خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش ساخت : جامدادی پارچه ای بسازید

آموزش ساخت : جامدادی پارچه ای بسازید

حتماً در خاخه شما هم کمی پارچه بدون استفاده پیدا میشود. پس دست بکار شوید و با این پارچه ها یک جامدادی پارچه ای بسازید. اگر تابحال تجربه دوخت کیف و جامدادی نداشته اید، می توانید کارتان را از همین ساختنی شروع کنید. این ساختنی طوری طراحی شده که مبتدی ها بتوانند به سادگی با آن جامدادی بسازند.

جامدادی پارچه ای بدوزید
جامدادی پارچه ای بدوزید

این جامدادی پارچه ای را بدوزید و اگر به دوخت کیف علاقه مند شدید سراغ دوخت کیف های پارچه ای بروید. می توانید اندازه پارچه ها را کمی بزرگتر کنید تا بجای جامدادی یک کیف دستی داشته باشید. دقت داشته باشید که ابعاد این ساختنی به اینچ است. بیشتر مترها واحد اینچ هم دارند و مشکلی در این زمینه برایتان پیش نمی آید. توصیه می کنیم شما هم این ابعاد را تبدیل نکنید چون ممکن است در حین دوخت جامدادی به مشکل بخورید.

گام اول : وسایل موردنیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • دو تکه پارچه کتان آستری با ابعاد 9.5 در 5.5 اینچ
  • دو تکه پارچه کتان مقاوم با ابعاد 9.5 در 5.5 اینچ
  • زیپ 9 اینچی
  • سنجاق
  • قیچی
  • چرخ خیاطی
  • مداد خیاطی (یا هر نوع وسیله مشابه)
  • خط کش چهل تکه
  • قیچی دندانه دار (برای بریدن لبه ها خیلی کمک میکند)
  • پارچه بیرونی جامدادی چون باید به اندازه کافی مقاوم باشد تا جامدادی خوب شکل بگیرد و شل نشود.

گام دوم : تکه های پارچه را بهم وصل کنید

قبل ازاینکه کارتان را شروع کنید، زیپ را تا آخر بکشید.

پارچه آستر را طوری روی سطح کارتان بگذارید که روی آن به سمت خودتان باشد. البته اگر پارچه دورو است و طرح خاصی ندارد، فرقی نمی کند به کدام طرف آن را پهن می کنید. حالا زیپ را همانطور که در تصویر می بینید روی آستر بگذارید.

برای اینکه دوختن زیپ راحت تر بشود در همین مرحله قسمت باز بالای زیپ را با نخ و سوزن بدوزید. باز بودن سر زیپ دوخت جامدادی در مرحله بعد را کمی سخت میکند.

در ساختنی بخوانید :  سیم پیچ تسلا بسازید و کودکان را با برق و الکتریک آشنا کنید

حالا پارچه اصلی را بصورت پشت و رو روی زیپ و آستر قرار دهید. لبه های هر سه تکه را با هم تراز کنید و با سنجاق آنها را بهم وصل کنید.

گام سوم : پارچه ها را بدوزید

برای دوخت این جامدادی پارچه ای از پایه معمولی چرخ خیاطی استفاده کنید.

پارچه های سنجاق شده را زیر پایه چرخ خیاطی قرار دهید و آنها را طوری تنظیم کنید که لبه سمت چپ پایه درست روی زیپ قرار بگیرد (این طوری لبه حاشیه دوخت خیلی کم و حدود سه میلیمتر خواهد بود اما نگران نباشید). شروع به چرخ کردن لبه پارچه کنید و وقتی به چند سانتی سر دیگر پارچه رسیدید، برگردید و یکبار روی دوخت قبلی حرکت کنید.

حالا باید پارچه را از زیر چرخ بیرون بیاورید. سنجاق ته پارچه را باز کنید و پارچه رویی را بلند کنید (تصویر دوم). حالا زیپ را تا جایی که میشود و آغاز قسمت دوخته شده باز کنید.

حالا سنجاق را سر جایش بزنید و لبه پارچه ها را با هم تراز کنید. قسمتی که قبلاً ندوخته بودید را بدوزید و دو سر دوخت را با کوک چپ و راست سفت کنید.

گام چهارم : طرف دیگر جامدادی را بدوزید

همین مراحل را برای طرف دیگر جامدادی و دو پارچه دیگر تکرار کنید.

پارچه ها را از سمت درست روی زیپ بگذارید، سنجاق بزنید و بدوزید.

بعد از دوختن طرف دیگر جامدادی پارچه ای باید چیزی شبیه تصویر دوم و سوم داشته باشید. همانطور که می بینید آستر و پارچه اصلی کاملاً روی هم تراز هستند. اگر لبه های بیرونی کمی شل هستند می توانید با خط کش و قیچی آنها را صاف کنید.

گام پنجم : کف جامدادی را بدوزید

دو طرف جامدادی پارچه ای را روی هم بگذارید و با سنجاق آنها را از پایین بهم وصل کنید. دقت کنید پارچه ها تا خوردگی نداشته باشند و کاملاً روی هم تراز باشند.

در ساختنی بخوانید :  قفسه دوچرخه بسازید و دوچرخه هایتان را از دیوار آویزان کنید

با یک حاشیه 6 میلیمتری این دو لبه را بهم بدوزید دو سر دوخت را با کوک چپ و راست سفت کنید.

اگر قیچی دندانه دار دارید، حاشیه های اضافی را با آن ببرید. برش های این قیچی جلوی ریش ریش شدن پارچه را می گیرند.

گام ششم : دو طرف جامدادی را بدوزید

کیسه ای که دوخته اید را طوری صاف کنید که زیپ درست روی دوخت کف کیسه قرار بگیرد (تصویر اول).

زیپ را تا نیمه باز کنید.

با یک حاشیه 6 سانتیمتری دو طرف کیسه را با چرخ خیاطی بدوزید و دو سر دوخت را هم کوک چپ و راست بزنید. در حین دوخت باید از روی زیپ هم رد شوید. فقط وقتی به زیپ رسیدید کمی سرعت چرخ را کم کنید.

وقتی طرف باز زیپ را چرخ می کنید باید حواستان باشد که دو طرف زیپ با پارچه در تماس باشند تا بتوانید آنها را به پارچه بدوزید. اگر این نکته را رعایت نکنید، یک سوراخ شکاف در قسمت بالای کیسه ایجاد میشود.

وقتی دو طرف کیسه را دوختید، قسمت اضافی زیپ را ببرید تا هم اندازه پارچه بشود. این حاشیه ها را هم با قیچی دندانه دار ثابت کنید.

وقتی کارتان در این مرحله تمام شد، کیسه را به رو برگردانید. حالا یک کیسه پارچه ای دارید که می تواند همان کار جامدادی را برایتان بکند. اما اگر می خواهید نتیجه کارتان شکیل تر و شبیه جامدادی باشد، مراحل بعد را هم انجام دهید.

گام هفتم : گوشه های جامدادی را درست کنید

احتمالاً برای شما هم تصاویر گویاتر هستند؛ با این حال متن هم می تواند کمک تان کند.

یک سر کیسه پارچه ای را در دست بگیرید و طوری صاف کنید که زیپ در راستای دوخت کف کیسه قرار بگیرد. حالا باید گوشه های مثلث شکل کیسه را ببرید. هرچه قسمت بزرگتری از لبه ها را ببرید، اندازه جامدادی کوچکتر میشود. بنابراین هنگام سنجاق زدن و بریدن خوب دقت کنید.

در ساختنی بخوانید :  لیزر پوینتر یا اشاره گر لیزری بسیار قدرتمند بسازید

همانطور که در تصویر می بینید، خط افقط 2/1 2 اینچ طول دارد. اگر می خواهید از این جامدادی برای نگه داشتن لوازم تحریر استفاده کنید، بهتر است این اندازه را به 2/1 1 اینچ کاهش دهید تا مداد و خودکار راحت در آن جا بشود.

بعد از اندازه گیری محل برش را سنجاق بزنید. می توانید همین حالا با دقت جامدادی پارچه را برگردانید و ببینید از اندازه و شکل آن راضی هستید یا نه.

اگر اندازه ها همان چیزی بود که می خواستید، محل دوخت را علامت بزنید و دوختن را آغاز کنید.

همین مراحل را برای طرف دیگر کیف تکرار کنید.

گام هشتم : قسمت های اضافی را ببرید

بعد از اینکه گوشه ها را دوختید، کیف را برگردانید و یکبار دیگر آن را بررسی کنید. اگر جامدادی خیلی شل است، کوک ها را باز کنید و یکبار دیگر جامدادی را چرخ کنید. شاید لازم باشد سفتی دوخت چرخ خیاطی را بیشتر کنید.

اگر از شکل و سفتی جامدادی پارچه ای راضی بودید، گوشه های دوخته شده را ببرید و سر آن را با قیچی دندانه دار صاف کنید.

جامدادی پارچه ای آماده است

جامدادی پارچه ای آماده است
جامدادی پارچه ای آماده است

به همین راحتی و بدون صرف هزینه صاحب یک جامدادی پارچه ای بادوام شدید. هرچه از پارچه های مقاوم تر استفاده کنید، جامدادی سفت تر میشود و بیشتر عمر میکند. با کمی تمرین می توانید از همین روش ساده برای دوخت ساک دستی و حتی کیف هم استفاده کنید. فقط باید خودتان به طراحی کیف بند اضافه کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : جامدادی پارچه ای بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : جامدادی پارچه ای بسازید
توضیح کوتاه
جامدادی پارچه ای بدوزید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : کوادکوپتر بسازید – قسمت سوم... در دو قسمت قبل آموزش ساخت کوادکوپتر طراحی، ساخت بدنه و اتصالات قطعات الکترونیکی را به یکدیگر یاد گرفتید. در این قسمت فقط کالیبراسیون موتور و اتصال پرو...
آموزش ساخت : چسب ماد پاج خانگی بسازید در بیشتری ساختنی ها، کاردستی ها و کارهای هنری از چسب ماد پاج استفاده میشود. متاسفانه پیدا کردن چسب ماد پاج در مغازه ها کار ساده ای نیست و قیمت آن هم ا...
با ترکیب سیمان و چوب چراغ مطالعه شیک و متفاوت بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت انواع چراغ مطالعه را یاد گرفته اید. در این ساختنی هم می خواهیم آموزش ساخت یک مدل دیگر را بهتان یاد بدهیم که با ترکیب متفاوتی ...
با کمترین هزینه پنل LED سقفی بزرگ و قابل کنترل بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک پنل LED سقفی بزرگ را یاد می گیرید که یکی از بهترین و البته ارزان ترین روش ها برای نورپردازی مدرن است. این پنل ۲٫۵ در یک متری...
با ماژیک پفی تابلوی شیشه ای سه بعدی با طرح دلخواه‌تان بسازید... ساخت تابلوی تزیینی کار پیچیده ای نیست و نیاز به مهارت های هنری ویژه ندارد. کافی است با چشم خلاق به وسایلی که در خانه دارید، نگاه کنید. مثلاً ماژیک پفی...
با پرینتر سه بعدی پایه هدفون ارزان اما کارآمد بسازید... اگر بجای هندزفری از هدفون استفاده می کنید، احتمالاً همیشه هدفون یک گوشه میزتان افتاده و فضای زیادی را اشغال کرده است. با ساخت پایه هدفون می توانید این...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید