خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : با جاکلیدی تاشو کلیدهایتان را سر و سامان بدهید

آموزش ساخت : با جاکلیدی تاشو کلیدهایتان را سر و سامان بدهید

توی کیف همه ما چند کلید پیدا می شود و همه هم از جاکلیدی استفاده می کنیم. اما وقتی تعداد کلیدها زیاد میشود، خود جاکلیدی تبدیل به یک معضل می شود و باید مدام آن را از لای سیم هدفون، دفترچه یادداشت و بقیه وسایل مان بیرون بکشیم. از طرفی هم جای زیادی در کیف مان میگیرد و با کوچک ترین تکان صدایش بلند می شود.

جاکلیدی تاشو راه حل تمام این مشکلات است. این جاکلیدی که درست به روش چاقوهای تاشو ساخته می شود، کلیدها را با روش بهتر و کارآمدتری کنار هم نگه میدارد. همانطور که در تصویر می بینید، کلیدها در دو ردیف روبروی هم قرار می گیرند و کمترین فضای ممکن را اشغال می کنند.

گام اول : وسایل موردنیاز

 • دو تکه چوب با ضخامت ۳ میلیمتر (۲٫۵ در ۹٫۵ سانتیمتر)
 • یک روق فلزی نازک (۵ در ۹٫۵ سانتیمتر)
 • دو عدد مهره پیچ ماشینی #۸
 • دو عدد پیچ ماشینی #۸ به طول ۲ سانتیمتر
 • ده عدد واشر پیچ ماشینی #۸
 • چسب (مناسب برای چسباندن فلز به چوب)
 • پلی اورتان (اختیاری)

ابزار موردنیاز

 • دریل و مته
 • قیچی فلز
 • سنباده و کاغذ سنباده
 • گیره فلزی کوچک
 • خط کش
 • قلم

بجای چوب می توانید بدنه اصلی جاکلیدی را از هر متریال مقاوم دیگری هم بسازید. ضرورتی هم ندارد چوب یا هر متریال دیگری را بخرید و می توانید آن را از بین وسایل قدیمی تان پیدا کنید. اگر هم از طرح چوب خوشتان نمی آید، می توانید روی چوب را با پارچه موردعلاقه تان بپوشانید یا با این واکس رنگی رنگ بزنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : شارژر باتری خورشیدی بسازید

گام دوم : چوب و ورق فلزی را ببرید

با استفاده از هر چیز دایره شکلی که اطراف تان می بینید، شکل نیم دایره را در دو سر چوب بکشید. دقت کنید که فاصله این دو نیم دایره از هم باید به اندازه طولی باشد که برای جاکلیدی تاشو در نظر گرفته اید. دو طرح تان را روی چوب بکشید و با اره چوب را ببرید.

حالا همین چوب ها را روی ورقه فلزی بگذارید و شکل آنها را با ماژیک روی فلز بکشید. حالا قیچی را بردارید و بریدن فلز را شروع کنید. حواستان باشد که ورق های فلزی باید کمی کوچکتر از ورق های چوبی باشند؛ پس از داخل خطوطی که کشیده اید حرکت کنید.

گام سوم : سوراخ پیچ را دریل کنید

هر چهار ورقه چوبی و فلزی را روی هم بگذارید. دقت کنید که همه ورق ها کاملاً صاف روی هم قرار گرفته اند و آنها را با یک گیره فلزی بهم محکم کنید.

مرکز نیم دایره را در هر دو سر چوب علامت بزنید. این دو علامت باید حدود ۷ سانتیمتر از هم فاصله داشته باشند (البته این میزان برای اندازه های جاکلیدی ماست).

با مته ۱۶/۳ هر یک طرف را درست از روی علامت طوری سوراخ کنید که هر چهار ورق سوراخ شوند. حالا یک پیچ داخل این سوراخ بگذارید تا ورق ها روی هم ثابت بمانند. سوراخ دوم را هم با همان مته دریل کنید.

حالا گیره را باز کنید و ورقه های فلزی را از بی تکه های چوب بیرون بیاورید. یکبار دیگر چوب ها را روی هم بگذارید و با مته دوباره آنها را سوراخ کنید. با اینکار سوراخ روی چوب ها کمی عریض تر می شود و می توانند سر پیچ داخل آنها جا می گیرد. بهتر است قبل از دریل کردن سوراخ های بزرگتر با چسب چوب ها را بهم بچسبانید تا ترک نخورند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با گل های مورد علاقه تان تل سر درست کنید

وقتی همه برش ها و سوراخ ها را ایجاد کردید، با سنباده لبه های ورق های چوبی و فلزی را صاف کنید.

گام چهارم : قاب کلیدها را مونتاژ کنید

یکی از پیچ های ماشینی را از سوراخ سر ورق فلزی رد کنید. سپس واشرها و کلیدها را اضافه کنید. بین هر دو کلید باید یک واشر بگذارید (به این ترتیب عمل کنید : ورق فلزی، واشر، کلید، واشر، کلید و … ). چهار پیچ و پنج واشر خیلی خوب داخل یک پیچ ۲ سانتیمتر جا می شوند.

می توانید با کاهش تعداد واشرها ضخامت جاکلیدی تاشو را کم کنید اما با اینکار کلیدها بهم می چسبند. اکر تعداد کلیدهایتان فرد است، می توانید این فضا را با دو واشر پر کنید.

وقتی تمام کلیدها را اضافه کردید، ورق فلزی دوم را روی آنها بگذارید. سپس با دو مهره همه این قطعات را به هم محکم کنید.

گام پنجم : تکه های چوب را بچسبانید

روی ورق فلزی یک لایه نازک چسب بزنید و تکه چوب را روی آنها فشار دهید. بعد از یک دقیقه همین کار را برای ورق فلزی دوم هم تکرار کنید. حالا با چند گیره فلزی ورق ها را به هم محکم کنید تا چسب ها کاملاً خشک شوند.

بهتر است زیر گیره ها یک یا چند لایه کاغذ بگذارید تا رد گیره ها روی چوب نیفتد.

گام ششم : جاکلید را رنگ کنید

وقتی چسب ها کاملاً خشک شوند، جاکلیدی سوئیچی آماده استفاده است. اما حتماً شما هم می خواهید جا کلیدی تان را زیباتر کنید. ما از رنگ و پلی اورتان استفاده کرده ایم اما انتخاب ها نامحدودد؛ پارچه، چرم، پلاستیک رنگی و … .

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : چراغ خواب دیواری بسازید

ابتدا با یک تکه پارچه چوب ها را رنگ کنید و وقتی کاملاً خشک شدند، پلی اورتان را هم با یک تکه ابر روی جاکلیدی بزنید.

جاکلیدی تاشو آماده است

این جاکلیدی تاشو طوری کلیدها را داخل خودش نگه میدارد که جای زیادی در کیف یا کمد شما نگیرند. کلیدهای دو طرف جاکلیدی روبروی هم قرار می گیرند و از طرفی اندازه مناسب باعث می شود کلیدهای لای هم بروند و براحتی از قاب شان بیرون نزنند.

استفاده از جاکلیدی تاشو هم راحت تر است چون مجبور نیستید کلیدها را برگردانید و هربار که جاکلیدی را از کیف تان دربیاورید، کلیدها در جهت صحیح قرار دارند.

تصاویر جاکلیدی هایی که می سازید را در اکانت های ساختنی در فیسبوک، گوگل پلاس، اینستاگرام و … با سایر طرفداران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با جاکلیدی تاشو کلیدهایتان را سر و سامان بدهید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با جاکلیدی تاشو کلیدهایتان را سر و سامان بدهید
توضیح کوتاه
ساخت این جاکلیدی فقط نیم ساعت زمان میبرد.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

ساخت سبد گل مخصوص عروسی را در ساختنی یاد بگیرید... اگر به گل آرایی علاقه دارید، این ساختنی را از دست ندهید. در این طرز ساخت سبد گل مخصوص عروسی را یاد می گیرید. البته این سبد گل را می توانید در مناسبت ه...
سنسور خازنی بسازید و آردوینو را با آن کنترل کنید... سنسور خازنی یکی از راه های بسیار کارآمد کنترل آردوینو است که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. البته از هر سنسور خازنی نمی شود برای کنترل آردوینو استفاد...
پروژه RFID را با برد آردوینو MEGA و ماژول ID12LA تجربه کنید... در این ساختنی با تکنولوژی RFID آشنا می شوید و یاد می گیرید چطور یک پروژه RFID کامل با برد آردوینو MEGA و ماژول ID12LA بسازید. ماژول ID12LA یکی از پرکا...
برای حیوان خانگی تان ظرف غذای اتوماتیک یا فیدر هوشمند بسازید... برای شما هم پیش آمده که دیر به خانه برسید و نتوانید غذای حیوان خاننگی تان را به موقع بدهید؟ اگر دوست ندارید دوباره حیوان خانگی تان را گرسنه بگذارید، ا...
با برد آردوینو پیانوی الکترونیکی بسازید و ملودی دلخواه تان را بنوازید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت پیانو با تایمر ۵۵۵ و پیانوی اولتراسونیک با اینتل ادیسون را یاد گرفته اید. در این پست هم طرز ساخت پیانوی الکترونیکی با برد آ...
آموزش ساخت : یک کوسن بزرگ به شکل همبرگر بدوزید... بچه ها همیشه از داشتن وسایل عجیب و بامزه خوشحال میشوند. مثلاً تخت خوابی که شبیه قایق است یا کوسن و مبلی که شبیه یک برگر بزرگ و خوشمزه است. در این پست ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید