خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : با جاکلیدی تاشو کلیدهایتان را سر و سامان بدهید

آموزش ساخت : با جاکلیدی تاشو کلیدهایتان را سر و سامان بدهید

توی کیف همه ما چند کلید پیدا می‌شود و همه هم از جاکلیدی استفاده می‌کنیم. اما وقتی تعداد کلیدها زیاد میشود، خود جاکلیدی تبدیل به یک معضل می‌شود و باید مدام آن را از لای سیم هدفون، دفترچه یادداشت و بقیه وسایل مان بیرون بکشیم. از طرفی هم جای زیادی در کیف مان میگیرد و با کوچک ترین تکان صدایش بلند می‌شود.

جاکلیدی تاشو راه حل تمام این مشکلات است. این جاکلیدی که درست به روش چاقوهای تاشو ساخته می‌شود، کلیدها را با روش بهتر و کارآمدتری کنار هم نگه میدارد. همانطور که در تصویر می‌بینید، کلیدها در دو ردیف روبروی هم قرار می‌گیرند و کمترین فضای ممکن را اشغال می‌کنند.

گام اول : وسایل موردنیاز

 • دو تکه چوب با ضخامت ۳ میلیمتر (۲٫۵ در ۹٫۵ سانتیمتر)
 • یک روق فلزی نازک (۵ در ۹٫۵ سانتیمتر)
 • دو عدد مهره پیچ ماشینی #۸
 • دو عدد پیچ ماشینی #۸ به طول ۲ سانتیمتر
 • ده عدد واشر پیچ ماشینی #۸
 • چسب (مناسب برای چسباندن فلز به چوب)
 • پلی اورتان (اختیاری)

ابزار موردنیاز

 • دریل و مته
 • قیچی فلز
 • سنباده و کاغذ سنباده
 • گیره فلزی کوچک
 • خط کش
 • قلم

بجای چوب می‌توانید بدنه اصلی جاکلیدی را از هر متریال مقاوم دیگری هم بسازید. ضرورتی هم ندارد چوب یا هر متریال دیگری را بخرید و می‌توانید آن را از بین وسایل قدیمی‌تان پیدا کنید. اگر هم از طرح چوب خوشتان نمی‌آید، می‌توانید روی چوب را با پارچه موردعلاقه تان بپوشانید یا با این واکس رنگی رنگ بزنید.

گام دوم : چوب و ورق فلزی را ببرید

با استفاده از هر چیز دایره شکلی که اطراف تان می‌بینید، شکل نیم دایره را در دو سر چوب بکشید. دقت کنید که فاصله این دو نیم دایره از هم باید به اندازه طولی باشد که برای جاکلیدی تاشو در نظر گرفته اید. دو طرح تان را روی چوب بکشید و با اره چوب را ببرید.

حالا همین چوب‌ها را روی ورقه فلزی بگذارید و شکل آنها را با ماژیک روی فلز بکشید. حالا قیچی را بردارید و بریدن فلز را شروع کنید. حواستان باشد که ورق‌های فلزی باید کمی‌کوچکتر از ورق‌های چوبی باشند؛ پس از داخل خطوطی که کشیده اید حرکت کنید.

گام سوم : سوراخ پیچ را دریل کنید

هر چهار ورقه چوبی و فلزی را روی هم بگذارید. دقت کنید که همه ورق‌ها کاملاً صاف روی هم قرار گرفته اند و آنها را با یک گیره فلزی بهم محکم کنید.

مرکز نیم دایره را در هر دو سر چوب علامت بزنید. این دو علامت باید حدود ۷ سانتیمتر از هم فاصله داشته باشند (البته این میزان برای اندازه‌های جاکلیدی ماست).

با مته ۱۶/۳ هر یک طرف را درست از روی علامت طوری سوراخ کنید که هر چهار ورق سوراخ شوند. حالا یک پیچ داخل این سوراخ بگذارید تا ورق‌ها روی هم ثابت بمانند. سوراخ دوم را هم با همان مته دریل کنید.

حالا گیره را باز کنید و ورقه‌های فلزی را از بی تکه‌های چوب بیرون بیاورید. یکبار دیگر چوب‌ها را روی هم بگذارید و با مته دوباره آنها را سوراخ کنید. با اینکار سوراخ روی چوب‌ها کمی‌عریض تر می‌شود و می‌توانند سر پیچ داخل آنها جا می‌گیرد. بهتر است قبل از دریل کردن سوراخ‌های بزرگتر با چسب چوب‌ها را بهم بچسبانید تا ترک نخورند.

وقتی همه برش‌ها و سوراخ‌ها را ایجاد کردید، با سنباده لبه‌های ورق‌های چوبی و فلزی را صاف کنید.

گام چهارم : قاب کلیدها را مونتاژ کنید

یکی از پیچ‌های ماشینی را از سوراخ سر ورق فلزی رد کنید. سپس واشرها و کلیدها را اضافه کنید. بین هر دو کلید باید یک واشر بگذارید (به این ترتیب عمل کنید : ورق فلزی، واشر، کلید، واشر، کلید و … ). چهار پیچ و پنج واشر خیلی خوب داخل یک پیچ ۲ سانتیمتر جا می‌شوند.

می‌توانید با کاهش تعداد واشرها ضخامت جاکلیدی تاشو را کم کنید اما با اینکار کلیدها بهم می‌چسبند. اکر تعداد کلیدهایتان فرد است، می‌توانید این فضا را با دو واشر پر کنید.

وقتی تمام کلیدها را اضافه کردید، ورق فلزی دوم را روی آنها بگذارید. سپس با دو مهره همه این قطعات را به هم محکم کنید.

گام پنجم : تکه‌های چوب را بچسبانید

روی ورق فلزی یک لایه نازک چسب بزنید و تکه چوب را روی آنها فشار دهید. بعد از یک دقیقه همین کار را برای ورق فلزی دوم هم تکرار کنید. حالا با چند گیره فلزی ورق‌ها را به هم محکم کنید تا چسب‌ها کاملاً خشک شوند.

بهتر است زیر گیره‌ها یک یا چند لایه کاغذ بگذارید تا رد گیره‌ها روی چوب نیفتد.

گام ششم : جاکلید را رنگ کنید

وقتی چسب‌ها کاملاً خشک شوند، جاکلیدی سوئیچی آماده استفاده است. اما حتماً شما هم می‌خواهید جا کلیدی تان را زیباتر کنید. ما از رنگ و پلی اورتان استفاده کرده ایم اما انتخاب‌ها نامحدودد؛ پارچه، چرم، پلاستیک رنگی و … .

ابتدا با یک تکه پارچه چوب‌ها را رنگ کنید و وقتی کاملاً خشک شدند، پلی اورتان را هم با یک تکه ابر روی جاکلیدی بزنید.

جاکلیدی تاشو آماده است

این جاکلیدی تاشو طوری کلیدها را داخل خودش نگه میدارد که جای زیادی در کیف یا کمد شما نگیرند. کلیدهای دو طرف جاکلیدی روبروی هم قرار می‌گیرند و از طرفی اندازه مناسب باعث می‌شود کلیدهای لای هم بروند و براحتی از قاب شان بیرون نزنند.

استفاده از جاکلیدی تاشو هم راحت تر است چون مجبور نیستید کلیدها را برگردانید و هربار که جاکلیدی را از کیف تان دربیاورید، کلیدها در جهت صحیح قرار دارند.

تصاویر جاکلیدی‌هایی که می‌سازید را در اکانت‌های ساختنی در فیسبوک، گوگل پلاس، اینستاگرام و … با سایر طرفداران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با جاکلیدی تاشو کلیدهایتان را سر و سامان بدهید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با جاکلیدی تاشو کلیدهایتان را سر و سامان بدهید
توضیح کوتاه
ساخت این جاکلیدی فقط نیم ساعت زمان میبرد.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

ساعت دیجیتالی مخصوص کلاس درس بسازید در این ساختنی طرز ساخت ساعت دیجیتالی را یاد می گیرید که مخصوص معلم ها طراحی شده است. با این ساعت دیجیتالی خیلی راحت تر می توانید زمان کلاس را مدیریت ک...
آموزش ساخت : سوت پلاستیکی بسازید در این پست طرز ساخت یک سوت پلاستیکی با دستگاه برش لیزری را یاد می گیرید. شاید فکر کنید سوت پلاستیکی را میشود با ابزارهای بسیار ساده تری هم ساخت اما ای...
کول پد بسازید و با خنک نگه داشتن لپتاپ خود، عمرش را بیشتر کنید!... اگر لپ تاپ تان داغ می کند و به یک کول پد نیاز دارید، چرا خودتان یکی نمی سازید؟ هزینه ساخت کول پد از خریدش کمتر می شود و می توانید آن را مطابق نیازهایت...
آموزش ساخت : با کیبورد خراب مگنت رو یخچالی بسازید... بیشتر ما عادت داریم لیست خرید و کارهای روزانه را روی یخچال بچسبانیم تا فراموش مان نشود. در این ساختنی به شما می آموزیم که با کیبوردهای قدیمی یک نوع مگ...
کیف تبلت پارچه ای با طرح و اندازه دلخواه بدوزید... اگر دنبال یک راه ارزان برای سالم نگه داشتن قاب و نمایشگر تبلت می گردید، یک کیف تبلت پارچه ای بدوزید. پیدا کردن کیف تبلت پارچه ای در بازار کار سختی است...
آموزش ساخت : قفسه چوبی تاشو بسازید چه چیزی باعث میشود بجای خرید یک قفسه چوبی تصمیم بگیرید خودتان آن را بسازید؟ اگر جواب همه شما به این سوال را جمع کنیم احتمالاً 90 درصد جواب ها در دو دس...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار شارژر باتری اتوماتیک به دو روش مختلف

باتری‌های قلمی‌هنوز کاربرد زیادی دارند و عمر کم آنها تاثیری در این مسئله ندارد. اگر …

پاسخ دهید