خانه / دنیای اطراف ما / فعالیت های عجیب انسان در طول زندگی و دلایل آن‌ها

فعالیت های عجیب انسان در طول زندگی و دلایل آن‌ها

کارهای عجیبی که انسان‌ در طول روز انجام می‌دهد

آیا تا به حال متوجه شده‌اید که وقتی مدتی به انگشتان خود خیره شوید آن‌ها تبدیل به اشیاء بیگانه‌ای در مقابل چشمانتان می‌شوند؟ شما واقعیت آن‌ها را می بینید: عجیب و غریب! این مطلب برای برخی دیگر ویژگی‌ها و رفتار ما نیز صادق است. ما خندیدن به بعضی چیزها و گذراندن یک سوم از روز خود در حالتی شبیه به مرگ به نام خواب را عادی تلقی می کنیم اما با کمی دقت این رفتارها واقعا عجیب هستند. در این مطلب به فعالیت های عجیب انسان و همچنین دلایل آن‌ها اشاره می کنیم.

گریه

گریه

چقدر عجیب است که ناراحتی باعث می‌شود آب از چشمان ما سرازیر شود! در میان تمامی حیوانات تنها انسان‌ها هستند که به خاطر احساسات هم گریه می کنند. اشک‌ها علاوه بر اینکه وظیفه نشان دادن احساس غم را به عهده دارند بلکه به باور دانشمندان حامل هورمون‌هایی خاص و پروتئین‌هایی هستند که در زمان اندوه در بدن تولید شده‌اند. این مطلب نشان دهنده تاثیر تصفیه کننده‌ “یک گریه‌ خوب” نیز هست.

سکسکه

سکسکه

سکسکه انقباض غیر ارادی دیافراگم -غشای عضلانی درون سینه که نقش مهمی در تنفس دارد- است. بعضی از سکسکه‌ها به دلیل تحریک این ماهیچه است که معمولا به دلیل وجود غذای خیلی زیاد یا خیلی کم در معده رخ می دهد. سکسکه همان قدر که بی فایده است رنج آور نیز هست و هیچ هدف معلومی ندارد. یک نظریه می گوید سکسکه ممکن است نتیجه یک عکس العمل بدوی انسان به مکیدن باشد. دلیل تاریخی آن هرچه که باشد در حال حاضر سکسکه تنها حالتی آزار دهنده است که باید به وسیله درمان‌های خلاقانه از بین برود.

خواب

خواب

ما تقریبا یک سوم از زندگی خود را در خواب به سر می بریم. هیچ انسانی نمی تواند بیشتر از چند روز نخوابد و با این حال خواب کم شناخته شده ترین فعالیت ما است. خواب بخش مهمی از کار نگهداری از بدن را انجام می‌دهد،از تولید مواد شیمیایی مورد استفاده بدن در طول ساعات بیداری تا سازمان دادن به عصب‌ها در یک مغز در حال رشد. حرکت تند چشم در خواب (مرحله‌ای است در خواب که مشخصه آن حرکات سریع چشم است. اکثر رویاها در این مرحله از خواب روی می‌دهند) با فعالیت عصبی بالای خود در زمان های رشد مغز به مدت طولانی تری رخ می دهد. نظریه های بسیاری خواب را به عنوان عنصر مهمی برای حافظه و یادگیری معرفی می‌کنند. خواب کمکی برای تبدیل حافظه کوتاه مدت به بلند مدت و همچنین استراحتی لازم برای فعالیت های همراه با هوشیاری است.

در ساختنی بخوانید :  نوشتن خاطرات ، راهی برای شادی و آرامش روان ؟

مرگ

مرگ

اگرچه که مرگ کاری نیست که هر روز انجام بدهیم اما هر روز توسط انسان های بسیاری انجام می شود، اما چرا؟ ما می میریم زیرا سلول‌های ما می میرند. اگرچه که آن‌ها خود را برای تقریبا هفتاد سال همواره جایگزین می کنند اما نمی توانند این کار را تا ابد انجام دهند. تلومرهای انتهای هر کروموزوم درون هر سلول شامل اطلاعات ژنتیکی هستند که با هر تقسیم سلولی تقسیم می شوند. تلومرها (Telomere) در ابتدا طول کافی برای تقسیم‌های سلولی بسیاری دارند اما در نهایت طول خود را از دست می دهند، اطلاعاتی که نگه داری می کنند را از دست می دهند و سلول دیگر نمی تواند تقسیم شود. خوشبختانه دانشمندان در حال کار بر روی بیشتر کردن عمر انسان‌ها هستند و امیدوارند تا روزی بتوانند میانگین طول عمر افراد را دو برابر کنند.

سرخ شدن

سرخ شدن

سرخ شدن گونه‌ها اتفاقی است که برای تمامی انسان‌ها در برخی موقعیت های اجتماعی رخ می دهد و بعضی‌ها بیشتر دچار این حالت می شوند. عمومی ترین دلیل این سرخ شدن می تواند ملاقات با شخصی مهم، تعریف شنیدن از خود توسط دیگران و یا تجربه یک احساس قوی در یک موقعیت اجتماعی باشد. فرآیند سرخ شدن به این صورت است که رگ های صورت گشاد شده و باعث می شوند خون بیشتری به گونه برسد و رنگ آن قرمز شود. با این حال دانشمندان نمی دانند که چرا این فرآیند رخ می دهد و چه کارکردی دارد.

خندیدن

خندیدن

با شنیدن یک جوک ناگهان احساس نیاز شدیدی به خندیدن پیدا می کنید. خندیدن عجیب است! چرا این کار را می کنیم؟ دانشمندان این عکس العمل رفتاری را به عنوان سیگنالی به دیگران برای پخش احساسات مثبت می دانند که استرس را کاهش می دهد و به همبستگی گروهی کمک می کند. به همین دلایل شامپانزه‌ها و اورانگوتان‌ها نیز لبخند می زنند و یا می خندند.در واقع خیلی‌ها بر این باور هستند که خندیدن از نفس نفس زدن نشئت گرفته است. زمانی که اجداد ما به شوخی با هم کشتی می گرفتند به نفس نفس زدن می افتادند و در نهایت این حالت به خندیدن منجر شده است.

در ساختنی بخوانید :  نابینایان میتوانند با عصای سفید هوشمند چهره های آشنا را تشخیص دهند

پلک زدن

پلک زدن

پلک زدن به خودی خود عجیب نیست. فعالیت یک دهم ثانیه ای که گرد و خاک را پاک کرده و مایعاتی را روی کره چشم پخش می کند. عجیب این است که ما متوجه این سیاه شدن دنیا پشت پلک‌ها به میزان دو ثانیه در هر ده ثانیه نمی شویم! دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که مغز انسان توانایی این را دارد که تاریکی لحظه ای را نادیده بگیرد. عمل پلک زدن فعالیت بخش هایی از مغز را که مسئول تشخیص تغییر فضا هستند، سرکوب می کند و به همین دلیل شما دنیای اطراف خود را به صورت پیوسته تجربه می کنید.

به فکر فرو رفتن

تفکرات ناخودآگاه

مهم نیست که چقدر می خواهیم بر روی کارهای روزانه مانند مسواک زدن یا ایستادن در صف نان تمرکز داشته باشیم چون نمی توانیم ذهنمان را از تفکر متوقف کنیم. خوشبختانه این لحظات از دست دادن آگاهی که به صورت ناخودآگاه اتفاق می افتد مفید هستند، این لحظات برای خلاقیت و افکار تخیلی،حیاتی هستند. علوم اعصاب نشان می دهد که به جای تمرکز بر روی یک محرک ثابت و شناخته شده، توجه ما کم و زیاد می شود و در سیزده درصد مواقع به حالتی ناخودآگاه می رود. در این زمان ما آزاد هستیم که  به دنبال هرجایی برویم که ذهنمان به صورت اتفاقی به آن سمت می رود و شاید حتی به لحظه ای مانند ” یافتم!” گفتن ارشمیدس و یا حداقل به ایده ای جالب و خود به خودی برسیم.

دید سه بعدی

دید سه بعدی

یک لحظه صبر کنید… چطور دو چشم می توانند یک تصویر سه بعدی بسازند؟ در واقع این موضوع یک ترفند مغز است. مغز از اختلاف دو چشمی، تفاوت کم بین تصاویر گرفته شده توسط چشم چپ و راست، استفاده می کند. همچنین مغز از دو تصویر مورب از یک صحنه استفاده می کند تا عمق آن را بفهمد. برای یک شیء نزدیک مغز همگرایی چشمان یا زاویه ای که آن‌ها باید بسازند تا روی شیء تمرکز کنند را در نظر می گیرد تا بفهمد شیء در چه فاصله ای است.

در ساختنی بخوانید :  مغز شما به محققان می گوید در کدام فصل به دنیا آمده اید

خواب رفتن اعضای بدن

سوزن سوزن شدن اعضای بدن

ضربه خوردن به استخوان آرنج زیاد جالب نیست. همینطور انداختن پاها بر روی یکدیگر برای مدت طولانی یا بیدار شدن در نیمه شب با دستی که انگار مرده است و به تدریج  با یک احساس خارش سعی در بازگشت به زندگی دارد. چه چیز باعث این احساس به خواب رفتگی اعضای بدن می شود؟ این اتفاق زمانی می افتد که شما وزن یا فشار زیادی را بر روی یک عصب تحمیل می کنید تا جایی که به صورت موقتی کارکرد خود را از دست می دهد. سپس فشار را برمی دارید. همزمان که عصب به حالت عادی برمی گردد مغز این فعالیت را به صورت یک حس خارش سوزن سوزن شدن تعبیر می کند.

ریسک کردن

ریسک کردن

کارهای ریسک دار ممکن است مرگ آور باشند، مانند چتربازی های مرگ آور یا حوادث کوهنوردی. پس چرا ما در خانه نمی مانیم و تلویزیون تماشا نمیکنیم؟ چرا به فعالیت های ریسک دار می پردازیم؟ روانشناسان بر این باورند که این فعالیت‌ها ریشه در نیاز ما به تحت تاثیر قرار دادن جنس مخالف دارد. مردان فعالیت های ریسک دار بیشتری نسبت به زنان انجام می دهند. آن ها رقابت بیشتری در تحت تاثیر قرار دادن زنان دارند و به همین دلیل اینگونه فعالیت‌ها در بین آن‌ها رایج تر است. این موضوع دلیل علاقه بیشتر مردان به ریسک وقتی در بین یک گروه هستند را نیز بیان می کند. اگرچه که زنان تمایل کمتری به ریسک دارند اما هرکسی در مقطعی نیاز به تحت تاثیر قرار دادن دیگران دارد.

منبع

خلاصه مطلب
کارهای عجیبی که انسان‌ در طول روز انجام می‌دهد و دلایل آن‌ها
عنوان مطلب
کارهای عجیبی که انسان‌ در طول روز انجام می‌دهد و دلایل آن‌ها
توضیح کوتاه
ما خندیدن به بعضی چیزها و گذراندن یک سوم از روزمان در حالتی شبیه به مرگ به نام خواب را عادی تلقی میکنیم اما با کمی دقت این رفتارها واقعا عجیب به نظر میرسند. در این مطلب چند فعالیت عجیب را که همیشه انجام میدهیم و همچنین دلایل آن‌ها را ذکر می کنیم.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

انرژی خورشیدی در دسترس 70 درصد از کوچ نشینان مغول... با این که قرن هاست بخش های وسیعی از استپ های مغولستان بدون تغییر باقی مانده اند، اما برخی چیز ها هم در آن جا خیلی تغییر کرده است. بر اساس یک گزارش جدی...
اخبار علمی : ساخت تراشه های کامپیوتری از جنس چوب!... از این پس میتوان با چوب قطعات کامیپوتری هم ساخت. ساخت این قطعات کامپیوتری هم با تراشه های کامپیوتری آغاز شده است. هفته پیش مقاله ای در نشریه Nature Co...
کربن دی اکسید چگونه در اتمسفر حرکت می کند؟... ناسانشان می دهد ما چه مقدار کربن دی اکسید به جو زمین اضافه می کنیم ! تا به حال سطح کربن دی اکسید در جو زمین این قدر بالا نبوده است. سازمان هواشناسی جه...
دانشمندان سلول های خونی را تبدیل به نورون کردند!... دانشمندان موفق شدند برای اولین بار سلول های خونی بدن انسان را جدا کنند و آنها را به نورون های سیستم عصبی مرکزی و محیطی تبدیل کنند. دستیابی به این تکنی...
اتفاق عجیب فیزیکی،یک ستاره توسط فضا زمان بلعیده شد !... یک ستاره بخاطر ایجاد یک منحنی در فضا زمان (Space time) در اثر گردش طبیعی اش، محو شده و دیگر قابل رویت نیست. این ستاره ناپدید شده بخشی از سیستم ستاره ا...
انقراض این گونه ها یک راز است، از نئاندرتال ها گرفته تا ماموت ها... دایناسور، پرنده دودو (dodo bird) و ببر تاسمانی چه چیز مشترکی دارند؟ همه منقرض شده اند. در تاریخ سیاره ما گونه های بی شماری آمده اند و رفته اند و بعضی ...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

کش دادن بدن در صبح باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می شود

بعد از خواب خودتان را کش بدهید،برای اعتماد به نفس مفید است !

بیدار شدن از خواب، آن هم اول صبح برای همه سخت است. اما روانشناس دانشگاه …

پاسخ دهید