خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : برای ماهی هایتان تنگ شیشه ای بسازید

آموزش ساخت : برای ماهی هایتان تنگ شیشه ای بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک تنگ شیشه ای را یاد می‌گیرید که با الهام از بازی پک-من یا همان نقطه خور ساخته شده است. تنگ شیشه ای که در تصویر می‌بینید بزرگ است و برای تعداد بالای ماهی مناسب است. اگر تعداد ماهی‌های شما کمتر است می‌توانید تنگ را کوچکتر بسازید اما در اینصورت نیاز به شیشه‌های نازک تر هم دارید. در ضمن کار با شیشه‌های نازک نیاز به دقت و مهارت بیشتری دارد.

می‌توانید این تنگ را با متریال دیگری مثل ورق‌های پلاستیکی شفاف هم درست کنید. به این ترتیب نیازی به ابزار برش شیشه هم ندارید. در این ساختنی ساده ترین شکل ممکن این تنگ شیشه ای را می‌بیند. شما می‌توانید با استفاده از شیشه‌های رنگی ظاهر بسیار زیبایی به این تنگ بدهید و یک تنگ بی نظیر برای تزیین خانه تان بسازید. اگر اینکار را کردید، حتماً تصاویر آن را در اکانت‌های ساختنی در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید.

گام اول : وسایل و ابزار موردنیاز

 • شیشه 5 میلیمتری
 • شیشه 2 میلیمتری
 • یک وزنه سنگین
 • چسب اپوکسی رزین یا سایر چسب‌های مناسب شیشه
 • قلم مارکر
 • خط کش فلزی
 • یک ظرف کهنه برای مخلوط کردن چسب
 • یک چوب کوچک برای زدن چسب
 • پمپ هوای تنگ
 • لوله هوا

از شیشه 5 میلیمتری تان این قطعات را ببرید :

برای بدنه تنگ شیشه ای

 • دو قطعه 25.4 در 30.4 سانتیمتر (برای جلو و عقب تنگ)دو قطعه 25.4 در 10.1 سانتیمتر (برای بالا و کف تنگ)
 • دو قطعه 30.4 در 10.1 سانتیمتر (برای کناره‌های تنگ)

برای موانع داخل تنگ شیشه ای

 • 12 قطعه 2.5 در 10.1 سانتیمتر
 • 12 قطعه 1.9 در 10.1 سانتیمتر
 • 5 قطعه 5 در 10.1 سانتیمتر
 • 2 قطعه 26.6 در 10.1 سانتیمتر
 • 6 قطعه 6.9 در 10.1 سانتیمتر

از شیشه 2 میلیمتری این قطعات را ببرید :

برای موانع داخل تنگ شیشه ای

 • 14 قطعه 2.5 در 10.1 سانتیمتر
 • یک قطعه 5 در 10.1 سانتیمتر

همانطور که در ابتدا گفتیم می‌توانید این اندازه‌ها و تعداد موانع را تغییر دهید.

گام دوم : بدنه اصلی را بسازید

برای شروع کار باید بدنه اصلی تنگ شیشه ای را بسازید. البته در این مرحله صفحه جلویی و بالایی تنگ را نمی‌چسبانیم.

صفحه پشتی را روی یک سطح صاف بگذارید. شیشه‌های کناری را هم سرجایشان بگذارید و آنها را با چند پایه محکم کنید. حالا بین این قطعات چند اسپسر بگذارید تا شکل کلی تنگ بهم نخورد. می‌توانید دور تنگ را هم با طناب ببندید.

روی تمام نقاط اتصال با چسب اپوکسی ضد آب بزنید.

24 ساعت صبر کنید تا چسب‌ها خشک شوند و قطعات کاملاً بهم بچسبند.

برای ساخت این تنگ شیشه ای به چند قطعه T و U شکل نیاز داریم. این قطعات را هم با همین روش بسازید و آنها را کنار بگذارید تا چسب شان خشک شود.

گام سوم : خطوط راهنما را بکشید

با کشیدن این خطوط روی سطح کار چسباندن موانع ساده تر میشود
با کشیدن این خطوط روی سطح کار چسباندن موانع ساده تر میشود

کشیدن خطوط راهنما روی سطح کارتان وصل کردن موانع داخل تنگ را راحت تر میکند. در تصویر بالا خطوط راهنمایی که برای شیشه‌های 5 میلیمتری کشیده ایم را می‌بینید. لازم نیست نقشه کامل موانع را روی سطح کارتان بکشید و به همین میزان اکتفا کنید. می‌توانید در حین ساخت تنگ شیشه ای را روی صفحه حرکت بدهید و تا نقطه مناسب برای قطعات مختلف را پیدا کنید.

گام چهارم : موانع را بسازید

کار ساخت موانع را از قسمت پایین تنگ آغاز کنید. از خطوطی که روی سطح کارتان کشیده اید به عنوان راهنما استفاده کنید و کارتان را همینطور ادامه دهید. بعد از چسباندن هر تکه شیشه چسب آن بزنید و چند ثانیه آن را نگه دارید تا چسب کمی‌محکم بشود. چسب اپوکسی کمی‌طول میکشد تا خشک بشود و به همین خاطر باید حواستان باشد که در حین کار تکه‌های شیشه تکان نخورند. اگر این شیوه برایتان سخت است ابتدا شیشه‌ها را با چسب فوری – که خیلی زود خشک می‌شود – بچسبانید و بعد از اتمام کار به همه اتصالات اپوکسی بزنید تا ضد آب شود.

گام پنجم : لبه‌های تیز را با چسب بپوشانید

لبه‌های تیز شیشه‌ها را با اپوکسی بپوشانید
لبه‌های تیز شیشه‌ها را با اپوکسی بپوشانید

تمام لبه‌های تیز موانع شیشه ای داخل تنگ را با چسب اپوکسی بپوشانید. با اینکار لبه‌ها نرم و لغزنده می‌شوند و به بدن ماهی‌ها آسیب نمی‌زنند. در ضمن حرکت ماهی‌ها بین موانع را هم ساده تر میکنند.

این مرحله را با دقت زیاد انجام دهید. سالم ماندن ماهی‌ها ارزش وقتی که صرف می‌کنید را دارد.

گام ششم : صفحه جلویی را اضافه کنید

بعد از خشک شدن چسب تکه‌های شیشه داخل تنگ می‌توانید صفحه جلویی را بچسبانید. به هر چهار طرفی که این صفحه رویشان قرار می‌گیرد چسب بزنید و شیشه را روی آن بگذارید. می‌توانید یک وزنه روی صفحه بالایی بگذارید تا شیشه بهتر و سریعتر بچسبد.

بعد از خشک شدن چسب باید تمام قطعات را امتحان کنید تا مطمئن شوید کاملاً ضد آب هستند.

گام هفتم : تنگ را بشویید

تنگ را بشویید و چک کنید که نشتی نداشته باشد
تنگ را بشویید و چک کنید که نشتی نداشته باشد

وقتی همه چسب‌ها خشک شدند می‌توانید تنگ را امتحان کنید و سپس آن را بشویید. داخل تنگ کمی‌آب بریزید تا مطمن شوید نشتی ندارد. حالا تمام چسب‌های اضافی دور اتصالات را پاک کنید و تنگ را خوب بشویید.

تنگ شیشه ای آماده است

حالا می‌توانید داخل تنگ را با آب پر کنید و ماهی‌ها را داخل تنگ بریزید. ماهی‌های خیلی راحت بین موانع حرکت می‌کنند و احتمالاً از این بازی لذت هم میبرند!

دقت کنید که این تنگ مناسب ماهی‌هایی است که رشد زیادی ندارند و امکان ندارد تنگ برایشان کوچک شود. اگر بخواهید می‌توانید یک پمپ هوا و فیلتر هم به تنگ شیشه ای اضافه کنید. استفاده از پلاستیک‌های شفاف رنگی یا چسباندن طلق‌های رنگی روی شیشه‌ها میتواند این تنگ شیشه ای ساده را به یک تنگ زیبا و منحصر به فرد تبدیل کند.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : برای ماهی‌هایتان تنگ شیشه ای بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : برای ماهی‌هایتان تنگ شیشه ای بسازید
توضیح کوتاه
یک تنگ ماهی متفاوت بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت کاردستی الکترونیکی ساده با آردوینو و LED... اگر به تازگی ساخت پروژه های آردوینو را شروع کردید، دیر یا زود باید اتصال LED به آن را یاد بگیرید چون در بیشتر پروژه های آردوینو به یک یا چند LED نشانگ...
آموزش برنامه نویسی آردوینو به صورت وایرلس و از طریق بلوتوث... برد آردوینو Uno یکی از جالب ترین سخت افزارهایی است که می توانید در پروژه های آردوینو و الکترونیک از آن استفاده کنید. اما که برنامه نویسی آردوینو حتماً...
آموزش ساخت: یک کاتر (گیوتین) مخصوص بسازید... در این ساختنی، آموزش ساخت یک کاتر (Cutter) مخصوص را برایتان آماده کرده ایم که شبیه به گیوتین کاغذ عمل می کند و به سختی می توان نمونه مشابه آن را در با...
آموزش ساخت : کنترلر موتور بسازید اگر اهل ساختنی های الکترونیکی باشید، حتماً هر از گاهی یک موتور کنترلر میخرید. این قطعه کاربردهای زیادی دارد و در بسیاری از پروژه ها به عنوان یک کنترلر...
با چند کش و یک پیاله جعبه گوشواره بسازید!... شما گوشواره هایتان را چطور نگه می دارید؟ آنها را داخل یک جعبه می ریزید؛ درست است؟ اگر جواب تان بله است، سرتان را با دردسرهای جعبه های گوشواره معمولی د...
ساخت لوستر با سرپیچ های دوقلو؛ ساده، ارزان و شیک... شاید ایده ساخت لوستر با سرپیچ های دوقلو کمی عجیب بنظر برسد اما نتیجه کار خیلی بهتر از چیزی است که تصور می کنید. این لوستر را می توانید در هر اندازه یا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید