خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : برای ماهی هایتان تنگ شیشه ای بسازید

آموزش ساخت : برای ماهی هایتان تنگ شیشه ای بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک تنگ شیشه ای را یاد می گیرید که با الهام از بازی پک-من یا همان نقطه خور ساخته شده است. تنگ شیشه ای که در تصویر می بینید بزرگ است و برای تعداد بالای ماهی مناسب است. اگر تعداد ماهی های شما کمتر است می توانید تنگ را کوچکتر بسازید اما در اینصورت نیاز به شیشه های نازک تر هم دارید. در ضمن کار با شیشه های نازک نیاز به دقت و مهارت بیشتری دارد.

می توانید این تنگ را با متریال دیگری مثل ورق های پلاستیکی شفاف هم درست کنید. به این ترتیب نیازی به ابزار برش شیشه هم ندارید. در این ساختنی ساده ترین شکل ممکن این تنگ شیشه ای را می بیند. شما می توانید با استفاده از شیشه های رنگی ظاهر بسیار زیبایی به این تنگ بدهید و یک تنگ بی نظیر برای تزیین خانه تان بسازید. اگر اینکار را کردید، حتماً تصاویر آن را در اکانت های ساختنی در شبکه های اجتماعی منتشر کنید.

گام اول : وسایل و ابزار موردنیاز

 • شیشه 5 میلیمتری
 • شیشه 2 میلیمتری
 • یک وزنه سنگین
 • چسب اپوکسی رزین یا سایر چسب های مناسب شیشه
 • قلم مارکر
 • خط کش فلزی
 • یک ظرف کهنه برای مخلوط کردن چسب
 • یک چوب کوچک برای زدن چسب
 • پمپ هوای تنگ
 • لوله هوا

از شیشه 5 میلیمتری تان این قطعات را ببرید :

برای بدنه تنگ شیشه ای

 • دو قطعه 25.4 در 30.4 سانتیمتر (برای جلو و عقب تنگ)دو قطعه 25.4 در 10.1 سانتیمتر (برای بالا و کف تنگ)
 • دو قطعه 30.4 در 10.1 سانتیمتر (برای کناره های تنگ)
در ساختنی بخوانید :  با قوطی نوشابه و یک قطعه پرینت شده گلدان خودآبیار بسازید

برای موانع داخل تنگ شیشه ای

 • 12 قطعه 2.5 در 10.1 سانتیمتر
 • 12 قطعه 1.9 در 10.1 سانتیمتر
 • 5 قطعه 5 در 10.1 سانتیمتر
 • 2 قطعه 26.6 در 10.1 سانتیمتر
 • 6 قطعه 6.9 در 10.1 سانتیمتر

از شیشه 2 میلیمتری این قطعات را ببرید :

برای موانع داخل تنگ شیشه ای

 • 14 قطعه 2.5 در 10.1 سانتیمتر
 • یک قطعه 5 در 10.1 سانتیمتر

همانطور که در ابتدا گفتیم می توانید این اندازه ها و تعداد موانع را تغییر دهید.

گام دوم : بدنه اصلی را بسازید

برای شروع کار باید بدنه اصلی تنگ شیشه ای را بسازید. البته در این مرحله صفحه جلویی و بالایی تنگ را نمی چسبانیم.

صفحه پشتی را روی یک سطح صاف بگذارید. شیشه های کناری را هم سرجایشان بگذارید و آنها را با چند پایه محکم کنید. حالا بین این قطعات چند اسپسر بگذارید تا شکل کلی تنگ بهم نخورد. می توانید دور تنگ را هم با طناب ببندید.

روی تمام نقاط اتصال با چسب اپوکسی ضد آب بزنید.

24 ساعت صبر کنید تا چسب ها خشک شوند و قطعات کاملاً بهم بچسبند.

برای ساخت این تنگ شیشه ای به چند قطعه T و U شکل نیاز داریم. این قطعات را هم با همین روش بسازید و آنها را کنار بگذارید تا چسب شان خشک شود.

گام سوم : خطوط راهنما را بکشید

با کشیدن این خطوط روی سطح کار چسباندن موانع ساده تر میشود
با کشیدن این خطوط روی سطح کار چسباندن موانع ساده تر میشود

کشیدن خطوط راهنما روی سطح کارتان وصل کردن موانع داخل تنگ را راحت تر میکند. در تصویر بالا خطوط راهنمایی که برای شیشه های 5 میلیمتری کشیده ایم را می بینید. لازم نیست نقشه کامل موانع را روی سطح کارتان بکشید و به همین میزان اکتفا کنید. می توانید در حین ساخت تنگ شیشه ای را روی صفحه حرکت بدهید و تا نقطه مناسب برای قطعات مختلف را پیدا کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت میز عسلی شیک و بادوام با یک الوار چوبی

گام چهارم : موانع را بسازید

کار ساخت موانع را از قسمت پایین تنگ آغاز کنید. از خطوطی که روی سطح کارتان کشیده اید به عنوان راهنما استفاده کنید و کارتان را همینطور ادامه دهید. بعد از چسباندن هر تکه شیشه چسب آن بزنید و چند ثانیه آن را نگه دارید تا چسب کمی محکم بشود. چسب اپوکسی کمی طول میکشد تا خشک بشود و به همین خاطر باید حواستان باشد که در حین کار تکه های شیشه تکان نخورند. اگر این شیوه برایتان سخت است ابتدا شیشه ها را با چسب فوری – که خیلی زود خشک می شود – بچسبانید و بعد از اتمام کار به همه اتصالات اپوکسی بزنید تا ضد آب شود.

گام پنجم : لبه های تیز را با چسب بپوشانید

لبه های تیز شیشه ها را با اپوکسی بپوشانید
لبه های تیز شیشه ها را با اپوکسی بپوشانید

تمام لبه های تیز موانع شیشه ای داخل تنگ را با چسب اپوکسی بپوشانید. با اینکار لبه ها نرم و لغزنده می شوند و به بدن ماهی ها آسیب نمی زنند. در ضمن حرکت ماهی ها بین موانع را هم ساده تر میکنند.

این مرحله را با دقت زیاد انجام دهید. سالم ماندن ماهی ها ارزش وقتی که صرف می کنید را دارد.

گام ششم : صفحه جلویی را اضافه کنید

بعد از خشک شدن چسب تکه های شیشه داخل تنگ می توانید صفحه جلویی را بچسبانید. به هر چهار طرفی که این صفحه رویشان قرار می گیرد چسب بزنید و شیشه را روی آن بگذارید. می توانید یک وزنه روی صفحه بالایی بگذارید تا شیشه بهتر و سریعتر بچسبد.

بعد از خشک شدن چسب باید تمام قطعات را امتحان کنید تا مطمئن شوید کاملاً ضد آب هستند.

در ساختنی بخوانید :  عروسک بافتنی کاموایی گربه بامزه ببافید

گام هفتم : تنگ را بشویید

تنگ را بشویید و چک کنید که نشتی نداشته باشد
تنگ را بشویید و چک کنید که نشتی نداشته باشد

وقتی همه چسب ها خشک شدند می توانید تنگ را امتحان کنید و سپس آن را بشویید. داخل تنگ کمی آب بریزید تا مطمن شوید نشتی ندارد. حالا تمام چسب های اضافی دور اتصالات را پاک کنید و تنگ را خوب بشویید.

تنگ شیشه ای آماده است

حالا می توانید داخل تنگ را با آب پر کنید و ماهی ها را داخل تنگ بریزید. ماهی های خیلی راحت بین موانع حرکت می کنند و احتمالاً از این بازی لذت هم میبرند!

دقت کنید که این تنگ مناسب ماهی هایی است که رشد زیادی ندارند و امکان ندارد تنگ برایشان کوچک شود. اگر بخواهید می توانید یک پمپ هوا و فیلتر هم به تنگ شیشه ای اضافه کنید. استفاده از پلاستیک های شفاف رنگی یا چسباندن طلق های رنگی روی شیشه ها میتواند این تنگ شیشه ای ساده را به یک تنگ زیبا و منحصر به فرد تبدیل کند.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : برای ماهی هایتان تنگ شیشه ای بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : برای ماهی هایتان تنگ شیشه ای بسازید
توضیح کوتاه
یک تنگ ماهی متفاوت بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با فرچه کفاشی جاقلمی رومیزی شیک و متفاوت بسازید... در این ساختنی طرز ساخت جاقلمی رومیزی را یاد می گیرید که با همه جاقلمی هایی که تابحال دیده اید، فرق دارد. این جاقلمی با فرچه درست می شود! به همین خاطر ...
مبل چوبی تک نفره شیک و مدرن بسازید در این ساختنی باز هم سراغ ساخت مبلمان رفته ایم و آموزش ساخت مبل چوبی تک نفره را برایتان آماده کرده ایم. طراحی این مبل چوبی بسیار ساده و در عین حال شیک...
کاتر برقی بسازید و با آن فوم، آکریلیک، پلکسی گلاس و … را ببرید... حتماً شما هم کاترهای برقی که با سیم داغ متریال های مختلف را برش می دهند، دیده اید. در این ساختنی طرز ساخت این نوع کاتر برقی را یاد می گیرید. از این کا...
اسلایدر دوربین موتوری در اندازه دلخواه تان بسازید... عکاسی حرفه ای و نیمه حرفه ای از آن دسته مهارت هایی است که نیاز به ابزار و تجهیزات زیادی دارد. اسلایدر دوربین یکی از این تجهیزات است که برای برخی پروژه...
ساخت چراغ قوه اضطراری با گلو استیک و قوطی نوشابه... خیلی از کسانی که اهل سفر و کوهنوردی هستند، همیشه با خودشان گلو استیک دارند. در این ساختنی یاد می گیرید چطور با گلو استیک و قوطی نوشابه چراغ قوه ای بسا...
با وسایل ارزان قاب عکس شیشه ای و چراغ دار بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک قاب عکس شیشه ای را یاد می گیرید که بخاطر طراحی متفاوتی که دارد، زیبایی عکس را بیشتر می کند. این قاب عکس شیشه ای از داخل نورپ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید