خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / آموزش ساخت : بالش مسافرتی درست کنید

آموزش ساخت : بالش مسافرتی درست کنید

اگر در طول مسافرت‌های طولانی گردن درد می‌گیرید، باید یک بالش مسافرتی تهیه کنید. منطقی نیست که وقتی میتوانید خودتان بالش مسافرتی بدوزید، برای خرید آن هزینه کنید. بویژه اگر نیاز به ابزار یا مهارت‌های خاص هم نداشته باشید. اگر چرخ خیاطی ندارید یا رابطه خوبی با دوخت و دوز ندارید هم میتوانید از این آموزش ساخت استفاده کنید. ابن بالش را میتوان با دست دوخت یا حتی از چسب پارچه بجای نخ و سوزن استفاده کرد.

خیلی راحت و ساده بالش مسافرتی بدوزید
خیلی راحت و ساده بالش مسافرتی بدوزید

وقتی یک بالش مسافرتی در چمدان تان داشته باشید، دیگر در مسافرت‌های طولانی گردن درد نمی‌گیرید. هیچوقت هم به این خاطر که سرتان چند ساعت روی شانه مسافر کناری افتاده بوده، خجالت زده نمی‌شوید.

اگر تصمیم گرفته اید این بالش مسافرتی را درست کنید، استفاده از وسایل اضافی و بدون استفاده را فراموش نکنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل و ابزار موردنیاز
وسایل و ابزار موردنیاز
  • 45 سانتیمتر پارچه
  • نخ همرنگ پارچه
  • چرخ خیاطی یا چسب پارچه
  • کاغذ برای بریدن الگو
  • خط کش و مداد
  • سوزن
  • قیچی مخصوص کاغذ و پارچه
  • سنجاق
  • پشم شیشه (یا هر چیز دیگری که داخل کوسن را با آن پر کنید)
  • اتو

گام دوم : الگو را بکشید

برای ساخت این الگو به یک کاغذ با ابعاد 22.8 در 30.4 سانتیمتر نیاز داریم (اگر کاغذی با این ابعاد ندارید، میتوانید دو کاغذ A4 را بهم بچسبانید یا از روزنامه استفاده کنید). با خط کش روی کاغذ یک شبکه از مربع‌های 2.5 سانتی بکشید. منحنی بیرونی بالش را از مربع سوم شروع کنید و به صورت افقی از سمت راست به چپ ادامه دهید. منحنی داخلی را هم از مربع چهارم شروع کنید و به سمت بالا ادامه دهید. عرض 10 سانتیمتری را در طول بالش حفظ کنید و همانطور که در تصویر می‌بینید نصف الگوی بالش را بکشید.

اگر لازم بود قبل از اینکه الگو را ببرید کمی‌آن را اصلاح کنید (تصویر دوم). بعد از اینکه از ابعاد و تناسب مطمئن شدید، الگو را ببرید.

گام سوم : پارچه‌ها را ببرید

الگویی که بریده اید را با سنجاق به پارچه وصل کنید. الگو را روی قسمت تا شده قرار دهید و با یک حاشیه 6 میلیمتری پارچه را ببرید.

می‌توانید دوبار پارچه را تا کنید (یکبار افقی و یکبار عمودی) یا یکبار از وسط تا کنید و دوبار با الگو پارچه‌ها را ببرید. در تصویر بالا دو بار پارچه را تا کرده ایم و تکه‌های پارچه را با یک حرکت بریده ایم.

گام چهارم : دو پارچه را بهم بدوزید

پارچه‌هایی که بریده اید را طوری بهم سنجاق کنید که پشت آنها به سمت خودتان باشد. یک حاشیه 6 میلیمتری در نظر بگیرید و شروع به دوختن پارچه کنید. حدود 10 سانتیمتر را باز بگذارید تا بعداً پارچه را از آن برگردانید. بعد از اینکه دوخت را کامل کردید، با قیچی روی حاشیه دوخت چند برش با فواصل یکسان بزنید. این برش‌ها باعث میشوند بالش مسافرتی بعد از پر شدن شکل بهتری داشته باشد.

برای دوخت بالش می‌توانید از نخ و سوزن یا چسب پارچه هم استفاده کنید.

گام پنجم : بالش را برگردانید

پارچه را از قسمتی که دوخته نشده برگردانید و اتو کنید. قسمتی که باز گذاشته اید را با دقت بیشتری اتو کنید تا دوخت آن راحت تر شود.

گام ششم : بالش را پر کنید

حالا داخل بالش را از شکاف بالای آن با پشم شیشه پر کنید. پشم شیشه را به تدریج داخل بالش بریزید و سعی کنید همه گوشه‌ها را خوب پر کنید. بالش را بیش از حد پر نکنید تا خیلی سفت نشود. وقتی بالش مسافرتی به فرم مورد نظرتان رسید، قسمت باز را با نخ و سوزن کوک بزنید.

بالش مسافرتی آماده است

بالش مسافرتی آماده است
بالش مسافرتی آماده است

به همین سادگی و با صرف کمترین هزینه و زمان بالش مسافرتی تان آماده شد. اگر می‌خواهید در مرحله آخر از چسب استفاده کنید، روی چسب گیره کاغذ بزنید تا چسب بهتر خشک بشود. می‌توانید بجای یک نوع پارچه از دو نوع پارچه برای زیر و روی بالش مسافرتی استفاده کنید. با دوختن این بالش دیگر از خبری از گردن درد و مشکلات دیگر در مسافرت‌های طولانی نخواهد بود.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : بالش مسافرتی درست کنید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : بالش مسافرتی درست کنید
توضیح کوتاه
بالش مسافرتی بدوزید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : اسپیکر پرتابل بلوتوثی و شیک بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک اسپیکر پرتابل بلوتوثی و پرقدرت را یاد می گیرید. در ساختنی آموزش ساخت اسپیکر پرتابل و بلوتوثی زیاد داشته ایم و این اسپیکر یکی...
آموزش ساخت : با این گلدان شارژرها را مخفی کنید... شما هم از شارژرهایی که همیشه گوشه و کنار خانه روی دیوار آویزان هستند و از هر کدام شان یک گجت آویزان است، کلافه شده اید؟ این ساختنی قرار است همین مشکل ...
با میوه های توتی تارت ساده و خوشمزه درست کنید... میوه های توتی تقریباً در هر نوع کیک و دسری خوشمزه میشوند. حتی وقتی از نوع فریز شده آنها استفاده می کنید هم به طعم خوبی میرسید . اگر شما هم طرفدار میوه...
دستور تهیه : آیس کافی با طعم موکا درست کنید... تابستان دیگر تمام شده اما بازار نوشیدنی های خنک هنوز داغ است. ما هم در این پست طرز تهیه یک نوشیدنی خنک برای طرفداران قهوه را آماده کره ایم. آیس کافی، ...
دستور تهیه : تست فرانسوی را به شیوه سرآشپزها درست کنید... هر کسی که کمی آَشپزی بلد باشد، طرز تهیه تست فرانسوی یا فرنچ تست را بلد است. اما هر کسی نمی تواند تست فرانسوی را خوشمزه درست کند. شاید تصور کنید از یک ...
آموزش ساخت : با دینام یک چراغ دوچرخه بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک چراغ دوچرخه را می آموزید که نیازی به باتری ندارد و با پدال زدن روشن می شود. با یک جستجوی ساده در اینترنت می توانید چندین...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید