خانه / دنیای اطراف ما / دانستی های جالب و عجیب علمی

دانستی های جالب و عجیب علمی

در این مطلب به بعضی اطلاعات عجیب و مختلف اشاره می‌کنیم که شاید دانستن آن‌ها لزومی‌نداشته باشد اما شنیدن آن‌ها خالی از لطف نیست.

وجود سیاراتی بدون خورشید

سیاره بی خورشید

سیاره‌های سرگردان ( که به نام‌هایی مانند میان ستاره‌ای، خانه به دوش، غوطه ور آزاد و یتیم هم معروف هستند ) به اجرامی‌گغته می‌شود که بدون تعلق به هیچ منظومه ستاره ای در فضا غوطه ور هستند.

وجود سنجاقک‌های بزرگ در گذشته

فسیل سنجاقک بسیار بزرگ
فسیل سنجاقک بسیار بزرگ

مگانورا (Meganeurae) که حدود 300 میلیون سال پیش می‌زیسته تقریبا به اندازه یک مرغ دریایی بوده و بال‌هایی به طول 65 سانتیمتر داشته است. حشرات نمی‌توانند به صورت نرمال به این اندازه برسند و دانشمندان هنوز در حال جستجوی علت وجود این گونه هستند.

روزهای کوتاه تر زمین در میلیون‌ها سال پیش

روزهای کوتاه تر زمین در گذشته

به دلیل فاصله متغیر زمین و ماه چرخش زمین در حال کند شدن است. زمین در گذشته بسیار تندتر می‌چرخیده و بنابراین روزها کوتاه تر بوده اند. احتمالا هر سال 385 روز داشته و هر روز 23 ساعت بوده است.

 

 

 

نارنجی مصنوعی بعضی پرتقال‌ها

پرتغال‌هایی به رنگ نارنجی مصنوعی

بسیاری از پرتقال‌هایی که در جهان رشد می‌کنند در واقع سبز هستند حتی در حالتی که کاملا رسیده هستند اما از آنجایی که مشتریان تمایل به خرید پرتقال نارنجی دارند، میوه در معرض گاز اتیلن، گازی که در هنگام رسیدن میوه تولید می‌شود، قرار می‌گیرد. این عمل کلروفیل را می‌شکند و باعث می‌شود میوه رنگدانه نارنجی خود را آزاد کند.

 

 

 

وجود گردبادهای آتشین

گردباد آتشین
تصویری از یک گردباد آتشین

تندبادها می‌توانند آتش را نیز مانند آب حمل کنند و نتیجه آن یک گردباد آتشین به جای یک فواره آب قابل کنترل است.

 

رکورد بلندترین صخره

صخره میراندا
صخره ورونا روپس بر روی قمر میراندا

بلندترین صخره شناخته شده به نام ورونا روپس (Verona Rupes) بر روی قمر اورانوس به نام میراندا (Miranda) قرار دارد و تقریبا 5 تا 10 کیلومتر بلندی دارد که ده برابر عمق گرند کنیون در آمریکا است. به دلیل جاذبه کم میراندا، افتادن به روی سطح قمر از بالای این صخره 12 دقیقه طول میکشد.

 

 

 

 

 

خسارات ناشی از برخورد شهاب سنگ با جو

خسارات ناشی از برخورد شهاب با جو
خسارات ناشی از برخورد شهاب سنگ با جو

لازم نیست که یک شهاب سنگ به سیاره ای برخورد کند تا خسارات زیادی به بار بیاید. در سال 1908 یک شهاب سنگ در روسیه مرکزی به شدت با جو زمین برخورد کرد. این شهاب سنگ در ارتفاع 28000 پایی تکه تکه شد ولی موج این برخورد انرژی معادل 150 برابر بمب‌های هیروشیما آزاد کرد. این اتفاق باعث خرابی 800 مایل مربع از جنگل‌های سیبری شد.

 

 

تمام سیارات منظومه شمسی می‌توانند در فاصله بین زمین و ماه جای بگیرند

فاصله ماه تا زمین

جمع قطر تمام سیارات منظومه شمسی برابر 233865 مایل است که عدد بسیار بزرگی به حساب می‌آید. برای سفر به ماه شما باید 239200 مایل را بپیمایید که عدد بزرگتری است.

خشکی دریای مدیترانه در یک دوره تاریخی

نقشه دریای مدیترانه در گذشته
نقشه دریای مدیترانه در گذشته

حدود 5.3 میلیون سال پیش دریای مدیترانه به دلیل یک سری تغییرات تکتونیکی کاملا از اقیانوس‌ها جدا بود. به عنوان یک پیامد مدیترانه شروع به بخار شدن کرد اما هنگامی‌که تنگه گیبرالتار ( Strait of Gibraltar ) باز شد اقیانوس آتلانتیک در یک تحول عظیم به نام سیل زنکلین (Zanclean Flood) به مدیترانه سرازیر شد.

 

گرمای بیشتر جو خورشید از سطح آن

گرمای جو خورشید

اتمسفر خورشید یا همان کرونا (corona) گرمایی معادل 600 برابر سطح خورشید دارد. دانشمندان هنوز دلیل این موضوع را نمی‌دانند.

امکان بارش حیوانات از آسمان

یک نقاشی از باران حیوانات در سنگاپور
یک نقاشی از باران حیوانات در سنگاپور

امکان افتادن حیوانات از آسمان وجود دارد. نظریه اصلی این است که حیوانات ممکن است توسط گربادها بلند شوند و در جایی دیگر به زمین بیفتند. تصویر بالا یک طوفان ماهی را نشان می‌دهد که در سال 1861 در سنگاپور رخ داد.

اشتراک مدار زمین با جرمی‌دیگر

مدار مشترک زمین به دور خورشید
طرحی از مدار مشترک زمین به دور خورشید

زمین یک شیء به نام 2010 tk7 را در مدار خود به دور خورشید تعقیب می‌کند. این شیء به عنوان یک تروجان شناخته شده و با توجه به اطلاعات ما تنها جرمی است که در کنار زمین می‌چرخد. این شیء یک قمر نیست زیرا قمرها به دور سیارات می‌چرخند و نه ستاره‌ها.

 

 

 

دریاچه ای با رعدوبرق همیشگی

دریاچه ماراکایبو
دریاچه ماراکایبو

دریاچه ماراکایبو (Maracaibo) در ونزوئلا همیشه در معرض رعدوبرق قرار دارد. علت این پدیده معلوم نیست اما به نظر می‌رسد جریان‌های هوایی همراه با نقشه منطقه پذیرای تعداد زیادی رعدوبرق شده اند.

شیئی خاص در منظومه شمسی

شیء صاف و کشیده منظومه شمسی

این کوتوله کشیده شده که در اینجا از سه زاویه نمایش داده شده هومی‌(Haumea) خوانده می‌شود و به دلیل سرعت چرخش بالا به این شکل درآمده است. چرخش سریع باعث می‌شود شکل اصلی سیاره تحریف شود.

روسیه از پلوتو بزرگ تر است

نزدیکی مساحت روسیه و پلوتو

روسیه 6.6 میلیون مایل مساحت دارد در حالی که مساحت پلوتو 6.4 میلیون مایل است. می‌توان روسیه را به دور پلوتو پیچید و کمی‌هم از آن اضافه آورد.

عمر بسیار طولانی خرچنگ‌ها

عمر طولانی خرچنگ‌ها

خرچنگ‌ها از خستگی هنگام پوست اندازی، خورده شدن یا صدمه دیدن می‌میرند. آن‌ها می‌توانند تا 70 سال بدون نشان دادن هیچ اثری از پیر شدن عمر کنند و به نظر می‌رسد می‌توانند این روند را تا وقتی که یکی از سه فاکتور ذکر شده اتفاق بیفتد حفظ کنند. شاید خرچنگ‌ها خون آشام باشند!

 

 

سوراخ عجیب در نوادا

آبشار کتری شیطان در نوادا
آبشار کتری شیطان در نوادا

آبشار کتری شیطان ( Devil’s Kettle) در نوادا به یک سوراخ عمیق در صخره زیرین خود می‌ریزد، اما سپس این آب به کجا میرود؟ هیچ کس نمی‌داند.

تقریبا یک زمین دیگر نیز وجود داشت

وجود سیاره ای شبیه به زمین

Glise 581c برای مدتی به عنوان زمین دوم شناخته می‌شد اما اطلاعات جدید نشان می‌دهد که این سیاره قابلیت زندگی برای انسان را ندارد.

اسپلندا تقریبا وجود نداشت

تصویر مولکول سوکرالوز
تصویر مولکول سوکرالوز

سوکرالوز (Sucralose ) که ماده شیمیایی اصلی در اسپلندا (Splenda،  یک نوع شیرین کننده مصنوعی به عنوان شکر بدون کالری ) در حالی کشف شد که یک دانشمند به همکار خود گفت ” این ماده را تست ( test ) کن ” و دانشمند دوم ماده را به جای تست کردن مزه ( taste ) کرد. خوشبختانه ماده اثر مرگ آور نداشت.

 

 

 

منبع

خلاصه مطلب
اطلاعات عجیب از پدیده‌های مختلف
عنوان مطلب
اطلاعات عجیب از پدیده‌های مختلف
توضیح کوتاه
اطلاعات عجیب از پدیده‌های مختلف که شاید دانستن آن‌ها لزومی‌نداشته باشد اما شنیدن آن‌ها خالی از لطف نیست.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

زمین چند ماه دارد؟ از پاسختان مطمئن هستید ؟... زمین چند ماه دارد ؟ همه ما جواب این سوال را می دانیم ، همه ما می توانیم ماه درخشان را در آسمان شب نشان بدهیم و بگوییم ، " آنجا را ببین ، زمین یک قمر ی...
پردازش اطلاعات با کامپیوتر های DNA کامپیوترهای آلی ساخته شده از DNA می توانند داده ها را درون بدن ما پردازش کنند. ما همواره دستگاه های الکترونیکی را ساخته شده از تراشه های سیلیکونی فرض ...
میدان آفتاب پرست ، آیا نیروی پنجم را خواهیم شناخت؟... جهان فقط در حال گسترش نیست، بلکه گسترش آن در حال شتاب گرفتن است و کسی نمی داند چرا. نظریه انرژی تاریک برای پر کردن این خلا در دانش ارائه شد: گونه ای ا...
فعالیت های عجیب انسان در طول زندگی و دلایل آن‌ها... آیا تا به حال متوجه شده‌اید که وقتی مدتی به انگشتان خود خیره شوید آن‌ها تبدیل به اشیاء بیگانه‌ای در مقابل چشمانتان می‌شوند؟ شما واقعیت آن‌ها را می...
جسم پرنده با برعکس شدن حرکت می کند (ویدئو)... اجسام پرنده می توانند به چند طریق محدود به جلو حرکت کنند، اما این روش بسیار منحصر به فرد است: برعکس شدن برای حرکت به جلو. این جسم پرنده وارونه که توسط...
پارادوکس فرمی : آیا فرازمینی ها خودشان را از ما پنهان کرده اند؟... ابتدا به این نکته دقت کنید! جهان ما بسیار بزرگ است،حتما در اخبار علمی شنیده اید،بیش از چهار میلیارد ستاره تنها در کهکشان ما (راه شیری) وجود دارند. فقط...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت باتری آبی ؛ ماشین حساب را با آب روشن کنید!

اگر به آزمایش‌های علمی‌در زمینه برق و الکترونیک علاقه دارید، تجربه ساخت باتری آبی را …

پاسخ دهید