خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : با باتری لپ تاپ پک باتری چند کاره بسازید

آموزش ساخت : با باتری لپ تاپ پک باتری چند کاره بسازید

باتری لپ تاپ‌های قدیمی‌می‌توانند تا مدت‌ها شارژ را در خود نگه دارند و به ندرت پیش می‌آید که خراب بشوند. در این پست یاد می‌گیرید که چطور این باتری‌ها را بازیافت کنید و از آنها برای ساخت یک پک باتری چند کاره استفاده کنید. قبلاً هم در ساختنی طرز ساخت یک پاور بانک با همین باتری‌ها را خوانده اید اما این پک باتری کاربردهای بیشتری دارد و فقط به گوشی و تبلت محدود نمی‌شود.
از این پک باتری می‌توانید برای هواپیماهای RC، کوادکوپتر، FPV و ساید دستگاه‌های مشابه استفاده کنید (البته اگر سلول‌های باتری لپ تاپ درجه بندی C مناسب داشته باشند). ولتاژ اسمی‌این پک باتری 11.1 ولت (برابر سه سلول باتری) است ،2700 میلی آمپر ظرفیت دارد و وزنش هم 143 گرم است. عمر این پک باتری بستگی به دستگاهی دارد که به آن وصل میشود؛ مثلاً میتواند یک کوادکوپتر 250 را برای 4 تا 7 دقیقه به پرواز دربیاورد. شما می‌توانید از این پک باتری به عنوان منبع تغذیه سایر ساختنی‌ها و پروژه‌های الکترونیکی تان استفاده کنید.

سلول‌های باتری لپ تاپ ظرفیت و درجه بندی C پک باتری را مشخص می‌کنند. به همین خاطر باید از بهترین سلول‌هایی که دارید استفاده کنید تا کیفیت پک باتری تان هم بیشتر شود. پک باتری که با این روش ساخته میشود، بسیار ایمن است چون کانکتور بالانس نمی‌گذارد سلول‌ها بیش از حد شارژ بشوند. استفاده از هیت شیرینک هم مانع کوتاه شدن مدار توسط سلول‌های باتری میشود.

گام اول : وسایل موردنیاز

قطعات موردنیاز برای ساخت پک باتری

 • سه عدد سلول لیتیوم یون 18650
 • هیت شرینک 29.5 میلیمتری
 • هیت شرینک 55 میلیمتری
 • هیت شرینک یک میلیمتری
 • چسب برق
 • کانکتور JST (یا هر کانکتوری که دارید)
 • کانکتور چهار پین JST-XH
 • سیم قلع 5 میلیمتری
 • لحیم

ابزار موردنیاز

 • هویه
 • فندک یا سشوار (به ابزاری نیاز داریم که با آن هیت شرینک را گرم کنیم)
 • چسب حرارتی
 • قلم لحیم
 • سلول‌های 18650

این سلول‌ها در باتری اکثر لپ تاپ‌های قدیمی‌پیدا میشود. باتری‌های که سلول‌های 18650 دارند معمولاً 19 میلیمتر یا ضخیم تر هستند و یک شیار مدور دارند که به شکل سلول‌های 18650 مربوط است. اگر مطمئن نیستید که باتری لپ تاپ سلول 1860 داشته باشد، نوع باتری را در گوگل سرچ کنید. البته سلول‌های 18650 بصورت آنلاین هم فروخته میشود و میتوانید این باتری‌ها را بخرید.

گام دوم : سلول‌های لیتیوم یون را آماده کنید

قبل از اینکه ساخت پک باتری را آغاز کنید باید مطمئن شوید که سلول‌های باتری تمیز هستند و خوب عایق شده اند. سلول‌های 18650 یک پوشش بیرونی منفی و یک زبانه مثبت دارند. برای ساخت پک باتری باید حتماً این سلول‌هار ا خوب عایق بندی کنید تا با یکدیگر تماس نداشته باشند. به از کوتاه شدن مدار جلوگیری کرده اید.

بهترین گزینه برای عایق کردن سلول‌ها هیت شرینک است چون کاملاً مطمئن است و در اندازه‌های مختلف تولید میشود. هیت شرینکی که انتخاب می‌کنید باید یک سانتیمتر از باتری‌ها بزرگتر باشد. هیت شرینک را دور سلول‌ها قرار دهید و با سشوار آن را گرم کنید تا خوب به سلول بچسبد.

گام سوم : سلول‌ها را بهم وصل کنید

سلول‌ها را مثل تصویر بالا کنار هم بگذارید. همانطور که در تصویر می‌بینید سلول وسطی وارونه گذاشته شده است. این نوع چینش برای اتصال صحیح باتری‌ها بهم ضروری است و باید رعایت شود. برای وصل کردن سلول‌ها به یکدیگر از چسب برق و چسب حرارتی استفاده کنید. ابتدا باتری‌ها را با چسب بهم ببندید و سپس آنها را بهم بچسبانید.

در همین مرحله سر مثبت و منفی پک باتری را هم مشخص کنید و با ماژیک علامت بزنید.

گام چهارم : اتصال به روش سری

حالا که باتری‌ها را بصورت فیزیکی بهم وصل کرده اید باید بین آنها اتصال الکترونیکی الکتریکی ایجاد کنید. دو سیم بطول 20 میلیمتر از سیم قلع 5 میلیمتری ببرید. این دو سیم همان سیم‌هایی هستند که در دیاگرام بالا باتری‌ها را بهم وصل می‌کنند. با استفاده از قلم لحیم دو سر هر سیم‌ها را تمیز کنید و هویه را برای وصل کردن آنها به باتری آماده کنید.

با قلم هویه سر سلول‌ها را تمیز کنید و روی آنها را قلع بزنید. اینکار را همه سلول‌ها تکرار کنید. سپس با کمک یک دم باریک دو تکه سیمی‌که بریده اید را طبق دیاگرام بالا به سلول‌ها لحیم کنید. این دو تکه سیم سلول‌های باتری را به روش سری به وصل میکنند؛ یعنی مثبت به منفی و منفی به مثبت وصل میشود. اگر تفاوت ولتاژ یک سر باتری‌های سری شده را با سر دیگر مقایسه کنید باید به رقمی‌نزدیک به 11.1 ولتاژ برسید.

گام پنجم : کانکتور JST را لحیم کنید

برای اتصال این پک باتری به دستگاه‌ها و وسایل مختلف به کانکتورهای متفاوتی هم نیاز دارید. بعد از اینکه نوع کانکتور را با توجه به دستگاه اصلی تان انتخاب کردید، مطابق دیاگرام بالا با هویه آن را به باتری‌ها لحیم کنید. اگر پایه‌های کانکتورتان به اندازه کافی بلند نیستند، باید آنها را با لحیم کردن سیم‌های اضافی بلندتر کنید. در ضمن باید این سیم‌های اضافی را هم با هیت شرینک بپوشانید تا آسیبی به پک باتری نرسد.

گام ششم : کانکتور بالانس JST-XH را لحیم کنید

این پک باتری را می‌توانید با کانکتور JST (کانکتوری که در مرحله قبل به پک لحیم کردید) هم شارژ کنید اما روش‌های دیگر امن تر هستند. با گذشت زمان ولتاژ سلول‌ها منحرف میشود که ممکن است باعث شارژ غیرمتعادل یا شارژ بیش از حد شود. راه بهتر و امن تر برای شارژ پک باتری استفاده از کانکتور JST-XH است. کانکتور JST-XH انوع مختلفی دارد که برای این پک باتری باید از نوع چهار پین استفاده کنیم. هر کدام از این سلول‌ها برای اتصال سر مثبت سلول‌ها به زمین استفاده میشود.

طبق دیاگرام بالا کانکتور را به پک باتری لحیم کنید.

گام هفتم : پک باتری را با هیت شرینک بپوشانید

پایه‌های کانکتورها را با چسب بپوشانید تا به پک باتری متصل شوند. یک نوار از هیت شرینک 55 میلیمتری هم ببرید و پک باتری را با آن بپوشانید. با اینکار سلول‌ها با سایر اجزای فلزی تماس نخواهند داشت و نمی‌توانند باعث کوتاه شدن مدار شوند.

کمی‌ولکرو (چسب دوطرفه) هم به پک باتری بچسبانید.

گام هشتم : پک باتری را شارژ کنید

برای شارژ پک باتری که ساخته اید باید حداکثر جریان شارژ را بدانید. اگر سلول‌ها را از باتری لپ تاپ جدا کرده باشید، می‌توانید براحتی دیتاشیت سلول‌ها را در اینترنت پیدا کنید. بهتر است در بین نتایج گوگل ابتدا سراغ سایت تولید کننده بروید. اگر نتوانستید دیتاشیت سلول‌های لیتیوم یون را پیدا کنید، می‌توانید از فرمول محاسبه نرخ شارژ استفاده کنید. برای اینکار باید ظرفیت سلول‌هایتان را تقسیم بر 2 کنید.

برای شارژ پک باتری می‌توانید از هر شارژری استفاده کنید اما این نکته را بخاطر داشته باشید که نباید سلول‌ها را با جریانی بالاتر از حداکثر جریان شارژ مناسب با آنها شارژ کنید.

برای شارژ کردن پک باتری پایه‌های کانکتور بالانس را به شارژر وصل کنید. اگر لازم بود کانکتورهای برق اصلی را هم به شارژر وصل کنید. ولتاژ را برای هر سه سلول تنظیم کنید (11.1 ولت) و سپس حداکثر جریان را تنظیم کنید (اگر شارژر قابل تنظیم دارید) و شارژ کردن را شروع کنید.

اگر از سلول‌های لیتیوم یون نو استفاده می‌کنید، نیاز نیست برای بار اول آنها را شارژ کنید.

گام نهم : پک باتری آماده است

برای استفاده از این پک باتری کافی است کانکتور JST را به هر دستگاهی که به برق نیاز دارد، وصل کنید. همانطور که در تصویر می‌بینید ما پک باتری را روی یک کوادکوپتر 250 و یک ایستگاه FPV امتحان کرده ایم.

برای استفاده ایمن و راحت از پک باتری باید درجه بندی C و مقاومت داخل سلول‌ها را بدانید. بدون دانستن این موارد هم می‌توانید از پک باتری استفاده کنید اما ممکن است در برخی از دستگاه‌ها با مشکل مواجه شوید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با باتری لپ تاپ پک باتری چند کاره بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با باتری لپ تاپ پک باتری چند کاره بسازید
توضیح کوتاه
از این پک باتری می‌توانید در دستگاه‌ها و پروزه‌های مختلف استفاده کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت: ساعت رنگی بسازید آیا تابحال به وب سایت Colour Clock سر زده اید؟ این وب سایت زمان را به مقدار هگز تبدیل می کند و سپس از این مقدار برای آپدیت رنگ پس زمینه استفاده می کند...
با دستگاه CNC یک نقشه کش XY با دقت بالا بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک دستگاه نقشه کش را یاد می گیرید که با دستگاه CNC ساخته می شود. با این دستگاه نقشه کش می توانید طرح های مورد نظرتان را روی کاغ...
آموزش دوخت کیف دوشی پارچه ای ساده و جادار... اگر دنبال یک کیف دوشی پارچه ای می گردید که برای گوشی، کیف پول، مدارک و سایر وسایل سبک تان جا داشته باشد و در عین حال سبک باشد، خودتان دست بکار بشوید و...
آموزش ساخت : رادیو تسلا بسازید – بخش اول... در این پست ساختنی طرز ساخت یک رادیو عجیب را می آموزید. رادیو تسلا به نور، فرکانس های رادیویی، طیف نور، صفحه نمایش کامپیوتر، پالس های RF، میدان های مغن...
آموزش ساخت : دستگاه جوجه کشی بسازید ساخت ماشین جوجه کشی با آردوینو برای خیلی ها جالب نیست اما اگر به این دستگاه نیاز داشته باشید، آردوینو بهترین انتخاب است. وقتی از آردوینو برای ساخت یک ...
میزهای بدون استفاده را به میز لگو تبدیل کنید!... میز لگو یکی از وسایلی است که هر کودکی آرزوی داشتنش را دارد. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با کمترین هزینه این آرزوی کودک تان را برآورده کنید. ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید