خانه / اخبار / راز های خواب : چطور مغز رویا می بیند؟

راز های خواب : چطور مغز رویا می بیند؟

بار‌ها شنیده ایم که چشمان ما هنگام خواب دیدن حرکت می‌کند، درست مانند زمانی که بیداریم و اطراف را نگاه می‌کنیم. به این مقطع خواب، حرکت سریع چشم (REM) می‌گویند. در تحقیق جدیدی که به تازگی در مجله ارتباطات طبیعت (Nature Communications) منتشر شده است نشان داده شده که فعالیت مغز در هنگام خواب دیدن مانند فعالیتش در هنگام بیداری و مشاهده یک تصویر جدید است. این اولین باری است که فعالیت مغز از درون آن ضبط می‌شود.

رویاها و کارکرد آن‌ها یکی از راز‌های خواب است
رویاها و کارکرد آن‌ها یکی از راز‌های خواب است

تاریخچه ای از تحقیقات درباره رویا دیدن

رویاها و معنای آن همیشه از رازهای خواب بوده اند. تئوری سازان اولیه رویا مانند زیگموند فروید (Sigmund Freud) اعتقاد داشتند که کارکرد رویا، همراه کردن خواب با بیان آرزوها و امیال در ضمیر نا خودآگاه است. به تازگی محققان با اندازه گیری سیگنال‌های فیزیولوژیکی که این حالت ناهوشیاری را توصیف می‌کند کارکرد و فرآیند رویا و خواب را بررسی کرده اند.

60 سال پیش یوجین آسرنسکی (Eugene Aserinsky) خواب شناس آمریکایی در هنگام بررسی خواب فرزند 8 ساله خود در طول شب به طور اتفاقی به پدیده حرکت سریع چشم‌ها در هنگام خواب برخورد. او در مقاله اولیه خود در سال 1953 می‌نویسد: “حرکات  سریع، نا منظم، دو چشمی‌و متقارن چشم در طول لحظاتی از خواب”. این حرکات چشم با افزایش فعالیت مغز نیز همراه بود، بر خلاف این تصور که خواب یک پدیده کاملا غیر فعال است. در هنگام خواب REM، مغز فعال است و مانند زمان بیداری یا خواب سبک رفتار می‌کند در حالی که فعالیت ماهیچه‌ها قطع است و ما نمی‌توانیم به صورت فیزیکی با رویایمان تعامل کنیم.

در هنگام بالا رفتن در رویا چشمان بیننده به صورت عمودی حرکت می‌کند
در هنگام بالا رفتن در رویا چشمان بیننده به صورت عمودی حرکت می‌کند

در یک مقاله از سال 1957 دو محقق آمریکایی به نام ویلیام دمنت (William Dement) و ناتانیل کلیتمن (Nathaniel Kleitman) رابطه بین حرکت چشم و محتوای خواب را بررسی کردند. آن‌ها شرکت کنندگان در آزمایش را در هنگام خواب REM بیدار کردند و از آنان خواستند که رویای خود را تعریف کنند، سپس به رابطه توصیف رویا و حرکت چشم افراد پرداختند (عمودی، افقی، یا تلفیقی از هر دو). کسانی که بعد از یک سری حرکات عمودی چشم بیدار شده بودند خواب‌هایی از جمله بالا رفتن از نردبان، ایستادن در پایین یک صخره و نگاه به کسانی که از آن بالا می‌روند تعریف کردند. کسانی که بعد از حرکات افقی چشم بیدار شده بودند خوابی مانند دیدن دو نفر که به هم گوجه پرتاب می‌کنند تعریف کردند. کسانی هم که حرکت چشم آن‌ها تلفیقی از عمودی و افقی بود رویای کسی را در نزدیکی خود دیده بودند بدون هیچ توصیفی از فاصله یا منظره ای عمودی.

از زمان این تحقیق شواهد معتبری مبتنی بر وجود رابطه ای بین REM و محتوای رویا موجود نبوده است. کسانی که از بدو تولد نا بینا بوده اند نیز REM دارند اما بدون هیچ رویای دارای محتوایی. در تایید یافته دمنت، تحقیق جدیدی درباره بیماران با ناهماهنگی REM ( وقتی بیمار به دلیل عدم از کار افتادگی ماهیچه‌ها در طول خواب، حرکات فیزیکی در خواب خود را در واقعیت انجام می‌دهد) نشان داد که رابطه ای محکم بین حرکت سر و سمت نگاه چشم در هنگام خواب REM وجود دارد.

فعالیت مغز در طول خواب

در زندگی هر روزه وقتی چیزی می‌بینیم مغز و چشم ما به حالتی رفتار می‌کند که اطلاعات میدان دید را پردازش کند و به آن معنا بدهد. اما کارکرد حرکت چشم در خواب و رویا دیدن ناشناخته است. مقاله ارتباطات طبیعت اطلاعاتی از این موضوع می‌دهد. معمولا فعالیت مغز از طریق پوست سر اندازه گیری می‌شود اما دانشمندان توانسته اند این بار فعالیت مغز را در بیماران مبتلا به صرع از درون آن بسنجند. بیمارانی که صرع آن‌ها با دارو کنترل نمی‌شود دارای الکترودهایی در مغز خود هستند تا فعالیت صرعی آن‌ها زیر نظر باشد و تشخیص داده شود که آیا جراحی برای آن‌ها مناسب است یا خیر. این الکترود‌ها در لوب گیجگاهی پایینی قرار داده شده اند- قسمتی که با آگاهی بصری مرتبط است.

حرکت چشم بیشتر نشانگر پردازش تصویر است تا حرکت
حرکت چشم بیشتر نشانگر پردازش تصویر است تا حرکت

محققان فعالیت مغزی این بیماران را در سه وجه بررسی کردند: فعالیت مغز در هنگام خواب REM، تحرکات چشمی‌در هنگام بیداری در تاریکی ( بدون پردازش تصویر)، نگاه خیره به جایی ( بدون حرکت چشم). آن‌ها می‌خواستند بدانند رفتار مغز بیشتر به حرکت فیزیکی ربط دارد یا پردازش اطلاعات تصویر. نتایج نشان داد که در لحظات حرکت تند چشم در خواب فعالیت مغز بیشتر شبیه فعالیت آن در هنگام پرداش اطلاعات تصویر در حالت بیداری است ( بدون حرکت) تا حرکات فیزیکی چشم در تاریکی بدون داشتن تصویر. پس بیشتر ممکن بود بیماران در حال دیدن تصاویر یک خواب باشند تا منعکس کننده تخلیه حرکتی در مغز.

با آن که چیزهای زیادی نا شناخته مانده اما این پردازش جزئی نگر از تصاویر رویاها بیان می‌کند که شاید حرکت تند چشم فعالیت مغز را هنگام خواب تعدیل کند. می‌دانیم که خواب برای استراحت و جوان سازی نیاز است اما ممکن است که کارکردهای مهم دیگری هم داشته باشد. درباره خواب این سوال مطرح است که آیا ما مفاهیمی‌را پردازش می‌کنیم که در طول زمان بیداری به صورت خواسته یا نا خواسته از آن‌ها چشم پوشی می‌کنیم اما به هر حال لازم است که حداقل در خواب با آن‌ها روبرو شویم؟ آیا حرکات چشم محصولی جانبی از پردازش تصویر چیزی است که در خواب می‌بینیم؟ آیا یک اساس روانشناسی برای اینکه چرا ما احتیاج داریم این تصاویر را در خواب ببینیم وجود دارد؟ آیا رویا دیدن نتایج مثبتی برای روان ما دارد همانطور که خواب کمکی برای کارکرد فیزیکی بدن است؟ این‌ها و بسیاری سوالات دیگر تحقیقات آینده درباره اینکه چرا می‌خوابیم و سود آن چیست را جهت می‌دهد.

منبع

خلاصه مطلب
راز‌های خواب : چطور مغز رویا می‌بیند؟
عنوان مطلب
راز‌های خواب : چطور مغز رویا می‌بیند؟
توضیح کوتاه
فعالیت مغز در هنگام خواب دیدن مانند فعالیتش در هنگام بیداری و مشاهده یک تصویر جدید است.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

برای اولین بار با استفاده از خواص کوانتومی ،صدای اتم ضبط شد!... تنها یک روز از انتشار خبر استفاده از "اتم های مصنوعی" برای انجام کارهای خارق العاده با نور می گذرد، اما تازه نوبت به صوت رسیده است. در مقاله جدیدی که ...
اخبار علمی : پرتاب ماهواره چینی جدید با رزولوشن بالا... روز بیست و نهم آبان یک موشک March 2D ماهواره یائوگان جدید چین را به فضا پرتاب کرد. یائوگان 24 (Yaogan 24) در یک مدار که 643 کیلومتر با زمین فاصله دارد...
یافته علمی:نقص کره زمین مانع از سقوط ماهواره ها می شود!... یک باور غلط: زمین کروی است هزاران سال طول کشید که باور مردم بر مسطح بودن زمین تغییر کند و کروی بودن زمین ثابت شود،حالا باید بگوییم چند سال پیش مشخص ش...
باله ماهی و دست چهاراندامان ریشه ژنتیکی مشترک دارند... این نظریه که در دوران باستان اندام های گوشتی بالگان رشد کرده و آنها تبدیل به اولین جانوری شده اند که روی زمین راه رفته اند، بین دانشمندان پذیرفته شده ...
نظریه نسبیت انیشتین را در زندگی روزمره تان پیدا کنید... نظریه نسبیت یکی از معروف ترین نظریه های علمی قرن بیستم است و همه ما کم و بیش با آن آشنایی داریم. اما چقدر خوب این نظریه مهم را درک کرده ایم؟ آیا می تو...
ویدیو : مخفی شدن هشت پا داخل پوست نارگیل... مستندسازان شبکه BBC موفق شده اند یک فیلم فوق العاده از یک هشت پا در اندونزی ضبط کنند که پوست های نارگیل را جمع میکند تا بعداً از آنها برای مخفی شدن اس...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

کش دادن بدن در صبح باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می شود

بعد از خواب خودتان را کش بدهید،برای اعتماد به نفس مفید است !

بیدار شدن از خواب، آن هم اول صبح برای همه سخت است. اما روانشناس دانشگاه‌هاروارد …

پاسخ دهید