خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش ساخت : با کمک دفتر یادداشت تان کیف دستی بدوزید

آموزش ساخت : با کمک دفتر یادداشت تان کیف دستی بدوزید

اگر در فکر خریدن یک کیف دستی کوچک هستید، می توانید آن را با کمک یادداشت های قدیمی تان درست کنید. می توانید از این روش برای ساخت جامدادی و ساک دستی هم استفاده کنید. اشتباه نشود؛ این کیف کاملاً از دفتر یادداشت ساخته نمی شود و برای ساخت آن به وسایل دیگری هم نیاز دارید. در واقع دفتر یادداشت به عنوان الگو به شما کمک میکند بدون مهارت در خیاطی یک کیف دستی بدوزید.

با کمک دفتر یادداشت یک کیف دستی بدوزید
با کمک دفتر یادداشت یک کیف دستی بدوزید

این ساختنی برای کسانی طراحی شده که با دوخت کیف آشنایی ندارند. با استفاده از دفتر یادداشت بریدن قطعات و دوختن آنها به هم بسیار ساده تر میشود.

گام اول : وسایل و ابزار مورد نیاز

اندازه ها به ابعاد دفتر یادداشتی که استفاده می کنید، بستگی دارد. ابعاد دفتر یادداشتی ما استفاده کرده ایم، 25.4 در17.7 است.

وسایل مورد نیاز

 • یک تکه کاغذ برای بریدن الگو
 • یک تکه پارچه برای کاور حدود 45 سانتیمتر (بهتر است از جنس کتان باشد)
 • یک تکه پارچه برای آستر حدود 45 سانتیمتر (بهتر است از جنس نایلون باشد)
 • نوار دو طرفه عریض
 • کمی کش به طول 25 تا 30 سانتیمتر و عرض یک سانتیمتر
 • زیپ 22 سانتی (با یه اندازه دفتر یادداشت تان)

ابزار مورد نیاز

 • خط کش
 • کاتر گرد یا قیچی
 • نخ
 • ماشین خیاطی
 • پایه دوخت زیپ برای چرخ خیاطی
 • نوار نایلونی به عرض 2.5 سانتیمتر برای دسته ها (طول دسته ها را خودتان انتخاب کنید)

گام دوم : پارچه کاور را ببرید

دفتر یادداشت را داخل یک تکه روزنامه بپیچید و طول و عرض آن را ببرید تا یک الگو به اندازه دفتر یادداشت درست شود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : کشوی زیر تخت را خودتان بسازید

تای این کاغذ الگو را باز کنید و آن را روی پارچه کاور پهن کنید. حالا آن را به پارچه سنجاق کنید و پارچه را ببرید. همین کار را برای پارچه آستر تکرار کنید.

اندازه این دو تکه پارچه برمبنای ابعاد دفتر یادداشت تعیین میشود. پس اگر کیف دستی بزرگتر یا کوچکتری می خواهید باید دفتر یادداشت دیگری را انتخاب کنید. اندازه پارچه کاور و آستر کیفی که در تصویر می بینید، 25.4 در 53.3 سانتیمتر است.

گام سوم : جیب را بسازید

سخت ترین قسمت کار همین مرحله است. دوختن زیپ به کیف کار ساده ای نیست اما اگر پایه مخصوص دوخت زیپ داشته باشید، کارتان به اندازه دوختن لبه های پارچه آسان میشود. اگر پایه دوخت زیپ ندارید، می توانید زیپ را با دست بدوزید اما کاتران کمی بیشتر طول می کشد.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : دونات خانگی درست کنید

ابتدا باید تصمیم بگیرید که اندازه زیپ تان چقدر باشد. می توانید به سرتاسر کیف زیپ بدوزید یا اندازه زیپ را فقط قدری در نظر بگیرید که دست تان از رد شود. پارچه جیب را در اندازه مناسب ببرید (حدودا 25.4 در 25.4 سانتیمتر). طول این تکه پارچه را هم ببریدتا قسمتی که زیپ قرار می گیرد مشخص شود.

اگر اندازه زیپی که دارید کوچکتر از طول جیب است، باید به دو طرف آن دو تکه پارچه بدوزید تا شکاف ها پوشانده شود. یک تکه پارچه دور دو طرف زیپ بپیچید و هر دو طرف را کوک بزنید. اگر هم زیپ بلندتر است باید آن را کوتاه کنید. بهتر است اینکار را قبل از دوختن زیپ به پارچه انجام دهید.

لبه های پارچه ای که بریده اید را تا کنید و به زیپ سنجاق کنید. با چرخ خیاطی یا با دست زیپ را به لبه تا شده پارچه بدوزید.

لبه پایینی جیب را به سمت داخل تا کنید و آن را به پارچه کاور کوک بزنید. لبه دیگر پاکت را هم طوری ببرید که اندازه لبه کاور شود.

گام چهارم : دور پارچه را بپوشانید

پارچه آستر را طوری روی میز پهن کنید که روی آن به سمت پایین باشد (البته نایلون معمولاً پشت و رو ندارد). پارچه کاور را (به همراه جیبی که به آن اضافه کرده اید) هم طوری روی آستر پهن کنید که روی آن به سمت خودتان باشد.

در ساختنی بخوانید :  برای مته های دریل و پیچ گوشتی جعبه آهنربایی بسازید

نوار لایلونی را دور کاور قرار دهید و شروع به کوک زدن کنید. بهتر است حاشیه ای که با نوار ایجاد می کنید حدود 2.5 سانتیمتر باشد. اگر یک طرف نوار نایلونی از طرف دیگر آن کوتاهتر است، قسمت بلندتر را زیر پارچه بگذارید تا مطمئن شوید نوار به پارچه وصل می شود.

برای اینکه نوار ظاهر بهتری داشته باشد باید لبه های آن را 45 درجه برش بزنید. دقت کنید که قسمت های اضافی نوار را به سمت داخل تا کنید.

حالا کاور و آستر بهم وصل شده اند و دور آنها هم با نوار بسته شده است.

گام پنجم : لبه ها را تا کنید

لبه های پارچه را به سمت داخل تا کنید و آنها را سفت کوک بزنید. می توانید کوک را با دست بزنید اما باید دقت کنید که قسمت بالای کیف دستی بقدری باز بماند که دفتر یادداشت راحت داخل آن قرار بگیرد.

حالا می توانید دفتر یادداشت تان را اخل کیف بگذارید و در کنار هم خرده ریزهایی مثل خودکار، کلید، پول نقد و تلفن تان را قرار دهید.

گام ششم : به کیف دستی تان بند اضافه کنید

کیف دستی تا همین جای کار هم آماده استفاده است اما اگر بخواهید می توانید به آن بند اضافه کنید. با اینکار می توانید آن را یک کیف دوشی کوچک هم داشته باشید. اگر بند را طوری بسازید که از کیف دستی جدا بشود، می توانید هر وقت که به آن نیاز نداشتید بند را باز کنید. البته ساده تر است که بند را به کیف بدوزید.

ابتدا باید با نوار لاستیکی یک حلقه بسازید و سپس یک پایه برای کف کیف و چند بند بین آن بچسانید. بعد از دوختن بند چند قفل فلزی به آن و کیف وصل کنید تا بند سرجایش محکم نگه داشته شود. دقت کنید که این قفل های فلزی روی کیف و بند درست روی هم قرار بگیرند.

در حین دوختن بند کیف به این نکات دقت داشته باشید :

بعد از اینکه بند را در اندازه مناسب بریدید، با یک فندک دو سر آن را بسوزانید تا نخ های سر آن جمع شود.

بهترین راه برای دوختن یک بند محکم این است که داخل می از مربع های اتصال را به شکل X کوک بزنید (تصویر سوم).

اندازه قسمت های مختلف بند به ابعاد کیفی که دوخته اید، بستگی دارد.

کیف دستی آماده است

حالا هم یک کیف دوشی و هم یک کیف دستی دارید
حالا هم یک کیف دوشی و هم یک کیف دستی دارید

سخت ترین قسمت دوخت و دوز – کیف، لباس یا هر چیز دیگری – کشیدن الگو و بریدن پارچه است. اما با این روش بریدن پارچه ها به ساده ترین قسمت کار تبدیل میشود. می توانید خیلی راحت روش کار را تغییر دهید تا از این هم ساده تر بشود. مثلاً می توانید بجای دوختن از چسب استفاده کنید یا بجای زیپ از ولکرو (نوار چسب دوطرفه) استفاده کنید.

اگر می خواهید کیف ظاهر جمع و جورتری داشته باشد، بجای استفاده از نوار برای دور آن پارچه و آستر را بهم بدوزید. اگر از یک پارچه ضخیم برای کاور کیف دستی استفاده کنید دیگر نیاز به آستر نخواهید داشت.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با کمک دفتر یادداشت تان کیف دستی بدوزید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با کمک دفتر یادداشت تان کیف دستی بدوزید
توضیح کوتاه
برای دوختن این کیف نیازی به آشنایی با خیاطی ندارید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

پازل چوبی سه بعدی با طرح بیست وجهی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک پازل چوبی را یاد می گیرید که می تواند هدیه بسیار خوبی برای طرفداران پازل باشد. برای ساخت این پازل چوبی سه بعدی باید به دستگا...
یک ایده ارزان و کارآمد برای مرتب کردن گیاهان آپارتمانی... اگر شما هم در یک آپارتمان کوچک زندگی می کنید با این حال نمی توانید از نگهداری گیاهان آپارتمانی صرف نظر کنید، این روش ساده را امتحان کنید. در این روش گ...
آموزش ساخت : عطر مورد علاقه تان را خودتان بسازید!... در این ساختنی طرز ساخت عطر و ادکلن خانگی را یاد می گیرید. وقتی اصول عطرسازی را بلد باشید و با تئوری های ساخت عطر و رایحه آشنا باشید، هم می توانید عطره...
ساعت دیجیتالی مخصوص کلاس درس بسازید در این ساختنی طرز ساخت ساعت دیجیتالی را یاد می گیرید که مخصوص معلم ها طراحی شده است. با این ساعت دیجیتالی خیلی راحت تر می توانید زمان کلاس را مدیریت ک...
کیف ابزار رولی بسازید و ابزارهایتان را راحت تر حمل کنید... اگر با جعبه ابزار چوبی و پلاستیکی مشکل دارید و دنبال راهکار بهتری برای مرتب کردن و حمل ابزار می گردید، کیف ابزار رولی را امتحان کنید. در این ساختنی به...
گلدان آویز مخصوص فضای باز بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک گلدان آویز مخصوص باغچه را یاد می گیرید که بدون گرفتن فضای باغچه، سبزی باغچه را زیاد می‌کند. این گلدان آویز از بالای حوض یا ب...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

کیف دوشی جیر زنانه شیک و جادار بدوزید

در این پست آموزش دوخت کیف دوشی جیر زنانه ای را یاد می گیرید که …

پاسخ دهید