خانه / اخبار / اندازه مردمک چشم می تواند نشانه اعتماد باشد

اندازه مردمک چشم می تواند نشانه اعتماد باشد

مردمک چشم

در تعاملات چهره به چهره مردمک چشم هر فرد تمایل به انطباق با مردمک فرد مقابل دارد. بر اساس تحقیقات جدیدی که در هلند صورت گرفته است این اثر کاملا غیر ارادی می‌تواند اعتماد زیادی در یک رابطه ایجاد کند.

دکتر ماریسکا کرت (Mariska Kret ) دانشمند روانشناسی دانشگاه لایدن می‌گوید : ” مردم معمولا اهمیت مردمک چشم را با وجود اینکه هر روز به آن نگاه می‌کنند دست کم می‌گیرند. مردمک‌ها منبعی غنی از اطلاعات اجتماعی هستند. ما می‌توانیم خود را مجبور به لبخند زدن کنیم اما نمی‌توانیم مردمک خود را مجبور به گشاد یا تنگ شدن کنیم. یافته‌های ما نشان می‌دهد انسان‌ها اندازه مردمک‌های خود را با یکدیگر هماهنگ می‌کنند و این رفتار غیر ارادی ارتباطات اجتماعی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.”

تحقیقات قبلی نشان داده که انسان‌ها و شامپانزه‌ها مردمک خود را مخصوصا با اعضای گونه خود هماهنگ می‌کنند. محققان احتمال می‌دهند که این هماهنگ سازی برای پایه گذاری احساس اعتماد بین اشخاص نقش مهمی‌دارد. مردمک گشاد نشان دهنده احساس امنیت و اعتماد دو طرفه است در حالی که مردمک تنگ می‌تواند نشانه ای از احساس تهدید باشد.

برای این پژوهش، دکتر کرت و همکاران او دکتر اگنتا فیشر (Agneta Fischer) و کارستن دودرو (Carsten De Dreu ) از دانشگاه آمستردام از 61 دانشجوی هلندی برای شرکت در یک بازی سرمایه گذاری دعوت کردند. از دانشجویان خواسته شد هر بار یک ویدئوی کوتاه از هم بازی خود ببینند و سپس تصمیم بگیرند که یا هیچ و یا 5 یورو به او بدهند. ویدئو در واقع یک جفت چشم بود که برای نشان دادن مردمک‌های گشاده شده، عادی و یا تنگ شده در مدت 4 ثانیه دستکاری شده بود.

به شرکت کنندگان گفته شد پولی که سرمایه گذاری کنند 3 برابر خواهد شد و سپس هم بازی آن‌ها تصمیم خواهد گرفت که چه درصدی از پول ( در صورت وجود ) را به آن‌ها برگرداند. دانشجویان می‌بایست تصمیمی‌سریع می‌گرفتند که آیا باید به هم بازی خود اعتماد کنند و 5 یورو را به انتظار بازگشت پول بیشتر سرمایه گذاری کنند یا خیر. انتخاب هم بازی‌ها کاملا تصادفی بود.

همانطور که پیش بینی می‌شد شرکت کنندگان تمایل بیشتری به اعتماد به چشمانی که مردمک آن‌ها گشاد بود داشتند، مخصوصا زمانی که چشم‌ها حالتی از شادی در خود داشتند. با استفاده از تکنولوژی ردیابی چشم (eye-tracking)، پژوهشگران متوجه شدند که دانشجویان تمایل به تقلید اندازه مردمک چشم هم بازی خود را دارند، چه آن‌ها گشاد یا تنگ باشند. چشمانی که معلوم بود مربوط به مردم غرب اروپا است و مردمک‌هایی گشاد داشت سهم بیشتری از سرمایه گذاری‌ها را به خود اختصاص داد. این اطلاعات نشان می‌دهد عضویت در یک گروه نقش مهمی‌در تفسیر ما از نشانه‌های چشم دارد، همانطور که در این آزمایش شرکت کنندگان تمایل بیشتری به دادن پول خود به کسانی با مردمک گشاد داشتند البته تنها زمانی که چشم‌ها متعلق به گروه خود آن‌ها (اروپای غربی ) بود و آسیایی‌ها کمتر انتخاب می‌شدند.

نتایج این تحقیق نقش مهم چشم انسان را در آنچه دوست دارد یا از آن میترسد بیان می‌کند. هماهنگ سازی مردمک‌ها مواقعی نقش مهمتری ایفا می‌کند که گسترش اعتماد و تشخیص عدم اعتماد دست به دست می‌شود و تعاملات، بقا و موفقیت گروه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

منبع

خلاصه مطلب
اندازه مردمک چشم می‌تواند نشانه اعتماد باشد
عنوان مطلب
اندازه مردمک چشم می‌تواند نشانه اعتماد باشد
توضیح کوتاه
در تعاملات چهره به چهره مردمک چشم هر فرد تمایل به انطباق با مردمک فرد مقابل دارد. این اثر کاملا غیر ارادی می‌تواند اعتماد زیادی در یک رابطه ایجاد کند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

اخبار علمی : با این لنز تولید عینک در دنیا متوقف خواهد شد... یک شرکت کانادایی محصولات چشم پزشکی ادعا میکند روش هشت دقیقه ای بدون دردی ابداع کرده که دید انسان را سه برابر بهتر از 20/20 میکند. لنز این شرکت که بیون...
اخبار علمی : کشف یک ویژگی مغزی که مختص انسان هاست... محققان کشف کرده اند که یک ویژگی مغزی نامتقارن که به میزان گسترده ای در بین انسان ها مشترک است، در شامپانزه ها وجود ندارد. اگرچه محققان درباره کارکرد ا...
ماهواره نما برای بردن اطلاعات شما به فضا... ماهواره های فوق العاده کوچک می توانند اطلاعات آزمایش های شما را به فضا ببرند. به نظر شبیه یک بادکنک ساخته دست آدم فضایی ها می آید ولی با سرعت 17500...
جریان اطلاعات در مغز حین خیال پردازی معکوس میشود... همه ما می توانیم هر چیزی که میخواهیم را به وضوح در ذهنمان خیال کنیم؛ آنهم طوری که انگار آن شی درست مقابل ما قرار دارد. اما مهم نیست که چقدر آدم خیال پ...
خبر علمی : الگوی یکسان پیری در مغز موش و انسان کشف شد... محققان انستیتوی Weizmann الگوی یکسانی را در مغز مسن و موش ها کشف کردند که می تواند حلقه مفقود شده زوال شناختی و پیری باشد. این الگو، که روی کارکردهای ...
حاضرید پنیر توفو با 100 درصد کرم خوراکی را بچشید؟... تا بحال طعم پنیر توفو را چشیده اید؟ پنیری که از شیر سویا درست می شود. طعم این پنیر ژاپنی خیلی با ذائقه ایرانی جور در نمی آید اما فواید زیادی دارد. کرم...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

کش دادن بدن در صبح باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می شود

بعد از خواب خودتان را کش بدهید،برای اعتماد به نفس مفید است !

بیدار شدن از خواب، آن هم اول صبح برای همه سخت است. اما روانشناس دانشگاه‌هاروارد …

پاسخ دهید