خانه / دنیای اطراف ما / فعالیت های عجیب انسان در طول زندگی و دلایل آن‌ها

فعالیت های عجیب انسان در طول زندگی و دلایل آن‌ها

کارهای عجیبی که انسان‌ در طول روز انجام می‌دهد

آیا تا به حال متوجه شده‌اید که وقتی مدتی به انگشتان خود خیره شوید آن‌ها تبدیل به اشیاء بیگانه‌ای در مقابل چشمانتان می‌شوند؟ شما واقعیت آن‌ها را می‌بینید: عجیب و غریب! این مطلب برای برخی دیگر ویژگی‌ها و رفتار ما نیز صادق است. ما خندیدن به بعضی چیزها و گذراندن یک سوم از روز خود در حالتی شبیه به مرگ به نام خواب را عادی تلقی می‌کنیم اما با کمی‌دقت این رفتارها واقعا عجیب هستند. در این مطلب به فعالیت‌های عجیب انسان و همچنین دلایل آن‌ها اشاره می‌کنیم.

گریه

گریه

چقدر عجیب است که ناراحتی باعث می‌شود آب از چشمان ما سرازیر شود! در میان تمامی‌حیوانات تنها انسان‌ها هستند که به خاطر احساسات هم گریه می‌کنند. اشک‌ها علاوه بر اینکه وظیفه نشان دادن احساس غم را به عهده دارند بلکه به باور دانشمندان حامل هورمون‌هایی خاص و پروتئین‌هایی هستند که در زمان اندوه در بدن تولید شده‌اند. این مطلب نشان دهنده تاثیر تصفیه کننده‌ “یک گریه‌ خوب” نیز هست.

سکسکه

سکسکه

سکسکه انقباض غیر ارادی دیافراگم -غشای عضلانی درون سینه که نقش مهمی‌در تنفس دارد- است. بعضی از سکسکه‌ها به دلیل تحریک این ماهیچه است که معمولا به دلیل وجود غذای خیلی زیاد یا خیلی کم در معده رخ می‌دهد. سکسکه همان قدر که بی فایده است رنج آور نیز هست و هیچ هدف معلومی‌ندارد. یک نظریه می‌گوید سکسکه ممکن است نتیجه یک عکس العمل بدوی انسان به مکیدن باشد. دلیل تاریخی آن هرچه که باشد در حال حاضر سکسکه تنها حالتی آزار دهنده است که باید به وسیله درمان‌های خلاقانه از بین برود.

خواب

خواب

ما تقریبا یک سوم از زندگی خود را در خواب به سر می‌بریم. هیچ انسانی نمی‌تواند بیشتر از چند روز نخوابد و با این حال خواب کم شناخته شده ترین فعالیت ما است. خواب بخش مهمی‌از کار نگهداری از بدن را انجام می‌دهد،از تولید مواد شیمیایی مورد استفاده بدن در طول ساعات بیداری تا سازمان دادن به عصب‌ها در یک مغز در حال رشد. حرکت تند چشم در خواب (مرحله‌ای است در خواب که مشخصه آن حرکات سریع چشم است. اکثر رویاها در این مرحله از خواب روی می‌دهند) با فعالیت عصبی بالای خود در زمان‌های رشد مغز به مدت طولانی تری رخ می‌دهد. نظریه‌های بسیاری خواب را به عنوان عنصر مهمی‌برای حافظه و یادگیری معرفی می‌کنند. خواب کمکی برای تبدیل حافظه کوتاه مدت به بلند مدت و همچنین استراحتی لازم برای فعالیت‌های همراه با هوشیاری است.

مرگ

مرگ

اگرچه که مرگ کاری نیست که هر روز انجام بدهیم اما هر روز توسط انسان‌های بسیاری انجام می‌شود، اما چرا؟ ما می‌میریم زیرا سلول‌های ما می‌میرند. اگرچه که آن‌ها خود را برای تقریبا هفتاد سال همواره جایگزین می‌کنند اما نمی‌توانند این کار را تا ابد انجام دهند. تلومرهای انتهای هر کروموزوم درون هر سلول شامل اطلاعات ژنتیکی هستند که با هر تقسیم سلولی تقسیم می‌شوند. تلومرها (Telomere) در ابتدا طول کافی برای تقسیم‌های سلولی بسیاری دارند اما در نهایت طول خود را از دست می‌دهند، اطلاعاتی که نگه داری می‌کنند را از دست می‌دهند و سلول دیگر نمی‌تواند تقسیم شود. خوشبختانه دانشمندان در حال کار بر روی بیشتر کردن عمر انسان‌ها هستند و امیدوارند تا روزی بتوانند میانگین طول عمر افراد را دو برابر کنند.

سرخ شدن

سرخ شدن

سرخ شدن گونه‌ها اتفاقی است که برای تمامی‌انسان‌ها در برخی موقعیت‌های اجتماعی رخ می‌دهد و بعضی‌ها بیشتر دچار این حالت می‌شوند. عمومی‌ترین دلیل این سرخ شدن می‌تواند ملاقات با شخصی مهم، تعریف شنیدن از خود توسط دیگران و یا تجربه یک احساس قوی در یک موقعیت اجتماعی باشد. فرآیند سرخ شدن به این صورت است که رگ‌های صورت گشاد شده و باعث می‌شوند خون بیشتری به گونه برسد و رنگ آن قرمز شود. با این حال دانشمندان نمی‌دانند که چرا این فرآیند رخ می‌دهد و چه کارکردی دارد.

خندیدن

خندیدن

با شنیدن یک جوک ناگهان احساس نیاز شدیدی به خندیدن پیدا می‌کنید. خندیدن عجیب است! چرا این کار را می‌کنیم؟ دانشمندان این عکس العمل رفتاری را به عنوان سیگنالی به دیگران برای پخش احساسات مثبت می‌دانند که استرس را کاهش می‌دهد و به همبستگی گروهی کمک می‌کند. به همین دلایل شامپانزه‌ها و اورانگوتان‌ها نیز لبخند می‌زنند و یا می‌خندند.در واقع خیلی‌ها بر این باور هستند که خندیدن از نفس نفس زدن نشئت گرفته است. زمانی که اجداد ما به شوخی با هم کشتی می‌گرفتند به نفس نفس زدن می‌افتادند و در نهایت این حالت به خندیدن منجر شده است.

پلک زدن

پلک زدن

پلک زدن به خودی خود عجیب نیست. فعالیت یک دهم ثانیه ای که گرد و خاک را پاک کرده و مایعاتی را روی کره چشم پخش می‌کند. عجیب این است که ما متوجه این سیاه شدن دنیا پشت پلک‌ها به میزان دو ثانیه در هر ده ثانیه نمی‌شویم! دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که مغز انسان توانایی این را دارد که تاریکی لحظه ای را نادیده بگیرد. عمل پلک زدن فعالیت بخش‌هایی از مغز را که مسئول تشخیص تغییر فضا هستند، سرکوب می‌کند و به همین دلیل شما دنیای اطراف خود را به صورت پیوسته تجربه می‌کنید.

به فکر فرو رفتن

تفکرات ناخودآگاه

مهم نیست که چقدر می‌خواهیم بر روی کارهای روزانه مانند مسواک زدن یا ایستادن در صف نان تمرکز داشته باشیم چون نمی‌توانیم ذهنمان را از تفکر متوقف کنیم. خوشبختانه این لحظات از دست دادن آگاهی که به صورت ناخودآگاه اتفاق می‌افتد مفید هستند، این لحظات برای خلاقیت و افکار تخیلی،حیاتی هستند. علوم اعصاب نشان می‌دهد که به جای تمرکز بر روی یک محرک ثابت و شناخته شده، توجه ما کم و زیاد می‌شود و در سیزده درصد مواقع به حالتی ناخودآگاه می‌رود. در این زمان ما آزاد هستیم که  به دنبال هرجایی برویم که ذهنمان به صورت اتفاقی به آن سمت می‌رود و شاید حتی به لحظه ای مانند ” یافتم!” گفتن ارشمیدس و یا حداقل به ایده ای جالب و خود به خودی برسیم.

دید سه بعدی

دید سه بعدی

یک لحظه صبر کنید… چطور دو چشم می‌توانند یک تصویر سه بعدی بسازند؟ در واقع این موضوع یک ترفند مغز است. مغز از اختلاف دو چشمی، تفاوت کم بین تصاویر گرفته شده توسط چشم چپ و راست، استفاده می‌کند. همچنین مغز از دو تصویر مورب از یک صحنه استفاده می‌کند تا عمق آن را بفهمد. برای یک شیء نزدیک مغز همگرایی چشمان یا زاویه ای که آن‌ها باید بسازند تا روی شیء تمرکز کنند را در نظر می‌گیرد تا بفهمد شیء در چه فاصله ای است.

خواب رفتن اعضای بدن

سوزن سوزن شدن اعضای بدن

ضربه خوردن به استخوان آرنج زیاد جالب نیست. همینطور انداختن پاها بر روی یکدیگر برای مدت طولانی یا بیدار شدن در نیمه شب با دستی که انگار مرده است و به تدریج  با یک احساس خارش سعی در بازگشت به زندگی دارد. چه چیز باعث این احساس به خواب رفتگی اعضای بدن می‌شود؟ این اتفاق زمانی می‌افتد که شما وزن یا فشار زیادی را بر روی یک عصب تحمیل می‌کنید تا جایی که به صورت موقتی کارکرد خود را از دست می‌دهد. سپس فشار را برمی‌دارید. همزمان که عصب به حالت عادی برمی‌گردد مغز این فعالیت را به صورت یک حس خارش سوزن سوزن شدن تعبیر می‌کند.

ریسک کردن

ریسک کردن

کارهای ریسک دار ممکن است مرگ آور باشند، مانند چتربازی‌های مرگ آور یا حوادث کوهنوردی. پس چرا ما در خانه نمی‌مانیم و تلویزیون تماشا نمیکنیم؟ چرا به فعالیت‌های ریسک دار می‌پردازیم؟ روانشناسان بر این باورند که این فعالیت‌ها ریشه در نیاز ما به تحت تاثیر قرار دادن جنس مخالف دارد. مردان فعالیت‌های ریسک دار بیشتری نسبت به زنان انجام می‌دهند. آن‌ها رقابت بیشتری در تحت تاثیر قرار دادن زنان دارند و به همین دلیل اینگونه فعالیت‌ها در بین آن‌ها رایج تر است. این موضوع دلیل علاقه بیشتر مردان به ریسک وقتی در بین یک گروه هستند را نیز بیان می‌کند. اگرچه که زنان تمایل کمتری به ریسک دارند اما هرکسی در مقطعی نیاز به تحت تاثیر قرار دادن دیگران دارد.

منبع

خلاصه مطلب
کارهای عجیبی که انسان‌ در طول روز انجام می‌دهد و دلایل آن‌ها
عنوان مطلب
کارهای عجیبی که انسان‌ در طول روز انجام می‌دهد و دلایل آن‌ها
توضیح کوتاه
ما خندیدن به بعضی چیزها و گذراندن یک سوم از روزمان در حالتی شبیه به مرگ به نام خواب را عادی تلقی میکنیم اما با کمی‌دقت این رفتارها واقعا عجیب به نظر میرسند. در این مطلب چند فعالیت عجیب را که همیشه انجام میدهیم و همچنین دلایل آن‌ها را ذکر می‌کنیم.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

فصول مختلف سال روی نحوه کار ژن ها تاثیر می گذارند!... اگرچه سرماخوردگی در تمام فصول سال مشاهده می شود اما اکثر مردم بیشتر در فصول سرد سال دچار سرماخوردگی می شوند. البته افزایش بیماری ها در روزهای سرد سال ...
ویدیو : مخفی شدن هشت پا داخل پوست نارگیل... مستندسازان شبکه BBC موفق شده اند یک فیلم فوق العاده از یک هشت پا در اندونزی ضبط کنند که پوست های نارگیل را جمع میکند تا بعداً از آنها برای مخفی شدن اس...
اخبار علمی : پل کاغذی که از 22 هزار ورق کاغذ درست شده است... در شمال انگلستان پلی وجود دارد که از 22000 ورق کاغذ درست شده است. قبل از اینکه سوالی برایتان پیش بیاید باید بگوییم که بله، می توانید روی آن راه بروید....
آیا پرتو های مورد استفاده در پزشکی خطرناک هستند؟... دکتر جیم ولش (Jim Welsh) در کارش به عنوان یک سرطان شناس صدها فرد مبتلا به سرطان را با استفاده از پرتو درمانی معالجه کرده است اما در 5 سال گذشته بیمارا...
11 ابداع بشر که تاریخ را عوض کرد چه اولین استفاده انسان های اولیه از آتش یا تولد شاتل فضایی باشد، ابداعات همیشه بزرگ ترین پیش برنده موفقیت انسان ها در تاریخ بوده اند. بعضی از ا...
حیات وحش شگفت انگیز در قاب عکاسان آخر ماه گذشته یک کرگدن سفید شمالی در کنیا مرد. حالا تنها 6 عدد از این گونه در جهان باقی مانده است. یکی از عکس های زیر تلاش هایی را نشان می دهد که برای...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

کش دادن بدن در صبح باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می شود

بعد از خواب خودتان را کش بدهید،برای اعتماد به نفس مفید است !

بیدار شدن از خواب، آن هم اول صبح برای همه سخت است. اما روانشناس دانشگاه‌هاروارد …

پاسخ دهید