خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : با باتری لپ تاپ پک باتری چند کاره بسازید

آموزش ساخت : با باتری لپ تاپ پک باتری چند کاره بسازید

باتری لپ تاپ های قدیمی می توانند تا مدت ها شارژ را در خود نگه دارند و به ندرت پیش می آید که خراب بشوند. در این پست یاد می گیرید که چطور این باتری ها را بازیافت کنید و از آنها برای ساخت یک پک باتری چند کاره استفاده کنید. قبلاً هم در ساختنی طرز ساخت یک پاور بانک با همین باتری ها را خوانده اید اما این پک باتری کاربردهای بیشتری دارد و فقط به گوشی و تبلت محدود نمی شود.
از این پک باتری می توانید برای هواپیماهای RC، کوادکوپتر، FPV و ساید دستگاه های مشابه استفاده کنید (البته اگر سلول های باتری لپ تاپ درجه بندی C مناسب داشته باشند). ولتاژ اسمی این پک باتری 11.1 ولت (برابر سه سلول باتری) است ،2700 میلی آمپر ظرفیت دارد و وزنش هم 143 گرم است. عمر این پک باتری بستگی به دستگاهی دارد که به آن وصل میشود؛ مثلاً میتواند یک کوادکوپتر 250 را برای 4 تا 7 دقیقه به پرواز دربیاورد. شما می توانید از این پک باتری به عنوان منبع تغذیه سایر ساختنی ها و پروژه های الکترونیکی تان استفاده کنید.

سلول های باتری لپ تاپ ظرفیت و درجه بندی C پک باتری را مشخص می کنند. به همین خاطر باید از بهترین سلول هایی که دارید استفاده کنید تا کیفیت پک باتری تان هم بیشتر شود. پک باتری که با این روش ساخته میشود، بسیار ایمن است چون کانکتور بالانس نمی گذارد سلول ها بیش از حد شارژ بشوند. استفاده از هیت شیرینک هم مانع کوتاه شدن مدار توسط سلول های باتری میشود.

گام اول : وسایل موردنیاز

قطعات موردنیاز برای ساخت پک باتری

 • سه عدد سلول لیتیوم یون 18650
 • هیت شرینک 29.5 میلیمتری
 • هیت شرینک 55 میلیمتری
 • هیت شرینک یک میلیمتری
 • چسب برق
 • کانکتور JST (یا هر کانکتوری که دارید)
 • کانکتور چهار پین JST-XH
 • سیم قلع 5 میلیمتری
 • لحیم

ابزار موردنیاز

 • هویه
 • فندک یا سشوار (به ابزاری نیاز داریم که با آن هیت شرینک را گرم کنیم)
 • چسب حرارتی
 • قلم لحیم
 • سلول های 18650

این سلول ها در باتری اکثر لپ تاپ های قدیمی پیدا میشود. باتری های که سلول های 18650 دارند معمولاً 19 میلیمتر یا ضخیم تر هستند و یک شیار مدور دارند که به شکل سلول های 18650 مربوط است. اگر مطمئن نیستید که باتری لپ تاپ سلول 1860 داشته باشد، نوع باتری را در گوگل سرچ کنید. البته سلول های 18650 بصورت آنلاین هم فروخته میشود و میتوانید این باتری ها را بخرید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : کوادکوپتر بسازید – قسمت دوم

گام دوم : سلول های لیتیوم یون را آماده کنید

قبل از اینکه ساخت پک باتری را آغاز کنید باید مطمئن شوید که سلول های باتری تمیز هستند و خوب عایق شده اند. سلول های 18650 یک پوشش بیرونی منفی و یک زبانه مثبت دارند. برای ساخت پک باتری باید حتماً این سلول هار ا خوب عایق بندی کنید تا با یکدیگر تماس نداشته باشند. به از کوتاه شدن مدار جلوگیری کرده اید.

بهترین گزینه برای عایق کردن سلول ها هیت شرینک است چون کاملاً مطمئن است و در اندازه های مختلف تولید میشود. هیت شرینکی که انتخاب می کنید باید یک سانتیمتر از باتری ها بزرگتر باشد. هیت شرینک را دور سلول ها قرار دهید و با سشوار آن را گرم کنید تا خوب به سلول بچسبد.

گام سوم : سلول ها را بهم وصل کنید

سلول ها را مثل تصویر بالا کنار هم بگذارید. همانطور که در تصویر می بینید سلول وسطی وارونه گذاشته شده است. این نوع چینش برای اتصال صحیح باتری ها بهم ضروری است و باید رعایت شود. برای وصل کردن سلول ها به یکدیگر از چسب برق و چسب حرارتی استفاده کنید. ابتدا باتری ها را با چسب بهم ببندید و سپس آنها را بهم بچسبانید.

در همین مرحله سر مثبت و منفی پک باتری را هم مشخص کنید و با ماژیک علامت بزنید.

گام چهارم : اتصال به روش سری

حالا که باتری ها را بصورت فیزیکی بهم وصل کرده اید باید بین آنها اتصال الکترونیکی الکتریکی ایجاد کنید. دو سیم بطول 20 میلیمتر از سیم قلع 5 میلیمتری ببرید. این دو سیم همان سیم هایی هستند که در دیاگرام بالا باتری ها را بهم وصل می کنند. با استفاده از قلم لحیم دو سر هر سیم ها را تمیز کنید و هویه را برای وصل کردن آنها به باتری آماده کنید.

در ساختنی بخوانید :  با آردوینو سینت سایزر بسازید

با قلم هویه سر سلول ها را تمیز کنید و روی آنها را قلع بزنید. اینکار را همه سلول ها تکرار کنید. سپس با کمک یک دم باریک دو تکه سیمی که بریده اید را طبق دیاگرام بالا به سلول ها لحیم کنید. این دو تکه سیم سلول های باتری را به روش سری به وصل میکنند؛ یعنی مثبت به منفی و منفی به مثبت وصل میشود. اگر تفاوت ولتاژ یک سر باتری های سری شده را با سر دیگر مقایسه کنید باید به رقمی نزدیک به 11.1 ولتاژ برسید.

گام پنجم : کانکتور JST را لحیم کنید

برای اتصال این پک باتری به دستگاه ها و وسایل مختلف به کانکتورهای متفاوتی هم نیاز دارید. بعد از اینکه نوع کانکتور را با توجه به دستگاه اصلی تان انتخاب کردید، مطابق دیاگرام بالا با هویه آن را به باتری ها لحیم کنید. اگر پایه های کانکتورتان به اندازه کافی بلند نیستند، باید آنها را با لحیم کردن سیم های اضافی بلندتر کنید. در ضمن باید این سیم های اضافی را هم با هیت شرینک بپوشانید تا آسیبی به پک باتری نرسد.

گام ششم : کانکتور بالانس JST-XH را لحیم کنید

این پک باتری را می توانید با کانکتور JST (کانکتوری که در مرحله قبل به پک لحیم کردید) هم شارژ کنید اما روش های دیگر امن تر هستند. با گذشت زمان ولتاژ سلول ها منحرف میشود که ممکن است باعث شارژ غیرمتعادل یا شارژ بیش از حد شود. راه بهتر و امن تر برای شارژ پک باتری استفاده از کانکتور JST-XH است. کانکتور JST-XH انوع مختلفی دارد که برای این پک باتری باید از نوع چهار پین استفاده کنیم. هر کدام از این سلول ها برای اتصال سر مثبت سلول ها به زمین استفاده میشود.

طبق دیاگرام بالا کانکتور را به پک باتری لحیم کنید.

گام هفتم : پک باتری را با هیت شرینک بپوشانید

پایه های کانکتورها را با چسب بپوشانید تا به پک باتری متصل شوند. یک نوار از هیت شرینک 55 میلیمتری هم ببرید و پک باتری را با آن بپوشانید. با اینکار سلول ها با سایر اجزای فلزی تماس نخواهند داشت و نمی توانند باعث کوتاه شدن مدار شوند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : دستگاه رطوبت ساز بسازید

کمی ولکرو (چسب دوطرفه) هم به پک باتری بچسبانید.

گام هشتم : پک باتری را شارژ کنید

برای شارژ پک باتری که ساخته اید باید حداکثر جریان شارژ را بدانید. اگر سلول ها را از باتری لپ تاپ جدا کرده باشید، می توانید براحتی دیتاشیت سلول ها را در اینترنت پیدا کنید. بهتر است در بین نتایج گوگل ابتدا سراغ سایت تولید کننده بروید. اگر نتوانستید دیتاشیت سلول های لیتیوم یون را پیدا کنید، می توانید از فرمول محاسبه نرخ شارژ استفاده کنید. برای اینکار باید ظرفیت سلول هایتان را تقسیم بر 2 کنید.

برای شارژ پک باتری می توانید از هر شارژری استفاده کنید اما این نکته را بخاطر داشته باشید که نباید سلول ها را با جریانی بالاتر از حداکثر جریان شارژ مناسب با آنها شارژ کنید.

برای شارژ کردن پک باتری پایه های کانکتور بالانس را به شارژر وصل کنید. اگر لازم بود کانکتورهای برق اصلی را هم به شارژر وصل کنید. ولتاژ را برای هر سه سلول تنظیم کنید (11.1 ولت) و سپس حداکثر جریان را تنظیم کنید (اگر شارژر قابل تنظیم دارید) و شارژ کردن را شروع کنید.

اگر از سلول های لیتیوم یون نو استفاده می کنید، نیاز نیست برای بار اول آنها را شارژ کنید.

گام نهم : پک باتری آماده است

برای استفاده از این پک باتری کافی است کانکتور JST را به هر دستگاهی که به برق نیاز دارد، وصل کنید. همانطور که در تصویر می بینید ما پک باتری را روی یک کوادکوپتر 250 و یک ایستگاه FPV امتحان کرده ایم.

برای استفاده ایمن و راحت از پک باتری باید درجه بندی C و مقاومت داخل سلول ها را بدانید. بدون دانستن این موارد هم می توانید از پک باتری استفاده کنید اما ممکن است در برخی از دستگاه ها با مشکل مواجه شوید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با باتری لپ تاپ پک باتری چند کاره بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با باتری لپ تاپ پک باتری چند کاره بسازید
توضیح کوتاه
از این پک باتری می توانید در دستگاه ها و پروزه های مختلف استفاده کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت زیورآلات رزینی با گیاه های خشک... اگر سلیقه طبیعی دارید و هر چیزی را با دیزاین طبیعی می پسندید، زیورآلات رزینی بهترین انتخاب برای شماست. با استفاده از رزین می توانید هر گیاه یا گل خشک ...
با تکنیک ساده نقاشی روی دیوار تغییر دکوراسیون بدهید!... شما برای تغییر دکوراسیون اتاق های خانه تان چکار می کنید؟ احتمالاً اولین گزینه هایی که به ذهن خیلی از ما می آید عوض کردن کاغذ دیواری، مبلمان جدید یا رن...
فقط با کمی سیم یک آویز گردنبند با طرح موبیوس بسازید !... در این ساختنی طرز ساخت یک آویز گردنبند را یاد می گیرید که فقط با سیم درست می شود. برای ساخت این آویز گردنبند فقط به کمی سیم و هویه نیاز دارید. این آوی...
انرژینو؛ شیلد مانیتورینگ مصرف انرژی برای آردوینو... انرژینو ابزاری است که میزان مصرف برق دستگاه های الکتریکی DC را اندازه گیری میکند. این شیلد مانیتورینگ مصرف انرژی در اصل برای بررسی مصرف انرژی دستگاه ه...
آموزش ساخت مشعل رزینی در جنگل با شیره درخت کاج!... در این ساختنی یک روش ساخت مشعل را یاد می گیرید که برای شرایط اضطراری طراحی شده و فقط به یک چاقو و کبریت نیاز دارد. سایر وسایل مورد نیاز برای یان مشعل ...
پای میوه ای مخصوص پذیرایی بپزید و مهمان ها را شگفت زده کنید!... چقدر درباره تاریخچه پای می دانید؟ نگاهی به تصویر اول گالری زیر بیاندازید؛ این پای در کریسمس 1857 برای خانواده سلطنتی انگلیس در قلعه ویندسور سرو شده اس...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

یک منبع تغذیه جیبی بسیار کوچک با ولتاژ متغیر بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت منبع تغذیه جیبی با ولتاژ متغیر را یاد می گیرید …

پاسخ دهید