خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : لانه پرنده چوبی بسازید

آموزش ساخت : لانه پرنده چوبی بسازید

چقدر به فکر پرنده هایی هستید که روی درخت های حیاط خانه تان زندگی می کنند؟ آنهم در آستانه فصل سرما و بارش؟ در این ساختنی طرز ساخت یک لانه پرنده چوبی را یاد می گیرید که ساخت آن فقط نیاز به صرف کمی زمان دارد. اگر کمی چوب یا وسایل چوبی بدرد نخور داشته باشید، حتی لازم نیست یک ریال هم برای ساخت این لانه پرنده هزینه کنید. یک موجود زنده ارزش صرف کمی زمان را دارد؛ پس دست بکار شوید.

یک لانه پرنده بسازید
یک لانه پرنده بسازید

قبلاً در ساختنی طرز ساخت لانه پرنده با PVC را یاد گرفته بودید، در این نوع چوبی همان لانه را با کمی تغییر یاد می گیرید. این ساختنی یک ایده خوب برای کاردستی است و به بچه ها یاد می دهد برای حفظ زیبایی های اطراف شان تلاش کنند.

در ضمن می توانید از این لانه پرنده برای ساخت وسایل تزیینی هم استفاده کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • چوب با ضخامت 1 تا 1.5 سانتیمتر (نوع چوب فرقی نمی کند)
  • چسب چوب
  • گیره نجاری (با هر ابزار و وسیله دیگری که کار گیره را بکند)
  • خط کش
  • سنباده
  • اره (می توانید از اره دستی و اره مویی بجای اره های برقی استفاده کنید)
  • دریل پرس (با مته 4 سانتی) یا دریل معمولی

گام دوم : تخته ها را اندازه بزنید و ببرید

قبل از هر چیز باید ابعاد لانه پرنده را مشخص کنید. کشیدن لانه در ابعاد واقعی یا ساخت ماکت آن کمک زیادی میکند؛ بویژه اگر چوب کم داشته باشید و فرصت آزمون و خطا نداشته باشید.
بعد از اینکه ابعاد را مشخص کردید، دیواره ها و سقف لانه را ببرید. دیواره ها و سقف لانه پرنده ای که در تصویر می بینید، 17.7 سانتیمتر طول و 12.7 سانتیمتر ارتفاع دارد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با آردوینو تیونر گیتار بسازید [Arduino]

بعد از بریدن این قطعات سراغ تخته های جلو و پشت لانه بروید. با این اندازه ها، تخته جلویی و پشتی 28 سانتیمتر ارتفاع و 15.2 سانیتیمتر عرض خواهند داشت. تخته جلویی به جلوی لانه وصل میشود و در نتیجه طول کل لانه کمی افزایش می یابد.

همانطور که در تصاویر پیداست بالای تخته جلویی و پشتی زاویه دارد. برای درست در آوردن زاویه، نقطه 17.7 سانتیمتر را روی تخته مشخص کنید و یک خط بکشید. سپس از بالای آن خط به سمت گوشه حرکت کنید و زاویه 45 درجه را علامت بگذارید. حالا این قسمت را با اره ببرید. همین کار را برای هر دو طرف تخته جلویی و پشتی تکرار کنید. هم اندازه بودن این دو قطعه بسیار مهم است؛ وقتی هر دو را بریدید آنها را روی هم بگذارید تا مطمئن شوید دقیقاً یک شکل هستند.

بعد از اینکه همه قطعات را بریدید، آنها را سنباده بزنید.

گام سوم : بدنه لانه را بسازید

بعد از اینکه همه قطعات لانه – بجز سقف – را آماده کردید، نوبت مونتاژ آنها میرسد. با چسب چوب دیواره های کناری و تخته پشتی را به کف لانه بچسبانید. قبل از خشک شدن چسب لبه ها را تراز کنید و از میزان بودن اندازه ها و محل تخته ها مطمئن شوید. وقتی همه چیز را چک کردید، تخته ها را بهم گیره کنید تا چسب خوب خشک بشود. بعد از نیم ساعت قطعات بهم چفت شده اند و می توانید گیره ها را باز کنید تا یکبار دیگر همه چیز را چک کنید. دوباره گیره ها را ببندید و 24 ساعت صبر کنید تا چسب خوب خشک بشود.

در ساختنی بخوانید :  قلاب کوهنوردی فلزی مقاوم با تحمل وزن بالا بسازید

گام چهارم : تخه جلویی را سوراخ کنید

تخته جلویی را سوراخ کنید و سپس به بدنه لانه بچسبانید
تخته جلویی را سوراخ کنید و سپس به بدنه لانه بچسبانید

این سوراخ محل ورود پرنده به داخل لانه است و باید دقیقاً وسط تخته قرار بگیرد. برای پیدا کردن نقطه از سمت چپ به راست تخته را اندازه بگیرید و نقطه وسط آن را علامت بزنید. طول تخته از بالا به پایین را هم پیدا کنید و وسط این خط را هم مشخص کنید. این دو نقطه روی هم قرار بگیرند و این نقطه مرکز لانه پرنده است.

برای سوراخ کردن وسط تخته جلویی دو راه دارید؛ استفاده از دریل یا اره مویی. اگر دریل پرسی ندارید بهتر است کارتان را با اره مویی انجام دهید. چون ریل کردن سوراخ بزرگ با مته و دریل معمولی کمی سخت است. برای سوراخ کردن تخته با اره مویی، ابتدا قطر دایره را مشخص کنید. سپس آن را تقسیم بر دو کنید تا شعاع بدست بیاید. پرگار را به اندازه شعاع باز کنید و نوک آن را روی نقطه وسط تخته بگذارید و یک دایره بکشید. حالا با میخ یا سوزن یک سوراخ کوچک روی سطح دایره بزنید تا تیغ اره از آن رد بشود. تیغ اره را از این سوراخ رد کنید و شروع به بریدن تخته کنید. بعد از درآوردن دایره داخل آن را خوب سنباده بزنید.

بریدن دایره با دریل پرس بسیار ساده تر است و زمان کمتری میبرد. هنگام استفاده از دریل حواستان باشد به دست تان آسیب نزنید.

بعد از اینکه تخته جلویی را سوراخ کردید، میتوانید آن را به بدنه لانه بچسبانید و دوباره گیره ها را ببندید.

گام پنجم : سقف را اضافه کنید

برای ساختن سقف باید یک تکه چوب با ابعاد 20.3 در 20.3 سانتیمتر و یک تکه دیگر با ابعاد 20.3 در 19 سانتیمتر ببرید. این دو قطعه به بالای بدنه می چسبند. باید طوری این دو تکه را بهم بچسبانید که هیچ شکافی بین آنها وجود نداشته باشد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : جعبه شارژ بسازید

وقتی سقف را به بدنه لانه پرنده می چسبانید، دقت کنید که تخته های جلویی و عقبی تراز باشند تا هیچ شکافی در سقف ایجاد نشود. تخته بلندتر را به طوری بچسبانید که کمی از بیرون زدگی داشته باشد تا تخته کوچکتر به آن بچسبد (به تصاویر دقت کنید). بعد از اینکه تخته های سقف را بدنه چسباندید، صبر کنید تا چسب خشک شود.

حالا لانه پرنده آماده است و میتوانید آن را هر طور که می خواهید تزیین کنید.

لانه پرنده را ازدرخت آویزان کنید

حالا می توانید لانه پرنده را آویزان کنید. برای آویزان کردن لانه میتوانید از آویزهای فلزی آماده استفاده کنید. می توانید با یک میخ آن را به تنه درخت یا دیوار بکوبید یا آن را بین شاخه های درخت قرار دهید (این روش خیلی خوب نیست). دقت کنید که جای لانه پرنده کاملاً مناسب باشد و باد نتواند خیلی راحت آن را بندازد.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : لانه پرنده چوبی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : لانه پرنده چوبی بسازید
توضیح کوتاه
برای پرنده های حیاط خانه تان یک لانه بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

پروژکتور عکاسی یا پنل نورپردازی LED پرتابل بسازید... اگر اهل عکاسی باشید، پروژکتور عکاسی پرتابل یکی از تجهیزاتی است که بالاخره به آن نیاز پیدا می کنید. با این پروژکتور عکاسی می توانید در هر ساعتی از روز ...
جاکلیدی چرمی چرخشی سبک و شیک بسازید در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با کمترین هزینه و ابزار ممکن، جاکلیدی چرمی چرخشی بسازید. قبلاً آموزش ساخت جاکلیدی چرخشی چوبی را یاد گرفته بودید ...
هدفون معمولی را به هدفون بلوتوثی تبدیل کنید!... بلوتوث باکس نام گجتی است که در این ساختنی طرز ساختش را یاد می گیرید. با این گجت کوچک می توانید هدفون های معمولی را به هدفون بلوتوثی تبدیل کنید. افراد ...
آموزش ساخت : برای کلیدهایتان کاور چرمی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت کاور چرمی کلید را می آموزید. با ساخت این کاورهای چرمی علاوه بر زیباتر شدن دسته کلیدتان می توانید برخی کلیدها را از هم متمایز کن...
آموزش ساخت مدار میکروفون تماسی با دیسک پیزو الکتریک... در این ساختنی آموزش ساخت مدار میکروفون تماسی را یاد می گیرید که در قلب آن یک دیسک پیزو الکتریک قرار دارد. با چسباندن این دیسک به سطوح مختلف می توانید ...
آموزش ساخت : با زنجیر فلزی آویز لباس درست کنید... اگر در شهرهای بزرگ زندگی می کنید و آپارتمان نشین هم هستید، احتمال اینکه یک کمد دیواری بزرگ در خانه داشته باشید کم است. شاید این مشکل زیاد مهم بنظر نرس...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید