خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / آموزش ساخت : بالش مسافرتی درست کنید

آموزش ساخت : بالش مسافرتی درست کنید

اگر در طول مسافرت های طولانی گردن درد می گیرید، باید یک بالش مسافرتی تهیه کنید. منطقی نیست که وقتی میتوانید خودتان بالش مسافرتی بدوزید، برای خرید آن هزینه کنید. بویژه اگر نیاز به ابزار یا مهارت های خاص هم نداشته باشید. اگر چرخ خیاطی ندارید یا رابطه خوبی با دوخت و دوز ندارید هم میتوانید از این آموزش ساخت استفاده کنید. ابن بالش را میتوان با دست دوخت یا حتی از چسب پارچه بجای نخ و سوزن استفاده کرد.

خیلی راحت و ساده بالش مسافرتی بدوزید
خیلی راحت و ساده بالش مسافرتی بدوزید

وقتی یک بالش مسافرتی در چمدان تان داشته باشید، دیگر در مسافرت های طولانی گردن درد نمی گیرید. هیچوقت هم به این خاطر که سرتان چند ساعت روی شانه مسافر کناری افتاده بوده، خجالت زده نمی شوید.

اگر تصمیم گرفته اید این بالش مسافرتی را درست کنید، استفاده از وسایل اضافی و بدون استفاده را فراموش نکنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل و ابزار موردنیاز
وسایل و ابزار موردنیاز
  • 45 سانتیمتر پارچه
  • نخ همرنگ پارچه
  • چرخ خیاطی یا چسب پارچه
  • کاغذ برای بریدن الگو
  • خط کش و مداد
  • سوزن
  • قیچی مخصوص کاغذ و پارچه
  • سنجاق
  • پشم شیشه (یا هر چیز دیگری که داخل کوسن را با آن پر کنید)
  • اتو

گام دوم : الگو را بکشید

برای ساخت این الگو به یک کاغذ با ابعاد 22.8 در 30.4 سانتیمتر نیاز داریم (اگر کاغذی با این ابعاد ندارید، میتوانید دو کاغذ A4 را بهم بچسبانید یا از روزنامه استفاده کنید). با خط کش روی کاغذ یک شبکه از مربع های 2.5 سانتی بکشید. منحنی بیرونی بالش را از مربع سوم شروع کنید و به صورت افقی از سمت راست به چپ ادامه دهید. منحنی داخلی را هم از مربع چهارم شروع کنید و به سمت بالا ادامه دهید. عرض 10 سانتیمتری را در طول بالش حفظ کنید و همانطور که در تصویر می بینید نصف الگوی بالش را بکشید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : پایه تبلت و گوشی رومیزی بسازید

اگر لازم بود قبل از اینکه الگو را ببرید کمی آن را اصلاح کنید (تصویر دوم). بعد از اینکه از ابعاد و تناسب مطمئن شدید، الگو را ببرید.

گام سوم : پارچه ها را ببرید

الگویی که بریده اید را با سنجاق به پارچه وصل کنید. الگو را روی قسمت تا شده قرار دهید و با یک حاشیه 6 میلیمتری پارچه را ببرید.

می توانید دوبار پارچه را تا کنید (یکبار افقی و یکبار عمودی) یا یکبار از وسط تا کنید و دوبار با الگو پارچه ها را ببرید. در تصویر بالا دو بار پارچه را تا کرده ایم و تکه های پارچه را با یک حرکت بریده ایم.

گام چهارم : دو پارچه را بهم بدوزید

پارچه هایی که بریده اید را طوری بهم سنجاق کنید که پشت آنها به سمت خودتان باشد. یک حاشیه 6 میلیمتری در نظر بگیرید و شروع به دوختن پارچه کنید. حدود 10 سانتیمتر را باز بگذارید تا بعداً پارچه را از آن برگردانید. بعد از اینکه دوخت را کامل کردید، با قیچی روی حاشیه دوخت چند برش با فواصل یکسان بزنید. این برش ها باعث میشوند بالش مسافرتی بعد از پر شدن شکل بهتری داشته باشد.

در ساختنی بخوانید :  گردنبند چوبی شیک و منحصر به فرد بسازید

برای دوخت بالش می توانید از نخ و سوزن یا چسب پارچه هم استفاده کنید.

گام پنجم : بالش را برگردانید

پارچه را از قسمتی که دوخته نشده برگردانید و اتو کنید. قسمتی که باز گذاشته اید را با دقت بیشتری اتو کنید تا دوخت آن راحت تر شود.

گام ششم : بالش را پر کنید

حالا داخل بالش را از شکاف بالای آن با پشم شیشه پر کنید. پشم شیشه را به تدریج داخل بالش بریزید و سعی کنید همه گوشه ها را خوب پر کنید. بالش را بیش از حد پر نکنید تا خیلی سفت نشود. وقتی بالش مسافرتی به فرم مورد نظرتان رسید، قسمت باز را با نخ و سوزن کوک بزنید.

بالش مسافرتی آماده است

بالش مسافرتی آماده است
بالش مسافرتی آماده است

به همین سادگی و با صرف کمترین هزینه و زمان بالش مسافرتی تان آماده شد. اگر می خواهید در مرحله آخر از چسب استفاده کنید، روی چسب گیره کاغذ بزنید تا چسب بهتر خشک بشود. می توانید بجای یک نوع پارچه از دو نوع پارچه برای زیر و روی بالش مسافرتی استفاده کنید. با دوختن این بالش دیگر از خبری از گردن درد و مشکلات دیگر در مسافرت های طولانی نخواهد بود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : اشیای فلزی تان را با سندبلاست زیباتر کنید

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : بالش مسافرتی درست کنید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : بالش مسافرتی درست کنید
توضیح کوتاه
بالش مسافرتی بدوزید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

کاور فلش مخصوص بسازید و استفاده از فلش را ساده تر کنید... حتماً شما هم این تجربه را داشتید، آن هم چندین بار. فلش را داخل پورت لپ تاپ می زنید، وارد نمی شود پس آن را می چرخانید؛ دوباره وارد نمی شود و باز هم آن ...
دستور تهیه : ساندویچ تخم مرغ درست کنید چندبار در هفته صبحانه می خورید؟ اگر این عادت ضروری برای سلامتی را فراموش کرده اید، باید فکری بحال خودتان بکنید. پیشنهاد ساختنی برای عادت کرن به صبحانه...
آموزش ساخت رگولاتور ساده و ارزان برای انواع منبع تغذیه... در این ساختنی طرز ساخت رگولاتور ارزانی را یاد می گیرید که با آن می توانید علاوه بر محافظت از منبع تغذیه خیلی راحت به جریان مورد نظرتان برسید. با قرار ...
قفسه دیواری را با چراغ های رنگی تزیین کنید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور قفسه دیواری را با نوار LED تزیین کنید. این پست شامل آموزش ساخت قفسه دیواری نمی شود. اگر می خواهید قفسه را هم خودتان بس...
با پرینتر سه بعدی و دستگاه برش لیزری ساعت رومیزی چراغ دار بسازید... در این آموزش طرز ساخت یک ساعت رومیزی چراغ دار را یاد می گیرید. به سختی می توان گفت چیزی که در این پست ساختش را یاد می گیرید، ساعت رومیزی چراغ دار است ...
کیف دوشی چرم با موتیف درخت بدوزید! در این ساختنی آموزش دوخت یک کیف دوشی چرم را یاد می گیرید که برای استفاده روزانه بسیار مهم است. دوخت این کیف دوشی بسیار ساده است و نیاز به مهارت چرم دو...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید