خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : جعبه ابزار چوبی بسازید

آموزش ساخت : جعبه ابزار چوبی بسازید

اگر اهل ساختنی باشید یا حرفه تان طوری باشد مرتب با ابزار سر و کار داشته باشید، جعبه ابزار چیزی است که خیلی به آن نیاز دارید. در این ساختنی هم طرز ساخت جعبه ابزار چوبی را می‌خوانید اما نه آن جعبه‌هایی که داخل ماشین تان میگذارید یا با خودتان سرکار میبرید. این جعبه ابزار مخصوص محل کار و کارگاه تان است و میتواند برای همیشه شما را از شر جعبه‌های کوچک و نامرتب خلاص کند.

این جعبه ابزار مخصوص پیچ و میخ و قطعاتی ریزی مثل آن است اما شما می‌توانید با تغییر اندازه جعبه‌های داخلی هر نوع ابزار دستی دیگری را هم داخل آن قرار بدهید. اگر کارگاه دارید (فرقی نمی‌کند چه کارگاهی و با چه اندازه ای) یکی از این جعبه‌ها میتواند کار کردن در کارگاه را برایتان لذت بخش تر کند. با ساخت این جعبه ابزار چوبی کارگاه تان همیشه مرتب است و مهمتر اینکه قطعات ریز دیگرگم نمی‌شوند.

با این جعبه ابزار چوبی دیگر وسایل ریزتان بهم ریخته نخواهد بود
با این جعبه ابزار چوبی دیگر وسایل ریزتان بهم ریخته نخواهد بود

می‌توانید این جعبه را در اندازه‌های خیلی کوچکتر (مثلاً دو در دو) بسازید و از آن در آشپزخانه یا اتاق تان استفاده کنید.

گام اول : جعبه برزگ را بسازید

قبل از هر چیز باید جعبه بزرگی که جعبه‌های کوچکتر داخل آن قرار می‌گیرند را بسازید. برای ساخت این جعبه میتوانید از هر نوع تخته و الواری استفاده کنید. ابتدا باید دو تخته با ابعاد زیر ببرید :

  • دو قطعه بطول 71سانتیمتر
  • دو قطعه بطول 49.5 سانتیمتر (چون این تخته‌ها را از یک الوار میبرید بنابراین عرض شان کاملاً یکسان خواهد بود)

برای وصل کردن این قطعات بهم روش‌های مختلفی وجود دارد. می‌توانید خیلی ساده آنها را کنار هم بگذارید و بهم بچسبانید، میتوانید از سوراخ‌های پاکتی استفاده کنید یا مثل ما از ابزارهای مخصوصی که تخته‌ها را بصورت پازلی برش میزنند استفاده کنید (خودتان هم می‌توانید این ابزار ساده را بسازید). بعد از بریدن قطعات اصلی جعبه باید قفسه‌های آن را ببرید. در مجموع پنج قفسه ببرید که طول هر کدام 50.8 سانتیمتر باشد. ضخامت قفسه‌ها هم بستگی به اندازه جعبه‌های کوچکتر دارد؛ برای یک جعبه ابزار با این ابعاد یک سانتیمتر ضخامت کافی است.

بعد از بریدن قفسه‌ها باید روی قطعه‌های 49.5 سانتی جعبه شیارهایی بزنید که قفسه‌ها داخل آنها قرار بگیرد. دقت کنید که این شیارها باید دقیقاً به اندازه ضخامت قفسه‌ها باشند تا مجبور نباشید برای وصل کردن آنها از پیچ و چسب اضافی استفاده کنید. ابتدا محل قرارگیری قفسه‌ها را مشخص کنید و سپس در هر دو طرف جعبه شیارهای هر پنج قفسه را علامت بزنید. با روتر، اره مویی، اره رومیزی یا هر ابزار دیگری که دارید این شیارها را روی جعبه بزنید.

گام دوم : جعبه و قفسه‌ها را مونتاژ کنید

به هر روشی که برایتان آسانتر است، چهار قطعه را بهم بچسبانید تا بدنه جعبه شکل بگیرد. حالا می‌توانید قفسه‌ها را داخل شیارها قرار دهید. داخل شیارها کمی‌چسب بزنید و قفسه‌ها را داخل آنها فشار بدهید.

گام سوم : قطعات جعبه‌های کوچک را ببرید

حالا باید تعدادی جعبه کوچک برای پر کردن جعبه بزرگ بسازید. تعداد و اندازه جعبه‌ها بستگی به اندازه جعبه بزرگ و وسایلی دارد که می‌خواهید داخل این جعبه ابزار نگه دارید. بنابراین ممکن است نحوه کار شما در این مرحله کاملاً متفاوت باشد.

همانطور که در ابتدا گفتیم این جعبه برای نگهداری پیچ و میخ ساخته شده است. بنابراین لازم نیست جعبه‌ها خیلی بزرگ باشند. ما برای پر کردن جعبه بزرگ 36 جعبه هم اندازه ساخته ایم و برای ساخت آنها از این قطعات استفاده کرده ایم :

  • 72 قطعه با ابعاد 12.7 در 3.8 سانتیمتر در 9 میلیمتر
  • 72 قطعه با ابعاد 8.8 در 3.8 سانتیمتر در 9میلیمتر

چند ضخامت تخته‌ها زیاد نیست، می‌توانید شش قطعه را همزمان ببرید تا کار برش قطعات سازنده جعبه‌ها سرعت بیشتری بگیرد. بعد از اینکه همه قطعات را بریدید باید جعبه‌های کوچک را بسازید. روش اتصال قطعات به یکدیگر برای ساخت جعبه به خودتان بستگی دارد.

گام چهارم : سوراخ‌های نیم دایره

اگر بخواهیم برای این تعداد جعبه دسته درست کنیم یا بخریم، هزینه ساخت افزایش می‌یابد. راه حل ساده تر سوراخ کردن جلوی جعبه‌هاست. برای اینکار باید روی تخته‌های که جلوی جعبه‌ها قرار می‌گیرند یک نیم دایره بزنید. می‌توانید از مته مخصوص استفاده کنید یا با اره مویی اینکار را انجام دهید. البته کار با دریل و مته بسیار راحت تر است و کمتر طول میکشد.

گام پنجم : جعبه‌های کوچک را بچسبانید

بعد از اینکه همه قطعات را بریدید و آماده کردید، باید این 36 جعبه را بهم بچسبانید. بعد از چسباندن قطعه‌ها به یکدیگر از گیره‌های کوچک استفاده کنید و صبر کنید تا چسب‌ها خشک بشوند. تعداد جعبه‌ها زیاد است و کارتان در این مرحله کمی‌طول میکشد.

گام ششم : قفسه‌ها را اضافه کنید

بهتر است تا این مرحله برای بریدن قفسه‌های تقسیم کننده جعبه اصلی صبر کنید چون با اینکار احتمال خطا کم میشود. برای این جعبه اندازه تقسیم کننده‌ها حدود 14 در 6.2 در 1 سانتیمترخواهد بود. بهتر است هر 30 تقسیم کننده را یکجا نبرید و کار را مرحله به مرحله انجام دهید. ابتدا ردیف‌ها را بسازید و سپس کار هر دریف را در یک مرحله انجام دهید.

گام هفتم : جعبه‌ها را سنباده بزنید

بعد از انینکه چسب جعبه‌های کوچک خشک شد، آنها را سنباده بزنید تا سطوح خارجی کاملاً صاف و یکدست بشوند.

حالا باید کف جعبه‌ها را بسازیم. برای کف جعبه‌های کوچک از تخته چندلا یا فیبر استفاده کنید. آنها را در اندازه مناسب ببرید و پس از دریل کردن بدنه جعبه با میخ آنها را وصل کنید.

گام هشتم : جعبه ابزار را رنگ کنید

اگر می‌خواهید جعبه اصلی یا جعبه کوچکتر را رنگ کنید، حالا وقتش است. اگر تصمیم ندارید از رنگ استفاد کنید، پلی اورتان بهترین گزینه برای پوشاندن جعبه‌هاست. با این حال می‌توانید از محافظ‌های دیگر هم استفاده کنید. داشتن اسپری کمک زیادی میکند و کاری که چند ساعت طول میکشد را در عرض چند دقیقه تمام میکند.

جعبه ابزار آماده است

حالا جعبه اصلی و جعبه‌های کوچک داخل آن آماده اند و می‌توانید آنها را هرجا که میخواهید نصب کنید. اگر میخواهید جعبه ابزار چوبی را جایی به دیوار تکیه بدهید، لاز نیست پشت آن تخته بچسبانید. کافی است جعبه اصلی را کنار دیوار بگذارید، چند پایه برای آن درست کنید و جعبه‌های کوچک را پر کنید و سر جایشان بگذارید.

اگر جعبه ابزار را در اندازه کوچکتر ساخته اید یا می‌خواهید مرتب آن را جابجا کنید، باید پشت جعبه اصلی را بپوشانید. برای پشت جعبه اصلی هم مثل جعبه‌های کوچک از تخته سه لا یا فیبر استفاده کنید. تخته را در اندازه مناسب ببرید و با میخ پشت جعبه ابزار بچسبانید. حالا می‌توانید داخل جعبه‌های کوچکتر را پر کنید و ابزار و وسایل کوچکترتان سر و سامان بدهید.

این تنها یک ایده است و شما میتوانید آن را هرطور که بخواهید تغییر بدهید. جعبه را بزرگتر یا کوچکتر کنید یا کاربری آن را مطابق نیازتان عوض کنید. می‌توانید متریال جعبه را هم تغییر بدهید و حتی از دم دستی ترین وسایل مثل کارتن استفاده کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : جعبه ابزار چوبی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : جعبه ابزار چوبی بسازید
توضیح کوتاه
با این جعبه ابزار وسایل تان همیشه مرتب خواهد ماند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با گیاهان مورد علاقه تان باغچه آپارتمانی کوچک و شیک بسازید... اگر نمی خواهید آپارتمان نشینی رابطه فرزندان تان با گل و گیاه را قطع کند، باغچه آپارتمانی یکی از بهترین روش هاست. برای ساخت باغچه آپارتمای می توانید از...
چراغ دیوارکوب شش ضلعی شیک و مدرن بسازید... در این ساختنی طرز ساخت چراغ دیوارکوب با طرح شش ضلعی را یاد می گیرید. ساخت چراغ تزیینی با این روش بسیار ساده است و نیاز به مهارت زیادی ندارد اما باید چ...
دستور تهیه : خوراک سیب زمینی شیرین و کاری درست کنید... در این ساختنی دستور تهیه یک خوراک گیاهی و سالم را یاد می گیرید که در عرض کمتر از 45 دقیقه آماده میشود. اگر دنبال وعده غذای کامل هستید که درست کردنش وق...
شما هم می توانید ربات بسازید؛ ربات توپی... این قسمت دوم سری پست های "شما هم می توانید ربات بسازید" است. در قسمت قبل طرز ساخت یک ربات لرزشی ساده را یاد گرفته اید. امروز هم ساخت یک ربات توپی را ی...
آموزش ساخت: شال گردن گرمایشی بسازید ساختنی امروز یک ایده زمستانی برایتان دارد: شال گردن گرمایشی . پس اگر خیلی سرمایی هستید یا در شهرهای سردسیر زندگی می کنید حتماً این ساختنی را برای خودت...
دستور تهیه : کیک لیمویی درست کنید لیمو یکی از محبوب ترین طعم دهنده هاست که تقریباً در هر خوراکی و نوشیدنی خوشمزه میشود. در بیشتر دستور غذاها از لیمو یا آب لیمو استفاده میشود و نوشیدنی ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید