خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : اسپیکر مخصوص موبایل بسازید

آموزش ساخت : اسپیکر مخصوص موبایل بسازید

می خواهید بدون هندزفری با موبایل تان آهنگ گوش کنید اما صدای اسپیکرها آنقدر که می خواهید بلند نیست؟ این ساختنی مشکل تان را حل میکند. در این ساختنی طرز ساخت یک اسپیکر مخصوص موبایل را یاد می گیرید که در عین سادگی کارایی و کیفیت بالایی دارد. اسپیکری که با این روش می سازید یک جک ورودی صدای نر دارد که وقتی به گوشی وصل میشود کار پایه را هم انجام میدهد و دیگر لازم نیست اسپیکر را با دست نگه دارید. به این ترتیب دیگر نیازی به استفاده از کابل aux هم نخواهید داشت. گول اندازه کوچک اسپیکر را نخورید؛ صدای آن به اندازه ای بلند هست که راضی تان کند.

در این ساختنی از دو مدار آمپلی فایر LM386 استفاده می کنیم که با قیمت ارزان و کیفیت صدای خوبش شناخته میشود. اسپیکر مخصوص موبایل با دو باتری سکه ای 3 ولتی کار میکند و دو اسپیکر 0.3 واتی و 8 اهمی دارد. برای ساخت این اسپیکر باید کمی دانش الکترونیک و تجربه لحیم کاری داشته باشید. این ساختنی یک تا دو ساعت زمان میبرد و بجز گوشی موبایل به موزیک پلیر، تبلت و … هم وصل میشود.

گام اول : وسایل و ابزار موردنیاز

قطعات موردنیاز

 • 2 عدد آی سی آمپلی فایر صوتی LM386
 • 2 عدد سوکت آی سی هشت پین
 • 2 عدد اسپیکر 0.3 واتی 8 اهمی
 • 2 عدد باتری سکه ای CR2025
 • 2 عدد هولدر باتری سکه ای
 • 2 عدد مقاومت presets 10K
 • 4 عدد خازن الکترولیتی 220uf
 • 4 عدد خازن الکترولیتی 10uf
 • 4 عدد مقاومت 10 اهمی
 • 3 عدد مقاومت 1 کیلو اهمی
 • یک عدد سوئیج اهرمی (تاگل سوئیچ)
 • یک عدد جک صوتی نر 3.5 میلیمتری
 • جعبه پلاستیکی کوچک
 • بورد سوراخ دار (پرف بورد)
 • کمی سیم
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : سنسور EMF (نیروی محرکه الکتریکی) بسازید

ابزار موردنیاز

 • هویه
 • لحیم
 • چسب حرارتی
 • سیم چین و سیم لخت کن
 • انبردست
 • دریل کوچک
 • چسب برق
 • نوار چسب دوطرفه
 • خط کش
 • ماژیک

گام دوم : جعبه را آماده کنید

ابتدا باید جعبه اسپیکر را آماده کنید و سوراخ هایی که قطعات در آن قرار می گیرند را ایجاد کنید. البته قبل از آن باید یک جعبه که برای اسپیکر مخصوص موبایل مناسب باشد، انتخاب کنید. چون قرار است اسپیکر را با یک جک به گوشی وصل کنیم، جعبه باید کوچک و سبک باشد. همه قطعات باید داخل جعبه ای که انتخاب کرده اید، جا بگیرند و جعبه نباید بیش از حد بزرگ یا کوچک باشد.

ابعاد جعبه ای که در تصویر می بینید، 10 در 6.5 در 2 سانتیمتر است. البته می توانید با چوب یا آکریلیک خودتان این جعبه را بسازید.

برای آماده سازی جعبه ابتدا قطعات را اندازه بگیرید و سپس نحوه چینش آنها داخل جعبه را مشخص کنید. محل سوراخ ها را علامت بزنید و با دریل جعبه را سوراخ کنید. می توانید از چاقوی داغ هم برای ایجاد برش و سوراخ کردن جعبه استفاده کنید. مهمترین قطعاتی که باید در این مرحله جای آنها را مشخص کنید، عبارتند از : اسپیکرها، سوئیچ، LED، جک صوتی و مقاومت presets.

گام سوم : نمونه اولیه مدار آمپلی فایر را بسازید

مدار آمپلی فایر این اسپکیر مخصوص موبایل شامل یک LM386 و چند قطعه فیلتر اضافی مثل خازن و مقاومت است. چون در دو اسپیکر استفاده میکنیم باید دوتا از این مدار بسازیم. دلیل استفاده از این نوع آمپلی فایر این است که سیگنال های صوتی برای فعال کردن اسپیکرهای قوی کافی نیستند. در واقع این سیگنال ها برای هدفون طراحی شده اند.

در ساختنی بخوانید :  با وسایل ساده یک درمل کوچک بسازید

برای ساخت نمونه اولیه مدار روی برد بورد از دیاگرام بالا کمک بگیرید و قطعات را طبق آن بهم وصل کنید. ساخت نمونه اولیه کمک میکند تا از کار کردن مدار مطمئن شوید و ایرادهای احتمالی را برطرف کنید. جک صوتی را به گوشی موبایل تان وصل کنید و مدار را با یک باتری 9 ولتی (یا هر منیع تغذیه دیگر بین 5 تا 15 ولت) روشن کنید. یک موزیک روی گوشی تان پلی کنید و ببینید از صدای اسپیکر راضی هستید. اگر اسپیکر صدا نداشت یا صد خیلی ضعیف بود، یکبار اتصالات را چک کنید و دوباره امتحان کنید.

گام چهارم : مدار را روی پرف بورد لحیم کنید

بعد از اینکه نمونه اولیه مدار را با موفقیت ساختید، کل مدار را طبق شماتیک بالا روی پرف بورد لحیم کنید. بجای استفاده از پرف بورد هم میتوانید خودتان یک بورد بسازید یا از بوردهایی که نوارهای مسی دارند، استفاده کنید.

کارتان را با لحیم کردن سوکت های آی سی آغاز کنید و سپس سایر قطعات را وصل کنید. قسمت اضافی PCB را با قیچی ببرید. استفاده از سوکت آی سی مانع از گرم شدن بیش از حد مدار میشود و نمی گذارد در حین لحیم کاری آی سی ها آسیب بینند.

گام پنجم : اسپیکرها را وصل کنید

برای وصل کردن اسپیکرها، آنها را روی سوراخ های جعبه قرار دهید و به هر کدامشان دو سیم لحیم کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : دستبند ایمنی پاراکورد مخصوص کوهنوردی بسازید

سپس طبق شماتیک بالا، سیم ها را به مدار وصل کنید. دقت کنید که هر دو سیم را با پولاریتی درست به مدار وصل کنید. برای مشخص کردن قطب های مثبت و منفی می توانید به این لینک بروید و با صرف کمترین وقت و هزینه یک دستگاه کوچک بسازید.

گام ششم : باتری ها و سوئیچ را وصل کنید

منبع تغذیه این اسپیکر مخصوص موبایل از دو باتری سکه ای 3 ولتی ساخته میشود که بصورت سری بهم وصل شده اند. به این ترتیب یک جریان 6 ولتی ایجاد میشود که برای روشن کردن مدار کافی است. البته می توانید از باتری های بزرگتر یا هر منبع تغذیه دیگری با جریان خروجی 5 تا 15 ولت استفاده کنید.

برای این ساختنی نمی توانید ازباتری های لیتیوم یون استفاده کنید چون خروجی آنها 3.7 ولت است. در حالیکه آمپلی فایرهای LM386 دست کم به جریان 5 ولتی نیاز دارند تا درست کار کنند.

با اضافه کردن یک سوئیچ به اسپیکر دیگر لازم نیست برای روشن و خاموش کردن باتری ها را در بیاورید و دوباره سرجایش بگذارید. ابتدا هر دو هولدر باتری را روی پرف بورد لحیم کنید و ترمینال مثبت هولدر اول را به ترمینال منفی هولدر دوم وصل کنید. حالا ترمینال مثبت این پک باتری را به پین 1 سوئیچ لحیم کنید. ترمینال منفی پک باتری را هم مستقیماً به GND مدار وصل کنید. در نهایت هم پین 2 سوئیچ را به vcc مدار وصل کنید.

گام هفتم : LED نشانگر برق را وصل کنید

می توانید یک LED نشانگر برق هم به اسپیکر اضافه کنید تا همیشه از وضعیت باتری ها مطلع باشید. یک مقاومت 1 کیلو اهمی را به یک LED وصل کنید. حالا پایه مثبت LED را به vcc مدار و پایه منفی را به GND مدار وصل کنید.

حالا و باتری را در هولدرها قرار دهید و سوئیچ اسپیکر را روشن کنید. حالا LED باید روشن شود.

گام هشتم : مقاومت های Preset را اضافه کنید

برای اینکه بتوانیم میزان صدای اسپیکرها را کنترل کنیم، دو مقاومت Preset به مدار اضافه کرده ایم. به این ترتیب می توانیم صدای هر کدام از اسپیکرها را کنترل کنیم. البته بجای این نوع مقاومت متغیر میتوانید از پتانسیومتر هم استفاده کنید که در اینصورت باید جعبه را هم کمی بزرگتر کنید. اگر جعبه شما هم همین ابعاد را دارد، باید از مقاومت استفاه کنید.

مقاومت های Preset را طبق دستورالعمل زیر وصل کنید :

مقاومت Preset اول :

 • پین 1 = در این مرحله متصل نمیشود
 • پین 2 = پین 3 آی سی اول
 • پین 3 = GND

مقاومت Preset اول :

 • پین 1 = در این مرحله متصل نمیشود
 • پین 2 = پین 3 آی سی دوم
 • پین 3 = GND

در نهایت هم مقاومت ها را به سوراخ هایی که از قبل روی جعبه ایجاد کرده اید، بچسبانید.

گام نهم : جک ورودی صدا را وصل کنید

برای وصل کردن اسپیکر به گوشی باید یک جک ورودی صدا به اسپیکر اضافه کنید. برای این پروژه می توانید جک را بدون سیم اضافی فقط به مدار بچسبانید. در ضمن این جک تنها قسمتی از اسپیکر است که به گوشی وصل میشود و به عنوان پایه رابط هم عمل میکند.

به این ترتیب لازم نیست مرتب اسپیکر را در دست تان نگه دارید و می توانید خیلی راحت آن را روی گوشی تان جابجا کنید.

ابتدا باید جک را طبق دستورالعمل زیر به مدار وصل کنید :

 • بدنه جک (یکی از فلش های مشکی) = Gnd مدار
 • حلقه مشکی (فلش سبز) = پین 1 مقاومت preset اول
 • نوک جک (فلش قرمز) = پین 1 مقاومت preset دوم

در نهایت هم جک را به سوراخی که قبلاً روی جعبه زده اید، بچسبانید. جک را طوری بچسبانید که حتی با بیرون کشیدن هم از جعبه جدا نشود.

اسپیکر مخصوص موبایل آماده است

اسپیکر مخصوص موبایل آماده است
اسپیکر مخصوص موبایل آماده است

حالا می توانید باتری ها را سرجایشان بگذارید و اسپیکر را به گوشی وصل کنید. صدای موزیک تان را تنظیم کنید و از آن لذت ببرید. راه های زیادی برای افزایش کیفیت این اسپیکر وجود دارد؛ از جمله :

1- می توانید با استفاده از قطعات کوچکتر، جعبه اسپیکر را جمع و جورتر کنید. می توانید از مدارهای آمپلی فایر دوتایی آماده یا قطعات SMD استفاده کنید.

2- می توانید از باتری های بزرگتر، باتری لیتیوم پلیمری و حتی منبع تغذیه خارجی استفاده کنید.

3- می توانید همین مدار را با چند نوع اسپیکر دیگر امتحان کنید تا بهترین کیفیت را پیدا کنید.

4- می توانید یک سیم اضافی به جک وصل کنید تا اسپیکر راحت تر به موبایل تان وصل شود.

5- می توانید جعبه را رنگ کنید یا روی آن کاست قدیمی بچسبانید تا ظاهر شیک تری پیدا کند.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : اسپیکر مخصوص موبایل بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : اسپیکر مخصوص موبایل بسازید
توضیح کوتاه
یک اسپیکر ارزان و کارآمد با برای موبایل تان درست کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با شلوارهای جین کهنه کوله پشتی بدوزید شلوار جین خیلی به درد می خورد؛ می توانید با آن کیف قمقه، کیف موبایل، کیف تبلت و بند ساعت بدوزید یا در حین استفاده از آن ژیلت‌هایتان را تیز کنید. در ای...
تزیین پارچه و وسایل پارچه ای با شش ضلعی های رنگی!... روش های مختلفی برای تزیین پارچه وجود دارد؛ مثلاً چاپ عکس و نقاشی روی پارچه از این روش ها هستند که مزایا و معایب خودش را دارند. یکی از معایب این روش ای...
جعبه کادویی چوبی با طرح ربان پیچ بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک جعبه کادویی چوبی را یاد می گیرید که با همه جعبه های چوبی فرق دارد. دلیلش هم این است که ربان پیچ رویش چوبی است! همانطور که در...
آموزش ساخت : با ظرف های شیشه ای گلدان بسازید... اگر چند ظرف شیشه ای دارید که دیگر بکارتان نمی آیند یا حسابی کهنه شده اند، آنها را دور نریزید. دست بکار بشوید و با آنها گلدان و جاشمعی درست کنید. خریدن...
آموزش ساخت : مدار آمپلی فایر خودرو بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت مدار آمپلی فایر خودرو با TDA2003 را یاد می گیرید. برای ساخت این مدار الکترونیکی از قطعات ارزان و معمولی استفاده میشود و ساخ...
دستگاه گازی سازی چوب و زیست توده بسازید تا هیچوقت بدون انرژی نمانید... در این ساختنی طرز ساخت دستگاه گازی سازی را یاد می گیرید که با آن می توانید چوب و زیست توده را به گاز تبدیل کنید. ساخت این دستگاه گازی سازی ساده است ام...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

اسپیکر آکوستیک سیمانی – چوبی بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت اسپیکر آکوستیک را یاد می گیرید که با چوب و …

۱۷ دیدگاه ها

 1. سلام و خسته نباشید.
  می خواستم بپر سم که آیا می توانیم به جای دو باطری ساعت مثبت و منفی بورد داخل را به دو سر کابل او تی جی وصل کنیم تا برقش تامین شود بوسیله گوشی؟؟

 2. سلام می تونم از باتری سکه ای CR2032 استفاده کنم با تشکر

 3. سلام مقاومت های 1کیلو و 10 اهمی چند وات هستند

 4. سلام می تونم از پتانسیومتر 10 کیلو به جای presete10k استفاده کنم

 5. سلام می شه نقشه مدار را کامل بگذارید.

 6. با سلام
  فیلم کیفت صدا و کارکرد مدار هم می شه بذارید

  ممنون از سایت خوبتون

 7. سلام ایا میشه از بلند گوی 4 اهم 3وات استفاده کنیم.

پاسخ دهید