خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : با جاکلیدی تاشو کلیدهایتان را سر و سامان بدهید

آموزش ساخت : با جاکلیدی تاشو کلیدهایتان را سر و سامان بدهید

توی کیف همه ما چند کلید پیدا می شود و همه هم از جاکلیدی استفاده می کنیم. اما وقتی تعداد کلیدها زیاد میشود، خود جاکلیدی تبدیل به یک معضل می شود و باید مدام آن را از لای سیم هدفون، دفترچه یادداشت و بقیه وسایل مان بیرون بکشیم. از طرفی هم جای زیادی در کیف مان میگیرد و با کوچک ترین تکان صدایش بلند می شود.

جاکلیدی تاشو راه حل تمام این مشکلات است. این جاکلیدی که درست به روش چاقوهای تاشو ساخته می شود، کلیدها را با روش بهتر و کارآمدتری کنار هم نگه میدارد. همانطور که در تصویر می بینید، کلیدها در دو ردیف روبروی هم قرار می گیرند و کمترین فضای ممکن را اشغال می کنند.

گام اول : وسایل موردنیاز

 • دو تکه چوب با ضخامت ۳ میلیمتر (۲٫۵ در ۹٫۵ سانتیمتر)
 • یک روق فلزی نازک (۵ در ۹٫۵ سانتیمتر)
 • دو عدد مهره پیچ ماشینی #۸
 • دو عدد پیچ ماشینی #۸ به طول ۲ سانتیمتر
 • ده عدد واشر پیچ ماشینی #۸
 • چسب (مناسب برای چسباندن فلز به چوب)
 • پلی اورتان (اختیاری)

ابزار موردنیاز

 • دریل و مته
 • قیچی فلز
 • سنباده و کاغذ سنباده
 • گیره فلزی کوچک
 • خط کش
 • قلم

بجای چوب می توانید بدنه اصلی جاکلیدی را از هر متریال مقاوم دیگری هم بسازید. ضرورتی هم ندارد چوب یا هر متریال دیگری را بخرید و می توانید آن را از بین وسایل قدیمی تان پیدا کنید. اگر هم از طرح چوب خوشتان نمی آید، می توانید روی چوب را با پارچه موردعلاقه تان بپوشانید یا با این واکس رنگی رنگ بزنید.

در ساختنی بخوانید :  سینه ریز مروارید زنانه شیک و ارزان بسازید

گام دوم : چوب و ورق فلزی را ببرید

با استفاده از هر چیز دایره شکلی که اطراف تان می بینید، شکل نیم دایره را در دو سر چوب بکشید. دقت کنید که فاصله این دو نیم دایره از هم باید به اندازه طولی باشد که برای جاکلیدی تاشو در نظر گرفته اید. دو طرح تان را روی چوب بکشید و با اره چوب را ببرید.

حالا همین چوب ها را روی ورقه فلزی بگذارید و شکل آنها را با ماژیک روی فلز بکشید. حالا قیچی را بردارید و بریدن فلز را شروع کنید. حواستان باشد که ورق های فلزی باید کمی کوچکتر از ورق های چوبی باشند؛ پس از داخل خطوطی که کشیده اید حرکت کنید.

گام سوم : سوراخ پیچ را دریل کنید

هر چهار ورقه چوبی و فلزی را روی هم بگذارید. دقت کنید که همه ورق ها کاملاً صاف روی هم قرار گرفته اند و آنها را با یک گیره فلزی بهم محکم کنید.

در ساختنی بخوانید :  ساخت مدار LED چشمک زن چند رنگ با آی سی تایمر ۵۵۵

مرکز نیم دایره را در هر دو سر چوب علامت بزنید. این دو علامت باید حدود ۷ سانتیمتر از هم فاصله داشته باشند (البته این میزان برای اندازه های جاکلیدی ماست).

با مته ۱۶/۳ هر یک طرف را درست از روی علامت طوری سوراخ کنید که هر چهار ورق سوراخ شوند. حالا یک پیچ داخل این سوراخ بگذارید تا ورق ها روی هم ثابت بمانند. سوراخ دوم را هم با همان مته دریل کنید.

حالا گیره را باز کنید و ورقه های فلزی را از بی تکه های چوب بیرون بیاورید. یکبار دیگر چوب ها را روی هم بگذارید و با مته دوباره آنها را سوراخ کنید. با اینکار سوراخ روی چوب ها کمی عریض تر می شود و می توانند سر پیچ داخل آنها جا می گیرد. بهتر است قبل از دریل کردن سوراخ های بزرگتر با چسب چوب ها را بهم بچسبانید تا ترک نخورند.

وقتی همه برش ها و سوراخ ها را ایجاد کردید، با سنباده لبه های ورق های چوبی و فلزی را صاف کنید.

گام چهارم : قاب کلیدها را مونتاژ کنید

یکی از پیچ های ماشینی را از سوراخ سر ورق فلزی رد کنید. سپس واشرها و کلیدها را اضافه کنید. بین هر دو کلید باید یک واشر بگذارید (به این ترتیب عمل کنید : ورق فلزی، واشر، کلید، واشر، کلید و … ). چهار پیچ و پنج واشر خیلی خوب داخل یک پیچ ۲ سانتیمتر جا می شوند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش دوخت صندل چرمی ؛ شیک، ارزان و بادوام

می توانید با کاهش تعداد واشرها ضخامت جاکلیدی تاشو را کم کنید اما با اینکار کلیدها بهم می چسبند. اکر تعداد کلیدهایتان فرد است، می توانید این فضا را با دو واشر پر کنید.

وقتی تمام کلیدها را اضافه کردید، ورق فلزی دوم را روی آنها بگذارید. سپس با دو مهره همه این قطعات را به هم محکم کنید.

گام پنجم : تکه های چوب را بچسبانید

روی ورق فلزی یک لایه نازک چسب بزنید و تکه چوب را روی آنها فشار دهید. بعد از یک دقیقه همین کار را برای ورق فلزی دوم هم تکرار کنید. حالا با چند گیره فلزی ورق ها را به هم محکم کنید تا چسب ها کاملاً خشک شوند.

بهتر است زیر گیره ها یک یا چند لایه کاغذ بگذارید تا رد گیره ها روی چوب نیفتد.

گام ششم : جاکلید را رنگ کنید

وقتی چسب ها کاملاً خشک شوند، جاکلیدی سوئیچی آماده استفاده است. اما حتماً شما هم می خواهید جا کلیدی تان را زیباتر کنید. ما از رنگ و پلی اورتان استفاده کرده ایم اما انتخاب ها نامحدودد؛ پارچه، چرم، پلاستیک رنگی و … .

ابتدا با یک تکه پارچه چوب ها را رنگ کنید و وقتی کاملاً خشک شدند، پلی اورتان را هم با یک تکه ابر روی جاکلیدی بزنید.

جاکلیدی تاشو آماده است

این جاکلیدی تاشو طوری کلیدها را داخل خودش نگه میدارد که جای زیادی در کیف یا کمد شما نگیرند. کلیدهای دو طرف جاکلیدی روبروی هم قرار می گیرند و از طرفی اندازه مناسب باعث می شود کلیدهای لای هم بروند و براحتی از قاب شان بیرون نزنند.

استفاده از جاکلیدی تاشو هم راحت تر است چون مجبور نیستید کلیدها را برگردانید و هربار که جاکلیدی را از کیف تان دربیاورید، کلیدها در جهت صحیح قرار دارند.

تصاویر جاکلیدی هایی که می سازید را در اکانت های ساختنی در فیسبوک، گوگل پلاس، اینستاگرام و … با سایر طرفداران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با جاکلیدی تاشو کلیدهایتان را سر و سامان بدهید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با جاکلیدی تاشو کلیدهایتان را سر و سامان بدهید
توضیح کوتاه
ساخت این جاکلیدی فقط نیم ساعت زمان میبرد.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : پایه خنک کننده لپ تاپ بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک پایه خنک کننده لپ تاپ چوبی را یاد می گیرید. این پایه برای لپ تاپ هایی مناسب است که خیلی داغ نمی کنند و همین که هوای کافی زیر...
جعبه دستمال کاغذی مقاوم و شیک بسازید در این ساختنی طرز ساخت جعبه دستمال کاغذی با ارزان ترین ماده در دسترس را یاد می گیرید: کاغذ ! این جعبه دستمال کاغذی در واقع با مقوایی با ضخامت یک میلیم...
با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت پایه لپ تاپ چوبی را یاد می گیرید که دو فن خنک کننده هم دارد. برای ساخت این پایه لپ تاپ از دستگاه برش لیزری استفاده شده اما می...
آموزش ساخت آمپ گیتار ماژولار با قابلیت اتصال ماژول های مختلف... انتخاب و خرید آمپ گیتار با کیفیت کار ساده ای نیست. آمپ های خوب معمولاً یا قیمت بالایی دارند یا با نیازهای خریدار جور نیستند. در ساختنی طرز ساخت چند نو...
با صرف کمترین وقت و هزینه لوستر نخی شیک و سبک بسازید... اگر واژه لوستر را در ساختنی جستجو کنید، آموزش ساخت ده ها مدل لوستر را پیدا می کنید که هر کدام با روش و ابزار متفاوتی ساخته می شوند. در بین تمام این آم...
آموزش ساخت : کیف دوشی چرم بدوزید قبلاً در ساختنی طرز ساخت انواع کیف چرم را یاد گرفته اید. در این پست دوباره سراغ چرم دوزی رفته ایم و آموزش دوخت کیف دوشی چرم را برایتان آماده کرده ایم....

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید