خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : جعبه حلقه چوبی بسازید

آموزش ساخت : جعبه حلقه چوبی بسازید

آموزش ساخت زیورآلات در ساختنی زیاد است؛ طرز ساخت جعبه زیورآلات و کمد زیورآلات هم در ساختنی داشته ایم. امروز دوباره سراغ لوازم نگه داری از زیورآلات رفته ایم و طرز ساخت یک جعبه انگشتر چوبی را برایتان آماده کرده ایم. البته نه یک جعبه حلقه معمولی؛ یک جعبه کشویی که در واقع از دو جعبه ساخته میشود که یکی از آنها از داخل دیگری بیرون کشیده میشود. در واقع جعبه بیرونی از دو قسمت تشکیل میشود که با کشیدن آنها جعبه داخلی در معرض دید قرار می گیرد.

اندازه جعبه ها به خودتان بستگی دارد؛ جعبه بیرونی 30 در 20 در 20 سانتیمتر است که به روشی که در بالا گفتیم با میشود. جعبه داخلی هم کوچکتر است و 5 سانتیمتر عرض و یک سانتیمتر ضخامت دارد.

اگر قصد دارید یک حلقه هدیه بدهید، این جعبه متفاوت را بسازید تا هدیه تان شکیل تر و متفاوت تر بشود. این ساختنی چوبی هم مثل سایر ساختنی ها نیاز به ابزار خاصی ندارد و میتوانید بیشتر ابزاری که ما استفاده کرده ایم را با ابزار ساده تر جایگزین کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • چوب راش (اندازه ها در مقدمه ذکر شده اند)
  • روکش چوب گردو
  • دو عدد آهنربای 3 میلیمتری
  • چرم برای پوشاندن کف جعبه
  • چسب چوب

ابزار مورد نیاز

  • اره رومیزی
  • روتر
  • اره دستی
  • گیره نجاری
  • چاقو یا کاتر برای بریدن روکش

گام دوم: جعبه بیرونی را بسازید

ابتدا باید اندازه و ضخامت تخته ها را تنظیم کنید. یک تخته با ضخامت 10 میلیمتر برای جعبه بیرونی و یک تخته به ضخامت 7 میلیمتر برای جعبه داخلی ببرید. بعد از اینکه ضخامت تخته ها را میزان کردید، باید تخته جعبه بیرونی را بطول 5 سانتیمتر ببرید. دقت کنید که برش ها باید 45 درجه باشند. برای ساخت بدنه جعبه به چهار تکه 5 سانتیمتری با برش های 45 درجه نیاز داریم.

قبل از اینکه این تکه های چوب را بهم بچسبانید باید روی یکی از آنها چند شیار بزنید. تکه ای که شیار میخورد کف جعبه بیرونی قرار می گیرد و باعث میشود جعبه کوچکتر در مسیر مشخصی حرکت کند. ساده ترین راه برای ایجاد این شیارها استفاده از روتر است اما ابزار دیگر هم کارتان را راه می اندازد. دقت کنید که شیارها باید دقیقاً موازی باشند.

در ساختنی بخوانید :  با نوشت افزارهای معمولی نوشته نامرئی بنویسید!

حالا باید محل اتصال تکه های چوب به یکدیگر را چسب بزنید و جعبه را مونتاژ کنید. روی جعبه چسب نواری بزنید تا چسب خوب خشک بشود و چوب ها تکان نخورند. می توانید بجای چسب از گیره هم استفاده کنید اما تجربه نشان داده برای قطعات کوچک چسب بهتر از گیره نجاری جواب میدهد.

گام سوم: جعبه داخلی را بسازید

وقتی جعبه بیرونی را بسازید ابعاد جعبه داخلی مشخص میشود و میتوانید ساخت آن را شروع کنید. تکه های چوب را کمی بزرگتر از ابعاد داخلی جعبه بیرونی ببرید. به این ترتیب مطمئن خواهید شد جعبه کوچک نیست و اگر بزرگ بود میتوانید با سنباده آن را اندازه کنید.

همانطور که در تصاویر پیداست بالای این جعبه باز است. به همین خاطر می توانید آن را به روش جعبه بیرونی بسازید. حواستان باشد که نباید به لبه بالایی چسب بزنید. بعد از اینکه چسب خشک شد، گیره یا چسب نواری را باز کنید. حالا با برداشتن تخته بالایی یک قطعه U شکل دارید.

دو تکه چوب انتهایی را هم به جعبه داخلی بچسبانید و صبر کنید تا چسب خشک بشود. حالا شروع به سنباده زدن جعبه کنید و تا وقتی ادامه دهید که داخل جعبه بیرونی جا بشود.

گام چهارم: ریل ها را بسازید

وقتی بدنه هر دو جعبه را ساختید، باید ریل هایی که به جعبه داخلی می چسبند را درست کنید. اندازه این ریل ها باید طوری باشد که براحتی داخل شیارهای کف جعبه بیرونی قرار بگیرند. اینبار هم این قطعات را کمی بزرگتر ببرید و هنگام نصب آنها را به اندازه اصلی دربیاورید. برای بریدن این ریل ها ای یک تخته نازک استفاده کنید و با تیغ آنها را در اندازه مناسب ببرید. هنگام استفاد از تیغ مواظب باشید؛ چون قطعه ای که می برید خیلی کوچک است ممکن است به انگشت تان آسیب برسد.

در ساختنی بخوانید :  با چسب حرارتی و چرم پایه شارژ یا داک شارژ بسازید

وقتی مطمئن شدید اندازه ها را درست درآورده اید، باید آنها را به جعبه داخلی بچسبانید. این ریل ها را باید در نقطه ای بچسبانید که کاملاً با شیارهای کف جعبه بیرونی تراز باشند. چند روکش چوب داخل شیارهای کف جعبه بچسبایند تا وقتی ریل ها را روی آنها قرار می دهید کمی ارتفاع بگیرند. حالا جعبه داخلی را داخل جعبه بیرونی قرار دهید و از یک سمت فشار دهید تا جعبه و ریل ها از طرف دیگر جعبه بیرونی بیرون بزنند. حالا ریل ها را به سرجایشان بچسبانید و با گیره آنها را محکم کنید تا چسب ها خوب خشک شوند.

گام پنجم: جعبه بیرونی را کامل کنید

در مرحله قبل کار جعبه داخلی را تمام کردید و حالا باید بیرونی را کامل کنید. ابتدا باید برای دو سر جعبه دو تکه چوب ببرید تا جعبه از هر دو طرف بسته بشود. این دو قطعه را جعبه بچسبانید و با گیره ببندید تا خوب خشک بشود. وقتی چسب خشک شد با اره جعبه را دقیقاً از وسط نصف کنید و لبه های آن را سنباده بزنید.

حالا باید چیزی شبیه یک مانع بسازیم که اجازه ندهید جعبه حلقه را باز کنید و آن را بیرون بیاورید. این مانع را باید وقتی اضافه کنید که جعبه ها توی هم هستند و به همین خاطر نمی توانید خیلی راحت از چسب و گیره استفاده کنید. به همین خاطر بهتر است یک تکه چوب بسازید که بدون چسب یا با حداقل چسب داخل هم چفت شوند. برای ساخت این مانع ها دو تکه چوب به شکل T و به عرض 7 میلیمتر ببرید. بالای جعبه بیرونی را هم طوری برش بزنید که این مانع ها داخل آنها قرار بگیرد. قبل از اینکه مانع ها را سرجایشان بچسبانید، یکبار همه اندازه ها را چک کنید.

به کناره های جعبه بیرونی هم آهنربا بچسبانید تا دو نیمه جعبه را کنار هم نگه دارند. دو سوراخ به اندازه آهنربا روی لبه جعبه دریل کنید و آهنرباها را داخل آنها بچسبانید.
می توانید در دو سر جعبه بیرونی هم یک سوراخ ردیل کنید تا وقتی جعبه حلقه را می بندید، جعبه داخلی دیده شود. آخرین کارتان در این مرحله این است که همه قسمتی هایی که بعد از مونتاژ به آنها دسترسی ندارید را سنباده و روغن یا رنگ بزنید.

در ساختنی بخوانید :  با قوطی نوشابه و یک قطعه پرینت شده گلدان خودآبیار بسازید

گام ششم: جعبه حلقه را مونتاژ کنید

حالا می توانید مانع هایی که ساخته اید را سرجایشان بچسبانید. اگر مانع خیلی راحت داخل شیارش جا بشود، اندازه ها را درست رعایت نکرده اید. اگر هر دو مانع را همزمان بچسبانید دیگر نمی توانید جعبه داخلی را درون جعبه بیرونی بگذارید. پس از یک طرف شروع کنید؛ ابتدا جعبه داخلی را درون یک نیمه جعبه بیرونی بگذارید و سپس مانع را سرجایش بچسبانید. با گیره این قطعه را ببندید و صب کنید تا چسب خشک بشود. سپس همین کار را برای نیمه دیگر جعبه بیرونی تکرار کنید.

بعد از اینکه همه قطعات را مونتاژ کردید، روکش چوب را بچسبانید و دوباره جعبه را با گیره با چسب نواری ببندید تا چسب ها خشک شوند.

حالا می توانید جعبه حلقه را سنباده بزنید، رنگ کنید یا با روغن آن را برق بیاندازید.

جعبه حلقه آماده است

حالا یک جعبه حلقه دارید که می توانید همه انگشترها یا گوشواره هایتان را داخل آن بریزید. می توانید این جعبه را در سایز بزرگتر هم بسازید و از آن برای نگهداری وسایل بزرگتر استفاده کنید. شک نکنید که ساخت نمونه بزرگتر جعبه حلقه خیلی آسان تر است. اگر می خواهید نمونه بزرگتر را بسازید اضافه کردن دسته به دو طرف جعبه بیرونی فراموش نشود.

اگر ظاهر اده جعبه را نمی پسندید، میتوانید با هنر سوخت نگاری ظاهر آن را بکلی تغییر بدهید. برای سوخت نگاری فقط به هویه و پست آموزش هنر سوخت نگاری نیاز دارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : جعبه حلقه چوبی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : جعبه حلقه چوبی بسازید
توضیح کوتاه
جعبه زیورآلات کشویی بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

رخت آویز دیواری مخصوص خشک کردن لباس بسازید... اگر جای کافی برای پهن کردن لباس های خیس در خانه دارید و نمی توانید از رخت آویزهای معمولی (که فضای زیادی اشغال می کنند) استفاده کنید، این رخت آویز دیوا...
با یک مدار ساده ریسه LED ساده را به ریسه چشمک زن تبدیل کنید... در این ساختنی طرز ساخت یک مدار الکترونیکی را یاد می گیرید که ریسه LED ساده را به ریسه چشمک زن تبدیل می کند. هزینه ساخت این مدار الکترونیکی خیلی کمتر ا...
دستور تهیه : خوراک میگو را با سس انبه تند بخورید... آیا تابحال خوراک میگو را با انبه خورده اید؟ آیا تابحال با انبه سس تند درست کرده اید؟ اگر دوست دارید این طعم های جدید را تست کنید و از غذاهای تند هم خو...
آموزش چرم دوزی : چطور چرم را کوک بزنیم؟ اگر شما هم دوست دارید چرم دوزی را یاد بگیرید اما نمی دانید از کجا شروع کنید، این دوره آموزش چرم دوزی برایتان مناسب است. چرم دوزی بیشتر از مهارت نیاز ب...
پازل توپ و طناب ؛ یک ایده عالی برای عیدی دادن به بچه ها... عیدی دادن از آن رسم های ایرانی است که همه طرفدارش هستند و از دیرباز میان ایرانیان و همه فارسی زبانان رواج داشته است. اگر دنبال عیدی های جذاب تری نسبت ...
با پرینتر سه بعدی چراغ رومیزی به شکل گل درخشان بسازید... چراغ رومیزی یا چراغ خواب متفاوت یکی از چیزهایی که دکوراسیون هر اتاقی را متحول می کند. در این ساختنی یاد می گیرید چطور با پرینتر سه بعدی یک چراغ رومیزی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید