خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش ساخت : با مداد شمعی آب شده نقاشی بکشید

آموزش ساخت : با مداد شمعی آب شده نقاشی بکشید

نقاشی با مداد شمعی روش های مختلفی دارد و به همین خاطر خیلی ها از آن برای هنرنمایی استفاده می کنند. در این پست ساختنی به شما یاد می دهیم که چطور با مداد شمعی آب شده نقاشی بکشید. از این تکنیک می توانید برای تزیین وسایل، کارت پستال و ساخت هدیه استفاده کنید.

حتماً این ساختنی را همراه با بچه ها انجام دهید تا یاد بگیرند به دنبال کارکردهای جدید برای وسایل و ابزار معمولی باشند.

گام اول : وسایل موردنیاز

وسایل و ابزار موردنیاز
وسایل و ابزار موردنیاز
  • بوم نقاشی
  • مقوا
  • سشوار (میتوانید از منبع گرمای دیگر هم استفاده کنید)
  • طرحی بریده شده عکسی که انتخاب کرده اید
  • مداد شمعی
  • چاقو یا کاتر
  • انبردست
  • چسب نواری

گام دوم : طرح تان را ببرید

طرح تان را روی مقوا بکشید و آن را ببرید
طرح تان را روی مقوا بکشید و آن را ببرید

ابتدا باید طرحی که انتخاب کرده اید را روی یک مقوا پرینت کنید. بهتر است از کاغذ معمولی استفاده نکنید چون ارزش اثرتان کم میشود. بعد از اینکه طرح را روی کاغذ کشیدید یا پرینت کردید، آن را با کاتر از کاغذ جدا کنید.

گام سوم : طرح را روی موم بچسبانید

یک گوشه از طرح را باز بگذارید
یک گوشه از طرح را باز بگذارید

بعد از اینکه طرح تان را بریدید، آن را روی موم قرار دهید و با چسب بچسبانید. یک قسمت از طرح را باز بگذارید تا بتوانید کارتان را از روی آن آغاز کنید.
حالا باید موم تان را آماده کنید.

گام چهارم : رنگ ها را انتخاب کنید

حالا باید ترکیب رنگ تابلوی نقاشی تان را انتخاب کنید. رنگ ها را حتماً روی یک کاغذ امتحان کنید و سپس آنها را انتخاب کنید. تعداد مداد شمعی هایی نیاز دارید بستگی به طرح تان و اندازه بوم دارد. برای طرحی که در تصویر می بیند 10 تا 20 مداد شمعی کافی است.

در ساختنی بخوانید :  اسپیکر خورشیدی ارزان با قابلیت اتصال به بلوتوث بسازید

ترکیب رنگ را انتخاب کنید و پوشش کاغذی مداد شمعی ها را جدا کنید.

گام پنجم : مداد شمعی ها را آب کنید

حالا باید مداد شمعی ها را آب کنید و با آنها روی بوم تان نقاشی کنید. یکی از مداد شمعی ها را بردارید و با انبردست آن را بگیرید. درجه گرمای سشوار را روی حداقل تنظیم کنید. دمای زیاد باعث میشود قطرات موم به این طرف و آن طرف بپاشند. سشوار را طوری روی آن بگیرید که گرما مستقیماً به بوم نقاشی نخورد. این نکته اهمیت زیادی دارد چون میتواند هر چیزی که می کشید را خراب کند. هنگام ریختن مداد شمعی آب شده روی بوم، قسمتی از آن را روی محل تماس استنسیل با موم بریزید تا طرح تان کامل به بوم منتقل شود. البته میزان موم در این قسمت نباید زیاد باشد چون ممکن است به زیر استنسیل تراوش کند و طرح تان را ناقص کند.

برای اینکه طرح تان خوب و کامل روی بوم منتقل بشود، بعد از چکاندن قطرات موم کمی بوم را کج کنید تا موم زیر استنسیل نرود و شکل نقاشی تان هم بهتر شود. هرچه بم را با شیب کمتری کج کنید، رد آن بیشتر روی بوم می افتد و قطرات بزرگتر و کلفت تر میشوند.

گام ششم : کل طرح را با موم بپوشانید

همین طور کارتان را ادامه دهید و پیش بروید. وقتی به چسب ها میرسید، آنها را جدا کنید. کج کردن بوم را فراموش نکنید. بهتر است از الگوی خاصی برای چکاندن مداد شمعی آب شده استفاده نکنید و اجازه دهید خلاقیت تان همه چیز را پیش ببرد. ساخت الگوهای تصادفی و بدون نظم برای بیشتر مردم کار سختی است و اکثراً دوست دارند همه چیز یکدست و مرتب باشد. در این ساختنی اصلاً به فکر نظم و ترتیب باشید و فقط هنرمند درون تان را رها کنید تا کارش را بکند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : منبع تغذیه رومیزی بسازید

بعد از اینکه طرح را با یک لایه مداد شمعی آب شده پوشاندید، نوبت به رنگ های بعدی میرسد. البته میتوانید از رنگ ها در کنار هم استفاده کنید یا هر ترکیب دیگری که به ذهن خودتان میرسد.

گام هفتم : استنسیل را جدا کنید

قسمتی از موم روی استنسیل را آب کنید و مقوا را بلند کنید
قسمتی از موم روی استنسیل را آب کنید و مقوا را بلند کنید

حالا باید استنسیل را از بوم بکنید. یک گوشه کوچک از موم روی استنسیل را انتخاب کنید و آن را آب کنید. خیلی آرام استنسیل را از همین نقطه بلند کنید. اگر مقوا بلند نشد، موم بیشتری را آب کنید.

دقت کنید که در این مرحله باید خیلی صبور باشید و از گرمای زیاد استفاده نکنید. این گرما میتواند قسمت های دیگر کار را آب کند یا دست کم ظاهر تابلو را عوض کند.

گام هشتم : بوم را تمیز کنید

بعد از اینکه استنسیل را جدا کردید، ممکن است در برخی از قسمت های خالی موم مشاهده کنید. یک تیغ بردارید و شروع به تمیز کردن لبه های کثیف بکنید. به این ترتیب طرح دیگر ناقص نخواهد بود و کامل دیده خواهد شد.

مقوایی که استنسیل را از آن جدا کرده بودید را روی بوم بگذارید تا کاملاً مشخص بشود باید کدام قسمت ها را تمیز کنید. تمیز کردن طرح چیزی حدود یک ساعت زمان میبرد و دقت زیاد میخواهد.

اثر هنری تان آماده است

حالا می توانید تابلوی زیبایی که با مداد شمعی آب شده ساخته اید را به دیوار آویزان کنید، هدیه بدهید یا بفروشید.

با همین تکنیک ساده میتوانید تابلوهای بسیار زیبایی خلق کنید که چند نمونه از آن را در گالری بالا می بینید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با آردوینو تیونر گیتار بسازید [Arduino]

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با مداد شمعی آب شده نقاشی بکشید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با مداد شمعی آب شده نقاشی بکشید
توضیح کوتاه
با مداد شمعی یک تابلوی بی نظیر خلق کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با کارتن رخت آویز مسافرتی و تاشو بسازید... اگر شما هم زیاد مسافرت می روید و همیشه دنبال وسایل مسافرتی و تاشو هستید، این رخت آویز مسافرتی خیلی به کارتان خواهد آمد. ساخت این رخت آویز بسیار ساده ا...
کاور چرمی مخصوص دفتر و کتاب بسازید در این ساختنی یاد می گیرید که چطور یک تکه چرم را ببرید و بدوزید و رویش طراحی کنید تا تبدیل به کاور چرمی بشود. ساخت این کاورهای چرمی بسیار ساده و راحت ...
پروژه آردوینو : دستگاه مشت زن بسازید در این ساختنی، طرز ساخت یک پروژه آردوینو جذاب را برایتان آماده کرده ایم : یک دستگاه مشت زن که رومیزی. این پروژه آردوینو می تواند هدیه بسیار منحصر به ف...
فقط با کمی سیم یک آویز گردنبند با طرح موبیوس بسازید !... در این ساختنی طرز ساخت یک آویز گردنبند را یاد می گیرید که فقط با سیم درست می شود. برای ساخت این آویز گردنبند فقط به کمی سیم و هویه نیاز دارید. این آوی...
آویز سقفی بافتنی بسازید و اتاق‌تان را زیباتر کنید... اگر می خواهید دکور یکی از اتاق هایتان را عوض کنید، حتماً نباید وسایل تزیینی گران قیمت بخرید. خودتان هم می توانید با ساخت وسایلی مثل لوستر، گلدان، تابل...
آموزش ساخت : مهر لاستیکی را به روش حرفه ای ها بسازید... مهر لاستیکی سالیان سال است که مورد استفاده قرار می گیرد و فناوری های جدید هنوز نتوانستند جایش را بگیرند. تکنیک های مختلفی برای ساخت مهر و استمپ وجود د...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید