خانه / اخبار / اندازه مردمک چشم می تواند نشانه اعتماد باشد

اندازه مردمک چشم می تواند نشانه اعتماد باشد

مردمک چشم

در تعاملات چهره به چهره مردمک چشم هر فرد تمایل به انطباق با مردمک فرد مقابل دارد. بر اساس تحقیقات جدیدی که در هلند صورت گرفته است این اثر کاملا غیر ارادی می تواند اعتماد زیادی در یک رابطه ایجاد کند.

دکتر ماریسکا کرت (Mariska Kret ) دانشمند روانشناسی دانشگاه لایدن می گوید : ” مردم معمولا اهمیت مردمک چشم را با وجود اینکه هر روز به آن نگاه می کنند دست کم می گیرند. مردمک ها منبعی غنی از اطلاعات اجتماعی هستند. ما می توانیم خود را مجبور به لبخند زدن کنیم اما نمی توانیم مردمک خود را مجبور به گشاد یا تنگ شدن کنیم. یافته های ما نشان می دهد انسان ها اندازه مردمک های خود را با یکدیگر هماهنگ می کنند و این رفتار غیر ارادی ارتباطات اجتماعی را تحت تاثیر قرار می دهد.”

تحقیقات قبلی نشان داده که انسان ها و شامپانزه ها مردمک خود را مخصوصا با اعضای گونه خود هماهنگ می کنند. محققان احتمال می دهند که این هماهنگ سازی برای پایه گذاری احساس اعتماد بین اشخاص نقش مهمی دارد. مردمک گشاد نشان دهنده احساس امنیت و اعتماد دو طرفه است در حالی که مردمک تنگ می تواند نشانه ای از احساس تهدید باشد.

برای این پژوهش، دکتر کرت و همکاران او دکتر اگنتا فیشر (Agneta Fischer) و کارستن دودرو (Carsten De Dreu ) از دانشگاه آمستردام از 61 دانشجوی هلندی برای شرکت در یک بازی سرمایه گذاری دعوت کردند. از دانشجویان خواسته شد هر بار یک ویدئوی کوتاه از هم بازی خود ببینند و سپس تصمیم بگیرند که یا هیچ و یا 5 یورو به او بدهند. ویدئو در واقع یک جفت چشم بود که برای نشان دادن مردمک های گشاده شده، عادی و یا تنگ شده در مدت 4 ثانیه دستکاری شده بود.

در ساختنی بخوانید :  پروژه سری دارپا: فضاپیما بعد از 674 روز گردش در مدار به زمین نشست

به شرکت کنندگان گفته شد پولی که سرمایه گذاری کنند 3 برابر خواهد شد و سپس هم بازی آن ها تصمیم خواهد گرفت که چه درصدی از پول ( در صورت وجود ) را به آن ها برگرداند. دانشجویان می بایست تصمیمی سریع می گرفتند که آیا باید به هم بازی خود اعتماد کنند و 5 یورو را به انتظار بازگشت پول بیشتر سرمایه گذاری کنند یا خیر. انتخاب هم بازی ها کاملا تصادفی بود.

همانطور که پیش بینی می شد شرکت کنندگان تمایل بیشتری به اعتماد به چشمانی که مردمک آن ها گشاد بود داشتند، مخصوصا زمانی که چشم ها حالتی از شادی در خود داشتند. با استفاده از تکنولوژی ردیابی چشم (eye-tracking)، پژوهشگران متوجه شدند که دانشجویان تمایل به تقلید اندازه مردمک چشم هم بازی خود را دارند، چه آن ها گشاد یا تنگ باشند. چشمانی که معلوم بود مربوط به مردم غرب اروپا است و مردمک هایی گشاد داشت سهم بیشتری از سرمایه گذاری ها را به خود اختصاص داد. این اطلاعات نشان می دهد عضویت در یک گروه نقش مهمی در تفسیر ما از نشانه های چشم دارد، همانطور که در این آزمایش شرکت کنندگان تمایل بیشتری به دادن پول خود به کسانی با مردمک گشاد داشتند البته تنها زمانی که چشم ها متعلق به گروه خود آن ها (اروپای غربی ) بود و آسیایی ها کمتر انتخاب می شدند.

نتایج این تحقیق نقش مهم چشم انسان را در آنچه دوست دارد یا از آن میترسد بیان می کند. هماهنگ سازی مردمک ها مواقعی نقش مهمتری ایفا می کند که گسترش اعتماد و تشخیص عدم اعتماد دست به دست می شود و تعاملات، بقا و موفقیت گروه را تحت تاثیر قرار می دهد.

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : VetiGel ژل انعقاد خون به حفظ جان بیماران کمک میکند

منبع

خلاصه مطلب
اندازه مردمک چشم می تواند نشانه اعتماد باشد
عنوان مطلب
اندازه مردمک چشم می تواند نشانه اعتماد باشد
توضیح کوتاه
در تعاملات چهره به چهره مردمک چشم هر فرد تمایل به انطباق با مردمک فرد مقابل دارد. این اثر کاملا غیر ارادی می تواند اعتماد زیادی در یک رابطه ایجاد کند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

اخبار علمی : چرا قد هلندی ها از همه نژادها بلندتر است؟... در قرن بیست و یکم همه پذیرفته اند که قد هلندی ها از همه ملیت ها و نژادها بلندتر است. اما آیا همیشه اینطور بوده است؟ هلندی ها نه تنها همیشه قدبلندترین ...
اخبار علمی : جزییات بارش شهابی نادر در سیاره مریخ را بخوانید... روز بیست و هفتم مهر سیاره مریخ شاهد یک صحنه فوق العاده زیبا بود؛ در اثر عبور ستاره دنباله دار سایدینگ اسپرینگ (Siding Spring) از کنار این سیاره یک طفا...
اخبار علمی : منجمان نقشه سه بعدی جهان را تهیه کردند... منجمان با استفاده از تکنیکی شبیه به تصویربرداری پزشکی، یکی از کاملترین نقشه های سه بعدی از شکل جهان جوان و نوپا درست سه میلیارد سال بعد از انفجار بزرگ...
شاید ابولا جانتان را نگیرد اما رنگ چشم تان را تغییر می دهد!... سال 2014 بیماری ابولا یکی از مهمترین عناوین خبری بود و همه نگران گسترش آن از آفریقا به نقاط دیگر جهان بودند. قبلاً در ساختنی درباره ویروس ابولا ، درما...
اثر حیرت انگیز موسیقی بر مغز انسان موسیقی در بسیاری از قسمت های مغز پردازش می شود. شاید همین حالا هم در حال گوش دادن به موسیقی باشید. چه در حال ایده پردازی باشید و چه در حال چک کردن...
اخبار علمی : پیوند سلولی، بیمار قطع نخاع را درمان کرد... مردی که بدلیل قطع نخاع برای 2 سال فلج بود با انجام یک پیوند روی ستون فقراتش، اکنون می تواند با کمک تجهیزات ارتوپدی راه برود. این روش درمان برای مدت ها...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

کش دادن بدن در صبح باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می شود

بعد از خواب خودتان را کش بدهید،برای اعتماد به نفس مفید است !

بیدار شدن از خواب، آن هم اول صبح برای همه سخت است. اما روانشناس دانشگاه …

پاسخ دهید