خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش ساخت : لامپ کاغذی بسازید

آموزش ساخت : لامپ کاغذی بسازید

پوستر، برج یا نقاشی مورد علاقه تان را روی کاغذ پرینت کنید و با آن یک لامپ کاغذی درست کنید. این لامپ با باتری کار میکند و هر نوع لامپی هم میتوان در آن قرار داد. ما از LED استفاده کرده ایم تا چند منبع نور داشته باشیم و آنها را در قسمت های مختلف لامپ قرار دهیم.

ما لامپ کاغذی را بصورت استوانه ای درست کرده ایم اما میتوان با کمی تغییر این لامپ را به اشکال دیگر مثل مکعب هم ساخت.

گام اول : وسایل موردنیاز

 • یک کاغذ با طرح دلخواه تان (می توانید خودتان هم روی کاغذ نقاشی کنید)
 • یک باتری 9 ولتی
 • یک سوکت باتری
 • رشته LED (رشته 10 سانتیمتری 4.8 ولتی)
 • چند LED تکی
 • یک تکه چوب
 • چسب
 • سوئیچ (بهتر است از کوچک ترین سوئیچ ممکن پیدا کنید)
 • کمی سیم نازک
 • مقاومت

اگر ابزار زیر را داشته باشید، کارتان ساده تر میشود:

 • قیچی
 • چسب عایق
 • هویه
 • چسب حرارتی
 • سیم لخت کن
 • سنباده
 • درمل یا روتر برای کار روی چوب
 • تیوب شیرینک

گام دوم : کاغذ و چوب را آماده کنید

طرح مورد نظرتان را روی کاغذ پرینت کنید یا بکشید. سپس با کاتر یا چاقو آن را هر طور که می خواهید ببرید. بهتر است بالای این طرح صاف نباشد و دور خود طرح را ببرید. تصویری که ما استفاده کرده ایم را می توانید از اینجا دریافت کنید.

پایه چوبی چراغ کاغذی دیده نمی شود و می توانید از تکه های چوب بدرد نخور هم استفاده کنید. شیار وسط چوب به عنوان پایه بلاک اصلی عمل میکند تا بلاک مقاوم تر بشود. شیاری که در انتهای چوب قرار دارد هم محل قرار گرفتن سوئیچ است.

در ساختنی بخوانید :  مدار سنسور گرمای اولتراسونیک مخصوص دستگاه های الکترونیکی

هر دوی شیارها را می توانید با دریل و مته مناسب ایجاد کنید. البته از هر ابزار دیگری هم می توانید استفاده کنید اما در نهایت باید از سنباده استفاده کنید.

گام سوم : سیم کشی و مونتاژ

برای سیم کشی از نازک ترین سیمی که در خانه دارید، استفاده کنید. ضخامت 0.25 میلیمتری بهترین اندازه برای سیم این ساختنی است.

LED رشته ای و LED های تکی را بصورت موازی به باتری وصل کنید. برای سیستم روشنایی لامپ به مقاومت هم نیاز دارید. LED رشته ای یک مقاومت توکار دارد اما برای LED های تکی خودتان باید مقاومت وصل کنید. LED های سفید به مقاومت 270 اهمی نیاز دارند. اگر از LED دیگری استفاده می کنید باید مقاومت مناسب برای آن را پیدا کنید.

بعد از اینکه همه چیز را آماده کردید، قطعات را بهم لحیم کنید و اتصالات را با چسب حرارتی بپوشانید.

حالا می توانید سوئیچ، باتری، LED رشته ای و LED های تکی را به پایه چوبی وصل کنید. برای وصل کردن این قطعات از چسب چوب و چسب عایق استفاده کنید. توصیه می کنیم هرجا لازم است از تیوب شیرینک استفاده کنید تا دمای لامپ خیلی بالا نرود.

حالا سیستم روشنایی لامپ آماده است و باید قاب کاغذی آن را آماده کنید. ابتدا باید محل قرارگیری سوئیچ را انتخاب کنید و آنجا را سوراخ کنید. کاغذ رابصورت استوانه ای بپیچید و از داخل دو طرف آن را بهم بچسبانید.

می توانید با یک تکه پلاستیک (مثلاً در لیوان یکبار مصرف با هر چیز دیگری) یک پایه برای لامپ کاغذی بسازید. دور پلاستیک یک شیار بزنید و قاب کاغذی را درون آن بگذارید و پایه چوبی را هم بصورت ایستاد داخل قاب و روی پلاستیک بگذارید.

در ساختنی بخوانید :  با پوست نارگیل کیت اصلاح مسافرتی بسازید !

لامپ کاغذی آماده است

این فقط یک ایده است و میتوانید آن را هر طور که میخواهید تغییر دهید
این فقط یک ایده است و میتوانید آن را هر طور که میخواهید تغییر دهید

لامپ کاغذی آماده است. می توانید بجای کاغذ از مقوا استفاده کنید تا دوام لامپ بیشتر بشود. بجای باتری و LED هم می توانید از وسایل مشابه استفاده کنید. این ساختنی فقط یک ایده است و شما می توانید با خلاقیت تان آن را گسترش دهید.

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : لامپ کاغذی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : لامپ کاغذی بسازید
توضیح کوتاه
لامپ رومیزی ساده و شیک بسازید
نویسنده

بیشتر بخوانید:

فلش هایتان را یکی کنید و فلش دوطرفه بسازید!... اگر حجم داده ها و اطلاعاتی که که با خودتان حمل می کنید، در یک فلش جا نمی شود و همیشه چند فلش با خودتان دارید بهتر است آنها را یکی کنید! در این ساختنی ...
یک زلزله سنج ارزان و کارآمد بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک زلزله سنج را یاد می گیرید. ساخت زلزله سنج برای طرفداران الکترونیک جالب است و برای کسانی که در مناطق زلزله خیز زندگی می کنند،...
پرینتر سه بعدی حرفه ای و کامل بسازید – قسمت دوم... در این پست ساختنی قسمت دوم طرز ساخت یک پرینتر سه بعدی ارزان را می آموزید. سعی کرده ایم در این پست مبنا را بر حداقل ها بگذاریم تا افراد بیشتری امکان سا...
آموزش ساخت : با تکه های چوب دیوارپوش چوبی درست کنید... دیوارپوش چوبی یکی از ابزارهای جدید و مدرن برای تزیین خانه است. استفاده از این نوع دیوارپوش ظاهر و حال و هوای دکوراسیون و حال و هوای اتاق را به کلی تغی...
مخزن اسید و ترکیبات شیمیایی مخصوص ساخت PCB بسازید... ساخت PCB یا برد مدار چاپی روش های مختلفی دارند اما استفاده از اسید و ترکیبات شیمیایی وجه مشترک بیشتر این روش هاست. در این ساختنی طرز ساخت یک مخزن اسید...
با ابزار کارگاهی ساده یک پایه لپ تاپ شیک بسازید... پایه لپ تاپی که تصویرش را در زیر می‌بینید با دستگاه برش لیزری یا CNC ساخته نشده است. این پایه با ابزار کارگاهی ساده و ارزان درست شده اما دوام و زیبایی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید