خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : جعبه ابزار چوبی بسازید

آموزش ساخت : جعبه ابزار چوبی بسازید

اگر اهل ساختنی باشید یا حرفه تان طوری باشد مرتب با ابزار سر و کار داشته باشید، جعبه ابزار چیزی است که خیلی به آن نیاز دارید. در این ساختنی هم طرز ساخت جعبه ابزار چوبی را می خوانید اما نه آن جعبه هایی که داخل ماشین تان میگذارید یا با خودتان سرکار میبرید. این جعبه ابزار مخصوص محل کار و کارگاه تان است و میتواند برای همیشه شما را از شر جعبه های کوچک و نامرتب خلاص کند.

این جعبه ابزار مخصوص پیچ و میخ و قطعاتی ریزی مثل آن است اما شما می توانید با تغییر اندازه جعبه های داخلی هر نوع ابزار دستی دیگری را هم داخل آن قرار بدهید. اگر کارگاه دارید (فرقی نمی کند چه کارگاهی و با چه اندازه ای) یکی از این جعبه ها میتواند کار کردن در کارگاه را برایتان لذت بخش تر کند. با ساخت این جعبه ابزار چوبی کارگاه تان همیشه مرتب است و مهمتر اینکه قطعات ریز دیگرگم نمی شوند.

با این جعبه ابزار چوبی دیگر وسایل ریزتان بهم ریخته نخواهد بود
با این جعبه ابزار چوبی دیگر وسایل ریزتان بهم ریخته نخواهد بود

می توانید این جعبه را در اندازه های خیلی کوچکتر (مثلاً دو در دو) بسازید و از آن در آشپزخانه یا اتاق تان استفاده کنید.

گام اول : جعبه برزگ را بسازید

قبل از هر چیز باید جعبه بزرگی که جعبه های کوچکتر داخل آن قرار می گیرند را بسازید. برای ساخت این جعبه میتوانید از هر نوع تخته و الواری استفاده کنید. ابتدا باید دو تخته با ابعاد زیر ببرید :

  • دو قطعه بطول 71سانتیمتر
  • دو قطعه بطول 49.5 سانتیمتر (چون این تخته ها را از یک الوار میبرید بنابراین عرض شان کاملاً یکسان خواهد بود)
در ساختنی بخوانید :  با ترکیب چوب و فلز یک چراغ رومیزی متفاوت بسازید

برای وصل کردن این قطعات بهم روش های مختلفی وجود دارد. می توانید خیلی ساده آنها را کنار هم بگذارید و بهم بچسبانید، میتوانید از سوراخ های پاکتی استفاده کنید یا مثل ما از ابزارهای مخصوصی که تخته ها را بصورت پازلی برش میزنند استفاده کنید (خودتان هم می توانید این ابزار ساده را بسازید). بعد از بریدن قطعات اصلی جعبه باید قفسه های آن را ببرید. در مجموع پنج قفسه ببرید که طول هر کدام 50.8 سانتیمتر باشد. ضخامت قفسه ها هم بستگی به اندازه جعبه های کوچکتر دارد؛ برای یک جعبه ابزار با این ابعاد یک سانتیمتر ضخامت کافی است.

بعد از بریدن قفسه ها باید روی قطعه های 49.5 سانتی جعبه شیارهایی بزنید که قفسه ها داخل آنها قرار بگیرد. دقت کنید که این شیارها باید دقیقاً به اندازه ضخامت قفسه ها باشند تا مجبور نباشید برای وصل کردن آنها از پیچ و چسب اضافی استفاده کنید. ابتدا محل قرارگیری قفسه ها را مشخص کنید و سپس در هر دو طرف جعبه شیارهای هر پنج قفسه را علامت بزنید. با روتر، اره مویی، اره رومیزی یا هر ابزار دیگری که دارید این شیارها را روی جعبه بزنید.

گام دوم : جعبه و قفسه ها را مونتاژ کنید

به هر روشی که برایتان آسانتر است، چهار قطعه را بهم بچسبانید تا بدنه جعبه شکل بگیرد. حالا می توانید قفسه ها را داخل شیارها قرار دهید. داخل شیارها کمی چسب بزنید و قفسه ها را داخل آنها فشار بدهید.

در ساختنی بخوانید :  گلدان پلاستیکی بسازید و عکس دلخواه تان را رویش چاپ کنید

گام سوم : قطعات جعبه های کوچک را ببرید

حالا باید تعدادی جعبه کوچک برای پر کردن جعبه بزرگ بسازید. تعداد و اندازه جعبه ها بستگی به اندازه جعبه بزرگ و وسایلی دارد که می خواهید داخل این جعبه ابزار نگه دارید. بنابراین ممکن است نحوه کار شما در این مرحله کاملاً متفاوت باشد.

همانطور که در ابتدا گفتیم این جعبه برای نگهداری پیچ و میخ ساخته شده است. بنابراین لازم نیست جعبه ها خیلی بزرگ باشند. ما برای پر کردن جعبه بزرگ 36 جعبه هم اندازه ساخته ایم و برای ساخت آنها از این قطعات استفاده کرده ایم :

  • 72 قطعه با ابعاد 12.7 در 3.8 سانتیمتر در 9 میلیمتر
  • 72 قطعه با ابعاد 8.8 در 3.8 سانتیمتر در 9میلیمتر

چند ضخامت تخته ها زیاد نیست، می توانید شش قطعه را همزمان ببرید تا کار برش قطعات سازنده جعبه ها سرعت بیشتری بگیرد. بعد از اینکه همه قطعات را بریدید باید جعبه های کوچک را بسازید. روش اتصال قطعات به یکدیگر برای ساخت جعبه به خودتان بستگی دارد.

گام چهارم : سوراخ های نیم دایره

اگر بخواهیم برای این تعداد جعبه دسته درست کنیم یا بخریم، هزینه ساخت افزایش می یابد. راه حل ساده تر سوراخ کردن جلوی جعبه هاست. برای اینکار باید روی تخته های که جلوی جعبه ها قرار می گیرند یک نیم دایره بزنید. می توانید از مته مخصوص استفاده کنید یا با اره مویی اینکار را انجام دهید. البته کار با دریل و مته بسیار راحت تر است و کمتر طول میکشد.

در ساختنی بخوانید :  مدار مختل کننده ریموت تلویزیون با استفاده از IC 555

گام پنجم : جعبه های کوچک را بچسبانید

بعد از اینکه همه قطعات را بریدید و آماده کردید، باید این 36 جعبه را بهم بچسبانید. بعد از چسباندن قطعه ها به یکدیگر از گیره های کوچک استفاده کنید و صبر کنید تا چسب ها خشک بشوند. تعداد جعبه ها زیاد است و کارتان در این مرحله کمی طول میکشد.

گام ششم : قفسه ها را اضافه کنید

بهتر است تا این مرحله برای بریدن قفسه های تقسیم کننده جعبه اصلی صبر کنید چون با اینکار احتمال خطا کم میشود. برای این جعبه اندازه تقسیم کننده ها حدود 14 در 6.2 در 1 سانتیمترخواهد بود. بهتر است هر 30 تقسیم کننده را یکجا نبرید و کار را مرحله به مرحله انجام دهید. ابتدا ردیف ها را بسازید و سپس کار هر دریف را در یک مرحله انجام دهید.

گام هفتم : جعبه ها را سنباده بزنید

بعد از انینکه چسب جعبه های کوچک خشک شد، آنها را سنباده بزنید تا سطوح خارجی کاملاً صاف و یکدست بشوند.

حالا باید کف جعبه ها را بسازیم. برای کف جعبه های کوچک از تخته چندلا یا فیبر استفاده کنید. آنها را در اندازه مناسب ببرید و پس از دریل کردن بدنه جعبه با میخ آنها را وصل کنید.

گام هشتم : جعبه ابزار را رنگ کنید

اگر می خواهید جعبه اصلی یا جعبه کوچکتر را رنگ کنید، حالا وقتش است. اگر تصمیم ندارید از رنگ استفاد کنید، پلی اورتان بهترین گزینه برای پوشاندن جعبه هاست. با این حال می توانید از محافظ های دیگر هم استفاده کنید. داشتن اسپری کمک زیادی میکند و کاری که چند ساعت طول میکشد را در عرض چند دقیقه تمام میکند.

جعبه ابزار آماده است

حالا جعبه اصلی و جعبه های کوچک داخل آن آماده اند و می توانید آنها را هرجا که میخواهید نصب کنید. اگر میخواهید جعبه ابزار چوبی را جایی به دیوار تکیه بدهید، لاز نیست پشت آن تخته بچسبانید. کافی است جعبه اصلی را کنار دیوار بگذارید، چند پایه برای آن درست کنید و جعبه های کوچک را پر کنید و سر جایشان بگذارید.

اگر جعبه ابزار را در اندازه کوچکتر ساخته اید یا می خواهید مرتب آن را جابجا کنید، باید پشت جعبه اصلی را بپوشانید. برای پشت جعبه اصلی هم مثل جعبه های کوچک از تخته سه لا یا فیبر استفاده کنید. تخته را در اندازه مناسب ببرید و با میخ پشت جعبه ابزار بچسبانید. حالا می توانید داخل جعبه های کوچکتر را پر کنید و ابزار و وسایل کوچکترتان سر و سامان بدهید.

این تنها یک ایده است و شما میتوانید آن را هرطور که بخواهید تغییر بدهید. جعبه را بزرگتر یا کوچکتر کنید یا کاربری آن را مطابق نیازتان عوض کنید. می توانید متریال جعبه را هم تغییر بدهید و حتی از دم دستی ترین وسایل مثل کارتن استفاده کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : جعبه ابزار چوبی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : جعبه ابزار چوبی بسازید
توضیح کوتاه
با این جعبه ابزار وسایل تان همیشه مرتب خواهد ماند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت: آویز بالای تخت اوریگامی این آویز برای بالای تخت نوزادان عالی است. وسایل مورد نیاز: حلقه ی چوبی روبان ساتن سفید مهره نخ پنبه ای سفید کاغذ ساده چسب و قیچی قدم...
آموزش ساخت : با جاکلیدی تاشو کلیدهایتان را سر و سامان بدهید... توی کیف همه ما چند کلید پیدا می شود و همه هم از جاکلیدی استفاده می کنیم. اما وقتی تعداد کلیدها زیاد میشود، خود جاکلیدی تبدیل به یک معضل می شود و باید ...
آزمایش یخ داغ ؛ وقتی علم جذاب و زیبا می شود... در این ساختنی یاد می گیرید با موادی که در آشپزخانه تان دارید، یخ داغ یا استات سدیم درست کنید. آزمایش یخ داغ فرایند تبلور را را بطور کامل نشان می دهد و...
آموزش ساخت: یک میز زیبا و کم هزینه بسازید... با ساختنی همراه باشید و نحوه ساخت این میز زیبا را بیاموزید اگر به نجاری و کار با چوب علاقه دارید، این ساختنی برایتان جالب خواهد بود. در این پست نحوه...
پروژه آردوینو : دوربین عکاسی را با آردوینو کنترل کنید... در این ساختنی یاد می گیرید که چطور دوربین عکاسی را با یک بورد آردوینو شیلد RS232 کنترل کنید. این دستگا امکان کنترل کارکردهای اصلی دوربین مثل pan and t...
جعبه دستمال کاغذی مقاوم و شیک بسازید در این ساختنی طرز ساخت جعبه دستمال کاغذی با ارزان ترین ماده در دسترس را یاد می گیرید: کاغذ ! این جعبه دستمال کاغذی در واقع با مقوایی با ضخامت یک میلیم...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید