خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : جعبه حلقه چوبی بسازید

آموزش ساخت : جعبه حلقه چوبی بسازید

آموزش ساخت زیورآلات در ساختنی زیاد است؛ طرز ساخت جعبه زیورآلات و کمد زیورآلات هم در ساختنی داشته ایم. امروز دوباره سراغ لوازم نگه داری از زیورآلات رفته ایم و طرز ساخت یک جعبه انگشتر چوبی را برایتان آماده کرده ایم. البته نه یک جعبه حلقه معمولی؛ یک جعبه کشویی که در واقع از دو جعبه ساخته میشود که یکی از آنها از داخل دیگری بیرون کشیده میشود. در واقع جعبه بیرونی از دو قسمت تشکیل میشود که با کشیدن آنها جعبه داخلی در معرض دید قرار می گیرد.

اندازه جعبه ها به خودتان بستگی دارد؛ جعبه بیرونی 30 در 20 در 20 سانتیمتر است که به روشی که در بالا گفتیم با میشود. جعبه داخلی هم کوچکتر است و 5 سانتیمتر عرض و یک سانتیمتر ضخامت دارد.

اگر قصد دارید یک حلقه هدیه بدهید، این جعبه متفاوت را بسازید تا هدیه تان شکیل تر و متفاوت تر بشود. این ساختنی چوبی هم مثل سایر ساختنی ها نیاز به ابزار خاصی ندارد و میتوانید بیشتر ابزاری که ما استفاده کرده ایم را با ابزار ساده تر جایگزین کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • چوب راش (اندازه ها در مقدمه ذکر شده اند)
  • روکش چوب گردو
  • دو عدد آهنربای 3 میلیمتری
  • چرم برای پوشاندن کف جعبه
  • چسب چوب

ابزار مورد نیاز

  • اره رومیزی
  • روتر
  • اره دستی
  • گیره نجاری
  • چاقو یا کاتر برای بریدن روکش

گام دوم: جعبه بیرونی را بسازید

ابتدا باید اندازه و ضخامت تخته ها را تنظیم کنید. یک تخته با ضخامت 10 میلیمتر برای جعبه بیرونی و یک تخته به ضخامت 7 میلیمتر برای جعبه داخلی ببرید. بعد از اینکه ضخامت تخته ها را میزان کردید، باید تخته جعبه بیرونی را بطول 5 سانتیمتر ببرید. دقت کنید که برش ها باید 45 درجه باشند. برای ساخت بدنه جعبه به چهار تکه 5 سانتیمتری با برش های 45 درجه نیاز داریم.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : بال مرغ با سس باربیکیو درست کنید

قبل از اینکه این تکه های چوب را بهم بچسبانید باید روی یکی از آنها چند شیار بزنید. تکه ای که شیار میخورد کف جعبه بیرونی قرار می گیرد و باعث میشود جعبه کوچکتر در مسیر مشخصی حرکت کند. ساده ترین راه برای ایجاد این شیارها استفاده از روتر است اما ابزار دیگر هم کارتان را راه می اندازد. دقت کنید که شیارها باید دقیقاً موازی باشند.

حالا باید محل اتصال تکه های چوب به یکدیگر را چسب بزنید و جعبه را مونتاژ کنید. روی جعبه چسب نواری بزنید تا چسب خوب خشک بشود و چوب ها تکان نخورند. می توانید بجای چسب از گیره هم استفاده کنید اما تجربه نشان داده برای قطعات کوچک چسب بهتر از گیره نجاری جواب میدهد.

گام سوم: جعبه داخلی را بسازید

وقتی جعبه بیرونی را بسازید ابعاد جعبه داخلی مشخص میشود و میتوانید ساخت آن را شروع کنید. تکه های چوب را کمی بزرگتر از ابعاد داخلی جعبه بیرونی ببرید. به این ترتیب مطمئن خواهید شد جعبه کوچک نیست و اگر بزرگ بود میتوانید با سنباده آن را اندازه کنید.

همانطور که در تصاویر پیداست بالای این جعبه باز است. به همین خاطر می توانید آن را به روش جعبه بیرونی بسازید. حواستان باشد که نباید به لبه بالایی چسب بزنید. بعد از اینکه چسب خشک شد، گیره یا چسب نواری را باز کنید. حالا با برداشتن تخته بالایی یک قطعه U شکل دارید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با سکه های قدیمی حلقه درست کنید

دو تکه چوب انتهایی را هم به جعبه داخلی بچسبانید و صبر کنید تا چسب خشک بشود. حالا شروع به سنباده زدن جعبه کنید و تا وقتی ادامه دهید که داخل جعبه بیرونی جا بشود.

گام چهارم: ریل ها را بسازید

وقتی بدنه هر دو جعبه را ساختید، باید ریل هایی که به جعبه داخلی می چسبند را درست کنید. اندازه این ریل ها باید طوری باشد که براحتی داخل شیارهای کف جعبه بیرونی قرار بگیرند. اینبار هم این قطعات را کمی بزرگتر ببرید و هنگام نصب آنها را به اندازه اصلی دربیاورید. برای بریدن این ریل ها ای یک تخته نازک استفاده کنید و با تیغ آنها را در اندازه مناسب ببرید. هنگام استفاد از تیغ مواظب باشید؛ چون قطعه ای که می برید خیلی کوچک است ممکن است به انگشت تان آسیب برسد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : اسپیکر حرفه ای بسازید

وقتی مطمئن شدید اندازه ها را درست درآورده اید، باید آنها را به جعبه داخلی بچسبانید. این ریل ها را باید در نقطه ای بچسبانید که کاملاً با شیارهای کف جعبه بیرونی تراز باشند. چند روکش چوب داخل شیارهای کف جعبه بچسبایند تا وقتی ریل ها را روی آنها قرار می دهید کمی ارتفاع بگیرند. حالا جعبه داخلی را داخل جعبه بیرونی قرار دهید و از یک سمت فشار دهید تا جعبه و ریل ها از طرف دیگر جعبه بیرونی بیرون بزنند. حالا ریل ها را به سرجایشان بچسبانید و با گیره آنها را محکم کنید تا چسب ها خوب خشک شوند.

گام پنجم: جعبه بیرونی را کامل کنید

در مرحله قبل کار جعبه داخلی را تمام کردید و حالا باید بیرونی را کامل کنید. ابتدا باید برای دو سر جعبه دو تکه چوب ببرید تا جعبه از هر دو طرف بسته بشود. این دو قطعه را جعبه بچسبانید و با گیره ببندید تا خوب خشک بشود. وقتی چسب خشک شد با اره جعبه را دقیقاً از وسط نصف کنید و لبه های آن را سنباده بزنید.

حالا باید چیزی شبیه یک مانع بسازیم که اجازه ندهید جعبه حلقه را باز کنید و آن را بیرون بیاورید. این مانع را باید وقتی اضافه کنید که جعبه ها توی هم هستند و به همین خاطر نمی توانید خیلی راحت از چسب و گیره استفاده کنید. به همین خاطر بهتر است یک تکه چوب بسازید که بدون چسب یا با حداقل چسب داخل هم چفت شوند. برای ساخت این مانع ها دو تکه چوب به شکل T و به عرض 7 میلیمتر ببرید. بالای جعبه بیرونی را هم طوری برش بزنید که این مانع ها داخل آنها قرار بگیرد. قبل از اینکه مانع ها را سرجایشان بچسبانید، یکبار همه اندازه ها را چک کنید.

به کناره های جعبه بیرونی هم آهنربا بچسبانید تا دو نیمه جعبه را کنار هم نگه دارند. دو سوراخ به اندازه آهنربا روی لبه جعبه دریل کنید و آهنرباها را داخل آنها بچسبانید.
می توانید در دو سر جعبه بیرونی هم یک سوراخ ردیل کنید تا وقتی جعبه حلقه را می بندید، جعبه داخلی دیده شود. آخرین کارتان در این مرحله این است که همه قسمتی هایی که بعد از مونتاژ به آنها دسترسی ندارید را سنباده و روغن یا رنگ بزنید.

گام ششم: جعبه حلقه را مونتاژ کنید

حالا می توانید مانع هایی که ساخته اید را سرجایشان بچسبانید. اگر مانع خیلی راحت داخل شیارش جا بشود، اندازه ها را درست رعایت نکرده اید. اگر هر دو مانع را همزمان بچسبانید دیگر نمی توانید جعبه داخلی را درون جعبه بیرونی بگذارید. پس از یک طرف شروع کنید؛ ابتدا جعبه داخلی را درون یک نیمه جعبه بیرونی بگذارید و سپس مانع را سرجایش بچسبانید. با گیره این قطعه را ببندید و صب کنید تا چسب خشک بشود. سپس همین کار را برای نیمه دیگر جعبه بیرونی تکرار کنید.

بعد از اینکه همه قطعات را مونتاژ کردید، روکش چوب را بچسبانید و دوباره جعبه را با گیره با چسب نواری ببندید تا چسب ها خشک شوند.

حالا می توانید جعبه حلقه را سنباده بزنید، رنگ کنید یا با روغن آن را برق بیاندازید.

جعبه حلقه آماده است

حالا یک جعبه حلقه دارید که می توانید همه انگشترها یا گوشواره هایتان را داخل آن بریزید. می توانید این جعبه را در سایز بزرگتر هم بسازید و از آن برای نگهداری وسایل بزرگتر استفاده کنید. شک نکنید که ساخت نمونه بزرگتر جعبه حلقه خیلی آسان تر است. اگر می خواهید نمونه بزرگتر را بسازید اضافه کردن دسته به دو طرف جعبه بیرونی فراموش نشود.

اگر ظاهر اده جعبه را نمی پسندید، میتوانید با هنر سوخت نگاری ظاهر آن را بکلی تغییر بدهید. برای سوخت نگاری فقط به هویه و پست آموزش هنر سوخت نگاری نیاز دارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : جعبه حلقه چوبی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : جعبه حلقه چوبی بسازید
توضیح کوتاه
جعبه زیورآلات کشویی بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : غلطک نقاشی رنگین کمانی بسازید... یک غلطک نقاشی که رنگین کمان میکشد! در این پست طرز ساخت این ابزار نقاشی فوق العاده را یاد می گیرید که میتوانید کارها را برای شما آسان کند. این غلطک برا...
آموزش ساخت : پریز برق را خودتان تعویض کنید... پریز برق خراب را نمی شود تعمیر کرد و فقط باید آن را عوض کنید. اتصالات فلزی پریزهای برق به مرور زمان پوسیده میشوند که گاهی منجر به اتصال و سوختگی هم می...
آموزش ساخت : با کاغذ مچاله شده مجسمه کبوتر بسازید!... در این ساختنی می خواهیم یک کاردستی ساده و زیبا اما عجیب را به شما یاد بدهیم. تابحال سعی کرده اید با کاغذ مچاله شده مجسمه سازی کنید؟ توصیه ما این است ک...
آموزش ساخت : با پرینتر سه بعدی استمپ چرم بسازید... اگر اهل چرم دوزی و ساخت دست سازهای چرمی باشید حتماً از اهمیت استفاده از الگوهای مختلف و حکاکی روی چرم آگاه هستید. بهترین ابزار برای انداختن الگو روی چ...
با برد آردوینو سرعت سنج دوچرخه ارزان و کاربردی بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت داشبور الکترونیکی دوچرخه را خوانده اید. اگر ساخت آن داشبورد برایتان دشوار بوده، می توانید از ساخت سرعت سنج دوچرخه شروع کنید. ...
دستگیره بافتنی دولایه مقاوم و شیک ببافید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور دستگیره بافتنی ببافید. بافت این دستگیره های دولایه بسیار ساده است و نیاز به مهارت قلاب بافی پیشرفته ندارد. اگر قلاب با...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید