خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : اسکی بال بسازید و بازی کنید

آموزش ساخت : اسکی بال بسازید و بازی کنید

بیشتر ما تجربه بازی با اسکی بال در شهربازی ها را داریم. حالا در این پست یاد می گیرید که چطور یک در خانه یک اسکی بال بسازید. اسکی بال یک بازی شبیه بولینگ است که در آن نه توپ دارید که باید آنها طوری روی سطح شیب دار پرتاب کنید که داخل سوارخ های مختلف بیفتند و امتیاز جمع کنید. یک بازی بسیار جالب و ساده که کمی هم اعتیاد آور است!

اگر شانس پیدا کردن چنین اسباب بازی فوق العاده ای را پیدا کنید، حتماً از قیمت آن تعجب خواهید کرد. اما ساخت اسکی بال هزینه زیادی ندارد و فقط کمی زمان میبرد. اسکی بال یک هدیه خوب برای بچه هاست که این احساسر را بهشان میدهد که یک شهربازی در اتاق شان دارند. این اسباب بازی را برای فرزندتان بسازید تا همه وقت شان را صرف بازی های رایانه ای نکنند.

در این اسکی بال از توپ گلف استفاده شده تا هدررفت انرژی به حداقل برسد. بازی یک سیستم بازگشت اتوماتیک توپ هم دارد که توپ ها را در خطوط جداگانه قرار می دهد تا امتیاز هر یک از آنها مشخص شود. انتهای این خطوط هم با پلکسی گلاس پوشانده شده تا توپ ها و امتیازهای بدست آمده قابل رویت باشند. یک اهرم هم کنار دستگاه قرار دارد که می توانید با آن توپ ها را سرجایشان برگردانید.

اسکی بالی که در تصویر می بینید ۲۱۸ سانتیمتر طول، ۴۴ سانتیمتر عرض و ۱۲۴ سانتیمتر ارتفاع دارد. وزن این اسباب بازی زیاد و تکان دادن آن کمی سخت است. به همین خاطر باید یک جای مناسب برای قرار دادن آن انتخاب کنید که مجبور به جابجا کردن آن نباشید.

گام اول : نقشه اصلی

کل سازه برای با توجه به اندازه توپ گلف طراحی شده است. برای ساخت بدنه اسکی بال به تخته های MDF با قطرهای ۱٫۲ و ۱٫۹ سانتیمتری و ۶ میلیمتری نیاز دارید. علاوه بر MDF به چند تکه PVC، یک تکه پلاکسی گلاس و چند وسیله دیگر هم نیاز دارید.

در تصاویر بالا می توانید طرح اصلی بدنه اسکی بال را ببینید.

گام دوم : تخته های کناری را ببرید

تخته های کناری از MDF 1.9 سانتیمتری بریده می شوند و بزرگترین قطعات هستند. طراحی تخته های کناری به این شکل باعث میشود اندازه اسباب بازی به حداقل برسد و چوب زیادی هم مصرف نشود.

ابتدا طرح را روی تخته ها بکشید و سپس با اره مویی آن را ببرید. سپس هر دو تخته را بهم بچسبانید و لبه های آنها را سنباده بزنید.

گام سوم : سطح شیب دار را ببرید

این اسباب بازی دو سطح شیب دار دارد. در این مرحله سطح شیب داری را می سازیم که توپ ها را سرجایشان بر می گرداند. این قطعه را از MDF 1.2 سانتیمتری ببرید.

بعد از بریدن تخته باید آن را به شش قسمت تقسیم کنیم. همانطور که در تصویر می بینید چهار لاین وسط هم اندازه هستند و دو لاین کناری کمی بزرگتر هستند. با کمکی متر خطوط را بکشید و سپس با روتر و قلم ۵ شیار روی تخته ایجاد کنید.

در ساختنی بخوانید :  با برد آردوینو دستگاه شمع سازی ساده اما کارآمد بسازید

گام چهارم : تخته متحرک را بسازید

به انتهای سطح شیب داری که در مرحله قبل بریدید یک تخته کوچک وصل میشود. این تخته متحرک توپ ها را بجای اولشان بر می گرداند. عرض این تخته باید به اندازه عرض سطح شیب دار باشد.

بعد از اینکه تخته را در اندازه مناسب بریدید، آن را به سطح شیب دار گیره کنید و ادامه شیارها را روی آن بکشید. با همان روش روی سطح متحرک هم ۵ شیار بزنید. با دریل سوراخ لولاها را روی آن دریل کنید و چند قطره چسب داخل سوراخ ها بریزید تا سطح داخل آن صاف شود. حالا تخته متحرک را با لولاها به سطح شیب دار وصل کنید. شیارهای روی این دو تخته باید کاملاً در پشت سر هم باشند.

برای درست کردن این قطعه راه آسان تری هم هست. می توانید از ابتدا اندازه سطح شیب دار را کمی بلندتر در نظر بگیرید و سپس تخته متحرک را از آن ببرید. با این روش در این مرحله فقط باید تخته متحرک را به سطح شیب دار وصل کنید.

گام پنجم : بدنه را مونتاژ کنید

با استفاده از گیره، چسب، پیچ و میخ بدنه اسکی بال را مونتاز کنید. همانطور که در تصویر می بینید یک تخته (بصورت عمودی) و دو الوار (بصورت افقی) پشتیبان برای سطح شیب دار و تخته متحرک به دو تخته کناری پیچ شده اند.

گام ششم : تقسیم کننده را اضافه کنید

این تقسیم کننده ها در شیارهایی که بریده اید قرار می گیرند تا هر توپ در یک لاین حرکت کند. طول این تقسیم کننده ها به اندازه سطح شیب دار است اما عرض شان کمتر است. این الوارها را از MDF 6 میلیمتری ببرید.

وقتی هر ۵ تقسیم کننده را بریدید، همه لبه ها را سنباده بزنید. حالا با چسب چوب تقسیم کننده ها را به شیارهای داخل سطح شیب دار بچسبانید.

گام هفتم : پلاکسی گلاس را ببرید

پنجره ای که امتیاز هر توپ را نشان می دهد، از یک ورق پلکسی گلاس ۶ میلیمتری درست شده است. البته شما می توانید از هر نوع پلاستیک شفاف دیگری که دارید، استفاده کنید. طول این ورق حدود دو پنجم طول سطح شیب دار و عرض آن به اندازه فاصله بین دو تخته کناری است.

هنگام بریدن پلکسی گلاس و تمیز کردن آن یک تکه پلاستیک فومی زیر آن بگذارید تا رویش خط نیفتد.

گام هشتم : تخته های رویی را بسازید

تخته های رویی سطح شیب دار از تخته MDF 6 میلیمتری بریده می شوند. در این مرحله باید دو تخته ببرید؛ یک تخته که در قسمت بالای اسکی بال قرار می گیرد و تخته ای که روی سطح شیب دار قرار می گیرد تا سطح شیب دار و پلکسی گلاس ثابت شوند.

همانطور که در تصویر می بینید برای اتصال تخته پایینی از چند پایه کمک گرفته ایم. مستطیلی که در تصویر سوم روی تخته کشیده شده محل قرارگیری اهرم برگرداندن توپ است که بهتر است قبل از وصل کردن سطح شیب دار بریده شود.

گام نهم : اهرم برگرداندن توپ را بسازید

با این اهرم می توانید توپ هایی که در لاین های مختلف قرار دارند را سر جایشان برگردانید. مکانیزم برگرداندن توپ یک اهرم است که با میله چوبی ساخته میشود. این اهرم با یک میله چوبی، یک میله فلزی نازک، چند عدد واشر و چند رابط پلاستیکی. این رابط های پلاستیکی را می توانید از اسباب بازی ها و وسایل مختلف را جدا کنید یا خودتان آنها را با پرینتر سه بعدی چاپ کنید.

در ساختنی بخوانید :  با یک قاشق و ابزار کارگاهی ساده اسپورک (قاشق سفری) بسازید

ساخت این اهرم کمی سخت است و آماده کردن به چند بار آزمون و خطا نیاز دارد. این اهرم با چند کش لاستیکی کشیده میشود و با رابط پلاستیکی به تخته متحرک وصل میشود. به این ترتیب وقتی اهرم را بکشید، تخته متحرک عقب کشیده میشود و توپ ها می افتند. این مکانیزم خیلی خوب کار میکند اما باید وقت کافی صرف کنید تا بتوانید قطعات را درست بهم وصل کنید.

گام دهم : تخته هدف گیری را بسازید

تخته هدف گیری از MDF 1.2 سانتیمتری ساخته میشود و استوانه های روی سوراخ ها هم با PVC درست میشود. برای هیجان انگیزتر شدن بازی بهتر است همه سوراخ ها را یک اندازه نسازید. اگر اینکار را کردید باید از PVC با قطرهی مختلف استفاده کنید.

دایره بزرگ و نیم دایره را هم با یک تکه پلاستیک منعطف و مقاوم بسازید.

نحوه ساخت و مونتاژ تخته هدف گیری در تصاویر کاملاً مشخص است.

گام یازدهم : تخته پرش را بسازید

وقتی توپ تان به این تخته میخورد ارتفاع می گیرد و به سمت تخته هدف گیری هدایت میشود. برای ساخت این تخته هفده قطعه هم شکل و اندازه را بریده ایم و با چسب چوب بهم چسبانده ایم. بعد از خشک شدن چسب کل تخته را با پرکننده پوشانده ایم و سپس آن را سنباده زده ایم. شکل تخته پرش نقش زیادی در کارایی اسکی بال دارد و اگر این تخته را درست طراحی نکنید، توپ هایی که پرتاب می کنید درست به سمت بالا هدایت نمی شوند. وقت کافی صرف طراحی این تخته کنید و اگر لازم بود چندبار این مرحله را تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

محل قرار گرفتن این تخته بستگی به اندازه اسکی بال و طراحی آن دارد. اگر تغییر زیادی در اسکی بال نداده اید، می توانید تخته پرش را درست زیر قسمت عمودی اسکی بال بچسبانید.

حالا می توانید تخته رویی و پلکسی گلاس را بصورت موقت روی بدنه اسکی بال بگذارید. پند توپ پرتاب کنید و اگر لازم بود قطعات اصلی را تغییر بدهید یا قطعات جدید اضافه کنید تا توپ راحت تر به سمت تخته هدف گیری حرکت کند.

گام دوازدهم : بدنه را سنباده بزنید

بدنه اسکی بال را سنباده بزنید
بدنه اسکی بال را سنباده بزنید

روی چوب ها و سوراخ پیچ ها را با پر کننده چوب بپوشانید و تمام بدنه اسکی بال را سنباده بزنید.

گام سیزدهم : روی بدنه پرایمر بزنید

بعد از سنباده زدن نوبت به پرایمر میرسد. پرایمر باعث میشود رنگ بهتر روی چوب بشیند. بهتر است به یک لایه اکتفا نکنید و چندبار پرایمر بزنید و روی هر لایه را هم یک بار سنباده بزنید. هنگام استفاده از پرایمر بیشتر روی لبه ها تمرکز کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : ماشین کنترلی بسازید (بدون میکرو کنترلر)

در هرساختنی دیگری هم که از MDF استفاده می کنید باید از پرایمر استفاده کنید چون بون پرایمر رنگ خوب روی MDF نمی نشیند.

گام چهاردهم : اسکی بال را رنگ کنید

کل تخته هدف را با اسپری سفید بپوشانید و سپس قسمت های مسطح را با قلم مو زرد کنید.

برای رنگ کردن سایر قسمت ها هم از اسپری استفاده کنید. البته در حین رنگ باید برخی از قسمت ها را با روزنامه بپوشانید تا رنگ ها با هم قاطی نشوند.

در نهایت هم یک تکه فوم سیاه را با چسب به محل قرارگیری توپ ها بچسبانید.

گام پانزدهم : امتیازها را بنویسید

امتیاز مربوط به هر لاین را باید پشت پلکسی گلاس بنویسید.

ابتدا لاین ها را با چسب نواری رنگی روی پلکسی گلاس علامت بزنید. با قلم مو اعداد را پشت پلکسی گلاس و بصورت وارونه بنویسید.

گام شانزدهم : اسکی بال را مونتاژ کنید

در این تصاویر نحوه مونتاژ قطعات مختلف را می بینید که باعث اتتقال توپ از سطح شیب دار به تخته هدف گیری میشوند. این قطعات خیلی راحت کنار هم قرار می گیرند و فقط برای اتصال تخته رویی و تخته پرش از چسب نواری استفاده میشود.

گام هفدهم : ریل های پشت تخته هدف گیری را بسازید

وقتی توپ را داخل سوراخ ها می اندازید از این ریل ها عبور می کنند و وارد لاین های مختلف سطح شیب دار میشوند. این ریل ها را با کارتن عادی و چسب قطره ای بسازید. توپ گلف وزن چندانی ندارد و باعث کنده شده این کارتن ها نمی شود. ساخت این ریل ها کار زمان زیادی نمیبرد و فقط کمی دقت میخواهید. قبل از ساخت ریل ها طراحی آنها را مشخص کنید و سعی کنید اندازه ها و تعداد قطعات را به حداقل برسانید.

بعد از اینکه ریل های مقوایی را ساختید، می توانید پنل پشتی را وصل کنید. ابعاد پشت اسکی بال را اندازه بگیرید و MDF را ببرید. بعد از سنباده و پرایمر و رنگ، این تخته را به پشت اسکی بال وصل کنید.

گام هجدهم : تخته هدف را با فوم بپوشانید

جنس چوبی تخته هدف گیری باعث میشود توپ های پرتاب شده به سمت خودتان برگردنند. برای حل این مشکل می توانید برآمدگی ها و سطح تخته را با فوم بپوشانید تا لرزش توپ ها را جذب کنند.

فوم را روی تخته بگذارید و محل برش ها را علامت بزنید. فوم هایی که بریده اید را با چسب به لوله ها و پلاستیک بچسبانید.

اسکی بال آماده است

اسکی بال میتواند یک هدیه فراموش نشدنی برای بچه ها باشد و خود شما هم قطعاً این بازی در کنار بچه ها لذت خواهید برد. این بازی قانون خاصی ندارد و خودتان می توانید هر قانونی که خواستید برای این بازی تعریف کنید.

تصاویر و ویدیوی اسکی بال هایی که می سازید را در شبکه های اجتماعی با ما و طرفداران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : اسکی بال بسازید و بازی کنید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : اسکی بال بسازید و بازی کنید
توضیح کوتاه
یک اسباب بازی جالب و متفاوت بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

مدار الکتریکی آشکار ساز حضور گوشی موبایل (موبایل یاب)... در این مطلب آموزش ساخت مدار الکتریکی یک دستگاه بسیار ساده و کاربردی یک موبایل یاب را تقدیم شما می کنیم،یک دستگاه جیبی که می تواند فعالیت یک گوشی تلفن ...
دستور تهیه : سوپ مارچوبه درست کنید تابحال چند غذا با مارچوبه پخته اید؟ این گیاه طعم لذیذ و خواص بی نظیری دارد اما ایرانی ها کمتر برای پخت و پز از آن استفاده می کنند. در این پست ساختنی ط...
مدار الکترونیکی آمپلی فایر 10 وات ترانزیستوری... ساختنی امروز یک مدار الکترونیکی تقویت کننده صوتی را به شما معرفی می کند. آمپلی فایر های صوتی موجود در بازار اغلب از نوع یا کلاس AB هستند . آمپلی فایر ...
میزهای بدون استفاده را به میز لگو تبدیل کنید!... میز لگو یکی از وسایلی است که هر کودکی آرزوی داشتنش را دارد. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با کمترین هزینه این آرزوی کودک تان را برآورده کنید. ...
آموزش ساخت : چراغ سقفی چوبی بسازید چراغ سقفی که در این ساختنی طرز ساختش را یاد می گیرید، با چوب های بدرد نخور درست میشود. حتی یک جعبه میوه چوبی هم برای درست کردن این چراغ سقفی شیک کافی ...
آموزش ساخت کنترلر RGB متصل به وای فای با قطعات آماده... ساخت کنترلر RGB روش های مختلفی دارد و می توانید از تراشه ها و میکروکنترلرهای مختلف برای اینکار استفاده کنید. اما اگر دنبال راه ساده تری برای ساخت کنتر...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید