خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : چطور کابینت آشپزخانه بسازیم؟

آموزش ساخت : چطور کابینت آشپزخانه بسازیم؟

در این پست ساختنی طرز ساخت کابینت آشپزخانه را یاد می گیرید. این ساختنی از آن دست آموزش هایی نیست که بدرد همه بخورد چون نیاز به ابزار و مهارت های خاصی دارد. با این حال اگر اهل نجاری هستید با این آموزش ساخت می توانید کابینت های آشپزخانه تان را خودتان بسازید. این روش ساخت بسیار ساده است و پیچیدگی های غیر ضروری ندارد. بنابراین اگر اولین بار است که کابینت آشپزخانه می سازید بهتر است از اینجا شروع کنید.

درب کابینت ها و کشوها، لبه ها و شیارها همگی طوری طراحی شده اند که نهایت سادگی را داشته باشند. به این ترتیب شما می توانید با توجه به هزینه و زمانی که در اختیار دارید هر ویژگی جدیدی که خواستید به کابینت اضافه کنید.

لیست وسایل موردنیاز برای ساخت کابینت بسته به اندازه و مدل آن فرق میکند اما معمولاً شامل موارد زیر می شود:

  • تخته چند لا برای پنل های کناری، کف کابینت و سایر قسمت هایی که دید نمی شوند
  • تخته چند لا یا چوب سخت برای پنل های درب کابینت
  • چوب سخت (به انتخاب خودتان) برای ساخت قاب جلویی، قاب در و قاب کشو
  • ریل کشو به تعداد کشوهای کابینت
  • لولای در کابینت
  • پیچ پاکتی 6 میلیمتری

ابزار موردنیاز برای ساخت کابینت آشپزخانه

  • اره رومیزی یا اره مدور برای برش ها
  • دریل
  • گیره سوراخ پاکتی

استفاده از ابزار برقی نیاز به مهارت و دقت بالایی دارد. اگر تجربه کافی برای کار با این ابزار را ندارید، بهتر است از آنها استفاده نکنید.

گام اول : پنل های اصلی را درست کنید

برای شروع کار باید صفحه های تخته چندلا را در اندازه های کوچکتر ببرید تا کار با آنها ساده تر شود. بهتر است برای بریدن تخته ها از اره مدور استفاده کنید. بریدن تخته چندلای کوچکتر با اره رومیزی بسیار ایمن تر و راحت تر از بریدن تخته های بزرگ است. در تصویر اول می بینید که تخته ها برای کار با اره رومیزی کوچک می شوند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : منبع تغذیه خطی قابل تنظیم بسازید

وقتی نوبت کار با اره رومیزی میرسد، همه چیز آسانتر می شود. قطعه اصلی که باید در این مرحله ببرید پنل های کناری و قفسه های پایینی هستند. الوارهای باقیمانده را هم در ابعاد مناسب ببرید تا در ادامه کار از آنها استفاده کنیم.

هر کدام از پنل های کناری در گوشه جلویی یک بریدگی 7.5 در 7.5 سانتیمتری می خواهند. این بریدگی در قسمت پایین بیشتر کابینت های چوبی قرار دارد و خصوص کابینت هایی است که روی زمین قرار می گیرند.

کابینتی که می سازیم دو قفسه دارد و در نتیجه باید برای چهارتا از پنل ها این بریدگی را ایجاد کنیم. کیفیت تیغه اره در این برش ها اهمیت زیادی دارد و باید تیزترین تیغه ای که دارید را استفاده کنید. این بریدگی ها را می توانید با اره مویی یا همان اره رومیزی تان ایجاد کنید.

گام دوم : قطعات قاب جلویی را ببرید

قاب جلویی کابینت قاب جلویی آن است که محل قرارگیری درب ها و کشوها را مشخص میکند و باعث می شود سایر قسمت های کابینت محکم تر شوند. اندازه کلی قاب جلویی بستگی به تعداد درب ها و کشوهایی دارد که برای کابینت تان در نظر گرفته اید. در این ساختنی به ابعاد یا جنس چوب خاصی اشاره نکرده ایم چون ابعاد و جنس چوب ها با توجه به امکانات و فضایی که در اختیار دارید قابل تغییر هستند. ابعاد تمام قطعات کابیت را با توجه به اندازه کل کابینت مشخص کنید.

جنس چوبی که برای فریم انتخاب می کنید بسیار مهم است و باید مقاومت نسبتاً خوبی داشته باشد. در انتخاب جنس چوب این قسمت از کابینت دقت بیشتری کنید.

در کل فرایند ساخت این کابینت استفاده از سوراخ های پاکتی اهمیت زیادی دارد. تنوع گیره سوراخ پاکتی و سایر ابزارهای مشابه در بازار بسیار زیاد است و می توانید از هر نوع ابزاری که خواستید برای زدن این سوراخ ها استفاده کنید. اگر در بیشتر ساختنی های چوبی از سوراخ های پاکتی استفاده می کنید، بهتر است یک ابزار مخصوص بخرید. اما برای ساخت این کابینت آشپزخانه کارتان با یک گیره سوراخ پاکتی ارزان هم اه می افتد.

در ساختنی بخوانید :  گل رز کاغذی با طرح و رنگ دلخواه تان بسازید!

وقتی تمام سوراخ های پاکتی را روی قطعات قاب جلویی زدید، می توانید خیلی راحت آن را مونتاژ کنید.

گام سوم : مونتاژ کابینت را آغاز کنید

بعد از اینکه ساخت قاب جلویی را تمام کردید، باید روی پنل های کناری را به آن بچسبانید. برای اینکار باید روی پنل های کناری هم سوراخ پاکتی بزنید و سپس آنها را به قاب جلویی ببندید. هر کدام از این کابینت هایی که می سازیم یک پنل دارد که رو به دیوار قرار می گیرد. می توانید سوراخ های این پنل ها را رو به بیرون هم بزنید. سوراخ های پنل های دیگر را باید از سمت داخل کابینت بزنید؛ آن هم در قسمت هایی که مطمئن باشید از وقتی در کابینت باز میشود، دیده نخواهند شد.

برای اتصال قفسه های پایینی هم باید از سوراخ های پاکتی استفاده کنید. سوراخ های پاکتی را از زیر بزنید تا در معرض دید نباشند.

همانطور که در تصویر سوم می بینید برای افزایش سطح اتکای قسمت بالای کابینت چند الوار به قسمت بالای پنل های کناری پیچ کرده ایم تا بتوانیم سنگ روی کابنیت را براحتی روی آن بگذاریم. دقت کنید که این الوارها را باید از داخل به پنل های کناری وصل کنید نه روی آنها؛ طوری که کاملاً با یکدیگر تراز باشند. می توانید در تصویر آخر کل نهایی قاب کابینت را ببینید. همانطور که می بینید تعداد ریل های قسمت های مختلف را افزایش داده ایم تا سطح اتکای همه قسمت ها به اندازه کافی باشد. الوار سبز رنگی که در تصویر می بینید به بریدگی که روی پنل های کناری زدیم، می چسبد. به این ترتیب سطح پایینی کابینت از پای شما فاصله می گیرد و ایستادن مقابل آن آسانتر می شود.

در ساختنی بخوانید :  پازل سه بعدی با طرح و اندازه دلخواه بسازید

برای اینکه دسترسی بهتری به وسایلی که در قسمت پایین کابینت نگهداری می شوند، داشته باشیم می توانیم یک سینی کشویی بسازیم. برای اضافه کردن این سینی کافی باید هم خود سینی و هم فریم آن را بسازیم. ساخت این فریم بسیار ساده است و می توانید آن را تکه چوب همین پروژه بسازید. البته افزودن این سینی اختیاری است و می تواند از آن صرف نظر کنید.

گام چهارم : کشوها را بسازید و قفسه ها را آماده کنید

درست کردن درب های کابینت کار زیادی نمی برد. در این مرحله کافی است تخته ها را در ابعاد مناسب ببرید و بعد از تمیز کردن آنها رویشان را یک لایه روغن جلا، رنگ یا هر پوشش دیگری بزنید.
در حین خشک شدن درهای کابینت آشپزخانه باید کشوها را بسازید. ابتدا پنج تکه چوب سازنده هر کشو را ببرید و سپس آنها را سوراخ های پاکتی به هم وصل کنید. دقت کنید که باید پنل های کناری کشو را مستقیماً به پنل کف آن بچسبانید و پیچ کنید. در ضمن هنگام بریدن این قطعات دقت کنید که اندازه آنها کاملاً با فضای کشوی داخل کابینت برابر باشد.

برای وصل کردن ریل های کشوها باید از دستورالعملی که داخل جعبه ریل ها قرار دارد، استفاده کنید. معمولاً وصل کردن این ریل ها کار بسیار ساده ای است و نیاز به ابزار خاصی ندارد. وقتی ریل های کشوها را وصل کنید، باید درب کشوها را بسازید. همانطور که گفتیم، درب کشوها فقط یک تکه چوب ساده است. الوارها را در اندازه مناسب ببرید و آنها را به قسمت جلوی کشو پیچ کنید. دقت کنید پیچ ها را طوری قرار دهید که دیده نشوند.

می توانید در تصویر آخر شکل کابینت بعد از اضافه شدن کشوها و درب های آنها را ببینید.

گام پنجم : درب های کابینت را بسازید

باید برای هر کدام از درب های کابینت یک قاب درست کنیم تا تخته هایی که در مرحله قبل آماده کردیم را در آنها بگذاریم. همانطور که در تصویر می بینید، این قاب از دو قطعه L شکل ساخته می شود.

ابتدا باید چهار الوار ببرید و سپس شیارهای روی آنها را ایجاد کنید. این شیارها باید طوری باشند که هم تخته اصلی در داخل آنها قرار بگیرد و هم الوارها بدون پیچ داخل هم چفت شوند. با دقت در تصاویر می توانید براحتی این الوارها را بسازید. بعد از اینکه الوارها را بریدید و شیارهای روی آنها را ایجاد کردید، سه تا از آنها را بهم بچسبانید. حالا تخته چوب اصلی باید براحتی داخل این قاب سر بخورد. بعد از قرار دادن تخته اصلی درب باید آن را الوار بالایی را هم سر جایش بگذارید و اگر لازم بود از چسب استفاده کنید.

استفاده از چسب بستگی به چنس چوبی دارد که استفاده می کنید. با برخی از چوب ها نمی توان از چسب استفاده کرد و استفاده از چسب باعث میشود لایه رویی آنها خراب بشود.

گام ششم : کارهای باقیمانده را انجام دهید

بهتر است داخل کابینت را با رنگ سفید رنگ کنید. با اینکار نور بهتر داخل کابینت پخش می شود و دیدتان بهبود پیدا میکند.

بعد از اینکه همه قطعات را سنباده روغن جلا زدید، لایه پوششی آخر را هم به کابینت اضافه کنید.

آخرین کار هم وصل کردن درب ها به کابینت است. لولاها ابتدا به بدنه کابینت و سپس به در میخ کنید. اگر هم بخواهید می توانید برای درب ها و کشوها دستگیره هم بگذارید.

کابینت آشپزخانه آماده است

امیدواریم بتوانید با کمک این ساختنی کابینت های آشپزخانه را با صرف کمترین هزینه نو کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : چطور کابینت آشپزخانه بسازیم؟
عنوان مطلب
آموزش ساخت : چطور کابینت آشپزخانه بسازیم؟
توضیح کوتاه
در این پست طرز ساخت این کابینت را یاد می گیرید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با پرینتر سه بعدی و لوله مسی یک چراغ تزیینی متفاوت بسازید... شاید ایده ترکیب چند قطعه پلاستیکی و لوله مسی برای ساخت وسایل تزیینی به نظر خیلی جالب نیاید اما در واقع اینطور نیست. چراغ تزیینی که در زیر می بینید با ...
تابلوی پارچه ای با طرح مورد علاقه تان بسازید... یکی از اصول طراحی دکوراسیون داخلی تنوع در اشکال هندسی موجود در فضای اتاق است. اگر اتاق شما هم پر از اشکال چند گوش شده، می توانید با اضافه کردن این تاب...
آموزش: چگونه باتری آیفون 5 را تعویض کنیم؟... اگر هنگام استفاده از آیفون 5 موبایل تان بدون اینکه شارژ باتری آن تمام شده باشد، خاموش می شود احتمالاً عمر مفید باتری تان عوض شده و باید آن را تعویض کن...
آموزش ساخت:دستبند زیبا و ارزان بسازید این دستبندها با یک تکنیک ساده ساخته می شوند در این ساختنی، نحوه ساخت یک دستبند را برایتان آماده کرده ایم که در عین زیبایی، بسیار ارزان است و ساختن آ...
با آکریلیک چراغ خواب شیشه ای و رنگین کمانی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک چراغ خواب شیشه ای را یاد می گیرید که از شیشه ساخته نمی شود اما همان قدر شفاف و زیباست. این چراغ خواب با طرح دسته شکوفه از جن...
آموزش ساخت اجاق خورشیدی کپنهاگ؛ فضای بیشتر، حرارت بالاتر... روش های متنوعی برای ساخت اجاق خورشیدی وجود دارد. هر کدام از این روش ها برتری هایی نسبت به روش های دیگر دارند و باید روش ساخت را متناسب با نیازتان انتخ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید