید منبع تغذیه را به برق بزنید و آن را تست کنید.

اگر اهل ساختنی های الکترونیکی باشید، حتماً خیلی از این قطعات بین وسایل تان پیدا میشود. اگر هم این قطعات را نداشته باشید و مجبور باشید همه آنها را بخرید (که بعید است) باز هم کلی صرفه جویی کرده اید. قبلاً هم در ساختنی طرز ساخت انواع منبع تغذیه را خوانده اید. اگر این چیزی نبوده که دنبالش بوده اید کمی در سات جستجو کنید تا منبع تغذیه متناسب با نیازتان را پیدا کنید.

در ساختنی بخوانید :  با کمترین قیمت مینی دریل مخصوص PCB بسازید

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : منبع تغذیه بازیافتی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : منبع تغذیه بازیافتی بسازید
توضیح کوتاه
با قطعات کامپیوتر قدیمی منبع تغذیه بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

چطور در مدار الکترونیکی از پوش باتن به جای سوئیچ استفاده کنیم؟... خیلی وقت ها پیش می آید که می خواهید یک پروژه الکترونیکی را آماده کنید اما قطعات لازم را ندارید. یکی از قابلیت های الکترونیک این است که می توانید با تر...
چیکن پارمزان ؛ یک غذای لذیذ برای روزهای پر مشغله!... اگر بخاطر برنامه روزانه فشرده تان دنبال غذایی می گردید که سریع آماده بشود و خوشمزه و سالم هم باشد، چیکن پارمزان پیشنهاد خوبی است. پخت این غذای ایتالیا...
پروژه آردوینو : دوربین عکاسی را با آردوینو کنترل کنید... در این ساختنی یاد می گیرید که چطور دوربین عکاسی را با یک بورد آردوینو شیلد RS232 کنترل کنید. این دستگا امکان کنترل کارکردهای اصلی دوربین مثل pan and t...
آموزش ساخت : خردکن فنری بسازید خرد کن فنری یکی از ابزاری است که این روزها فروش خوبی در اینترنت دارد. اگر قصد دارید یکی از این خردکن ها بخرید، حتماً این ساختنی را بخوانید. با صرف هزی...
آموزش ساخت: پایه چاقوی ساده بسازید در این ساختنی، طرز ساخت یک پایه چاقو ساده را می آموزید که ساخت آن کمتر از ۲۰ دقیقه زمان می برد و هزینه زیادی هم ندارد. اگر پایه چاقوهایتان شکسته یا از...
آموزش ساخت: کیف زیپی دوشی بسازید در ساختنی های قبلی طرز ساخت کیف پول زیپی و جامدادی زیپی را خواندید و در این ساختنی طرز ساخت یک کیف زیپی دوشی را می آموزید. کیف هایی که از جنس زیپ ساخت...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

یک منبع تغذیه جیبی بسیار کوچک با ولتاژ متغیر بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت منبع تغذیه جیبی با ولتاژ متغیر را یاد می گیرید …

۲ دیدگاه ها

 1. برعکس بیشتر مطالب این مطلب بشدت بد توضیح داده شده یا یسری قسمت ها مبهم بوده انگار ی قسمت رو توضیح نداده سراغ قسمت بعدی دویدین
  اگر ممکنه یمقداری توضیحات کاملتر یا اگر فیلم باشه که عالیه

 2. سلام
  توضبحاتتون خیلی کم بود و اصلا به درد نخورد لطفا تصحیح کنید
  اولا اون نمایشگر هارو چجوری وصل کردید(مدارشونو)
  من شنیدم میشه از پاور تا ۴۸ ولت هم کشید لطفا منبع تغذیه تا ۴۸ ولت رو توضیح بدید و بسازید

پاسخ دهید