خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : لانه پرنده چوبی بسازید

آموزش ساخت : لانه پرنده چوبی بسازید

چقدر به فکر پرنده‌هایی هستید که روی درخت‌های حیاط خانه تان زندگی می‌کنند؟ آنهم در آستانه فصل سرما و بارش؟ در این ساختنی طرز ساخت یک لانه پرنده چوبی را یاد می‌گیرید که ساخت آن فقط نیاز به صرف کمی‌زمان دارد. اگر کمی‌چوب یا وسایل چوبی بدرد نخور داشته باشید، حتی لازم نیست یک ریال هم برای ساخت این لانه پرنده هزینه کنید. یک موجود زنده ارزش صرف کمی‌زمان را دارد؛ پس دست بکار شوید.

یک لانه پرنده بسازید
یک لانه پرنده بسازید

قبلاً در ساختنی طرز ساخت لانه پرنده با PVC را یاد گرفته بودید، در این نوع چوبی همان لانه را با کمی‌تغییر یاد می‌گیرید. این ساختنی یک ایده خوب برای کاردستی است و به بچه‌ها یاد می‌دهد برای حفظ زیبایی‌های اطراف شان تلاش کنند.

در ضمن می‌توانید از این لانه پرنده برای ساخت وسایل تزیینی هم استفاده کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • چوب با ضخامت 1 تا 1.5 سانتیمتر (نوع چوب فرقی نمی‌کند)
  • چسب چوب
  • گیره نجاری (با هر ابزار و وسیله دیگری که کار گیره را بکند)
  • خط کش
  • سنباده
  • اره (می‌توانید از اره دستی و اره مویی بجای اره‌های برقی استفاده کنید)
  • دریل پرس (با مته 4 سانتی) یا دریل معمولی

گام دوم : تخته‌ها را اندازه بزنید و ببرید

قبل از هر چیز باید ابعاد لانه پرنده را مشخص کنید. کشیدن لانه در ابعاد واقعی یا ساخت ماکت آن کمک زیادی میکند؛ بویژه اگر چوب کم داشته باشید و فرصت آزمون و خطا نداشته باشید.
بعد از اینکه ابعاد را مشخص کردید، دیواره‌ها و سقف لانه را ببرید. دیواره‌ها و سقف لانه پرنده ای که در تصویر می‌بینید، 17.7 سانتیمتر طول و 12.7 سانتیمتر ارتفاع دارد.

بعد از بریدن این قطعات سراغ تخته‌های جلو و پشت لانه بروید. با این اندازه‌ها، تخته جلویی و پشتی 28 سانتیمتر ارتفاع و 15.2 سانیتیمتر عرض خواهند داشت. تخته جلویی به جلوی لانه وصل میشود و در نتیجه طول کل لانه کمی‌افزایش می‌یابد.

همانطور که در تصاویر پیداست بالای تخته جلویی و پشتی زاویه دارد. برای درست در آوردن زاویه، نقطه 17.7 سانتیمتر را روی تخته مشخص کنید و یک خط بکشید. سپس از بالای آن خط به سمت گوشه حرکت کنید و زاویه 45 درجه را علامت بگذارید. حالا این قسمت را با اره ببرید. همین کار را برای هر دو طرف تخته جلویی و پشتی تکرار کنید. هم اندازه بودن این دو قطعه بسیار مهم است؛ وقتی هر دو را بریدید آنها را روی هم بگذارید تا مطمئن شوید دقیقاً یک شکل هستند.

بعد از اینکه همه قطعات را بریدید، آنها را سنباده بزنید.

گام سوم : بدنه لانه را بسازید

بعد از اینکه همه قطعات لانه – بجز سقف – را آماده کردید، نوبت مونتاژ آنها میرسد. با چسب چوب دیواره‌های کناری و تخته پشتی را به کف لانه بچسبانید. قبل از خشک شدن چسب لبه‌ها را تراز کنید و از میزان بودن اندازه‌ها و محل تخته‌ها مطمئن شوید. وقتی همه چیز را چک کردید، تخته‌ها را بهم گیره کنید تا چسب خوب خشک بشود. بعد از نیم ساعت قطعات بهم چفت شده اند و می‌توانید گیره‌ها را باز کنید تا یکبار دیگر همه چیز را چک کنید. دوباره گیره‌ها را ببندید و 24 ساعت صبر کنید تا چسب خوب خشک بشود.

گام چهارم : تخه جلویی را سوراخ کنید

تخته جلویی را سوراخ کنید و سپس به بدنه لانه بچسبانید
تخته جلویی را سوراخ کنید و سپس به بدنه لانه بچسبانید

این سوراخ محل ورود پرنده به داخل لانه است و باید دقیقاً وسط تخته قرار بگیرد. برای پیدا کردن نقطه از سمت چپ به راست تخته را اندازه بگیرید و نقطه وسط آن را علامت بزنید. طول تخته از بالا به پایین را هم پیدا کنید و وسط این خط را هم مشخص کنید. این دو نقطه روی هم قرار بگیرند و این نقطه مرکز لانه پرنده است.

برای سوراخ کردن وسط تخته جلویی دو راه دارید؛ استفاده از دریل یا اره مویی. اگر دریل پرسی ندارید بهتر است کارتان را با اره مویی انجام دهید. چون ریل کردن سوراخ بزرگ با مته و دریل معمولی کمی‌سخت است. برای سوراخ کردن تخته با اره مویی، ابتدا قطر دایره را مشخص کنید. سپس آن را تقسیم بر دو کنید تا شعاع بدست بیاید. پرگار را به اندازه شعاع باز کنید و نوک آن را روی نقطه وسط تخته بگذارید و یک دایره بکشید. حالا با میخ یا سوزن یک سوراخ کوچک روی سطح دایره بزنید تا تیغ اره از آن رد بشود. تیغ اره را از این سوراخ رد کنید و شروع به بریدن تخته کنید. بعد از درآوردن دایره داخل آن را خوب سنباده بزنید.

بریدن دایره با دریل پرس بسیار ساده تر است و زمان کمتری میبرد. هنگام استفاده از دریل حواستان باشد به دست تان آسیب نزنید.

بعد از اینکه تخته جلویی را سوراخ کردید، میتوانید آن را به بدنه لانه بچسبانید و دوباره گیره‌ها را ببندید.

گام پنجم : سقف را اضافه کنید

برای ساختن سقف باید یک تکه چوب با ابعاد 20.3 در 20.3 سانتیمتر و یک تکه دیگر با ابعاد 20.3 در 19 سانتیمتر ببرید. این دو قطعه به بالای بدنه می‌چسبند. باید طوری این دو تکه را بهم بچسبانید که هیچ شکافی بین آنها وجود نداشته باشد.

وقتی سقف را به بدنه لانه پرنده می‌چسبانید، دقت کنید که تخته‌های جلویی و عقبی تراز باشند تا هیچ شکافی در سقف ایجاد نشود. تخته بلندتر را به طوری بچسبانید که کمی‌از بیرون زدگی داشته باشد تا تخته کوچکتر به آن بچسبد (به تصاویر دقت کنید). بعد از اینکه تخته‌های سقف را بدنه چسباندید، صبر کنید تا چسب خشک شود.

حالا لانه پرنده آماده است و میتوانید آن را هر طور که می‌خواهید تزیین کنید.

لانه پرنده را ازدرخت آویزان کنید

حالا می‌توانید لانه پرنده را آویزان کنید. برای آویزان کردن لانه میتوانید از آویزهای فلزی آماده استفاده کنید. می‌توانید با یک میخ آن را به تنه درخت یا دیوار بکوبید یا آن را بین شاخه‌های درخت قرار دهید (این روش خیلی خوب نیست). دقت کنید که جای لانه پرنده کاملاً مناسب باشد و باد نتواند خیلی راحت آن را بندازد.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : لانه پرنده چوبی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : لانه پرنده چوبی بسازید
توضیح کوتاه
برای پرنده‌های حیاط خانه تان یک لانه بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

سیم و سنگ را ترکیب کنید و یک آویز گردنبند شیک بسازید... رنگ کردن سیم و سنگ کار بسیار جالبی است و نتیجه هم بسیار زیبا میشود. در این ساختنی یاد می گیرید با ترکیب این دو شی ارزان یک آویز گردنبند زیبا بسازید. ا...
ربات سوسکی حساس به نور کوچک و کارآمد بسازید... همه پروژه های رباتیک نیاز به مهارت پیشرفته در الکترونیک و کدنویسی ندارند. برخی از ربات های ساده هستند که برای صرفاً برای مبتدیان طراحی شده اند تا آنها...
با کمترین ابزار و وسایل دستگاه شناوری مغناطیسی بسازید!... دستگاه شناوری مغناطیسی یکی از جالب ترین کاردستی های علمی است که می شود در خانه ساخت. این دستگاه، ابزاری است که می تواند اجسام را با کمک میدان مغناطیسی...
پازل سه بعدی با طرح و اندازه دلخواه بسازید... پرینتر سه بعدی امکان ساخت هر چیزی را در خانه فراهم کرده است؛ از وسایل تزیینی گرفته تا میکروسکوپ و اسباب بازی. با این فناوری پیشرو می توانید براحتی و ب...
آموزش ساخت:پدال مولد برق بسازید با استفاده از این پدال مولد برق می توانید عادت عصبی تان را به برق تبدیل کنید! آیا شما هم عادت دارید وقتی پشت میز می نشینید، مدام پاهایتان را تکان ده...
قهوه ترک را به روش حرفه ای ها درست کنید اگر سری به دسته خوراکی ها و نوشیدنی های ساختنی بزنید، نوشیدنی های جالبی پیدا می کنید. نوشیدنی هایی مثل قهوه بلوط که شاید تابحال طعم شان را نچشیده اید ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید