خانه / اخبار / شیزوفرنی ، پیامد داشتن مغز بزرگ تر و پیچیده تر!

شیزوفرنی ، پیامد داشتن مغز بزرگ تر و پیچیده تر!

خیلی از ما سگ های مصرف کننده پروزاک (نوعی داروی ضد افسردگی) را دیده ایم. همچنین تعجب مردم از شنیدن عبارت روان پزشکی سگ را هم شاهد بوده ایم. عاشقان حیوانات خانگی انواع بیماری های روانی مشکوک را به حیوانات خود نسبت می دهند. از نظر علمی بسیاری از گونه های غیر انسان نیز از علائم بیماری های روانی رنج می برند. پرندگان و اسب ها گاهی وسواس فکری عملی دارند، دلفین ها و وال ها، به خصوص آن هایی که در حصار هستند خود آزاری می کنند و این که سگی با حالتی اندوهناک خارج شدن شما از خانه را نگاه می کند اضطراب ناشی از جدایی را نشان می دهد که توسط DSM (راهنمای تشخیصی و آماری اختلال های روانی به عنوان یک زبان مشترک و استاندارد برای طبقه بندی آن ها) هم تصدیق شده است.

شیزوفرنی پیامد داشتن مغز بزرگ

اما حداقل یک بیماری روانی هست که تنها در بین انسان ها رواج دارد: روان گسیختگی،شیزوفرنی یا همان اسکیزوفرنی (Schizophrenia)، بیماری حدود 0.4 تا 1 درصد بزرگسالان. با وجود اینکه نمونه های روان پریشی یا همان شیزوفرنی حیوانات در آزمایشگاه وجود دارد و رفتار های عجیبی در موجوداتی که در قفس بوده اند مشاهده شده است، بیشتر متخصصان عقیده دارند که معمولا روان پریشی در دیگر گونه های موجودات زنده دیده نمی شود، در حالی که افسردگی، وسواس فکری و عملی و نشانه های اضطراب در بسیاری گونه های غیر انسانی گزارش شده است.

سوالی که به وجود می آید این است: چرا چنین بیماری مهلک و ویرانگری وجود دارد و انسان ها را به ستوه می آورد؟ در بسیاری از تحقیقات گذشته مشخص شده که شیزوفرنی در اصل به شدت ژنتیکی است. ممکن است تصور شود که فرآیند انتخاب طبیعی باید ژن های مستعد روان پریشی را از بین می برده است. در تحقیقی که در مجله زیست شناسی مولکولی و تکامل (Molecular Biology and Evolution) در اوایل امسال منتشر شد، سرنخ هایی از اینکه چطور ممکن است عامل شیزوفرنی در مغز انسان به کار افتاده باشد ارائه شده و اهداف ممکن مناسب برای درمان پیشنهاد شده اند. به نظر می آید که روان پریشی هزینه داشتن مغز بزرگ و دارای قابلیت شناخت پیچیده در انسان است.

کانون های ژنوم مرتبط با شیزوفرنی

در تحقیقی به سرپرستی جوئل دادلی (Joel Dudley)، پرفسور ژنتیک دانشکده پزشکی ایکان در مانت سینای، بیان شده که چون شیزوفرنی نسبتا در انسان ها شایع است احتمالا تاریخ تکامل پیچیده ای دارد که بتواند ماندگاری آن در بشر و انحصاری بودن آن برای انسان را توضیح دهد. به طور ویژه، دادلی و همکارانش درباره بخش های از ژنوم انسان به نام مناطق شتاب انسان یا HARs که اولین بار در سال 2006 شناسایی شد، کنجکاو بودند. HARs قطعات کوتاه DNA است که در بقیه گونه ها محفوظ بوده اما در ادامه انشعاب ما از شامپانزه ها تحت تکامل سریعی در انسان قرار گرفته است. بیشتر از رمزگذاری پروتئین ها، HARs معمولا برای تنظیم ژن های همسایه کمک می کند. از آنجایی که به نظر می آید هم شیزوفرنی و هم HARs مخصوص انسان ها باشند محققان می خواهند بدانند که آیا ارتباطی بین این دو وجود دارد یا خیر.

در ساختنی بخوانید :  صورت ما نسبت به اجدادمان کوچکتر شده اما چانه مان بزرگتر شده است!

برای فهم این موضوع دادلی و همکارانش از اطلاعاتی که از انجمن روان پزشکی ژنومیک جمع آوری شده بود استفاده کردند، تحقیق بزرگی برای شناسایی  تنوع ژنتیکی مرتبط با شیزوفرنی. آن ها ابتدا بررسی کردند که آیا ژن های مرتبط با شیزوفرنی در ژنوم انسان از مقدار پیش بینی شده به HARs نزدیک تر هستند یا خیر؟ جواب مثبت بود، HARs در تنظیم ژن های مرتبط با شیزوفرنی نقش داشت. در ادامه با مقایسه الگوهای تغییر در انسان و شامپانزه معلوم شد که ژن های شیزوفرنی مرتبط با HARs تحت انتخاب تکاملی و تغییر شدید تری نسبت به بقیه ژن های شیزوفرنی بوده اند. این مشاهدات نشان می دهد که تنوع انسانی این ژن ها بر خلاف ریسکی که دارند به طریقی برای ما بسیار مهم است.

پروفسور جان نش، ریاضی دان،اقتصاد دان و برنده جایزه نوبل یکی از مبتلایان به بیماری شیزوفرنی است. همه شما فیلم ذهن زیبا را که از روی زندگی این دانشمند بزرگ ساخته شده است به یاد دارید
پروفسور جان نش، ریاضی دان،اقتصاد دان و برنده جایزه نوبل یکی از مبتلایان به بیماری شیزوفرنی است. همه شما فیلم ذهن زیبا را که از روی زندگی این دانشمند بزرگ ساخته شده است به یاد دارید

برای فهم این که این سودمندی چه می تواند باشد، گروه دادلی به نمایه های بیان ژن روی آوردند. توالی ژن ها ترتیب ژنوم یک ارگانیسم را ارائه می کند اما نمایه های بیان ژن نشان می دهد که کجا و چه موقع ژن های خاص در بدن فعال هستند. تیم دادلی فهمید که ژن های شیزوفرنی مرتبط با HAR در بخش هایی از ژنوم پیدا می شوند که بر ژن های دیگر بخش جلویی مغز( بخشی از مغز درست پشت پیشانی که در تفکر سطح بالا اثر گذار است)  اثر می گذارند.  تصور می شود که فعالیت معیوب در بخش جلویی مغز به ابتلا به شیزوفرنی کمک می کند.

آن ها همچنین متوجه شدند که این ژن های مخرب در فعالیت های مختلف عصبی انسانی در بخش جلویی مغز اثر گذارند، که این شامل انتقالِ انتقال دهنده عصبی GABA در سیناپس (محل تماس دو عصب) می شود. GABA به عنوان یک بازدارنده یا تنظیم کننده فعالیت عصبی فعالیت می کند و نقش کنترل کننده دوپامین (نوعی پیام رسان عصبی) در بخش های خاصی از مغز را دارد. به نظر می آید در شیزوفرنی GABA درست عمل نمی کند و دوپامین افسار گسیخته می شود و به توهم، هذیان و تفکر نا منظم که در روان پریشی شایع است، منجر می شود. به بیان دیگر مغز شیزوفرنی دار از کمبود کنترل کننده ها رنج می برد.

در ساختنی بخوانید :  ویدیو : ثبت یک رکورد گینس جدید برای پرواز با هاوربرد

دادلی توضیح می دهد: ” هدف نهایی تحقیق این بود که بدانیم آیا سیر تکامل به شناخت بیشتری از ساختار ژنتیکی شیزوفرنی کمک می کند تا بتوانیم بهتر بیماری را بفهمیم و درمان کنیم؟” شناسایی این که چه ژن هایی بیشتر در شیزوفرنی دخیل هستند و چگونه عمل می کنند می تواند به درمان های موثرتر منجر شود، مانند ژن هایی که فعالیت GABA را تحت تاثیر قرار می دهند.

وقتی بزرگ تر بهتر نیست

یافته های دادلی توضیحی ممکن برای اینکه چرا شیزوفرنی در انسان ها به وجود آمده و چرا در دیگر حیوانات وجود ندارد ارائه می کند. او توضیح  می دهد: ” به نظر می آید ظهور کلام و زبان در انسان رابطه ای با ژنتیک شیزوفرنی و اوتیسم دارد. در واقع اختلال زبانی، مانند سخن گفتن نا منظم یا پریدن از یک موضوع به دیگری، یکی از مشخصه های شیزوفرنی است و فعالیت GABA نیز برای صحبت کردن، زبان و بسیاری دیگر جنبه های شناخت سطح بالا حیاتی است. ” این حقیقت که بررسی تکاملی ما به سمت فعالیت GABA در بخش جلویی مغز همگرا شد داستانی مربوط به سیر تکامل از ارتباط خطر شیزوفرنی و هوش انسانی می گوید.”

به بیان دیگر، با تفکر بسیار اجتماعی و پیچیده انسان و ژنتیک پیچیده اش به عنوان ریشه شناخت سطح بالای او،  احتمالا چیزهای بیشتری می تواند اشتباه شود، یعنی فعالیت پیچیده تر خطر نقص بیشتری را هم به دنبال دارد.

دادلی مراقب است که بخش های مربوط به تکامل کار خود را بزرگ نمایی نکند. او گفت : مهم است تاکید کنیم که تحقیق ما برای ارزیابی تاریخ تکامل طراحی نشده بود. اما یافته های ما این تئوری را مطرح می کند که شاید توانایی شناخت سطح بالای انسان هزینه ای در پی داشته است. استعداد شیزوفرنی.

در ساختنی بخوانید :  چرا یک آهنگ در ذهنمان گیر میکند و مدام تکرار میشود؟

او همچنین تایید می کند که تحقیقات جدید هیچ ژن خاصی را شناسایی نکرده و ژنتیک شیزوفرنی عمیقا پیچیده است. ولی همچنان معتقد است که بررسی ژنتیک تکاملی می تواند به شناسایی مرتبط ترین ژن ها ومکانیزم های آسیب شناسی دارای نقش در شیزوفرنی و احتمالا دیگر بیماری های روانی که بیشتر انسان را تحت تاثیر قرار می دهند(اختلالات عصبی تکاملی مربوط به شناخت سطح بالا و فعالیت GABA ، شامل اوتیسم و نقص توجه / بیش فعالی ) کمک کند.

تحقیقی در ماه مارس گذشته در مجله روان پزشکی مولکولی (Molecular Psychiatry) منتشر شد و ارتباطی بین تنوع ژنی اختلال اوتیسم و فعالیت شناختی بهتر در جمعیت عموم، به خصوص توانایی شناخت عمومی افزایش یافته، حافظه و هوش سخن وریگزارش داد. تونی کیم کلارک (Toni-Kim Clarke) نویسنده اصلی مقاله از دانشگاه ادینبورگ می گوید:

 به نظر می رسد بعضی از این تنوع ها می تواند تاثیر سودمندی بر شناخت سطح بالا در افراد غیر مبتلا به اوتیسم بگذارد.

یافته ها ممکن است در فهم اینکه چرا گاهی اشخاص دارای اوتیسم رفتار های شناختی غیر عادی دارند کمک کند. یافته های کلارک تفکرات دادلی را در مورد این که شناخت سطح بالا ممکن است دارای هزینه هایی باشد، پشتیبانی می کند. او ادامه می دهد:

همچنان که از پسرعموهای اولیه خود فاصله می گیریم، ژنوم های ما – مخصوصا HARs- به سرعت تکامل می یابند و به ما توانایی هایی می دهند که دیگر گونه ها ندارند. این امکان هست که همچنان که آن ها به ما قدرت تحقیق پزشکی برای درمان مغز بیمار را می دهند، ما را در معرض اختلالات پیچیده نیز قرار دهند.

منبع

خلاصه مطلب
شیزوفرنی ، پیامد داشتن مغز بزرگ تر و پیچیده تر
عنوان مطلب
شیزوفرنی ، پیامد داشتن مغز بزرگ تر و پیچیده تر
توضیح کوتاه
شیزوفرنی یک بیماری مختص انسان است و به نظر می آید پیامد داشتن مغز بزرگ تر و پیچیده تر انسان است.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

سال 2015 سال بهره برداری از انرژی باد است مردم هیچوقت راجع به الکتریسیته حرف نمی زنند اما مرتب مشغول انجام کاری با الکتریسیته هستیم؛ چیزی را با آن تمیز می کنیم، چیزی را با آن روشن می کنیم و دس...
بزودی ربات ها راهنمای فضانوردان در سفرهای فضایی می شوند... جمعه گذشته – روز بیست و هفتم مارس – برای طرفداران سفرهای فضایی روز مهمی بود. روز جمعه اسکات کلی – یکی از فضانوردان با سابقه ناسا – به همراه یک فضانورد...
اخبار علمی : پلاستیک جدیدی که در عرض 3 ساعت تجزیه میشود... پلاستیک یکی از مهمترین محصولات در سطح جهانی است و همه کاره بودن آن باعث شده تقریباً در تمام محصولات مورد استفاده قرار بگیرد؛ از قطعات الکترونیکی و مبل...
حیوان عجیب هفته : این عنکبوت همه عمرش زیر آب زندگی می کند... در پست این هفته " حیوان عجیب هفته " هم سراغ یک عنکبوت رفته ایم. در پست های قبلی این سری مقاله ها عنکبوت پلیکانی را به شما معرفی کردیم و این هفته هم سر...
ایدا لاولیس ، اولین برنامه نویس تاریخ در سال 1847، در سن 27 سالگی، ایدا لاولیس (Ada Lovelace) تبدیل به اولین برنامه نویس جهان شد؛ بیش از 100 سال قبل از این که اولین کامپیوتر ساخته شود. ...
باران سرخ اسرارآمیز در اسپانیا بر اساس تحقیقات علمی که در رابطه با پدیده آب و هوایی عجیب اخیر در شمال غربی شبه جزیره ایبری (Iberian peninsula) انجام شده، اطمینان پیدا کردن از ماهیت ...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

کش دادن بدن در صبح باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می شود

بعد از خواب خودتان را کش بدهید،برای اعتماد به نفس مفید است !

بیدار شدن از خواب، آن هم اول صبح برای همه سخت است. اما روانشناس دانشگاه …

یک دیدگاه

  1. بسیار عالی ممنون از مطالب مفیدتون!!!

پاسخ دهید