خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : بازی توپ و هزارتو بسازید

آموزش ساخت : بازی توپ و هزارتو بسازید

بازی توپ و هزارتو یکی از بازی های محبوب دوران کودکی همه ماست. اگر از این بازی خاطره های زیادی دارید، با این ساختنی میتوانید تمام آن خاطره ها را زنده کنید. در این پست طرز ساخت یک هزارتو یا لابیرنت را فقط با چند تکه چوب یاد می گیرید.

با ساخت این اسباب بازی سرگرم کننده و البته ارزان مهارت های حرکتی کودکانی که در مرحله قبل از دبستان قرار دارند را تقویت کنید. در ویدیوی زیر می توانید با نحوه کار و ساخت این اسباب بازی آشنا شوید. شاید کودک شما همین بازی با گوشی یا تبلت انجام می دهد. کمی وقت بگذارید و این اسباب بازی را برایش بسازید.

در این ساختنی همه قطعات از الوار ۲ در ۴ ساخته شده اند. به همین خاطر اگر می خواهید از تخته های چوبی یا هر نوع چوب دیگر استفاده کنید، روش کارتان کمی متفاوت خواهد بود.

گام اول : چوب ها را آماده کنید

برای ساخت هزارتو ابتدا باید چوب هایی که دارید را در اندازه های مناسب ببرید. ما برای طراحی قطعات هزارتو از نرم افزار Solidworks استفاده کرده ایم. اگر به این نرم افزار دسترسی دارید می توانید فایل زیر را دانلود کنید و تا با قطعات و نحوه مونتاژ آنها بیشتر آشنا شوید. اگر با نرم افزارهای طراحی سه بعدی آشنایی داشته باشید، می توانید ابعاد و نحوه مونتاژ قطعات را مطابق نیازتان تغییر دهید.

لیست قطعاتی که باید از چوب ببرید در زیر آمده است:

 • ۴ قطعه ۳۳ در ۱٫۹ در ۸٫۲ سانتیمتری برای جعبه خارجی
 • ۴ قطعه ۲۹٫۸ در ۱٫۹ در ۱٫۹ سانتیمتری برای سطح شیبدار بزرگ
 • ۴ قطعه ۲۷٫۹ در ۱٫۹ در ۱٫۹ سانتیمتری برای سطح شیبدار کوچک
 • ۶ قطعه ۳۱٫۳ در ۱٫۲ در ۸٫۷ سانتیمتری برای کف هزارتو
 • ۳ قطعه ۲۶ در ۱٫۲ در ۷٫۸ سانتیمتری برای صفحه شیبدار هزارتو

گام دوم : وسایل موردنیاز

برای ساخت این اسباب بازی به وسایل زیر نیاز دارید:

 • الوار چوبی ۲x4
 • میله فلزی – اگر میله فلزی که استفاده می کنید روکش دارد، با چکش آن را جدا کنید.
 • ۲ عدد فنر – می توانید فنرها را از خودکارهای بدون استفاده جدا کنید.
 • طناب
 • ۴ عدد پیچ ماشینی ۳۲-۶
 • چهار عدد مهره ۳۲-۶
 • چهار عدد پیچ چشمی
 • بلبرینگ توپی ۱٫۲ سانتیمتری

حتی اگر این قطعات را هم در خانه نداشته باشید، باز هم هزینه ساخت بازی توپ و هزارتو برایتان خیلی کم تمام میشود.

گام سوم : جعبه را بسازید

دو تکه چوب به طول ۳۳٫۲ سانتیمتر ببرید و آنها را از عرض به دو قسمت تقسیم کنید. رنده را بردارید و آنها را تا وقتی به ۱٫۲ سانتیمتر برسند، صاف کنید. در حاشیه شش میلیمتری هر کدام از قطعاتی که بریده اید، یک شیار به عمق ۶ میلیمتر ببرید.

لبه های این قطعه ها را باید با زاویه ۴۵ درجه ببرید. بعد از اینکه قطعات را بریدید و سنباده زدید، آنها را کنار هم قرار دهید تا مطمئن شوید هر چهار طرف جعبه هم اندازه هستند.

گام چهارم : کف جعبه را بسازید

ابتدا دو تکه به طول ۳۲٫۳ سانتیمتر از الوار ببرید و آنها را از طول به سه تکه تقسیم کنید. ما در این مرحله قطعات را بهم نچسباندیم اما به شما توصیه می کنیم در همین مرحله تکه های چوب را بهم بچسبانید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت کیت بقای کوهنوردی با وسایل ارزان و در دسترس

اگر لازم بود می توانید کمی چوب ها را رنده کنید تا ارتفاع کف هزارتو کمتر بشود.

گام پنجم : سوراخ برگشت توپ را دریل کنید

یکی از الوارهای کناری را بردارید تا سوراخ برگشت توپ را روی آن ایجاد کنید. مته ۹/۱۶ را بردارید و انتهابب ترین قسمت الوار را درست کنار شیار دریل کنید. برای اینکه مطمئن شوید بلبرینگ توپی راحت داخل سوراخ قرار می گیرد، با اسکنه اطراف سوراخ را کاملاً باز کنید.

گام ششم : الوارهای پایه را بهم بچسبانید

برای چسباندن پایه از تکنیکی استفاده می کنیم که نیاز به گیره ندارد و در ساختنی های دیگر هم بدردتان میخورد. به قسمت بیرونی هر کدام از الوارها کمی چسب نواری بزنید. لبه های ۴۵ درجه را به چسب آغشته کنید و الوارها را بهم بچسبانید. اینکار را برای هر چهار طرف پایه تکرار کنید. وقتی همه الوارها بهم بچسبند و یک مربع بسازند، این چهار تکه چسب، الوارها را سفت نگه میدارند تا خوب بهم بچسبند.

در حین خشک شدن چسب های پایه، یکبار دیگر الوارها را اندازه بگیرید تا مطمئن شوید کاملاً هم اندازه هستند. مترتان را بردارید و فاصله بین هر چهار گوشه را حساب کنید. متاسفانه اگر پایه مربع کامل نباشد باید پایه را یکبار دیگر بسازید.

گام هفتم : محورها را بسازید

برای اینکه بتوانیم هزارتو را در دو جهت تکان دهیم، باید دو محور بسازیم.

برای ساخت محور اول، چهار تکه از الوار به طول ۲۹٫۸ سانتیمتر ببرید. حالا باید روی ارتفاع و عرض چوب هایی که بریده اید، کار کنید. در نهایت ابعاد چوب ها باید چیزی در حدود ۲۹٫۸ در ۱٫۹ در ۴٫۴ سانتیمتر باشد. دقت کنید که لبه های این چوب ها را هم باید با زاویه ۴۵ درجه ببرید. حالا این الوارها را هم با روش قبلی بهم بچسبانید.

حالا باید محور داخلی را بسازید. چهار تکه چوب به طول ۲۷٫۹ سانتیمتر ببرید و مراحل بالا را تکرار کنید.

گام هشتم : سنباده بزنید

در این مرحله از کار ساخت هزارتو باید هر چیزی که تابحال ساخته اید را سنباده بزنید.

گام نهم : محورها را سوراخ کنید

حالا باید وسط دو تا از ضلع های روبروی هم محور داخلی را سوراخ کنید. وسط همه اضلاع محور خارجی هم باید یک سوراخ دریل کنید.

وقتی می خواهید وسط اضلاع را در حالت عمودی محاسبه کنید، باید از بالا اندازه گیری کنید. به این ترتیب در نهایت قسمت بالای هزارتو کاملاً تراز خواهد بود.

گام دهم : میله ها را آماده کنید

اگر شما هم می خواهید از میله های قدیمی استفاده کنید، باید اول آنها را برق بیاندازید. ابتدا رویه میله ها را با یک چکش جدا کنید. سپس میله را با سنباده تمیز کنید. همانطور که در تصویر می بینید، برای راحتی کار میله را داخل دریل قرار داده ایم. برای این مرحله از سنباده های ۱۰۰، ۳۲۰، ۴۰۰ و ۶۰۰ استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  با پرینتر سه بعدی و لوله مسی یک چراغ تزیینی متفاوت بسازید

گام یازدهم : سوراخ های میله ها را دریل کنید

حالا باید تصمیم بگیرید که می خواهید میله ها را کجا قرار بدهید. میله های هزارتو معمولاً باید وسط قرار بگیرد اما اینطوری بازی کردن کمی سخت میشود. به همین خاطر سوراخ ها را در انتهای یک چهارم ابتدای هر کدام از الوارها قرار دادیم. دو تا از سوراخ ها (جایی که دکمه ها قرار می گیرند) باید کامل باشند و دو سوراخ روبروی هر کدام از آنها نصفه خواهند بود. اگر خیلی با دریل کردن آشنا نیستید، میتوانید اندازه عمق سوراخ را با چسب علامت بزنید تا اشتباهی رخ ندهد (تصویر آخر).

گام دوازدهم : شیارهای روی محورها را ایجاد کنید

این میله ها باید از زیر محورها (یا همان سطوح شیبدار) رد بشوند تا بتوانند آنها را تکان بدهند. اگر آموزش ساخت را درست دنبال کرده باشید، محورهایی که ساخته اید روی میله ها قرار خواهند گرفت. ساده ترین راه برای حل این مشکل، شیار زدن روی محورهاست. محورها را داخل جعبه قرار دهید و محل قرارگیری میله ها روی آنها را علامت بزنید. حالا با دریل یا اره مویی آنها را به شکل نیم دایره ببرید.

محورها را داخل جعبه و روی میله قرار دهید تا مطمئن شوید شیارها را در جای درست زده اید. داخل و اطراف شیارها را سنباده بزنید تا چیزی مانع حرکت راحت میله ها نباشد.

گام سیزدهم : پیچ چشمی را اضافه کنید

پیچ های چشمی باید بصورت عمودی کنار میله هایی قرار بگیرند که آنها را کنترل می کنند.

محل قرارگیری آنها را اندازه و علامت بزنید. سپس محل قرارگیری آنها روی هر کدام از میله ها را دریل کنید.

گام چهاردهم : فنر و سیستم کشنده را اضافه کنید

برای اینکه مکانیزم حرکتی هزارتو خوب عمل کند، باید یک سیستم کشنده به آن اضافه کنیم.

فنر داخل خودکار برای ساخت کشنده مناسب است و لازم نیست فنر بخرید. اگر هم فنر خودکارتان اندازه مناسب ندارد، بین بقیه وسایل دنبال فنر بگردید.

یک سر فنر را خم کنید تا یک حلقه ایجاد شود و سر دیگر را هم به به شکل یک قلاب در بیاورید (دقت کنید که فقط یک لایه از سیم را قلاب کنید). حلقه سر فنر به طناب و قلاب سر دیگر آن به پیچ چشمی وصل میشود.

یک سر طناب را به یکی از پیچ های چشمی (نزدیک ترین پیچ به میله) ببندید و سر دیگر آن را به طناب وصل کنید. وقتی این اتصالات را کاملاً درست و سفت ایجاد کردید، طناب را سه بار دور میله بپیچید و فنر سر آن را به پیچ چشمی روبروی آن وصل کنید.

در این ویدیو می توانید نحوه کار سیستم کشنده هزارتو را ببینید.

گام پانزدهم : دکمه ها را بسازید

یک تکه الوار ۲ در ۴ را از وسط نصف کنید و با پرگار دو دایره روی آن بکشید. این دو دایره را با اره مویی ببرید و دور آنها را سنباده بزنید. حالا وسط هر دو دایره را سوراخ کنید.

در ساختنی بخوانید :  با کمترین هزینه قلم لمسی یا استایلوس (Stylus) بسازید

حالا باید قسمت اضافی میله ها را ببرید. حتماً سر میله ها را بعد از بریدن سنباده بزنید تا خوب داخل دکمه فرو برود. بعد از اینکه میله ها را در اندازه مناسب بریدید، آنها را داخل سوراخ روی دکمه ها فرو کنید و با کمی چسب اپوکسی ثابت کنید.

گام شانزدهم : صفحه رویی هزارتو را بسازید

حالا باید صفحه رویی هزارتو را ببرید. اندازه قطعات این صفحه در مرحله گام اول آمده است. قطعات را ببرید و بهم بچسبانید. سپس روی آنها را رنده و سنباده بزنید.

گام هفدهم : پایه های صفحه هزارتو را درست کنید

از تکه های چوبی که باقیمانده است، نوارهای ۶ میلیمتری ببرید. تعداد این نوارها باید زیاد باشد چون همه پایه های صفحه رویی و هم مسیرهای روی هزارتو را با آن میسازیم.

بعد از اینکه نوارها را بریدید، آنها را در طول مناسب ببرید. حالا باید این نوارها را توی محور داخلی بچسبانید. عمق صفحه رویی هزارتو بستگی به خودتان دارد. صفحه رویی این هزارتو ۱٫۲ سانتیمتر عمق دارد. اگر شما هم همین اندازه را در نظر دارید، باید نوارهای چوبی را در فاصله ۱٫۹ میلیمتری از بالا بچسبانید.

گام هجدهم : بدنه هزارتو را مونتاژ کنید

حالا قطعات اصلی بدنه هزارتو آماده است و می توانید آنها را مونتاژ کنید. اگر میخواهید قسمت های مختلف را رنگ یا روغن جلا بزنید، قبل از مونتاژ وقتش است. همانطور که در تصویر می بینید مهره ها باید از بیرون به سطوح شیبدار وصل شوند (پیچ ها داخل این مهره ها قرار می گیرند).

اندازه مناسب پیچ ها را محاسبه کنید و پیچ ها را ببرید. حالا با این پیچ ها هر سه قطعه اصلی بدنه را بهم ببندید.

گام نوزدهم : صفحه رویی را طراحی کنید و بسازید

حالا باید مسیرهای هزارتوی صفحه رویی را طراحی کنید و بسازید. همانطور که گفتیم این مسیرها با نوارهای ۶ میلیمتری که پیشتر ساختید، درست میشوند. در ضمن روی این صفحه باید چند سوراخ هم ایجاد کنید. طراحی مسیرها و محل قرارگیری سوراخ ها بسیار مهم است و میزان دشواری بازی را مشخص میکند. اگر در تعداد مسیرها و سورخ ها افراط کنید یا آنها را خوب کنار هم نچینید، هیچوقت نمی توانید توپ را به مقصد برسانید.

نوارهای ۶ میلیمتری را در اندازه مناسب ببرید و آنها را طبق طرحی که کشیده اید، رو جعبه بچسبانید. بعد از چسباندن نوارها روی آنها چسب نواری بزنید تا سفت بچسبند.

حالا نوبت سوراخ ها میرسد. انداز سوراخ ها باید کمی بزرگتر از توپ باشد.

هزارتو آماده است

از بازی با اسباب بازی که خودتان ساخته اید، لذت ببرید
از بازی با اسباب بازی که خودتان ساخته اید، لذت ببرید

حالا می توانید با هزارتویی که ساخته اید، بازی کنید. با دکمه ها صفحه های متجرک را تکان بدهید و توپ را به سمت مقصدی که مشخص کرده اید هدایت کنید.

کمی طول میکشد تا دست تان در استفاده از دکمه ها راه بیفتد. بجای بازی کردن با گوشی موبایل، این هزارتو را بسازید و با آن بازی کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : بازی توپ و هزارتو بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : بازی توپ و هزارتو بسازید
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه یک اسباب بازی جالب بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

جا تخم مرغی چوبی به شکل خرگوش بسازید در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک تکه چوب بدون استفاده را تبدیل به جا تخم مرغی کنید. اگر اهل ساختنی های چوبی باشید، حتماً چند تکه چوب بدون استفاده در...
آموزش ساخت ابزار کمکی نوشتن مخصوص معلولین و کم توانان جسمی... اگر بخواهیم در سال ۲۰۱۷ درباره کارایی ها و فواید پرینتر سه بعدی صحبت کنیم، کمی عجیب است. اما یکی از فواید این پرینترها آنقدر مهم است که همیشه باید به ...
آموزش ساخت : یک اسپیکر ساده بسازید آیا تابحال فکر کرده اید اسپیکرهای گوشی یا هدفون تان چطور صدا تولید می کنند؟ برخلاف تصور عموم جواب این سوال اصلاً پیچیده نیست و خیلی هم ساده است. حتی خ...
ظرف ادویه را با آهنربا به دیوار وصل کنید!... استفاده از ظرف ادویه مناسب در آشپزخانه یکی از ترفندهایی است که آشپزی را ساده تر میکند. وقتی ظروف ادویه همیشه جلوی دست تان باشند، آشپزخانه هم کمتر بهم ...
چراغ قوه فانوسی شیک و ارزان بسازید در این ساختنی یاد می یگرید که چطور یک لامپ کم مصرف را داخل شیشه قرار بدهید و چرغ قوه فانوسی بسازید. ساخت چراغ قوه فانوسی بسیار ساده است و نیاز به مهار...
دستگاه لحیم کاری گیره دار حرفه ای بسازید... اگر لحیم کاری برایتان سخت است، این دستگاه لحیم کاری کار را برایتان ساده خواهد کرد. این دستگاه یک سطح کار متحرک دارد که می تواند بردها را رویش قرار بده...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید