خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : قاب عکس پازلی بسازید

آموزش ساخت : قاب عکس پازلی بسازید

در این پست ساختنی یاد می گیرید که چطور با عکس های خانوادگی تان یک پازل مکعبی درست کنید. این ساختنی یک ایده خلاقانه و البته متفاوت است که به سختی میتوان عنوان قاب عکس را به آن داد. با این قاب عکس پازلی می توانید بصورت همزمان چندین عکس را قاب کنید و هر وقت خواستید قاب را طوری بچینید که یکی از عکس ها دیده شوند.

اگر شما هم از ۹ مکعب استفاده کنید می توانید حداقل ۶ و حداکثر ۵۴ تصویر روی این مکعب ها چاپ کنید. البته می توانید تعداد مکعب ها را بیشتر کنید تا هم تعداد عکس ها بیشتر بشود و هم درست کردن پازل سخت تر بشود. برای ساخت این قاب عکس پازلی به کمی چوب، چند عدد عکس، چسب چوب و چند وسیله و ابزار دیگر نیاز دارید. حتماً نباید از اره رومیزی استفاده کنید و می توانید از هر نوع ابزارهای ساده هم استفاده کنید.

یکی از بهترین و آموزنده ترین تفریحاتی که می توانید با فرزندانتان داشته باشید، همین ساختنی ها هستند. این ساختنی یکی از نمونه هایی است که مشارکت در ساخت آن برای بچه ها خیلی جالب است و حتماً می تواند یک خاطره به یادماندنی برای خانواده شما بسازید.

گام اول : الوارها را ببرید

همانطور که از تصاویر پیداست ما از یک تکه چوب کثیف و بدرد نخور استفاده کرده ایم. چوبی که استفاده می کنید دیده نمی شود و مهم نیست چه جنس و کیفیتی داشته باشد.

در ساختنی بخوانید :  با دستگاه برش لیزری جعبه پیچ و مهره بسازید

الوارتان را در ابعاد ۷٫۶ در ۷٫۶ ببرید. می توانید این ابعاد را هر اندازه که می خواهید تغییر دهید. دقت کنید که طول و عرض الوارها کاملاً مساوی باشد تا بتوانید در مرحله بعد یک مکعب کامل بسازید. ابعادی که در این مرحله انتخاب می کنید، ابعاد مکعب های مرحله بعد را مشخص می کنند.

گام دوم : مکعب ها را ببرید

حالا باید الوارها را به مکعب های کوچک تقسیم کنید. ابتدا اندازه هر کدام از مکعب ها را روی الوار علامت بزنید و سپس آنها را ببرید.

هر کدام از مکعب هایی که در تصویر می بینید ۷٫۶ در ۷٫۶ در ۷٫۶ سانتیمتر هستند که در نهایت یک سطح ۲۲٫۸ در ۲۲٫۸ سانتیمتری می سازند.

گام سوم : مکعب ها را سنباده بزنید

گالری پیدا نشد !

وقتی همه مکعب ها را بریدید، آنها را کنار هم بچینید و با گیره محکم کنید. یک تخته روی پازل بگذارید تا مطمئن شوید همه قطعات کاملاً صاف هستند.

حالا روی پازل را سنباده بزنید تا همه برآمدگی های آن از بین برود. استفاده از سنباده ۱۲۰ دانه کافی است چون در ادامه روی این مکعب ها را با عکس می پوشانیم.

گام چهارم : مکعب ها را شماره گذاری کنید

روی مکعب های هر وجه پازل یک عدد را بنویسید
روی مکعب های هر وجه پازل یک عدد را بنویسید

وقتی سطح پازل را سنباده زدید، روی هر کدام از مکعب های این وجه پازل عدد یکسانی را بنویسید.

گیره را باز کنید و همه مکعب ها را به یکی از طرف های سنباده نشده برگردانید. همین مراحل را دوباره تکرار کنید: مکعب ها را بهم گیره کنید، سنباده بزنید و شماره گذاری کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : تختخواب دو طبقه بسازید

این مراحل را باید برای هر شش وجه پازل (و مکعب ها) تکرار کنید.

وقتی کارتان با مکعب ها تمام شد، آنها را یک گوشه بگذارید و سراغ کامپیوترتان بروید.

گام پنجم : عکس ها را ادیت کنید

عکس ها را در یک نرم افزار مناسب ببرید و اندازه بزنید
عکس ها را در یک نرم افزار مناسب ببرید و اندازه بزنید

عکس هایی که می خواهید روی این قاب عکس پازلی بچسبانید را انتخاب کنید. همانطور که گفتیم می توانید حداقل ۶ و حداکثر ۵۴ عکس انتخاب کنید.

برای این قاب عکس پنج عکس انتخاب شده که در پنج وجه پازل نمایش داده خواهند شد و وجه ششم هم با عکس های کوچکتر و تکی پوشانده میشود.

عکس هایی که انتخاب کرده اید را در فوتوشاپ ببرید و اندازه بزنید. وقتی تصاویر را می برید دقت کنید که محدوده بزرگتری را نسبت به مکعب ها ببرید. به این ترتیب می توانید راحت تر عکس ها را بچسبانید و وقتی کاملاً فیکس شدند آنها را در اندازه مناسب ببرید.

ما تصاویر بزرگ را در اندازه ۲۳٫۴ در ۲۳٫۴ سانتیمتر و تصاویر کوچک را در ابعاد ۸٫۲۵ در ۸٫۲۵ بریده ایم. اگر می خواهید در هر کاغذ چند تصویر پرینت کنید، مطمئن شوید که رزولوشن تمام تصاویر قیچی شده برابر هستند.

تصاویری که انتخاب می کنید میزان سختی پازل را مشخص می کنندو درست کردن عکس های دسته جمعی سخت تر از کلوزآپ یا عکس های دونفره است. اگر می خواهید این ساختنی را برای یک کودک بسازید بهتر است تصاویر ساده تر را انتخاب کنید.

گام ششم : عکس ها را پرینت کنید

جنس کاغذ عکس خیلی مهم است
جنس کاغذ عکس خیلی مهم است

عکس هایی که آماده کرده اید را به عکاسی ببرید و آنها را روی کاغذهای مخصوص با کیفیت بالا پرینت کنید. اگر از پرینتر برگتر از اندازه تصاویر استفاده می کنید باید عکس ها را درست وسط کاغذ تنظیم کنید تا با حاشیه ها به مشکل برنخورید.

گام هفتم : عکس های کوچک را ببرید

حاشیه های سفید عکس ها را کاملاً ببرید
حاشیه های سفید عکس ها را کاملاً ببرید

هر کدام از تصاویر را ببرید. کارتان را در این مرحله بسیار ساده است و کافی است آنها را از لبه ببرید.

گام هشتم : عکس های کوچک را بچسبانید

برای چسباندن تصاویر به مکعب ها بهتر از چسب های مخصوص چسباندن کاغذ به چوب استفاده کند. برخی از انواع چسب چوب هم برای اینکار مناسب هستند.

در ساختنی بخوانید :  یک تاس الکترونیکی با تراشه میکرو کنترلر Attiny84 بسازید

با استفاده از یک قلم مو روی مکعب را با چسب بپوشانید.

تصاویر کوچک را روی مکعب ها بگذارید و آنها را در محلی که می خواهید نمایش داده شوند، تنظیم کنید. عکس را کمی با دست فشار دهید تا مطمئن شوید خوب چسبیده است. دقت کنید که تصاویر کوچک را باید روی وجوهی از مکعب ها بچسبانید که یک شماره دارند. اینکار برای درست چسباندن عکس های بزرگتر ضروری است.

گام نهم : عکس های کوچک را اندازه بزنید

وقتی چسب ها خشک شدند، مکعب را روی یک سطح تمیز و صاف بگذارید تا روی تصویر خط نیفتد.

با استفاده از یک کاتر یا چاقوی نوک تیز تصاویر را در اندازه مکعب ها ببرید. حاشیه های اضاف را خوب ببرید تا عکس ها کاملاً با خطوط مکعب تراز شوند. این مرحله کار زیادی نمی برد و فقط باید کمی تمرین کنید.

گام دهم : تصاویر بزرگ را ببرید

حاشیه سفید دور عکس را کامل ببرید
حاشیه سفید دور عکس را کامل ببرید

حاشیه عکس های بزرگ پرینت شده را هم ببرید.

گام یازدهم : عکس های بزرگ را بچسبانید

روش چسباندن عکس های بزرگ کمی فرق میکند. عکس را پشت و رو روی یک سطح صاف و تمیز بگذارید. با قلم مو به پشت عکس چسب بزنید.

حالا همه مکعب ها را از یک وجه روی عکس بگذارید. دقت کنید که مکعب ها کاملاً صاف و در راستای عکس باشند و کاملاً بهم چسبیده باشند.

همانطور که در تصاویر می بینید وقتی کارتان تمام شده باشد، باید یک حاشیه چند سانتیمتری دور پازل داشته باشید. صبر کنید تا چسب خوب خشک شود. وزن مکعب ها باعث میشود چسب زودتر خشک شود.

گام دوازدهم : عکس های بزرگ را اندازه بزنید

قسمت های اضافی را ببرید
قسمت های اضافی را ببرید

وقتی چسب کاملاً خشک شد، می توانید حاشیه اضافی عکس را با کاتر ببرید.

مکعب ها را در مرحله بعد از هم جدا می کنیم و اینجا فقط باید حاشیه اضافی را ببریم.

گام سیزدهم : مکعب ها را از هم جدا کنید

وقتی حاشیه اضافی را بریدید، باید پازل را طوری برگردانید که عکسی که در مرحله قبل چسباندید رو به بالا قرار بگیرد.

کارت را بردارید و از یک گوشی کارتان را شروع کنید. روی خطوط بین مکعب ها حرکت کنید و عکس بزرگ را ببرید. لازم نیست خیلی فشار بیاورید. شیارهای بین مکعب ها بهترین راهنما هستند و نمی گذارند دست تان تکان بخورد.

این مراحل را آنقدر تکرار کنید که همه مکعب های پازل کاملاً از هم جدا شوند.

گام چهاردهم : روی عکس ها را بپوشانید

می توانید روی عکس ها را با یک محافظ براق بپوشانید
می توانید روی عکس ها را با یک محافظ براق بپوشانید

می توانید روی عکس ها را با یک محافظ شفاف بپوشانید تا از عکس ها در برابر پوسیدگی و لک محافظت کنید. می توانید از هر نوع محافظی که خواستید استفاده کنید؛ حتی برق ناخن هم جواب می دهد. یک لایه محافظ کافی است و در ضمن باید محافظ را روی همه عکس ها بزنید.

قاب عکس پازلی آماده است

قاب عکس پازلی آماده است
قاب عکس پازلی آماده است

حالا یک قاب عمس دارید که بصورت همزمان می توانید چندین عکس را نشان بدهد. این قاب عکس بهترین هدیه برای یادآوری خاطرات خوب به خانواده و دوستان تان است.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : قاب عکس پازلی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : قاب عکس پازلی بسازید
توضیح کوتاه
با این قاب عکس می توانید حداقل 6 و حداکثر 54 عکس را نمایش دهید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

قاب تراشه RFID را عوض کنید و وسایل مختلف بسازید!... سیستم های RFID همه جا اطراف ما هستند؛ از کارت های اتوبوس و مترو گرفته تا اسباب بازی ها! کارکردها و ویژگی های منحصر به فرد تراشه RFID این تکنولوژی را ب...
آموزش تزیین صندل تابستانی با رنگ های شاد و وسایل ارزان... اگر شما هم یک جفت دمپایی یا صندل چرم دارید که از ظاهر کهنه و قدیمی شان خسته شده اید، با ساختنی همراه باشید و یک روش ساده برای تزیین صندل را یاد بگیرید...
اسلایدر دوربین موتوری در اندازه دلخواه تان بسازید... عکاسی حرفه ای و نیمه حرفه ای از آن دسته مهارت هایی است که نیاز به ابزار و تجهیزات زیادی دارد. اسلایدر دوربین یکی از این تجهیزات است که برای برخی پروژه...
چراغ خواب هوشمند بسازید و آن را با زنگ موبایل سینک کنید... در این ساختنی طرز ساخت یک چراغ خواب هوشمند با برد Wemos D1 mini را یاد می گیرید که برای بیدار کردن شما از خواب طلوع خورشید را بازسازی می کند. شما آلار...
آموزش ساخت دستگاه نوشابه ریز با وسایل ارزان... در این ساختنی یاد می گیرید با وسایل ارزان یک دستگاه نوشابه ریز رومیزی بسازید. این دستگاه نوشابه ریز دو نازل دارد و می توانید همزمان دو نوع نوشابه را ب...
آموزش ساخت : سیستم دزدگیر لیزری بسازید یکی از جالب ترین و ایمن ترین راه های مراقبت از خانه استفاده از لیزر است. این راه حل فوق العاده یک ایراد مهم دارد و آن ایراد قیمت بالای سیستم های لیزری...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با پرینتر سه بعدی پازل مکعبی پنج تکه بسازید

اگر به حل کردن پازل های مختلف علاقه دارید، حتماً ساخت پازل هم برایتان جالب …

پاسخ دهید