خانه / اخبار / راز های خواب : چطور مغز رویا می بیند؟

راز های خواب : چطور مغز رویا می بیند؟

بار ها شنیده ایم که چشمان ما هنگام خواب دیدن حرکت می کند، درست مانند زمانی که بیداریم و اطراف را نگاه می کنیم. به این مقطع خواب، حرکت سریع چشم (REM) می گویند. در تحقیق جدیدی که به تازگی در مجله ارتباطات طبیعت (Nature Communications) منتشر شده است نشان داده شده که فعالیت مغز در هنگام خواب دیدن مانند فعالیتش در هنگام بیداری و مشاهده یک تصویر جدید است. این اولین باری است که فعالیت مغز از درون آن ضبط می شود.

رویاها و کارکرد آن ها یکی از راز های خواب است
رویاها و کارکرد آن ها یکی از راز های خواب است

تاریخچه ای از تحقیقات درباره رویا دیدن

رویاها و معنای آن همیشه از رازهای خواب بوده اند. تئوری سازان اولیه رویا مانند زیگموند فروید (Sigmund Freud) اعتقاد داشتند که کارکرد رویا، همراه کردن خواب با بیان آرزوها و امیال در ضمیر نا خودآگاه است. به تازگی محققان با اندازه گیری سیگنال های فیزیولوژیکی که این حالت ناهوشیاری را توصیف می کند کارکرد و فرآیند رویا و خواب را بررسی کرده اند.

60 سال پیش یوجین آسرنسکی (Eugene Aserinsky) خواب شناس آمریکایی در هنگام بررسی خواب فرزند 8 ساله خود در طول شب به طور اتفاقی به پدیده حرکت سریع چشم ها در هنگام خواب برخورد. او در مقاله اولیه خود در سال 1953 می نویسد: “حرکات  سریع، نا منظم، دو چشمی و متقارن چشم در طول لحظاتی از خواب”. این حرکات چشم با افزایش فعالیت مغز نیز همراه بود، بر خلاف این تصور که خواب یک پدیده کاملا غیر فعال است. در هنگام خواب REM، مغز فعال است و مانند زمان بیداری یا خواب سبک رفتار می کند در حالی که فعالیت ماهیچه ها قطع است و ما نمی توانیم به صورت فیزیکی با رویایمان تعامل کنیم.

در ساختنی بخوانید :  ترانزیستور چیست و چگونه کار می کند ؟ (قسمت دوم)
در هنگام بالا رفتن در رویا چشمان بیننده به صورت عمودی حرکت می کند
در هنگام بالا رفتن در رویا چشمان بیننده به صورت عمودی حرکت می کند

در یک مقاله از سال 1957 دو محقق آمریکایی به نام ویلیام دمنت (William Dement) و ناتانیل کلیتمن (Nathaniel Kleitman) رابطه بین حرکت چشم و محتوای خواب را بررسی کردند. آن ها شرکت کنندگان در آزمایش را در هنگام خواب REM بیدار کردند و از آنان خواستند که رویای خود را تعریف کنند، سپس به رابطه توصیف رویا و حرکت چشم افراد پرداختند (عمودی، افقی، یا تلفیقی از هر دو). کسانی که بعد از یک سری حرکات عمودی چشم بیدار شده بودند خواب هایی از جمله بالا رفتن از نردبان، ایستادن در پایین یک صخره و نگاه به کسانی که از آن بالا می روند تعریف کردند. کسانی که بعد از حرکات افقی چشم بیدار شده بودند خوابی مانند دیدن دو نفر که به هم گوجه پرتاب می کنند تعریف کردند. کسانی هم که حرکت چشم آن ها تلفیقی از عمودی و افقی بود رویای کسی را در نزدیکی خود دیده بودند بدون هیچ توصیفی از فاصله یا منظره ای عمودی.

از زمان این تحقیق شواهد معتبری مبتنی بر وجود رابطه ای بین REM و محتوای رویا موجود نبوده است. کسانی که از بدو تولد نا بینا بوده اند نیز REM دارند اما بدون هیچ رویای دارای محتوایی. در تایید یافته دمنت، تحقیق جدیدی درباره بیماران با ناهماهنگی REM ( وقتی بیمار به دلیل عدم از کار افتادگی ماهیچه ها در طول خواب، حرکات فیزیکی در خواب خود را در واقعیت انجام می دهد) نشان داد که رابطه ای محکم بین حرکت سر و سمت نگاه چشم در هنگام خواب REM وجود دارد.

فعالیت مغز در طول خواب

در زندگی هر روزه وقتی چیزی می بینیم مغز و چشم ما به حالتی رفتار می کند که اطلاعات میدان دید را پردازش کند و به آن معنا بدهد. اما کارکرد حرکت چشم در خواب و رویا دیدن ناشناخته است. مقاله ارتباطات طبیعت اطلاعاتی از این موضوع می دهد. معمولا فعالیت مغز از طریق پوست سر اندازه گیری می شود اما دانشمندان توانسته اند این بار فعالیت مغز را در بیماران مبتلا به صرع از درون آن بسنجند. بیمارانی که صرع آن ها با دارو کنترل نمی شود دارای الکترودهایی در مغز خود هستند تا فعالیت صرعی آن ها زیر نظر باشد و تشخیص داده شود که آیا جراحی برای آن ها مناسب است یا خیر. این الکترود ها در لوب گیجگاهی پایینی قرار داده شده اند- قسمتی که با آگاهی بصری مرتبط است.

در ساختنی بخوانید :  سلول های بنیادی کلید اصلاح جهش ژنتیکی منجر به کوری
حرکت چشم بیشتر نشانگر پردازش تصویر است تا حرکت
حرکت چشم بیشتر نشانگر پردازش تصویر است تا حرکت

محققان فعالیت مغزی این بیماران را در سه وجه بررسی کردند: فعالیت مغز در هنگام خواب REM، تحرکات چشمی در هنگام بیداری در تاریکی ( بدون پردازش تصویر)، نگاه خیره به جایی ( بدون حرکت چشم). آن ها می خواستند بدانند رفتار مغز بیشتر به حرکت فیزیکی ربط دارد یا پردازش اطلاعات تصویر. نتایج نشان داد که در لحظات حرکت تند چشم در خواب فعالیت مغز بیشتر شبیه فعالیت آن در هنگام پرداش اطلاعات تصویر در حالت بیداری است ( بدون حرکت) تا حرکات فیزیکی چشم در تاریکی بدون داشتن تصویر. پس بیشتر ممکن بود بیماران در حال دیدن تصاویر یک خواب باشند تا منعکس کننده تخلیه حرکتی در مغز.

با آن که چیزهای زیادی نا شناخته مانده اما این پردازش جزئی نگر از تصاویر رویاها بیان می کند که شاید حرکت تند چشم فعالیت مغز را هنگام خواب تعدیل کند. می دانیم که خواب برای استراحت و جوان سازی نیاز است اما ممکن است که کارکردهای مهم دیگری هم داشته باشد. درباره خواب این سوال مطرح است که آیا ما مفاهیمی را پردازش می کنیم که در طول زمان بیداری به صورت خواسته یا نا خواسته از آن ها چشم پوشی می کنیم اما به هر حال لازم است که حداقل در خواب با آن ها روبرو شویم؟ آیا حرکات چشم محصولی جانبی از پردازش تصویر چیزی است که در خواب می بینیم؟ آیا یک اساس روانشناسی برای اینکه چرا ما احتیاج داریم این تصاویر را در خواب ببینیم وجود دارد؟ آیا رویا دیدن نتایج مثبتی برای روان ما دارد همانطور که خواب کمکی برای کارکرد فیزیکی بدن است؟ این ها و بسیاری سوالات دیگر تحقیقات آینده درباره اینکه چرا می خوابیم و سود آن چیست را جهت می دهد.

در ساختنی بخوانید :  سحابی تشکیل دهنده ستاره به شکل گل رز

منبع

خلاصه مطلب
راز های خواب : چطور مغز رویا می بیند؟
عنوان مطلب
راز های خواب : چطور مغز رویا می بیند؟
توضیح کوتاه
فعالیت مغز در هنگام خواب دیدن مانند فعالیتش در هنگام بیداری و مشاهده یک تصویر جدید است.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

فعالیت های عجیب انسان در طول زندگی و دلایل آن‌ها... آیا تا به حال متوجه شده‌اید که وقتی مدتی به انگشتان خود خیره شوید آن‌ها تبدیل به اشیاء بیگانه‌ای در مقابل چشمانتان می‌شوند؟ شما واقعیت آن‌ها را می...
اخبار علمی : کاوشگر بیگل 2 بعد از یازده سال در مریخ پیدا شد... بالاخره آخرین بخش کاوشگر مریخی ماجراجو و متمرد هم پیدا شد. یک تیم تحقیقاتی تصاویری را منتشر کرده اند که نشان می دهد کاوشگر بیگل 2 در مریخ فرود آمده اس...
قضیه چیه ؟ چرا کبوترها مدام سرشان را تکان می دهند؟... چرا گربه ها جعبه ها را دوست دارند؟ چرا سگ های خیس بوی بدی می دهند؟ چرا رفتار سیال غیر نیوتنی عجیب است؟ چرا ... ؟ ساختنی قصد دارد در یک سری از مقالات ب...
آیا چسب نیکوتین به ترک سیگار کمک می کند؟... برای بررسی میزان اثربخشی چسب نیکوتین ،مرکز اعتیاد و سلامت روان اونتاریو ‏‎(Ontario)‎، به اختصار ‏CAMH‏، تعدادی از این چسب ها را به صورت رایگان برای ‏س...
اخبار علمی : در نیمکره چپ زمین فقط 6 کرگدن شمالی وجود دارد... در اخبار علمی مربوط به گونه های جانوری، خبر انقراض گونه های مختلف بسیار مشاهده می شود. دو دلیل اصلی این انقراض ها تخریب زیستگاه های عمومی و شکار غیرقا...
اندازه مردمک چشم می تواند نشانه اعتماد باشد... در تعاملات چهره به چهره مردمک چشم هر فرد تمایل به انطباق با مردمک فرد مقابل دارد. بر اساس تحقیقات جدیدی که در هلند صورت گرفته است این اثر کاملا غی...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

کش دادن بدن در صبح باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می شود

بعد از خواب خودتان را کش بدهید،برای اعتماد به نفس مفید است !

بیدار شدن از خواب، آن هم اول صبح برای همه سخت است. اما روانشناس دانشگاه …

پاسخ دهید