خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : یک لامپ دیواری متفاوت بسازید

آموزش ساخت : یک لامپ دیواری متفاوت بسازید

در این پست ساختنی طرز سخت یک لامپ دیواری را می آموزید که با کلید ندارد و با چرخاندنش روشن میشود. با چرخاندن دایره چوبی روی لامپ به سمت عقب و جلو می توانید این لامپ دیواری را روشن و خاموش کنید. در ساخت این لامپ از LED استفاده شده و به همین خاطر روشنایی زیادی ندارد و بیشتر جنبه تزیینی دارد.

روی دیسک چوبی را یک لایه روکش چوب پوشانده میشود و نور LED ها براحتی از آن عبور میکند. سوراخ های نیم دایره ای پشت دیسک هم هاله نوری روی دیوار می اندازد که زیبایی لامپ را بیشتر میکند.

با استفاده از نوار LED، تخته چندلا بریده شده با دستگاه برش لیزری و چند ابزار و قطعه الکترونیکی ساده می توانید براحتی این لامپ دیواری را بسازید. ساخت این لامپ کمی زمان میبرد و نیاز به دقت بالایی دارد.

گام اول : طراحی لامپ دیواری

ایده اصلی این ساختنی مثل چراغ رومیزی است که چند روز پیش طرز ساخت آن را در ساختنی خواندید. همانطور که گفتیم قطعات چوبی این لامپ با دستگاه برش لیزری آماده شده اند. برای طراحی این قطعات هم از نرم افزارFusion 360 استفاده شده است. کار با این نرم افزار در مقایسه با نمونه های مشابه بسیار آسانتر است.

فایل های موردنیاز برای برش قطعات را می توانید در ادامه دانلود کنید. اما اگر می خواهید خودتان لامپ دیواری را طراحی کنید، باید چند نکته را در نظر داشته باشید. سطح تماس بین دیسک ثابت و متحرک باید به اندازه کافی باشد. در غیر اینصورت فشار زیادی به قطعات می آید و استهلاک لامپ زیاد میشود. از طرفی چرخاندن صفحه متحرک هم سخت تر میشود.

فایل زیپی که در ادامه دانلود می کنید شامل یک فایل f3D و یک فایل DWG است. فایل سه بعدی کپی طراحی سه بعدی لامپ است که نماهایی از آن را در تصاویر می بینید. فایل DWG هم شکل قطعات است که برای استفاده از دستگاه برش لیزری لازم است. در این فایل لایه ها با دو نام Cut وEighth تقسیم بندی شده اند؛ لایه ای که با نام Cut مشخص شده از تخته چندلای 6 میلیمتری بریده میشود. قطعه ای که با نام Eighth مشخص شده را هم از تخته 3 میلیمتری ببرید (پتانسیومتر روی این قطعه قرار می گیرد).

گام دوم : قطعات و ابزار موردنیاز

قطعات موردنیاز برای ساخت لامپ دیواری
قطعات موردنیاز برای ساخت لامپ دیواری

قطعات الکترونیکی

برای ساخت این لامپ دیواری میتوانید از آردوینو و رمزگذار چرخشی هم استفاده کنید اما ما روش ساده تر را انتخاب کرده ایم. با استفاده از کنترلر تنظیم نور کارتان خیلی راحت تر میشود و هزینه ساخت لامپ هم کمتر میشود.

 • نوار LED 12 ولتی
 • کنترلر تنظیم نور PWM
 • منبع تغذیه 12 ولتی AC/DC
 • سیم، لحیم، هیت شرینک و …

قطعات فلزی

 • 12 عدد پیچ ماشینی 32-6
 • 6 عدد بست استیل
 • رینگ استیل با قابلیت چرخش (پیدا کردن رینگ استیلی که متناسب با دایره های چوبی که بریده اید باشد، کمی سخت است. اگر نتوانستید رینگ مناسب را پیدا کنید باید الگوی برش را تغییر دهید تا به اندازه مناسب برسید.)

ابزار موردنیاز

 • دستگاه برش لیزری (البته همین کار را میتوانید با دریل و اره هم انجام دهید. فقط باید کمی بیشتر دقت کنید و از روش های صحیح استفاده کنید تا به نتیجه دلخواه تان برسید)
 • چسب چوب و چسب حرارتی
 • هویه
 • چوب
 • تخته چندلای 6 میلیمتری
 • روکش چوب افرا

گام سوم : تخته ها را مونتاژ کنید

برای درست کردن قطعات لامپ دیواری باید تکه های چوبی که بریده اید را مونتاژ کنید و روی هم بگذارید. بهتر است بجای استفاده از پیچ و مهره از چسب استفاده کنید تا قطعات صاف تر و بهم چسبیده تر شوند. همانطور که در الگوی برش قطعات دیدید، بیشتر قطعات اصلی به چند تکه تقسیم شده اند تا فضای کمتری بگیرند. مثلاً حلقه چوبی و دیسک پشتی (قطعه ای که به دیوار وصل میشود) هر کدام به سه قطعه تقسیم شده اند و با زاویه 120 درجه بریده شده اند.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : گریپ فروت کبابی درست کنید

می توانید چند سوراخ 6 میلیمتری به کل سازه اضافه کنید تا مونتاژ سریعتر و بهتر انجام شود. بعد از اینکه سوراخ ها را روی قطعات زدید – محل سوراخ ها در تصاویر مشخص است – قطعات را با چسب بهم بچسبانید و داخل سوراخ ها را با میخ چوبی پر کنید. بعد از اینکه میخ ها را در سوراخ ها قرار دادید، با چکش چند ضربه روی آنها بزنید. دو حلقه 2.5 سانتیمتری را بهم وصل کنید تا یک دیواره 1.2 سانتیمتری دور قسمت داخلی پنل بزرگ قرار بگیرد. بعد اینکه قطعات را بهم چسباندید و میخ های چوبی را اضافه کردید، قطعات را با گیره بهم ببندید تا مطمئن شوید کاملاً صاف هستند و بین آنها حباب ایجاد نشده است.

مشاهده تصاویر و فایل سه بعدی در نرم افزارهای مربوطه بیشتر از متن میتواند نحوه مونتاژ قطعات را توضیح بدهد. حتماً قبل از شروع مرحله فایل سه بعدی را ببینید تا اشتباهی در مرحله مونتاژ رخ ندهد.

گام چهارم : LED را اضافه کنید

ابتدا باید رشته LED را با چسب اپوکسی به دیواره داخلی پنل بچسبانید. بهتر است از چسبی که به همراه رشته LED فروخته میشود، استفاده نکنید چون کیفیت خوبی ندارد. وقتی دور دیواره را با LED پوشاندید با قیچی آن را ببرید. بعد از اینکه LED را سرجایش چسباندید، پوشش قسمت انتهایی آن را جدا کنید تا به اتصالات دسترسی پیدا کنید. حالا یک سیم قرمز و مشکی به نوار LED لحیم کنید تا بعداً آنها را به تنظیم کننده نور وصل کنید.

یک اصل مهم در سیم کشی این است که اتصالات را درست و اصولی ایجاد کنید. هیچوقت به اتصال لحیمی برای ثابت کردن سیم ها اکتفا نکنید چون در بیشتر موارد باعث کوتاه شدن مدار میشود. در این ساختنی برای جلوگیری از کوتاه شدن مدار، سیم ها را با چسب حرارتی به پشت پنل بچسبانید. کمی هم قسمت انتهایی را آزاد بگذارید تا اگر نیاز بود اتصالات را اصلاح کنید.

جعبه تنظیم کننده نور یک صفحه پلاستیکی دارد که برای نصب استفاده میشود. به این ترتیب می توانید قبل از مونتاژ سایر قطعات الکترونیکی، این قطعه را رو LED امتحان کنید. تنظیم کننده نور را به سیم های LED وصل کنید و آن را تست کنید. اگر سیم کشی . لحیم کاری رشته LED را درست انجام داده باشید، تنظیم کننده نور کار خواهد کرد. البته اشتباه وصل کردن این قطعه خیلی سخت است! چون فقط چهار اتصال دارد (خروجی برق + و – ؛ ورودی برق + و -). تست کردن تنظیم کننده نور در مراحل ابتدایی اتصالات غلط را مشخص میکند که میتوانید در ابتدای کار آن را درست کنید.

وقتی رشته LED را سرجایش چسباندید، می توانید روکش را به قسمت جلوی دیسک چوبی اضافه کنید. اگر لازم بود قبل از چسباندن روکش، روی دیسک را سنباده بزنید. اگر روکش چوب کاغذ ندارد، دور آن را با چسب بپوشانید تا چسبی که استفاده کرده اید از بین لایه های نازک چوب بیرون نزند.

در ساختنی بخوانید :  با رزبری پای دوربین عکاسی نجومی ارزان و باکیفیت بسازید

روکش را به چوب بچسبانید و روی آن یک ورق کاغذ بگذارید. حالا با گیره قطعات را محکم کنید تا قطعات سفت شوند.

گام پنجم : چرخ دنده و بلبرینگ را مونتاژ کنید (روش اول)

برای اضافه کردن بلبرینگ ها و چرخ دنده ها دو روش دارید. روش دوم بهتر از روش اول است و به همین خاطر باید از آن استفاده کنید. دلیل اینکه روش اول را هم برایتان شرح می دهیم این است که با ریزه کاری هایی مونتاژ آشنا شوید. به این ترتیب اگر بخواهید طراحی لامپ را تغییر دهید در مرحله مونتاژ به مشکل برنمی خورید.

ابتدا شفت را باید توجه به مدل اندازه بگیرید و میله را فلزی را در آن اندازه ببرید.

بلبرینگی که روی دیسک بزرگ قرار می گیرد نیاز به چسب و پیچ ندارد و با کمی فشار کاملاً ثابت میشود. همین شیوه اتصال ایراد اساسی این روش است. تخته چندلا نه به اندازه کافی سفت است و نه آنقدر ظریف است که بتوان یک بلبرینگ استیل ظریف را فقط با فشار به آن متصل کرد.

حالا باید تخته چندلای سه میلیمتری و پتانسیومتر وصل شده به آن را به سازه اضافه کنید. برای اینکه اتصال چرخ دنده در نقطه مناسب ایجاد شود، صفحه را باید روی – قسمت بیرونی – دیسکی که به دیوار نصب میشود قرار دهید. برای اتصال این صفحه به تخته سه میلیمتری از پیچ های 40-4 استفاده کنید.

وقتی بلبرینگ و شفت را سرجایش گذاشتید، بست خارجی (قطعه ای که دیسک دیواری را به دیسک گردان بزرگ وصل میکند) را اضافه کنید. سپس پنل بیرونی دیسک دیواری را را بگذارید و در نهایت هم بست داخلی را وصل کنید. بست ها را با گیره کردن پیچ ها بهم وصل کنید.

اگر قطعات را درست طراحی کرده باشید، در این مرحله چرخ دنده ها بدون فشار به پتانسیومتر بهم وصل میشوند.

یکی از چرخ دنده ها که 24 دندانه دارد با فشار به پتانسیومتر وصل میشود. قطعه ای هم که برای ثابت کردن دیسک گردان طراحی شده 192 دندانه دارد. به این ترتیب وقتی دیسک گردان یک هشتم یک دور کامل حرکت میکند، چرخ دنده پتانسیومتر یک دور کامل میچرخد.

دلیل اینکه روش اول برای مونتاژ چرخ دنده و بلبرینگ مناسب نیست این است که اتصال فشاری برای این نوع لامپ دیواری مناسب نیست و نمی تواند اتصال های سخت و موازی ایجاد کند. اگر از این روش استفاده کنید، دیسک گردان راحت نمی چرخد و تکان تکان میخورد.

گام ششم : چرخ دنده و بلبرینگ را مونتاژ کنید (روش دوم)

در این روش از رینگ استیل گردان استفاده می کنیم . اگر از بلبرینگ بزرگتر استفاده کنید و آن را با پیچ وصل کنید، دیسک گردان راحت تر میچرخد. در مرحله قبل نیست گردش پتانسیومتر به دیسک گردان یک به هشت بود. در این روش مونتاژ این نسبت را یک به چهار می کنیم تا تنظیم نور بهتر انجام شود و صفحه ها هم راحت تر چرخانده شوند.

در این مرحله چند جدید می سازیم و آنها را به سازه مونتاژ شده اضافه می کنیم تا بهتر بچرخد.

یک چرخ دنده جدید با یک سوراخ 6 میلیمتری در مرکز آن درست کنید. یک دایره هم با سوراخ 6 میلیمتری در مرکز بسازید. این دو قطعه را با چسب بهم بچسبانید و با گیره ببندید. یک میخ چوبی هم در سوراخ ها بگذارید تا کاملاً تراز شده باقی بمانند. وقتی چسب خشک شد، چوب میخی را در بیاورید. با ساخت این قطعه می توانید سیم ها را از سوراخ وسط آن رد کنید و آنها را به پشت صفحه برسانید.

در ساختنی بخوانید :  با پرینتر سه بعدی کیف پول پلاستیکی بسازید

سه تکه چوب هم ببرید و روی آنها سوراخ هایی به اندازه پیچ های ماشینی بزنید. این چوب ها بصورت تکی به پنل پشتی دیسک گردان می چسبند. همانطور که در تصویر می بینید یکی از اضلاع این تکه ها منحنی است تا درست به قطعه گرد وسط سازه بچسبند. با اضافه کردن این سه قطعه مطممئن می شوید که صفحه گردان و صفحه پشتی کاملاً تراز هستند و مرکز آنها روی هم قرار دارد. با تنظیم کردن سوراخ های رینگ گردان با سوراخ های این تکه های چوب زاویه مناسب هم خود بخود ایجاد میشود.

بعد از وصل کردن این سه تکه چوب، رینگ استیل گردان را هم با پیچ های ماشینی 32/6 به دیسک گردان وصل کنید.

صفحه جلویی دیسک پشتی سه برش منحنی شکل دارد. از طریق این برش ها می توانید رینگ گردان را به دیسک پشتی وصل کنید. سپس از بین همین برش ها رینگ گردان دیگر را به دیسک گردان پیچ کنید.

بعد از اینکه تخته 3 میلیمتری پتانسیومتر را به پنل جلویی دیسک پشتی وصل کردید، چند سوراخ روی آن ریل کنید و سیم های LED را از آن رد کنید.

حالا که سیم ها سرجایشان قرار گرفته اند می توانید کار مونتاژ قطعات الکترونیکی را هم تمام کنید. همه چیز روی سوئیچ تنظیم کننده نور نوشته شده و باید از علامت های روی آن برای اتصال استفاده کنید. روی این سوئیچ یک زبانه مخصوص برای سر ماده آداپتور AC/DC وجود دارد که امکان وصل کردن و جدا کردن آسان منبع تغذیه را فراهم میکند.

گام هفتم : تنظیمات نهایی

آخرین کاری که باید بکنید آماده کردن دیسک گردان و پوشاندن آداپتور برق با چوب است.

اگر چوب ها را با دستگاه برش لیزری بریده باشید، احتمالاً رد سوختگی روی آنها مانده است. دور لامپ دیواری را با روکش چوب بپوشانید تا این سوختگی ها دیده نشوند. برای چسباندن روکش از چسب چوب استفاده کنید و قسمت اضافی آن را بعد از خشک شدن با کاتر ببرید.

اگر وقت دارید می توانید سیم منبع تغذیه را عوض کنید و از یک سیم همرنگ دیوار استفاده کنید. برای یکدست تر شدن لامپ دیواری هم می توانید یک جعبه چوبی برای آداپتور بسازید و قاب پلاستیکی آن را عوض کنی. البته می توانید بجای اینکار روی آداپتور را با روکش چوب بپوشانید.

لامپ دیواری آماده است

لامپ دیواری تان آماده است. درست است در این ساختنی یک لامپ می سازید اما بیشتر وقت تان صرف کار با چوب و مونتاژ آن می شوید. بنابراین لازم نیست مهارت زیادی در زمینه برق داشته باشید و یک آشنایی کلی هم کفایت میکند.

این ساختنی هم مثل هر ساختنی دیگری نمی تواند کامل باشد. شما از قطعات و ابزار متفاوتی استفاده می کنید و به همین خاطر در حین ساخت به مشکلاتی برمی خورید که احتمالاً جوابشان در متن یا تصاویر پیدا نمی شود. اگر اهل ساختنی باشید می دانید که این یک امر اجتناب ناپذیر است. بنابراین خلاق باشید و دنبال راه حل های کارآمد و منحصر به فرد باشید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : یک لامپ دیواری متفاوت بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : یک لامپ دیواری متفاوت بسازید
توضیح کوتاه
این لامپ کلید برق ندارد و با چرخاندن صفحه چوبی روشن و خاموش میشود.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش: چگونه باتری آیفون 5 را تعویض کنیم؟... اگر هنگام استفاده از آیفون 5 موبایل تان بدون اینکه شارژ باتری آن تمام شده باشد، خاموش می شود احتمالاً عمر مفید باتری تان عوض شده و باید آن را تعویض کن...
آموزش ساخت : یک چراغ خواب چوبی شیک بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک چراغ خواب چوبی را برایتان آماده کرده ایم. طراحی شیک و متفاوت این چراغ خواب چوبی آن را بخوبی از سایر چراغ خواب ها متمایز ...
ساخت کارت تبریک سه بعدی مخصوص تولد! اگر شما هم هدیه های دست ساز را به هدیه های آماده ترجیح می دهید، باید ساخت کارت تبریک را بلد باشید. ساخت کارت تبریک های معمولی نیاز به آموزش ندارد و فق...
قاب تراشه RFID را عوض کنید و وسایل مختلف بسازید!... سیستم های RFID همه جا اطراف ما هستند؛ از کارت های اتوبوس و مترو گرفته تا اسباب بازی ها! کارکردها و ویژگی های منحصر به فرد تراشه RFID این تکنولوژی را ب...
گردنبند کاغذی و مرواریدی؛ یک هدیه ارزان و منحصر به فرد... هنر کوئیلینگ یا ملیله کاغذی طرفداران زیادی دارد. در ساختنی هم طرز ساخت انواع کاردستی با این هنر را یاد گرفته اید؛ از جاشمعی تا زیورآلات. در این ساختنی...
با آردوینو سینت سایزر بسازید ساخت سینت سایزر را آردوینو ایده خیلی پیچیده ای ندارد. همه چیز به لطف یک کتابخانه آردوینو به نام Tone Library ممکن می شود (آموزش نصب کتابخانه آردوینو ر...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید