خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : با جاکلیدی تاشو کلیدهایتان را سر و سامان بدهید

آموزش ساخت : با جاکلیدی تاشو کلیدهایتان را سر و سامان بدهید

توی کیف همه ما چند کلید پیدا می‌شود و همه هم از جاکلیدی استفاده می‌کنیم. اما وقتی تعداد کلیدها زیاد میشود، خود جاکلیدی تبدیل به یک معضل می‌شود و باید مدام آن را از لای سیم هدفون، دفترچه یادداشت و بقیه وسایل مان بیرون بکشیم. از طرفی هم جای زیادی در کیف مان میگیرد و با کوچک ترین تکان صدایش بلند می‌شود.

جاکلیدی تاشو راه حل تمام این مشکلات است. این جاکلیدی که درست به روش چاقوهای تاشو ساخته می‌شود، کلیدها را با روش بهتر و کارآمدتری کنار هم نگه میدارد. همانطور که در تصویر می‌بینید، کلیدها در دو ردیف روبروی هم قرار می‌گیرند و کمترین فضای ممکن را اشغال می‌کنند.

گام اول : وسایل موردنیاز

 • دو تکه چوب با ضخامت ۳ میلیمتر (۲٫۵ در ۹٫۵ سانتیمتر)
 • یک روق فلزی نازک (۵ در ۹٫۵ سانتیمتر)
 • دو عدد مهره پیچ ماشینی #۸
 • دو عدد پیچ ماشینی #۸ به طول ۲ سانتیمتر
 • ده عدد واشر پیچ ماشینی #۸
 • چسب (مناسب برای چسباندن فلز به چوب)
 • پلی اورتان (اختیاری)

ابزار موردنیاز

 • دریل و مته
 • قیچی فلز
 • سنباده و کاغذ سنباده
 • گیره فلزی کوچک
 • خط کش
 • قلم

بجای چوب می‌توانید بدنه اصلی جاکلیدی را از هر متریال مقاوم دیگری هم بسازید. ضرورتی هم ندارد چوب یا هر متریال دیگری را بخرید و می‌توانید آن را از بین وسایل قدیمی‌تان پیدا کنید. اگر هم از طرح چوب خوشتان نمی‌آید، می‌توانید روی چوب را با پارچه موردعلاقه تان بپوشانید یا با این واکس رنگی رنگ بزنید.

گام دوم : چوب و ورق فلزی را ببرید

با استفاده از هر چیز دایره شکلی که اطراف تان می‌بینید، شکل نیم دایره را در دو سر چوب بکشید. دقت کنید که فاصله این دو نیم دایره از هم باید به اندازه طولی باشد که برای جاکلیدی تاشو در نظر گرفته اید. دو طرح تان را روی چوب بکشید و با اره چوب را ببرید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت :روش خلاقانه برای ساخت نگه دارنده هدفون

حالا همین چوب‌ها را روی ورقه فلزی بگذارید و شکل آنها را با ماژیک روی فلز بکشید. حالا قیچی را بردارید و بریدن فلز را شروع کنید. حواستان باشد که ورق‌های فلزی باید کمی‌کوچکتر از ورق‌های چوبی باشند؛ پس از داخل خطوطی که کشیده اید حرکت کنید.

گام سوم : سوراخ پیچ را دریل کنید

هر چهار ورقه چوبی و فلزی را روی هم بگذارید. دقت کنید که همه ورق‌ها کاملاً صاف روی هم قرار گرفته اند و آنها را با یک گیره فلزی بهم محکم کنید.

مرکز نیم دایره را در هر دو سر چوب علامت بزنید. این دو علامت باید حدود ۷ سانتیمتر از هم فاصله داشته باشند (البته این میزان برای اندازه‌های جاکلیدی ماست).

با مته ۱۶/۳ هر یک طرف را درست از روی علامت طوری سوراخ کنید که هر چهار ورق سوراخ شوند. حالا یک پیچ داخل این سوراخ بگذارید تا ورق‌ها روی هم ثابت بمانند. سوراخ دوم را هم با همان مته دریل کنید.

حالا گیره را باز کنید و ورقه‌های فلزی را از بی تکه‌های چوب بیرون بیاورید. یکبار دیگر چوب‌ها را روی هم بگذارید و با مته دوباره آنها را سوراخ کنید. با اینکار سوراخ روی چوب‌ها کمی‌عریض تر می‌شود و می‌توانند سر پیچ داخل آنها جا می‌گیرد. بهتر است قبل از دریل کردن سوراخ‌های بزرگتر با چسب چوب‌ها را بهم بچسبانید تا ترک نخورند.

وقتی همه برش‌ها و سوراخ‌ها را ایجاد کردید، با سنباده لبه‌های ورق‌های چوبی و فلزی را صاف کنید.

گام چهارم : قاب کلیدها را مونتاژ کنید

یکی از پیچ‌های ماشینی را از سوراخ سر ورق فلزی رد کنید. سپس واشرها و کلیدها را اضافه کنید. بین هر دو کلید باید یک واشر بگذارید (به این ترتیب عمل کنید : ورق فلزی، واشر، کلید، واشر، کلید و … ). چهار پیچ و پنج واشر خیلی خوب داخل یک پیچ ۲ سانتیمتر جا می‌شوند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : میز تلویزیون بسازید

می‌توانید با کاهش تعداد واشرها ضخامت جاکلیدی تاشو را کم کنید اما با اینکار کلیدها بهم می‌چسبند. اکر تعداد کلیدهایتان فرد است، می‌توانید این فضا را با دو واشر پر کنید.

وقتی تمام کلیدها را اضافه کردید، ورق فلزی دوم را روی آنها بگذارید. سپس با دو مهره همه این قطعات را به هم محکم کنید.

گام پنجم : تکه‌های چوب را بچسبانید

روی ورق فلزی یک لایه نازک چسب بزنید و تکه چوب را روی آنها فشار دهید. بعد از یک دقیقه همین کار را برای ورق فلزی دوم هم تکرار کنید. حالا با چند گیره فلزی ورق‌ها را به هم محکم کنید تا چسب‌ها کاملاً خشک شوند.

بهتر است زیر گیره‌ها یک یا چند لایه کاغذ بگذارید تا رد گیره‌ها روی چوب نیفتد.

گام ششم : جاکلید را رنگ کنید

وقتی چسب‌ها کاملاً خشک شوند، جاکلیدی سوئیچی آماده استفاده است. اما حتماً شما هم می‌خواهید جا کلیدی تان را زیباتر کنید. ما از رنگ و پلی اورتان استفاده کرده ایم اما انتخاب‌ها نامحدودد؛ پارچه، چرم، پلاستیک رنگی و … .

ابتدا با یک تکه پارچه چوب‌ها را رنگ کنید و وقتی کاملاً خشک شدند، پلی اورتان را هم با یک تکه ابر روی جاکلیدی بزنید.

جاکلیدی تاشو آماده است

این جاکلیدی تاشو طوری کلیدها را داخل خودش نگه میدارد که جای زیادی در کیف یا کمد شما نگیرند. کلیدهای دو طرف جاکلیدی روبروی هم قرار می‌گیرند و از طرفی اندازه مناسب باعث می‌شود کلیدهای لای هم بروند و براحتی از قاب شان بیرون نزنند.

استفاده از جاکلیدی تاشو هم راحت تر است چون مجبور نیستید کلیدها را برگردانید و هربار که جاکلیدی را از کیف تان دربیاورید، کلیدها در جهت صحیح قرار دارند.

در ساختنی بخوانید :  دستکش سنسور دار با قابلیت اتصال به اندروید بسازید

تصاویر جاکلیدی‌هایی که می‌سازید را در اکانت‌های ساختنی در فیسبوک، گوگل پلاس، اینستاگرام و … با سایر طرفداران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با جاکلیدی تاشو کلیدهایتان را سر و سامان بدهید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با جاکلیدی تاشو کلیدهایتان را سر و سامان بدهید
توضیح کوتاه
ساخت این جاکلیدی فقط نیم ساعت زمان میبرد.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : ساختنی هایتان را با شابلون نقاشی زیباتر کنید... شابلون نقاشی یکی از ابزاری است که تقریباً در هر ساختنی به درد میخورد. فرقی نمیکند می خواهید چیزی بسازید یا یکی از وسایل قدیمی تان را نو کنید. اگر یک ش...
با شیشه مربا اسپیکر بلوتوثی شیک و قوی بسازید... احتمالاً این اسپیکر بلوتوثی متفاوت ترین اسپیکری است که تابحال دیده اید. قبلاً در ساختنی طرز ساخت انوع اسپیکر را یاد گرفته اید اما این اسپیکر بلوتوثی ک...
آموزش ساخت : کاغذ کرافت بسازید و کاردستی درست کنید!... وقتی می خواهید وسایل تزیینی یا کاردستی درست کنید، کاغذ کرافت خیلی بدردتان میخورد. این نوع کاغذ در بازار موجود است اما انواع رنگی آن گرانتر هستند و سخت...
آموزش ساخت : موتور DC بسازید در این ساختنی آموزش ساخت یک ابزار آموزشی جالب را یاد می گیرید. یک موتور DC کوچک که بخوبی می تواند طرز کار موتور را نشان بدهد. ساخت موتور ایده خوبی برا...
میز تلویزیون چوبی شیک و ساده با پایه های فلزی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت میز تلویزیون چوبی با ترکیب چوب و فلز را یاد می گیرید. بدنه این میز تلویزیون چند قفسه در اندازه های مختلف دارد تا بتوانید همه وس...
آموزش ساخت : پرده تاشو با طرح و رنگ دلخواه تان بدوزید... وقتی دوخت پرده تاشو را بلد باشید، می توانید با کمترین هزینه رنگ پرده ها را با دکور خانه تان هماهنگ کنید. دوخت پرده تاشو مزیت دیگری هم دارد؛ می توانید ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت پایه لپ تاپ چوبی را یاد می‌گیرید که دو فن …

پاسخ دهید